Cupa Rusiei de curling între echipe mixte 2021 | |
---|---|
Oraș | Irkutsk |
Arenă | Palatul de gheață „Baikal” |
data | 19 – 25 august 2021 |
Câştigător | Regiunea Irkutsk - Komsomol 1 |
Ocolire | Elisabeta Trukhina |
Al treilea | Nikolai Lysakov |
Al doilea | Valeria Denisenko |
Primul | Mihail Vlasenko |
Antrenor | A.V. Trukhina, Z.I. Butaev |
Finalist | Regiunea Iaroslavl ( Vasili Telezhkin ) |
locul 3 | Moskvich 2 (german Doronin) |
2019 20202022 |
Cupa Rusiei de curling între echipe mixte 2021 s-a desfășurat în perioada19-25 august 2021 în orașul Irkutsk la Palatul de Gheață arena „Baikal” [1] . Turneul a avut loc pentru a 13-a oară.
La turneu au participat 16 echipe.
Câștigătoarea Cupei a fost echipa „regiunea Irkutsk - Komsomoll 1” ( regiunea Irkutsk ; skip Elizaveta Trukhina), care a câștigat echipa „regiunea Iaroslavl” (săriți Vasily Telezhkin ) în finală. Locul trei a fost ocupat de echipa „Moskvich 2” ( Moscova ; skip german Doronin).
Echipele sunt împărțite în 2 grupe (A, B) de 8 echipe, unde se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. În faza grupelor, echipele primesc puncte: pentru o victorie - 2 puncte, pentru o înfrângere - 1 punct, pentru neprezentarea la un meci (înfrângere tehnică) - 0 puncte. Cu același număr de victorii (puncte marcate), echipele sunt clasate astfel: dacă sunt două, atunci echipa care a câștigat meciul acestor echipe ocupă locul mai înalt; dacă sunt mai mult de două echipe, atunci acestea sunt clasate în funcție de media rezultatelor loviturilor înscenate către casă ( ing. Draw Shot Challenge, DSC , măsurată în centimetri) realizate de echipe înainte de fiecare dintre jocurile fazei grupelor; echipa cu media mai mică se clasează mai sus. Apoi 4 echipe care au ocupat locurile 1 și 2 la grupe trec în etapa a doua, play-off , unde joacă conform sistemului olimpic . Mai întâi, echipele se întâlnesc în semifinale; Câștigătorii semifinalelor din finală joacă pe locurile 1 și 2, învinșii din semifinale joacă pe locurile 3 și 4. În clasamentul final, echipele care nu au ajuns în play-off sunt clasate în funcție de locurile ocupate în grupă, iar între echipele care au ocupat aceleași locuri - după media rezultatelor loviturilor de acasă (DSC).
Toate meciurile se joacă în 8 finaluri , cu o remiză după al 8-lea final, se joacă numărul de finaluri suplimentare necesare pentru a determina câștigătorul. [2]
Echipă | al 4-lea ( săriți ) | Al treilea | Al doilea | Primul | Antrenor | |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupa A | ||||||
A1 | Teritoriul Krasnoyarsk 1 | Vladislav Velichko | Julia Kuznetsova | Vladimir Morozov | Elena Komleva | SUD. Timokhin |
A2 | Sankt Petersburg 1 - ShVSM pe ZVS | Konstantin Manasevich (al patrulea) | Anastasia Babarykina | Alexander Orlov (sări peste) | Anastasia Belikova | Da.A. Garshina |
A3 | Regiunea Irkutsk - Komsomol 3 | Victoria Desova | Andrei Dubrovin | Elizaveta Kiseleva | Danila Mukhorin | A.V. Trukhina, Z.I. Butaev |
A4 | Sankt Petersburg 3 | Victoria Enbaeva | Gleb Lyasnikov | Nadejda Belyakova | Alexandru Terentiev | N.M. Belyakova |
A5 | Teritoriul Krasnoyarsk 2 | Valentin Andreev (al patrulea) | Anastasia Krivosheeva (sări peste) | Maxim Denisenko | Maria Rybina | V.V. Velichko, S.P. Makarova |
