Rusia la Jocurile Paralimpice de vară din 2008
Rusia la Jocurile Paralimpice de vară din 2008 a fost reprezentată de 149 de sportivi în 13 sporturi: canotaj , călărie , volei șezând , judo , atletism , tenis de masă , powerlifting , înot , tir cu arcul , tir cu glonțul , tenis în scaun cu rotile , fotbal fiecare) .
În total, sportivii ruși au câștigat 18 medalii de aur, 23 de argint și 22 de bronz [1] . Înotătorii au adus cel mai mare număr de premii echipei naționale - 26. Oksana Savchenko și Dmitry Kokarev au devenit campioni de trei ori , câștigând serii la distanțe de 50, 100 și 200 m. Alexander Nevolin-Svetov și Konstantin Lisenkov au adus un set complet de premii de la Beijing . O medalie de aur la înot a fost câștigată de: Igor Plotnikov , Alexey Fomenkov și Olesya Vladykina . Patru medalii - trei de argint și una de bronz au fost câștigate de Anna Efimenko . Sportivii au evoluat bine: Alexei Ashapatov a devenit de două ori campion al Jocurilor, iar Artyom Arefiev a câștigat medalii de aur și argint. O medalie de aur a fost câștigată de: judoka Oleg Krețul , trăgătorii Andrey Lebedinsky și Valery Ponomarenko . Turneul de tenis de masă a fost câștigat de Natalia Martyasheva .
În sporturile de echipă, sportivii ruși au câștigat două medalii. Naționala de fotbal a Rusiei a pierdut în finală în fața echipei Ucrainei și a câștigat o medalie de argint. În competițiile de volei în șezut , rușii au devenit medaliați cu bronz.
Medalii
Medaliați
Medalie
|
Sportiv
|
Un fel de sport
|
Disciplina
|
data
|
Aur
|
Dmitri Kokarev
|
Înot
|
200 m liber masculin (clasa - S2)
|
7 septembrie
|
Aur
|
Valeri Ponomarenko
|
Filmare
|
Pistol cu aer comprimat de 10 m masculin
|
Aur
|
Oleg Kreţul
|
Judo
|
Barbati, pana la 90 kg
|
9 septembrie
|
Aur
|
Alexei Aşapatov
|
Atletism
|
Bărbați, aruncare de putere (clasa - F57/58)
|
Aur
|
Olesya Vladykina
|
Înot
|
100 m bras feminin (clasa - SB8)
|
Aur
|
Dmitri Kokarev
|
Înot
|
100 m liber masculin (clasa - S2)
|
Aur
|
Igor Plotnikov
|
Înot
|
100 m spate masculin (clasa - S6)
|
Aur
|
Andrei Lebedinsky
|
Filmare
|
Bărbați, pistol de 25 m
|
10 septembrie
|
Aur
|
Oksana Savcenko
|
Înot
|
200 m mixt feminin (clasa - SM12)
|
Aur
|
Constantin Lisenkov
|
Înot
|
100 m spate masculin (clasa - S8)
|
Aur
|
Natalia Martyasheva
|
Tenis de masa
|
Femei (clasa 6/7)
|
11 septembrie
|
Aur
|
Oksana Savcenko
|
Înot
|
100 m liber feminin (clasa - S12)
|
12 septembrie
|
Aur
|
Alexei Fomenkov
|
Înot
|
100 m bras masculin (clasa - SB6)
|
Aur
|
Alexei Aşapatov
|
Atletism
|
Aruncarea discului masculin (clasa - F57/58)
|
13 septembrie
|
Aur
|
Alexandru Nevolin-Svetov
|
Înot
|
100 m spate masculin (clasa - S12)
|
Aur
|
Oksana Savcenko
|
Înot
|
50 m liber feminin (clasa - S12)
|
14 septembrie
|
Aur
|
Dmitri Kokarev
|
Înot
|
50 m spate masculin (clasa - S2)
|
15 septembrie
|
Aur
|
Artyom Arefiev
|
Atletism
|
800 m masculin (clasa - T36)
|
16 septembrie
|
Argint
|
Serghei Malyshev
|
Filmare
|
Pistol cu aer comprimat de 10 m masculin
|
7 septembrie
|
Argint
|
Anna Efimenko
|
Înot
|
400 m liber feminin (clasa - S13)
|
8 septembrie
|
Argint
|
Constantin Lisenkov
|
Înot
|
100 m liber masculin (clasa - S8)
|
Argint
|
Elena Chistilina
|
Atletism
|
100 m feminin (clasa - T46)
|
10 septembrie
|
Argint
|
Maxim Narojni
|
Atletism
|
Bărbați, aruncare de putere (clasa - F42)
|
Argint
|
Artyom Arefiev
|
Atletism
|
400 m masculin (clasa - T36)
|
Argint
|
Olesya Lafina
|
Powerlifting
|
Femei, până la 48 kg
|
Argint
|
Tamara Podpalnaya
|
Powerlifting
|
Femei, până la 52 kg
|
Argint
|
Irina Kazantseva
|
Powerlifting
|
Femei, până la 56 kg
|
Argint
|
Alexandru Nevolin-Svetov
|
Înot
|
200 m mixt masculin (clasa - SM12)
|
Argint
|
Julia Ovsyannikova
|
Tenis de masa
|
Femei (clasa 6/7)
|
11 septembrie
|
Argint
|
Airat Zakiev
|
Powerlifting
|
