Această pagină face parte din lista Eroilor Muncii Socialiste și enumeră în ordine alfabetică persoanele cărora li s-au acordat titlul de Erou al Muncii Socialiste ale căror nume de familie încep cu litera „ K ” , de la Kvakush la Kiptev.
Tabel de navigație | |
---|---|
"LA" | Kabaidze - Kapychina |
Kara - Kayushkina | |
Kvakusha - Kiptev | |
Kirakosyan - Knyazkin | |
Kobaidze - Kolyado | |
Komanov — Koryakina | |
Kosarev - Koyunliev | |
Kravets — Xovreli | |
Kuandykov - Kulyan | |
Kumakov - Kyanik |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | HS |
---|---|---|---|---|---|
unu | Kvakusha Nikolai Stepanovici | gen. 05/10/1930 | Maistru al fermei colective bolșevice, raionul Gornostaevsky , regiunea Herson | 23.06 . 1966 | |
2 | Kvantrishvili Arsen Şalvovici | gen. 1929 | Fermierul colectiv al fermei colective a satului Alaverdi, raionul Zestafon, RSS Georgiei | 02.04 . 1966 | |
3 | Kvantrishvili Vedii Georgievici | 1892 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan, districtul Zestafoni , RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 1] |
patru | Georgy Arhipovici Kvantrishvili | 1911 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Mikoyan, districtul Zestafoni din RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 2] |
5 | Kvantrishvili Grigori Gedeonovich | 16/04/1909 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Mikoyan, districtul Zestafoni din RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 3] |
6 | Kvantrishvili Nikolai Afrasionovich | 1923 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan, districtul Zestafoni , RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 4] |
7 | Kvantrishvili Petr Levanovici | 1923 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan, districtul Zestafoni , RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 5] |
opt | Kvapel Lina Genrikhovna | 08.06.1910 - 16.09.1973 | Link ferma viticolă de stat „Sudak” a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Sudak din regiunea Crimeea | 22.02 . 1955 | [GS 6] |
9 | Kvaratskhelia Alexandru Ilici | 13.05.1909 - ???? | Secretar al Comitetului districtual Tskhakaevsky al Partidului Comunist (bolșevici) din Georgia | 21.02 . 1948 | [GS 7] |
zece | Kvaratskhelia Alexander Timofeevich (Kimotevich) [1] | 1922 - 28.09.1993 | Șeful departamentului regional de agricultură al districtului Gali din RSSA Abhază | 21.02 . 1948 | [GS 8] |
unsprezece | Kvaratskhelia Dzika Rostomovich | 1895 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Chita Chkhoria” din districtul Gali din RSA Abhază | 21.02 . 1948 | [GS 9] |
12 | Kvaratskhelia Mihail Vasilievici | 1910 - ???? | Secretar al Comitetului districtual Tsalenjikha al Partidului Comunist (bolșevici) din Georgia | 21.02 . 1948 | [GS 10] |
13 | Kvariani Teofan Glahuevici | 1892 - ???? | Link ferma colectivă „Gantiadi” cartierul Tsageri din RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 11] |
paisprezece | Kvartskhava Dmitri Nikolaevici | 1900 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Beria, consiliul satului Teklat, districtul Tskhakaevsky, RSS Georgiei | 21.02 . 1948 | [GS 12] |
cincisprezece | Kvartskhava Konstantin Bakhvaevici | 1917 - ???? | Ferma colectivă Link numită după districtul Andreev Gali din ASSR abhază | 21.02 . 1948 | [GS 13] |
16 | Kvasnitsky Alexey Vladimirovici | 12.02.1900 - 27.11.1989 | Șef al Departamentului de Anatomie și Fiziologie a Animalelor de Fermă al Institutului Agricol din Poltava , Academician al Academiei de Științe a RSS Ucrainei | 22.03 . 1966 | [GS 14] |
