← 2017 2027 → | |||
Alegeri pentru Consiliul Deputaților din Severodvinsk | |||
---|---|---|---|
Alegeri de deputați ai Consiliului Local al Deputaților al Formației Municipale „Severodvinsk” din convocarea VII | |||
11 septembrie 2022 | |||
A se dovedi | 21,48% | ||
Transportul | Rusia Unită | LDPR | SRHR |
Locuri primite | 16 ( ▼ 4) | 4 ( ▲ 2) | 3 ( ▲ 1) |
voturi | 12 957 | 7 302 | 5 292 |
Transportul | CPRF | nepartizan | |
Locuri primite | 0 ( ▼ 1) | 2 ( ▲ 2) | |
voturi | 2196 | 1 529 | |
Aș dori să subliniez cel mai important lucru în legătură cu partidele noastre. În ciuda diferențelor politice, ideologice, socio-economice și de altă natură dintre ele, ei - cu posibila excepție a unei singure, nesemnificative excepții - s-au dovedit a fi solidari cu un singur lucru - în sprijinul unei operațiuni militare speciale ...
Ella Pamfilova , 19.08.2022 [1]Alegerile pentru Consiliul Deputaților din Formația Municipală „Severodvinsk” din convocarea VII au avut loc într- o singură zi de vot, pe 11 septembrie 2022 .
La alegeri au participat doar patru partide: „ Rusia Unită ”, LDPR , „ Rusia Echitabilă – Pentru Adevăr ” și Partidul Comunist al Federației Ruse , singurul candidat din „ Partidul Faptelor ” a fost exclus de la alegeri în timpul procesului de înregistrare. . La alegerile pentru Consiliul Deputaților, 25 de deputați au fost aleși de sistemul majoritar în circumscripțiile cu mandat unic respective . Mandatul deputaților din convocarea a VII-a este de șapte ani.
Între 23 mai și 29 mai s-au desfășurat alegerile primare ale partidului Rusia Unită , cu numărul de raioane în 25, numărul candidaților pentru primare a fost de 112 persoane. La acestea au participat aproximativ 3,5% dintre alegători, 5050 de persoane. Unul dintre participanții la primare, Yevgeny Nazarenko, a fost exclus de pe listă din cauza suspiciunilor de infracțiune - delapidare la scară deosebit de mare [2] [3] .
Acționând în momentul alegerilor pentru Consiliul Deputaților, șeful orașului Igor Skubenko a refuzat să participe la alegerile celei de-a VI-a convocare a deputaților. Potrivit acestuia, proaspăt ales Consiliul Deputaților este cel care ar trebui să aleagă noul șef al orașului. După decizia sa, restul de trei candidați au refuzat să participe la alegerile din vechea convocare [4] .
Transportul | Candidați | ||
---|---|---|---|
Nominalizat | Înregistrat | ||
Rusia Unită | 25 | 25 | |
LDPR | 23 | 22 | |
Doar Rusia - Pentru Adevăr | 21 | 19 | |
CPRF | paisprezece | 13 | |
Cauza Party | unu | 0 | |
Autonominalizare | 22 | 9 |
Candidații din partidul Rusia Unită au fost aleși în toate cele 25 de circumscripții cu un singur mandat, din partidul LDPR în 22 de circumscripții, din partidul SRZP în 19 circumscripții, din Partidul Comunist al Federației Ruse în 13 circumscripții, au fost aleși candidați auto-desemnați. în 7 circumscripții. În ciuda procentului mare de voturi câștigate de partidele Poporul Nou și Yabloko la alegerile pentru Duma de Stat din 2021 de la Severodvinsk (aproximativ 8% și, respectiv, 10%), niciun candidat nu a fost nominalizat de aceștia [5] .
În unele cartiere, atât în mod independent, cât și din partea partidului Rusia Justă - Pentru Adevăr, activiști au fost desemnați pentru a protesta împotriva construcției unei gropi de gunoi în apropierea stației Shies și a construcției complexului rezidențial Kvartal 100 în centrul orașului Severodvinsk. Activista orașului Irina Kopylova a fost nominalizată în circumscripția a 24-a [6] . Ilya Kiryanov, șoferul primei mașini electrice din Severodvinsk, a fost nominalizat în districtul 11 [7] . În a 2-a circumscripție de pe insula Yagry a fost nominalizat Serghei Iliuhin, care a susținut revenirea alegerilor generale a șefului Severodvinskului și a susținut invazia rusă a Ucrainei [8] [9] . Activista Maria Kreytor, candidată din Partidul Afacerilor , a fost exclusă de la alegerile din districtul 12 . În plus, candidatul LDPR Anatoly Sukharev a fost scos de la alegerile din august printr-o instanță [11] .
