Kazahstan la Jocurile Paralimpice | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
cod IOC | KAZ | ||||||||
NOC | Comitetul Național Paralimpic al Republicii Kazahstan | ||||||||
Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro | |||||||||
Sportivii | 11 din 5 sporturi | ||||||||
purtător de stindard | Anuar Akhmetov | ||||||||
Medalii Locul 58 |
|
||||||||
Participarea la Jocurile Paralimpice de vară | |||||||||
Participarea la Jocurile Paralimpice de iarnă | |||||||||
Vezi si | |||||||||
|
Kazahstanul la Jocurile Paralimpice de vară din 2016 , desfășurate în perioada 7-18 septembrie 2016 în Brazilia Rio de Janeiro , a fost reprezentat de unsprezece sportivi în cinci sporturi: judo , atletism , powerlifting , înot , tir cu arcul . Conform rezultatelor Jocurilor Paralimpice, sportivii kazahi au câștigat o medalie de aur ( aurul lui Zulfiya Gabidullina a fost primul pentru Kazahstan din istoria participării la Jocurile Paralimpice) și o medalie de argint.
Inițial, decretul guvernului Kazahstanului a aprobat plata unor stimulente în numerar sportivilor cu dizabilități care au ocupat locurile 1-6 la Jocurile Paralimpice: 50 de mii de dolari SUA pentru primul loc, 35 mii de dolari SUA pentru al doilea, 25 mii de dolari SUA dolari pentru locul 3, locul 4 - 14 mii de dolari SUA, pentru locul 5 - 6 mii de dolari, pentru locul 6 - 4 mii de dolari [1] . După succesul paralimpianților , ministrul Culturii și Sportului din Kazahstan , Arystanbek Mukhamediuly , a anunțat că premiul în bani al paralimpienilor a fost egalat cu cei olimpici: plățile pentru primul loc au ajuns la 250 de mii de dolari SUA, pentru al doilea - 150 de mii de dolari. dolari SUA [2] .
Aur | |||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) | data |
unu | Zulfiya Gabidullina | Înot (100 m liber feminin S3) | 9 septembrie |
Argint | |||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) | data |
unu | Raushan Koishibaeva | Powerlifting (femei, până la 67 kg) | 12 septembrie |
Sportiv | Disciplina | 1/8 de finală | 1/4 de finală | 1/2 finală | Finala / Meci pentru locul 3 |
---|---|---|---|---|---|
Anuar Sariev | Barbati, pana la 60 kg | nu a participat | Ramin Ibragimov ( Azerbaijan ) a pierdut cu 2-100 Turneul de consolare |
Finala de consolare Henri Borges ( Uruguay ) A pierdut 0s1-100
|
Am esuat |
Kuralbay Orynbasar | Barbati, pana la 73 kg | Aramitsu Kitazono ( JP ) A pierdut 0s2—3s2 |
Am esuat |
Sportiv | Disciplina | Rezultat | Loc |
---|---|---|---|
Amanat Kalkaev | Săritură în lungime masculină categoria T37 | 5.35 | zece |
Sportiv | Disciplina | Rezultat, kg | Loc |
---|---|---|---|
Vadim Dukart | Bărbați, până la 97 kg | 165 | opt |
Gulbanu Abdykhalykova | Femei, până la 50 kg | 81 | 7 |
Raushan Koishibaeva | Femei, până la 67 kg | 113 | 2 |
Sportiv | Disciplina | Selecţie | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Anuar Akhmetov | 50 m liber masculin S12 | 25.89 | 13 | Am esuat | |
100 m liber masculin S13 | 56,63 | 17 | Am esuat | ||
100 m spate masculin S12 | 1:08.28 | opt | 1:09.11 | opt | |
100 m bras SB12 masculin | 1:09.35 | 3 | 1:09.17 | patru | |
100 m fluture masculin, S13 | 1:06.43 | 19 | Am esuat | ||
Roman Agalakov | 50 m liber masculin S13 | 26.01 | 13 | Am esuat | |
100 m liber masculin S13 | 57,72 | optsprezece | Am esuat | ||
100 m fluture masculin, S13 | 1:02.37 | 13 | Am esuat | ||
200 m mixt masculin, SM13 | 2:28.37 | 17 | Am esuat | ||
Zulfiya Gabidullina | 50 m liber feminin S4 | 42,28 | 3 | 42.24 | patru |
100 m liber feminin S3 | 1:39.17 | 3 | 1:30.07 WR, PR |
unu | |
Femei 50m spate S3 | 1:06.46 | opt | 1:00.68 | 6 | |
50 m bras - feminin SB3 | 1:19.01 | 12 | Nu a trecut | ||
150 m mixt feminin SM4 | 3:24,81 | opt | 3:25.30 | 7 | |
Natalia Zvyaginteva | 100 m spate feminin S6 | 1:36,82 | opt | 1:34,59 | 7 |
Sportiv | Disciplina | Calificare | 1/16 de finală | 1/8 de finală | 1/4 de finală | 1/2 finală | Finala | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | |||||||
Alexandru Medvedev | Arc individual compus pentru bărbați |
641 | 26 | Alberto Luigi Simonelli ( Italia ) 121-137 înfrângere |
Am esuat |
Jocurile Paralimpice de vară din 2016 | Țări la|
---|---|
Asia |
|
America |
|
Africa |
|
Europa |
|
Oceania |
|
Independent | Sportivi paralimpici independenți |