Campionatul de box al URSS 1946 | |
---|---|
orașul gazdă | Moscova |
Participanții | 107 |
medalii | 8 seturi |
Deschidere | 7 iulie |
închidere | 25 iulie |
data | 1946 |
Moscova 1945Moscova 1947 |
Al 12-lea campionat de box al URSS a avut loc în perioada 7-25 iulie 1946 la Moscova . 107 boxeri au avut voie să participe la campionat. Luptele preliminare s-au desfășurat în două runde între 7 și 12 iulie cu eliminare după prima înfrângere. Pe 13 iulie au avut loc lupte de semifinale, pe 21 și 25 iulie - finale și întâlniri pentru locurile 3-4. Au avut loc 107 lupte, dintre care s-au încheiat cu victorie la puncte - 81, knockout - 7, datorită unui avantaj clar - 4, din cauza accidentărilor - 6, din cauza refuzului de a continua lupta - 7, din cauza descalificării participanților - 2.
Categoria de greutate | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Greutate musca (pana la 51 kg) |
Forțele armate Lev Segalovici ( Moscova ) |
Gabriel Khanukashvili " Dinamo " ( Tbilisi ) |
Vasily Kudryavtsev „ Standard roșu ” ( Ivanovo ) |
Greutate bantam (până la 54 kg) |
Ivan Avdeev „ Dinamo ” ( Moscova ) |
Eduard Mesyan " Dinamo " ( Tbilisi ) |
Nikolai Afonin „ Dinamo ” ( Moscova ) |
Greutate pana (pana la 57 kg) |
Ivan Knyazev " Vodnik " ( Leningrad ) |
Georgy Vartanov „ Dinamo ” ( Tbilisi ) |
Valentin Berzin VMF ( Leningrad ) |
Greutate redusă (până la 60 kg) |
Forțele Armate Anatoly Greiner ( Moscova ) |
Victor Pușkin „ Aripile sovieticilor ” ( Moscova ) |
Forțele armate Vasily Barandeev ( Moscova ) |
Greutate welter (până la 67 kg) |
Serghei Șcerbakov „ Aripile sovieticilor ” ( Moscova ) |
V. Forțele armate Nikitin ( Leningrad ) |
Ilya Davydov „ Dinamo ” ( Tașkent ) |
Greutate medie (până la 73 kg) |
Roman Kariste " Dinamo " ( Tallinn ) |
Evgeny Ogurenkov " Constructor " ( Moscova ) |
Vasily Chudinov „ Pishchevik ” ( Moscova ) |
Greutate ușoară (până la 81 kg) |
Forțele armate Anatoly Stepanov ( Moscova ) |
Levon Gudushauri " Dinamo " ( Tbilisi ) |
Gennady Stepanov „ Dinamo ” ( Moscova ) |
Greutate mare (peste 81 kg) |
Nikolai Korolev „ Pishchevik ” ( Moscova ) |
Andro Navasardov " Dinamo " ( Tbilisi ) |
Martin Linnamägi Dynamo ( Tallinn ) |