17 | Kvachadze Alexander Sioevici | 1909 - ???? | Agronom șef al Fermei de Stat Salibaur, numită după Stalin, de la Ministerul Agriculturii al URSS, districtul Batumi din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Adjara | 01.09 . 1951 | [GS 15] |
optsprezece | Kvachadze Vladimir Evseevici | 04/03/1904 - 1977 | Maistru al Fermei de Stat Salibaur numită după Stalin al Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Batumi al Republicii Socialiste Sovietice Autonome Adjara | 01.09 . 1951 | [GS 16] |
19 | Kvachadze Elena Ivanovna | 1917 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Makharadze, districtul Makharadzevsky , RSS Georgiei | 01.09 . 1951 | |
douăzeci | Kvachakhia Vladimir Mikherdovici | 1891 - ???? | Legătură fermă colectivă „Abhazia sovietică” districtul Gali din RSA Abhază | 21.02 . 1948 | [GS 17] |
21 | Kvachakhiya Chokoli Nochoevich | 1898 - 06.11.1972 | Maistru al fermei colective numită după districtul Lenin Gali din ASSR Abhază | 21.02 . 1948 | [GS 18] |
22 | Kvashyna Maria Ivanovna | 29.10.1928 - 20.02.2013 | Lucrător galvanic al uzinei Harkov „Kommunar” a Ministerului Construcțiilor Generale de Mașini al URSS | 12.08 . 1976 | [GS 19] |
23 | Kvasnin Konstantin Sergheevici | 01/01/1914 - 1966 | Turner al fabricii nr. 19 al Consiliului Economiei Naționale din Perm | 17.06 . 1961 | [GS 20] |
24 | Kvashnina Galina Petrovna | 09/05/1919 - 10/10/2002 | Doctor al policlinicii nr 67, munte. Moscova | 04.02 . 1969 | [HS 21] |
25 | Kvekveskiri Vladimir Satovici | 1890 - 02.1963 | Ferma colectivă Link numită după Beria , districtul Ochemchira, ASSR Abhaz | 21.02 . 1948 | [HS 22] |
26 | Kvekvetsia Pavel Vissarionovici | 1899 - ???? | Președintele Comitetului executiv al Consiliului raional al deputaților muncitori Gagra , ASSR Abhaz | 21.02 . 1948 | [HS 23] |
27 | Kvinikadze Ivan Pavlovici | 1882 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Tsiteli skhivi” a consiliului satului Lashi din districtul Ordzhonikidzevsky al RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [GS 24] |
28 | Kvirikașvili Varlam Samsonovich | 1901 - ???? | Președintele fermei colective „Imedi” districtul Ordzhonikidzevsky din RSS Georgiei | 05.09 . 1950 | [GS 25] |
29 | Kvirilashvili Ivan Egorovici | 1901 - ???? | Ferma colectivă Link numită după cel de-al 7-lea Congres al Comintern -ului din regiunea Gurjaani a RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [HS 26] |
treizeci | Kvirkvelia Natela Nikolaevna | 1932 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective „Mebrdzoli” din districtul Zugdidi din RSS Georgiei | 29.08 . 1949 | [GS 27] |
31 | Kvirkvelia Yulon Maksimovici | 1892 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Beria, consiliul satului Teklat, districtul Tskhakaevsky, RSS Georgiei | 21.02 . 1948 | [GS 28] |
32 | Kvirtia Terenty Nadaevici | 1918 - ???? | Brigadier al fermei colective numită după Makharadze din districtul Gali din ASSR Abhază | 21.02 . 1948 | [GS 29] |
33 | Kvirtia Fedor Batlomovici | 1912 - ??? | Maistru al fermei colective numită după districtul Beria Gali din ASSR Abhază | 21.02 . 1948 | [HS 30] |
34 | Kvirchiladze Alexandra Isakovna | 1918 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Makharadze, districtul Makharadzevsky , RSS Georgiei | 01.09 . 1951 | |
35 | Kvitka Vasily Kirillovich | gen. 20.08.1927 | Maistru al fermei de stat „Slavyanoserbsky” districtul Kommunarsky din regiunea Luhansk | 30.04 . 1966 | |
36 | Keburia Valerian Pukhulovich | 1916 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Ordzhonikidze, districtul Khobsky al RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [HS 31] |
37 | Kevalishvili Ksenia Evghenievna | gen. 1926 | Fermier colectiv al fermei colective numită după Lenin, districtul Khobsky , RSS Georgiană | 02.04 . 1966 | |
