Campionatul de fotbal de la Moscova | |
---|---|
Fondat | 1909 |
Regiune | Rusia |
Federaţie | Federația de Fotbal din Moscova |
Numărul de participanți | 12 |
Site-ul web | mosff.ru/amateur |
2022 |
Campionatul de fotbal de la Moscova este campionatul de fotbal al orașului Moscova , care se desfășoară în mod regulat din 1909.
În diferiți ani, statutul turneului a fost diferit - față de competiția echipelor lider ale țării (în ceea ce privește nivelul participanților în acele zile, turneul era aproape echivalent cu Campionatul URSS (Imperiul Rus) - nivel superior) la competiția echipelor de amatori (echivalent cu divizia a IV-a).
De asemenea, s-a practicat și competiția colectivă a mai multor echipe sub auspiciile unui singur club - așa-numita „clasamentul cluburilor” - atunci când rezultatele echipelor individuale erau însumate (direct sau diferențiat ținând cont de „vechimea” echipei) pentru a determina campionatul.
Alături de campionatele de fotbal din orașe precum Leningrad și Harkov , campionatul de la Moscova a fost principala competiție pentru echipele de club până la mijlocul anilor 1930 - până la apariția campionatului de fotbal al cluburilor URSS, în care cluburile din Moscova nu aveau alternativă pentru a excela până în începutul anilor 1960.
De asemenea, Campionatul de la Moscova a fost cea mai mare competiție din timpul Marelui Război Patriotic - apoi cluburile evacuate din Leningrad și Minsk au participat la turneu (pe lângă echipele Moscovei).
Astăzi este un turneu anual de fotbal al echipelor de amatori din Moscova .
Din 2012 - Divizia "B", desfășurată în cadrul diviziei IV a Rusiei . Numele complet este Campionatul de fotbal de la Moscova printre echipele cluburilor de fotbal amatori din divizia a IV-a .
Competițiile din divizia „A” aparțin diviziei a III -a .
Anterior, diviziile/grupele „A” și „B” erau echivalente și aparțineau diviziei a III-a (inclusiv atunci când erau incluse, împreună cu competițiile din grupele din regiunea Moscovei, în zona MRO „Centru” )[ specificați ] .
Campionatul orășenesc se joacă după sistemul ligii. Câștigătorul ligii are dreptul de a juca în divizia a III-a.
Cunoscutul istoric al fotbalului K. S. Yesenin și- a propus pentru mai târziu să considere echipa care a câștigat cel mai înalt loc între echipele capitale în Campionatul URSS [1] drept campioană neoficială a Moscovei . Unele publicații sportive și istorici ai fotbalului au înaintat o propunere de a lua în considerare campionul câștigătorului în meciurile echipelor de la Moscova între ele („mini-turneu” în cadrul campionatului național).
Noua istorie a RusieiPublicația sportivă „ Sport-Express ” consideră că campioana Moscovei este câștigătoarea la meciurile dintre echipele moscovite („miniturneu” din cadrul campionatului național ).
An | Nu. | Campion | Câștigător al Premiului II | Câștigătorul locului trei |
---|---|---|---|---|
2021/22 | 30 [2] | CSKA | Locomotivă | Dinam |
2020/21 | 29 | Locomotivă | ||
2019/20 | 28 [3] | Spartacus | Dinam | CSKA |
Echipă | anotimpuri | victorii | Sezoane de victorie |
---|---|---|---|
Spartacus | treizeci | 12 | 1992 , 1993 , 1995 , 1996 , 1998 , 1999 , 2000 , 2011/12 , 2014/15 , 2016/17 , 2018/19 , 2019/20 |
Locomotivă | treizeci | opt | 2001 , 2002 , 2004 , 2006 , 2009 , 2013/14 , 2017/18 , 2020/21 |
Dinam | 29 | 5 | 1994 , 1997 , 2008 , 2010 , 2012/13 |
CSKA | treizeci | 5 | 2003 , 2005 , 2007 , 2015/16 , 2021/22 |
Torpilă | 16 | — | — |
Moscova | 9 | — | — |
Asmaral | 2 | — | — |
Echipă | T | 1909 | 1910 | 1911 | 1912 | 1913 | 1914 | 1915 | 1916 | 1917 (c) |
1917 (aproximativ) |
1918 (c) |
1918 (aproximativ) |
1919 (c) |
