Medaliile de aur și premiile numite după oameni de știință remarcabili ai Academiei Ruse de Științe sunt premii acordate în numele Academiei Ruse de Științe pentru a încuraja oamenii de știință pentru lucrări științifice, descoperiri științifice și invenții care sunt importante pentru știință și practică.
Medaliile de aur sunt acordate pentru lucrări științifice remarcabile, descoperiri și invenții sau pentru o combinație de lucrări de mare importanță științifică și practică.
Se acordă premii pentru cele mai bune lucrări științifice individuale, descoperiri, invenții, precum și pentru o serie de lucrări științifice pe un singur subiect.
Academia Rusă de Științe continuă, practic, să adere la decizia Prezidiului Academiei de Științe a URSS din 1959 conform căreia premiile sunt acordate la fiecare trei ani și că premiile au loc la ziua de naștere a omului de știință al cărui nume este medalia sau premiul este numit. Uneori, premiul este acordat la o dată semnificativă asociată cu viața și munca unui om de știință.
Doar anumite persoane pot participa la concursurile pentru medalii de aur. Se acordă premii pentru lucrări științifice remarcabile, descoperiri, invenții, precum și pentru o serie de lucrări științifice pe o singură temă. Lucrări sau serii de lucrări pe același subiect, de regulă, ale unor autori individuali, pot fi depuse pentru premii. La depunerea lucrărilor, sunt nominalizați doar autorii de top și nu mai mult de trei persoane.
Marea Medalie de Aur a Academiei Ruse de Științe numită după M. V. Lomonosov | |||
---|---|---|---|
Premiul Medaliei |
M. V. Lomonosov | în domeniul științelor naturale și umaniste 1 | 1959 |
1 Anual se acordă două medalii: una unui rus, cealaltă unui om de știință străin | #la începutul articolului | ||
Marea Medalie de Aur a Academiei Ruse de Științe numită după N. I. Pirogov | |||
Premiul Medaliei |
N. I. Pirogova | pentru munca remarcabilă în domeniul medicinei 1 | |
1 Înființată în 2015 Acordată în 2017 [1]
|
#la începutul articolului | ||
Premii pentru divulgarea științei | |||
Medalie | Medalia de aur a Academiei Ruse de Științe pentru realizări remarcabile în domeniul promovării cunoștințelor științifice | Premiat pentru realizare remarcabilă în domeniul advocacy științei | 2012 |
Medalie | Premiul RAS pentru cele mai bune lucrări în popularizarea științei | Premiat pentru cele mai bune lucrări sau serii de lucrări care popularizează cunoștințele științifice | |
Medalii și premii ale Academiei Ruse de Științe pentru tinerii oameni de știință | |||
Medalie | medalie RAS pentru tineri oameni de știință (matematică) | Premiat pentru excelență în matematică | |
Medalie | Medalia RAS pentru tineri oameni de știință (fizică generală și astronomie) | Premiat pentru excelență în fizică generală și astronomie | |
Medalie | medalie RAS pentru tineri oameni de știință (fizică nucleară) | Premiat pentru excelență în fizica nucleară | |
Departamentul de Științe Matematice (DMS) | |||
Răsplată | in onoarea | pentru realizari (munca) | anul primului premiu |
Medalie | N. N. Bogolyubova | la matematică, fizică teoretică și mecanică 1 | 1999 |
Medalie | M. V. Keldysha | la Matematică Aplicată și Mecanică | 1980 |
Medalie | P. L. Cebysheva | în matematică | 1997 |
Medalie | Leonhard Euler | la matematică și fizică | 1997 |
