Campionatul SUA de curling la dublu mixt 2021
Campionatul SUA de curling la dublu mixt 2021 |
---|
Campionatul național de dublu mixt din SUA 2021 |
Oraș |
Wausau ( Wisconsin ) |
Arenă |
Clubul de curling Wausau [1] |
data |
19 – 23 mai 2021 |
Câştigător |
Vicki Persinger / Chris Pleis (1 titlu) |
Finalist |
Madison Bear / Andrew Stopera |
locul 3 |
Jenna Burchesky / Ben Richardson, Eileen Gewing / Luc Violette |
20202022 |
Campionatul SUA de curling la dublu mixt din 2021 a avut loc între 19 mai și 23 mai 2021 în Wausau, Wisconsin . Turneul a avut loc pentru a 14-a oară. [2]
La campionat au participat 24 de echipe.
Echipa câștigătoare va fi eligibilă pentru a reprezenta Statele Unite ca Echipa de curling de dublu mixt a Statelor Unite la Campionatele Mondiale din 2022
.
Câștigătorii campionatului au fost (pentru prima dată în istoria campionatului) echipa Vicki Persinger / Chris Place , care a învins în finală echipa Madison Bear / Andrew Stopera . Nu s-a jucat niciun meci pe locul 3, învinsele din semifinale Jenna Burchesky/Ben Richardson și Eileen Gewing /Luc Violette luând medaliile de bronz . [3]
Formatul turneului
În primul rând, echipele, împărțite în 4 grupe a câte 6 echipe fiecare (A, B, C, D), participă la faza grupelor, desfășurată în turneu , în care fiecare echipă joacă o dată cu fiecare. Echipele care ocupă primele două locuri în grupe avansează în playoff , unde tragerea la sorţi se desfăşoară conform sistemului olimpic . În playoff, echipele care ocupă locul 1 în grupe desfășoară între ele o rundă de clasament ( ing. Seed Pool ), două echipe câștigătoare în care merg direct în semifinale, iar două învinse merg în sferturi. Echipele care au ocupat locurile 2 în grupe se joacă între ele în meciurile de 1/8 de finală, câștigătoarele merg în sferturi, câștigătoarele sferturile merg în semifinale, câștigătoarele semifinalelor se întâlnesc în finală.
Formațiile echipei
Faza grupelor
Grupa A
|
Echipă
|
A1
|
A2
|
A3
|
A4
|
A5
|
A6
|
|
|
Loc
|
A1 |
Burchesky / Richardson |
* |
8:9 |
9:6 |
10:3 |
4:8 |
7:1 |
3 |
2 |
2
|
A2 |
Foote / Hagberg |
9:8 |
* |
5:6 |
10:9 |
2:12 |
3:10 |
2 |
3 |
patru
|
A3 |
McMakin/Fenson |
6:9 |
6:5 |
* |
7:5 |
5:7 |
11:4 |
3 |
2 |
2
|
A4 |
O'Hara/Thurston |
3:10 |
9:10 |
5:7 |
* |
8:7 |
9:6 |
2 |
3 |
5
|
A5 |
Persinger / Loc |
8:4 |
12:2 |
7:5 |
7:8 |
* |
8:1 |
patru |
unu |
unu
|
A6 |
Rodgers / Casper |
1:7 |
10:3 |
4:11 |
6:9 |
1:8 |
* |
unu |
patru |
6
|
Grupa B
|
Echipă
|
B1
|
B2
|
B3
|
B4
|
B5
|
B6
|
|
|
Loc
|
B1 |
Moores / Wheeler |
* |
11:7 |
8:1 |
7:8 |
5:6 |
8:4 |
3 |
2 |
2
|
B2 |
Mullaney/Sinnett |
7:11 |
* |
7:2 |
9:4 |
8:4 |
4:7 |
3 |
2 |
2
|
B3 |
Podoll / Parry |
1:8 |
2:7 |
* |
7:11 |
8:3 |
3:9 |
unu |
patru |
5
|
B4 |
Rime / Smith |
8:7 |
4:9 |
11:7 |
* |
11:6 |
9:1 |
patru |
unu |
unu
|
B5 |
Rohrbacher/Visnich |
6:5 |
4:8 |
3:8 |
6:11 |
* |
2:9 |
unu |
patru |
6
|
B6 |
Walker / Leichter |
4:8 |
7:4 |
9:3 |
1:9 |
9:2 |
* |
3 |