În 3 districte, candidații din partidul SRZP au avut „clone” cu omonimi, ceea ce este similar cu situația cu dublurile lui Boris Vishnevsky la alegerile pentru Adunarea Legislativă din Sankt Petersburg din 2021 . În sectorul 10, alături de actualul deputat Valery Serba, a fost nominalizat montatorul Sevmash Viktor Serba. În districtul 21, împreună cu fostul deputat al Dumei de Stat și al doilea cel mai votat candidat pentru guvernatorul regiunii Arhangelsk, Irina Chirkova , au fost nominalizate omonimurile Galina Alexandrovna și Galina Evghenievna Chirkov. În districtul 23, cu Yuri Kozlov, candidat și de la O Rusie Justă - Pentru Adevăr, a fost nominalizat Dmitri Kozlov, montator Sevmash.
judetul | PEC-uri | Teritoriile din afara Severodvinskului | Numărul de alegători | |
---|---|---|---|---|
PEC | Teritoriu | |||
unu | 786, 788, 789, 857, 858 | 857 | Syuzma , Nyonoksa | 6 301 |
858 | Sopka | |||
2 | 791, 795, 860 | 6 401 | ||
3 | 792, 793, 794 | 6087 | ||
patru | 790, 796, 859 | 6022 | ||
5 | 797, 798, 802 | 797 | Gara Rikashiha si la 5 km | 6 539 |
6 | 800, 801, 861 | 6037 | ||
7 | 805, 806, 807 | 6 395 | ||
opt | 799, 803, 862 | 6055 | ||
9 | 808, 809, 812 | 6 206 | ||
zece | 804, 811, 813 | 6 324 | ||
unsprezece | 814, 815, 816 | 6 218 | ||
12 | 817, 818, 819 | 6493 | ||
13 | 824, 823, 824 | 6 382 | ||
paisprezece | 820, 821, 825 | 6 236 | ||
cincisprezece | 826, 827, 828 | 6 418 | ||
16 | 829, 830, 863 | 5 696 | ||
17 | 831, 832, 864 | 5 695 | ||
optsprezece | 834, 835, 836 | 5 849 | ||
19 | 833, 837, 838 | 6026 | ||
douăzeci | 839, 840, 865, 868 | 5 728 | ||
21 | 842, 843, 844 | 5 630 | ||
22 | 841, 845, 866 | 5 671 | ||
23 | 846, 847, 848, 856 | 847 | Pădurea Verde, Uyma, toate asociațiile de grădini | 6034 |
856 | Lacul Alb și Palozero | |||
24 | 852, 857 | 5 765 | ||
25 | 853, 854, 855 | 5 790 |
Alegerile au avut loc pe teritoriul întregii municipalități „Severodvinsk” . Ca și la alegerile din 2017 , localitățile Nyonoksa , Syuzma și Sopka au fost atașate primei circumscripții cu un singur mandat de pe Insula Yagry , stației Rikasikha și la 5 kilometri - circumscripției a cincea, Palozero , Lacul Beloe, Zeleny Bor , Uima și asociațiilor de grădinărit. - la a 23-a circumscripție cu mandat unic [12] .
Aproximativ 10 mii de alegători din Severodvinsk au votat devreme [13] . Potrivit AI „Belomorkanal”, odată cu începerea votului anticipat, s-au văzut oameni aduși la secțiile de votare [14] .
Prezența la vot la alegeri a fost de 21,48%, adică aproape de două ori mai mult decât la alegerile precedente ale deputaților municipali (11,52%) [15] .
La alegeri au fost aleși 16 deputați de la Rusia Unită, 4 deputați de la Partidul Liberal Democrat, 3 deputați de la O Rusie Justă - Pentru Adevăr și 2 nepartizani. Spre deosebire de alegerile din 2017, 2013 și 2009 , niciun candidat din Partidul Comunist al Federației Ruse nu a câștigat alegerile din 2022 [15] . Conform datelor oficiale, nu au existat falsificări în alegeri, decizia privind rezultatele alegerilor a fost publicată pe site-ul administrației din Severodvinsk [16] .