Premiu | I. M. Vinogradova | în matematică | 1995 |
Premiu | S. V. Kovalevskoy | în matematică | 1997 |
Premiu | A. N. Kolmogorova | în matematică | 1994 |
Premiu | M. A. Lavrentieva | la matematică și mecanică | 1994 |
Premiu | N. I. Lobaciovski | în Geometrie | 1996 |
Premiu | A. M. Lyapunova | la matematică și mecanică | 1995 |
Premiu | A. I. Maltseva | în matematică | 1994 |
Premiu | A. A. Markova | în matematică | 1997 |
Premiu | I. G. Petrovsky | în matematică | 1995 |
1 este acordat oamenilor de știință ruși și străini | #la începutul articolului | ||
Departamentul de Științe Fizice (OPS) | |||
Medalie | N. G. Basova | în fizică | 2010 |
Medalie | S. I. Vavilova | în fizică | 1995 |
Medalie | V. L. Ginzburg | în Fizică și Astrofizică 1 | |
Medalie | Da. B. Zeldovich | în Fizică și Astrofizică | 2015 |
Medalie | P. L. Kapitsa | la fizica 2 | 1994 |
Medalie | P. N. Lebedeva | în fizică | 1996 |
Medalie | I. V. Kurchatova | în Fizica Nucleară și Energie Nucleară | 1998 |
Medalie | L. D. Landau | în fizica teoretică, inclusiv fizica nucleară și fizica particulelor elementare | 1998 |
Medalie | A. M. Prokhorova | în fizică | 2013 |
Medalie | A. D. Saharova | în fizica nucleară, fizica particulelor elementare și cosmologie 1 | 1995 |
Medalie | D. V. Skobeltsyna | în domeniul fizicii particulelor elementare și razelor cosmice | 1995 |
Medalie | I. E. Tamma | în fizica teoretică și fizica particulelor elementare, teoria câmpului | 2015 |
Premiu | L. A. Artsimovici | în fizica experimentală | 1995 |
Premiu | A. A. Belopolsky | în astrofizică | 1993 |
Premiu | F. A. Bredikhina | în astronomie | 1995 |
Premiu | V. I. Veksler | în fizica acceleratoarelor | 1994 |
Premiu | A. F. Ioffe | în fizică | 1993 |
Premiu | L. I. Mandelstam | pentru cele mai bune lucrări în fizică și radiofizică | 1991 |
Premiu | D. S. Rozhdestvensky | în domeniul opticii | 1995 |
Premiu | A. G. Stoletova | în fizică | 1996 |
Premiu | I. E. Tamma | în fizica teoretică și fizica particulelor elementare, teoria câmpului | 1995 |
Premiu | E. S. Fedorova | pe cristalografie | 1994 |
Premiu | V. A. Foka | în Fizica Teoretică şi Matematică | 1995 |
Premiu | A. A. Fridman | în cosmologie și gravitație | 1996 |
Premiu | P. A. Cherenkova | în fizica experimentală de înaltă energie | 1999 |
1 Înființată în 2015, neadjudecată 2 Acordat oamenilor de știință ruși și străini |
#la începutul articolului | ||
Departamentul de Nanotehnologie și Tehnologia Informației (ONIT) | |||
Medalie | A. S. Popova | în domeniul dezvoltării metodelor și mijloacelor de electronică radio, inclusiv pentru transmiterea de informații | 1995 |
Premiu | A. N. Krylova | privind utilizarea tehnologiei informatice în rezolvarea problemelor de mecanică și fizică matematică | 1995 |
Premiu | S. A. Lebedeva | în domeniul dezvoltării sistemelor informatice | 1994 |
Premiu | A. A. Raspletina | în domeniul creării sistemelor de inginerie radio de control automatizat | 1994 |
#la începutul articolului | |||
Departamentul de Energie, Inginerie Mecanica, Mecanica si Procese de Control (OEMMPU) | |||
Medalie | A. P. Alexandrova | în domeniul științei și tehnologiei atomice | 1996 |
Medalie | S. P. Koroleva | în domeniul rachetelor și al tehnologiei spațiale | 1996 |
Medalie | S. A. Chaplygina | în mecanică | 1995 |
