Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Discipline de alergare | ||||
100 de metri | bărbați | femei | ||
200 de metri | bărbați | femei | ||
400 de metri | bărbați | femei | ||
800 de metri | bărbați | femei | ||
1500 de metri | bărbați | femei | ||
5000 de metri | bărbați | femei | ||
10.000 de metri | bărbați | femei | ||
100 de metri obstacole | femei | |||
110 metri obstacole | bărbați | |||
400 de metri obstacole | bărbați | femei | ||
3000 m obstacole | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 100 metri | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 metri | bărbați | femei | ||
amestecat | ||||
Discipline rutiere | ||||
Maraton | bărbați | femei | ||
Mers pe jos 20 km | bărbați | femei | ||
Mers pe jos 50 km | bărbați | |||
Discipline tehnice | ||||
saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | femei | ||
săritură mare | bărbați | femei | ||
Săritura cu stâlp | bărbați | femei | ||
Aruncarea greutatii | bărbați | femei | ||
Aruncarea discului | bărbați | femei | ||
Aruncarea sulitei | bărbați | femei | ||
Aruncarea ciocanului | bărbați | femei | ||
De jur imprejur | ||||
Heptatlon | femei | |||
Decatlon | bărbați | |||
Calificare | ||||
← 2016 |
Proba de mers pe jos de 50 km masculin pentru Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc pe 6 august 2021 la Sapporo Odori Park . La cursă au participat 59 de sportivi din 30 de țări.
Toate distanțele de mers pe jos au fost mutate prin decizia CIO din 2019 de la capitala Jocurilor, Tokyo , la Sapporo, mai nordică, deoarece acolo temperatura aerului în august este în medie cu 4 ° C mai mică.
Actualul campion este Matej Tot din Slovacia.
Aur | Argint | Bronz |
David Tomala Polonia |
Jonathan Hilbert Germania |
Evan Dunphy Canada |
Mersa de 50 km masculin la Jocurile Olimpice din 2020 va avea loc pentru a 20-a oară. A avut loc pentru prima dată în 1932, cu excepția jocurilor din 1976 , când cursa nu a avut loc.
Mersul de 50 km a fost singurul eveniment masculin din programul de atletism 2020 care nu a avut echivalent pentru femei. În timp ce Jocurile Olimpice se îndreaptă către egalitatea de gen și scăderea prezenței spectatorilor și scăderea ratingurilor TV, mersul de 50 de mii a bărbaților va fi eliminat de la Jocurile Olimpice. În 2024, este planificată înlocuirea acestuia cu o ștafetă mixtă sau o cursă pe stadion. [unu]
Standardul de calificare pentru Jocurile Olimpice din 2020 de 50 km pe jos este 3:50:00 . Standardul a fost stabilit pentru a include în turneu sportivii care au îndeplinit standardul stabilit la competițiile de calificare, dar care nu s-au putut califica conform Clasamentului Mondial IAAF. Clasamentul mondial bazat pe calculul mediei primelor cinci rezultate ale unui sportiv în perioada de calificare, ținând cont de complexitatea nivelului competiției. Aceste condiții de selecție a sportivilor vor fi utilizate până la atingerea limitei de 60 de mersori. [2]
Perioada de calificare a fost stabilită inițial de la 1 mai 2019 până la 29 iunie 2020. Din cauza pandemiei de coronavirus , competițiile au fost suspendate din 6 aprilie 2020 până în 30 noiembrie 2020, iar data de încheiere a fost prelungită până la 29 iunie 2021. Data de începere pentru Calificarea în clasamentul mondial a fost modificată și de la 1 mai 2019 la 30 iunie 2020. Sportivii care au finalizat Standardul de calificare în acest timp au fost calificați, iar Calificarea în clasamentul mondial nu a fost posibilă din cauza lipsei turneelor de atletism. IAAF a modificat cerința de calcul a clasamentului mondial pentru a include competițiile chiar dacă acestea nu au loc în perioada de calificare. [2] [3]
Comitetul Național Olimpic (NOC) poate înscrie nu mai mult de 3 sportivi calificați la mersul de 50 de kilometri. Dacă toți sportivii îndeplinesc standardul inițial de calificare sau se califică în clasamentul mondial în perioada de calificare. (Limita de 3 a fost introdusă la Congresul Olimpic din 1930) 38 de alergători calificați conform standardului stabilit; 22 - conform pozițiilor clasamentului mondial - plimbări pentru 50 de kilometri printre bărbați.
