Volei așezat la Jocurile Paralimpice de vară din 2008
În perioada 7-15 septembrie , la Palatul Sporturilor din China, Universitatea Agricolă s- au desfășurat competiții de volei la cele XIII Jocurile Paralimpice de vară de la Beijing . S-au jucat 2 seturi de medalii - la concursurile a opt echipe masculine și opt feminine.
Câștigători
|
Aur
|
Argint
|
Bronz
|
femei
|
China
|
STATELE UNITE ALE AMERICII
|
Olanda
|
Bărbați
|
Iran :
- Davud Alipuryan
- Sadegh Bigdeli
- Issa Izrahi
- Jalil Imeri
- Reza Peydaesh
- Mohammad Reza Rahimi
- Ramezan Salehi (libero)
- Mohammad Khaleghi
- Mehdi Hamidzadeh
- Nasser Hassanpour
- Mohammad Hosseinifar
- spuse Ebraimi
Antrenor : Hadi Rezaei
|
Bosnia si Hertegovina
- Safet Aibashich
- Ismet Godiniak
- Sabahudin Delalich
- Mirzet Duran
- Esad Durmisevici
- Zikret Mamich
- Adnan Manco
- Asim Medich
- Eyub Mehmedovich
- Javad Hamzic
- Ermin Yusufovich
- Khidaet Yusufovich (libero)
Antrenor : Mirza Hrustemovich
|
Rusia
Antrenor : Viktor Dyakov
|
Turneu masculin
În finala turneului masculin s-au întâlnit campionii precedentelor două turnee paralimpice - echipele Iranului și Bosniei și Herțegovinei. Sportivii asiatici și-au repetat succesul de acum opt ani. Naționala Rusiei, condusă de Viktor Dyakov , formată din jucători de la clubul AVS-Rodnik ( Ekaterinburg ), a câștigat pentru prima dată în istoria sa medalii de bronz.
Grupa A
Echipă
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Bosnia și Herțegovina
|
3 |
3 |
0 |
9:1 |
6
|
2. Rusia
|
3 |
2 |
unu |
7:3 |
5
|
3. China
|
3 |
unu |
2 |
3:6 |
patru
|
4. Irak
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
Grupa B
Echipă
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Iranul
|
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2. Egipt
|
3 |
2 |
unu |
6:3 |
5
|
3. Brazilia
|
3 |
unu |
2 |
3:6 |
patru
|
4. Japonia
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
Semifinale pentru locurile 5-8
Pentru locul 7
Pentru locul 5
Semifinale
Pentru locul 3
Final
Turneul Feminin
Grupa A
Echipă
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
1. China
|
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2. SUA
|
3 |
2 |
unu |
6:3 |
5
|
3. Lituania
|
3 |
unu |
2 |
3:7 |
patru
|
4. Letonia
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
Grupa B
Echipă
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
1. Olanda
|
3 |
3 |
0 |
9:3 |
6
|
2. Slovenia
|
3 |
2 |
unu |
8:5 |
5
|
3. Ucraina
|
3 |
unu |
2 |
5:6 |
patru
|
4. Japonia
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
Semifinale pentru locurile 5-8
Pentru locul 7
Pentru locul 5
Semifinale
Pentru locul 3
Final
Link -uri