Campionatul de fotbal al URSS 1974 (Liga a doua)
Campionatul URSS din 1974 în liga a doua s-a desfășurat în șase zone. Primele trei cluburi din fiecare zonă au avansat la trei semifinale, două cluburi din fiecare semifinală în turneul final s-au întrecut pentru trei bilete la prima ligă.
Cel mai bun marcator: [1]
- Tamaz Buzaladze [2] ("Dila") - 26 (sau 28) bile
- Valery Vasilenko [3] ("Yangier") - 22 (sau 23)
- Anatoly Kondratenko [4] (Daugava) - 22
- Alexander Markarov (Dynamo Makhachkala) - 22
- Alexander Lomakin ("Kord" - 12, "Falcon" - 10) - 22
- Gennady Arkhipov [5] (Dinamo Vologda) - 21
- Victor Zemledeltsev [6] Vultur („Oțel”) - 21
- Nikolai Pavlichev [7] (Lokomotiv Orenburg) - 21
- Vitaly Yakushkin (Terek) - 20
- Viktor Sukhorukov (Avangarda Kursk) - 20
Turneu zonal
1 zonă
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
„Alga” Frunze |
|
1:0 |
4:1 |
4:0 |
1:1 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
4:0 |
1:1 |
2:0 |
3:1 |
1:1 |
3:0 |
treizeci |
16 |
zece |
patru |
46-18 |
42
|
2 |
„Yangier” Yangier |
2:1 |
|
1:0 |
2:0 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
3:0 |
3:2 |
1:0 |
4:0 |
4:0 |
3:0 |
6:0 |
5:0 |
4:0 |
treizeci |
optsprezece |
3 |
9 |
57-25 |
39
|
3 |
Shakhtar Karaganda |
1:1 |
4:1 |
|
1:0 |
3:2 |
1:0 |
0:0 |
4:2 |
2:1 |
2:1 |
2:2 |
2:1 |
5:2 |
1:1 |
4:0 |
4:0 |
treizeci |
paisprezece |
zece |
6 |
53-34 |
38
|
patru |
„Petrolul” Fergana |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
|
4:1 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
4:1 |
2:2 |
3:0 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
3:2 |
1:0 |
treizeci |
17 |
3 |
zece |
38-29 |
37
|
5 |
„Tractor” Pavlodar |
1:2 |
1:1 |
1:1 |
3:1 |
|
2:0 |
4:2 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
1:0 |
3:1 |
1:1 |
0:0 |
treizeci |
zece |
paisprezece |
6 |
36-27 |
34
|
6 |
Vostok Ust-Kamenogorsk |
1:1 |
2:1 |
2:1 |
0:0 |
1:0 |
|
3:0 |
0:0 |
1:1 |
2:2 |
1:0 |
4:0 |
2:1 |
5:1 |
3:1 |
3:0 |
treizeci |
unsprezece |
zece |
9 |
38-27 |
32
|
7 |
Spartak Termez |
4:1 |
1:0 |
1:1 |
2:1 |
1:1 |
1:1 |
|
2:2 |
1:0 |
2:1 |
2:1 |
0:0 |
3:0 |
2:0 |
5:1 |
3:0 |
treizeci |
zece |
12 |
opt |
41-36 |
32
|
opt |
„Yangiarik” Yangiarik |
0:0 |
2:1 |
0:0 |
3:1 |
0:0 |
1:0 |
2:2 |
|
1:0 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
2:1 |
treizeci |
unsprezece |
9 |
zece |
27-33 |
31
|
9 |
„Orbită” Kyzyl-Orda |
0:3 |
4:2 |
1:2 |
2:1 |
0:0 |
1:1 |
3:0 |
4:0 |
|
2:0 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
0:0 |
2:1 |
2:0 |
treizeci |
zece |
9 |
unsprezece |
41-37 |
29
|
zece |
„Munca” Jizzakh |
1:1 |
0:2 |
0:3 |
1:0 |
1:1 |
0:0 |
2:0 |
2:0 |
4:2 |
|
1:1 |
3:0 |
2:0 |
5:0 |
3:1 |
3:1 |
treizeci |
zece |
opt |
12 |
42-35 |
28
|
unsprezece |
Dinamo Tselinograd |
1:1 |
2:0 |
3:2 |
1:0 |
0:0 |
1:2 |
2:2 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
|
3:1 |
0:0 |
0:0 |
4:1 |
1:0 |
treizeci |
opt |
zece |
12 |
26-37 |
26
|
12 |
„Alatau” Dzhambul |
0:0 |
1:1 |
1:2 |
0:0 |
0:1 |
1:1 |
0:0 |
3:1 |
0:2 |
2:1 |
2:1 |
|
1:1 |
1:0 |
2:0 |
2:1 |
treizeci |
opt |
zece |
12 |
27-39 |
26
|
13 |
Spartak Semipalatinsk |
1:0 |
2:1 |
1:1 |
0:1 |
2:1 |
1:1 |
3:2 |
1:0 |
1:1 |
2:1 |
2:0 |
0:1 |
|
3:1 |
2:3 |
3:0 |
treizeci |
9 |
6 |
cincisprezece |
30-41 |
24
|
paisprezece |
„Andijan” Andijan |
0:1 |
0:3 |
0:0 |
1:3 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
|
2:0 |
2:0 |
treizeci |
opt |
7 |
cincisprezece |
20-48 |
23
|
cincisprezece |
„Metallurg” Shymkent |
