Campionatul elvețian de curling masculin 2019 | |
---|---|
SM Elite Männer / CS hommes elite 2018/19 | |
Oraș | Tun |
data | 9 – 17 februarie 2019 |
Câştigător | Peter de Cruz (al treilea titlu) |
Clubul de curling | Geneva ( Geneva ) |
Al patrulea | Benoit Schwartz |
Al treilea | Sven Michel |
Al doilea | Peter de Cruz |
Primul | Valentine Tanner |
De rezervă | Claudio Pez |
Antrenor | Heinz Muller |
Finalist | Bern Zähringer SECURITAS Direct ( Berna ) ( Yannik Schwaller ) |
locul 3 | Berna ( Berna ) ( Mark Pfister ) |
20182020 |
Campionatul Elvețian de curling masculin 2019 a avut locperioada 9-17 februarie 2019 la Thun . [1] [2]
La campionat au participat 8 echipe.
Câștigătorii campionatului au fost echipa Genève ( skip Peter de Cruz , care a devenit campioana elvețiană masculină pentru a 3-a oară), care a învins în finală echipa Bern Zähringer SECURITAS Direct (skip Yannick Schwaller ). Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa Bernei (săritul Mark Pfister ). [3]
Campionatul Elvețian de curling feminin 2019 a avut loc în același timp și în același loc .
La prima, faza grupelor, echipele joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Primele trei echipe avansează în etapa a doua, playoff-ul , unde joacă în sistem round robin . Primele două echipe se întâlnesc în finală.
Echipa (oraș) | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă | Antrenor |
---|---|---|---|---|---|---|
Adelboden ( Adelboden ) | Tim Jungen | Bjorn Jungen | Denis Hari | Simon Gimpeler | Enrico Pfister | |
Berna _ _ | Mark Pfister | Matthias Perret | Chahan Karnusian | Kevin Wunderlin | Reto Gribi | Rafael Merki |
Bern Zähringer SECURITAS Direct ( Berna ) | Yannick Schwaller | Michael Brunner | Romano Mayer | Marcel Keufeler | Bernhard Wertemann , Pius Matter | |
Geneva ( Geneva ) | Benoit Schwartz | Sven Michel | Peter de Cruz | Valentine Tanner | Claudio Pez | Heinz Muller |
Laufen-BCG ( Laufen ) | Timo Daniel | Ivo Bossart | Timon Moser | Philipp Gurtner | Cedric Colin | |
Lucerna SSO ( Lucerna ) | Lucien Lottenbach | Rainer Kobler | Patrick Abacherli | Tom Winkelhausen | Felix Eberhard | Etienne Lottenbach |
Sf. Gallen ( St. Gallen ) | Oliver Widmer | Andrin Schnider | Nicola Stoll | Fabian Schmid | Yves Wagenseil | Emil Schnider, Peter Hartmann |
Zug Cablex ( Zug ) | Jan Hess | Simon Gloor | Simon Hoehn | Reto Schönenberger | Yves Hess | Yves Hess , Annick Lusser Hess |
( săriturile sunt cu caractere aldine; sursa: [1] )
Echipa (sări peste) | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Adelboden (Simon Gempler) | * | 6:9 | 6:9 | 1:8 | 13:4 | 3:9 | 7:9 | 1:11 | unu | 6 | 7 |
2 | Berna (Mark Pfister) | 9:6 | * | 3:10 | 4:9 | 9:4 | 8:7 | 10:4 | 4:5 | patru | 3 | 3 |
3 | Bern Zahringer (Yannik Schwaller) | 9:6 | 10:3 | * | 5:9 | 10:2 | 10:3 | 8:3 | 10:8 | 6 | unu | 2 |
patru | Genève (Peter de Cruz) | 8:1 | 9:4 | 9:5 | * | 9:3 | 10:2 | 9:4 | 10:7 | 7 | 0 | unu |
5 | Laufen-BCG (Timo Daniel) | 4:13 | 4:9 | 2:10 | 3:9 | * | 6:7 | 7:6 | 1:6 | unu | 6 | opt |
6 | Lucern SSO (Lucien Lottenbach) | 9:3 | 7:8 | 3:10 | 2:10 | 7:6 | * | 9:6 | 6:4 | patru | 3 | patru |
7 | Sf. Gallen (Andrin Schnider) | 9:7 | 4:10 | 3:8 | 4:9 | 6:7 | 6:9 | * | 9:6 | 2 | 5 | 6 |
opt | Zug Cablex (Jan Hess) | 11:1 | 5:4 | 8:10 | 7:10 | 6:1 | 4:6 | 6:9 | * | 3 | patru | 5 |
Echipa (sări peste) | unu | 2 | 3 | LA | P | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Berna (Mark Pfister) | * | 2:6 | 5:7 | 0 | 2 | 3 |
2 | Bern Zahringer (Yannik Schwaller) | 6:2 | * | 11:6 | 2 | 0 | unu |
3 | Genève (Peter de Cruz) | 7:5 | 6:11 | * | unu | unu | 2 |
Sesiunea 1. 15 februarie, ora 12:00
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Bern Zahringer (Yannik Schwaller) | unu | unu | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 6 |
Berna (Mark Pfister) | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sesiunea 2. 15 februarie, ora 19:00
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Berna (Mark Pfister) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | X | 5 |
Genève (Peter de Cruz) | unu | unu | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Sesiunea 3. 16 februarie, ora 10:00
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Genève (Peter de Cruz) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 6 |
Bern Zahringer (Yannik Schwaller) | 3 | 0 | patru | 0 | 0 | unu | 0 | 3 | X | X | unsprezece |
Finala. 16 februarie, ora 17:00
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
Bern Zahringer (Yannik Schwaller) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | 0 | 7 |
Genève (Peter de Cruz) | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | unu | unu | unu | 0 | 0 | unu | opt |
Loc | Echipa (sări peste) | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|
Genève ( Peter de Cruz ) | zece | 9 | unu | |
Bern Zähringer SECURITAS Direct ( Yannick Schwaller ) | zece | opt | 2 | |
Berna ( Mark Pfister ) | 9 | patru | 5 | |
patru | Lucern SSO (Lucien Lottenbach) | 7 | patru | 3 |
5 | Zug Cablex ( Jan Hess ) | 7 | 3 | patru |
6 | Sf. Gallen (Andrin Schnider) | 7 | 2 | 5 |
7 | Adelboden ( Simon Gempler ) | 7 | unu | 6 |
opt | Laufen-BCG (Timo Daniel) | 7 | unu | 6 |