Premiu | A. A. Andronova | în domeniul mecanicii clasice și al teoriei controlului | 1994 |
Premiu | G. M. Krzhizhanovsky | în domeniul problemelor energetice complexe | 1993 |
Premiu | B. N. Petrova | în domeniul teoriei şi sistemelor automate de control | 1995 |
Premiu | A. N. Tupoleva | în Știința și Tehnologia Aeronautică | 1994 |
Premiu | F. A. Zander | în rachete și științe spațiale | 1996 |
Premiu | K. E. Ciolkovski | în domeniul comunicațiilor interplanetare și al utilizării spațiului cosmic | 1996 |
Premiu | P. N. Yablochkova | în domeniul electrofizicii și ingineriei electrice | 1994 |
#la începutul articolului | |||
Departamentul de Chimie și Științe ale Materialelor (OHNM) | |||
Medalie | D. I. Mendeleev | în Știința și Tehnologia Chimice | 1998 |
Medalie | N. N. Semyonova | în știința chimică 1 | 1996 |
Medalie | N. S. Kurnakova | în domeniul analizei fizico-chimice, chimiei și tehnologiei | 1995 |
Medalie | D. K. Chernova | în domeniul chimiei fizice a proceselor metalurgice și al științei metalelor | 1994 |
Premiu | P. P. Anosova | în domeniul metalurgiei, științei metalelor și tratamentului termic al metalelor și aliajelor | 1993 |
Premiu | A. A. Balandina | în domeniul catalizei | 1995 |
Premiu | I. P. Bardina | în domeniul metalurgiei | 1995 |
Premiu | A. A. Bochvara | în domeniul metalurgiei, știința generală și a materialelor cu radiații a materialelor neferoase, radioactive și a oțelurilor | 1993 |
Premiu | A. M. Butlerova | Chimie anorganică | 1994 |
Premiu | I. V. Grebenshchikova | în chimie, chimie fizică și tehnologia sticlei | 1991 |
Premiu | N. D. Zelinsky | în chimia organică și a petrolului | 1961 |
Premiu | V. N. Ipatieva | în domeniul chimiei tehnice | 1994 |
Premiu | V. A. Kargina | în domeniul compuşilor macromoleculari | 1996 |
Premiu | V. A. Koptyuga | în Chimie pentru Mediu și Dezvoltare | 1994 |
Premiu | S. V. Lebedeva | în domeniul chimiei și tehnologiei cauciucului sintetic și a altor polimeri sintetici | 1995 |
Premiu | A. N. Nesmeyanov | în domeniul chimiei compuşilor organoelementali | 1994 |
Premiu | P. A. Rebinder | în domeniul chimiei coloidului şi al chimiei fenomenelor de suprafaţă | 1995 |
Premiu | V. G. Khlopina | în radiochimie | 1995 |
Premiu | L. A. Chugaeva | în domeniul chimiei compuşilor complecşi | 1994 |
1 este acordat oamenilor de știință ruși și străini | #la începutul articolului | ||
Divizia de Științe Biologice (DBS) | |||
Medalie | V. M. Bekhtereva | în domeniul psihofiziologiei | 1997 |
Medalie | I. P. Pavlova | în domeniul fiziologiei activității nervoase superioare și a sistemelor viscerale | 1996 |
Medalie | I. M. Sechenova | în fiziologie | 1994 |
Medalie | V. A. Engelhardt | în Biologie Moleculară | 1994 |
Medalie | N. I. Vavilova | în domeniul geneticii, ameliorării și producției vegetale | 1997 |
Medalie | V. V. Dokuchaeva | în știința solului 1 | 1996 |
Premiu | A. A. Baeva | în domeniul genomicii și al geninformaticii | 2004 |
Premiu | A. N. Bach | în biochimie | 1996 |
Premiu | A. N. Belozersky | în biologie moleculară | 1995 |
Premiu | S. N. Vinogradsky | în domeniul microbiologiei generale | 1994 |
Premiu | A. O. Kovalevsky | în Biologia dezvoltării, Embriologia generală, comparativă și experimentală a nevertebratelor și vertebratelor | 1961 |
Premiu | N. K. Koltsova | în Genetica Moleculară | 1994 |
