Fotbal pe plajă la Jocurile Europene din 2019 | |
---|---|
Jocurile Europene 2019 | |
Detalii campionat | |
Locație | Bielorusia |
Orase | Minsk |
Stadioane | SOK „Olimpic”. |
Datele finale ale turneului | 25 – 29 iunie |
Locuri de top | |
Campion | Portugalia (prima oară) |
Locul doi | Spania |
Locul al treilea | Elveţia |
Locul patru | Ucraina |
Statisticile campionatului | |
20152023 |
Turneul de fotbal pe plajă de la Jocurile Europene 2019 a avut loc în perioada 25-29 iunie laComplexul Sportiv și Fitness Olimpiysky. La turneu au participat opt echipe europene masculine, fiecare dintre ele formată din 12 jucători. Acest turneu a fost singurul turneu exclusiv masculin de la Jocurile Europene din 2019.
Naționala Belarusului s-a calificat automat în partea finală a turneului ca țară gazdă. Restul de șapte echipe au fost determinate de rezultatele Euroliga 2018 : primele trei echipe din fiecare grupă a superfinalei, plus câștigătoarea diviziei B, au intrat în jocuri.
Echipa de fotbal pe plajă din Kazahstan nu a putut juca la Jocurile Europene , deoarece NORC nu făcea parte din EOC , iar echipa germană de fotbal pe plajă nu a putut ajunge la turneu din cauza faptului că a ajuns în finala promoțională ca ultima echipă. din Divizia A.
Echipa care a reprezentat Divizia B a fost naţionala României .
Turneu de calificare | data | Locație | Numar de locuri | Finaliști |
---|---|---|---|---|
țară gazdă | 21 octombrie 2016 | Minsk | unu | Bielorusia |
Euroliga Fotbal pe plajă 2018 (Superfinală) | 9 septembrie 2018 | Alghero | 6 | Italia Spania Portugalia Rusia Elveția Ucraina |
Euroliga fotbal pe plajă 2018 (finală promoțională) | unu | România | ||
Total | opt |
Tragerea la sorți a avut loc pe 4 aprilie 2019 în sala de conferințe Barcelona a Hotelului Victoria Olimp.
Coșul 1 | Coșul 2 | Coșul 3 | Coșul 4 |
---|---|---|---|
Belarus Italia |
Spania Portugalia |
Rusia Elveția |
Ucraina România |
Notaţie |
---|
Echipele care au ajuns în semifinale |
Echipele care participă la meciurile de clasificare |
Orele de început ale tuturor meciurilor sunt date în ora locală ( UTC+3 ).
Echipă | Și | LA | ÎN | VP | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugalia | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | 16 | opt | +8 | 6 |
Elveţia | 3 | unu | unu | 0 | unu | optsprezece | 6 | +12 | 5 |
Bielorusia | 3 | unu | 0 | unu | unu | paisprezece | 13 | +1 | patru |
România | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 24 | −21 | 0 |
Portugalia | 1: 3 ( prelungiri ) | Elveţia |
---|---|---|
Philippe Borer 2′ ( autor ) | 32′ Glenn Hodel 39′ Valentin Yaggi 39′ Noel Ott |
România | 16 | Bielorusia |
---|---|---|
Julian Augustin Ravoyu 18′ | 13′ Igor Brishtel 18′ , 36′ Denis Samsonov 24′ Oleg Gapon 31′ , 34′ Valery Makarevich |
Portugalia | 8:2 | România |
---|---|---|
André Fonseca Lawrenzo 2′ Rui Filipe Coimbra 6′ Bernardo Barral Martins 7′ Câștigat 8′ , 18′ Jordan 23′ Belchior 33′ , 35′ |
