Rusia la Jocurile Olimpice de vară din 2004
Echipa rusă a fost reprezentată la Jocurile Olimpice de vară din 2004 de la Atena de către Comitetul Olimpic Rus [1] . În clasamentul neoficial pe echipe, echipa rusă a ocupat locul trei , pierzând în fața echipelor SUA și Chinei.
Medalia de aur câștigată la canotaj de către vâslele quad a fost prima pentru canoșii ruși și sovietici de la Jocurile Olimpice din 1980 de la Moscova .
Aur
În total, sportivii ruși au câștigat 28 de medalii de aur ( locul trei la general) la 11 sporturi (box, lupte, ciclism, sporturi nautice (înot sincron), gimnastică (ritmică), canotaj, atletism, pentatlon modern, tir, haltere, scrimă). Sportivii din tabelul de mai jos sunt în ordine alfabetică.
Aur
|
# |
sportivi) |
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Alexei Alipov
|
Tir la bancă ( stand de șanț )
|
2
|
Hasan Baroev
|
Lupte greco-romane (categoria până la 120 kg)
|
3
|
Mavlet Batirov
|
Lupte libere (categoria de până la 55 kg)
|
patru
|
Dmitri Berestov
|
Haltere (categoria de până la 105 kg)
|
5
|
Iuri Borzakovski
|
Atletism (800 m alergare)
|
6
|
Gaidarbek Gaidarbekov
|
Box (categoria până la 75 kg)
|
7
|
Lyubov Galkina
|
Tragere cu glonț (pușcă de calibru mic, din 3 poziții, 50 m)
|
opt
|
Khadzhimurat Gatsalov
|
Lupte libere (categoria de până la 96 kg)
|
9
|
Mihail Ignatiev
|
Ciclism (pistă, cursă de puncte)
|
zece
|
Yelena Isinbayeva
|
Atletism ( saritul cu prăjitura )
|
unsprezece
|
Alina Kabaeva
|
Gimnastica ritmică (individuală completă)
|
12
|
Olga Kuzenkova
|
Atletism ( aruncarea ciocanului )
|
13
|
Tatiana Lebedeva
|
Atletism ( saritura in lungime )
|
paisprezece
|
Alexey Mishin
|
Lupte greco-romane (categoria până la 84 kg)
|
cincisprezece
|
Andrei Moiseev
|
Pentatlon modern
|
16
|
Mihail Nestruev
|
Tragere cu glonț (pistol, 50 m)
|
17
|
Alexandru Povetkin
|
Box (categoria peste 91 kg)
|
optsprezece
|
Natalya Sadova
|
Atletism ( aruncarea discului )
|
19
|
Buvaysar Saitiev
|
Lupte libere (categoria de până la 74 kg)
|
douăzeci
|
Elena Slesarenko
|
Atletism ( saritura in inaltime )
|
21
|
Olga Slyusareva
|
Ciclism (pistă, cursă de puncte)
|
22
|
Alexei Tișcenko
|
Box (categoria până la 57 kg)
|
23
|
Igor Kravtsov , Alexey Svirin , Nikolay Spinyov , Serghei Fedorovtsev
|
Academic de canotaj (cvadruplu)
|
24
|
Elena Azarova , Olga Brusnikina , Anastasia Davydova , Anastasia Ermakova , Maria Kiseleva , Olga Novokshchenova , Anna Shorina , Elvira Khasyanova
|
Înot sincron (grupe)
|
25
|
Anastasia Davydova , Anastasia Ermakova
|
Înot sincron (duete)
|
26
|
Karina Aznavuryan , Oksana Ermakova , Tatyana Logunova , Anna Sivkova
|
Scrimă ( spadă )
|
27
|
Olesya Belugina , Olga Glatskikh , Tatyana Kurbakova , Natalia Lavrova , Elena Murzina , Elena Posevina
|
Gimnastica ritmica (grup complet)
|
28
|
Viaceslav Ekimov
|
Ciclism (probă individuală cu cronometru)
|
Argint
În total, sportivii ruși au câștigat 26 de medalii de argint ( locul doi în clasamentul general) la 10 sporturi (lupte, ciclism, sporturi nautice (înot, scufundări), volei, gimnastică (trambulină, sport, artistic), canotaj, judo, atletism ușor. , tir, haltere). Sportivii din tabelul de mai jos sunt în ordine alfabetică.