Premiu | V. L. Komarova | în Botanică, Sistematică, Anatomie și Morfologie a plantelor, Geografie botanică și Paleobotanica | 1996 |
Premiu | I. I. Mechnikova | în domeniul imunologiei, patologiei comparative și experimentale și realizări științifice majore în domeniul biologiei și biomedicinei | 1996 |
Premiu | Yu. A. Ovchinnikova | în domeniul biologiei fizico-chimice și al biotehnologiei | 1994 |
Premiu | L. A. Orbeli | în fiziologia evolutivă | 1995 |
Premiu | E. N. Pavlovsky | în zoologie și parazitologie | 1996 |
Premiu | D. N. Pryanishnikova | în domeniul nutriţiei plantelor şi aplicării îngrăşămintelor | 1996 |
Premiu | A. N. Severtsova | în morfologia evolutivă | 1993 |
Premiu | K. I. Scriabina | în domeniul helmintologiei şi al parazitologiei | 1996 |
Premiu | V. N. Sukacheva | în domeniul ecologiei | 1995 |
Premiu | K. A. Timiryazeva | în Fiziologia plantelor | 1995 |
Premiu | A. A. Uhtomski | în domeniul fiziologiei sistemului nervos şi al fiziologiei activităţii muncii | 1994 |
Premiu | M. M. Shemyakina | în Chimie Bioorganică | 1995 |
Premiu | I. I. Shmalgauzen | în biologia evolutivă | 1995 |
1 este acordat oamenilor de știință ruși și străini | #la începutul articolului | ||
Departamentul de Geoștiințe (ONS) | |||
Medalie | L. S. Berga | în Geografie, Biogeografie și Ihtiologie 1 | 1995 |
Medalie | V. I. Vernadsky | în Științe Pământului 1 | 1998 |
Medalie | A. P. Karpinsky | în domeniul geologiei, stratigrafiei, petrolologiei și mineralelor | 1996 |
Medalie | A. M. Obukhova | pentru lucrări remarcabile în domeniul științelor atmosferice | 1995 |
Premiu | A. D. Arkhangelsky | în geologia regională | 1996 |
Premiu | A. P. Vinogradova | în geochimie, biogeochimie și cosmochimie | 1996 |
Premiu | B. B. Golitsyna | în geofizică | 1994 |
Premiu | A. A. Grigorieva | în Geografie fizică | 1994 |
Premiu | I. M. Gubkina | în domeniul geologiei petrolului și gazelor | 1995 |
Premiu | D. S. Korjinski | în domeniul petrolologiei şi mineralogiei fizico-chimice | 1995 |
Premiu | S. O. Makarova | în Oceanologie | 1996 |
Premiu | N. V. Melnikova | în domeniul problemelor de dezvoltare integrată a subsolului | 1995 |
Premiu | V. A. Obrucheva | în Geologie asiatică | 1946 |
Premiu | F. P. Savarinsky | în domeniul cercetării apelor terestre | 1995 |
Premiu | S. S. Smirnova | pentru studiul zăcămintelor minerale și metalogenezei | 1994 |
Premiu | A. E. Fersman | în mineralogie şi geochimie | 1994 |
Premiu | N. S. Shatsky | asupra tectonicii | 1994 |
Premiu | O. Yu. Schmidt | în domeniul cercetării și dezvoltării arcticei | 1995 |
1 este acordat oamenilor de știință ruși și străini | #la începutul articolului | ||
Divizia de Științe Sociale (ONU) | |||
Medalie | V. N. Kudryavtseva | pentru munca deosebită în domeniul dreptului | |
Medalie | M. M. Speransky | în domeniul studiilor publice | 1995 |
Premiu | E. S. Vargi | în domeniul economiei mondiale | 1994 |
Premiu | L. V. Kantorovich | în domeniul modelelor şi metodelor economice şi matematice | 1996 |
Premiu | M. M. Kovalevsky | în sociologie | 1995 |
Premiu | N. D. Kondratieva | în Economie Generală | 1995 |
Premiu | A. F. Koni | în lege | 1994 |
Premiu | F. F. Martens | în drept internațional și relații internaționale 1 | 1995 |
Premiu | V. S. Nemchinova | în domeniul modelelor şi metodelor economice şi matematice | 1993 |