1919 (aproximativ) |
1920 (in) |
1920 (aproximativ) |
1921 (c) |
1921 (aproximativ) |
1922 (c) |
1922 (aproximativ) | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
CS „Zamoskvoretsky” (ZKS) | 19 | 7 | patru | 3 | 3 | 2 | patru | 3 | unu | 5 | unu | 2 | 6 | unu | unu | unu | 2 | unu | patru | 2 | patru | 3 | unu | |
CS "Orekhovo" (KSO) | 9 | patru | 3 | unu | 3 | unu | unu | unu | unu | 2 | patru | ½ | 2 | 2 | ||||||||||
KF „Sokolniki” (KFS) | optsprezece | 2 | 3 | patru | patru | 3 | 3 | 5 | patru | 5 | ⅛ | patru | 2 | 6 | 2 | unu | ½ | 2 | 3 | unu | 5 | dk | ||
SK "Zamoskvorechye" (SKZ) | 12 | 2 | 2 | patru | ⅛ | ¼ | ½ | 5 | ½ | 3 | 2 | unu | unu | 3 | 2 | dk | ||||||||
" Novigireevo " | opt | 2 | unu | 2 | 5 | 2 | unu | 3 | ¼ | unu | ½ | 7 | ||||||||||||
OLLS | 12 | unu | 2 | 5 | ¼ | ½ | G | 3 | ½ | patru | ½ | 3 | patru | 2 | unu | 2 | ||||||||
„Sokolnichesky” KL (SKL) | 12 | unu | unu | unu | patru | ⅛ | 3 | 2 | unu | 5 | G | patru | G | 6 | G | 6 | ||||||||
CS „britanic” (BCS) | 3 | unu | unu | unu | 2 | 6 | ||||||||||||||||||
CS „Sokolnichesky” (SCS) | patru | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | ||||||||||||||||||
„ Unirea ” | 7 | unu | patru | 5 | patru | 6 | 7 | 2 | ¼ | G | ||||||||||||||
„ Educație fizică ” (FEV) | zece | 2 | ¼ | 3 | G | opt | G | G | 5 | 6 | patru | 3 | ||||||||||||
"Mamut" | opt | ⅛ | G | G | 5 | G | 5 | 6 | 5 |
Echipă | 1923 (c) |
1923 (aproximativ) |
1924 (c) |
1924 (aproximativ) |
1925 | 1926 | 1927 (c) |
1927 (aproximativ) |
1928 | 1929 (c) |
1929 (aproximativ) |
1930 (c) |
1930 (aproximativ) |
1931 | 1932 | 1933 (c) |
1933 (aproximativ) |
1934 (c) |
1934 (aproximativ) |
1935 (c) |
1935 (aproximativ) |
1941 (k) |
1941 (aproximativ) |
1942 (c) |
1942 (k) |
1942 (aproximativ) |
1943 | 1943 (k) |
1944 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
" Dinamo " | 1/4 | G | G | 5 | X | 3 | patru | 2 | unu | X | 3 | X | unu | unu | 7 | unu | 3 | 2 | unu | unu | unu | X | unu | 2 | 2 | 2 | 1/2 | patru | |
" Spartacus " | unu | G | unu | 2 | X | 6 | 3 | unu | 3 | X | 2 | X | opt | 7 | 5 | 5 | 2 | unu | patru | 2 | 1/4 | X | 3 | unu | unu | 3 | 1/8 | 3 | |
CDCA | 1/4 | G | G2 | patru | X | unu | 2 | 5 | patru | X | 7 | X | 2 | 9 | zece | unu | zece | 5 | 3 | 3 | unu | 1/8 | patru | unu | 2 | 2 | |||
„ Tryokhgorka ” | 2 | unu | G | unu | X | 2 | unu | 3 | 2 | X | unu | X | 6 | unsprezece | 2 | 7 | 12 | ||||||||||||
" Torpilă " | X | paisprezece | X | 5 | X | 5 | 5 | 9 | G2 | patru | 3 | 2 | opt | 2 | 1/2 | X | patru | 1/4 | 5 | patru | unu | unu | |||||||
" Metalurgist " | G | G | X | 5 | 5 | X | opt | X | 3 | 3 | unu | opt | unu | 6 | 5 | 5 | 6 | 1/16 | |||||||||||
" Locomotiva " | G | X | 7 | 5 | patru | 6 | X | 6 | X | patru | 6 | patru | 6 | 7 | opt | 6 | 6 | patru | 1/8 | 6 | 1/8 | opt | opt | 1/8 | 7 | ||||
ZiF | opt | G2 | 6 | 7 | 7 | 7 | 3 | 2 | X | 1/16 | |||||||||||||||||||
„ Aripile sovieticilor ” | 1/16 | X | 2 | 1/4 | 3 | 7 | 1/8 | 6 | |||||||||||||||||||||
"Proletar" | 1/2 | G | G | X | opt | X | patru | X | 7 | ||||||||||||||||||||
" Petrel " | 13 | 2 | 6 | 9 | unsprezece | 1/4 | 1/8 | ||||||||||||||||||||||
"Zenit" | 1/16 | X | 9 | 1/8 | zece | 6 | 1/4 | ||||||||||||||||||||||
" Nuca rosie " | 1/4 | 2 | 2 | 3 | X | patru | |||||||||||||||||||||||
„ Proletarul Roșu ” | patru | 3 | 12 | 5 | patru | 1/4 | |||||||||||||||||||||||
" Dinamo-II " | 5 | 1/2 | 7 | 5 | 1/2 | 5 | |||||||||||||||||||||||
„Castele de zahăr” | G2 | 6 | X | 9 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||||
" Uzina electrica " | 12 | opt | patru | 5 | 1/16 |