38 | Kevhișvili Nikolai Alekseevici | gen. 1923 | Maistru de fermă colectivă în satul Akura, regiunea Telavi, RSS Georgiei | 02.04 . 1966 | |
39 | Keidan Albert Petrovici | gen. 07/03/1943 | Crescător de animale-specialist al fermei colective Kirov, regiunea Ludza , RSS Letonă | 17.08 . 1988 | [HS 32] |
40 | Keykiev Baigelda | 1897-1989 | Președintele fermei colective „Kenes-Tyube” districtul Talas din regiunea Dzhambul | 23.07 . 1948 | [HS 33] |
41 | Kelemetov Şukhain Ismailovich | 1898 - ???? | Zvenevoy al sovhozului de sfeclă Merken al Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Merken din regiunea Dzhambul | 08.05 . 1948 | [HS 34] |
42 | Kell August Ioganovici | 25.04.1912 - 18.09.1983 | Director al MTS Perm din districtul Verkhne-Mullinsky din regiunea Molotov | 19.03 . 1948 | [HS 35] |
43 | Kelpsh Valentin Valentinovich | 04/08/1937 - 07/09/2000 | Președinte al Comitetului științific și tehnic al Biroului șefului trupelor de inginerie al Ministerului Apărării al URSS, general-maior, Gor. Moscova | 07.05 . 1987 | [HS 36] |
44 | Keltaev Sapar | 1891 - ???? | Maistru al fermei colective „Comunismul” din districtul Ilyalinsky din regiunea Tashauz | 30.07 . 1951 | [HS 37] |
45 | Keldiyev Mahammady | 1910 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Hrușciov, districtul Denau , regiunea Surkhan-Darya | 11.01 . 1957 | |
46 | Keldyubaev Onalbay | 1901 - ???? | Manager de fermă al fermei de stat de creștere a oilor „Merkensky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Merkensky din regiunea Dzhambul | 03.05 . 1948 | [HS 38] |
47 | Kemaikin Frol Sergheevici | 28.05.1928 - 06.08.2011 | Maistru al excavatoarelor Uzinei de minereu de fier Mikhailovsky a Ministerului Metalurgiei feroase al URSS, regiunea Kursk | 22.03 . 1966 | [HS 39] |
48 | Kemashvili Vera Baturovna | gen. 15.04.1929 | Asistent maistru al fabricii de țesături și țesături din Tbilisi a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Georgiei | 02.04 . 1966 | [HS 40] |
49 | Kemularia Shalva Lavrentievici | gen. 1926 | Președinte al fermei colective numită după Kirov, districtul Khobsky al RSS Georgiei | 22.02 . 1978 | |
cincizeci | Kenal Nadejda Lavrentievna | gen. 1924 | Link fermă colectivă "Kommunar" districtul Ulanovskiy din regiunea Vinnytsia | 28.08 . 1952 | |
51 | Kenesov Dosymbay | 1880 - ???? | Păstor senior al fermei colective „Calea către comunism” din districtul Kzyl-Kuginsky din regiunea Guryev | 23.07 . 1948 | |
52 | Kenzhaev Kurban | gen. 1930 | Maistru al fermei de stat numită după cea de-a 40-a aniversare a lunii octombrie, districtul Kirovsky , regiunea Fergana | 01.03 . 1965 | |
53 | Kenzhaev Sharipbay | 1918-2004 | Mire senior al fermei colective numită după Sultanov, districtul Bostandyk , regiunea Kazahstanului de Sud | 23.07 . 1948 | [HS 41] |
54 | Kenzhalin Khalilul | 1886 - ???? | Vivar al fermei de stat de carne „Kuduksaysky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Novorossiysk din regiunea Aktobe | 23.07 . 1948 | |
55 | Kenzhalov Bekturgan | 1907 - ???? | Păstor senior al fermei de stat Zharbulaksky, districtul Urdzharsky , regiunea Semipalatinsk | 22.03 . 1966 | |
56 | Kenzhebaev Dzhaksy | 1887 - ???? | Păstor principal al fermei de stat „Guryevskiy” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Guryevsky din regiunea Guryev | 01.12 . 1949 | |
57 | Kenzhebaev Zhusup | 1893 - ???? | Păstor senior al fermei colective numită după Stalin, raionul Aral , regiunea Kzyl-Orda | 23.07 . 1948 | |
58 | Kenzhegulov Baktygali [2] | 1908-1996 | Președinte al fermei colective numită după Voroshilov, districtul Dzhangalinsky , regiunea Kazahstanului de Vest | 23.07 . 1948 | [HS 42] |
