Campionatul de șah feminin al URSS 1975 este al treizeci și cincilea Campionat de șah al femeilor URSS. A avut loc în perioada 1-31 octombrie la Frunze .
Finală - 17 participanți. Ordinea de conduită: 3 semifinale - Voronezh, Zaporozhye și Novosibirsk și campionatele DSO Burevestnik, Spartak, Trud și Forțele Armate ale URSS - 2 câștigători din fiecare competiție au ajuns în finală; conform rezultatelor celui de-al 34-lea campionat național - E. Fatalibekova, V. Kozlovskaya și M. Litinskaya.
T. Fomina, L. Shcherbina, E. Akhmylovskaya au fost pe rând în frunte în campionat. La linia de sosire au fost în fața lui L. Belavenets, care a deținut în mod egal întreg campionatul - 10 puncte. Locurile 2-3 au fost împărțite de Fomin și Shcherbina - câte 9½ puncte.
Campionatul a fost și un turneu zonal FIDE; Belavenets, Fomina si Shcherbina au castigat dreptul de a participa la turneul interzonal .
L. Belavenets - T. Fomina :
1. d4 e6 2. Nd2 d5 3. Ngf3 Nf6 4. e3 c5 5. c3 Bd6 6. Bd3 Qc7 7. 0-0 0-0 8. dxc5 Bxc5 9. e4 Nc6 10. Qe2 Re8? 11 e5! Ng4? 12. Nb3 Be7 13. Re1 f6 14. exf6 Bxf6 15. h3 Nge5 16. Nxe5 Qxe5 17. Bxh7+ Kf8 18. Be3 b6 19. Bg6 Rd8 20. Nd4 Nxd4 21. Nd4 Nxd4 21. Bxd4 21. Rxe2 K27, Rxe2, Rxd2, Rxe2, Rd22 castigat.
Nu. | Membrii | Oraș | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | 13 | paisprezece | cincisprezece | 16 | 17 | Ochelari | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | L. Belavenets | Moscova | unu | ½ | ½ | unu | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | unu | unu | ½ | ½ | unu | zece | unu | ||
2 | T. Fomina | Tallinn | 0 | 0 | unu | 0 | unu | ½ | 0 | unu | ½ | unu | 0 | unu | unu | unu | ½ | unu | 9½ | 2-3 | ||
3 | L. Shcherbina | Sevastopol | ½ | unu | ½ | unu | 0 | unu | 0 | ½ | ½ | ½ | unu | 0 | unu | ½ | ½ | unu | 9½ | 2-3 | ||
patru | E. Akhmilovskaia | Krasnoyarsk | ½ | 0 | ½ | unu | unu | ½ | ½ | unu | ½ | unu | unu | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 9 | 4-5 | ||
5 | E. Fatalibekova | Moscova | 0 | unu | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | unu | unu | 0 | ½ | ½ | unu | unu | unu | ½ | 9 | 4-5 | ||
6 | V. Kozlovskaya | Pyatigorsk | ½ | 0 | unu | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | unu | ½ | unu | unu | ½ | 8½ | 6 | ||
7 | T. Zatulovskaya | Moscova | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | unu | ½ | unu | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | unu | opt | 7-11 | ||
opt | A. Greenfeld | Kaliningrad | ½ | unu | unu | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | unu | ½ | unu | 0 | opt | 7-11 | ||
9 | M. Litinskaya | Lviv | ½ | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | unu | unu | ½ | unu | 0 | 0 | unu | unu | unu | opt | 7-11 | ||
zece | L. Saunina | Sverdlovsk | unu | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | unu | 0 | unu | unu | ½ | opt | 7-11 | ||
unsprezece | M. Chiburdanidze | Tbilisi | ½ | 0 | ½ | 0 | unu | ½ | ½ | ½ | ½ | unu | unu | unu | 0 | 0 | unu | 0 | opt | 7-11 | ||
12 | L. Kristol | Leningrad | ½ | unu | 0 | 0 | ½ | ½ | unu | unu | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | unu | unu | ½ | 7½ | 12-14 | ||
13 | M. Ranniku | Tallinn | 0 | 0 | unu | unu | ½ | 0 | ½ | unu | unu | 0 | 0 | unu | ½ | 0 | 0 | unu | 7½ | 12-14 | ||
paisprezece | N. Titorenko | Moscova | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | unu | unu | unu | unu | ½ | ½ | 0 | unu | 7½ | 12-14 | ||
cincisprezece | N. Medianikova | Moscova | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | unu | 0 | unu | ½ | unu | ½ | 6½ | cincisprezece | ||
16 | T. Belova | Pskov | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | unu | 6 | 16 | ||
17 | N. Gurieli | Tbilisi | 0 | 0 | 0 | unu | ½ | ½ | 0 | unu | 0 | ½ | unu | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | 5½ | 17 | ||
optsprezece | B. Samaganova | Frunze | ½ | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | unu | — | abandonat |
Campionatele de șah feminin ale URSS | |
---|---|
1927-1937 | |
1945-1949 |
|
1950-1959 | |
1960-1969 | |
1970-1979 | |
1980-1989 | |
1990-1991 |