Echipe | T | înainte de 1923 | 1923 | 1924 | 1925 | 1926 | 1927 | 1928 | 1929 | 1930 | 1931 | 1932 | 1933 | 1934 | 1935 | 1936 | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
" Dinamo " | 28 | opt | 5 | patru | FSC [la 1] | "Dinam" | |||||||||||||||
" Spartacus " | 28 | 6 | patru | 5 | ISS | „Krasnaya Presnya” | „Lucrători în alimentație” | „Cooperare industrială” | „Ducat” [la 2] | „Cooperare industrială” | "Spartacus" | ||||||||||
CDCA | 26 | patru | patru | 3 | OLLS [la 3] | OPPV | CDCA | ||||||||||||||
„ Tryokhgorka ” | 17 | patru | patru | unu | VHC | „Clubul de iaht al comitetului raional” | ISFC | „Trekhgorka” [la 4] | |||||||||||||
" Torpilă " | 22 | 2 | 2 | 3 | „Forja proletară” | AMO | ZiS [la 5] | "Torpilă" | |||||||||||||
" Metalurgist " | optsprezece | 2 | 2 | RSKS | AKC | RKimA | „Secera și ciocanul” | ||||||||||||||
" Nuca rosie " | 6 | 2 | unu | CSR | „Orehovo roșu” | „Lucrător textil roșu” | „Standarda muncii” | ||||||||||||||
ZiF | zece | unu | 2 | Plantați-le. Frunze | |||||||||||||||||
„ Aripile sovieticilor ” | opt | unu | unu | „Aripi ale sovieticilor” | |||||||||||||||||
" Petrel " | 7 | unu | „Angajați sovietici” | SK&G | "Petrel" | ||||||||||||||||
" Dinamo-II " | 6 | 2 | Dinamo Minsk (1941-1944) | ||||||||||||||||||
" Dinamo-2 " | 3 | 2 | Dinamo Moscova, echipa de club (1941-1944) | ||||||||||||||||||
"Proletar" | 9 | unu | "Ruskabel" | ORK [la 6] | "Proletar" | ||||||||||||||||
„Castele de zahăr” | 6 | unu | „Încredere în zahăr” | „Castele de zahăr” | |||||||||||||||||
„ Proletarul Roșu ” | 6 | unu | „Educația muncitorilor” | „Proletarul Roșu” | "Patrie" | ||||||||||||||||
" Locomotiva " | 25 | „Kazanka” [la 7] | KOR | "Kazanka" | "Locomotivă" | ||||||||||||||||
" Uzina electrica " | 5 | „Electrozavod” | "stalinist" | ||||||||||||||||||
|
Realizat din 1921 până în 1994 [9] [10] [11] .
An | Nu. | Campion | Câștigător al Premiului II | Câștigătorul locului trei |
---|---|---|---|---|
cu participarea primelor echipe (principale) (echipe de master) | ||||
1921 (toamna) | 1 (XVII) | ZKS | VHC | OLLS |
1924 (primăvara) | 2(XXII) | „ Krasnaya Presnya ” | OPPV | ISFC |
1924 (toamna) | 3(XXIII) | OPPV | " Dinamo " | „Castele de zahăr” |
1925 | 4(XXIV) | neterminat | ||
1926 | 5(XXV) | „ Tryokhgorka ” | „ Oamenii de mâncare ” | OPPV și KOR |
1927 (primăvara) | 6(XXVI) | „ Oamenii de mâncare ” | KOR | OPPV |
1927 (toamna) | 7(XXVII) | „ Oamenii de mâncare ” | OPPV | „ Tryokhgorka ” |
1928 | 8(XXVIII) | „ Tryokhgorka ” | " Dinamo " | „ Oamenii de mâncare ” |
1929 (primăvara) | 9 (XXIX) | „ Oamenii de mâncare ” | KOR | " Dinamo " |
1929 (toamna) | 10 (XXX) | " Dinamo " | „ Tryokhgorka ” | CDCA |
1930 (primăvara) | 11 (XXXI) | „ Tryokhgorka ” | „ Forja proletară ” | CDCA |
1930 (toamna) | 12(XXXII) | " Dinamo " | CDCA | KOR |
1931 | 13 (XXXIII) | " Dinamo " | „ Proletarul Roșu ” | AMO |
1932 | 14 (XXXIV) | " Kazanka " | " Ducat " | „ Secera și ciocanul ” |
1933 (primăvara) | 15 (XXXV) | " Dinamo " | CDCA | ZiS și „ Tryokhgorka ” |
1933 (toamna) | 16(XXXVI) | " Dinamo " | „ Secera și ciocanul ” | ZiF |
1934 (primăvara) | 17(XXXVII) | " Dinamo " | ZiS | „ Secera și ciocanul ” |
1934 (toamna) | 18(XXXVIII) | " Dinamo " | „ Secera și ciocanul ” | " Kazanka " |
fără participarea echipelor de maeștri [- 1] | ||||
1935 (primăvara) | 19 | " Dinamo " | " Spartacus " | ZiS |
1935 (toamna) | douăzeci | CDCA | ZiS | ZiF |
1936 (primăvara) | 21 | " Dinamo " | „Trudkommuna nr. 1” | " Locomotiva " |
1936 (toamna) | 22 | " Spartacus " | " Dinamo " | „Trudkommuna nr. 1” |
1937 | 23 | " Dinamo " | " Spartacus " | CDCA |
1938 (primăvara) | 24 | " Dinamo " | " Spartacus " | |
1938 (toamna) | 25 | " Dinamo " | " Spartacus " | " Locomotiva " |