59 | Kenzhenbaev Sagyndyk | 1886 - ???? | Păstor senior al fermei colective „Kzyl-Tu” din districtul Sary-Suu din regiunea Dzhambul | 23.07 . 1948 | [HS 43] |
60 | Kentaev Kazymkhan | 12.01.1936 - 26.09.1994 | Miner al minei de sud a Uzinei miniere și metalurgice Dzhezkazgan numită după K. I. Satpaev de la Ministerul Metalurgiei Neferoase al URSS, regiunea Karaganda | 30.03 . 1971 | [HS 44] |
61 | Kerbabaev Berdy Muradovici | 15.03.1894 - 23.07.1974 | Președinte al Consiliului Uniunii Scriitorilor din Turkmenistan, academician al Academiei de Științe a RSS Turkmenului , scriitor popular al RSS Turkmen, munți. Așgabat | 14.03 . 1969 | [HS 45] |
62 | Kerbel Lev Efimovici | 07.11.1917 - 19.08.2003 | Sculptor, Academician al Academiei de Arte din URSS , Artist al Poporului din URSS, munți. Moscova | 26.03 . 1985 | [HS 46] |
63 | Kerebaev Blyal | gen. 1928 | Păstor senior al fermei de stat Buranovsky, districtul Markakol , regiunea Kazahstanului de Est | 22.03 . 1966 | [HS 47] |
64 | Kereev Bakai | 1931 - 13.02.2001 | Maistru de drum al Guryev distanță de calea ferată de Vest Kazahstan | 03.07 . 1986 | [HS 48] |
65 | Kereitbaev Duysenbay | 1885-1965 | Ferma colectivă de legătură „Kzyl-Dekhkan” din districtul Terenuzyak din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 49] |
66 | Kereselidze Shalva Yasonovich | 1913 - ???? | Șeful Laboratorului de Cercetare Problematică și Proiectare pentru Mecanizarea Culturii Ceaiului al Institutului Georgian de Cercetare în Mecanizarea și Electrificarea Agriculturii, oraș. Tbilisi | 08.04 . 1971 | [HS 50] |
67 | Islamul Kerimkulov | gen. 1928 | Link fermă colectivă „Stalinchi” districtul Yangi-Yulsky din regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | |
68 | Kerimov Ali Abbas | gen. 07/01/1929 | Brigadier al fermei de stat viticole numită după Azizbekov de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, SSR Azerbaidjan | 04.09 . 1950 | |
69 | Karimov Alysh Agash oglu | 22.05.1909 - ???? | Președintele fermei colective numită după cel de-al VIII-lea Congres al Sovietelor din regiunea Astrakhan-Bazar din RSS Azerbaidjan | 17.08 . 1950 | |
70 | Kerimov Kerim Abbas-Alievici | 14.11.1917 - 29.03.2003 | Prim-director adjunct al Institutului Central de Cercetare de Inginerie Mecanică al Ministerului Ingineriei Mecanice Generale al URSS, președinte al Comisiei de stat pentru testarea în zbor a navelor spațiale cu echipaj, general-locotenent, regiunea Moscova | 04.12 . 1987 | [HS 51] |
71 | Kerimov Magomed Hhizrievici | 22.08.1937 - 17.12.2016 | Păstor senior al fermei colective Pobeda, raionul Levashinsky , Dagestan ASSR | 06.09 . 1973 | [HS 52] |
72 | Karimov Mammad Hasan | 1898 - 17.09.1963 | Președinte al fermei colective „Vatan-Mugaribasy” din regiunea Akstafa din RSS Azerbaidjan | 21.07 . 1949 | |
73 | Kerimov Mansyr Pașa | 1930 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Karl Marx din districtul Kasum-Ismailovsky din RSS Azerbaidjan | 08.04 . 1971 | [HS 53] |
74 | Karimov Musa Asad | 12.01.1906 - 14.09.1965 | Fermă colectivă Link numită după Beria, regiunea Shamakhi , RSS Azerbaidjan | 10.03 . 1948 | |
75 | Karimov Tofig Alakbar | gen. 18.06.1930 | Operator-rolator superior al Uzinei de laminare a țevilor din Azerbaidjan numit după V.I. Lenin de la Ministerul Metalurgiei Feroase al URSS, oraș. Sumgayit | 22.03 . 1966 | |
76 | Karimov Yusif Khankishi | 05/02/1925 - 1995 | Maistru de foraj al biroului de foraj nr. 1 al departamentului de petrol „Gyurgyanneft” al Ministerului Industriei Petroliere al RSS Azerbaidjan | 19.03 . 1959 | |
77 | Kerimova Ashafatma Kidayat kyzy | gen. 07/01/1929 | Ferma colectivă Link numită după Lenin din regiunea Ujar din RSS Azerbaidjan | 17.06 . 1950 | |
