Ursa
Urșii [1] ( lat. Arctiinae ) este o subfamilie de Lepidoptera din familia Erebidae [2] . De asemenea, este considerată ca o familie independentă Arctiidae [3] .
Fluturii sunt adesea strălucitori și pestriți, păroși, cu corp gros și b.m. mare; tipuri mici de b.h. nu viu colorat, nu zdruncinat și cu aripi mai late. Antenele scurte, adesea pectinate la masculi; ochii sunt goi (rar acoperiți cu cili mici), picioarele sunt relativ scurte.
Fluturii sunt mai des nocturni sau crepusculari. Unele specii, precum ursul de prerie Diacrisia sannio L. și ursul cu puncte roșii Utetheisa pulchella L., sunt active atât ziua, cât și noaptea. Alte specii, precum ursul dungat Spiris striata L., ursul lui Kindermann Sibirarctia kindermanni Stgr., zboară aproape exclusiv în timpul zilei. Dar ursoaica Menetries Borearctia menetriesii Ev. este activ numai la primele ore ale amurgului dimineții și nu zboară la lumina lămpilor noaptea. Majoritatea speciilor adulte apar la sfârșitul primăverii și vara.
Omizile sunt păroase, la majoritatea speciilor se dezvoltă mai des pe un număr mare de specii diferite de plante erbacee, specii de licheni - pe licheni și hepatice. Multe specii din genul Spilarctia Btl. preferă să se hrănească cu frunzișul diferiților copaci. Pupația are loc de obicei la sol, în podeaua pădurii, într-un cocon ușor.
Printre urși există specii foarte mari, de exemplu, ursul sumbru cu o anvergură uneori de 11 cm. Printre cele mai mici specii de urși adevărați se numără Epimydia dialampra Stgr. (munti din sudul Siberiei și Mongoliei) cu o anvergură mai mică de 2,5 cm.Reprezentanții lichenilor sunt mult mai mici.
Unele specii, de exemplu, ursul cu puncte roșii Utetheisa pulchella L., au o răspândire foarte largă - de la insulele din Oceanul Atlantic în vest până la Myanmar (Birmania) în est; această specie face uneori migrații pe distanțe lungi spre nord, spre exemplu, spre Lacul Onega [4] . Dintre speciile cu localitate îngustă pot fi menționate endemismele din sud-estul Altaiului și sud-vestul Tuva : Dodia sazonovi Dubat., Holoarctia dubatolovi Sald., Palearctia mira Dubat. et Tshist.
În lume sunt cunoscute aproximativ 11.000 de specii. În Rusia - 73 de specii din subfamilia Arctiinae [ 5 ] , 66 - Lithosiinae ]5[Syntominae-11,]6[ Syntominae [5] . Cea mai mare varietate de urși (chiar și fără licheni) se află în America de Sud, de unde sunt cunoscute peste 5 mii de specii ale acestor fluturi. Pentru comparație, în regiunea zoogeografică orientală sunt cunoscute aproximativ 400 de specii de urși (fără grupuri înrudite) și puțin mai mult de 400 de specii din Africa (de asemenea, fără grupuri înrudite).
Clasificare
Clada ursei este strict monofiletică, descendentă dintr-un singur strămoș înrudit cu Herminiinae și Catocalinae .