Transportul | voturi | Locuri | Schimbare | |
---|---|---|---|---|
Rusia Unită | 12 957 | 16 | ▼ 4 | |
LDPR | 7 302 | patru | ▲ 2 | |
Doar Rusia - Pentru Adevăr | 5 292 | 3 | ▲ 1 | |
CPRF | 2196 | 0 | ▼ 1 | |
Autonominalizat | 1 529 | 2 | ▲ 2 | |
Total | 29 276 | 25 |
Activistul Serghei Ilyukhin a fost ales în circumscripția a 2-a a insulei Yagry. În alte raioane nu a fost ales niciun activist.
OIC | A se dovedi, % | Candidat | Transportul | Înregistrare | voturi | % | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 24.05 | Popov Serghei Viktorovici | LDPR | 642 | 46.12 | ||
Danilov Viaceslav Dmitrievici | Rusia Unită | 553 | 39,73 | ||||
Agacheva Iulia Anatolievna | SRHR | 197 | 14.15 | ||||
Sharypova Ekaterina Igorevna | Autonominalizare | ||||||
2 | 29.73 | Iliukin Serghei Valerievici | Autonominalizare | 631 | 38.03 | ||
Suharev Vladimir Iurievici | LDPR | 511 | 30.8 | ||||
Salabaeva Tatyana Sergheevna | Rusia Unită | 363 | 21.88 | ||||
Tochilov Igor Vladimirovici | Autonominalizare | 101 | 6.09 | ||||
Krapivin Artyom Igorevici | Autonominalizare | 27 | 1,63 | ||||
Ustinov Eldar Viaceslavovici | CPRF | 26 | 1,57 | ||||
3 | 23.03 | Popa Serghei Grigorievici | Rusia Unită | 898 | 67,27 | ||
Khaya Elena Iosifovna | LDPR | 437 | 32,73 | ||||
patru | 18.61 | Korotkov Serghei Vladimirovici | Rusia Unită | 590 | 67,66 | ||
Kizin Andrei Dmitrievici | CPRF | 282 | 32.34 | ||||
Sukharev Anatoly Iurievici | LDPR | ||||||
5 | 18.54 | Bratuhin Dmitri Alexandrovici | Rusia Unită | 437 | 42,8 | ||
Sitkov Alexey Mihailovici | LDPR | 428 | 41,92 | ||||
Sigov Ivan Nikolaevici | SRHR | 156 | 15.28 | ||||
6 | 20.77 | Godzish Igor Viktorovich | Rusia Unită | 606 | 51,53 | ||
Klimov Alexei Ivanovici | SRHR | 247 | 21 | ||||
Gruşevski Vladimir Mihailovici | LDPR | 213 | 18.11 | ||||
Kolesnikov Alexey Vladimirovici | CPRF | 110 | 9.35 | ||||
7 | 22.24 | Paşev Alexandru Nikolaevici | LDPR | 744 | 54.15 | ||
Vorontsov Igor Iurievici | Rusia Unită | 346 | 25.18 | ||||
Razborsky Artyom Sergheevici | SRHR | 134 | 9,75 | ||||
Gorbunov Nikita Sergheevici | Autonominalizare | 95 | 6,91 | ||||
Lusis Egor Ingurovich | CPRF | 55 | patru | ||||
opt | 18.64 | Nikitina Svetlana Viktorovna | Rusia Unită | 347 | 37,55 | ||
Hrustalev Anton Vladimirovici | CPRF | 268 | 29 | ||||
Kraft Elena Mihailovna | SRHR | 162 | 17.53 | ||||
Kotkin Denis Alexandrovici | LDPR | 147 | 15.91 | ||||
Falev Serghei Gennadievici | Autonominalizare | ||||||
9 | 24.47 | Zangin Dmitri Viktorovici | LDPR | 709 | 53,35 | ||
Kiseleva Olga Alexandrovna | Rusia Unită | 468 | 35.21 | ||||
Shinkarenko Tatiana Alexandrovna | SRHR | 92 | 6,92 | ||||
Mijnin Artyom Vladimirovici | Autonominalizare | 60 | 4,51 | ||||
zece | 22.35 | Serba Valeri Nikolaevici | SRHR | 748 | 60,76 | ||
Romaşevski Alexander Olegovich | Rusia Unită | 273 | 22.18 | ||||
Zangina Lyubov Konstantinovna | LDPR | 210 | 17.06 | ||||
sârbul Viktor Fedorovici | Autonominalizare | ||||||