1939 (primăvara) | 26 | " Dinamo " | "Steag rosu" | „ stalinist ” |
1939 (toamna) | 27 | " Dinamo " | " Locomotiva " | " Spartacus " |
1940 | 28 | " Spartacus " | " Dinamo " | "Start" |
1941 | 29 | " Dinamo " | " Torpilă " | „ Aripile sovieticilor ” |
1942 (primăvara) | treizeci | „ Aripile sovieticilor ” | " Spartacus " | Unitatea militară Ivanov |
1942 (toamna) | 31 | „ Aripile sovieticilor ” | " Dinamo " | " Torpilă " |
1943 | 32 | " Spartacus " | Consiliul sectorial al 3-lea „Dinamo” | „ Aripile sovieticilor ” |
1944 | 33 | " Dinamo " | „rezerve de muncă” | "Constructor" |
1946 (primăvara) | 34 | " Dinamo " | „rezerve de muncă” | " Locomotiva " |
1946 (toamna) | 35 | " Dinamo " | " Torpilă " | „ Aripile sovieticilor ” |
1947 | 36 | " Dinamo " | " Torpilă " | " Spartacus " |
1948 | 37 | " Dinamo " | " Spartacus " | „ Aripile sovieticilor ” |
1949 | 38 | " Dinamo " | CDCA | " Spartacus " |
1950 | 39 | " Dinamo " | CDCA | " Spartacus " |
1951 | 40 | " Dinamo " | " Spartacus " | "Chimist" |
1952 | 41 | " Spartacus " | CDSA | " Dinamo " |
1953 | 42 | " Spartacus " | " Dinamo " | " Torpilă " |
1954 | 43 | " Spartacus " | " Dinamo " | CDSA |
1955 | 44 | " Spartacus " | " Torpilă " | CDSA |
1956 | 45 | " Spartacus " | " Dinamo " | " Torpilă " |
1957 | 46 | " Spartacus " | CSK MO | " Dinamo " |
1959 | 47 | " Spartacus " | " Fili " | „ Aripile sovieticilor ” |
1960 | 48 | " Spartacus " | " Dinamo " | " Fili " |
1961 | 49 | " Spartacus " | „ Secera și ciocanul ” | " Dinamo " |
1962 | cincizeci | " Spartacus " | " Locomotiva " | " Dinamo " |
1963 | 51 | " Spartacus " | " Torpilă " | " Locomotiva " |
1964 | 52 | " Spartacus " | " Torpilă " | " Dinamo " |
1965 | 53 | " Spartacus " | " Dinamo " | CSKA |
1966 | 54 | " Spartacus " | " Dinamo " | „ Aripile sovieticilor ” |
1967 | 55 | " Spartacus " | „ Aripile sovieticilor ” | "Metrostroy" |
1968 | 56 | " Spartacus " | " Locomotiva " | „ Aripile sovieticilor ” |
1969 | 57 | " Spartacus " | " Dinamo " | " Torpilă " |
1970 | 58 | " Spartacus " | „ Unirea ” | " Dinamo " |
1971 | 59 | " Spartacus " | " Dinamo " | „ Moskvici ” |
1972 | 60 | „ Unirea ” | " Spartacus " | " Torpilă " |
1973 | 61 | " Dinamo " | „ Unirea ” | „ Moskvici ” |
1974 | 62 | " Spartacus " | „ Unirea ” | " Dinamo " |
1975 | 63 | " Spartacus " | „ Moskvici ” | " Dinamo " |
1976 | 64 | " Dinamo " | " Spartacus " | „ Moskvici ” |
1977 | 65 | " Spartacus " | " Torpilă " | "Fulger" |
1978 | 66 | " Spartacus " | " Torpilă " | „ Moskvici ” |
1979 | 67 | " Spartacus " | " Dinamo " | "Fulger" |
1980 | 68 | „ Moskvici ” | " Dinamo " | "Ținând" |
1981 | 69 | " Spartacus " | „ Moskvici ” | „ Unirea ” |
1982 | 70 | " Spartacus " | „ Moskvici ” | „ Soyuz ” și „ Fili ” |
1983 | 71 | „ Moskvici ” | " Spartacus " | " Dinamo " |
1984 | 72 | „ Moskvici ” | " Spartacus " | „ Unirea ” |
1985 | 73 | „ Moskvici ” | " Spartacus " | " Dinamo " |
1986 | 74 | „ Moskvici ” | " Dinamo " | " Torpilă " |
1987 | 75 | „ Moskvici ” | " Torpilă " | „ Unirea ” |
1988 | 76 | „ Moskvici ” | " Torpilă " | " Dinamo " |
1989 | 77 | " Dinamo " | „ Moskvici ” | „ Unirea ” |
1990 | 78 | „ Moskvici ” | "Ținând" | „ Unirea ” |
1991 | 79 | „ Moskvici ” | „ Unirea ” | "Fulger" |
1992 | 80 | „ Moskvici ” | Spartak-2 | „ Aripile sovieticilor ” |
1993 | 81 | „ Moskvici ” | "Ținând" | KSM nr. 24 |
1994 | 82 | „ Aripile sovieticilor ” | Spartak-2 | " Fili " |
|
în cadrul diviziei IV a campionatului Rusiei (Divizia „B” a campionatului de la Moscova)
An | Nu. | Campion | Câștigător al Premiului II | Câștigătorul locului trei |
---|---|---|---|---|
1998 | "Cometă" | Sberbank | "Kunsevo" | |
