Campionatul canadian de curling pentru juniori 2002 | |
---|---|
2002 Kärcher Canadian Junior Curling Championships | |
Oraș | Summerside ( Insula Prințului Eduard ) |
Arenă |
Silver Fox Curling și Yacht Club, Stadionul Cahill |
data | 19 - 27 ianuarie 2002 |
Câștigător masculin | Manitoba (al șaselea titlu) |
Clubul de curling | Pembina CC ( Winnipeg ) |
Ocolire | David Hamblin |
Al treilea | Ross Derksen |
Al doilea | Kevin Hamblin |
Primul | Ross McCannell |
Antrenor | Lorne Hamblin |
Finalist | Quebec (Martin Crête) |
Câștigătoare pentru femei | Insula Prințului Eduard (al doilea titlu) |
Clubul de curling | Silver Fox C&YC (Summerside) |
Ocolire | Susan Godet |
Al treilea | Robin McPhee |
Al doilea | Carol Webb |
Primul | Kelly Higgins |
Antrenor | Paul Power |
Finalist | Newfoundland și Labrador (Jennifer Guzzwell) |
locul 3 |
bărbat: Northern Ontario (Brian Adams) femeie: Saskatchewan ( Jolene McIvor ) |
20012003 |
Campionatele canadiane de curling juniori din 2002 ( ing. 2002 Kärcher Canadian Junior Curling Championships ) s-au desfășurat între 19 și 27 ianuarie 2002 în orașul Summerside (Provincia Insula Prințului Eduard ) între echipele masculine și feminine de juniori (jucătorii trebuie să aibă vârsta sub vârsta). din 20 la 30 iunie a anului precedent celui al următorului campionat). [1] [2] Campionatul a avut loc pentru a 53-a oară pentru juniori bărbați, a 32-a oară pentru juniori feminin, a 3-a oară în provincia Insula Prințului Eduard și prima oară în orașul Summerside.
Câștigătorii campionatelor masculine și feminine au primit dreptul de a reprezenta Canada ca echipe naționale de juniori masculin și feminin la Campionatul Mondial de juniori din 2002 , care a avut loc în martie 2002 la Kelowna ( British Columbia , Canada ).
Turneele masculine și feminine au prezentat 13 echipe, fiecare reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
La turneul masculin , campioana a fost (a șasea oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Manitoba ( skip David Hamblin pentru prima oară a devenit campion), care a câștigat în finală împotriva echipei care reprezintă provincia din Quebec (săriți peste Martin Crête). Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia Ontario de Nord (săriți Brian Adams).
La turneul feminin , echipa care reprezintă provincia Insula Prințului Eduard a devenit campioană (a 2-a oară în istoria campionatelor și de 2-1 ori la rând) ( skip Susan Godet a devenit campioană pentru a 2-a oară), care a câștigat în finală împotriva echipei care reprezintă provincia Newfoundland și Labrador (săriți Jennifer Guzzwell). Medalia de bronz a fost câștigată de echipa care reprezintă provincia Saskatchewan (Skip Jolyne MacIvor ).
Turneul constă din două etape - faza grupelor și etapa playoff -ului . În faza grupelor ( ing. Round Robin ) echipele din aceeași grupă se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Primele trei echipe trec în etapa a doua, play-off , unde joacă conform sistemului olimpic incomplet : mai întâi, echipele care au ocupat locurile 2 și 3 în faza grupelor se întâlnesc în semifinală, iar apoi câștigătorul semifinala se intalneste in finala cu echipa castigatoare a fazei grupelor.
