Cea de-a 20-a Cupă a URSS a avut loc în iunie-octombrie 1961 . Pentru prima dată , Șahtior Stalino (acum Donețk) a devenit proprietarul Cupei , după ce a învins Moscova Torpedo în finală . Prima etapă a Cupei s-a desfășurat în zece zone, ai căror câștigători s-au întâlnit în etapa finală.
În competițiile zonale au fost determinate 42 de echipe clasa „B” , care au câștigat dreptul de a juca în etapa finală a Cupei URSS.
Echipele zonei I a RSFSR din clasa „B” din campionatul URSS din 1961 au jucat în meciuri zonale. Echipa Ilmen (Novgorod) nu a participat la Cupa URSS.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/07/1961 | 1/2 | Shinnik (Iaroslavl) | 4:2 | Sputnik (Kaluga) |
06/08/1961 | 1/2 | Volga (Kalinin) | 5:0 | Dinamo (Leningrad) |
06/11/1961 | 1/2 | Muncă (Tula) | 1:2 | Dinamo (Bryansk) |
06/12/1961 | 1/2 | Metalurg (Cherepovets) | 2:1 | Onejeț (Petrozavodsk) |
06/11/1961 | finala | Traflotovets (Murmansk) | 1:3 | Spartak (Leningrad) |
06/11/1961 | finala | Shakhtar (Stalinogorsk) | 2:0 a.i. | Muncitor textil (Kostroma) |
06/11/1961 | finala | Volga (Kalinin) | 0:0 a.i. | Shinnik (Iaroslavl) |
06/12/1961 | final, reluare | Volga (Kalinin) | 3:2 a.i. | Shinnik (Iaroslavl) |
07/02/1961 | finala | Metalurg (Cherepovets) | 1:0 | Dinamo (Bryansk) |
În meciurile zonale au jucat echipe din zona a 2-a a RSFSR din clasa „B” a campionatului URSS din 1961.
Echipa Trud (regiunea Kaliningrad Moscova) nu a participat la Cupa URSS.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/11/1961 | 1/2 | Dinamo (Kirov) | 5:2 a.i. | Steagul Muncii (Orekhovo-Zuevo) |
06/11/1961 | 1/2 | Zenit (Ijevsk) | 3:0 | Lucrător în textile (Ivanovo) |
06/11/1961 | 1/2 | Iskra (Kazan) | 2:0 | Spartak (Smolensk) |
06/11/1961 | 1/2 | Baltika (Kaliningrad) | 1:1 a.i. | Torpilă (Gorky) |
06/12/1961 | 1/2 reluare | Baltika (Kaliningrad) | 2:0 | Torpilă (Gorky) |
06/11/1961 | finala | Rachetă (Gorky) | 2:0 | Tractor (Vladimir) |
08/11/1961 | finala | echipa Serpuhov | 2:1 a.i. | Muncă (Noginsk) |
07/02/1961 | finala | Iskra (Kazan) | 2:0 | Zenit (Ijevsk) |
08/03/1961 | finala | Baltika (Kaliningrad) | 3:0 | Dinamo (Kirov) |
În meciurile zonale au jucat echipe din zona a 3-a a RSFSR din clasa „B” a campionatului URSS din 1961.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/11/1961 | 1/2 | Omul de petrol (Syzran) | 1:2 | Tractor (Stalingrad) |
06/10/1961 | 1/2 | Spartak (Ryazan) | 2:0 | Torpilă (Lipetsk) |
06/11/1961 | 1/2 | Energie (Volzhsky) | 4:2 | Locomotiva (vultur) |
06/11/1961 | 1/2 | Zori (Penza) | 0:7 | Aripi ale sovieticilor (Kuibyshev) |
06/11/1961 | 1/2 | Spartak (Ulianovsk) | 1:1 a.i. | Sokol (Saratov) |
06/12/1961 | 1/2 reluare | Spartak (Ulianovsk) | 4:2 | Sokol (Saratov) |
06/11/1961 | finala | Rezerve de muncă (Kursk) | 3:2 | Cementnik (Belgorod) |
14.06.1961 | finala | Tractor (Stalingrad) | 3:1 | Spartak (Ryazan) |
07/02/1961 | finala | Energie (Volzhsky) | 3:1 | Spartak (Ulianovsk) |
07/02/1961 | finala | Aripi ale sovieticilor (Kuibyshev) | 5:0 | Spartak (Tambov) |
Echipele zonei a 4-a a RSFSR din clasa „B” din campionatul URSS din 1961 au jucat în meciuri zonale .
