Campionatul Rusiei de Drafts din Belarus între bărbați este un turneu anual de dame . Primul turneu a avut loc în 1924. Până în 1991, s-a desfășurat sub numele de Campionat al RSS Bieloruși .
An | Format | |||
---|---|---|---|---|
1924 | Boris Krutalevici | |||
1925 | Ilya Gordon | |||
1927 | Ilya Gordon | |||
1928 | Ilya Gordon | |||
1930 | Ilya Gordon | |||
1932 | M. Shkolnik | |||
1933 | Ber Berlinkov Ilya Gordon |
|||
1934 | Ilya Gordon | |||
1936 | Ilya Gordon | |||
1937 | Ilya Gordon | |||
1938 | Ilya Gordon | |||
1939 | Ilya Gordon | |||
1940 + meci locul 1-2 | V. Gruschetsky | H. Kaplanovich | ||
04.1941* | Locul 1-5 V. Gruschetsky Veniamin Gorodetsky A. Ogorodnitsky H. Idelson D. Kanishchiker |
|||
1947 [1] | M. Rabinovici | Ber Berlinkov | Isaac Belsky | turneu round-robin 12 participanți |
1948 | M. Rabinovici | |||
1949 | Denis Gordevici | |||
1950 | Denis Gordevici | |||
1951 | V. Ostrinsky | |||
1952 | Arkadi Rokitnitsky | |||
1953 | Serghei Manshin | |||
1954 | Arkadi Rokitnitsky | |||
1955 | Serghei Manshin | |||
1956 | Denis Gordevici S. Kleinberg |
|||
1957 | Marat Geller | |||
1958 | ||||
1959 | Viktor Priyatkin | |||
1960 | Arkady Plakhin | |||
1961 | Marat Geller | Leonid Vertinsky | Yuri Fainberg | |
1962 | Arkady Plakhin Minsk |
Marat Geller Minsk |
Yuri Fainberg Minsk Leonid Vertinsky Minsk |
turneu round-robin 17 participanți |
1963 | Yuri Fainberg | |||
1964 | Arkady Plakhin Minsk |
Yuri Fainberg Minsk Leonid Vertinsky Minsk |
-------- | |
1965 | Eduard Rybakov | |||
1966 | Ghenadi Khatskevici | |||
1967 | Vladimir Belyaevski | |||
1968 | Arkady Plakhin | Da. Kuharchuk | Vladimir Belyaevski | 16 membri |
1969 | Arkady Plakhin V. Rybakov |
|||
1970 | Arkady Plakhin | Vladimir Belyaevski | Ghenadi Khatskevici V. Rybakov |
sistem elvețian 35 de participanți |
1971 | Ghenadi Khatskevici | |||
1972 | Ghenadi Khatskevici | |||
1973 | Arkady Plakhin | |||
1974 | Arkady Plakhin | Ghenadi Khatskevici | P. Nesterovici | |
1975 | Vladimir Belyaevski | Arkady Plakhin | V. Rybakov | |
1976 | Gennady Narchuk | |||
1977 | B. Agashin | |||
1978 | Vladimir Belyaevski | |||
1979 | M. Eskin | |||
1980 | Ghenadi Khatskevici | |||
1981 [2] | Gennady Narchuk | V. Bulat A. Zatuchny |
22 de participanți sistem elvețian, 7 runde . | |
1982 | Gennady Narchuk | |||
1983 | Gennady Narchuk | |||
1984 | Arkady Plakhin | Ghenadi Isaenko | G. Borisov | |
1985 | B. Agashin | V. Polyansky | Ghenadi Khatskevici | sistem elvețian 20 de participanți |
1986 | Gennady Narchuk | |||
1987 | Arkady Plakhin | |||
1988 | Boris Agashin | Marat Geller | Vladimir Belyaevski | |
1989 | Andrei Valiuk | |||
1990 | Arkady Plakhin | Nikolai Berezin | Andrei Valiuk | |
1991 | Andrei Valiuk | |||
1992 | Andrei Valiuk | |||
1993 | Vitaly Gabrielyan | |||
1994 | Nikolai Kadesnikov | |||
1995 | Arkady Plakhin | |||
1996 | Andrei Valiuk | |||
1997 | Andrei Valiuk | |||
1998 | Mark Shulman | |||
1999 | Andrei Valiuk | |||
2000 | Igor Mihalcenko | |||
2001 | ||||
2002 | Arkady Plakhin | Igor Mihalcenko | Serghei Sadovsky | |
2003 | Andrei Valiuk | |||
2004 | ||||
2005 | Evgheni Kondrachenko | Arkady Plakhin | Andrei Valiuk | |
2006 [3] | Evgheni Kondrachenko | Andrei Valiuk | Arkady Plakhin | |
2007 | Nikolai Kadesnikov | Andrei Valiuk | Serghei Sadovsky | |
2008 | Igor Mihalcenko | Evgheni Kondrachenko | Arkady Plakhin | |
2009 | Arkady Plakhin | Nikolai Kadesnikov | Evgheni Kondrachenko | |
2010 | Arkady Plakhin | Andrei Valiuk | Vitali Anisko | |
2011 | Andrei Valiuk | Serghei Sadovsky | Igor Mihalcenko | |
2012 | Andrei Valiuk | Arkady Plakhin | Igor Mihalcenko | |
2013 | Igor Mihalcenko | Andrei Valiuk | Arkady Plakhin | |
2014 | Igor Mihalcenko | Andrei Valiuk | Nikolai Kadesnikov | |
2015 | Igor Mihalcenko | Andrei Valiuk | Nikolai Kadesnikov | |
2016 | Andrei Valiuk | Igor Mihalcenko | Evgheni Kondrachenko | |
2017 [4] | Andrei Valiuk | Evgheni Kondrachenko | Igor Mihalcenko | |
2018 [5] | Andrei Valiuk | Igor Mihalcenko | Serghei Sadovsky | |
2019 [6] | Igor Mihalcenko | Andrei Valiuk | Artyom Tihonov | |
2020 [7] | Igor Mihalcenko | Andrei Valiuk | Mihail Semenyuk | |
2021 [8] | Igor Mihalcenko | Alexey Kunitsa | Vladislav Valiuk | |
2022 [9] | Igor Mihalcenko | Serghei Sadovsky | Andrei Valiuk |
*campion nu a fost dezvăluit [10]
Concurs de schițe rusești | |
---|---|
Campionatele Mondiale și Continentale | |
Campionatele Nationale |
|
Alte concursuri | Cupa Mondială |