În familie se disting următoarele subfamilii și triburi (pentru Eurasia: Dubatolov & de Vos, 2010; Neue Entomologische Nachrichten 65 : 1-106; pentru America de Nord: Ferguson & Opler, 2006; Zootaxa 1299 : 1-33):
Tribul Amerilini
- Amerila Walker, 1855
- Amerila abdominalis (Rothschild, 1933)
- Amerila arthusibertrandi (Guerin-Meneville, 1830)
- Amerila astreus (Drury, 1773)
- Amerila crockeri Amerila crockeri MacLeay, 1826
- Amerila eugenia (Fabricius, 1794)
- Amerila lactea (Rothschild, 1910)
- Amerila omissa (Rothschild, 1910)
- Amerila Rhodopa Walker, 1864
Tribul Callimorphini
Sursa [7]
- Calpenia Moore , 1872
- Calpenia saundersi Moore, 1872
- Calpenia (Sebastia) argus (Walker, 1862)
- Nikaea Moore, 1872
- Nikaea longipennis (Walker, 1855)
- Nikaea matsumurai Kishida, 1983
- Kishidaria Moore, 1872
- Kishidaria khasiana (Moore, 1878)
- Kishidaria siniaevi (Witt et Speidel, 2006)
- Kishidaria takamukui (Matsumura, 1930)
- Kishidaria zerenaria (Oberthur, 1886)
- Callimorpha latreille, 1809
- Taicallimorpha Dubatolov și Kishida, 2006
- Taicallimorpha albipuncta (Wileman, 1910)
- Callindra Robert , 1925
- Callindra arginalis (Hampson, 1894)
- Callindra equitalis (Kollar, [1844])
- Callindra lenzeni (Daniel, 1943)
- Callindra nepos (Leech, 1899)
- Callindra nyctemerata (Moore, 1879)
- Callindra principalis (Kollar, [1844])
- Callindra similis (Moore, 1879)
- Aglaomorpha Koda, 1987
- Aglaomorpha histrio (Walker, 1855)
- Aglaomorpha plagiata (Walker, 1855)
- Euplagia Hubner, [1820] 1816
- Haploa Hubner, [1820] 1816
- Haploa clymene (Maro, 1776)
- Haploa colona (Hubner, [1804])
- Haploa confusa (Lyman, 1887)
- Haploa contigua (Walker, 1855)
- Haploa lecontei (Guerin-Meneville, 1832)
- Haploa reversa (Stretch, 1885)
- Euleechia Dyar, 1900
- Euleechia arisana (Matsumura, 1911)
- Euleechia beeti (Oberthur, 1883)
- Euleechia pratti (Leech, 1890)
- Euleechia miranda (Oberthur, 1894)
- Axiopoena menetries, 1842
- Carcinopyga Felder, 1874
- Ursul lui Gurko Carcinopyga gurkoi Kautt et Saldaitis, 1997
- Carcinopyga lichenigera Felder, 1874
- Ursa Proserpina Carcinopyga proserpina (Staudinger, 1887)
- Cymbalophora Rambur, 1866
- Cymbalophora haroldi (Oberthur, 1911)
- Cymbalophora oertzeni (Lederer, 1855)
- Cymbalophora powelli Oberthur, 1910
- Cymbalophora pudica (Esper, 1785)
- Cymbalophora rivularis (Menetries, 1832)
- Tyria Hubner, 1820
- Ursă Tyria jacobaeae (Linnaeus, 1758)
- Dodia Dyar, 1901
- Ursul cu aripi transparente din Alberta Dodia albertae Dyar, 1901
- Ursa cu aripi transparente Dodia diaphana (Eversmann, 1848)
- Ursă cu aripi de oaie Kononenko Dodia kononenkoi Tshistjakov et lafontaine, 1984
- She- bear Maya Dodia maja Rakelj et Cesanek, 2009
- Ursa cu aripi transparente Sazonova Dodia sazonovi Dubatolov, 1990
- Ursul cu aripi transparente Sikhote-Alin Dodia sikhotensis Tshistjakov, 1988
- Dodia tarandus Schmidt et Macaulay, 2009
- Ursul cu aripi transparente Transbaikal Dodia transbaikalensis Tshistjakov, 1988
- Dodia verticalis Lafontaine et Troubridge, 1999
- Lacydes Walker, 1855
- Lacydes incurvata Ebert, 1973)
- Lacydes spectabilis (Tauscher, 1806)
- Spiris Hϋbner, [1820] 1816
- Spiris bipunctata (Staudinger, 1892)
- Spiris striata (Linnaeus, 1758)
- Coscinia Hübner, 1819
- Coscinia caligans Turati, 1907
- Coscinia cribraria (Linnaeus, 1758)
- Coscinia libyssa (Pungeler, 1907)
- Coscinia liouvillei Le Cerf, 1928
- Coscinia mariarosae Exposito, 1991
- Coscinia Romei De Sagarra, 1924
- Coscinia (Lerautia) bifasciata (Rambur, 1832)
- Epimydia Staudinger, 1892
- Epimydia dialampra Staudinger, 1892
- Tinoliodes benguetensis Wileman, 1915
- Tinoliodes dehanna (Pagenstecher, 1885)
Tribul Callimorphini ?
