Campionatul norvegian de curling la dublu mixt 2019
Campionatul norvegian de curling la dublu mixt 2019 a avut loc în perioada25-27 ianuarie 2019 în orașul Jar, pe arena Jar Ishall. [2] Campionatul a avut loc pentru a ??-a oară.
Câștigătorul campionatului ar fi eligibil să reprezinte Norvegia ca echipă de dublu mixt la Campionatele Mondiale din 2019 .
La campionat au participat 20 de echipe.
Campioana a fost echipa Kristin Skaslien / Magnus Nedregotten (ambele au devenit campioni norvegieni la dublu mixt pentru a 2-a oară), învingând în finală echipa Marianne Rørvik / Torger Nergor . Medaliații cu bronz au fost echipa Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell .
Formatul concursului
În primul rând, toate echipele, împărțite în 4 grupe a câte 5 echipe, participă la faza grupelor, desfășurată în turneu , în care fiecare echipă va juca o dată cu fiecare. Cu un număr egal de victorii pentru două echipe, echipele au fost clasate după rezultatul unei întâlniri personale, pentru trei sau mai multe echipe - după suma aruncărilor de probă în casă ( DSC, Draw Shot Challenge ) [3] , în centimetri ; cu cât suma este mai mică, cu atât locul primit echipa este mai mare. Primele două echipe din fiecare grupă avansează în play-off , unde tragerea la sorți se desfășoară conform sistemului olimpic : sferturi de finală, semifinale, meci pe locul 3 și finală. Între învinșii din sferturile de finală sunt meciuri pentru locul 5 (cele mai bune două echipe DSC dintre aceste patru) și pentru locul 7.
Orele de început ale meciurilor sunt date în UTC+1 .
Formațiile echipei
Faza grupelor
Grupa A
|
Echipă
|
A1
|
A2
|
A3
|
A4
|
A5
|
|
|
, cm
|
Loc
|
A1 |
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten |
* |
8:5 |
9:1 |
9:0 |
17:1 |
patru |
0 |
138 |
unu
|
A2 |
Jen Cunningham / Bendik Ramsfjell |
5:8 |
* |
8:4 |
11:5 |
13:2 |
3 |
unu |
120 |
2
|
A3 |
Yngvil Skaga / Nicolai Sommervold |
1:9 |
4:8 |
* |
7:3 |
5:4 |
2 |
2 |
223 |
3
|
A4 |
Anne Foss / Haakon Lien Horvli |
0:9 |
5:11 |
3:7 |
* |
7:5 |
unu |
3 |
298 |
patru
|
A5 |
Elin Ingvaldsen / Christer Wibe |
1:17 |
2:13 |
4:5 |
5:7 |
* |
0 |
patru |
467 |
5
|
Grupa B
|
Echipă
|
B1
|
B2
|
B3
|
B4
|
B5
|
|
|
, cm
|
Loc
|
B1 |
Marianne Rörvik / Torger Nergor |
* |
13:1 |
10:2 |
12:4 |
10:4 |
patru |
0 |
42 |
unu
|
B2 |
Eli Skaslien / Martin Sesaker |
1:13 |
* |
8:4 |
6:3 |
11:1 |
3 |
unu |
345 |
2
|
B3 |
Ronja Nordhagen / Niclas Nordhagen |
2:10 |
4:8 |
* |
5:4 |
6:5 |
2 |
2 |
446 |
3
|
B4 |
Ingeborg Forbregd / Lucas Høstmælingen |
4:12 |
3:6 |
4:5 |
* |
8:2 |
unu |
3 |
192 |
patru
|
B5 |
Anniken Pettersen / Odd Persokrud |
4:10 |
1:11 |
5:6 |
2:8 |
* |
0 |
patru |
386 |
5
|
Grupa C
|
Echipă
|
C1
|
C2
|
C3
|
C4
|
C5
|
|
|
, cm
|
Loc
|
C1 |
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell |
* |
8:7 |
7:3 |
7:3 |
15:0 |
patru |
0 |
346 |
unu
|
C2 |
Katrine Ulriksen / Flemming Davanger |
7:8 |
* |
9:2 |
8:5 |
7:3 |
3 |
unu |
268 |
2
|
C3 |
Katrine Sollied / Kjetil Bjorke |
3:7 |
2:9 |
* |
6:5 |
9:5 |
2 |
2 |
473 |
3
|
C4 |
Mille Haslev Nurby / Grunde Buraas |
3:7 |
5:8 |
5:6 |
* |
8:2 |
unu |
3 |
132 |
patru
|
C5 |
Beate Ruden / Kenneth Brørby |
0:15 |
3:7 |
5:9 |
2:8 |
* |
0 |
patru |
286 |
5
|
Grupa D
|
Echipă
|
D1
|
D2
|
D3
|
D4
|
D5
|
|
|
, cm
|
Loc
|
D1 |
Martine Rönning / Matthias Branden |
* |
13:3 |
8:5 |
2:6 |
6:0 |
3 |
unu |
87 |
unu
|
D2 |
Marianne Aspelin Berntsen / Morten Tveit |
3:13 |
* |
7:6 |
9:2 |
6:0 |
3 |
unu |
483 |
2
|
D3 |
Nina Aune / Andreas Horstad |
5:8 |
6:7 |
* |
11:10 |
6:0 |
2 |
2 |
141 |
3
|
D4 |
Pia Troulsen / Steffen Walstad |
6:2 |
2:9 |
10:11 |
* |
6:0 |
2 |
2 |
250 |
patru
|
D5 |
Sara Klefstad Holmen / Erik Oy |