1999 | "Kunsevo" | Sberbank | "Cometă" | |
2000 | " Nika " -3 | "Dinamo-Kiev" | " Nika " -2 | |
2012 | " Capitala " -2 | „Timiryazevets” | " Rosich " -2 | |
2013 | " Rosich " -2 | "Şoim" | " Nika " | |
2014 | "Aventa-2000" | „ rezerve de muncă ” | " Schimbare " | |
2015 | FSHM -2 | "Şoim" | " Rosich " -2 | |
2016 | FSHM -2 | "Inter-Alpha" | " Rosich " -2 | |
2017 | FSHM -2 | " Rosich " -2 | „Setun-Kuntsevo” | |
2018 | FSHM -2 | " Rosich " -2 | "Şoim" | |
2019 | Troitsk | " Torpilă-m " | FSHM -2 | |
2020 | " Rosich-2 " | Rodina-M | " Torpilă-m " | |
2021 | " Rosich-2 " | Rodina-M | "Kunsevo" |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Capitala-2 | 22 | cincisprezece | patru | 3 | 63 - 29 | +34 | 49 |
2 | Timiryazevets | 22 | paisprezece | 2 | 6 | 74-41 _ _ | +33 | 44 |
3 | Rosich-2 | 22 | 13 | patru | 5 | 74 - 40 | +34 | 43 |
patru | Scoala de Tineret nr 4 | 22 | 13 | 3 | 6 | 62 - 38 | +24 | 42 |
5 | Şoim | 22 | 12 | 5 | 5 | 67 - 32 | +35 | 41 |
6 | Tineretul Moscovei - Kuntsevo | 22 | 12 | 3 | 7 | 60 - 36 | +24 | 39 |
7 | Școala de sport pentru copii și tineret nr. 75 Savelovskaya-2 | 22 | 12 | 2 | opt | 61-42 _ _ | +19 | 38 |
opt | Petrel | 22 | opt | 2 | 12 | 38-41 _ _ | −3 | 26 |
9 | Burevestnik-2 | 22 | 7 | 2 | 13 | 42-45 _ _ | −3 | 23 |
zece | Taifun | 22 | 5 | 2 | cincisprezece | 40-87 _ _ | −47 | 17 |
unsprezece | Scoala de Tineret nr. 75 Savelovskaya | 22 | 3 | unu | optsprezece | 18-62 _ _ | −44 | zece |
12 | Rus | 22 | 2 | 2 | optsprezece | 21-127 _ _ | −106 | opt |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Rosich-2 | 22 | 19 | unu | 2 | 90 - 24 | +66 | 58 |
2 | Şoim | 22 | 13 | 2 | 7 | 78 - 37 | +41 | 41 |
3 | Nika | 22 | 12 | 2 | opt | 75 - 33 | +42 | 38 |
patru | DYuSSh nr. 80 | 22 | unsprezece | 3 | opt | 51-23 _ _ | +28 | 36 |
5 | Megasfera | 22 | unsprezece | 3 | opt | 59 - 53 | +6 | 36 |
6 | Timiryazevets | 22 | zece | 5 | 7 | 57 - 39 | +18 | 35 |
7 | Tineretul Moscovei - Kuntsevo | 22 | zece | patru | opt | 69 - 61 | +8 | 34 |
opt | Aripi ale sovieticilor | 22 | zece | 3 | 9 | 67 - 58 | +9 | 33 |
9 | Școala de tineret nr. 75 Savelovskaya (Inter) | 22 | opt | 3 | unsprezece | 58 - 52 | +6 | 27 |
zece | SHKID | 22 | 7 | 2 | 13 | 54 - 58 | −4 | 23 |
unsprezece | Taifun | 22 | patru | unu | 17 | 33-107 _ _ | −74 | 13 |
12 | Rus | 22 | unu | unu | douăzeci | 21-167 _ _ | −146 | patru |
I - jocuri, B - victorii, H - egaluri, P - înfrângeri, Mingi - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
C Typhoon a fost mai târziu dedus 6 puncte [12] .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Aventa-2000 | 26 | 19 | patru | 3 | 81-14 _ _ | +67 | 61 |
2 | Rezerve de muncă | 26 | 19 | 3 | patru | 84 - 17 | +67 | 60 |
3 | Schimbare | 26 | optsprezece | patru | patru | 91 - 29 | +62 | 58 |
patru | Şoim | 26 | 17 | patru | 5 | 79 - 38 | +41 | 55 |
5 | FSHM-2 | 26 | 16 | 2 | opt | 65 - 33 | +32 | cincizeci |
6 | Rosich-2 | 26 | paisprezece | 5 | 7 | 45-43 _ _ | +2 | 47 |
7 | Aripi ale sovieticilor | 26 | paisprezece | 5 | 7 | 66-43 _ _ | +23 | 47 |
opt | Olimpic-80 | 26 | 9 | 0 | 17 | 42-81 _ _ | −39 | 27 |
9 | Timiryazevets | 26 | opt | unu | 17 | 48 - 98 | −50 | 25 |
zece | SHKID | 26 | opt | unu | 17 | 34 - 64 | −30 | 25 |
unsprezece | Maestru | 26 | opt | unu | 17 | 30-63 _ _ | −33 | 25 |
12 | Torpilă-2 | 26 | 7 | patru | cincisprezece | 35-43 _ _ | −8 | 25 |
13 | Centaurus | 26 | patru | unu | 21 | 28-87 _ _ | −59 | 13 |
paisprezece | Scoala de Tineret nr. 75 Savelovskaya | 26 | 2 | 3 | 21 | 11-86 _ _ | −75 | 9 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Echipa DYuSSh nr. 75 Savelovskaya sa retras după prima rundă.