0:2 |
0:0 |
2:2 |
1:0 |
1:3 |
2:1 |
1:1 |
1:1 |
2:1 |
1:4 |
2:0 |
2:2 |
0:0 |
3:0 |
|
1:1 |
treizeci |
6 |
zece |
paisprezece |
32-58 |
22
|
16 |
„Amu Darya” Chardjou |
0:1 |
0:1 |
2:1 |
0:1 |
1:3 |
2:1 |
0:0 |
0:1 |
2:2 |
2:1 |
1:0 |
1:3 |
3:2 |
4:1 |
1:1 |
|
treizeci |
6 |
5 |
19 |
23-53 |
17
|
Zona 2
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
17 |
optsprezece |
19 |
douăzeci |
21 |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
Dinamo Leningrad |
|
2:2 |
0:0 |
2:3 |
2:0 |
2:0 |
1:1 |
1:0 |
2:0 |
1:1 |
4:3 |
3:0 |
1:1 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
2:0 |
2:1 |
3:0 |
4:0 |
3:0 |
40 |
26 |
zece |
patru |
70-25 |
62
|
2 |
„Daugava” Riga |
0:0 |
|
3:0 |
3:0 |
1:1 |
0:0 |
5:0 |
1:0 |
4:2 |
6:1 |
3:0 |
2:0 |
3:1 |
3:1 |
1:0 |
6:2 |
4:2 |
3:2 |
2:0 |
2:1 |
3:0 |
40 |
24 |
unsprezece |
5 |
76-28 |
59
|
3 |
„Volga” Gorki |
2:1 |
1:0 |
|
2:1 |
3:2 |
2:0 |
1:0 |
3:1 |
1:0 |
6:0 |
4:1 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
0:1 |
2:0 |
5:1 |
2:1 |
2:1 |
1:0 |
5:0 |
40 |
24 |
9 |
7 |
64-32 |
57
|
patru |
Spartak Ryazan |
2:1 |
0:0 |
0:1 |
|
2:0 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
2:0 |
0:0 |
4:0 |
1:1 |
3:0 |
3:0 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
4:0 |
1:0 |
2:3 |
40 |
19 |
12 |
9 |
50-28 |
cincizeci
|
5 |
Spartak Kostroma |
0:0 |
0:0 |
3:2 |
2:2 |
|
1:1 |
1:0 |
2:1 |
3:2 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
3:1 |
4:2 |
3:0 |
2:0 |
5:0 |
2:1 |
3:1 |
2:0 |
3:1 |
40 |
douăzeci |
9 |
unsprezece |
61-44 |
49
|
6 |
Lokomotiv Kaluga |
1:1 |
0:0 |
3:0 |
2:1 |
1:0 |
|
0:0 |
1:1 |
3:2 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
2:0 |
0:2 |
2:0 |
2:0 |
4:1 |
1:0 |
2:0 |
3:0 |
2:1 |
40 |
19 |
unsprezece |
zece |
44-30 |
49
|
7 |
Atlantas Klaipeda |
1:2 |
0:1 |
1:1 |
1:2 |
1:0 |
1:0 |
|
1:1 |
0:1 |
2:1 |
3:0 |
3:0 |
2:0 |
3:1 |
3:0 |
1:2 |
3:0 |
1:0 |
2:1 |
3:0 |
2:0 |
40 |
17 |
9 |
paisprezece |
52-39 |
43
|
opt |
Zalgiris Vilnius |
0:2 |
4:4 |
1:0 |
2:1 |
3:1 |
1:2 |
1:1 |
|
5:1 |
1:1 |
2:1 |
1:1 |
3:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
0:1 |
1:0 |
1:0 |
40 |
paisprezece |
cincisprezece |
unsprezece |
50-40 |
43
|
9 |
Volga Kalinin |
0:1 |
3:1 |
0:0 |
0:0 |
1:2 |
0:0 |
0:1 |
2:1 |
|
1:0 |
4:3 |
4:0 |
1:0 |
4:1 |
0:0 |
2:0 |
1:2 |
4:0 |
3:1 |
2:1 |
4:0 |
40 |
17 |
opt |
cincisprezece |
59-48 |
42
|
zece |
Metallurg Tula |
0:2 |
1:0 |
1:1 |
3:1 |
2:2 |
1:0 |
2:1 |
1:1 |
1:4 |
|
1:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
3:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
5:0 |
2:0 |
1:0 |
40 |
cincisprezece |
unsprezece |
paisprezece |
42-51 |
41
|
unsprezece |
„Gomselmash” Gomel |
1:3 |
0:2 |
2:2 |
0:0 |
1:2 |
5:2 |
2:0 |
0:0 |
4:0 |
0:0 |
|
1:0 |
1:0 |
1:0 |
4:4 |
2:1 |
2:2 |
4:0 |
2:1 |
1:0 |
2:1 |
40 |
13 |
13 |
paisprezece |
53-57 |
39
|
12 |
Dnepr Mogilev |
1:1 |
0:2 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
0:2 |
2:2 |
2:1 |
1:1 |
1:2 |
|
1:0 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
2:2 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
1:0 |
40 |
paisprezece |
zece |
16 |
37-53 |
38
|
13 |
Dinamo Kirov |
1:2 |
1:0 |
3:3 |
0:1 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
1:0 |
|
1:2 |
3:0 |
0:1 |
2:0 |
1:2 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
40 |
12 |
unsprezece |
17 |
34-39 |
35
|
paisprezece |
„Bug” Brest |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
0:2 |