Argint
|
# |
sportivi) |
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Tamilla Abasova
|
Ciclism (pistă, sprint)
|
2
|
Khadzhimurat Akkaev
|
Haltere (categoria până la 94 kg)
|
3
|
Alexandru Blinov
|
Tragere cu glonț (pușcă de calibru mic, țintă în mișcare, 10 m)
|
patru
|
Lyubov Galkina
|
Tragere cu glonț (pușcă cu aer comprimat, 10 m)
|
5
|
Natalia Zabolotnaya
|
Haltere (categoria de până la 75 kg)
|
6
|
Olimpiada Ivanov
|
Atletism ( mers pe jos , 20 km)
|
7
|
Stanislav Komarova
|
Înot (spate, 200 m)
|
opt
|
Vitali Makarov
|
Judo (categoria până la 73 kg)
|
9
|
Heydar Mammadaliyev
|
Lupte greco-romane (categoria până la 55 kg)
|
zece
|
Guzel Manyurova
|
Lupte libere (categoria de până la 72 kg)
|
unsprezece
|
Alexandru Moskalenko
|
Trambulina
|
12
|
Mihail Nestruev
|
Tragere cu glonț (pistol pneumatic, 10 m)
|
13
|
Denis Nizhegorodov
|
Atletism ( mers pe jos , 50 km)
|
paisprezece
|
Serghei Polyakov
|
Tragere cu glonț (pistol de mare viteză, 25 m)
|
cincisprezece
|
Irina Simagina
|
Atletism ( saritura in lungime )
|
16
|
Tamerlan Tmenov
|
Judo (categoria peste 100 kg)
|
17
|
Tatiana Tomashova
|
Atletism (1500 m alergare)
|
optsprezece
|
Svetlana Feofanova
|
Atletism ( saritul cu prăjitura )
|
19
|
Svetlana Khorkina
|
Gimnastica artistica (campionat absolut)
|
douăzeci
|
Irina Chashchina
|
Gimnastica ritmică (individuală completă)
|
21
|
Evgenia Artamonova , Ekaterina Gamova , Alexandra Korukovets , Olga Nikolaeva , Elena Plotnikova , Natalya Safronova , Lyubov Sokolova , Irina Tebenikhina , Elizaveta Tishchenko , Elena Tyurina , Olga Chukanova , Marina Sheshenina
|
Volei
|
22
|
Alexander Kovalev , Alexander Kostoglod
|
Canotaj (canoe-doi, 1000 m)
|
23
|
Larisa Kruglova , Iulia Tabakova , Olga Fedorova , Irina Khabarova
|
Atletism (stafeta 4 × 100 m)
|
24
|
Natalya Antyukh , Olesya Zykina , Olesya Krasnomovets , Natalya Nazarova
|
Atletism (stafeta 4 × 400 m)
|
25
|
Vera Ilyina , Yulia Pahalina
|
Sărituri sincronizate (săritură, 3 m)
|
26
|
Natalya Goncharova , Iulia Koltunova
|
Salturi sincronizate (turn, 10 m)
|
Bronz
În total, sportivii ruși au câștigat 38 de medalii de bronz ( primul loc în clasamentul general) în 14 sporturi (baschet, box, lupte, ciclism, sporturi nautice (polo pe apă, scufundări), volei, handbal, gimnastică (sport, artistic), canotaj. , judo, atletism, tir, haltere, scrimă). Sportivii din tabelul de mai jos sunt în ordine alfabetică.