Echipă | al 4-lea ( săriți ) | Al treilea | Al doilea | Primul | Antrenor | club, oraș |
---|---|---|---|---|---|---|
Alberta | Justin Jacobsen | Adam Enright | Regan Braseth | Matthew Enright | Douglas Hardy | Rose City (Camrose) |
British Columbia | Ryan Kuhn | Cameron Watt | Ty Griffith | Steve Bauer | anvelopă de joc | Kelowna CC ( Kelowna ) |
Quebec | Martin Creta | Jonathan Tremblay | Kevin White | Olivier Leclerc | Creta creștină | Jacques Cartier/Vict Quebec City/Ste. Foy |
Manitoba | David Hamblin | Ross Derksen | Kevin Hamblin | Ross McCannell | Lorne Hamblin | Pembina CC ( Winnipeg ) |
Nova Scotia | Kevin Saccary | Corey Shortliffe | Scott Saccarey | Donald Brooks | John Saccary | Mayflower CC ( Halifax ) |
New Brunswick | Jamie Murphy | Blake Kelly | Ryan Porter | Luke Johnson | Dean Grattan | Riverside G&CC ( Saint John ) |
Newfoundland și Labrador | Ryan LeDrew | Mike Adam | Brent Hamilton | Nick Lane | Jean Blackie | Sf. John's CC ( St. John 's ) |
Ontario | Jeff Armstrong | mouse-ul codey | Derek Abbotts | Mark Gamble | Alex Klym | Blue Water CC ( Owen Sound ) |
Insula Prințul Eduard | Mark Waugh | Steven van Ouwerkerk | Daniel Richard | Jeremy Cameron | Darrel Kirev | Silver Fox C&YC (Summerside) |
Saskatchewan | Kyle George | Ben Hebert | Todd Montgomery | Dustin Kidby | Stan Montgomery | Wheat City CC ( Regina ) |
Ontario de Nord | Brian Adams | Ben Mikkelsen | Colin Koivula | Justin McCarville | Don Main | Port Arthur CC ( Thunder Bay ) |
Teritoriile de nord-vest | Trevor Moss | Chris Kellyn | Robert Borden | Alan Wedel | Rick Walker | Yellowknife CC ( Yellowknife ) |
Yukon | Kyle Gee | James Babcock | Calvin Kirkwood | Alexander Peech | Orest Peech | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | 13 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Quebec | * | 10:6 | 4:2 | 3:7 | 8:1 | 8:1 | 9:5 | 5:7 | 7:4 | 10:5 | 7:6 | 8:5 | 7:6 | zece | 2 |
2 | Manitoba | 6:10 | * | 7:4 | 5:2 | 9:2 | 9:3 | 5:4 | 5:11 | 8:3 | 5:8 | 8:3 | 12:4 | 9:5 | 9 | 3 |
3 | Ontario de Nord | 2:4 | 4:7 | * | 8:4 | 10:5 | 8:3 | 8:9 | 8:7 | 6:5 | 7:5 | 8:1 | 6:5 | 8:3 | 9 | 3 |
patru | British Columbia | 7:3 | 2:5 | 4:8 | * | 5:3 | 2:5 | 7:4 | 8:3 | 8:4 | 8:4 | 4:6 | 6:3 | 6:4 | opt | patru |
5 | Saskatchewan | 1:8 | 2:9 | 5:10 | 3:5 | * | 9:7 | 10:1 | 10:3 | 4:6 | 10:4 | 8:7 | 11:7 | 8:1 | 7 | 5 |
6 | New Brunswick | 1:8 | 3:9 | 3:8 | 5:2 | 7:9 | * | 8:7 | 10:7 | 4:7 | 6:3 | 8:5 | 8:4 | 8:5 | 7 | 5 |
7 | Nova Scotia | 5:9 | 4:5 | 9:8 | 4:7 | 1:10 | 7:8 | * | 8:5 | 9:8 | 6:9 | 11:4 | 12:2 | 7:3 | 6 | 6 |
opt | Insula Prințul Eduard | 7:5 | 11:5 | 7:8 | 3:8 | 3:10 | 7:10 | 5:8 | * | 5:2 | 6:8 | 7:1 | 8:7 | 7:2 | 6 | 6 |
9 | Alberta | 4:7 | 3:8 | 5:6 | 4:8 | 6:4 | 7:4 | 8:9 | 2:5 | * | 8:6 | 7:2 | 11:4 | 11:5 | 6 | 6 |
zece | Ontario | 5:10 | 8:5 | 5:7 | 4:8 | 4:10 | 3:6 | 9:6 | 8:6 | 6:8 | * | 3:10 | 9:5 | 9:2 | 5 | 7 |
unsprezece | Newfoundland și Labrador | 6:7 | 3:8 | 1:8 | 6:4 | 7:8 | 5:8 | 4:11 | 1:7 | 2:7 | 10:3 | * | 12:3 | 11:2 | patru | opt |
12 | Teritoriile de nord-vest | 5:8 | 4:12 | 5:6 | 3:6 | 7:11 | 4:8 | 2:12 | 7:8 | 4:11 | 5:9 | 3:12 | * | 8:7 | unu | unsprezece |
13 | Yukon | 6:7 | 5:9 | 3:8 | 4:6 | 1:8 | 5:8 | 3:7 | 2:7 | 5:11 | 2:9 | 2:11 | 7:8 | * | 0 | 12 |