78 | Kerimova Bashkhanum Mardan kyzy | 18.01.1920 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Nizami din regiunea Tauz din RSS Azerbaidjan | 21.07 . 1949 | |
79 | Kerimova Gyulbanovsha Kurban kyzy | 25.04.1918 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Yeni-el” regiunea Zagatala din RSS Azerbaidjan | 01.07 . 1949 | |
80 | Kerimova Duyma Kyazim kyzy | gen. 27.02.1927 | Ferma colectivă Link numită după Nizami din regiunea Tauz din RSS Azerbaidjan | 21.07 . 1949 | |
81 | Kerimova Mania Iskender kyzy | 19.06.1919 -? | Ferma colectivă Link numită după Voroshilov din districtul Kasum-Ismailovsky din RSS Azerbaidjan | 10.03 . 1948 | [HS 54] |
82 | Kerimova Sevgili Amiraslan kyzy | 23.04.1910 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Nizami din regiunea Tauz din RSS Azerbaidjan | 21.07 . 1949 | |
83 | Kerimova Suraya Abbas-Kulu kyzy | 15.02.1922 - 02.08.1993 | Ferma colectivă Link numită după Telman din regiunea Agdam din RSS Azerbaidjan | 10.03 . 1948 | [HS 55] |
84 | Kerko Antonina Stepanovna | 16.12.1925 - 12.10.2010 | Maistru al secției de cusut a Fabricii de tricotat Baranovichi a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Bielorusie, Regiunea Brest | 05.04 . 1971 | |
85 | Keropyan Kerop Apikovici | 1925 - ???? | Operatorul combinat al MTS Garibdzhanian al RSS Armeniei | 05.08 . 1952 | [HS 56] |
86 | Kesaeva Ksenia Nikiforovna | 15.02.1919 - 2007 | Croitoreasă la Fabrica de Confecții Kirov Ordzhonikidze a Ministerului Industriei Ușoare al RSFSR, Republica Socialistă Sovietică Autonomă Osetia de Nord | 05.04 . 1971 | |
87 | Kestelova Baychila Irkitovna | 1917 - 26.06.1967 | Păstorul fermei colective „Leninsky Nakaz” din districtul Ust-Kansky din Regiunea Autonomă Gorno-Altai | 07.03 . 1960 | [HS 57] |
88 | Kesyan Karekin Minasovich | 1892 - ???? | Maistru al fermei colective „bolșevică” din districtul Gagra din ASSR abhază | 03.07 . 1950 | [HS 58] |
89 | Ketova Anastasia Stepanovna | 14.12.1918 - 04.01.1999 | Șeful stației feldsher-obstetrică din districtul Monastyrshinsky din regiunea Smolensk | 04.02 . 1969 | [HS 59] |
90 | Ketoev Boris Nikolaevici | 17.09.1923 - 14.07.2015 | Ferma colectivă Link numită după districtul Stalin Prigorodny din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Osetia de Nord | 09.03 . 1948 | [HS 60] |
91 | Kechekmadze Shota Arsenovici | 1908 - ???? | Agronom senior al Fermei de Stat Nasakiral a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Makharadzevsky al RSS Georgiei | 05.07 . 1949 | [HS 61] |
92 | Keshokov Alim Psemahovici | 22.07.1914 - 29.01.2001 | Scriitor, persoană publică, poet popular al ASSR Kabardino-Balkarian | 11.06 . 1990 | [HS 62] |
93 | Kiba Lyudmila Fedotovna [3] | gen. 21.11.1926 | Ferma de stat de cereale "Krivorozhsky" a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Apostolovsky din regiunea Dnepropetrovsk | 16.04 . 1949 | |
94 | Kibalyuk Ivan Petrovici [4] | 25.09.1927 - 07.07.2004 | Maistru al echipei complexe de construcție și asamblare a fabricii de construcții de case Kamchatka a Ministerului Construcțiilor al URSS în regiunile din Orientul Îndepărtat și Transbaikalia, munți. Petropavlovsk-Kamchatsky | 05.06 . 1980 | |
95 | Kibasarov Satekbay | 1890 - ???? | Păstor senior al fermei colective Sharuashylyk, districtul Talas , regiunea Dzhambul | 12.07 . 1949 | [HS 63] |
96 | Kibkalo Alexandra Moiseevna [5] | 20.07.1939 - 03.04.2017 | Operatorul combinat al fermei de stat „Rodinsky” din districtul Rodinsky din teritoriul Altai | 11.12 . 1972 | [HS 64] |
97 | Kiva Vasily Kuzmich | 1911 - ???? | Combinator al fermei colective Pravda, districtul Zolotonoshsky , regiunea Cherkasy | 23.06 . 1966 | |