0:6 |
0:6 |
0:6 |
0:6 |
* |
0 |
patru |
— |
5
|
echipele care avansează
în playoff
Playoff-uri
|
Sferturi de finala
|
|
Semifinale
|
|
Finala
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A1
|
Skaslien / Nedregotten
|
zece
|
|
|
B2
|
Skaslien / Sesaker
|
2
|
|
|
|
Skaslien / Nedregotten
|
6
|
|
|
|
|
|
Ramsfjell / Ramsfjell
|
3
|
|
|
|
C1
|
Ramsfjell / Ramsfjell
|
opt
|
|
|
C2
|
Ulriksen / Davanger
|
2
|
|
|
Skaslien / Nedregotten
|
6
|
|
|
|
|
|
Rorvik / Nergor
|
3
|
|
B1
|
Rorvik / Nergor
|
7
|
|
|
D4
|
Aspelin / Tveit
|
unu
|
|
|
|
Rorvik / Nergor
|
zece
|
|
|
|
|
|
Rönning / Branden
|
unu
|
|
D1
|
Rönning / Branden
|
5 |
|
Meci pentru locul 3
|
|
|
A2
|
Cunningham / Ramsfjell
|
patru
|
|
|
Ramsfjell / Ramsfjell
|
opt
|
|
|
Rönning / Branden
|
3
|
|
|
Meci pentru locul 5
|
|
|
|
|
|
Cunningham / Ramsfjell
|
3
|
|
|
Ulriksen / Davanger
|
unu
|
|
|
Meci pentru locul 7
|
|
|
|
|
|
Skaslien / Sesaker
|
6
|
|
|
Aspelin / Tveit
|
5
|
|
Sferturi de finala. 27 ianuarie, ora 9:00
Site-ul A
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
3
|
unu
|
unu
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
7
|
Marianne Aspelin Berntsen / Morten Tveit
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
3
|
unu
|
3
|
X
|
zece
|
Eli Skaslien / Martin Sesaker
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Site-ul C
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Martine Rönning / Matthias Branden
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
2
|
unu
|
unu
|
5
|
Jen Cunningham / Bendik Ramsfjell
|
unu
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
patru
|
Site-ul D
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
unu
|
unu
|
0
|
3
|
unu
|
X
|
opt
|
Katrine Ulriksen / Flemming Davanger
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
X
|
2
|
Meci pentru locul 5. 27 ianuarie, ora 11:00
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Jen Cunningham / Bendik Ramsfjell
|
0
|
unu
|
unu
|
unu
|
X
|
X
|
X
|
X
|
3
|
Katrine Ulriksen / Flemming Davanger
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
X
|
X
|
unu
|
Meci pentru locul 7. 27 ianuarie, ora 11:00
Site-ul C
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Eli Skaslien / Martin Sesaker
|
unu
|
0
|
0
|
2
|
unu
|
2
|
X
|
X
|
6
|
Marianne Aspelin Berntsen / Morten Tveit
|
0
|
2
|
3
|
0
|
0
|
0
|
X
|
X
|
5
|
Semifinale. 27 ianuarie, ora 11:00
Site-ul A
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
3
|
0
|
unu
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
6
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
X
|
3
|
Site-ul D
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
3
|
2
|
unu
|
2
|
0
|
2
|
X
|
X
|
zece
|
Martine Rönning / Matthias Branden
|
0
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
X
|
unu
|
Meci pentru locul 3. 27 ianuarie, ora 13:00
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
3
|
X
|
opt
|
Martine Rönning / Matthias Branden
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
3
|
Finala. 27 ianuarie, ora 13:00
Site-ul C
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
unu
|
0
|
unu
|
2
|
0
|
unu
|
unu
|
X
|
6
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
0
|
2
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Clasificare finală
Echipele care nu s-au calificat în playoff au fost clasate după locul lor în grupă, iar între aceleași locuri - după suma loviturilor de probă către casă (Draw Shot Challenge, DSC, în centimetri, echipa ocupă un loc mai înalt cu un valoare mai mica)
Note
- ↑ Jar Isforum (Nor.)
- ↑ NM Mixed Double 2019 - Curlingresultater (Nor.)
- ↑ World Curling Federation - AZ of Curling
Vezi și