Barbati, pana la 60 kg
|
Argint
|
Evgheni Gudkov
|
Atletism
|
Bărbați, aruncarea suliței (clasa - F42/44)
|
12 septembrie
|
Argint
|
Anna Efimenko
|
Înot
|
100 m liber feminin (clasa - S12)
|
Argint
|
Alexey Labzin
|
Atletism
|
100 m masculin (clasa - T13)
|
13 septembrie
|
Argint
|
Anastasia Diodorova
|
Înot
|
50 m fluture feminin (clasa - S6)
|
Argint
|
Dmitri Kokarev
|
Înot
|
50 m liber masculin (clasa - S2)
|
Argint
|
Anna Efimenko
|
Înot
|
50 m liber feminin (clasa - S12)
|
14 septembrie
|
Argint
|
Irina Grazhdanova
|
Înot
|
50 m liber feminin (clasa - S9)
|
Argint
|
Alexandru Nevolin-Svetov
|
Înot
|
50 m liber masculin (clasa - S12)
|
Argint
|
Vladimir Andriușcenko
|
Atletism
|
Bărbați, aruncare de putere (clasa - F11/12)
|
16 septembrie
|
Argint
|
Alexey Labzin
|
Atletism
|
200 m masculin (clasa - T13)
|
Argint
|
Alexey Chesmin Alexander Lekov Andrey Kuvaev Lasha Murvanadze Ivan Potekhin (j) Alexey Tumakov Pavel Borisov Mamuka Dzimistarishvili Stanislav Kolykhalov Andrey Lozhechnikov Georgy Nadzarian Oleg Smirnov
|
Fotbal (7 persoane fiecare)
|
Bărbați
|
Bronz
|
Andrei Strokin
|
Înot
|
100 m fluture masculin (clasa - S13)
|
7 septembrie
|
Bronz
|
Victoria Potapova
|
Judo
|
Femei, până la 48 kg
|
Bronz
|
Alesya Stepanyuk
|
Judo
|
Femei, până la 52 kg
|
Bronz
|
Madina Kazakova
|
Judo
|
Femei, până la 63 kg
|
8 septembrie
|
Bronz
|
Natalia Dalekova
|
Filmare
|
10 m pistol feminin
|
Bronz
|
Tatiana Savostyanova
|
Judo
|
Femei, până la 70 kg
|
9 septembrie
|
Bronz
|
Irina Kalyanova
|
Judo
|
Femei, de la 70 kg
|
Bronz
|
Margareta Koptilova
|
Atletism
|
100 m feminin (clasa - T38)
|
Bronz
|
Elena Pautova
|
Atletism
|
800 m feminin (clasa - T12/13)
|
Bronz
|
Valeri Ponomarenko
|
Filmare
|
Bărbați, pistol de 25 m
|
10 septembrie
|
Bronz
|
Denis Dorogaev
|
Înot
|
100 m bras masculin (clasa - SB9)
|
Bronz
|
Margareta Koptilova
|
Atletism
|
200 m feminin (clasa - T38)
|
12 septembrie
|
Bronz
|
Valeri Ponomarenko
|
Filmare
|
Bărbați, pistol de 50 m
|
Bronz
|
Alexandru Nevolin-Svetov
|
Înot
|
100 m liber masculin (clasa - S12)
|
Bronz
|
Elena Pautova
|
Atletism
|
Femei 1500 m (clasa - T12/13)
|
14 septembrie
|
Bronz
|
Anna Efimenko
|
Înot
|
100 m spate feminin (clasa - S13)
|
Bronz
|
Alexandru Cekurov
|
Înot
|
50 m liber masculin (clasa - S11)
|
Bronz
|
Constantin Lisenkov
|
Înot
|
50 m liber masculin (clasa - S8)
|
Bronz
|
Alexander Baychik Tanatkan Bukin Dmitri Gordienko Evgeny Kuzovnikov Andrei Lavrinovici Victor Milenin Serghei Pozdeev Alexander Savichev Maxim Timchenko Serghei Uporov Alexey Volkov Serghei Yakunin
|
Şezut de volei
|
Bărbați
|
15 septembrie
|
Bronz
|
Andrei Strokin
|
Înot
|
50 m liber masculin (clasa - S13)
|
Bronz
|
Pavel Haragezov
|
Atletism
|
800 m masculin (clasa - T36)
|
16 septembrie
|
Bronz
|
Ildar Pomykalov
|
Atletism
|
Maraton masculin (clasa - T12)
|
17 septembrie
|
|
Medalii după sport
Medalii după sport
|
Un fel de sport
|
01!
|
02!
|
03!
|
Total
|
Şezut de volei |
0 |
0 |
unu |
unu
|
Judo |
unu |
0 |
5 |
6
|
Atletism |
3 |
7 |
6 |
16
|
Tenis de masa |
unu |
unu |
0 |
2
|
Powerlifting |
0 |
patru |
0 |
patru
|
Înot |
unsprezece |
9 |
7 |
27
|
Filmare |
2 |
unu |
3 |
6
|
Fotbal (7 persoane fiecare) |
0 |
unu |
0 |
unu
|
Total |
optsprezece |
23 |
22 |
63
|
|
Rezultatele concursului
Canotaj
Sportivi - 5.
Călărie
Sportivi - 1.
Şezut de volei
Sportivi - 12.
Judo
Sportivi - 11.
Atletism
Sportivi - 43.
Tenis de masă
Sportivi - 9.
Powerlifting
Sportivi - 9.
Înot
Sportivi - 34.
Filmare
Sportivi - 6.
Tir cu arcul
Sportivi - 1.
Tenis în scaun cu rotile
Sportivi - 1.
Garmă așezată
Sportivi - 5.
Fotbal (7 persoane fiecare)
Sportivi - 12.
Vezi și
Note
- ↑ XIII Jocurile Paralimpice de Vară de la Beijing (China) (link inaccesibil) . Preluat la 14 august 2015. Arhivat din original la 8 martie 2014. (nedefinit)
Link -uri