Tribul include următoarele genuri [8] [9] .
- Afrocoscinia Dubatolov , 2011
- Afronyctemera Dubatolov, 2006
- Agaltara Toulgoët, 1979
- Alytarchia wallengren , 1863
- Argina Hübner, [1819]
- Caryatis Hübner, [1819]
- Chiromachla Strand, 1909
- Diota Wallengren, 1865
- Galtara Walker, [1863]
- Ischnarctia Bartel, 1903
- Karschiola Gaede, 1926
- Mangina Kaleka & Kirti, 2001
- Neuroxena Kirby, 1896
- Nyctemera Hübner, 1820
- Parachelonia Aurivillius, 1900
- Podomachla Strand, 1909
- Pseudogaltara Toulgoët, 1978
- Utetheisa Hübner, 1819
- Xylecata Swinhoe, 1904
Tribul Arctiini
- [gen dispărut, Miocen] Stauropolia Skalski, 1988
- [disparut, Miocen] Stauropolia nekrutenkoi Skalski, 1988
- Atlantarctia Dubatolov, 1990
- Atlantarctia dido (M.Wagner, 1841)
- Atlantarctia oberthueri (Oberthur, 1890)
- Atlantarctia tigrina (de Villers, 1789)
- Atlantarctia ungemachi (Le Cerf, 1924)
- Arctia Schrank, 1802 (12 specii)
- Epicallia Hϋbner, [1820] 1816
- Hyphoraia Hϋbner, [1820] 1816
- Hyphoraia aulica (Linnaeus, 1758)
- Hyphoraia testudinaria (Geoffroy et Fourcroy, 1785)
- Hyphoraia dejeani (Godart, 1822 [1823])
- Parasemia Hübner, [1820] 1816
- Ursul pătlagină Parasemia plantaginis (Linnaeus, 1758)
- Eucharia Hübner, [1820] 1816
- Pericallia Hubner, 1820
- Gonerda Moore, 1879
- Gonerda aglaia Kishida, 1995
- Gonerda auxo Kishida, 1995
- Gonerda bretaudeaui Oberthur, 1896
- Gonerda euphrosyne Kishida, 1995
- Gonerda gloria de Freina, 1999
- Gonerda kale Kishida, 1995
- Gonerda perornata Moore, 1879
- Gonerda thaleia Kishida, 1995
- Gonerda watsoni Thomas, 1987
- Preparctia Hampson, 1879
- Preparctia allardi (Oberthur, 1911)
- Preparctia buddenbrocki Kotzsch, 1929
- Preparctia cupido Kishida, 1995
- Preparctia hannyngtoni Hampson, 1910
- Preparctia mirifica (Oberthur, 1892)
- Preparctia romanovi (Grum-Grshimailo, 1891)
- Sinoarctia Dubatolov, 1987
- Sinoarctia forsteri (Daniel, 1943)
- Sinoarctia kasnakovi Dubatolov, 1987
- Sinoarctia sieversi (Grum-Grshimailo, 1891)
- Borearctia Dubatolov, 1984
- Pararctia Sotavalta, 1965
- Ursul din Laponia Pararctia lapponica (Thunberg, 1791)
- Pararctia yarrowii (Stretch, 1873)
- Pararctia subnebulosa (Dyar, 1899)
- Platarctia Packard, 1864
- Platarctia parthenos (Harris, 1850)
- Platarctia ornata (Staudinger, 1896)
- Platarctia murzini Dubatolov, 2005
- Platarctia souliei (Oberthur, 1903)
- Platyprepia Dyar, 1897
- Platyprepia virginalis (Boisduval, 1852)
- Orontobia de Freina, 1997
- Orontobia coelestina (Pungeler, 1904)
- Orontobia mooseri de Freina, 1997
- Orontobia secreta (Draudt, 1931)
- Orontobia taglangla de Freina, 1997
