Campionatul de fotbal amator al Ucrainei 2008
Campionatul Ucrainean de Fotbal 2008 printre echipele de amatori ( Campionatul Ucrainean de Fotbal 2008 dintre echipele de amatori ) este al 12-lea campionat al Ucrainei printre amatori . Turneul a început pe 29 aprilie 2009 și s-a încheiat pe 18 septembrie 2009 cu o victorie de 2:1 a lui FC Luzhany în fața Torpedo Nikolaev .
Membrii
La acest campionat au participat 25 de echipe ucrainene de amatori.
- "Alexandria-Ametist" ( Alexandria , regiunea Kirovograd )
- „Bastion” ( Cernomorsk , regiunea Odesa )
- "BRV-VIK" ( Vladimir-Volynsky , regiunea Volyn )
- „Volyn-Cement” ( Zdolbunov , regiunea Rivne )
- „Orizont” ( Kazatin , regiunea Vinnytsia )
- "Desna-2" ( Cernihiv )
- „Dnepr-75” ( Dnepropetrovsk )
- „Yednist-2” (p. Plisky , regiunea Cernihiv )
- „Star” ( Kiev )
- "Zenith" ( Boyarka , regiunea Kiev )
- „Ilici-Osipenko” (v. Osipenko , regiunea Zaporojie )
- „Carpații” ( Iaremce , regiunea Ivano-Frankivsk )
- Lokomotiv ( Kupyansk , regiunea Harkov )
|
|
Turneu de grup
Grupa 1
#
|
Club
|
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
|
Și
|
LA
|
H
|
P
|
M
|
Ochelari
|
unu |
FC Luzhany
|
~ |
1:2 |
2:0 |
4:0 |
+:-
|
opt |
6 |
0 |
2 |
13 - 4 |
optsprezece
|
2 |
„Șoimul” Zolochev
|
0:2 |
~ |
2:1 |
7:2 |
3:2
|
opt |
5 |
0 |
3 |
14 - 13 |
cincisprezece
|
3 |
Karpaty Yaremche
|
2:1 |
3:0 |
~ |
4:1 |
2:1
|
opt |
patru |
0 |
patru |
12 - 11 |
12
|
patru |
„Volyn-Cement” Zdolbunov
|
0:2 |
2:0 |
1:0 |
~ |
1:0
|
opt |
3 |
unu |
patru |
8 - 18 |
zece
|
5 |
„Șoimul” Berezhany
|
0:1 |
-:+ |
3:0 |
1:1 |
~
|
opt |
unu |
unu |
6 |
7 - 8 |
patru
|
Notă
- Echipa Sokol (Berezhany) s-a retras din turneu după runda a 8-a. În meciurile rămase a primit înfrângeri tehnice (-:+).
Grupa 2
#
|
Club
|
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
|
Și
|
LA
|
H
|
P
|
M
|
Ochelari
|
unu |
„ODEK” Orzhiv
|
~ |
1:0 |
1:1 |
2:2 |
1:0
|
opt |
patru |
patru |
0 |
11 - 6 |
16
|
2 |
Școala sportivă „Polesie” Zhytomyr
|
1:3 |
~ |
2:1 |
2:1 |
2:0
|
opt |
patru |
0 |
patru |
9 - 11 |
12
|
3 |
„Orizont” Kazatin
|
0:0 |
2:1 |
~ |
3:3 |
3:0
|
opt |
2 |
5 |
unu |
12 - 9 |
unsprezece
|
patru |
„PTP INAPiK” Dunaevtsy
|
2:3 |
0:1 |
1:1 |
~ |
4:3
|
opt |
2 |
3 |
3 |
15 - 16 |
9
|
5 |
„BRV-VIK” Vladimir-Volynsky
|
0:0 |
3:0 |
1:1 |
1:2 |
~
|
opt |
unu |
2 |
5 |
8 - 13 |
5
|
Grupa 3
#
|
Club
|
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
|
Și
|
LA
|
H
|
P
|
M
|
Ochelari
|
unu |
„Yednist-2” Pliska
|
~ |
2:0 |
1:0 |
3:1 |
3:0
|
opt |
6 |
unu |
unu |
18 - 9 |
19
|
2 |
„Metallurg” Malin
|
1:1 |
~ |
3:0 |
3:2 |
8:1
|
opt |
5 |
2 |
unu |
22-10 |
17
|
3 |
„Cold Yar” Kamenka
|
3:1 |
1:1 |
~ |
1:0 |
4:1
|
opt |
patru |
2 |
2 |
14 - 11 |
paisprezece
|
patru |
Zvezda Kiev
|
2:3 |
2:3 |
3:3 |
~ |
4:0
|
opt |
2 |
unu |
5 |
15 - 16 |
7
|
5 |
„Zenith” Boyarka
|
2:4 |
1:3 |
1:2 |
0:1 |
~
|
opt |
0 |
0 |
opt |
6 - 29 |
0
|
Grupa 4
Notă
- Echipa „Dnepr-75” (Dnepropetrovsk) a încetat să mai participe la campionat din cauza trecerii la profesioniști. În schimb, echipa „Alexandria-Amethyst” (Alexandria) a primit dreptul de a concura pentru un loc în partea finală a campionatului .
