Gimnastica la Jocurile Olimpice de vară din 1996 | ||||
---|---|---|---|---|
Gimnastică | ||||
Runda de calificare | bărbați | femei | ||
Individual în întregime | bărbați | femei | ||
Echipa completă | bărbați | femei | ||
Seif | bărbați | femei | ||
Exercițiu la podea | bărbați | femei | ||
Cal | bărbați | |||
Inele | bărbați | |||
Bare paralele | bărbați | |||
bară transversală | bărbați | |||
Bare neuniforme | femei | |||
Buturuga | femei | |||
Gimnastică | ||||
Individual în întregime | femei | |||
Grupul complet | femei |
Întrecerile de gimnastică de la Jocurile Olimpice de vară din 1996 au avut loc între 20 iulie și 4 august . Sportivii au concurat pentru 16 seturi de medalii: 14 la gimnastică artistică și 2 la ritmică.
( Bold indică cel mai mare număr de medalii din categoria sa; este evidențiată și țara gazdă)
Numărul total de medalii | |||||
---|---|---|---|---|---|
Loc | NOC | Aur | Argint | Bronz | Total |
unu | Ucraina | patru | unu | 2 | 7 |
2 | Rusia | 3 | 3 | patru | zece |
3 | STATELE UNITE ALE AMERICII | 2 | 2 | unu | 5 |
patru | România | unu | patru | 5 | zece |
5 | China | unu | patru | unu | 6 |
6 | Germania | unu | 0 | 0 | unu |
Grecia | unu | 0 | 0 | unu | |
Spania | unu | 0 | 0 | unu | |
Italia | unu | 0 | 0 | unu | |
Elveţia | unu | 0 | 0 | unu | |
unsprezece | Bulgaria | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Ungaria | 0 | unu | 0 | unu |
Coreea de Sud | 0 | unu | 0 | unu | |
paisprezece | Bielorusia | 0 | 0 | patru | patru |
Total | 16 | optsprezece | 17 | 51 |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Li Xiaoshuang ( CHN ) | Alexey Nemov ( RUS ) | Vitaly Shcherbo ( BLR ) |
Echipa completă | Rusia Serghei Harkov Nikolai Kryukov Alexei Nemov Evgeny Podgorny Dmitri Trush Dmitri Vasilenko Alexei Voropaev |
China Li Xiaoshuang Fan Bin Fan Hongbin Huang Huadong Huang Liping Shen Jian Zhang Jinjing |
Ucraina Igor Korobchinsky Oleg Kosyak Grigory Misyutin Vladimir Shamenko Rustam Sharipov Alexander Svetlichny Yuriy Yermakov |
Seif | Alexey Nemov ( RUS ) | Yeo Hong-chul ( KOR ) | Vitaly Shcherbo ( BLR ) |
Exercițiu la podea | Ioannis Melissanidis ( GRE ) | Li Xiaoshuang ( CHN ) | Alexey Nemov ( RUS ) |
Cal | Li Donghua ( SUI ) | Marius Urzica ( ROM ) | Alexey Nemov ( RUS ) |
Inele | Yuri Keki ( ITA ) | Sylvester Chollan ( HUN ) | nepremiat |
Dan Burinca ( ROM ) | |||
Bare paralele | Rustam Sharipov ( UKR ) | Jer Lynch ( SUA ) | Vitaly Shcherbo ( BLR ) |
bară transversală | Andreas Wecker ( GER ) | Krasimir Dunev ( BUL ) | Vitaly Shcherbo ( BLR ) |
Fan Bin ( CHN ) | |||
Alexey Nemov ( RUS ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Gina Gojang ( ROM ) | Simona Amynar ( ROM ) |
Lavinia Milosovici ( ROM ) | |||
Echipa completă | Statele Unite ale Americii Kerry Strug Shannon Miller Dominic Doz Jaycee Phelps Amanda Borden Amy Chow Dominic Moceanu |
Rusia Elena Dolgopolova Rosalia Galieva Elena Grosheva Svetlana Khorkina Dina Kochetkova Evgeniya Kuznetsova Oksana Lyapina |
România Simona Amynar Gina Gojan Yonela Loayes Alexandra Marinescu Mirela Cugurlan Lavinia Milosevici |
boltă, femei | Simona Amynar ( ROM ) | Mo Huilan ( CHN ) | Gina Gojang ( ROM ) |
Exercițiu la podea | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Simona Amynar ( ROM ) | Dominic Doz ( SUA ) |
Bare neuniforme | Svetlana Khorkina ( RUS ) | Bi Wenjing ( CHN ) | nepremiat |
Amy Chou ( SUA ) | |||
Buturuga | Shannon Miller ( SUA ) | Lilia Podkopayeva ( UKR ) | Gina Gojang ( ROM ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Ekaterina Serebryanskaya ( UKR ) | Yana Batyrshina ( RUS ) | Elena Vitrichenko ( UKR ) |
Grupul complet | Spania Estela Jimenez Marta Baldo Nuria Cabanillas Lorena Gourendez Tanya Lamarca Estibalis Martinez |
Bulgaria Ina Delcheva Valentina Kevliyan Maria Koleva Maya Tabakova Ivelina Taleva Vyara Vatashka |
Rusia Evgeniya Bochkareva Irina Dzyuba Yulia Ivanova Elena Krivoshey Olga Shtyrenko Angelina Yushkova |
Jocurile Olimpice de vară 1996 | ||
---|---|---|
Gimnastica la Jocurile Olimpice | ||
---|---|---|
|