3:0 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
1:1 |
4:1 |
2:1 |
|
2:2 |
1:0 |
1:0 |
0:2 |
0:0 |
1:1 |
3:0 |
40 |
zece |
paisprezece |
16 |
33-44 |
34
|
cincisprezece |
Electron Novgorod |
0:1 |
0:0 |
2:3 |
0:0 |
2:0 |
1:0 |
1:1 |
0:0 |
0:1 |
2:2 |
1:1 |
3:0 |
1:1 |
2:0 |
|
0:0 |
2:0 |
3:1 |
2:2 |
1:0 |
0:0 |
40 |
opt |
optsprezece |
paisprezece |
32-44 |
34
|
16 |
„Zvejnieks” Liepaja |
0:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
0:1 |
0:0 |
3:3 |
0:0 |
2:1 |
1:1 |
0:0 |
1:1 |
0:1 |
2:1 |
0:0 |
|
2:1 |
2:0 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
40 |
unsprezece |
unsprezece |
optsprezece |
26-42 |
33
|
17 |
Baltika Kaliningrad |
0:2 |
1:2 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
1:2 |
1:1 |
2:1 |
0:2 |
4:1 |
2:1 |
2:1 |
1:1 |
1:1 |
2:1 |
1:0 |
|
2:1 |
3:1 |
1:2 |
2:0 |
40 |
12 |
9 |
19 |
41-60 |
33
|
optsprezece |
Mashinostroitel Pskov |
2:3 |
0:0 |
1:0 |
1:2 |
0:2 |
1:1 |
1:2 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
0:0 |
0:4 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
2:0 |
2:1 |
|
4:1 |
0:0 |
1:1 |
40 |
unsprezece |
opt |
21 |
40-56 |
treizeci
|
19 |
Sever Murmansk |
0:6 |
0:1 |
1:3 |
0:0 |
3:0 |
1:0 |
3:2 |
0:3 |
0:2 |
2:1 |
7:0 |
0:0 |
0:4 |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
|
1:0 |
3:0 |
40 |
unsprezece |
7 |
22 |
38-65 |
29
|
douăzeci |
„Dvina” Vitebsk |
1:0 |
1:2 |
0:2 |
0:0 |
0:3 |
0:1 |
2:1 |
2:2 |
0:0 |
2:0 |
1:1 |
2:3 |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
2:1 |
|
0:0 |
40 |
6 |
13 |
21 |
20-47 |
25
|
21 |
„Chimistul” Grodno |
1:2 |
0:4 |
0:1 |
0:1 |
0:0 |
0:1 |
0:2 |
3:4 |
2:2 |
1:1 |
0:3 |
2:1 |
0:0 |
0:1 |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
2:3 |
0:2 |
1:0 |
|
40 |
3 |
9 |
28 |
21-71 |
cincisprezece
|
Zona 3
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
17 |
optsprezece |
19 |
douăzeci |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
„Torpilă” Vladimir |
|
3:1 |
2:0 |
0:0 |
4:2 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
2:0 |
1:0 |
3:0 |
2:0 |
2:0 |
5:1 |
2:0 |
2:0 |
1:0 |
2:0 |
4:1 |
3:1 |
38 |
21 |
12 |
5 |
62-27 |
54
|
2 |
Dinamo Batumi |
1:0 |
|
2:0 |
0:0 |
0:0 |
4:0 |
2:0 |
2:0 |
3:1 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
4:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
5:0 |
3:1 |
38 |
douăzeci |
12 |
6 |
55-29 |
52
|
3 |
„Dila” Gori |
0:0 |
3:0 |
|
2:0 |
2:0 |
1:2 |
3:2 |
0:0 |
2:0 |
5:0 |
1:0 |
4:1 |
5:1 |
10:2 |
3:0 |
2:0 |
7:0 |
0:1 |
9:1 |
3:0 |
38 |
22 |
7 |
9 |
86-41 |
51
|
patru |
Dinamo Vologda |
1:1 |
2:2 |
4:1 |
|
1:3 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
1:0 |
4:1 |
2:1 |
5:0 |
2:0 |
4:0 |
1:0 |
1:1 |
4:0 |
5:1 |
2:0 |
1:0 |
38 |
21 |
9 |
opt |
62-38 |
51
|
5 |
„Iskra” Smolensk |
2:1 |
1:2 |
3:0 |
5:0 |
|
2:1 |
0:0 |
1:0 |
4:1 |
4:0 |
1:0 |
1:1 |
4:0 |
0:0 |
2:0 |
1:0 |
2:0 |
3:1 |
2:0 |
4:0 |
38 |
douăzeci |
9 |
9 |
59-31 |
49
|
6 |
„Uralan” Elista |
2:2 |
0:0 |
1:1 |
0:1 |
2:1 |
|
1:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
1:0 |
5:0 |
2:0 |
5:0 |
4:0 |
2:1 |
3:1 |
0:0 |
1:0 |
38 |
douăzeci |
7 |
unsprezece |
52-37 |
47
|
7 |
Khimik Dzerjinsk |
1:1 |
5:1 |
1:1 |
0:3 |
3:1 |
2:0 |
|
2:1 |
6:1 |
2:1 |
0:0 |
4:1 |
1:0 |
0:0 |
3:0 |
2:0 |
2:0 |
2:1 |
3:0 |
2:0 |
38 |
16 |
unsprezece |
unsprezece |
54-35 |
43
|
opt |
Dinamo Stavropol |
2:2 |
0:0 |
2:1 |
4:2 |
0:1 |
2:0 |
2:0 |
|
3:0 |
3:1 |
6:0 |
2:1 |
4:0 |
1:0 |
1:0 |
3:0 |
0:2 |
4:2 |
1:0 |
7:0 |
38 |