- Orontobia murzini Dubatolov, 2005
- Palerontobia Dubatolov, 2008
- Palerontobia kozlovi Dubatolov, 2008
- Oroncus Seitz, 1910
- Oroncus bundeli Dubatolov et Gurko, 2004
- Oroncus elisabethae (Kotzsch, 1938/39)
- Oroncus tancrei (Staudinger, 1887)
- Oroncus (Arctoroncus) gurkoi Dubatolov în Dubatolov et Gurko, 2004
- Oroncus (Arctoroncus) ladakensis O.Bang-Haas, 1927
- Oroncus (Arctoroncus) weigerti (de Freina et Witt, 1985)
- Acerbia sotavalta, 1963
- Acerbia alpina (Quensel, 1802)
- Acerbia kolpakofskii (Alpheraky, 1882)
- Acerbia cornuta Saldaitis, Ivinskis et Witt, 2004
- Acerbia churkini Saldaitis, Ivinskis et Witt, 2003
- Acerbia khumbeli (O.Bang-Haas, 1927)
- Acerbia seizi (A.Bang-Haas, 1910)
- Divarctia Dubatolov, 1990
- Divarctia diva (Staudinger, 1887)
- Ebertarctia Dubatolov, 2004
- Ebertarctia afghanicola (Ebert, 1974)
- Ebertarctia nordstroemi (Brandt, 1947)
- Ebertarctia solitaria (Ebert, 1974)
- Tancrea Pungeler, 1898
- Tancrea pardalina Pungeler, 1898
- Centrarctia Dubatolov, 1990
- Sibirarctia Dubatolov, 1987
- Sibirarctia kindermanni (Staudinger, 1867)
- Sibirarctia buraetica (O.Bang-Haas, 1927)
- Micrarctia Seitz, 1910
- Micrarctia trigona (Leech, 1899)
- Hyperborea Grum-Grshimailo, [1900] 1899
- Hyperborea czekanowskii Grum-Grshimailo, [1900] 1899
- Neoarctia Neumoegen et Dyar, 1893
- Neoarctia brucei (Hy.Edwards, 1888)
- Neoarctia beanii (Neumoegen, 1891)
- Neoarctia lafontainei Ferguson, 1995
- Palearctia Ferguson, 1984
- Palearctia glaphyra (Eversmann, 1843)
- Palearctia golbecki Dubatolov, 1996
- Palearctia gratiosa (Grum-Grshimailo, 1890)
- Palearctia rasa Saldaitis, Ivinskis et Churkin, 2000
- Palearctia wagneri (Pungeler in Wagner, 1918)
- Palearctia mira Dubatolov et Tshistjakov, 1989
- Palearctia erschoffii (Alpheraky, 1882)
- Palearctia ferghana (Staudinger, 1887)
- Palearctia gracilis Dubatolov, 1996
- Palearctia marxi (O.Bang-Haas, 1927)
- Palearctia mustangbhoti (Daniel, 1961)
- Palearctia turkestana Dubatolov, 1996
- Palearctia variabilis (Daniel, 1966)
- Palearctia ammosovi Dubatolov et Gurko, 2002
- Palearctia hauensteini P.Kautt, 1996
- Holoarctia Ferguson, 1984
- Holoarctia cervini (Fallou, 1864)
- Holoarctia dubatolovi Saldaitis et Ivinskis, 2005
- Holoarctia marinae Dubatolov, 1985
- Holoarctia puengeleri (O.Bang-Haas, 1927)
- Holoarctia sordida (McDunnough, 1921)
- Chelis Rambur, 1866
- Chelis cecilia (Kindermann în Lederer, 1853)
- Chelis dahurica (Boisduval, 1834)
- Chelis ferghana Dubatolov, 1988
- Chelis maculosa (Gerning, 1780)
- Chelis reticulata (Christoph, 1887)
- Chelis simplonica (Anderregg in Boisduval, 1840)
- Chelis strigulosa (Bottcher, 1905)