A6 | Moskvich 3 ( Moscova ) | Maxim Shibilkin | Sofia Orazalina | Georgy Yepremyan | Polina Chernykh | D.Yu. Andrianov |
A7 | Moskvich 2 ( Moscova ) | German Doronin | Ksenia Novikova | Andrei Shestopalov | Arina Rusina | D.Yu. Andrianov |
A8 | Regiunea Irkutsk - Komsomol 1 | Elisabeta Trukhina | Nikolai Lysakov | Valeria Denisenko | Mihail Vlasenko | A.V. Trukhina, Z.I. Butaev |
Grupa B | ||||||
B1 | Regiunea Irkutsk - Komsomoll 2 | Kamil Karimov (al patrulea) | Nina Polikarpova (sări peste) | Kirill Palagney | Alina Fakhurtdinova | A.V. Trukhina, Z.I. Butaev |
B2 | Regiunea Irkutsk - Komsomoll 4 | Andrei Dudov | Galina Yakobchuk | Roman Kinash | Elizaveta Kovaleva | A.V. Trukhina, Z.I. Butaev |
B3 | Moskvich 1 ( Moscova ) | Timofei Nasonov | Maria Cebrius | Mihail Golikov | Ekaterina Prytkova | D.Yu. Andrianov |
B4 | Regiunea Moscova ( Dmitrov ) | Kirill Surovov | Anastasia Mișcenko | Piotr Kuznetsov | Alexandra Kardapoltseva | IAD. greacă |
B5 | Regiunea Yaroslavl | Vasili Telezhkin | Daria Semyonova | Alexander Utkin | Maria Belyaeva | V.E. Telezhkin |
B6 | Tomsk | Vitaly Dubitsky (al patrulea) | Svetlana Orlova | Roman Serebrennikov (sare peste) | Anastasia Borisova | K.N. Sherstobitov, I.N. Sherstobitova |
B7 | Sankt Petersburg 2 | Danil Kiba | Olga Antonova | Serghei Varlamov | Maria Drozdova | S.A. Varlamov |
B8 | ShVSM pe ZVS 2 ( Sankt Petersburg ) | Artyom Bukarev | Alexandra Antonova | Vadim Şvedov | Anna Lukyanchikova | Da.A. Garshina |
Orele de început ale meciurilor sunt date în UTC+8 .
Grupa A
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | LA | P | O | DSC , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Teritoriul Krasnoyarsk 1 (Velichko) | * | 4:7 | 7:3 | 1:4 | 13:2 | 8:7 | 2:8 | 5:7 | 3 | patru | zece | 77,53 | patru |
A2 | St. Petersburg 1 - ShVSM pe ZVS (Orlov) | 7:4 | * | 7:2 | 4:5 | 8:9 | 3:9 | 2:9 | 2:8 | 2 | 5 | 9 | 44,68 | 6 |
A3 | Komsomol 3 (Desova) | 3:7 | 2:7 | * | 7:5 | 5:2 | 7:9 | 5:7 | 2:11 | 2 | 5 | 9 | 113,99 | opt |
A4 | Sankt Petersburg 3 (Enbaeva) | 4:1 | 5:4 | 5:7 | * | 4:5 | 9:2 | 3:10 | 0:10 | 3 | patru | zece | 91,27 | 3 |
A5 | Teritoriul Krasnoyarsk 2 (Krivosheeva) | 2:13 | 9:8 | 2:5 | 5:4 | * | 2:12 | 3:5 | 3:9 | 2 | 5 | 9 | 95,82 | 7 |
A6 | Moskvich 3 (Shibilkin) | 7:8 | 9:3 | 9:7 | 2:9 | 12:2 | * | 6:7 | 2:8 | 3 | patru | zece | 102.45 | 5 |
A7 | Moskvich 2 (Doronin) | 8:2 | 9:2 | 7:5 | 10:3 | 5:3 | 7:6 | * | 5:4 | 7 | 0 | paisprezece | 72,96 | unu |
A8 | Komsomol 1 (Trukhina) | 7:5 | 8:2 | 11:2 | 10:0 | 9:3 | 8:2 | 4:5 | * | 6 | unu | 13 | 81,24 | 2 |
Grupa B
Echipă | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | LA | P | O | DSC , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Komsomol 2 (Polikarpova) | * | 5:9 | 6:4 | 3:5 | 3:5 | 4:5 | 7:4 | 7:1 | 3 | patru | zece | 51.08 | 6 |
B2 | Komsomol 4 (Dudov) | 9:5 | * | 6:2 | 5:6 | 7:5 | 3:4 | 3:4 | 8:3 | patru | 3 | unsprezece | 90,54 | patru |
B3 | Moskvici 1 (Nasonov) | 4:6 | 2:6 | * | 9:1 | 4:9 | 4:8 | 7:5 | 3:5 | 2 | 5 | 9 | 110,94 | 7 |
B4 | Regiunea Moscova (Surov) | 5:3 | 6:5 | 1:9 | * | 7:2 | 6:5 | 7:3 | 4:10 | 5 | 2 | 12 | 77,88 | unu |
B5 | Regiunea Yaroslavl (Telejkin) | 5:3 | 5:7 | 9:4 | 2:7 | * | 5:4 | 4:2 | 8:6 | 5 | 2 | 12 | 115,76 | 2 |
