Cele XXI Jocurile Olimpice de vară au avut loc la Montreal ( Canada ) între 17 iulie și 1 august 1976 .
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg | Alexey Shumakov URSS |
Gheorghe Berceanu România |
Stefan Angelov Bulgaria |
Până la 52 kg | Vitali Konstantinov URSS |
Nicu Ginga Romania |
Koichiro Hiroyama Japonia |
Până la 57 kg | Pertti Ukkola Finlanda |
Ivan Frgich Iugoslavia |
Fargat Mustafin URSS |
Până la 62 kg | Kazimierz Lipień Polonia |
Nelson Davidyan URSS |
Laszlo Reci Ungaria |
Până la 68 kg | Suren Nalbandyan URSS |
Stefan Rusu Romania |
Heinz-Helmuth Wehling RDG |
Până la 74 kg | Anatoly Bykov URSS |
Witezslav Macha Cehoslovacia |
Karl-Heinz Helbing Germania |
Până la 82 kg | Momir Petkovic Iugoslavia |
Vladimir Ceboksarov URSS |
Ivan Kolev Bulgaria |
Până la 90 kg | Valery Rezantsev URSS |
Stoyan Nikolov Bulgaria |
Czesław Kwiecinski Polonia |
Până la 100 kg | Nikolai Balboshin URSS |
Kamen Goranov Bulgaria |
Andrzej Skszydlewski Polonia |
Peste 100 kg | Alexander Kolchinsky URSS |
Alexandru Tomov Bulgaria |
Roman Codreanu Romania |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg | Khasan Isaev Bulgaria |
Roman Dmitriev URSS |
Akira Kudo Japonia |
Până la 52 kg | Yuji Takada Japonia |
Alexandru Ivanov URSS |
Jung Hae Seop Coreea de Sud |
Până la 57 kg | Vladimir Yumin URSS |
Hans-Dieter Brüchert RDG |
Masao Arai Japonia |
Până la 62 kg | Yang Jong Mo Coreea de Sud |
Zevegiin Oidov Mongolia |
Jean Davis SUA |
Până la 68 kg | Pavel Pinigin URSS |
Lloyd Kizer SUA |
Yasaburo Sugawara Japonia |
Până la 74 kg | Jiichiro Date Japonia |
Mansour Barzegar Iran |
Stanley Dzidzic SUA |
Până la 82 kg | John Peterson SUA |
Viktor Novozhilov URSS |
Adolf Seger Germania |
Până la 90 kg | Levan Tediashvili URSS |
Benjamin Peterson SUA |
Stelyan Morkov România |
Până la 100 kg | Ivan Yarygin URSS |
Russell Hellickson SUA |
Dimo Kostov Bulgaria |
Peste 100 kg | Soslan Andiev URSS |
Jozsef Balla Ungaria |
Ladislau Shimon Romania |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
cursa de grup | Bernt Johansson Suedia |
Giuseppe Martinelli Italia |
Mieczysław Nowicki Polonia |
cursa pe echipe | URSS Aavo Pikkuus Valery Chaplygin Anatoly Chukanov Vladimir Kaminsky |
Polonia Ryszard Szurkowski Tadeusz Mytnik Mieczysław Nowicki Stanisław Szozda |
Danemarca Jørn Lund Werner Blaudsun Gerd Frank Jørgen Hansen |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Git de la fata locului, 1 km | Klaus-Jurgen Gruntke RDG |
Michel Warten, Belgia |
Nils Fredborg Danemarca |
Sprint | Anton Tkach Cehoslovacia |
Daniel Morelon Franța |
Jurgen Geschke RDG |
Urmărire individuală | Gregor Brown Germania |
Herman Ponsten Olanda |
Thomas Huschke RDG |
Urmărire în echipă | Germania Peter Vonhof Gregor Braun Hans Lutz Günther Schumacher |
URSS Viktor Sokolov Vladimir Osokin Alexander Perov Vitali Petrakov |
Regatul Unit Ian Hallam Ian Banbury Michael Bennett Robin Crocker |
Aur | Argint | Bronz | |
Bărbați | Ungaria [11] Gábor Chapo Tibor Cervenjak Tamas Farago György Gerandás György Horkay György Kenez Ferenc Konrad Endre Molnar Laszlo Sárosi Attila Shudar Istvan Sivos Jr. |