4′ Ionuts Florya 35′ Iulian Augustin Ravoyu |
Bielorusia | 5:5 ( prelungiri ) | Elveţia |
---|---|---|
Penalizare | ||
3: 2 |
Elveţia | 100 | România |
---|---|---|
Bielorusia | 3:7 | Portugalia |
---|---|---|
Echipă | Și | LA | ÎN | VP | P | GZ | GP | +/- | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spania | 3 | unu | unu | 0 | unu | cincisprezece | cincisprezece | ±0 | 5 |
Ucraina | 3 | unu | 0 | unu | unu | 17 | 17 | ±0 | patru |
Italia | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | 13 | 12 | +1 | 3 |
Rusia | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | unsprezece | zece | +1 | 3 |
Spania | 5:4 ( prelungiri ) | Rusia |
---|---|---|
Eduard Molina Suarez 13′ , 22′ , 39′ Llorenz Leon Gomez 29′ Francisco José Cintas 30′ |
14′ , 25′ , 30′ Dmitry Shishin 32′ Fedor Zemskov |
Ucraina | 4:4 ( prelungiri ) | Italia |
---|---|---|
Roman Pachev 18′ , 33′ Andrey Nerush 23′ Dmitry Medvid 29′ |
11′ ( pen. ) Francesco Corosiniti 18′ Joseph Junior Gentilin 21′ Gabriele Gori 30′ Emmanuele Zurlo |
|
Penalizare | ||
Roman Pachev Igor Borsuk Alexander Korniychuk Dmitry Medvid |
4:3 | Alfoluca Chiavaro Gabriele Gori Emmanuele Zurlo Simone Marinai |
Italia | 4:2 | Rusia |
---|---|---|
Francesco Corosiniti 7′ Gabriele Gori 20′ Andrea Carpita 29′ Gabriele Gori 34′ |
14′ ( autor ) Simone Del Mestre 16′ Yuri Krasheninnikov |
Spania | 4:6 | Ucraina |
---|---|---|
2′ Alexander Korniychuk |
Rusia | 5:1 | Ucraina |
---|---|---|
Italia | 5:6 | Spania |
---|---|---|
Semifinale 5-8 | Meci pentru locul 5 | ||||||
28 iunie | |||||||
Bielorusia | 5(2) | ||||||
Rusia | 5(3) | ||||||
29 iunie | |||||||
Rusia | 3 | ||||||
Italia | patru | ||||||
Meci pentru locul 7 | |||||||
28 iunie | 29 iunie | ||||||
Italia | zece | România | 2 | ||||
România | 3 | Bielorusia | 5 |
România | 3:10 | Italia |
---|---|---|
(raport) |
Bielorusia | 5:5 ( prelungiri ) | Rusia |
---|---|---|
(raport) | ||
Penalizare | ||
2:3 |
România | 2:5 | Bielorusia |
---|---|---|
(raport) |
Rusia | 3: 4 | Italia |
---|---|---|
(raport) |
Semifinale | Meciul pentru medalia de aur | ||||||
28 iunie | |||||||
Portugalia | 3 | ||||||
Ucraina | 2 | ||||||
29 iunie | |||||||
Portugalia | opt | ||||||
Spania | 3 | ||||||
Meciul pentru medalia de bronz | |||||||
28 iunie | 29 iunie | ||||||
Spania | 5 (OT) | Elveţia | 5 | ||||
Elveţia | 3 | Ucraina | patru |
Spania | 5: 3 | Elveţia |
---|---|---|
(raport) |
Portugalia | 3: 2 ( prelungiri ) | Ucraina |
---|---|---|
(raport) |
Elveţia | 5:4 | Ucraina |
---|---|---|
(raport) |
Portugalia | 8:3 | Spania |
---|---|---|
B. Martins 15′ , 32′ L. Martins 17′ , 22′ , 26′ Andrade 24′ Madjer 25′ Santos 30′ |
(raport) | 2′ Gomez 7′ Torres Medina 33′ Maior Hernandez |
Aur | Argint | Bronz |
Portugalia | Spania | Elveţia |
Loc | Echipă |
---|---|
unu | Portugalia |
2 | Spania |
3 | Elveţia |
patru | Ucraina |
5 | Italia |
6 | Rusia |
7 | Bielorusia |
opt | România |
Jocurile Europene 2019 | |
---|---|