16 |
9 |
13 |
60-40 |
41
|
9 |
Lokomotiv Samtredia |
0:0 |
1:1 |
0:1 |
1:0 |
1:1 |
1:1 |
1:0 |
3:1 |
|
2:0 |
1:0 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
4:3 |
3:1 |
5:1 |
2:1 |
0:0 |
1:0 |
38 |
16 |
9 |
13 |
46-53 |
41
|
zece |
Dinamo Kirovabad |
2:1 |
0:0 |
2:3 |
0:1 |
3:1 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
3:1 |
|
3:1 |
4:1 |
5:1 |
2:0 |
2:1 |
1:0 |
3:2 |
2:0 |
3:0 |
5:0 |
38 |
17 |
5 |
16 |
57-52 |
39
|
unsprezece |
„Guria” Lanchkhuti |
0:0 |
3:3 |
5:2 |
3:0 |
1:1 |
0:0 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
2:2 |
|
2:0 |
2:2 |
1:1 |
5:4 |
1:0 |
1:1 |
2:0 |
7:1 |
3:0 |
38 |
zece |
17 |
unsprezece |
56-53 |
37
|
12 |
Dinamo Bryansk |
0:0 |
2:0 |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
2:0 |
2:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
2:0 |
|
2:0 |
3:0 |
5:0 |
2:0 |
3:0 |
2:1 |
2:1 |
3:0 |
38 |
cincisprezece |
7 |
16 |
47-48 |
37
|
13 |
Dinamo Zugdidi |
2:2 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
0:1 |
0:1 |
1:0 |
1:1 |
2:2 |
3:1 |
3:3 |
2:0 |
|
3:2 |
2:0 |
3:1 |
1:0 |
5:1 |
1:0 |
4:1 |
38 |
paisprezece |
6 |
optsprezece |
50-67 |
34
|
paisprezece |
„Mertskhali” Makharadze |
2:1 |
0:2 |
2:0 |
3:3 |
2:0 |
3:0 |
0:0 |
1:1 |
0:0 |
2:0 |
3:3 |
1:1 |
0:1 |
|
2:1 |
0:1 |
3:1 |
2:0 |
1:0 |
2:1 |
38 |
unsprezece |
12 |
cincisprezece |
42-62 |
34
|
cincisprezece |
„Olympia” Leninakan |
0:2 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
2:1 |
3:1 |
1:2 |
2:1 |
4:0 |
2:1 |
0:0 |
4:1 |
3:2 |
3:1 |
|
1:0 |
2:0 |
3:0 |
4:1 |
4:2 |
38 |
13 |
7 |
optsprezece |
54-67 |
33
|
16 |
„Kalitva” Belaya Kalitva |
1:1 |
0:0 |
1:2 |
1:2 |
2:1 |
0:1 |
2:1 |
3:1 |
0:0 |
0:0 |
1:1 |
2:1 |
2:1 |
1:1 |
3:0 |
|
2:0 |
3:0 |
4:0 |
1:0 |
38 |
12 |
7 |
19 |
38-50 |
31
|
17 |
„Colchis” Poti |
0:0 |
0:0 |
1:3 |
3:0 |
0:1 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
4:0 |
3:3 |
2:1 |
|
4:1 |
3:1 |
0:1 |
38 |
unsprezece |
opt |
19 |
38-58 |
treizeci
|
optsprezece |
Khimik Novomoskovsk |
0:2 |
0:1 |
1:3 |
1:2 |
0:1 |
0:1 |
1:1 |
3:0 |
0:1 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
1:2 |
3:1 |
3:0 |
0:0 |
|
5:0 |
2:0 |
38 |
zece |
3 |
25 |
37-63 |
23
|
19 |
„Lori” Kirovakan |
2:0 |
1:2 |
0:1 |
0:1 |
1:1 |
1:3 |
1:1 |
1:3 |
1:2 |
0:0 |
1:1 |
1:2 |
2:4 |
1:1 |
0:0 |
4:2 |
2:0 |
2:0 |
|
0:0 |
38 |
patru |
9 |
25 |
27-82 |
17
|
douăzeci |
„Khazar” Sumgayit
|
0:2 |
1:0 |
1:2 |
0:1 |
0:0 |
1:2 |
0:2 |
0:0 |
0:2 |
0:3 |
2:3 |
1:2 |
3:1 |
1:1 |
3:0 |
1:2 |
3:1 |
0:2 |
2:0 |
|
38 |
6 |
patru |
28 |
26-75 |
16
|
Zona a 4-a
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
17 |
optsprezece |
19 |
douăzeci |
21 |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
„Terek” Grozny |
|
1:0 |
3:0 |
0:0 |
3:1 |
1:1 |
3:1 |
2:0 |
0:2 |
2:1 |
4:0 |
2:1 |
1:0 |
1:1 |
5:1 |
2:0 |
2:2 |
6:1 |
2:1 |
3:2 |
+:- |
40 |
24 |
zece |
6 |
65-32 |
58
|
2 |
„Rubin Kazan |
0:0 |
|
2:2 |
3:3 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
3:0 |
3:0 |
0:0 |
1:0 |
5:0 |
0:0 |
4:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
1:1 |
+:- |
40 |
douăzeci |
unsprezece |
9 |
53-33 |
51
|
3 |
Avangard Kursk |
3:0 |
3:1 |
|
2:0 |
1:0 |
3:0 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
4:2 |
4:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
2:1 |
0:0 |
1:1 |
6:1 |
3:2 |
2:0 |
+:- |
40 |
21 |
opt |
unsprezece |
60-39 |
cincizeci
|
patru |
„Torpilă” Togliatti |
2:0 |
3:1 |
0:0 |
|
2:0 |
1:0 |
0:1 |
0:1 |
2:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
2:0 |
1:1 |
2:1 |
2:1 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
+:- |
40 |
douăzeci |
9 |
unsprezece |
37-28 |
49
|
5 |
„Prietenie” Maikop |
3:0 |
2:0 |
3:0 |
3:1 |
|
1:0 |
2:0 |
3:1 |
1:1 |
2:2 |
3:1 |
2:0 |
5:0 |
1:0 |
2:0 |
2:1 |
8:0 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
+:- |
40 |
douăzeci |
opt |
12 |
55-34 |
48
|
6 |
Dinamo Makhachkala |
1:0 |
1:1 |
2:1 |
0:0 |
1:0 |
|
2:1 |
2:1 |
3:2 |
2:0 |
1:0 |
1:1 |
1:0 |
6:1 |
1:1 |
2:0 |
4:2 |
4:1 |
3:2 |
5:1 |
3:0 |
40 |
douăzeci |
opt |
12 |
61-47 |
48
|
7 |
Volgar Astrahan |
0:0 |
1:3 |
2:0 |
3:0 |
1:1 |
0:4 |
|
1:1 |
0:0 |
3:0 |
0:0 |
0:2 |
2:1 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
2:0 |
4:1 |
4:1 |
5:0 |
1:0 |
40 |
17 |
unsprezece |
12 |
47-36 |
45
|
opt |
„Mashuk” Pyatigorsk |
0:0 |
0:1 |
+:- [8] |
1:1 |
2:1 |
4:0 |
2:1 |
|
2:0 |
2:0 |
3:0 |
0:0 |
0:1 |
2:2 |
3:0 |
2:0 |
3:0 |
3:0 |
3:2 |
1:0 |
+:- |
40 |
17 |
zece |
13 |
43-40 |
44
|
9 |
Vulturul „de oțel”. |
0:3 |
2:0 |
2:1 |
0:1 |
2:0 |
3:2 |
1:0 |
0:0 |
|
2:2 |
1:2 |
1:1 |
0:0 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
1:1 |
5:1 |
4:0 |
1:0 |
+:- |
40 |
16 |
zece |
paisprezece |
49-40 |
42
|
zece |
Lokomotiv Orenburg |
0:0 |
2:3 |
0:0 |
0:1 |
1:1 |
2:1 |
2:2 |
0:0 |
2:1 |
|
1:1 |
1:0 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
5:0 |
5:0 |
3:0 |
40 |
cincisprezece |
12 |
13 |
50-48 |
42
|
unsprezece |
Metalurg Magnitogorsk |
3:5 |
1:1 |
3:1 |
0:1 |
0:1 |
4:3 |
1:0 |
4:1 |
1:0 |
3:1 |
|
2:0 |
2:0 |
1:1 |
1:1 |
4:0 |
2:0 |
1:0 |
2:0 |
0:0 |
+:- |
40 |
16 |
zece |
paisprezece |
49-48 |
42
|
12 |
„Trud” Voronej |
0:1 |
2:1 |
2:3 |
0:1 |
0:0 |
1:1 |
2:0 |
2:0 |
2:1 |
1:2 |
0:0 |
|
3:1 |
1:0 |
1:1 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
3:1 |
5:1 |
40 |
paisprezece |
12 |
paisprezece |
35-36 |
40
|
13 |
Salyut Belgorod |
0:1 |
2:0 |
0:1 |
1:0 |
3:0 |
1:1 |
2:1 |
2:2 |
3:2 |
3:2 |
2:0 |
2:1 |
|
1:0 |
1:0 |
1:2 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
4:0 |
+:- |
40 |
cincisprezece |
opt |
17 |
38-47 |
38
|
paisprezece |
„Șoimul” Saratov |
0:2 |
1:2 |
2:0 |
2:1 |
1:1 |
0:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
0:2 |
2:4 |
4:0 |
2:0 |
|
1:1 |
2:0 |
3:1 |
4:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
40 |
12 |
12 |
16 |
46-52 |
36
|
cincisprezece |
Spartak Yoshkar-Ola |
1:1 |
2:3 |
1:2 |
0:2 |
1:0 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
1:4 |
2:2 |
0:0 |
0:0 |
5:1 |
2:2 |
|
3:0 |
5:1 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
40 |
zece |
cincisprezece |
cincisprezece |
38-46 |
35
|
16 |
Zenit Izhevsk |
0:1 |
1:0 |
0:1 |
2:0 |
3:0 |
1:0 |
1:1 |
3:0 |
0:0 |
0:0 |
2:1 |
1:0 |
0:1 |
2:1 |
1:0 |
|
1:2 |
2:0 |
2:1 |
2:0 |
1:1 |
40 |
paisprezece |
7 |
19 |
33-48 |
35
|
17 |
Revtrud Tambov |
1:1 |
0:2 |
1:2 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
1:2 |
3:0 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
|
0:0 |
0:1 |
1:0 |
1:1 |
40 |
opt |
16 |
16 |
30-55 |
32
|
optsprezece |
Volga Ulyanovsk |
2:3 |
0:1 |
2:4 |
1:0 |
2:1 |
3:2 |
0:0 |
1:2 |
1:2 |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
2:2 |
1:3 |
2:1 |
4:2 |
0:0 |
|
3:2 |
1:0 |
1:0 |
40 |
unsprezece |
9 |
douăzeci |
38-71 |
31
|
19 |
„Barricade” Volgograd |
1:2 |
1:1 |
2:1 |
3:0 |
0:0 |
2:0 |
0:2 |
4:0 |
1:0 |
1:0 |
0:2 |
1:2 |
3:0 |
0:0 |
0:0 |
2:1 |
1:2 |
1:0 |
|
1:0 |
0:0 |
40 |
12 |
5 |
23 |
40-56 |
29
|
douăzeci |