unsprezece | 19.14 | Malinnikov Nikolai Alexandrovici | Rusia Unită | 450 | 41,28 | ||
Kiryanov Ilya Alexandrovici | SRHR | 433 | 39,72 | ||||
Şumeiko Serghei Anatolievici | LDPR | 207 | 18.99 | ||||
Belyaev Alexey Sergheevici | Autonominalizare | ||||||
12 | 20.13 | Gorbunov Andrei Sergheevici | Rusia Unită | 658 | 58.08 | ||
Klyuev Serghei Sergheevici | CPRF | 244 | 21.54 | ||||
Potapenko Denis Ivanovici | LDPR | 141 | 12.44 | ||||
Vereșcagin Mihail Viktorovici | SRHR | 90 | 7,94 | ||||
Kreytor Maria Viktorovna | Cauza Party | ||||||
Voșcikova Daria Sergheevna | Autonominalizare | ||||||
13 | 27.04 | Vakurin Andrei Vladimirovici | Rusia Unită | 1072 | 70.2 | ||
Miklyaev Alexander Konstantinovici | CPRF | 344 | 22.53 | ||||
Kuzmenkov Viaceslav Ghennadievici | Autonominalizare | 111 | 7.27 | ||||
Melkonyan Sevak Meruzhanovich | SRHR | ||||||
Evdokimov Dmitri Sergheevici | Autonominalizare | ||||||
paisprezece | 21.47 | Certopolohov Andrei Vitelevici | Autonominalizare | 353 | 30.75 | ||
Lobaciov Oleg Nikolaevici | SRHR | 308 | 26.83 | ||||
Zhuravlev Maxim Viaceslavovici | LDPR | 248 | 21.6 | ||||
Sardak Alexandru Sergheevici | Rusia Unită | 164 | 14.29 | ||||
Tokarev Alexander Valentinovici | CPRF | 75 | 6.53 | ||||
cincisprezece | 22.69 | Morozova Svetlana Anatolievna | SRHR | 800 | 64,57 | ||
Kravcenko Yuri Alexandrovici | Rusia Unită | 439 | 35.43 | ||||
Fedoseev Serghei Gennadievici | Autonominalizare | ||||||
16 | 21.96 | Ryndin Konstantin Petrovici | Rusia Unită | 488 | 44,84 | ||
Miklyaeva Anastasia Alexandrovna | CPRF | 249 | 23.36 | ||||
Cherednikov Alexey Viktorovici | SRHR | 181 | 16.98 | ||||
Semionov Alexey Pavlovici | LDPR | 158 | 14.82 | ||||
17 | 20.97 | Varfolomeev Roman Alexandrovici | Rusia Unită | 539 | 50,99 | ||
Orlov Viaceslav Iurievici | LDPR | 242 | 22.89 | ||||
Kulakov Vladimir Pavlovici | CPRF | 209 | 19.77 | ||||
Kozlov Mihail Iurievici | SRHR | 67 | 6.34 | ||||
Kislyak Roman Alexandrovici | Autonominalizare | ||||||
optsprezece | 19.8 | Grishin Alexander Mihailovici | SRHR | 579 | 57.21 | ||
Korznikov Roman Alexandrovici | Rusia Unită | 258 | 25.49 | ||||
Malkov Ruslan Sergheevici | LDPR | 175 | 17.29 | ||||
19 | 19.85 | Sidorov Anton Vladimirovici | LDPR | 577 | 58.22 | ||
Jukov Artyom Mihailovici | Rusia Unită | 414 | 41,88 | ||||
Mașenkin Roman Vladimirovici | CPRF | ||||||
Maltsev Andrei Nikolaevici | Autonominalizare | ||||||
douăzeci | 19.69 | Kalemintsev Igor Vladimirovici | Rusia Unită | 624 | 57,67 | ||
Sklemin Ivan Vasilievici | SRHR | 256 | 23.66 | ||||
Grinkova Alina Alexandrovna | LDPR | 202 | 18.67 | ||||
21 | 22.52 | Truhin Nikolai Alexandrovici | Rusia Unită | 718 | 61,37 | ||
Vanicheva Anastasia Vasilievna | LDPR | 207 | 17.69 | ||||
Chirkova Irina Alexandrovna | SRHR | 126 | 10.77 | ||||
Ganușcenko Maxim Viktorovici | CPRF | 61 | 5.21 | ||||
Chirkova Galina Evghenievna | Autonominalizare | 58 | 4,96 | ||||
Chirkova Galina Alexandrovna | Autonominalizare | ||||||