Echipa Spartak (Krasnodar) nu a participat la Cupa URSS.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/11/1961 | 1/2 | Volgar (Astrakhan) | 2:0 | Rezerve de muncă (Kislovodsk) |
06/11/1961 | 1/2 | Torpilă (Taganrog) | 2:0 | Terek (Grozny) |
06/11/1961 | 1/2 | Ciment (Novorossiysk) | 0:2 a.i. | Spartak (Ordzhonikidze) |
06/11/1961 | 1/2 | Torpedo (Armavir) | 1:1 a.i. | Spartak (Stavropol) |
06/12/1961 | 1/2 reluare | Torpedo (Armavir) | 1:0 a.i. | Spartak (Stavropol) |
06/11/1961 | finala | Miner (Mine) | 4:1 | Rostselmash (Rostov-pe-Don) |
06/11/1961 | finala | Spartak (Nalchik) | 1:0 | Dinamo (Makhachkala) |
14.06.1961 | finala | Volgar (Astrakhan) | 0:1 | Torpilă (Taganrog) |
07/02/1961 | finala | Spartak (Ordzhonikidze) | 0:1 | Torpedo (Armavir) |
În meciurile zonale au jucat echipe din zona a 5-a a RSFSR clasa „B” a campionatului URSS din 1961.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/11/1961 | 1/2 | Zvezda (Perm) | 2:0 | Constructor (Kurgan) |
06/11/1961 | 1/2 | Constructor (Ufa) | 2:0 | Metalurg (Nizhny Tagil) |
06/11/1961 | 1/2 | Lokomotiv (Orenburg) | 3:1 | Metalurg (Magnitogorsk) |
06/11/1961 | 1/2 | Geolog (Tyumen) | 3:1 | Constructor (Saransk) |
06/11/1961 | 1/2 | Irtysh (Omsk) | 1:0 | Uralmash (Sverdlovsk) |
06/10/1961 | finala | Chimist (Berezniki) | 2:1 | Lokomotiv (Celiabinsk) |
18.06.1961 | finala | Geolog (Tyumen) | 0:2 a.i. | Irtysh (Omsk) |
24.06.1961 | finala | Zvezda (Perm) | 3:5 a.m. | Constructor (Ufa) |
07/02/1961 | finala | Torpilă (Pavlovo) | 2:0 | Lokomotiv (Orenburg) |
Echipele zonei a 6-a a RSFSR din clasa „B” din campionatul URSS din 1961 au jucat în meciuri zonale.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
28.05.1961 | 1/2 | Amur (Blagoveșcensk) | 4:2 a.i. | Avangarda (Komsomolsk-pe-Amur) |
27.05.1961 | 1/2 | Temp (Barnaul) | 1:0 | Baikal (Ulan-Ude) |
27.05.1961 | 1/2 | Tomich (Tomsk) | 3:1 | Angara (Irkutsk) |
27.05.1961 | 1/2 | SKA (Habarovsk) | 1:1 a.i. | SKA (Novosibirsk) |
28.05.1961 | 1/2 reluare | SKA (Habarovsk) | 2:0 | SKA (Novosibirsk) |
27.05.1961 | 1/2 | Zabaikalets (Chita) | 1:1 a.i. | Chimist (Kemerovo) |
28.05.1961 | 1/2 reluare | Zabaikalets (Chita) | 0:0 a.i. | Chimist (Kemerovo) |
30.05.1961 | 1/2 reluare | Zabaikalets (Chita) | 3:2 | Chimist (Kemerovo) |
27.05.1961 | finala | Grinda (Vladivostok) | 3:0 | Lokomotiv (Krasnoyarsk) |
20.06.1961 | finala | Metallurg (Stalinsk) | 5:0 | Temp (Barnaul) |
07/12/1961 | finala | Amur (Blagoveșcensk) | 2:1 | Zabaikalets (Chita) |
16.07.1961 | finala | SKA (Habarovsk) | 2:0 | Tomich (Tomsk) |
Echipele zonei I a RSS Ucrainei din clasa „B” din campionatul URSS din 1961 au jucat în meciuri zonale.