Italia [12] Umberto Panerai Roldano Simeoni Riccardo De Magistris Alessandro Gibellini Sante Marsili Vincenzo D'Angelo Marcello Del Duca Gianni De Magistris Alberto Alberani Silvio Baracchini Luigi Castagnola |
Olanda [13] Alex Bugshoten Anton Bünk Pieter de Zwarte Ilya Houpelman Evert Krohn Nicholas Wendeverde Hans Smits Geise Strobur Hendrik Thonen Johannes van Zeeland Jan Evert Wehr |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | URSS [19] Alexander Anpilogov Evgeny Chernyshev Anatoly Fedyukin Valery Gassy Vasily Ilyin Mihail Ișcenko Yuri Kidyaev Yuri Klimov Vladimir Kravtsov Serghei Kushniryuk Yuri Lagutin Vladimir Maksimov Alexander Rezanov Nikolay Tomin |
Romania [20] Stefan Birtalan Adrian Cosma Cesar Draganita Alexandru Völker Christian Gatsu Mircea Grabowski Roland Gunnesh Gabriel Kitchid Gita Licu Nicolae Munteanu Kornel Penu Werner Stöckl Constantin Tudosie Radu Război |
Polonia [21] Zdzisław Antczak Janusz Brzozowski Piotr Ciesla Jan Gmyrek Alfred Kalusinski Jerzy Klempel Siegfried Kuchta Jerzy Meltzer Ryszard Przybysz Henryk Rozmiarek Andrzej Sokolowski Andrzej Szymczak Mieczysław Wojczak Włodzimierz Zieliński |
femei | URSS [19] Lyubov Berezhnaya Lyudmila Bobrus Aldona Chesayte Tatyana Glushchenko Larisa Karlova Maria Litoșenko Nina Lobova Tatyana Kochergina Lyudmila Panchuk Rafiga Shabanova Natalya Sherstyuk Lyudmila Shubina Zinaida Turchina Galina Zakharova |
RDG [22] Gabriele Badorek Hannelore Buros Roswitha Krause Waltraud Kretzschmar Evelyn Matz Liane Michaelis Eva Paskuy Christina Richter Christina Rost Silvia Siefert Marion Tietz Petra Uhlig Christina Voß Hannelore Zober |
Ungaria [23] Eva Andyal Maria Bersenyi Agota Buydosho Klara Horvath Suzanne Petio Katalin Toth Harsany Rozalia Toman Marta Pachai Ilona Nagy Marianne Nagy Elizabeth Nemeth Amalia Sterbinski Borbala Tot Harshanyi Maria Vanya |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Caiac simplu – 500 m | Karola Circov RDG |
Tatyana Korshunova URSS |
Clara Rainai Ungaria |
Caiac-doi - 500 m | URSS Nina Gopova Galina Kreft |
Ungaria Anna Pfeffer Clara Rainai |
Germania de Est Berbel Köster Karola Circov |
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Până la 63 kg | Hector Rodriguez Cuba |
Jang Eun-kyung Coreea de Sud |
Felice Mariani Italia |
Jozsef Tuncik Ungaria | |||
Până la 70 kg | Vladimir Nevzorov URSS |
Koji Kuramoto Japonia |
Marian Talay Polonia |
Patrick Vial Franța | |||
Până la 80 kg | Isamu Sonoda Japonia |
Valeri Dvoynikov URSS |
Slavko Obadov Iugoslavia |
Park Yong Chul Coreea de Sud | |||
Până la 93 kg | Kazuhiro Ninomiya Japonia |
Ramaz Kharshiladze URSS |
Jürg Roethlisberger Elveția |
David Starbrook Marea Britanie | |||
Peste 93 kg | Serghei Novikov URSS |
Günther Neureuther Germania |
Allen Coage SUA |
Sumio Endo Japonia | |||
Absolut | Haruki Uemura Japonia |
Keith Remfri Marea Britanie |
Cho Jae Gi Coreea de Sud |
Shota Chocishvili URSS |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Dressage Individual |
Christine Stuckelberger Elveția |
Harry Boldt Germania |
Rainer Klimke Germania |
Campionatul pe echipe de dresaj |