Recorduri mondiale și olimpice înainte de începerea Jocurilor Olimpice de vară din 2020:
Record mondial | Yoann Dinis ( Franța ) | 3:32,33 | Zurich | 15 august 2014 |
Record olimpic | Jared Tallent ( AUS ) | 3:36,53 | Londra | 11 august 2012 |
Turneul se desfășoară într-un format de o zi. Ora locală a locurilor olimpice (Japonia, UTC+9 )
data | Timp | Rundă |
---|---|---|
Vineri, 6 august 2021 | 05:30 | Finala |
Notă: | PB | dosar personal | SB | Cel mai bun sezon | ~ | Pierderea contactului | > | genunchi îndoit | TR 54.7.5 | Descalificat de TR 54.7.5 |
Loc | Sportiv | NOC | Timp | Avertizare | Notă |
---|---|---|---|---|---|
David Tomal | Polonia | 3:50:08 | |||
Jonathan Hilbert | Germania | 3:50:44 | ~~ | ||
Evan Dunphy | Canada | 3:50:59 | SB | ||
patru | Mark Tour | Spania | 3:51:08 | >> | |
5 | Joao Vieira | Portugalia | 3:51:28 | SB | |
6 | Masatora Cavanaugh | Japonia | 3:51:56 | SB | |
7 | Bian Tongda | China | 3:52:01 | ||
opt | Rydian Cowley | Australia | 3:52:01 | PB | |
9 | Veli Matti Partanen | Finlanda | 3:52:39 | ~ | SB |
zece | Brendan Boyes | Irlanda | 3:53:40 | ||
unsprezece | Jose Leonardo Montagna | Columbia | 3:53:50 | SB | |
12 | Artur Brzozovsky | Polonia | 3:54:08 | ~ | SB |
13 | Jorge Armando Ruiz | Columbia | 3:55:30 | ~ | |
paisprezece | Matei Tot | Slovacia | 3:56:23 | SB | |
cincisprezece | Jose Laver Ojeda | Mexic | 3:56:53 | ~ | SB |
16 | Quentin Rew | Noua Zeelanda | 3:57:33 | ~ | |
17 | Mate Helebrandt | Ungaria | 3:57:53 | ~ | SB |
optsprezece | Pinson, Diego | Columbia | 3:57:54 | ||
19 | Andres Chocho | Ecuador | 3:59:03 | ~>~ | SB |
douăzeci | Bence Venierksan | Ungaria | 3:59:05 | ||
21 | Wang Qin | China | 3:59:35 | ||
22 | Dmitri Dyubin | Bielorusia | 4:00:25 | SB | |
23 | Andrea Agrusti | Italia | 4:01:10 | ||
24 | Marius Kochoran | România | 4:01:43 | ||
25 | Maryan Zakalnitsky | Ucraina | 4:02:53 | ||
26 | Jarkko Kinnunen | Finlanda | 4:04:28 | > | |
27 | Jonathan Amores | Ecuador | 4:05:47 | ||
28 | Lo Yadung | China | 4:06:17 | ||
29 | Alex Wright | Irlanda | 4:06:20 | ~ | SB |
treizeci | Hayato Katsuki | Japonia | 4:06:32 | ||
31 | Artur Mastyanitsa | Lituania | 4:06:43 | ||
32 | Satoshi Maruo | Japonia | 4:06:44 | ||
33 | Karl Domann | Germania | 4:07:18 | ||
34 | Bernardo Barrondo | Guatemala | 4:08:34 | ~~> | |
35 | Iisus Angel Garcia Bragado | Spania | 4:10:03 | > | |
36 | Alexandros Papamichail | Grecia | 4:12:49 | ||
37 | Arnis Rumbenieks | Letonia | 4:13:33 | >> | |
38 | Alexi Mikael Oyala | Finlanda | 4:14:02 | > | |
39 | Valery Litanyuk | Ucraina | 4:14:05 | > | |
40 | Mark Mandell | Africa de Sud | 4:14:37 | ||
41 | Michal Morvey | Slovacia | 4:15:22 | ||
42 | Nathaniel Sailer | Germania | 4:15:37 | ||
43 | Vit Glavac | ceh | 4:15:40 | ||
44 | Horacio Nava | Mexic | 4:19:00 | >> | |
45 | Mathieu Bilodeau | Canada | 4:20:36 | SB | |
46 | Lukasz Gdula | ceh | 4:33:06 | >>> | |
47 | Claudio Villanueva | Ecuador | 4:53:09 | >> | |
- | Teodorico Caporaso | Italia | DNF | ~ | |
- | Rafal Augustin | Polonia | DNF | ||
- | Howard Haukenes | Norvegia | DNF | ||
- | Luis Manuel Corchete | Spania | DNF | ||
- | Gurpreet Singh | India | DNF | ||
- | Ivan Banzeruk | Ucraina | DNF | >> | |
- | Luis Angel Sanchez | Guatemala | DNF | ~~~ | |
- | Isaac Palma | Mexic | DNF | ~ | |
- | Yoann Dinis | Franţa | DNF | ||
- | Marco De Luca | Italia | DNF | ||
- | Arnis Rumbenieks | Letonia | DSQ | ~>>> | TR 54.7.5 |
- | Eric Barrondo | Guatemala | DSQ | ~~~~ | TR 54.7.5 |