5 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/08/1961 | 1/2 | Zvezda (Kirovograd) | 2:1 | Avangarda (Cernăuți) |
06/10/1961 | 1/2 | Cernomorets (Odesa) | 3:2 | Kolgospnik (Rivne) |
06/11/1961 | 1/2 | SKA (Lviv) | 2:0 | Arsenal (Kiev) |
06/11/1961 | 1/2 | Desna (Cernihiv) | 4:3 | Oilman (Drohobych) |
06/11/1961 | 1/2 | Avangarda (Ternopil) | 1:2 | Spartak (Stanislav) |
06/11/1961 | 1/2 | Verhovyna (Ujhorod) | 3:1 | Volyn (Lutsk) |
06/11/1961 | 1/2 | Kolgospnik (Cerkasy) | 3:2 | Constructor naval (Nikolaev) |
06/11/1961 | 1/2 | Polissya (Zhytomyr) | 1:1 a.i. | Dinamo (Khmelnitsky) |
06/12/1961 | 1/2 reluare | Polissya (Zhytomyr) | 0:2 | Dinamo (Khmelnitsky) |
05/09/1961 | finala | Lokomotiv (Vinnitsa) | 2:1 a.i. | Far (Kherson) |
21.06.1961 | finala | Zvezda (Kirovograd) | 2:3 a.i. | Cernomorets (Odesa) |
30.06.1961 | finala | Dinamo (Khmelnitsky) | 4:3 | SKA (Lviv) |
07/02/1961 | finala | Kolgospnik (Cerkasy) | 2:1 | Verhovyna (Ujhorod) |
07/02/1961 | finala | Spartak (Stanislav) | 0:0 a.i. | Desna (Cernihiv) |
07/03/1961 | final, reluare | Spartak (Stanislav) | 1:0 | Desna (Cernihiv) |
Echipele zonei a 2-a a RSS Ucrainei , clasa „B” a Campionatului URSS din 1961, au jucat în meciuri zonale .
Echipa Trudovye rezervy (Lugansk) nu a participat la Cupa URSS.
5 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/10/1961 | 1/2 | SKF (Sevastopol) | 3:0 | SKA (Kiev) |
06/10/1961 | 1/2 | Azovstal (Jdanov) | 1:0 | Metalurg (Zaporozhye) |
06/10/1961 | 1/2 | Avangarda (Krivoy Rog) | 2:2 | Avangarda (Sumy) |
06/11/1961 | 1/2 reluare | Avangarda (Krivoy Rog) | 2:3 | Avangarda (Sumy) |
06/11/1961 | 1/2 | Avangarda (Simferopol) | 2:0 | Miner (Kadievka) |
06/11/1961 | 1/2 | Torpilă (Harkov) | 2:0 | Miner (Gorlovka) |
06/11/1961 | 1/2 | Kolhoznik (Poltava) | 1:2 | Avangarda (Kramatorsk) |
06/11/1961 | 1/2 | Metalurgist (Dnepropetrovsk) | 1:2 | Lokomotiv (Stalino) |
06/11/1961 | 1/2 | SKA (Odesa) | 0:1 | Avangarda (ape galbene) |
06/10/1961 | finala | Chimist (Severodonetsk) | 3:0 | Chimist (Dneprodzerjinsk) |
18.06.1961 | finala | Avangarda (Sumy) | 0:2 | SKF (Sevastopol) |
07/02/1961 | finala | Avangarda (Kramatorsk) | 1:0 a.i. | Azovstal (Jdanov) |
07/02/1961 | finala | Avangarda (Simferopol) | 2:0 | Torpilă (Harkov) |
07/04/1961 | finala | Lokomotiv (Stalino) | 0:1 | Avangarda (ape galbene) |
Echipele zonei I a Republicilor Unirii din clasa „B” din campionatul URSS 1961 au jucat în meciuri zonale.
Echipa a șasea din această zonă nu a participat la Cupa URSS.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/09/1961 | 1/2 | Chimist (Mogilev) | 0:4 | Spartak (Brest) |
06/09/1961 | 1/2 | Lokomotiv (Gomel) | 0:3 | Lokomotiv (Tbilisi) |
06/09/1961 | finala | Banner roșu (Vitebsk) | 2:2 a.i. | Dinamo (Batumi) |
06/10/1961 | final, reluare | Banner roșu (Vitebsk) | 1:1 a.i. | Dinamo (Batumi) |
06/12/1961 | final, reluare | Banner roșu (Vitebsk) | 3:6 | Dinamo (Batumi) |
29.06.1961 | finala | Selmash (Liepaja) | 0:1 | Nistrul (Bender) |
07/04/1961 | finala | Spartak (Brest) | +:- | Ritsa (Sukhumi) |
07/04/1961 | finala | Lokomotiv (Tbilisi) | +:- | REZ (Riga) |
Echipe din zona a 2-a a Republicilor Unirii din clasa „B” din campionatul URSS din 1961 au jucat în meciuri zonale .
5 echipe din această zonă nu au participat la Cupa URSS.