Sezonul 2015M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | FSHM-2 | 22 | 19 | 2 | unu | 94 - 24 | +70 | 59 |
2 | Şoim | 22 | 17 | 2 | 3 | 76 - 19 | +57 | 53 |
3 | Rosich-2 | 22 | paisprezece | 2 | 6 | 48-31 _ _ | +17 | 44 |
patru | Inter-Alfa | 22 | paisprezece | 2 | 6 | 66 - 31 | +35 | 44 |
5 | Aripi ale sovieticilor | 22 | 13 | 0 | 9 | 61 - 35 | +26 | 39 |
6 | Maestru | 22 | zece | 5 | 7 | 53-45 _ _ | +8 | 35 |
7 | Schimbare [13] | 22 | 9 | patru | 9 | 41-38 _ _ | +3 | 31 |
opt | Nika | 22 | 7 | 5 | zece | 41-57 _ _ | −16 | 26 |
9 | Orbita-Junior (Dzerjinski) | 22 | 7 | 0 | cincisprezece | 47-74 _ _ | −27 | 21 |
zece | SSH-4 | 22 | 5 | unu | 16 | 35-82 _ _ | −47 | 16 |
unsprezece | Timiryazevets | 22 | 5 | 0 | 17 | 32-88 _ _ | −56 | cincisprezece |
12 | Centaurus | 22 | 0 | unu | 21 | 14 - 84 | −70 | unu |
13 | Arsenalul rusesc | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Echipele Rusiei Arsenal și Centaurus s-au retras după primul tur.
Sezonul 2016M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | FSHM-2 | optsprezece | 13 | patru | unu | 57 - 15 | +42 | 43 |
2 | Inter-Alfa | optsprezece | unsprezece | patru | 3 | 37 - 13 | +24 | 37 |
3 | Rosich-2 | optsprezece | zece | 3 | 5 | 36-19 _ _ | +17 | 33 |
patru | Nika | optsprezece | 9 | unu | opt | 42-28 _ _ | +14 | 28 |
5 | Rezerve de muncă | optsprezece | 7 | patru | 7 | 23 - 20 | +3 | 25 |
6 | Schimbare | optsprezece | 7 | 2 | 9 | 28-44 _ _ | −16 | 23 |
7 | Setun-Kuntsevo | optsprezece | 6 | unu | unsprezece | 27 - 38 | −11 | 19 |
opt | Spartak-2 | optsprezece | 5 | patru | 9 | 33-45 _ _ | −12 | 19 |
9 | Sparrow Hills | optsprezece | 5 | unu | 12 | 20-47 _ _ | −27 | 16 |
zece | SSH-4 | optsprezece | patru | 2 | 12 | 16 - 50 | −34 | paisprezece |
unsprezece | Torpedo LFK | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Au fost scazute 6 puncte de la echipa SSH-4.
Echipa Torpedo-2 s-a retras după 9 jocuri [14] .
Sezonul 2017M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | FSHM-2 | 16 | paisprezece | 0 | 2 | 50 - 13 | +37 | 42 | Echipa de tineret |
2 | Rosich-2 | 16 | unsprezece | 2 | 3 | 45 - 18 | +27 | 35 | |
3 | Setun-Kuntsevo | 16 | unsprezece | unu | patru | 65 - 22 | +43 | 34 | |
patru | Kuntsevo | 16 | opt | unu | 7 | 34 - 38 | −4 | 25 | |
5 | Şoim | 16 | 7 | unu | opt | 27 - 34 | −7 | 22 | |
6 | Spartak-2 | 16 | 5 | 3 | opt | 37 - 37 | 0 | optsprezece | Echipa de tineret |
7 | Scoala / SDUSHOR[ clarifica ] Petrel | 16 | 5 | 2 | 9 | 20 - 37 | −17 | 17 | Intrarea în divizia a III-a (diviziunea „A” a Moscovei) în legătură cu trecerea certificării |
opt | Sparta-Sviblovo | 16 | 5 | 0 | unsprezece | 34 - 50 | −16 | cincisprezece | |
9 | FSOP Rusia | 16 | unu | 0 | cincisprezece | 9-72 _ _ | −63 | 3 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
În sezonul 2018, erau planificate să participe 8 cluburi, dar înainte de începerea competiției, echipa Olympic-80 s-a retras din turneu din cauza dificultăților financiare. Echipele „Kuntsevo”, FSOP „Rusia” și „Sparta-Sviblovo” au decis dintr-un motiv sau altul să nu intre în divizia a patra în noul sezon. Echipa Sparrow Hills a reluat participarea la Campionatul de la Moscova după ce a ratat sezonul 2017. Noul venit al sezonului este clubul „SK OD-80” [16] .