98 | Kienis Edgars Yanovich | 05.04.1930 - 14.03.2017 | Ferma de porci „Vainode” regiunea Liepaja din RSS Letonă | 08.04 . 1971 | [HS 65] |
99 | Kizhakin Andrei Nikolaevici | 1915 - ???? | Combinator al fermei de stat de carne „Ubagansky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Karasu din regiunea Kustanai | 13.09 . 1951 | |
100 | Kijnerova Zinaida Petrovna | 29.11.1941 - 20.01.2017 | Țesător al Asociației de producție din Svetlogorsk „Khimvolokno” numit după cea de-a 60-a aniversare a Marii Revoluții din Octombrie a Asociației de stat autosusținătoare a industriei fibrelor chimice (Soyuzkhimvolokno) din cadrul Ministerului Industriei Chimice al URSS, Regiunea Gomel | 06.01 . 1986 | [HS 66] |
101 | Kizeeva Maria Konstantinovna [6] | 07/06/1922 - 10/07/2004 | Link fermă colectivă „Zavety Ilici” districtul Kansky din teritoriul Krasnoyarsk | 07.01 . 1948 | [HS 67] |
102 | Kizelene Grajna Antanovna | gen. 1934 | Țesător al fabricii de țesături de lână „Drobe” a Consiliului Economic Lituanian, munți. Kaunas | 01.10 . 1965 | |
103 | Kizim Vasili Kirilovici | gen. 1921 | Turner al Uzinei a VIII-a de rulmenți de stat a Ministerului Industriei Auto al URSS, munți. Harkov | 22.08 . 1966 | [HS 68] |
104 | Kizima Vasily Trofimovici | gen. 01/05/1932 | Șeful Departamentului de Construcții al Centralei Nucleare de la Cernobîl al Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, Regiunea Kiev | 14.09 . 1984 | [HS 69] |
105 | Kizima Ivan Grigorievici | gen. 03/10/1933 | Maistru al fermei colective numită după Chkalov, districtul Stavischensky , regiunea Kiev | 23.06 . 1966 | [HS 70] |
106 | Kiziria Tsiala Georgievna | 1927 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după districtul Ordzhonikidze Makharadze din RSS Georgiei | 23.07 . 1951 | [HS 71] |
107 | Kizlyk Timofei Filimonovici | 20.02.1921 - 26.03.1987 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective numită după Dimitrov, raionul Uman , regiunea Cherkasy | 08.04 . 1971 | [HS 72] |
108 | Kiivit Arno Petrovici | 17.10.1934 - fara date | Maistru al minerilor din stația mea nr.4 al trustului „Estonslanets” al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, munți. Kohtla-Jarve din RSS Estonienă | 20.02 . 1974 | [HS 73] |
109 | Kiyizbaev Toobay [7] | 1900 - 13.03.1989 | Păstor senior al fermei colective „Beisheke” districtul Keminsky din regiunea Frunze | 15.09 . 1948 | [HS 74] |
110 | Kikalashvili Petr Archilovici | 1922 - ???? | Link fermă colectivă „Imedi” cartierul Ordzhonikidzevsky al RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [HS 75] |
111 | Kikilashvili Alexandru Nikolaevici | 1905 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Charkviani, districtul Signakhi , RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [HS 76] |
112 | Kiknadze Grigori Semionovici | 14.02.1897 - 24.03.1978 | Șeful Căii Ferate Transcaucaziene , RSS Georgiana | 05.11 . 1943 | [HS 77] |
113 | Kiknadze David Mihailovici | 1907 - ???? | Maistru al fermei colective numită după districtul Stalin Ordzhonikidzevsky al RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [HS 78] |
114 | Kiknadze Evlapi Tarielovna | 1893 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Stalin, districtul Ordzhonikidzevsky , RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [HS 79] |
115 | Kiknadze Zurab Vasilievici | 28.06.1912 - ???? | Secretar al Comitetului districtual Ordzhonikidze al Partidului Comunist (bolșevici) din Georgia | 09.08 . 1949 | [HS 80] |
116 | Kiknadze Matiko Melitonovna | 1911 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Tsiteli skhivi” a consiliului satului Sagandzil din districtul Ordzhonikidzevsky al RSS Georgiei | 09.08 . 1949 | [HS 81] |