Germania Harry Boldt Gabriela Grillo Rainer Klimke |
Elveția Christine Stückelberger Ulrich Lehmann Doris Ramsayer |
Statele Unite ale Americii Hilda Gurney Dorothy Morkis Edith Maestru |
Campionatul individual de competiție |
Edmund Coffin SUA |
Michael Plumb SUA |
Karl Schulz Germania |
Campionatul pe echipe de competiție |
Statele Unite ale Americii Edmund Coffin Michael Plumb Bruce Davidson Marie Anna Tauski |
Germania Otto Ammermann Herbert Blöcker Helmut Rethemeier Karl Schulz |
Australia Mervyn Bennett Denis Pigott Wayne Roycroft Bill Roycroft |
Săritura individuală |
Alvin Schokemöhle Germania |
Michel Veyancourt Canada |
François Mati Belgia |
Campionatul pe echipe de sărituri |
Franța Hubert Parot Michel Roche Marc Roget Jean-Marcel Rozier |
Germania Alvin Schokemöhle Paul Schockemöhle Sönke Sönksen Hans Günter Winkler |
Belgia Eric Wouters François Mathi Edgar-Henri Couppe Stanny van Paesschen |
Discipline | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Haisley Crawford Trinidad și Tobago |
10.06 | Don Quarry Jamaica |
10.08 | Valeri Borzov URSS |
10.14 |
200 m | Don Quarry Jamaica |
20.23 | Hampton, Millard SUA |
20.29 | Duane Evans SUA |
20.43 |
400 m | Juantorena, Alberto Cuba |
44,26 | Newhouse, Fred SUA |
44.40 | Fraser, Herman SUA |
44,95 |
800 m | Juantorena, Alberto Cuba |
1:43.50 WR* |
Yvo Van Damme, Belgia |
1:43,86 | Walhater, Rick SUA |
1:44.12 |
1500 m | John Walker Noua Zeelandă |
3:39.17 | Yvo Van Damme, Belgia |
3:39,27 | Wellman, Paul-Heinz FRG |
3:39,33 |
5000 m | Lasse Viren Finlanda |
13:24,76 | Dick Quacks Noua Zeelandă |
13:25.16 | Klaus-Peter Hildenbrand Germania |
13:25.38 |
10.000 m | Viren, Lasse Finlanda |
27:40.38 | Carlos Lopes Portugalia |
27:45:17 | Foster, Brendan Marea Britanie |
27:54,92 |
110 m s/b | Drew, Guy France |
13.28 | Casanas, Alejandro Cuba |
13.33 | Willie Davenport SUA |
13.38 |
400 s/b | Moses, Edwin SUA |
47,64 WR _ |
Shine, Michael SUA |
48,69 | Gavrilenko, Evgheni URSS |
49,45 |
3000 s/pr | Görderud, Anders Suedia |
08:08.02 WR |
Bronislaw Malinowski Polonia |
8:09.11 | Baumgartl, Frank RDG |
8:10.36 |
4×100 m | STATELE UNITE ALE AMERICII
Privire, Harvey
|
38.33 | RDG
Kokot, Manfred
|
38,66 | URSS
Aksinin, Alexander |
38,78 |
4×400 m | STATELE UNITE ALE AMERICII | 2.58.65 | Polonia
Podlas, Ryszard
|
3.01.43 | Germania
Hofmeister, Franz-Peter
|
3.01.98 |
Maraton | Waldemar Zerpinski RDG |
2:09.55.0 | Mai scurt, Frank SUA |
2:10.45.8 | Lismon, Karel Belgia |
2:11.12.6 |
Mers pe jos 20 km | Daniel Bautista Mexic |
1:24.40.6 | Reimann, Hans-Georg RDG |
1:25.13.6 | Peter Frenkel RDG |
1:25.29.4 |
Saritura lunga | Robinson, Arnie SUA |
8.35 | Williams, Randy SUA |
8.11 | Wartenberg, Frank RDG |
8.02 |
Salt triplu | Viktor Saneev URSS |
17.29 | Butts, James SUA |
17.18 | Oliveira, João Carlos de Brazilia |
16.90 |
Săritură mare | Jacek Wszola Polonia |
2.25 | Joy, Greg Canada |
2.23 | Stones, Dwight SUA |
2.21 |
Săritura cu stâlp | Slyusarsky, Tadeusz Polonia |
5.50 | Antti Kalliomäki Finlanda |
5.50 | Roberts, David SUA |
5.50 |
Aruncarea greutatii | Bayer, Udo RDG |
21 mai | Mironov, Evgheni URSS |
21.03 | Baryshnikov, Alexandru URSS |