2 |
2
|
Grupa C
|
Echipă
|
C1
|
C2
|
C3
|
C4
|
C5
|
C6
|
|
|
Loc
|
C1 |
Anderson / Clawson |
* |
7:3 |
2:8 |
4:5 |
8:1 |
13:2 |
3 |
2 |
3
|
C2 |
Avalon / Franey |
3:7 |
* |
5:9 |
6:8 |
1:9 |
9:7 |
unu |
patru |
6
|
C3 |
Ursul/Stopera |
8:2 |
9:5 |
* |
11:2 |
10:2 |
9:7 |
5 |
0 |
unu
|
C4 |
Dudt / Dudt |
5:4 |
8:6 |
2:11 |
* |
7:5 |
9:7 |
patru |
unu |
2
|
C5 |
Stolt / Stolt |
1:8 |
9:1 |
2:10 |
5:7 |
* |
7:8 |
unu |
patru |
patru
|
C6 |
Strouse / Connolly |
2:13 |
7:9 |
7:9 |
7:9 |
8:7 |
* |
unu |
patru |
5
|
Grupa D
|
Echipă
|
D1
|
D2
|
D3
|
D4
|
D5
|
D6
|
|
|
Loc
|
D1 |
Bookhout / Viza |
* |
5:9 |
2:10 |
5:6 |
2:10 |
8:9 |
0 |
5 |
6
|
D2 |
Geving / Violette |
9:5 |
* |
8:6 |
8:7 |
8:4 |
6:2 |
5 |
0 |
unu
|
D3 |
Pagina / Oldenburg |
10:2 |
6:8 |
* |
6:9 |
9:4 |
9:4 |
3 |
2 |
3
|
D4 |
Sinclair / Ruohonen |
6:5 |
7:8 |
9:6 |
* |
8:4 |
6:4 |
patru |
unu |
2
|
D5 |
Lemn/Banyai |
10:2 |
4:8 |
4:9 |
4:8 |
* |
2:9 |
unu |
patru |
5
|
D6 |
Yavarow/Strouse |
9:8 |
2:6 |
4:9 |
4:6 |
9:2 |
* |
2 |
3 |
patru
|
Mergeți la Seed Pool pentru a ajunge în semifinale și sferturi de finală
ale playoff-urilor
Mergeți în 1/8 de finală ale playoff-urilor
Mergeți la
tie-break pentru a ajunge în 1/8 de finală a playoff-ului
Tie-break-uri
|
|
|
|
|
|
|
Burchesky / Richardson
|
opt
|
|
|
McMakin/Fenson
|
5
|
|
|
Runda 1
|
|
|
Runda 2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Moores / Wheeler
|
6
|
|
|
|
|
Walker / Leichter
|
9
|
|
Walker / Leichter
|
6
|
|
|
Mullaney/Sinnett
|
patru
|
|
|
Bazin de însămânțare
Cele două echipe câștigătoare avansează direct în semifinalele play-off-ului, cele două învinse merg în sferturile de finală.
Locul de joacă 2
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Geving / Violette
|
0
|
patru
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
6
|
Persinger / Loc
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
2
|
2
|
opt
|
Locul de joacă 4
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Ursul/Stopera
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
3
|
X
|
6
|
Rime / Smith
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
unu
|
0
|
X
|
patru
|
Playoff-uri
|
1/8 de finală
|
|
Sferturi de finala
|
|
Semifinale
|
|
Finala
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C(1)
|
Ursul/Stopera
|
7
|
|
|
|
|
|
|
Burchesky / Richardson
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
B(1)
|
Rime / Smith
|
5
|
|
|
|
|
|
|
Burchesky / Richardson
|
9
|
|
C(2)
|
Dudt / Dudt
|
patru
|
|
|
A(2)
|
Burchesky / Richardson
|
9
|
|
|
Ursul/Stopera
|
5
|
|
|
|
|
|
|
Persinger / Loc
|
opt
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A(1)
|
Persinger / Loc
|
opt
|
|
|
|
|
|
|
Geving / Violette
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
D(1)
|
Geving / Violette
|
7
|
|
|
|
|
|
|
Walker / Leichter
|
patru
|
|
D(2)
|
Sinclair / Ruohonen
|
5
|
|
|
B(2)
|
Walker / Leichter
|
6
|
Orele de începere a meciului sunt locale ( UTC−6:00 ).