- Grammia Rambur, 1866
- Grammia allectans Ferguson, 1985
- Grammia anna (Grote, [1864] 1863)
- Grammia arge (Moschler, 1864)
- Grammia behrii (Stretch, 1872)
- Grammia blakei (Grote, 1865)
- Grammia bolanderi (Stretch, 1872)
- Grammia celia (Saunders, 1863)
- Grammia cervinoides (Strecker, 1876)
- Grammia complicata (Walker, 1865)
- Grammia doris (Boisduval, 1869)
- Grammia edwardsi (Stretch, 1872)
- Grammia elongata (Stretch, 1885)
- Grammia favorita (Neumoegen, 1890)
- Grammia figurata (Drury, 1773)
- Grammia f-pallida (Strecker, 1878)
- Grammia kodara Dubatolov et Schmidt, 2005
- Grammia nevadensis (Grote et Robinson, 1866)
- Grammia (nevadensis) incorrupta (Henry Edwards, 1881)
- Grammia oithona (Strecker, 1878)
- Grammia ornata (Packard, 1864)
- Grammia parthenice (WF Kirby, 1837)
- Grammia philipiana Ferguson, 1985
- Grammia phyllira (Drury, 1773)
- Grammia placentia (JESmith, 1797)
- Grammia quenseli (Paykull, 1793)
- Grammia speciosa (Moschler, 1864)
- Grammia virgo (Linnaeus, 1758)
- Grammia virguncula (W. F. Kirby, 1837)
- Grammia williamsii (Dodge, 1871)
- Grammia (Holarctia) obliterata (Stretch, 1885)
- Notarctia M.E. Smith, 1938
- Notarctia proxima (Guerin-Meneville, [1844])
- Notarctia arizonensis (Stretch, 1873)
- Apantesis Walker, 1855
- Apantesis phalerata (Harris, 1841)
- Apantesis bicolor Hampson, 1904
- Apantesis vittata (Fabricius, 1787)
- Apantesis nais (Drury, 1773)
- Apantesis carlotta Ferguson, 1985
- Diacrisia Hubner , 1819
- Rhyparioides Butler, 1877
- Rhyparioides amurensis (Bremer, 1861)
- Rhyparioides nebulosa Butler, 1877
- Rhyparioides metelkana (Lederer, 1861)
- Rhyparioides subvaria (Walker, 1855)
- Rhyparia Hϋbner, 1820
- Rhyparia purpurata (Linnaeus, 1758)
- Amurrhyparia Dubatolov, 1985
- Amurrhyparia leopardina (Menetries, 1858)
- Areas Walker, 1855
- Areas galactina (Hoeven, 1840)
- Areas (Melanareas) imperialis (Kollar, [1844])
- Paramsacta Hulstaert, 1923
- Paramsacta marginata (Donovan, 1805)
- Paramsacta moorei (Butler, 1875)
- Aloa Walker, 1855
- Aloa cardinalis (Butler, 1875)
- Aloa ihlei (Cerny, 2009)
- Aloa lactinea (Cramer, 1777)
- Micraloa Dubatolov, 2004
- Micraloa lineola (Fabricius, 1793)
- Micraloa emittens (Walker, 1855)
- Afraloa Dubatolov, 2006
- Afraloa bifurca (Walker, 1855)
- Fangarctia Dubatolov, 2003
- Fangarctia huizensis (Fang, 2000)
- Fangarctia zhongtiao (Fang et Cao, 1984)
- Juxtarctia Kirti et Kaleka, 2002
- Juxtarctia multiguttata (Walker, 1855)
- Hollowayana Dubatolov și Kishida, 2006
- Hollowayana landaca (Moore, 1859)
- Paraspilarctia Koda, 1988
- Paraspilarctia magna (Wileman, 1910)