21.00 |
Aruncarea discului | Wilkins, Mac SUA |
67,50 | Schmidt, Wolfgang RDG |
66,22 | Powell, John SUA |
65,70 |
Aruncarea sulitei | Nemeth, Miklos Ungaria |
94,58 WR |
Siitonen, Hannu Finlanda |
87,92 | Megelea, George Romania |
87,16 |
Aruncarea ciocanului | Yuri Sedykh URSS |
77,52 | Spiridonov, Alexei URSS |
76.08 | Bondarchuk, Anatoly URSS |
75,48 |
Decatlon | Bruce Jenner SUA |
8618WR _ |
Guido Kratschmer Germania |
8411 | Nikolai Avilov URSS |
8369 |
Aur | Argint | Bronz | |
470 de veluri duble 28 de iahturi în clasă |
Germania Frank Hübner Harro Bode |
Spania Antonio Gorostega Pedro Millet |
Australia Ian Brown Ian Ruff |
Finn Single Dinghy 28 de iahturi în clasă |
Jochen Schumann RDG |
Andrei Balashov URSS |
John Bertrand Australia |
Aur | Argint | Bronz | |
Barcă cu pânze dublă Flying Dutchman 20 de iahturi pe clasă |
Germania Jörg Disch Eckart Disch |
Regatul Unit Rodney Pattison Julien Brooke Highton |
Brazilia Rinaldo Conrad Peter Ficker |
Barcă cu chilă cu soling 24 de iahturi pe clasă |
Danemarca polonez Richard Hoy Jensen Waldemar Bandolovsky Eric Hansen |
Statele Unite ale Americii John Colius Walter Glasgow Richard Hoepfner |
RDG Dieter Belov Michael Zachris Olaf Engelhard |
Barcă cu chilă dublă Tempest 16 iahturi pe clasă |
Suedia Jun Albrechtsson Ingvar Hansson |
URSS Valentin Mankin Vladislav Akimenko |
Statele Unite ale Americii Dennis Conner Conn Findlay |
Catamaran dublu Tornado 14 iahturi in clasa |
Regul Regatul Unit al Regatului Unit John Osborne |
Statele Unite ale Americii David McFall Michael Rothwell |
Germania Joerg Spengler Joerg Schmall |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
100 m liber | James Montgomery SUA |
Jack Babashoff SUA |
Peter Knocke Germania |
200 m liber | Bruce Furniss SUA |
John Naber SUA |
James Montgomery SUA |
400 m liber | Brian Goodell SUA |
Timothy Shaw SUA |
Vladimir Raskatov URSS |
1500 m liber | Brian Goodell SUA |
Robert Hackett SUA |
Stephen Holland Australia |
100 m spate | John Naber SUA |
Peter Rocca SUA |
Roland Matthes RDG |
200 m spate | John Naber SUA |
Peter Rocca SUA |
Daniel Harrigan SUA |
100 m bras | John Henken SUA |
David Wilkie Marea Britanie |
Arvydas Juozaitis URSS |
200 m bras | David Wilkie Marea Britanie |
John Henken SUA |
Richard Colella SUA |
100 m fluture | Matthew Vogel SUA |
Joseph Bottom SUA |
Gary Hall Sr. SUA |
200 m fluture | Michael Braner SUA |
Stephen Gregg SUA |
William Forrester Jr. SUA |
400 m mixt individual | Rodney Strachan SUA |
Alexander McKee SUA |
Andrei Smirnov URSS |
Ştafetă 4 × 200 m liber | Statele Unite ale Americii John Naber Michael Braner Bruce Furniss James Montgomery |
URSS Vladimir Raskatov Andrei Bogdanov Serghei Koplyakov Andrei Krylov Vladimir Mikheev Andrey Smirnov |
Regatul Unit Alan McClatchy Brian Brinkley Gordon Downey David Dunne |
Stafeta 4 × 100 m combinata | Statele Unite ale Americii John Naber John Henken Matthew Vogel James Montgomery |
Canada Stephen Pickell Graham Smith Clay Evans Gary McDonald |
Germania Michael Kraus Walter Kusch Peter Knocke Klaus Steinbach |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Trambulina 3 m | Phillip Boggs SUA |