„Constructorul” Ufa |
0:2 |
0:1 |
1:1 |
0:0 |
1:1 |
1:2 |
1:3 |
3:0 |
2:0 |
1:3 |
1:1 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
0:0 |
2:0 |
1:1 |
2:1 |
|
+:- |
40 |
opt |
9 |
23 |
25-56 |
25
|
21 |
„Kord” Balakovo [9] |
4:0 |
2:1 |
3:0 |
2:0 |
0:4 |
-:+ |
-:+ |
1:2 |
3:0 |
-:+ |
1:0 |
-:+ |
1:0 |
-:+ |
-:+ |
-:+ |
-:+ |
-:+ |
-:+ |
4:0 |
|
40 |
opt |
patru |
28 |
0-0 |
0
|
Zona 5
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
17 |
optsprezece |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
Dinamo Barnaul |
|
2:0 |
3:0 |
1:1 |
4:2 |
4:1 |
4:0 |
1:2 |
1:1 |
2:0 |
4:0 |
3:1 |
3:0 |
3:0 |
0:0 |
3:0 |
3:1 |
4:0 |
34 |
optsprezece |
unsprezece |
5 |
60-22 |
47
|
2 |
„Vulcan” Petropavlovsk-Kamchatsky |
1:0 |
|
0:0 |
0:1 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
4:0 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
3:0 |
4:1 |
1:0 |
4:0 |
2:2 |
1:0 |
34 |
douăzeci |
6 |
opt |
49-22 |
46
|
3 |
Amur Blagoveshchensk |
1:1 |
3:0 |
|
3:1 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
3:0 |
0:0 |
3:0 |
2:0 |
2:0 |
0:1 |
2:0 |
3:0 |
34 |
optsprezece |
zece |
6 |
45-24 |
46
|
patru |
Luch Vladivostok |
4:0 |
0:2 |
2:2 |
|
2:2 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
2:1 |
3:1 |
3:1 |
3:1 |
2:0 |
4:0 |
6:1 |
5:0 |
6:0 |
34 |
19 |
7 |
opt |
68-33 |
45
|
5 |
SKA Khabarovsk |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
3:2 |
|
1:1 |
1:0 |
4:2 |
3:1 |
2:2 |
2:0 |
2:0 |
0:0 |
3:0 |
2:0 |
4:1 |
4:0 |
2:0 |
34 |
17 |
9 |
opt |
57-40 |
43
|
6 |
Uralets Nijni Tagil |
2:2 |
0:1 |
3:0 |
5:1 |
4:2 |
|
1:2 |
2:1 |
2:1 |
3:1 |
2:0 |
0:1 |
2:1 |
2:0 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
2:0 |
34 |
cincisprezece |
7 |
12 |
53-39 |
37
|
7 |
Chkalovets Novosibirsk |
1:3 |
2:1 |
1:1 |
1:0 |
3:0 |
2:1 |
|
2:0 |
2:2 |
1:1 |
1:1 |
3:0 |
1:0 |
2:0 |
5:1 |
3:0 |
4:0 |
2:0 |
34 |
paisprezece |
9 |
unsprezece |
48-37 |
37
|
opt |
Avtomobilistul Krasnoyarsk |
0:2 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
3:1 |
0:0 |
0:0 |
|
0:2 |
1:1 |
5:2 |
3:2 |
2:1 |
5:0 |
1:0 |
2:0 |
2:2 |
2:0 |
34 |
cincisprezece |
6 |
13 |
43-38 |
36
|
9 |
„Selenga” Ulan-Ude |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
0:2 |
1:1 |
2:0 |
1:1 |
3:0 |
|
0:2 |
3:0 |
2:0 |
2:1 |
1:2 |
1:0 |
2:0 |
2:1 |
2:1 |
34 |
12 |
12 |
zece |
37-35 |
36
|
zece |
Neftyanik Tyumen |
0:0 |
3:2 |
4:0 |
0:0 |
3:2 |
3:1 |
1:0 |
1:0 |
2:2 |
|
1:1 |
1:2 |
2:1 |
2:1 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
3:0 |
34 |
12 |
unsprezece |
unsprezece |
41-42 |
35
|
unsprezece |
„Irtysh” Omsk |
0:1 |
1:1 |
0:1 |
2:1 |
2:1 |
3:2 |
3:2 |
2:1 |
1:0 |
3:0 |
|
1:1 |
0:0 |
2:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
2:1 |
34 |
13 |
opt |
13 |
38-47 |
34
|
12 |
Zauralie Kurgan |
0:0 |
0:1 |
0:0 |
2:2 |
1:3 |
2:1 |
4:0 |
1:2 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
|
1:0 |
0:0 |
4:0 |
3:0 |
2:0 |
3:1 |
34 |
12 |
opt |
paisprezece |
38-38 |
32
|
13 |
Sahalin Yuzhno-Sahalinsk |
1:1 |
0:1 |
1:2 |
1:0 |
1:1 |
0:0 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
3:2 |
2:0 |
3:1 |
|
2:0 |
1:1 |
2:0 |
1:3 |
1:0 |
34 |
zece |
9 |
cincisprezece |
28-37 |
29
|
paisprezece |
„Torpilă” Tomsk |
1:1 |
1:3 |
2:1 |
0:3 |
2:3 |
1:2 |
2:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
1:1 |
|
2:1 |
1:0 |
3:1 |
2:1 |
34 |
unsprezece |
6 |
17 |
28-54 |
28
|
cincisprezece |
Lokomotiv Chita |
1:0 |
0:2 |
1:1 |
0:0 |
0:1 |
2:1 |
0:0 |
0:1 |
1:1 |