Premiu | G. V. Plehanova | în Filosofie | 1994 |
Premiu | S. L. Rubinstein | în psihologie | 1996 |
Premiu | E. V. Tarle | în domeniul istoriei lumii şi dezvoltării moderne a relaţiilor internaţionale | 1994 |
Premiu | A. V. Chayanova | în domeniul economiei agricole | 1996 |
#la începutul articolului | |||
Departamentul de Științe Istorice și Filologice (OIFN) | |||
Medalie | V. I. Dalia | în domeniul limbii ruse, lexicografiei, literaturii și folclorului | 1994 |
Medalie | S. M. Solovyova | in istorie | 1994 |
Premiu | A. N. Veselovsky | în domeniul teoriei literare şi al literaturii comparate şi al folclorului | 1996 |
Premiu | I. E. Zabelina | în arheologie | 1994 |
Premiu | N. I. Kareeva | în domeniul istoriei lumii | 1994 |
Premiu | V. O. Kliucevski | în domeniul istoriei naţionale şi al studiilor slave | 1994 |
Premiu | D. S. Lihacheva | în studiul literaturii și culturii Rusiei antice 1 | 1995 |
Premiu | N. N. Miklukho-Maclay | în etnologie şi antropologie | 1993 |
Premiu | S. F. Oldenburg | în Studii Orientale | 1994 |
Premiu | A. S. Pușkin | în domeniul limbii și literaturii ruse | 1995 |
Premiu | A. A. Şahmatova | în domeniul studiilor surselor, criticii textuale, lingvisticii | 1994 |
1 este acordat oamenilor de știință ruși și străini | #la începutul articolului | ||
Divizia de Științe Medicale (DMS) | |||
Medalie | P. K. Anokhina | în domeniul fiziologiei normale 1 | |
Medalie | N. N. Blokhina | în oncologie 1 | 2017 |
Medalie | S. P. Botkina | în medicină internă 1 | |
Medalie | N. N. Burdenko | în domeniul neurochirurgiei sau al chirurgiei militare de teren 1 | 2016 |
Medalie | S. N. Davidenkova | în genetica medicală 1 | |
Medalie | I. V. Davydovsky | în domeniul patologiei generale | 2017 |
Medalie | A. L. Myasnikova | în cardiologie 1 | |
Medalie | L. S. Persianinova | în obstetrică, ginecologie și perinatologie 1 | |
Medalie | B. V. Petrovsky | în chirurgie 1 | |
Medalie | V. D. Timakova | în Microbiologie și Imunologie 1 | |
Medalie | F. F. Erisman | in igiena | 2017 |
1 înființat în 2015, după ce s-a alăturat Academiei Ruse de Științe Medicale , nu a fost acordat | #la începutul articolului | ||
Departamentul de Științe Agricole (OSHN) | |||
Medalie | W. R. Williams | în domeniul agriculturii generale și al producției de furaje 1 | |
Medalie | K. K. Gedroits | în domeniul solului și agrochimiei | 2017 |
Medalie | V. P. Goryachkina | în domeniul mecanicii agricole și mecanizării agricole 1 | |
Medalie | M. F. Ivanova | în domeniul zootehniei | 2016 |
Medalie | V. M. Klechkovsky | în radiologie agricolă și agroecologie 1 | |
Medalie | A. N. Kostyakova | în domeniul ameliorării hidrotehnice | 2017 |
Medalie | P. P. Lukyanenko | în domeniul ameliorării culturilor 2 | |
Medalie | I. V. Michurina | în domeniul biologiei plantelor agricole 1 | |
Medalie | T. S. Maltseva | în domeniul științei forestiere, silvicultură și agrosilvicultura 2 | |
Medalie | G. F. Morozova | in domeniul silviculturii, silviculturii si agrosilvicultura | 2017 |
Medalie | A. A. Polyakova | în domeniul medicinei veterinare, salubrității, igienei și ecologiei 2 | |
Medalie | BC Pustovoita | în domeniul ameliorării culturilor 2 | |
1 înființată în 2015, după aderarea la RAAS , nu a fost acordată 2 înființat în 2016, neadjudecat |
#la începutul articolului |