- Paraspilarctia (Kishidarctia) klapperichi (Daniel, 1943)
- Bucaea Walker, 1866
- Bucaea fumipennis (Hampson, 1891)
- Bucaea simplex (Walker, [1865])
- Sinowatsonia Dubatolov, 1996
- Sinowatsonia hoeni (Daniel, 1943)
- Sinowatsonia mussoti (Oberthur, 1903)
- Murzinoria Dubatolov, 2007
- Murzinoria gracilis Dubatolov, 2007
- Canararctia Dubatolov, 1990
- Canarctia rufescens (Brulle, 1836)
- Pangora Moore, 1879
- Pangora coorgensis (Hampson, 1916)
- Pangora distorta Moore, 1879
- Pangora erosa (Walker, 1855)
- Pangora matherana Moore, 1879
- Aethalida Walker, [1865] 1864
- Aethalida banggaiensis (Nieuwenhuis, 1948)
- Aethalida borneana Holloway, 1988
- Aethalida conflictalis (Walker, 1864)
- Aethalida dohertyi (Hampson, 1901)
- Aethalida dora (Semper, 1899)
- Aethalida whiteheadi (Rothschild, 1910)
- Aethalida hollowayi Dubatolov et Kishida, 2005
- Aethalida owadai Dubatolov et Kishida, 2005
- Aethalida pasinuntia (Stoll, 1782)
- Aethalida quadrimaculata (Talbot, 1929)
- Aethalida rudis (Walker, 1864)
- Alphaea Walker, 1855
- Alphaea anopunctata (Oberthur, 1911)
- Alphaea dellabrunai Saldaitis et Ivinskis, 2008
- Alphaea fulvohirta Walker, 1855
- Alphaea hongfena Fang, 1983
- Alphaea (Flavalphaea) impleta (Walker, 1864)
- Alphaea (Flavalphaea) khasiana (Rothschild, 1910)
- Alphaea (Nayaca) chiyo Dubatolov et Kishida, 2005
- Alphaea (Nayaca) florescens (Moore, 1879)
- Alphaea (Nayaca) imbuta (Walker, 1855)
- Alphaea (Nayaca) rothschildi Dubatolov et Kishida, 2005
- Alphaea (Nayaca) turatii (Oberthur, 1911)
- Argyarctia Koda, 1988
- Argyarctia fuscobasalis (Matsumura, 1930)
- Argyarctia reikoae (Kishida, 1984)
- Argyarctia (Fangalphaea) sericeipennis (Rothschild, 1933)
- Orhantarctia Dubatolov et Kishida, 2005
- Orhantarctia cymbalophoroides (Rothschild, 1910)
- Orhantarctia habibiei (Orhant, 1999)
- Afrojavanica Dubatolov, 2006
- Afrojavanica melaena (Hampson, 1901)
- Afrojavanica melaenoides (Rothschild, 1935)
- Nannoarctia Koda, 1988
- Nannoarctia conjuncta (Hampson, 1901)
- Nannoarctia himalayana Dubatolov et Kishida, 2010
- Nannoarctia integra (Walker, 1855)
- Nannoarctia obliquifascia (Hampson, 1894)
- Nannoarctia takanoi (Sonan, 1934)
- Nannoarctia tripartita (Walker, 1855)
- Nannoarctia (Pseudorajendra) dentata (Walker, 1855)
- Rajendra Moore, 1879
- Rajendra biguttata (Walker, 1855)
- Rajendra cingulata (Rothschild, 1910)
- Rajendra perrottetii (Guerin-Meneville, [1844])
- Defreinarctia Dubatolov et Kishida, 2005
- Defreinarctia armini (de Freina, 1999)
- Defreinarctia dianxi (Fang et Cao, 1984)
- Tătargina Butler, 1877
- Tatargina picta (Walker, [1865] 1864)