Roslik Victoria Sergheevna | Autonominalizare | ||||||
22 | 16.57 | Istomin Alexandru Sergheevici | Rusia Unită | 526 | 58,9 | ||
Aleksandrov Ilya Ivanovici | LDPR | 206 | 23.07 | ||||
Golcikova Galina Viktorovna | CPRF | 161 | 18.03 | ||||
Vahtomin Georgy Olegovich | SRHR | ||||||
23 | 23.4 | Romanovskaia Elena Vasilievna | Rusia Unită | 756 | 58,6 | ||
Barakin Serghei Alexandrovici | LDPR | 196 | 15.19 | ||||
Kozlov Iuri Iurievici | SRHR | 133 | 10.31 | ||||
Kravtsov Denis Alexandrovici | CPRF | 112 | 8,68 | ||||
Kozlov Dmitri Igorevici | Autonominalizare | 93 | 7.21 | ||||
24 | 20.02 | Starozhilov Mihail Alexandrovici | Rusia Unită | 517 | 48,64 | ||
Kopylova Irina Stanislavovna | SRHR | 285 | 26.81 | ||||
Platonov Alexei Nikolaevici | LDPR | 261 | 24.55 | ||||
25 | 18.25 | Ananyin Vitali Vadimovici | Rusia Unită | 463 | 38,52 | ||
Kolominov Pavel Sergheevici | LDPR | 441 | 36,69 | ||||
Nasonov Alexandru Vladimirovici | SRHR | 298 | 24.79 | ||||
Potapov Vladimir Sergheevici | Autonominalizare |
Severodvinsk (cartier urban) | ||
---|---|---|
Așezări | Severodvinsk Solza Sopka Nyonoksa Lacul Alb Solza Syuzma parohie Zeleny Bor Lakhta Palozero Tabory Rikashiha (stație) | |
Străzi | Autostradă: Arhangelsk Yagrinskoye Korodskoye Kudemskoe Solzenskoe Prospect: Munca victorii Nautic Bulevardul: Litoral Străzi: Lomonosov Mira Karl Marx Străzi istorice: Lenina Prospekt Strada Malaya Kudma tractul Onega | |
pătrate | victorii Egorova Lomonosov David Paşaiev Dubinin | |
Transport | Transport public calea ferată cu ecartament îngust Kudemskaya Gări și peroane: Severodvinsk Bulevardul Marinei Kudma Multe Solza Zorii Nordului Nyonoksa rikashiha 34 km Stații și peroane KUZhD: Vodogon Pihtali Lacul Alb Palozero Poduri: Podul Yagrinskiy Pod de cale ferată peste râul Kudma Pod de cale ferată peste râul Solzu | |
Obiecte de istorie și cultură | Teatrul Dramatic din Severodvinsk Mănăstirea Nikolo-Korelsky Casa lui Pikul Yagrinlag Muzeul orășenesc al cunoștințelor locale Severodvinsk Ziarul „Lucrătorul de Nord” | |
obiecte naturale | Kurtyaevo Insula Yagry pădurea de pini Yagrinsky Coasta Mării Albe Râuri: Dvina de Nord Kudma Solza Lacuri: Teatru constructori de pionier Korodskoye Piatră Nou Kudmozero | |
Întreprinderi | Întreprinderea de construcții de mașini de Nord Centru de reparații navale Zvezdochka | |
Politică | Șefii lui Severodvinsk Consiliul Deputaților din Severodvinsk Alegeri pentru Consiliul Deputaților: 2009 2013 2017 2022 | |
Educatie inalta | Sevmashvtuz Institutul de Management (filiala din Severodvinsk) | |
Vezi si | Regiunea Arhangelsk districtul Primorsky Severodvinsk la Wikimedia Commons |
Alegerile din regiunea Arhangelsk | |||||
---|---|---|---|---|---|
Alegerea guvernatorului | 1996 2000 2004 2015 2020 2025 | ||||
Alegeri parlamentare | |||||
Alegeri municipale |
|
o singură zi de vot pe 11 septembrie 2022 | Alegeri într-|||||
---|---|---|---|---|---|
Regional |
| ||||
Centre administrative |
| ||||
alegeri locale |
|