Campionatul masculin de curling din Noua Zeelandă 2010 | |
---|---|
Campionatul de curling masculin din Noua Zeelandă 2010 | |
Oraș | Nesby |
Arenă | Maniototo Curling International (MCI) [1] |
data | 2 – 4 iulie 2010 |
Câştigător | Sean Becker (al 7-lea titlu) |
Al patrulea | Sean Becker |
Al treilea | Warren Kearney |
Al doilea | Chris Miller |
Primul | Warren Dobson |
Finalist | Den Mustepic |
locul 3 | John Campbell |
20092011 |
Campionatul de curling masculin din Noua Zeelandă din 2010 a avut loc între 2 și 4 iulie 2010 la Nesby , la Maniototo Curling International (MCI).
La campionat au participat 9 echipe.
Câștigătorii campionatului au fost echipa lui Skip Sean Becker (Sean Becker a devenit campion masculin pentru a 7-a oară ca skip și a 10-a oară ca jucător), care a învins echipa lui Skip Den Mustepic în finală . Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa skip -ului John Campbell . [2]
Campionatul de curling feminin din Noua Zeelandă din 2010 a avut loc în același timp și în aceeași locație .
La prima, faza grupelor, echipele, împărțite în două grupe (grupa A - 5 echipe, grupa B - 4 echipe), joacă între ele în sistem round robin într-o singură rundă. Dacă numărul de victorii pentru două echipe este egal, acestea sunt clasate între ele după rezultatul unei întâlniri personale, dacă numărul de victorii ale trei sau mai multe echipe este egal, acestea sunt clasate în funcție de rezultatele sumei aruncărilor de probă. în casă ( ing. Draw Shot Challenge, DSC [3] , în centimetri; cu cât valoarea este mai mică, cu atât clasamentul echipei este mai mare). Cele mai bune două echipe din fiecare grupă trec în etapa a doua, play-off-ul , unde se joacă conform sistemului olimpic : semifinale, meci pentru locul 3 și finală.
Meciurile din faza grupelor se joacă în 8 capete , meciurile din etapa de playoff se joacă în 10 capete.
Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul |
---|---|---|---|
Peter Becker | Richard Morgan | David Greer | John Sanders |
Sean Becker | Warren Kearney | Chris Miller | Warren Dobson |
Phil Dowling | Chris Armstrong | Bill Howie | Nathan Armstrong |
John Campbell | Murray Petherick | Michael Smith | James Hazlett |
Allan Langille | Iain Craig | Roy MacKinnon | Haymon Keeler |
Charlie McLeod | Todd Humora | Reece Aiken | Ash Beattie |
Sam Miller | Tim McMillan | Willie Miller | Liam Dowling |
Den Mustepic | Kenny Thomson | Lorne de Pape | Doug Charko |
Kenny Williamson | Kieran Ford | Dylan Ford | Ian Ford |
( săriturile sunt cu caractere aldine )
Grupa A
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | LA | P | DSC , cm | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Sean Becker | * | 12:3 | 11:2 | 11:3 | 12:3 | patru | 0 | 106,8 | unu |
A2 | John Campbell | 3:12 | * | L | 8:2 | 11:7 | 2 | 2 | 84.1 | 2 |
A3 | Charlie McLeod | 2:11 | W | * | 8:6 | 7:9 | 2 | 2 | 156,0 | 3 |
A4 | Sam Miller | 3:11 | 2:8 | 6:8 | * | 10:3 | unu | 3 | 106,6 | patru |
A5 | Kenny Williamson | 3:12 | 7:11 | 9:7 | 3:10 | * | unu | 3 | 135,0 | 5 |
"W" - victorie tehnică, "L" - înfrângere tehnică
Grupa B
Echipă | B1 | B2 | B3 | B4 | LA | P | DSC , cm | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Peter Becker | * | 14:0 | 4:5 | 5:6 | unu | 2 | 109.2 | 3 |
B2 | Phil Dowling | 0:14 | * | 10:5 | 0:15 | unu | 2 | 149,4 | patru |
B3 | Allan Langille | 5:4 | 5:10 | * | 4:8 | unu | 2 | 36.1 | 2 |
B4 | Den Mustepic | 6:5 | 15:0 | 8:4 | * | 3 | 0 | 134.1 | unu |
semi finala | Finala | |||||||||||||||||||||
A-1 | Sean Becker | unsprezece | ||||||||||||||||||||
B-2 | Allan Langille | 6 | ||||||||||||||||||||
A-1 | Sean Becker | 6 | ||||||||||||||||||||
B-1 | Den Mustepic | 3 | ||||||||||||||||||||
B-1 | Den Mustepic | 13 | ||||||||||||||||||||
A-2 | John Campbell | 3 | ||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 | ||||||||||
B-2 | Allan Langille | zece | ||||||||
A-2 | John Campbell | unsprezece | ||||||||
Semifinale. 4 iulie, ora 9:30
Site-ul A | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Sean Becker | unu | unu | 0 | 3 | 0 | 5 | unu | 0 | X | X | unsprezece |
Allan Langille | 0 | 0 | unu | 0 | patru | 0 | 0 | unu | X | X | 6 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Den Mustepic | 2 | 2 | patru | 0 | 2 | unu | 2 | 0 | X | X | 13 |
John Campbell | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | unu | X | X | 3 |
Meci pentru locul 3. 4 iulie, ora 13:00
Site-ul D | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | Total |
John Campbell | 0 | 0 | 0 | unu | unu | 0 | patru | 3 | unu | 3 | unu | unsprezece |
Allan Langille | unu | unu | patru | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | zece |
Finala. 4 iulie, ora 13:00
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Sean Becker | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | unu | X | 6 |
Den Mustepic | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | X | 3 |
Loc | Echipă | Și | LA | P | DSC , cm |
---|---|---|---|---|---|
Sean Becker | 6 | 6 | 0 | ||
Den Mustepic | 5 | patru | unu | ||
John Campbell | 6 | 3 | 3 | ||
patru | Allan Langille | 5 | unu | patru | |
5 | Charlie McLeod | patru | 2 | 2 | 156,0 |
6 | Sam Miller | patru | unu | 3 | 106,6 |
7 | Peter Becker | 3 | unu | 2 | 109.2 |
opt | Kenny Williamson | patru | unu | 3 | 135,0 |
9 | Phil Dowling | 3 | unu | 2 | 149,4 |
Echipele aflate sub locul 4 au fost clasate după numărul de victorii, cu un număr egal de victorii - după DSC (echipa cu o valoare mai mică este clasată mai sus).