- Tatargina (Hindargina) ceylonensis (Hampson, 1901)
- Tatargina (Hindargina) pannosa (Moore, 1879)
- Tatargina (Hindargina) sipahi (Moore, 1872)
- Murzinarctia Dubatolov, 2005
- Murzinarctia murzini Dubatolov, 2005
- Andala Walker, 1855
- Andala unifascia Walker, 1855
- Chionarctia Koda, 1988
- Nebrarctia Watson, 1980
- Nebrarctia guttata (Erschoff, 1874)
- Nebrarctia hunza (de Freina, 1997)
- Nebrarctia semiramis (Staudinger, [1892] 1891)
- Nebrarctia transversală (Moore, 1879)
- Nebrarctia wiltshirei (de Toulgoet, 1962)
- Epatolmis Butler, 1877
- Creatonotos Hϋbner, [1819] 1816
- Cladarctia Koda, 1988
- Olepa Watson, 1980
- Creataloum Dubatolov, 2004
- Amsactoides Matsumura, 1927
- Hyphantria Harris, 1841
- Hyarias Swinhoe, 1892
- Diafora Stephens, 1827
- Murzinowatsonia Dubatolov, 2003
- Eospilarctia Koda, 1988
- Spilosoma Curtis, 1825
- Streltzovia Dubatolov et Wu, 2008
- Streltzovia caeria (Pungeler, 1906)
- Lemyra Walker, 1856
- Spilarctia Butler, 1875
- Phragmatobia Stephens, 1828
- Phragmatobia fuliginosa (Linnaeus, 1758)
- Phragmatobia amurensis Seitz, 1910
- Phragmatobia assimilans Walker, 1855
- Phragmatobia lineata Newman et Donahue, 1966
- Phragmatobia placida (Frivaldszky, 1835)
- Eudiafora Dubatolov, 1990
- Eudiaphora turensis (Erschoff, 1874)
- Watsonarctia de Freina et Witt, 1984
- Watsonarctia deserta (Bartel, 1902)
- Litharctia Daniel, 1954
- Lithosiaarctia hoeni Daniel, 1954
- Lithosiaarctia (Ocnogynodes) y-albulum (Oberthur, 1886)
- Lithosiaarctia (Ocnogynodes) goergneri de Freina et Witt, 1994
- Lithosiaarctia (Ocnogynodes) kozlovi Dubatolov, 2002
- Lithosiaarctia (Ocnogynodes) thomasi de Freina et Witt, 1994
- Tajigyna Dubatolov, 1990
- Tajigyna gansoni Dubatolov, 1990
- Artimelia Rambur, 1866
- Artimelia latreillii (Godart, [1823] 1822)
- Maurica de Freina et Witt, 1984
- Maurica joiceyi (Talbot, 1928)
- Maurica breveti (Oberthur, 1882)
- Ocnogyna Lederer, 1853
- Ocnogyna bellieri (Lederer, 1855)
- Ocnogyna boeticum (Rambur, 1836)
- Ocnogyna corsicum (Rambur, 1832)
- Ocnogyna herrichi Staudinger, [1879] 1878
- Ocnogyna loewii (Zeller, 1846)
- Ocnogyna zoraida (de Graslin, [1837] 1836)
- Ocnogyna mutabilis Turati, 1924
- Ocnogyna pudens (H. Lucas, 1853)
- Ocnogyna advena (Fabricius, 1787)
- Somatrichia Kirby, 1892
- Somatrichia anatolica (Witt, 1980)
- Somatrichia parasita (Hϋbner, 1790)
- Heliozona Hampson, 1901
- Omochroa Rambur, 1866
- Ipocrizia Hampson, 1901
- Halysidota Hubner, [1819] 1816
- Lophocampa Harris, 1841
- Leucanopsis Rego-Barros, 1956
- Aemilia W. F. Kirby, 1892
- Apocrisias Franclemont, 1966
- Hemihyalea Hampson, 1901