semi finala | Finala | |||||||||||||||||||||
Quebec | patru | |||||||||||||||||||||
Manitoba | 5 | |||||||||||||||||||||
2 | Manitoba | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario de Nord | 2 | ||||||||||||||||||||
semi finala
Site-ul H | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 |
Manitoba | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | unu | 5 |
Finala
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Quebec | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | unu | patru |
Manitoba | unu | 0 | 0 | 0 | unu | unu | unu | unu | 0 | 0 | 5 |
Loc | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Manitoba | David Hamblin | paisprezece | unsprezece | 3 | |
Quebec | Martin Creta | 13 | zece | 3 | |
Ontario de Nord | Brian Adams | 13 | 9 | patru | |
patru | British Columbia | Ryan Kuhn | 12 | opt | patru |
5 | Saskatchewan | Kyle George | 12 | 7 | 5 |
6 | New Brunswick | Jamie Murphy | 12 | 7 | 5 |
7 | Nova Scotia | Kevin Saccary | 12 | 6 | 6 |
opt | Insula Prințul Eduard | Mark Waugh | 12 | 6 | 6 |
9 | Alberta | Justin Jacobsen | 12 | 6 | 6 |
zece | Ontario | Jeff Armstrong | 12 | 5 | 7 |
unsprezece | Newfoundland și Labrador | Ryan LeDrew | 12 | patru | opt |
12 | Teritoriile de nord-vest | Trevor Moss | 12 | unu | unsprezece |
13 | Yukon | Kyle Gee | 12 | 0 | 12 |
Echipă | al 4-lea ( săriți ) | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă | Antrenor | club, oraș |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Alberta | Jennifer Vejprava | Erika Hildebrand | Kristen Moore | Sue Loftus | Bill Hans | Calgary CC ( Calgary ) | |
British Columbia | Allison Shivas | Diana Shivas | Steph Jackson | Heather Shivas | Melissa Soligo | Victoria CC ( Victoria ) | |
Quebec | Marie Lapierre | Catherine Menard | Julie Bouchard | Genevieve Marchand | Martin Brosseau | StBruno/Boucherville | |
Manitoba | Kristen Williamson | Amber Dawson | Riki Komyshyn | Kyleigh Smith | Rick Thompson | Sf. Vital CC ( Winnipeg ) | |
Nova Scotia | Robyn Mattie | Paige Mattie | Meaghan Smart | Gilda Chisholm | Donald Mattie | Chedabucto CC (Boylston) | |
New Brunswick | Andrea Kelly | Kristen MacDiarmid | Jodie deSolla | Melissa Taylor | Nicole Arsenault J Murphy L Green |
John Larsen | Legiunea PerthAndoverCC (Perth-Andover) |
Newfoundland și Labrador | Jennifer Guzzwell | Shelley Nichols | Stephanie Le Drew | Noelle Thomas | Rob Thomas | Sf. John's CC ( St. John 's ) | |
Ontario | Julie Reddick | Karen Vachon | Leigh Armstrong | Steph Leachman | Jim Waite | Oakville CC ( Oakville ) | |
Insula Prințul Eduard | Susan Godet | Robin McPhee | Carol Webb | Kelly Higgins | Paul Power | Silver Fox C&YC (Summerside) | |
Saskatchewan | Jolene McIvor | Teejay Surik | Janelle Lemon | Maegan Strueby | Wayne Surik | Nutana CC ( Saskatoon ) | |
Ontario de Nord | Krista Scharf | Julie Risi | Laura Armitage | Maggie Carr | Bill Charlebois | Fort William CC ( Thunder Bay ) | |
Teritoriile de nord-vest | Danielle Ellis (a 4-a) | Brie-Anne Jefferson (omite) | Tristan Koswan | Jenna Alexander | Brian Kellyn | Yellowknife CC ( Yellowknife ) | |