4 echipe din zonă au avansat în faza finală.
data | Etapă | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|---|
06/11/1961 | 1/2 | Lucrător din domeniul textil (Kirovabad) | +:- | Metalurgist (Chimkent) |
06/11/1961 | 1/2 | Start (Tașkent) | 2:0 | Dinamo (Samarkand) |
06/11/1961 | 1/2 | Torpilă (Kutaisi) | 3:0 | Spartak (Baku) |
08/03/1961 | finala | Energetik (Stalinabad) | 4:1 | Kopet-dag (Așgabat) |
08/03/1961 | finala | Spartak (Fergana) | 1:0 | Tempo (Sumgayit) |
08/03/1961 | finala | Metalurgist (Rustavi) | 1:3 | Torpilă (Kutaisi) |
08/03/1961 | finala | Start (Tașkent) | +:- | Lucrător din domeniul textil (Kirovabad) |
42 de echipe din clasa „B” și 22 de echipe din clasa „A” formate perechi de 1/32 de finală.
data | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|
23.09.1961 | Amiralteets (Leningrad) | 2:1 | Dinamo (Kiev) |
03.10.1961 | Zenit (Leningrad) | 3:0 | Aripi ale sovieticilor (Kuibyshev) |
25.08.1961 | Lokomotiv (Moscova) | 4:0 | Metallurg (Stalinsk) |
10/08/1961 | SKA (Rostov-pe-Don) | 2:2 a.i. | Spartak Moscova) |
10/09/1961 | SKA (Rostov-pe-Don) | 2:0 | Spartak Moscova) |
09/12/1961 | Torpilă (Moscova) | 3:0 | Spartak (Leningrad) |
10/08/1961 | Torpilă (Pavlovo) | 0:0 a.i. | Petrolier (Baku) |
10/09/1961 | Torpilă (Pavlovo) | 1:3 | Petrolier (Baku) |
10/08/1961 | Shakhtar (Stalino) | 3:2 | Dinamo (Tbilisi) |
20.08.1961 | Chimist (Stalinogorsk) | 2:0 | Dinamo (Moscova) |
data | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 | obiective |
---|---|---|---|---|
17.10.1961 | Zenit (Leningrad) | 2:1 a.i. | Petrolier (Baku) | Danilov , Ryazanov — Kuznetsov 85' |
10/09/1961 | Lokomotiv (Moscova) | 0:1 | Amiralteets (Leningrad) | Gusev 31' |
14.10.1961 | SKA (Rostov-pe-Don) | 2:3 | Torpilă (Moscova) | Luni 75', Matveev 85' — Gusarov 12', Ivanov 32', Denisov 66' |
18.10.1961 | Miner (Stalino) | 3:1 | Chimist (Stalinogorsk) | Ananchenko 26', 90', Sapronov 69' — Plekhanov 80' (pen.) |
25 octombrie 1961 |
|
Stadion: CS im. V. I. Lenin , Moscova Spectatori: 5000 Judecător: Sergey Alimov ( Moscova ) |
||||||
Amiralteets : Sorokin , Golubev , Spiridonov (c), Demidov S.,Golovko,Strelkov:MinerLyukshinovNikolay:principalAntrenorVasiliev,Varlamov,Ogurtsov56'),,Tsaritsyn(Kislov,Gusev,Belkin,Morozov, Mizerny , Rodin , Kolosov , Ananchenko ( Saveliev 75'), Zaharov , Sapronov |
26 octombrie 1961 |
|
Stadion: CS im. V. I. Lenin , Moscova Spectatori: 25.000 Judecător: Carlo Kruashvili ( Tbilisi ) |
||||||
Torpilă : Glukhotko , Medakin ( Khomutov 46'), Shustikov , Ostrovsky , Voronin , Manoshin , Metreveli , Ivanov , Gusarov , Batanov , Sergeev |
29 octombrie 1961 |
|
Stadion: CS im. V. I. Lenin , Moscova Spectatori: 100.000 Judecător: Kestutis Andziulis ( Kaunas ) |
||||||
Torpilă : Glukhotko ( Kavazashvili 60 ' ) , Hhomutov , Shustikov , Ostrovsky , Voronin , Manoshin , Metreveli , Ivanov , Gusarov , Batanov , Sergeev ( Denisov 41 ' ) |
Cupa de fotbal a URSS | |
---|---|
anotimpuri |
|
Finale |
Sezonul 1961/62 în fotbalul european | |
---|---|
« 1960/61 1962/63 " | |
Ligi naționale |
|
Cupele Naționale |
|
Cupele Ligii Naționale |
|
Eurocupe |