Meciuri 1/8 de finală. 22 mai, ora 19:00
Locul de joacă 5
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Sinclair / Ruohonen
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
2
|
unu
|
unu
|
5
|
Walker / Leichter
|
unu
|
unu
|
unu
|
0
|
3
|
0
|
0
|
0
|
6
|
Locul de joacă 6
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Dudt / Dudt
|
0
|
0
|
2
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
patru
|
Burchesky / Richardson
|
unu
|
2
|
0
|
0
|
patru
|
0
|
2
|
X
|
9
|
Sferturi de finala. 23 mai, ora 9:00
Locul de joacă 2
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Rime / Smith
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
2
|
0
|
unu
|
X
|
5
|
Burchesky / Richardson
|
0
|
3
|
2
|
0
|
0
|
patru
|
0
|
X
|
9
|
Locul de joacă 4
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Geving / Violette
|
unu
|
0
|
patru
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
X
|
7
|
Walker / Leichter
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
unu
|
X
|
patru
|
Semifinale. 23 mai, ora 14:00
Locul de joacă 2
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Geving / Violette
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
5
|
Persinger / Loc
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
2
|
2
|
opt
|
Locul de joacă 4
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Burchesky / Richardson
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
X
|
2
|
Ursul/Stopera
|
0
|
unu
|
2
|
unu
|
unu
|
0
|
2
|
X
|
7
|
Finala. 23 mai, ora 19:00
Locul de joacă 4
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
Persinger / Loc
|
3
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
0
|
2
|
opt
|
Ursul/Stopera
|
0
|
2
|
0
|
2
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
5
|
Clasificare finală
Loc
|
Echipă
|
|
|
|
01! |
Vicki Persinger / Chris Pleis |
opt |
7 |
unu
|
02! |
Madison Bear / Andrew Stopera |
opt |
7 |
unu
|
03! |
Jenna Burchesky / Ben Richardson |
9 |
6 |
3
|
03! |
Eileen Gewing / Luc Violette |
opt |
6 |
2
|
5 |
Kim Rhyme / Jason Smith |
7 |
patru |
3
|
5 |
Monica Walker / Alex Leichter |
9 |
5 |
patru
|
7 |
Susan Dudt / Daniel Dudt |
6 |
patru |
2
|
7 |
Jamie Sinclair / Rich Ruohonen |
6 |
patru |
2
|
9 |
Christine McMakin / Riley Fenson |
6 |
3 |
3
|
9 |
Clare Moores / Lance Wheeler |
6 |
3 |
3
|
9 |
Taylor Anderson / Hunter Clawson |
5 |
3 |
2
|
9 |
Abigail Page / Aiden Oldenburg |
5 |
3 |
2
|
13 |
Audrey Foote / Blake Hagberg |
5 |
2 |
3
|
13 |
Sydney Mullaney / Chase Sinnett |
6 |
3 |
3
|
13 |
Maureen Stolt / Peter Stolt |
5 |
unu |
patru
|
13 |
Leah Yavarow/Samuel Strouse |
5 |
2 |
3
|
17 |
Anne O'Hara / Coleman Thurston |
5 |
2 |
3
|
17 |
Ann Podoll / Nathan Perry |
5 |
unu |
patru
|
17 |
Delaney Strouse / Nicholas Connolly |
5 |
unu |
patru
|
17 |
Becca Wood / Shawn Banyai |
5 |
unu |
patru
|
21 |
Rebecca Rodgers / Daniel Casper |
5 |
unu |
patru
|
21 |
Harley Rohrbacher / Nicholas Visnich |
5 |
unu |
patru
|
21 |
Nicole Avalon / Sean Franey |
5 |
unu |
patru
|
21 |
Nicole Bookhout / Dan Wiza |
5 |
0 |
5
|
Note
- ↑ Clubul de curling Wausau
- ↑ Campionatul național de dublu mixt 2021 . Curling SUA . Preluat la 24 mai (nedefinit) 2021
- ↑ Campionatul național de dublu mixt din SUA 2021 - CurlingZone
Link -uri
Vezi și