Giorgio Cagnotto Italia |
Alexander Kosenkov URSS |
Turn 10 m | Claus Dibiasi Italia |
Gregory Louganis SUA |
Vladimir Aleinik URSS |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Trambulina 3 m | Jennifer Chandler SUA |
Christa Köhler RDG |
Cynthia Potter SUA |
Turn 10 m | Elena Vaitsekhovskaya URSS |
Ulrika Knape Suedia |
Deborah Wilson SUA |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Campionatul pe echipe | Japonia Sawao Kato Mitsuo Tsukahara Hiroshi Kajiyama Eizo Kemmotsu Hisato Igarashi Shun Fujimoto |
URSS Alexander Dityatin Nikolai Andrianov Gennady Krysin Vladimir Markelov Vladimir Marchenko Vladimir Tikhonov |
RDG Roland Brückner Rainer Hanschke Bernd Jaeger Wolfgang Klotz Lutz Mac Michael Nicolai |
Superioritate absolută | Nikolai Andrianov URSS |
Sawao Kato Japonia |
Mitsuo Tsukahara Japonia |
Exercițiu la podea | Nikolai Andrianov URSS |
Vladimir Marchenko URSS |
Peter Kormann SUA |
Cal | Zoltan Magyar Ungaria |
Eizo Kenmotsu Japonia |
Nikolai Andrianov URSS |
Mihai Nicolai RDG | |||
Inele | Nikolai Andrianov URSS |
Alexander Dityatin URSS |
Danut Grecu Romania |
Seif | Nikolai Andrianov URSS |
Mitsuo Tsukahara Japonia |
Hiroshi Kajiyama Japonia |
baruri | Sawao Kato Japonia |
Nikolai Andrianov URSS |
Mitsuo Tsukahara Japonia |
bară transversală | Mitsuo Tsukahara Japonia |
Eizo Kenmotsu Japonia |
Eberhard Ginger Germania |
Henri Beriot Franța |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Campionatul pe echipe | URSS Svetlana Grozdova Nelly Kim Olga Korbut Elvira Saadi Maria Filatova Lyudmila Turishcheva |
Romania Teodora Ungureanu Anca Grigoras Gabriela Trusca Nadia Comaneci Mariana Constantin Georgeta Gabor |
RDG Carola Dombek Gitta Escher Kerstin Gerschau Angelika Hellmann Marion Quiche Steffi Cracker |
Superioritate absolută | Nadia Comaneci România |
Nelly Kim URSS |
Lyudmila Turishcheva URSS |
Seif | Nelly Kim URSS |
Lyudmila Turishcheva URSS Karola Dombek RDG |
Nu este premiat |
baruri | Nadia Comaneci România |
Teodora Ungureanu România |
Martha Egervari Ungaria |
Buturuga | Nadia Comaneci România |
Olga Korbut URSS |
Teodora Ungureanu România |
Exercițiu la podea | Nelly Kim URSS |
Lyudmila Turishcheva URSS |
Nadia Comaneci România |
Aur | Argint | Bronz | ||
femei | Campionatul individual | Luanne Rion , SUA | Valentina Kovpan , URSS | Zebiniso Rustamova , URSS |
Bărbați | Campionatul individual | Darrell Paice , SUA | Hiroshi Mitinaga , Japonia | Giancarlo Ferrari , Italia |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pistol cu foc rapid, 25 m | Norbert Claar RDG |
Jurgen Wiefel RDG |
Roberto Ferraris Italia |
Pistol, 50 m | Uwe Pottek RDG |
Harald Vollmar RDG |
Rudolf Dollinger Austria |
Pușca de calibru mic predispusă, 50 m | Karlheinz Smishek Germania |
Ulrich Lind Germania |
Ghenadi Lușcikov URSS |
Pușcă de calibru mic cu trei poziții, 50 m | Lanny Basham SUA |
Margaret Murdoch SUA |
Werner Seibold Germania |
Pușcă de calibru mic pe o țintă în mișcare, 50 m | Alexandru Gasov URSS |
Alexander Kedyarov URSS |
Jerzy Greszkiewicz Polonia |
Scară | Donald Haldeman SUA |