Bronz
|
# |
sportivi) |
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Serghei Alifirenko
|
Tragere (pistol cu foc rapid, 25 m)
|
2
|
Natalya Antyukh
|
Atletism (400 m alergare)
|
3
|
Danila Burkenya
|
Atletism ( salt triplu )
|
patru
|
Alexei Voevodin
|
Atletism ( mers pe jos , 50 km)
|
5
|
Thea Donguzashvili
|
Judo (categoria peste 78 kg)
|
6
|
Vladimir Isakov
|
Tragere (pistol pneumatic, 10 m)
|
7
|
Serghei Kazakov
|
Box (categoria până la 48 kg)
|
opt
|
Zarema Kasaeva
|
Haltere (categoria de până la 69 kg)
|
9
|
Pavel Kolobkov
|
Scrimă ( spadă )
|
zece
|
Tatyana Kotova
|
Atletism ( saritura in lungime )
|
-
|
Svetlana Kriveleva (DQ)
|
Atletism ( aruncarea loviturii )
|
unsprezece
|
Tatiana Lebedeva
|
Atletism ( salt triplu )
|
12
|
Dmitri Lykin
|
Tragere (pușcă de calibru mic, țintă în mișcare, 10 m)
|
13
|
Serghei Makarov
|
Atletism ( aruncarea suliței )
|
paisprezece
|
Makhach Murtazaliev
|
Lupte libere (categoria de până la 66 kg)
|
cincisprezece
|
Dmitri Nosov
|
Judo (categoria de până la 81 kg)
|
16
|
Maxim Opalev
|
Canotaj (canoe single, 500 m)
|
17
|
Anna Pavlova
|
Gimnastica artistica (sarit)
|
optsprezece
|
Julia Pakhalin
|
Scufundări ( tramvai , 3 m)
|
-
|
Oleg Perepechyonov (DQ)
|
Haltere (categoria de până la 77 kg)
|
19
|
Gleb Pisarevsky
|
Haltere (categoria de până la 105 kg)
|
douăzeci
|
Valentina Popova
|
Haltere (categoria de până la 75 kg)
|
21
|
Sazhid Sajidov
|
Lupte libere (categoria de până la 84 kg)
|
22
|
Oleg Saitov
|
Box (categoria până la 69 kg)
|
23
|
Varteres Samurgashev
|
Lupte greco-romane (categoria până la 74 kg)
|
24
|
Dmitri Sautin
|
Scufundări ( tramvai , 3 m)
|
25
|
Olga Slyusareva
|
Ciclism (rutier, cursă individuală în grup)
|
26
|
Hasanbi Taov
|
Judo (categoria de până la 90 kg)
|
27
|
Eduard Tyukin
|
Haltere (categoria până la 94 kg)
|
28
|
Murat Hraciov
|
Box (categoria până la 60 kg)
|
29
|
Olga Arteshina , Anna Arkhipova , Elena Baranova , Natalya Vodopyanova , Diana Gustilina , Maria Kalmykova , Elena Karpova , Ilona Korstin , Irina Osipova , Oksana Rakhmatulina , Maria Stepanova , Tatyana Shchegoleva
|
Baschet
|
treizeci
|
Roman Balashov , Serghei Garbuzov , Dmitri Gorshkov , Alexander Eryshov , Marat Zakirov , Irek Zinnurov , Nikolai Kozlov , Nikolai Maksimov , Andrei Rekechinsky , Dmitri Stratan , Alexander Fedorov , Revaz Chomakhidze , Vitaly Yurchik
|
Polo pe apă
|
31
|
Pavel Abramov , Serghei Baranov , Alexei Verbov , Stanislav Dineikin , Andrei Egorchev , Alexei Kazakov , Alexander Kosarev , Alexei Kuleshov , Serghei Tetyukhin , Konstantin Ushakov , Vadim Khamuttskikh , Taras Khtei
|
Volei
|
32
|
Pavel Bashkin , Alexander Gorbatikov , Vyacheslav Gorpishin , Vitaly Ivanov , Eduard Koksharov , Alexei Kostygov , Denis Krivoshlykov , Vasily Kudinov , Oleg Kuleshov , Andrey Lavrov , Sergei Pogorelov , Alexei Rastvortsev , , , , , , , , , , , , , .
|
Handbal
|
33
|
Alexander Kovalev , Alexander Kostoglod
|
Canotaj (canoe-doi, 500 m)
|
34
|
Lyudmila Ezhova , Elena Zamolodchikova , Natalya Ziganshina , Maria Kryuchkova , Anna Pavlova , Svetlana Khorkina
|
Gimnastica artistica (campionat pe echipe)
|
35
|
Renal Ganeev , Yuri Molchan , Ruslan Nasibullin , Vyacheslav Pozdnyakov
|
Scrimă ( rapieră )
|
36
|
Alexey Dyachenko , Stanislav Pozdnyakov , Sergey Sharikov , Alexey Yakimenko
|
Scrimă ( sabie )
|
Medalii după sport
Compoziția și rezultatele echipei olimpice ruse
Înot
Sportivi - 4
Cei mai buni sportivi din timp au trecut în runda următoare la fiecare distanță, indiferent de locul ocupat în înot.
Bărbați
femei
Triatlon
Sportivi - 1
Competiția a constat din 3 etape - înot (1,5 km), ciclism (40 km), alergare (10 km).
femei
Competiție
|
Sportiv
|
Înot
|
Ciclism
|
Alerga
|
Timpul final
|
Loc
|
Restante
|
campionat individual
|
Nina Anisimova
|
19:41
|
1:16:20
|
—
|
|
Note
- ↑ Site-ul oficial al ROC . OKR . Arhivat din original pe 15 martie 2012. (nedefinit)
Link -uri