Campionatul canadian de curling pentru juniori din 1996
Campionatul canadian de curling pentru juniori din 1996 |
---|
1996 Campionatele canadiane de curling pentru juniori Maple Leaf Foods |
Oraș |
Selkirk (Manitoba) |
Arenă |
Shamrock Curling Club, Granite Curling Club |
data |
3 - 11 februarie 1996 |
Câștigător masculin |
Ontario de Nord (al patrulea titlu) |
Clubul de curling |
Port Arthur CC ( Thunder Bay ) |
Ocolire |
Jeff Currie |
Al treilea |
Greg Given |
Al doilea |
Andrew Mikkelsen |
Primul |
Tyler Oinonen |
Antrenor |
Don Main [1] |
Finalist |
Manitoba (Ryan Fry) |
Câștigătoare pentru femei |
Alberta (al 5-lea titlu) |
Clubul de curling |
Grande Prairie CC ( Grand Prairie ) |
Ocolire |
Heather Godberson |
Al treilea |
Carmen Whyte |
Al doilea |
Christy Moore |
Primul |
Terelyn Bloor |
Finalist |
Saskatchewan (strada Cindy) |
locul 3 |
masculin: Nova Scotia (Rob Sifton) femeie: Nova Scotia (Meredith Doyle) |
19951997 |
Campionatele canadiane de curling pentru juniori din 1996 ( Eng. 1996 Maple Leaf Foods Canadian Junior Curling Championships ) au avut loc între 3 februarie și 11 februarie 1996 la Edmonton ( Alberta ) între echipele de juniori masculin și feminin (jucătorii trebuie să aibă sub 20 de ani în iunie 30 al anului precedent celui al următorului campionat). [2] [3] Campionatul a avut loc pentru a 47-a oară pentru juniori bărbați, a 26-a oară pentru juniori feminin, a 5-a oară în Alberta și a 2-a oară în Edmonton .
Câștigătorii campionatului între bărbați și femei au primit dreptul de a reprezenta Canada ca echipe naționale de juniori masculin și feminin la Campionatul Mondial de juniori din 1996 , care a avut loc în martie 1996 la Red Deer ( Canada ).
Turneele masculine și feminine au prezentat 13 echipe, fiecare reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
La turneul masculin , campioana a fost (a 4-a oară în istoria campionatului) echipa care reprezintă provincia Ontario de Nord ( skip Jeff Currie a devenit campion pentru prima oară), după ce a câștigat în finală împotriva echipei care reprezintă provincia Manitoba ( sări peste Ryan Fry ). Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia Nova Scoția (săritul Rob Sifton).
La turneul feminin , campioana a fost (a 5-a oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Alberta ( skip Heather Godberson a devenit campioană pentru prima oară), care a câștigat în finală împotriva echipei reprezentând provincia Alberta. Saskatchewan (sări peste strada Cindy). Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia Nova Scoția (scris Meredith Doyle).
Formatul concursului
Turneul constă din două etape - faza grupelor și etapa playoff -ului . În faza grupelor ( ing. Round Robin ) echipele din aceeași grupă se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Primele trei echipe trec în etapa a doua, play-off , unde joacă conform sistemului olimpic incomplet : mai întâi, echipele care au ocupat locurile 2 și 3 în faza grupelor se întâlnesc în semifinală, iar apoi câștigătorul semifinala se intalneste in finala cu echipa castigatoare a fazei grupelor.
Barbati
Formațiile echipei
Faza grupelor
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
9
|
zece
|
unsprezece
|
12
|
13
|
|
|
unu |
Manitoba |
* |
6:7 |
7:6 |
5:4 |
3:6 |
10:3 |
4:10 |
4:2 |
8:5 |
11:4 |
5:3 |
7:3 |
9:3 |
9 |
3
|
2 |
Ontario de Nord |
7:6 |
* |
6:5 |
8:7 |
4:10 |
9:4 |
8:3 |
4:6 |
7:6 |
6:5 |
3:6 |
1:3 |
10:4 |
opt |
patru
|
3 |
Ontario |
6:7 |
5:6 |
* |
10:4 |
4:2 |
7:2 |
8:3 |
4:3 |
4:9 |
3:8 |
9:6 |
9:1 |
5:8 |
7 |
5
|
patru |
British Columbia |
4:5 |
7:8 |
4:10 |
* |
7:5 |
6:7 |
8:3 |
7:5 |
7:4 |
2:6 |
4:2 |
6:5 |
9:7 |
7 |
5
|
5 |
Teritoriile de nord-vest |
6:3 |
10:4 |
2:4 |
5:7 |
* |
7:5 |
3:2 |
5:3 |
8:6 |
6:7 |
2:4 |
3:5 |
7:6 |
7 |
5
|
6 |
Nova Scotia |
3:10 |
4:9 |
2:7 |
7:6 |
5:7 |
* |
7:6 |
8:7 |
4:10 |
7:5 |
9:6 |
7:4 |
7:4 |
