Mai jos este o listă cu toți câștigătorii Jocurilor Olimpice de iarnă din 2002 , desfășurate între 8 februarie și 24 februarie 2002 la Salt Lake City , SUA [1] . În total, 2399 de sportivi au participat la competiție - 1513 bărbați și 886 femei, reprezentând 77 de țări ( Comitetele Olimpice Naționale ) [2] . Au fost jucate 78 de seturi de premii în 15 discipline din 7 sporturi olimpice . Combinatul nordic și săriturile cu schiurile erau exclusiv pentru bărbați, iar patinajul artistic a fost singurul sport de la aceste Jocuri Olimpice de iarnă în care bărbați și femei au concurat împreună în perechi. 407 sportivi din 24 de țări au devenit câștigătorii jocurilor de la Salt Lake City - în timp ce 18 dintre aceste țări au reușit să câștige cel puțin o medalie de aur [3] . Câștigătoarea clasamentului general pentru medalii a fost echipa norvegiană , care a primit 25 de medalii, dintre care 13 de aur, 5 de argint și 7 de bronz. Rusia a câștigat 13 medalii la Jocurile Olimpice, dintre care 5 de aur, ocupând finalul locul 5 în clasamentul general pentru medalii.
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Individual masculin | Ole Einar Björndalen ( NOR ) | Frank Luke ( GER ) | Victor Maygurov ( RUS ) |
Barbati: sprint | Ole Einar Björndalen ( NOR ) | Sven Fischer ( GER ) | Wolfgang Perner ( AUT ) |
Urmarirea barbatilor | Ole Einar Björndalen ( NOR ) | Rafael Poiret ( FRA ) | Ricco Gross ( GER ) |
Masculin: ștafetă 4 × 7,5 km | Norvegia : | Germania : | Franta : |
Individ feminin | Andrea Henkel ( GER ) | Liv Grete Poiret ( NOR ) | Magdalena Forsberg ( SWE ) |
Femei: sprint | Kati Wilhelm ( GER ) | Urechi Disl ( GER ) | Magdalena Forsberg ( SWE ) |
Urmarirea femeilor | Olga Pyleva ( RUS ) | Kati Wilhelm ( GER ) | Irina Nikulchina ( BUL ) |
Feminin: ștafetă 4×6 km | Germania : | Norvegia : | Rusia : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Bărbați: doi | Germania : | Elvetia : | Elvetia : |
Bărbați: patru | Germania : | SUA : | SUA : |
Femeile: doi | SUA : | Germania : | Germania : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: La vale | Fritz Strobl ( AUT ) | Lasse Cues ( NOR ) | Stefan Eberharter ( AUT ) |
Bărbați: super gigant | Chetil André Omodt ( NOR ) | Stefan Eberharter ( AUT ) | Andreas Schifferer ( AUT ) |
Slalom gigant masculin | Stefan Eberharter ( AUT ) | Bode Miller ( SUA ) | Lasse Cues ( NOR ) |
Barbati: slalom | Jean-Pierre Vidal ( FRA ) | Sebastien Amier ( FRA ) | Benjamin Reich ( AUT ) |
Bărbați: combinație | Chetil André Omodt ( NOR ) | Bode Miller ( SUA ) | Benjamin Reich ( AUT ) |
Femei: La vale | Carole Montillet-Carl ( FRA ) | Isolde Kostner ( ITA ) | Renata Gotschl ( AUT ) |
Femei: super gigant | Daniela Ceccarelli ( ITA ) | Janica Kostelic ( CRO ) | Karen Putzer ( ITA ) |
Slalom gigant feminin | Janica Kostelic ( CRO ) | Anya Person ( SWE ) | Sonya Nef ( SUI ) |
Femei: slalom | Janica Kostelic ( CRO ) | Laure Pequeño ( FRA ) | Anya Person ( SWE ) |
Femei: combinație | Janica Kostelic ( CRO ) | Renata Gotschl ( AUT ) | Martina Ertl ( GER ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: turneu de curling | Norvegia : | Canada : | Elvetia : |
Femei: turneu de curling | Marea Britanie : | Elvetia :
|
Canada : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Bărbați: 500 de metri | Casey Fitzrandolph ( SUA ) | Hiroyasu Shimizu ( JPN ) | Kip Carpenter ( SUA ) |
Bărbați: 1000 de metri | Gerard van Velde ( NED ) | Jan Bos ( NED ) | Joy Cheek ( SUA ) |
Bărbați: 1500 de metri | Derek Parra ( SUA ) | Jochem Eitdehage ( NED ) | Odne Sendrol ( NOR ) |
Bărbați: 5000 de metri | Jochem Eitdehage ( NED ) | Derek Parra ( SUA ) | Jens Boden ( GER ) |
Bărbați: 10.000 de metri | Jochem Eitdehage ( NED ) | Gianni Romme ( NED ) | Lasse Satre ( NOR ) |
Femei: 500 de metri | Catriona Lemay-Doan ( CAN ) | Monika Garbrecht-Enfeldt ( GER ) | Sabine Völker ( GER ) |
Femei: 1000 de metri | Chris Whitty ( SUA ) | Sabine Völker ( GER ) | Jennifer Rodriguez ( SUA ) |