3:0 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
0:0 |
|
3:0 |
1:0 |
0:0 |
34 |
7 |
unsprezece |
16 |
20-39 |
25
|
16 |
Şahtior Prokopievsk |
0:0 |
0:0 |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
0:3 |
2:2 |
1:0 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
0:3 |
0:1 |
2:1 |
2:0 |
|
4:0 |
2:0 |
34 |
6 |
9 |
19 |
23-56 |
21
|
17 |
„Aviator” Irkutsk |
0:1 |
0:3 |
1:2 |
1:4 |
0:1 |
2:2 |
1:2 |
0:2 |
1:0 |
3:0 |
0:0 |
2:0 |
0:1 |
3:0 |
2:2 |
1:0 |
|
2:1 |
34 |
7 |
6 |
21 |
31-63 |
douăzeci
|
optsprezece |
Lokomotiv Chelyabinsk |
0:3 |
1:0 |
0:2 |
1:2 |
1:1 |
0:2 |
2:2 |
1:2 |
2:3 |
1:1 |
2:3 |
1:0 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
3:2 |
1:1 |
|
34 |
5 |
5 |
24 |
23-64 |
cincisprezece
|
Zona 6
Zona a 6-a a cuprins 18 echipe ucrainene și două echipe din RSS Moldovenească , în timp ce echipa din orașul Tiraspol , situată teritorial în zona districtului militar Odesa, a fost jucată de fotbaliștii echipei armatei Odesa.
M |
Echipă |
unu |
2 |
3 |
patru |
5 |
6 |
7 |
opt |
9 |
zece |
unsprezece |
12 |
13 |
paisprezece |
cincisprezece |
16 |
17 |
optsprezece |
19 |
douăzeci |
Și |
LA |
H |
P |
M |
O
|
unu |
„Constructor naval” Nikolaev |
|
2:2 |
1:1 |
1:1 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
3:0 |
2:0 |
0:0 |
2:0 |
3:0 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
2:1 |
3:0 |
38 |
19 |
17 |
2 |
47-18 |
55
|
2 |
„Metalist” Harkiv |
0:0 |
|
1:1 |
-:+ [10] |
5:0 |
2:0 |
1:1 |
1:3 |
1:1 |
4:0 |
2:2 |
1:1 |
2:1 |
3:1 |
2:1 |
4:1 |
1:0 |
3:3 |
3:2 |
2:0 |
38 |
cincisprezece |
cincisprezece |
opt |
63-42 |
45
|
3 |
„Frunzenets” Sumy |
0:0 |
3:1 |
|
1:2 |
3:2 |
2:1 |
1:1 |
2:1 |
0:2 |
5:2 |
1:1 |
2:1 |
2:1 |
2:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
2:0 |
1:0 |
3:0 |
38 |
optsprezece |
9 |
unsprezece |
54-41 |
45
|
patru |
„Kryvbas” Krivoy Rog |
2:1 |
2:1 |
4:1 |
|
1:0 |
2:2 |
1:1 |
3:0 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
4:1 |
2:0 |
0:1 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
3:0 |
4:3 |
1:0 |
38 |
cincisprezece |
paisprezece |
9 |
47-33 |
44
|
5 |
Hoverla Ujgorod |
0:0 |
2:1 |
3:0 |
1:1 |
|
1:0 |
1:0 |
1:1 |
1:1 |
2:0 |
1:1 |
0:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
3:0 |
1:0 |
4:2 |
2:1 |
3:2 |
38 |
16 |
12 |
zece |
45-38 |
44
|
6 |
SC „Chernihiv” |
0:1 |
2:2 |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
|
3:2 |
3:2 |
2:1 |
5:2 |
1:1 |
2:1 |
3:2 |
1:1 |
2:2 |
3:1 |
3:1 |
2:0 |
4:0 |
7:0 |
38 |
17 |
9 |
12 |
63-46 |
43
|
7 |
Lokomotiv Vinnitsa |
0:0 |
2:0 |
1:2 |
5:3 |
0:0 |
4:1 |
|
1:0 |
3:1 |
2:1 |
1:1 |
1:0 |
3:0 |
2:2 |
1:0 |
2:2 |
1:0 |
0:1 |
3:1 |
1:0 |
38 |
paisprezece |
paisprezece |
zece |
48-33 |
42
|
opt |
Avtomobilistul Zhytomyr |
1:0 |
2:2 |
0:0 |
0:0 |
6:2 |
2:0 |
0:4 |
|
0:0 |
1:0 |
3:1 |
1:1 |
2:2 |
0:0 |
0:0 |
4:1 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
3:0 |
38 |
cincisprezece |
unsprezece |
12 |
50-39 |
41
|
9 |
SK Lutsk |
1:1 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
|
1:1 |
1:1 |
2:0 |
1:2 |
2:1 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
2:0 |
38 |
paisprezece |
12 |
12 |
33-31 |
40
|
zece |
Lokomotiv Herson |
2:2 |
2:1 |
1:1 |
2:2 |
3:0 |
2:1 |
2:1 |
0:2 |
2:0 |
|
0:0 |
1:1 |
0:2 |
1:0 |
0:0 |
4:0 |
3:1 |
1:0 |
0:0 |
4:0 |
38 |
13 |
13 |
12 |
49-48 |
39
|
unsprezece |
Echipa orașului Tiraspol |
1:2 |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
0:0 |
2:2 |
1:0 |
0:2 |
3:1 |
2:2 |
|
1:1 |
2:0 |
1:0 |