B6 | Tomsk (Serebrennikov) | 5:4 | 4:3 | 8:4 | 5:6 | 4:5 | * | 8:2 | 6:8 | patru | 3 | unsprezece | 81.10 | 3 |
B7 | Sankt Petersburg 2 (Kiba) | 4:7 | 4:3 | 5:7 | 3:7 | 2:4 | 2:8 | * | 4:5 | unu | 6 | opt | 90,66 | opt |
B8 | ShVSM pe ZVS 2 (Bukarev) | 1:7 | 3:8 | 5:3 | 10:4 | 6:8 | 8:6 | 5:4 | * | patru | 3 | unsprezece | 97,53 | 5 |
Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||
A-1 | Moskvich 2 (Doronin) | 3 | ||||||||||||||||||||
B-2 | Regiunea Yaroslavl (Telejkin) | 6 | ||||||||||||||||||||
Regiunea Yaroslavl (Telejkin) | patru | |||||||||||||||||||||
Komsomol 1 (Trukhina) | opt | |||||||||||||||||||||
B-1 | Regiunea Moscova (Surov) | 2 | ||||||||||||||||||||
A-2 | Komsomol 1 (Trukhina) | opt | ||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 | ||||||||||||||||||||||
Moskvich 2 (Doronin) | opt | |||||||||||||||||||||
Regiunea Moscova (Surov) | 3 | |||||||||||||||||||||
Semifinale. 24 august, ora 19:00
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Moskvich 2 (Doronin) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | X | 3 |
Regiunea Yaroslavl (Telejkin) | 2 | 2 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | X | 6 |
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Regiunea Moscova (Surov) | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | 2 |
Komsomol 1 (Trukhina) | unu | 0 | unu | 2 | 0 | 2 | 2 | X | opt |
Meci pentru locul 3. 25 august, ora 9:30
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Regiunea Moscova (Surov) | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Moskvich 2 (Doronin) | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | 3 | X | X | opt |
Finala. 25 august, ora 9:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Komsomol 1 (Trukhina) | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | unu | X | opt |
Regiunea Yaroslavl (Telejkin) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | unu | 0 | X | patru |
Loc | Echipă | Și | LA | P | MG | DSC , cm |
---|---|---|---|---|---|---|
Regiunea Irkutsk - Komsomol 1 (Elizaveta Trukhina) | 9 | opt | unu | 2 | 81,24 | |
Regiunea Iaroslavl ( Vasili Telezhkin ) | 9 | 6 | 3 | 2 | 115,76 | |
Moskvich 2 (german Doronin) | 9 | opt | unu | unu | 72,96 | |
patru | Regiunea Moscova (Kirill Surovov) | 9 | 5 | patru | unu | 77,88 |
5 | Tomsk (Roman Serebrennikov) | 7 | patru | 3 | 3 | 81.10 |
6 | Sankt Petersburg 3 (Victoria Enbaeva) | 7 | 3 | patru | 3 | 91,27 |
7 | Teritoriul Krasnoyarsk 1 (Vladislav Velichko) | 7 | 3 | patru | patru | 77,53 |
opt | Regiunea Irkutsk - Komsomol 4 (Andrey Dudov) | 7 | patru | 3 | patru | 90,54 |
9 | ShVSM ZVS 2 (Artyom Bukarev) | 7 | patru | 3 | 5 | 97,53 |
zece | Moskvich 3 (Maxim Shibilkin) | 7 | 3 | patru | 5 | 102.45 |
unsprezece | Sankt Petersburg 1 - ShVSM de ZVS ( Alexander Orlov ) | 7 | 2 | 5 | 6 | 44,68 |
12 | Regiunea Irkutsk - Komsomol 2 (Nina Polikarpova) | 7 | 3 | patru | 6 | 51.08 |
13 | Teritoriul Krasnoyarsk 2 (Anastasia Krivosheeva) | 7 | 2 | 5 | 7 | 95,82 |
paisprezece | Moskvich 1 (Timofey Nasonov) | 7 | 2 | 5 | 7 | 110,94 |
cincisprezece | Sankt Petersburg 2 (Danil Kiba) | 7 | unu | 6 | opt | 90,66 |
16 | Regiunea Irkutsk - Komsomoll 3 (Victoria Desova) | 7 | 2 | 5 | opt | 113,99 |