7 |
5
|
7 |
Alberta |
10:4 |
3:8 |
3:8 |
3:8 |
2:3 |
6:7 |
* |
5:6 |
4:2 |
12:4 |
6:4 |
5:4 |
9:3 |
6 |
6
|
opt |
New Brunswick |
2:4 |
6:4 |
3:4 |
5:7 |
3:5 |
7:8 |
6:5 |
* |
4:3 |
9:0 |
5:2 |
4:5 |
4:5 |
5 |
7
|
9 |
Newfoundland și Labrador |
5:8 |
6:7 |
9:4 |
4:7 |
6:8 |
10:4 |
2:4 |
3:4 |
* |
3:5 |
5:4 |
4:3 |
10:2 |
5 |
7
|
zece |
Saskatchewan |
4:11 |
5:6 |
8:3 |
6:2 |
7:6 |
5:7 |
4:12 |
0:9 |
5:3 |
* |
4:9 |
5:9 |
4:2 |
5 |
7
|
unsprezece |
Quebec |
3:5 |
6:3 |
6:9 |
2:4 |
4:2 |
6:9 |
4:6 |
2:5 |
4:5 |
9:4 |
* |
7:5 |
10:7 |
5 |
7
|
12 |
Yukon |
3:7 |
3:1 |
1:9 |
5:6 |
5:3 |
4:7 |
4:5 |
5:4 |
3:4 |
9:5 |
5:7 |
* |
4:8 |
patru |
opt
|
13 |
Insula Prințul Eduard |
3:9 |
4:10 |
8:5 |
7:9 |
6:7 |
4:7 |
3:9 |
5:4 |
2:10 |
2:4 |
7:10 |
8:4 |
* |
3 |
9
|
echipa de
playoff
echipele care avansează în semifinalele play-off-ului
echipele care avansează la
tie-break- uri în două runde pentru a ajunge în semifinalele play-off-ului de pe locul 3
Tie-break-uri
Playoff-uri
semi finala
Finala
Site-ul A
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
9
|
zece
|
Total
|
Manitoba
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
3
|
Ontario de Nord
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
patru
|
X
|
opt
|
Clasificare finală
Femei
Formațiile echipei
Faza grupelor
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
9
|
zece
|
unsprezece
|
12
|
13
|
|
|
unu |
Alberta |
* |
6:5 |
5:6 |
9:5 |
5:2 |
4:5 |
10:3 |
6:5 |
6:7 |
6:4 |
7:5 |
10:2 |
10:5 |
9 |
3
|
2 |
Nova Scotia |
5:6 |
* |
8:3 |
7:4 |
7:6 |
4:8 |
7:4 |
5:4 |
7:6 |
3:5 |
8:6 |
12:2 |
9:4 |
9 |
3
|
3 |
Newfoundland și Labrador |
6:5 |
3:8 |
* |
7:6 |
3:4 |
5:4 |
8:3 |
4:6 |
5:6 |
9:3 |
4:5 |
7:3 |
7:5 |
7 |
5
|
patru |
Ontario |
5:9 |
4:7 |
6:7 |
* |
8:3 |
10:6 |
6:3 |
7:6 |
3:5 |
8:6 |
7:9 |
9:3 |
6:2 |
7 |
5
|
5 |
Saskatchewan |
2:5 |
6:7 |
4:3 |
3:8 |
* |
8:5 |
2:8 |
8:3 |
5:6 |
6:3 |
10:6 |
10:4 |
6:4 |
7 |
5
|
6 |
Quebec |
5:4 |
8:4 |
4:5 |
6:10 |
5:8 |
* |
5:4 |
4:2 |
8:4 |
7:3 |
5:8 |
1:9 |
9:7 |
7 |
5
|
7 |
New Brunswick |
3:10 |
4:7 |
3:8 |
3:6 |
8:2 |
4:5 |
* |
8:4 |
9:4 |
3:9 |
7:6 |
9:3 |
8:1 |
6 |
6
|
opt |
British Columbia |
5:6 |
4:5 |
6:4 |
6:7 |
3:8 |
2:4 |
4:8 |
* |
7:6 |
6:4 |
6:4 |
11:2 |
5:3 |
6 |
6
|
9 |
Ontario de Nord |
7:6 |
6:7 |
6:5 |
5:3 |
6:5 |
4:8 |
4:9 |
6:7 |
* |
4:6 |
3:5 |
9:4 |
8:7 |
6 |
6
|
zece |
Teritoriile de nord-vest |
4:6 |
5:3 |
3:9 |
6:8 |
3:6 |
3:7 |
9:3 |
4:6 |
6:4 |
* |
6:5 |
10:6 |
7:8 |
5 |
7
|
unsprezece |
Manitoba |
5:7 |
6:8 |
5:4 |
9:7 |
6:10 |
8:5 |
6:7 |
4:6 |
5:3 |
5:6 |
* |
6:7 |
5:3 |
5 |
7
|
12 |
Yukon |
2:10 |
2:12 |
3:7 |
3:9 |
4:10 |
9:1 |
3:9 |
2:11 |
4:9 |
6:10 |
7:6 |
* |
7:6 |
3 |
9
|
13 |
Insula Prințul Eduard |
5:10 |
4:9 |
5:7 |
2:6 |
4:6 |
7:9 |
1:8 |
3:5 |
7:8 |
8:7 |
3:5 |
6:7 |
* |
unu |
unsprezece
|
echipa de
playoff
echipele care avansează în semifinalele play-off-ului
echipele care avansează la
tie-break- uri în două runde pentru a ajunge în semifinalele play-off-ului de pe locul 3
Tie-break-uri
Playoff-uri
semi finala
Site-ul E
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
9
|
zece
|
Total
|
Saskatchewan
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
unu
|
patru
|
Nova Scotia
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
3
|
Finala
Site-ul A
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
9
|
zece
|
unsprezece
|
Total
|
Alberta
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
2
|
7
|
Saskatchewan
|
0
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
5
|
Clasificare finală
Note
- ↑ NWO Sports Hall of Fame - Inductees (link nu este disponibil) . Preluat la 16 iulie 2019. Arhivat din original la 31 mai 2016. (nedefinit) (Engleză)
- ↑ Turneu masculin - 1996 Maple Leaf Foods Canadian Junior Curling Championship (M )
- ↑ Turneul feminin - Campionatul canadian de curling juniori Maple Leaf Foods din 1996 (W )
Vezi și