Grupa 5
#
|
Club
|
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
|
Și
|
LA
|
H
|
P
|
M
|
Ochelari
|
unu |
„Torpilă” Nikolaev
|
~ |
1:1 |
3:1 |
1:0 |
1:0
|
opt |
5 |
3 |
0 |
10 - 5 |
optsprezece
|
2 |
„Mir” Gornostaevka
|
1:1 |
~ |
1:0 |
+:- |
5:2
|
opt |
patru |
2 |
2 |
12 - 11 |
paisprezece
|
3 |
„Bastionul” Cernomorsk
|
2:2 |
3:0 |
~ |
3:4 |
7:2
|
opt |
patru |
unu |
3 |
23 - 13 |
13
|
patru |
Cernomorneftegaz Simferopol
|
-:+ |
3:0 |
-:+ |
~ |
1:0
|
opt |
3 |
0 |
5 |
8 - 4 |
9
|
5 |
„Ilici-Osipenko” Osipenko
|
0:1 |
1:4 |
1:7 |
+:- |
~
|
opt |
unu |
0 |
7 |
6 - 26 |
3
|
Notă
Echipa „Chernomorneftegaz” (Simferopol) s-a retras din competiție după etapa a 5-a. În meciurile rămase a primit înfrângeri tehnice (-:+).
|
— Echipele care au ocupat primul loc în grupe, precum și a doua echipă cu cele mai multe puncte, trec în partea finală.
|
|
– Echipele vor juca meciuri suplimentare pentru dreptul de a juca în finală.
|
Marcatori
Jocuri de tranziție
În conformitate cu regulamentul, în turneul final au intrat direct câștigătorii grupelor și cea mai bună echipă, care a terminat pe locul doi. Încă două locuri s-au jucat în play-off de al doilea din grupele lor: „Mir” (Gornostaevka) - „Alexandria-Amethyst” (Alexandria) și „Sokol” (Zolochiv) - Școala Sportivă „Polesie” (Zhytomyr) .
Etapa finală
Membrii grupului
Din cauza faptului că echipa „Sokol” (Zolociv) – nu a putut veni la Cernăuți din cauza dificultăților financiare, s-a decis lăsarea în finală a șapte echipe (trei în grupa „A” și patru în grupa „B”).
Grupa A
Meciurile au avut loc la Cerkassy în perioada 13-15 septembrie 2008 .
#
|
Club
|
|
unu
|
2
|
3
|
|
Și
|
LA
|
H
|
P
|
M
|
Ochelari
|
unu |
FC Luzhany
|
~ |
3:1 |
|
2 |
2 |
0 |
0 |
5 - 1 |
6
|
2 |
Lokomotiv Kupiansk
|
|
~ |
2:1
|
2 |
unu |
0 |
unu |
3 - 4 |
3
|
3 |
„Metallurg” Malin
|
0:2 |
|
~
|
2 |
0 |
0 |
2 |
paisprezece |
0
|
Grupa B
Meciurile au avut loc la Kitsman , regiunea Cernăuţi în perioada 13-15 septembrie 2008 .
|
— Echipele care ocupă primul loc în grupe vor concura pentru titlul de campioană în finală.
|
|
- Echipele care ocupă locul doi în grupe devin automat medaliate cu bronz.
|
Final
18 septembrie 200816:00
CET„Stadionul Orașului”, Kitsman , Regiunea CernăuțiSpectatori: 2500Arbitru: Oleksiy Lavriv,
Ivano-Frankivsk
Campion al Ucrainei la fotbal printre amatori 2008
|
FC Luzhany Pentru prima dată
|
Vezi și
Link -uri
Sezonul 2008/09 în fotbalul ucrainean |
---|
« 2007/08
2009/10 " |
ligi |
- Prima ligă
- Prima Liga
- Liga a II-a
- Campionatul amatorilor '08 '09
|
---|
cupe |
|
---|
|
Sezonul 2007/08 în fotbalul ucrainean |
---|
« 2006/07
2008/09 » |
ligi |
- Liga majoră
- Prima Liga
- Liga a II-a
- Campionatul amatorilor '07 '08
|
---|
cupe |
|
---|
|