Pe 11 octombrie, FSM-2 a devenit câștigătorul campionatului înainte de termen [17] .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
FSHM -2 | optsprezece | 16 | unu | unu | 79 - 14 | +65 | 49 | Echipa de tineret | |
2 | Rosich -2 | optsprezece | 12 | unu | 5 | 55 - 27 | +28 | 37 | Echipa de tineret |
3 | Şoim | optsprezece | 12 | 0 | 6 | 47-18 _ _ | +29 | 36 | divizia a III -a (nepromovată) |
patru | Setun-Kuntsevo | optsprezece | 9 | 2 | 7 | 45 - 40 | +5 | 29 | |
5 | DYUSSH Spartak-2 | optsprezece | 7 | unu | zece | 36-62 _ _ | −26 | 22 | |
6 | Sparrow Hills | optsprezece | unu | 3 | paisprezece | 20-77 _ _ | −57 | 6 | |
7 | SK OD-80 | optsprezece | 0 | patru | paisprezece | 16 - 60 | −44 | patru | |
- | SASH Olympic* | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras din competiție |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Schimbarea liderului în timpul turneului
Sezonul 2019În comparație cu sezonul trecut, au mai rămas doar 4 echipe în divizia a patra-2019 - acesta este primii trei câștigători și Spartak-2 . 3 echipe au părăsit divizia a patra: „Setun-Kuntsevo” a urcat în Divizia „A” , „Vorobyovy Gory” și SC OD-80, care au ocupat sezonul trecut, respectiv, penultimul și, respectiv, ultimul loc în divizia a patra, s-au retras din lipsă. de finanţare. „Troitsk” a coborât de la divizia „A” la divizia „B”. Kuntsevo, Torpedo-M , Centaur și Krasnogvardeets au reapărut . Nou- veniți au fost „ Strogino ” -2, gimnaziul nr. 75-2 și „Boradigah” [18] [19] .
Troitsk [20] [19] a devenit câștigătorul turneului .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Troitsk | 22 | optsprezece | unu | 3 | 104-29 _ _ | +75 | 55 | Divizia a III-a (Divizia "A" a Moscovei) |
2 | Torpilă-M | 22 | paisprezece | opt | 0 | 59 - 21 | +38 | cincizeci | Echipa de tineret |
3 | FSHM -2 | 22 | cincisprezece | patru | 3 | 75 - 20 | +55 | 49 | Echipa de tineret |
patru | Rosich -2 | 22 | unsprezece | opt | 3 | 56 - 24 | +32 | 41 | Echipa de tineret |
5 | Kuntsevo | 22 | zece | 5 | 7 | 52 - 36 | +16 | 35 | |
6 | Şoim | 22 | zece | 3 | 9 | 50 - 52 | −2 | 33 | |
7 | Boradigah | 22 | opt | unu | 13 | 33-59 _ _ | −26 | 25 | |
opt | Strogino -2 | 22 | 7 | patru | unsprezece | 45 - 44 | +1 | 25 | Echipa de tineret |
9 | DYUSSH Spartak-2 | 22 | 7 | 3 | 12 | 43-64 _ _ | −21 | 24 | Echipa de tineret |
zece | Centaurus | 22 | 6 | 3 | 13 | 31-51 _ _ | −20 | 21 | |
unsprezece | Scoala №75-2 | 22 | 5 | 0 | 17 | 33-72 _ _ | −39 | cincisprezece | A doua echipă de tineret |
12 | Garda Rosie | 22 | unu | 0 | 21 | 9 - 118 | −109 | 3 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Campionatul a avut loc în perioada 23 iulie - 5 noiembrie 2020. În turul doi, echipa Centaur s-a retras din competiție din lipsă de finanțare (datorită faptului că Centaur a jucat jumătate din meciurile turneului, toate rezultatele sale au fost păstrate, echipa înregistrând înfrângeri tehnice în meciurile rămase [21] ) .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Rosich -2 | optsprezece | cincisprezece | 3 | 0 | 64 - 11 | +53 | 48 | Echipa de tineret divizia a III-a (divizia "A" a Moscovei) |
2 | Rodina-M | optsprezece | paisprezece | 3 | unu | 64 - 15 | +49 | 45 | Echipa de tineret |
3 | Torpilă-M | optsprezece | 13 | 2 | 3 | 61-17 _ _ | +44 | 41 | Echipa de tineret |
patru | Troitsk | optsprezece | 9 | patru | 5 | 51 - 31 | +20 | 31 | |
5 | Kuntsevo | optsprezece | 9 | 3 | 6 | 55 - 38 | +17 | treizeci | |
6 | Nika | optsprezece | 6 | unu | unsprezece | 33 - 56 | −23 | 19 | |
7 | Boradigah | optsprezece | patru | 3 | unsprezece | 23-47 _ _ | −24 | cincisprezece | |
opt | Aripi ale Alianței Sovietice | optsprezece | patru | 2 | 12 | 27 - 69 | −42 | paisprezece | |
9 | Scoala №4 Legiunea | optsprezece | patru | unu | 13 | 33-73 _ _ | −40 | 13 | |