Femei: 1500 de metri | Annie Friesinger ( GER ) | Sabine Völker ( GER ) | Jennifer Rodriguez ( SUA ) |
Femei: 3000 de metri | Claudia Pechstein ( GER ) | Renate Grunevold ( NED ) | Cindy Klassen ( CAN ) |
Femei: 5000 de metri | Claudia Pechstein ( GER ) | Greta Smith ( NED ) | Clara Hughes ( CAN ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: sprint | Samppa Lajunen ( FIN ) | Ronnie Ackerman ( GER ) | Felix Gottwald ( AUT ) |
Bărbați: sistem Gundersen | Samppa Lajunen ( FIN ) | Jaakko Tallus ( FIN ) | Felix Gottwald ( AUT ) |
Bărbați: ștafetă | Finlanda : | Germania :
|
Austria : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: deal normal | Simon Amman ( SUI ) | Sven Hannawald ( GER ) | Adam Malys ( POL ) |
Barbati: deal mare | Simon Amman ( SUI ) | Adam Malys ( POL ) | Matti Hautamäki ( FIN ) |
Masculin: campionat pe echipe | Germania : | Finlanda : | Slovenia : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: singuri | Armin Zoggeler ( ITA ) | Georg Hackl ( GER ) | Markus Prok ( AUT ) |
Bărbați: doi | Germania : | SUA : | SUA : |
Femei: singuri | Silke Otto ( GER ) | Barbara Niedernhuber ( GER ) | Silke Kraushaar-Pilach ( GER ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Bărbați | Jim Shea ( SUA ) | Martin Wrettle ( AUT ) | Gregor Steli ( SUI ) |
femei | Tristan Gale ( SUA ) | Lee Ann Parsley ( SUA ) | Alex Cumber ( GBR ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: halfpipe | Ross Powers ( SUA ) | Danny Kass ( SUA ) | Jarrett Thomas ( SUA ) |
Slalom gigant paralel masculin | Philipp Schoch ( SUI ) | Richard Richardsson ( SWE ) | Chris Klug ( SUA ) |
Femei: halfpipe | Kelly Clark ( SUA ) | Dorian Vidal ( FRA ) | Fabienne Reuteler ( SUI ) |
Slalom uriaș paralel feminin | Isabelle Blanc ( FRA ) | Karine Ryubi ( FRA ) | Lydia Trettel ( ITA ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Masculin simplu | Alexey Yagudin ( RUS ) | Evgeni Plushenko ( RUS ) | Timothy Gable ( SUA ) |
Simplu feminin | Sarah Hughes ( SUA ) | Irina Slutskaya ( RUS ) | Michelle Kwan ( SUA ) |
Patinaj în pereche | Rusia :
Canada : |
nu a fost premiat | China : |
Dansând pe gheață | Franta : | Rusia : | Italia : |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Barbati: mogul | Janne Lachtela ( FIN ) | Travis Mayer ( SUA ) | Richard Gay ( FRA ) |
Bărbați: acrobații | Alex Valenta ( CZE ) | Joe Park ( SUA ) | Alexey Grishin ( BLR ) |
Femei: Mogul | Kari Traa ( NOR ) | Shannon Barke ( SUA ) | Tae Satoe ( JPN ) |
Femei: acrobații | Alice Camplin ( AUS ) | Veronica Brenner ( CAN ) | Deirdre Dionne ( CAN ) |
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Masculin: turneu de hochei | Canada : | SUA : | Rusia :
|
Feminin: turneu de hochei | Canada :
|
SUA :
|
Suedia :
|
Competiție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Bărbați: 500 de metri | Mark Gagnon ( CAN ) | Jonathan Guilmette ( CAN ) | Rusty Smith ( SUA ) |
Bărbați: 1000 de metri | Stephen Bradbury ( AUS ) | Apolo Anton Ono ( SUA ) | Mathieu Tourcotte ( CAN ) |
Bărbați: 1500 de metri | Apolo Anton Ono ( SUA ) | Li Jiajun ( CHN ) | Mark Gagnon ( CAN ) |
Masculin: ștafetă 5000 m | Canada :
|
Italia :
|
China : |
Femei: 500 de metri | Yang Yang (A) ( CHN ) | Evgenia Radanova ( BUL ) | Wang Chunlu ( CHN ) |
Femei: 1000 de metri | Yang Yang (A) ( CHN ) | Ko Gi Hyun ( KOR ) | Yang Yang (S) ( CHN ) |
Femei: 1500 de metri | Ko Gi Hyun ( KOR ) | Choi Eun-kyung ( KOR ) | Evgenia Radanova ( BUL ) |
Feminin: ștafetă 3000 m | Coreea de Sud :
|
China : | Canada :
|
Lider în numărul total de medalii câștigate la această Olimpiada cu patru medalii a fost biatletul norvegian Ole Einar Bjoerndalen [4] , care a câștigat patru medalii de aur la toate cursele care au fost la jocuri, și schioarea croată Janica Kostelic [5] , care a câștigat 3 medalii de aur la slalom, combinat, slalom gigant și o medalie de argint în super-G.
Jocurilor Olimpice | Câștigătorii||
---|---|---|
Jocuri de vară | ||
Jocuri de iarnă |