Armando Silva Portugalia |
Ubaldesco Baldi Italia |
Satiră | Josef Panacek Cehoslovacia |
Erik Swinkels Olanda |
Wieslaw Gawlikowski Polonia |
Aur | Argint | Bronz | ||
femei | Campionatul individual | Luanne Rion , SUA | Valentina Kovpan , URSS | Zebiniso Rustamova , URSS |
Bărbați | Campionatul individual | Darrell Paice , SUA | Hiroshi Mitinaga , Japonia | Giancarlo Ferrari , Italia |
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Până la 52 kg | Alexandru Voronin URSS |
Gyorgy Koszegi Ungaria |
Mohammed Nasiri Iran |
Până la 56 kg | Norayr Nurikyan Bulgaria |
Grzegorz Chura Polonia |
Kenkichi Ando Japonia |
Până la 60 kg | Nikolai Kolesnikov URSS |
Georgy Todorov Bulgaria |
Kazumasa Hirai Japonia |
Până la 67,5 kg | Petru regele URSS |
Daniel Sene Franța |
Kazimierz Czarniecki Polonia |
Până la 75 kg | Yordan Mitkov Bulgaria |
Vardan Militosyan URSS |
Peter Wenzel RDG |
Până la 82,5 kg | Valery Shariy URSS |
Trendafil Stoychev Bulgaria |
Peter Bachako Ungaria |
Până la 90 kg | David Rigert URSS |
Lee James SUA |
Atanas Shopov Bulgaria |
Până la 110 kg | Yuri Zaitsev URSS |
Krystyu Semerdzhiev Bulgaria |
Tadeusz Rutkowski Polonia |
Peste 110 kg | Vasily Alekseev URSS |
Gerd Bonk RDG |
Helmut Losch RDG |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionatul individual de spadă |
Alexander Push Germania |
Hans-Jurgen Chehn Germania |
Gyozo Kulchar Ungaria |
Campionatul pe echipe de spadă |
Suedia Carl von Essen Hans Jakobson Rolf Edling Leif Høgström Göran Flodström |
Germania Alexander Pusch Hans-Jurgen Chen Reinhold Ber Volker Fischer Hanns Jana |
Elveția Jean-Blaise Evekoz Daniel Giger Christian Kauter Michel Poffet Francois Siuchaneki |
Campionatul individual de folie |
Fabio Dal Zotto Italia |
Alexandru Romankov URSS |
Bernard Talvar Franța |
Campionatul pe echipe de floretă |
Germania Matthias Behr Thomas Bach Harald Hein Klaus Reichert Erik Zens-Gorius |
Italia Fabio Dal Zotto Carlo Montano Stefano Simoncelli Giovanni Battista Coletti Attilio Calatroni |
Franța Christian Noel Bernard Talvar Didier Flament Frederic Petrushka Daniel Venituri |
Campionatul individual Saber |
Viktor Krovopuskov URSS |
Vladimir Nazlymov URSS |
Viktor Sidyak URSS |
Campionatul pe echipe Sabre |
URSS Viktor Krovopuskov Vladimir Nazlymov Viktor Sidyak Eduard Vinokurov Mihail Burtsev |
Italia Mario Aldo Montano Michele Maffei Angelo Arcidiacono Tommaso Montano Mario Tullio Montano |
România Alexandru Nilca Ioan Pop Dan Irimichuk Kornel Marin Marin Mustață |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionatul individual de folie |
Ildiko Schwarzenberger Ungaria |
Maria Consolata Collino Italia |
Elena Belova URSS |
Campionatul pe echipe de floretă |
URSS Elena Belova Olga Knyazeva Valentina Sidorova Nailya Gilyazova Valentina Nikonova |
Franța Brigitte Gape-Dumont Brigitte Latril-Gaudin Claudet Joslan Christine Musiot Véronique Trencke |
Ungaria Ildiko Bobisz Edith Kovacs Magda Maros Ildiko Schwarzenberger Ildiko Reytö |
Aur | Argint | Bronz | |
Bărbați | Noua Zeelanda | Australia | Pakistan |
Jocurilor Olimpice | Câștigătorii||
---|---|---|
Jocuri de vară | ||
Jocuri de iarnă |