zece | Centaurus [22] | optsprezece | unu | 0 | 17 | 8-62 _ _ | −54 | 3 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Campionatul a avut loc în perioada 21 aprilie - 23 noiembrie 2021 [23] [24] . În ultima zi de joc în meciul decisiv, Rosich-2 a câștigat împotriva lui Rodina-M cu scorul de 2:0 și a devenit câștigătorul turneului [25] .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Rosich-2 | 28 | 24 | unu | 3 | 98 - 18 | +80 | 73 | Echipa de tineret |
2 | Rodina-M | 28 | 23 | 3 | 2 | 111 - 19 | +92 | 72 | A doua echipă de tineret |
3 | Kuntsevo | 28 | 16 | 6 | 6 | 79 - 37 | +42 | 54 | |
patru | Scoala №75 Savelovskaya-2 | 28 | cincisprezece | 3 | zece | 54 - 42 | +12 | 48 | A doua echipă de tineret a lui Veles |
5 | Petrel | 28 | paisprezece | 5 | 9 | 60 - 55 | +5 | 47 | |
6 | Şoim | 28 | paisprezece | patru | zece | 49-43 _ _ | +6 | 46 | |
7 | Aripi ale sovieticilor | 28 | paisprezece | 2 | 12 | 51 - 30 | +21 | 44 | |
opt | Troitsk | 28 | unsprezece | 5 | 12 | 51 - 57 | −6 | 38 | |
9 | Boradigah | 28 | unsprezece | patru | 13 | 67 - 72 | −5 | 37 | |
zece | Garda Rosie | 28 | 9 | 3 | 16 | 79 - 89 | −10 | treizeci | |
unsprezece | Scoala №4 Legiunea | 28 | opt | 3 | 17 | 46-70 _ _ | −24 | 27 | |
12 | Yu. M. Spartak-2 | 28 | opt | 3 | 17 | 42-86 _ _ | −44 | 27 | |
13 | Academia LaLiga | 28 | opt | 3 | 17 | 46-75 _ _ | −29 | 27 | |
paisprezece | Torpilă-M | 28 | 7 | 3 | optsprezece | 46-74 _ _ | −28 | 24 | A doua echipă de tineret |
cincisprezece | Aprelevka | 28 | 2 | patru | 22 | 31 - 143 | −112 | zece | |
— | UN PROFESIONIST* | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 |
I - jocuri, V - victorii, N - egaluri, L - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O -
puncte 1:7 - cu "Boradigah", 0:7 - cu "Rodina"-M [26] ) au fost anulate.
Datele sunt de la 21 aprilie până la 10 noiembrie 2022 [27] .
Comparativ cu sezonul trecut, printre participanții echipelor „Boradigah”, „Kuntsevo”, „Burevestnik”, școala nr. 4 „Legion”, școala nr. 75 „Savelovskaya” -2, „Yu. M. Spartak-2”, „LaLiga Academy” și „Aprelevka”. Din Divizia A s-au alăturat rezervele de muncă, Smena și LFC Torpedo. Nou-veniți: LFC Khimki-M [28] (înlocuit echipa Heraklion, care s-a retras cu puțin timp înainte de începerea campionatului [29] , a jucat în Divizia A în sezonul 2021), Lyubertsy-M și Lightning [30] .
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Rosich -M | 19 | cincisprezece | 3 | unu | 69 - 17 | +52 | 48 | Divizia a III-a (divizia „A” a Moscovei) Echipa de tineret |
2 | Rezerve de muncă | douăzeci | 13 | 5 | 2 | 53 - 25 | +28 | 44 | |
3 | Yu. M. Torpedo | 19 | unsprezece | 2 | 6 | 43 - 31 | +12 | 35 | Echipa de tineret [Com. unu] |
patru | LFK Rodina -M | 19 | unsprezece | unu | 7 | 59 - 25 | +34 | 34 | Echipa de tineret [Com. 2] |
5 | Şoim | 19 | zece | 3 | 6 | 42 - 30 | +12 | 33 | |
6 | Aripi ale sovieticilor | 19 | zece | 3 | 6 | 36 - 20 | +16 | 33 | |
7 | Troitsk | optsprezece | zece | 2 | 6 | 39 - 26 | +13 | 32 | |
opt | Schimbare | 19 | opt | patru | 7 | 45 - 45 | 0 | 28 | |
9 | LFK Khimki -m | 17 | 5 | patru | opt | 46-33 _ _ | +13 | 19 | Echipa de tineret [Com. 3] |
zece | Lyubertsy -M | douăzeci | 5 | 3 | 12 | 28-58 _ _ | −30 | optsprezece | Echipa de tineret |
unsprezece | Fulger | 19 | 6 | 0 | 13 | 30 - 62 | −32 | optsprezece | |
12 | Torpedo LFK | douăzeci | patru | 2 | paisprezece | 32-48 _ _ | −16 | paisprezece | Echipa de tineret [Com. unu] |
13 | Garda Rosie | douăzeci | 0 | 0 | douăzeci | 14 - 116 | −102 | 0 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Comentarii
diviziei a patra a Rusiei la fotbal | Campionatele regionale ale|
---|---|
Districtul Federal de Sud / Districtul Federal Caucazian de Nord | |
Regiunea Volga | |
Centrul SFF | |
inel de aur | |
Moscova | |
Nord Vest | |
Ural și Siberia de Vest | |
Siberia | |
Orientul îndepărtat |