- Calidota Dyar, 1900
- Opharus Walker, 1855
- Carales Walker, 1855
- Trocodima Watson, 1980
- Neoplynes Hampson, 1900
- Eupseudosoma Grote, 1866
- Bertholdia Schaus, 1896
- Neritos Walker, 1855
- Biturix Walker, 1855
Tribul Pericopini
- Gnophaela Walker, 1854
- Composia Hubner, [1820] 1816
- Phaloesis Walker, 1854
- Dysschema Hubner, 1818
Subfamilia Syntominae
- Amata Fabricius, 1807
- Dysauxes Hϋbner, 1819
- Apaidia Hampson, 1900
- Atolmis Hϋbner, 1819
- Cybosia Hϋbner, 1819
- Eilema Hubner, 1819
- Eilema caniolum (Hϋbner, 1808)
- Manulea Wallengren, 1863
- Lichenul comun Manulea complana (Linnaeus, 1758)
- subgenul Setema de freina et Witt, 1984
- Lithosia Fabricius, 1798
- Miltochrista Hϋbner, 1819
- Nudaria Haworth, 1809
- Paidia Hubner , 1819
- Pelosia Hubner , 1819
- Setina Schrank, 1802 (6–8 specii)
- Thumatha Walker, 1866
Note
- ↑ Gornostaev G. N. Insectele URSS. - Moscova: Gândirea, 1970. - 372 p. - (Manuale-determinanți ai geografului și călătorul).
- ↑ Zahiri R., Holloway JD, Kitching IJ, Lafontaine JD, Mutanen M. & Wahlberg N. 2012. Molecular phylogenetics of Erebidae (Lepidoptera, Noctuoidea) Arhivat 16 mai 2015 la Wayback Machine . Entomologie sistematică 37 (1): 102-124.
- ↑ Catalog of Lepidoptera (Lepidoptera) din Rusia. Ediția a 2-a. / S.Yu. Sinev (ed.) - Sankt Petersburg: Institutul Zoologic al Academiei Ruse de Științe, 2019. - P. 207. - 448 p. - ISBN 978-5-98092-068-5 .
- ↑ Kaisila J., 1947; Die Makrolepidopterenfauna des Aunus-Gebietes. Acta ent. Fenn. 1 : 1-112.
- ↑ 1 2 3 4 Sinev et al., 2008; Catalogul Lepidopterelor (Lepidoptera) din Rusia).
- ↑ 1 2 Dubatolov, V.V.; Lichenii (Arctiidae, Lithosiinae) din Rusia și țările învecinate [1] Arhivat 18 ianuarie 2016 la Wayback Machine .
- ↑ DaCosta, MA și SJ Weller. 2005. Filogenia și clasificarea Callimorphini (Lepidoptera: Arctiidae: Arctiinae). Zootaxa 1025: 3-94. DOI: http://dx.doi.org/10.11646/zootaxa.1025.1.1 (Un concept revizuit pentru Callimorphini. Genul Lumii Vechi Nyctemera este plasat în plasarea Pericopini rev. iar Euchaetes și genurile aliate sunt plasate în Phaegopterini rev. .plasare.)
- ↑ Savela M. Arctiinae . www.nic.funet.fi Preluat la 21 iunie 2019. Arhivat din original la 21 iunie 2019. (nedefinit)
- ↑ Dubatolov VV Parachelonia murphyi, o nouă specie de nyctemerini afrotropicale (Lepidoptera, arctiidae, Arctiinae) din Malawi (Africa de Est) // Eurasian Entomological Journal: journal. - 2016. - T. 15 , Nr. 4 . - S. 304-308 . — ISSN 1684-4866 . Arhivat din original pe 21 iunie 2019.
Link -uri
Dicționare și enciclopedii |
|
---|
Taxonomie |
|
---|
În cataloagele bibliografice |
|
---|