Campionatul de dublu mixt de curling din Noua Zeelandă 2009 | |
---|---|
Campionatul de dublu mixt din Noua Zeelandă 2009 | |
Oraș | Nesby |
Arenă | MCI [1] |
data | 3 - 4 octombrie 2009 |
Câştigător | Bridget Becker / Sean Becker (al doilea titlu) |
Finalist | Bridie Donald / Den Mustepic |
locul 3 | Wendy Becker / Scott Becker |
20082010 |
Campionatul de curling din Noua Zeelandă din 2009 între dublu mixt a avut loc în perioada 3 - 4 octombrie 2009 în orașul Nesby , pe arena MCI (Maniototo Curling International) . Turneul a avut loc pentru a 3-a oară. [2]
La campionat au participat 9 echipe.
Câștigătorii campionatului au fost (pentru a 2-a oară în istoria lor) Echipa Bridget Becker / Sean Becker , care a învins în finală echipa Bridie Donald / Den Mustepic . Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa Wendy Becker / Scott Becker .
În primul rând, echipele, împărțite în 3 grupe a câte 3 echipe (A, B, C), participă la faza grupelor, desfășurată în sistem round robin într-o singură rundă (nu există detalii despre faza grupelor în sursă, doar sunt indicați câștigătorii grupelor). Câștigătorii grupelor merg la etapa a doua, playoff-urile , care se joacă conform sistemului olimpic ; mai întâi, se joacă o serie de semifinale de până la 2 victorii între câștigătorii grupelor B și C (învinsul ocupă locul 3 la general), apoi între câștigătorul semifinalei și câștigătorul grupei A, seria finală. se joacă până la două victorii ( ing. cel mai bun din trei ).
Echipă | Femeie | Masculul |
---|---|---|
B. Becker / S. Becker | Bridget Becker | Sean Becker |
W. Becker / S. Becker | Wendy Becker | Scott Becker |
C. Becker / P. Becker | Cass Becker | Peter Becker |
Jones / Miller | Marisa Jones | Chris Miller |
Donald / Mustepic | Bridie Donald | Den Mustepic |
Cooney / Cooney | Carolyn Cooney | Pat Cooney |
N. Campbell / D. Campbell | Natalie Campbell | John Campbell |
Lane/Smith | Lucy Lane | Michael Smith |
Williams/Ede | Lana Williams | Nelson Ede |
Grupa A. Câștigătoarea grupei: Bridey Donald / Den Mustepic
Grupa B. Câștigător grupă: Wendy Becker / Scott Becker
Grupa C. Câștigătoarea grupei: Bridget Becker / Sean Becker
Meciul 1. 3 octombrie, ora 20:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Wendy Becker / Scott Becker | unu | ||||||||
Bridget Becker / Sean Becker | 9 |
Scor în serie: 1:0 în favoarea echipei Bridget Becker / Sean Becker .
Meciul 2. 4 octombrie, ora 8:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Wendy Becker / Scott Becker | patru | ||||||||
Bridget Becker / Sean Becker | 9 |
Bridget Becker / Sean Becker au câștigat seria cu 2-0 .
Meciul 1. 4 octombrie, ora 10:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Bridie Donald / Den Mustepic | 6 | ||||||||
Bridget Becker / Sean Becker | zece |
Scor în serie: 1:0 în favoarea echipei Bridget Becker / Sean Becker .
Meciul 2. 4 octombrie, ora 13:00
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | Total |
Bridie Donald / Den Mustepic | 7 | ||||||||
Bridget Becker / Sean Becker | 12 |
Bridget Becker / Sean Becker au câștigat seria cu 2-0 .
Loc | Echipă | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|
Bridget Becker / Sean Becker | ||||
Bridie Donald / Den Mustepic | ||||
Wendy Becker / Scott Becker | ||||
patru | Cass Becker / Peter Becker | |||
5 | Natalie Campbell / John Campbell | |||
5 | Lana Williams / Nelson Ede | |||
5 | Lucy Lane / Michael Smith | |||
opt | Marisa Jones / Kris Miller | |||
opt | Carolyn Cooney/Pat Cooney |