Yukon | Laden Shaw | Stacey Sellars | Jessie Leschart | Mandi Shaw | Gary Hewitt | Whitehorse CC ( Whitehorse ) |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | 13 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Newfoundland și Labrador | * | 8:7 | 9:4 | 7:6 | 4:6 | 4:3 | 7:2 | 6:7 | 7:6 | 10:4 | 9:3 | 7:4 | 12:0 | zece | 2 |
2 | Insula Prințul Eduard | 7:8 | * | 8:6 | 3:9 | 4:3 | 7:2 | 7:5 | 8:6 | 11:5 | 7:2 | 10:2 | 10:2 | 11:3 | zece | 2 |
3 | Manitoba | 4:9 | 6:8 | * | 7:6 | 6:4 | 8:7 | 8:4 | 7:4 | 1:7 | 8:1 | 5:6 | 9:2 | 11:3 | opt | patru |
patru | Saskatchewan | 6:7 | 9:3 | 6:7 | * | 9:8 | 7:6 | 9:3 | 1:8 | 6:7 | 6:2 | 9:8 | 11:0 | 12:2 | opt | patru |
5 | Ontario | 6:4 | 3:4 | 4:6 | 8:9 | * | 8:4 | 5:6 | 9:6 | 9:6 | 5:7 | 7:3 | 9:4 | 10:2 | 7 | 5 |
6 | Alberta | 3:4 | 2:7 | 7:8 | 6:7 | 4:8 | * | 7:6 | 7:4 | 8:3 | 12:8 | 7:4 | 9:4 | 10:1 | 7 | 5 |
7 | New Brunswick | 2:7 | 5:7 | 4:8 | 3:9 | 6:5 | 6:7 | * | 7:5 | 10:7 | 3:8 | 10:8 | 8:7 | 12:3 | 6 | 6 |
opt | Ontario de Nord | 7:6 | 6:8 | 4:7 | 8:1 | 6:9 | 4:7 | 5:7 | * | 8:7 | 2:8 | 10:9 | 10:7 | 14:3 | 6 | 6 |
9 | British Columbia | 6:7 | 5:11 | 7:1 | 7:6 | 6:9 | 3:8 | 7:10 | 7:8 | * | 11:5 | 6:5 | 6:8 | 8:0 | 5 | 7 |
zece | Nova Scotia | 4:10 | 2:7 | 1:8 | 2:6 | 7:5 | 8:12 | 8:3 | 8:2 | 5:11 | * | 1:9 | 10:7 | 9:3 | 5 | 7 |
unsprezece | Quebec | 3:9 | 2:10 | 6:5 | 8:9 | 3:7 | 4:7 | 8:10 | 9:10 | 5:6 | 9:1 | * | 7:6 | 13:6 | patru | opt |
12 | Teritoriile de nord-vest | 4:7 | 2:10 | 2:9 | 0:11 | 4:9 | 4:9 | 7:8 | 7:10 | 8:6 | 7:10 | 6:7 | * | 9:5 | 2 | zece |
13 | Yukon | 0:12 | 3:11 | 3:11 | 2:12 | 2:10 | 1:10 | 3:12 | 3:14 | 0:8 | 3:9 | 6:13 | 5:9 | * | 0 | 12 |
Site-ul H | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Saskatchewan | unu | 0 | 2 | unu | unu | 2 | 0 | 0 | unu | X | opt |
Manitoba | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | X | 3 |
Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||
Newfoundland și Labrador | patru | |||||||||||||||||||||
Insula Prințul Eduard | 6 | |||||||||||||||||||||
2 | Insula Prințul Eduard | 9 | ||||||||||||||||||||
3 | Saskatchewan | 5 | ||||||||||||||||||||
semi finala
Site-ul I | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Insula Prințul Eduard | 2 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Saskatchewan | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 5 |
Finala
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | patru |
Insula Prințul Eduard | 0 | 0 | unu | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | unu | 6 |
Loc | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Insula Prințul Eduard | Susan Godet | paisprezece | 12 | 2 | |
Newfoundland și Labrador | Jennifer Guzzwell | 13 | zece | 3 | |
Saskatchewan | Jolene McIvor | paisprezece | 9 | 5 | |
patru | Manitoba | Kristen Williamson | 13 | opt | 5 |
5 | Ontario | Julie Reddick | 12 | 7 | 5 |
6 | Alberta | Jennifer Vejprava | 12 | 7 | 5 |
7 | New Brunswick | Andrea Kelly | 12 | 6 | 6 |
opt | Ontario de Nord | Krista Scharf | 12 | 6 | 6 |
9 | British Columbia | Allison Shivas | 12 | 5 | 7 |
zece | Nova Scotia | Robyn Mattie | 12 | 5 | 7 |
unsprezece | Quebec | Marie Lapierre | 12 | patru | opt |
12 | Teritoriile de nord-vest | Brie-Anne Jefferson | 12 | 2 | zece |
13 | Yukon | Laden Shaw | 12 | 0 | 12 |