Jurnalul de Teorie Combinatorie

Jurnalul de Teorie Combinatorie
Engleză  Jurnalul de teorie combinatorie [1]
Nume prescurtat
( ISO 4 )
JCTA, JCTB
Specializare Matematica
Periodicitate o data pe luna
Limba Engleză
Fondatori Frank Harari,
Gian-Carlo Rota
Țară
Editor Elsevier
Istoricul publicațiilor 1966 până în prezent
Data fondarii 1966
ISSN al versiunii tipărite 0097-3165
site web Seria A
Seria B

Journal of Combinatorial Theory  sunt două reviste de matematică ( Seria A [2] și Seria B [3] ) specializate în combinatorică și domenii conexe. Publicat de Elsevier . Seria „A” (codificată ca „JCTA”) se ocupă în principal de structuri , proiectare bloc și aplicații ale combinatoriei; seria "B" ("JCTB") - teoria grafurilor și matroizii .

Înființată în 1966 de Frank Harari și Gian-Carlo Rota ca o singură publicație, seria s-a despărțit în 1971 din cauza creșterii rapide a volumului de lucru în domeniul de studiu.

Printre lucrările publicate în jurnal se numără o dovadă elegantă a teoremei Erdős-Ko-Rado a matematicianului maghiar Gyula Katona [4] și o serie de articole publicate între 1983 și 2004 de Neil Robertson și Paul Seymour cu un volum total de peste 500 de pagini despre grafice minore , care împreună au constituit demonstrația teoremei Robertson-Seymour [5] [6] .

Note

  1. 1 2 Portalul ISSN  (engleză) - Paris : ISSN International Center , 2005. - ISSN 0021-9800
  2. Journal of Combinatorial Theory, Seria A. Consultat la 26 aprilie 2016. Arhivat din original la 10 octombrie 2007.
  3. Journal of Combinatorial Theory, Seria B. Consultat la 26 aprilie 2016. Arhivat din original la 10 octombrie 2007.
  4. GOH Katona. O dovadă simplă a teoremei Erdös-Chao Ko-Rado // Journal of Combinatorial Theory, Seria B. - 1972. - V. 13 , nr. 2 . — S. 183–184 . - doi : 10.1016/0095-8956(72)90054-8 .
  5. Neil Robertson, P. D. Seymour. Minorii grafic. I. Excluzând o pădure // Journal of Combinatorial Theory, Seria B. - 1983. - V. 35 , nr. 1 . — p. 39–61 . - doi : 10.1016/0095-8956(83)90079-5 .
  6. Neil Robertson, P. D. Seymour. Minorii grafic. XX. Conjectura lui Wagner // Journal of Combinatorial Theory, Seria B. - 2004. - V. 92 , nr. 2 . — S. 325–357 . - doi : 10.1016/j.jctb.2004.08.001 .