2:1 |
0:0 |
1:1 |
4:0 |
2:1 |
2:0 |
38 |
9 |
21 |
opt |
40-40 |
39
|
12 |
„Bucovyna” Cernăuți |
0:0 |
0:1 |
3:2 |
2:1 |
1:0 |
3:2 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
4:0 |
6:2 |
|
3:0 |
3:1 |
0:0 |
0:2 |
1:1 |
3:1 |
2:1 |
5:0 |
38 |
paisprezece |
zece |
paisprezece |
51-45 |
38
|
13 |
Avangard Sevastopol |
1:1 |
2:1 |
1:0 |
0:1 |
0:3 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
3:1 |
0:0 |
2:1 |
4:1 |
|
0:0 |
0:0 |
4:1 |
0:1 |
3:0 |
3:1 |
1:0 |
38 |
paisprezece |
9 |
cincisprezece |
46-47 |
37
|
paisprezece |
Dinamo Hmelnițki |
0:1 |
1:1 |
2:1 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
0:1 |
0:0 |
1:2 |
0:0 |
3:1 |
2:2 |
|
0:0 |
0:0 |
2:2 |
2:1 |
2:1 |
2:0 |
38 |
unsprezece |
paisprezece |
13 |
32-38 |
36
|
cincisprezece |
Kolos Poltava |
0:0 |
1:3 |
0:0 |
1:1 |
2:0 |
0:0 |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
|
1:1 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
2:0 |
38 |
9 |
17 |
12 |
25-29 |
35
|
16 |
„Granit” Cherkasy |
1:1 |
0:0 |
1:1 |
0:0 |
2:1 |
0:2 |
1:1 |
1:1 |
1:3 |
1:1 |
1:1 |
2:1 |
2:1 |
0:1 |
0:0 |
|
1:0 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
38 |
9 |
16 |
13 |
32-49 |
34
|
17 |
Zvezda Kirovograd |
1:1 |
0:3 |
1:4 |
1:1 |
0:0 |
0:1 |
0:1 |
2:1 |
1:0 |
2:0 |
0:1 |
2:1 |
3:1 |
2:0 |
3:1 |
1:1 |
|
1:0 |
0:1 |
1:0 |
38 |
unsprezece |
9 |
optsprezece |
34-46 |
31
|
optsprezece |
Avangard Rivne |
0:2 |
0:0 |
3:0 |
1:0 |
0:1 |
1:2 |
0:0 |
3:1 |
1:0 |
2:1 |
2:2 |
1:0 |
1:0 |
1:2 |
0:1 |
2:1 |
2:1 |
|
1:0 |
2:0 |
38 |
12 |
6 |
douăzeci |
33-52 |
treizeci
|
19 |
„Constructorul” Ternopil |
0:2 |
0:2 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
1:1 |
0:0 |
0:0 |
2:2 |
1:2 |
1:0 |
1:1 |
3:4 |
2:0 |
|
3:0 |
38 |
opt |
zece |
douăzeci |
31-49 |
26
|
douăzeci |
„Pishchevik” Bendery |
0:0 |
1:2 |
0:4 |
1:1 |
0:3 |
0:2 |
1:1 |
0:1 |
1:1 |
0:5 |
0:0 |
1:0 |
1:2 |
0:0 |
2:1 |
0:1 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
|
38 |
5 |
6 |
27 |
14-73 |
16
|
Semifinale
Semifinala 1
Trecut la Grozny . Cele mai bune două cluburi - Grozny " Terek " și Yangiyer "Yangiyer " - au ajuns în finală.
Semifinala 2
Trecut la Harkov . Cele mai bune două cluburi - Metalist Kharkiv și Shakhtar Karaganda - au ajuns în finală.
Semifinala 3
Trecut in Frunze . Cele mai bune două cluburi - Alga Frunze și Rubin Kazan - au ajuns în finală.
Final
Finala a avut loc într-o singură rundă la Soci și suburbiile sale Khost și Adler . Cele mai bune trei cluburi - Alga Frunze, Rubin Kazan și Metalist Kharkov - au primit bilete în prima ligă.
Note
- ↑ Tamaz a devenit cel mai bun marcator al întregii ligi a doua .. | Istoria și statistica celei de-a doua ligi a URSS | VK
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Profil pe FootballFacts.ru
- ↑ Meciul s-a încheiat cu scorul de 1:1, dar Avangard a primit o înfrângere prin forfeit pentru încălcarea regulii de înlocuire.
- ↑ Kord a fost retras din campionat după primul tur, în meciurile rămase i s-a acordat o înfrângere forfeit; rezultatele meciurilor jucate sunt luate în considerare în tabelul final, dar toate golurile marcate în aceste întâlniri sunt excluse din acesta.
- ↑ Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:0, dar Metalist a primit o înfrângere prin forfeit.
Link -uri
- www.rsssf.com
- Pe wildstat.ru
- V. V. Gnatyuk „20 de campionate din liga a doua 1971-1990”. - Dnepropetrovsk: „Departamentul Roșu al Editurii Poligrafice Regionale”, 1990. - 99 p.