117 | Kikodze Semyon Leonidovici | 1892 - 09.12.1977 | Medic șef al stației de dezinfecție a orașului, munți. Tbilisi RSS Georgiană | 04.02 . 1969 | [HS 82] |
118 | Kilava Leonti Noevici | 1922 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Molotov, districtul Tsalenjikha , RSS Georgiană | 21.02 . 1948 | [HS 83] |
119 | Kiladze Zhona Yasonovna | 1913 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Beria, districtul Lanchkhutsky al RSS Georgiei | 29.08 . 1949 | [HS 84] |
120 | Kiladze Ketevan Filippovna | 1927 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Beria, districtul Lanchkhutsky al RSS Georgiei | 29.08 . 1949 | [HS 85] |
121 | Kiladze Lamara Samsonovna | gen. 1932 | Fermier colectiv al fermei colective numită după Charkviani, districtul Makharadzevsky , RSS Georgiei | 01.09 . 1951 | [HS 86] |
122 | Kiladze Nora Filippovna | 1929 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Beria, districtul Lanchkhutsky al RSS Georgiei | 05.07 . 1951 | [HS 87] |
123 | Kilasonia Valentina Petrovna | 1929 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Kuibyshev, districtul Gegechkor , RSS Georgiei | 19.07 . 1950 | [HS 88] |
124 | Kilasonia Irakli Tarielovich | 1906 - ???? | Fermă colectivă Link numită după districtul Dzerzhinsky Lagodekhi din RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [HS 89] |
125 | Kilibaev Samudin | gen. 1930 | Păstor senior al fermei de stat Degeres, raionul Dzhambul , regiunea Alma-Ata | 22.03 . 1966 | |
126 | Kilijekov Grigori Petrovici | 1877 - 08/09/1959 | Pastor senior al fermei colective din 10 octombrie, districtul Bogradsky, Regiunea Autonomă Khakass | 23.07 . 1948 | [HS 90] |
127 | Kildisheva Claudia Sergheevna | 03/06/1917 - 05/02/1994 | Proiectant-șef adjunct al Uzinei de construcții de mașini din Moscova „Speed” pentru munca de cercetare a Ministerului Industriei Aviatice al URSS, munți. Moscova | 23.06 . 1981 | [HS 91] |
128 | Kim Alexander Ivanovici | 22/08/1928 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 92] |
129 | Kim Alexey | gen. 08/08/1924 | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 93] |
130 | Kim Anatoly | 28.12.1918 - 1982.01 | Maistru al fermei colective numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 94] |
131 | Kim Vasily | 1917 - ???? | Link fermă colectivă „New Way” districtul Nizhne-Chirchik din regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 95] |
132 | Kim Vasili Mihailovici | 25.09.1918 - 11.05.1983 | Link fermă colectivă „Pravda” districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 96] |
133 | Kim Kye-în curând | 25.09.1913 - 28.09.1969 | Maistru al fermei colective numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 97] |
134 | Cântecul Kim Geum | 1909 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Budyonny , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | [HS 98] |
135 | Kim Dmitri Alexandrovici | 02.02.1918 - 18.11.1985 | Președinte al fermei colective numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 99] |
136 | Kim Dong-guk | 12.01.1914 - 23.05.1992 | Maistru al fermei colective numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [GS 100] |
137 | Kim Dyan-deuk | 26/02/1909 - 1982/07 | Președinte al fermei colective „MOPR” districtul Karatal din regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 101] |
138 | Kim Ekaterina Georgievna | 15.01.1930 - 19.06.2019 | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 21.12 . 1953 | [HS 102] |
139 | Kim Yong-soon (Kim Lidia Petrovna) | 16.06.1926 - 15.01.2009 | Ferma colectivă Link numită după Voroshilov, districtul Karatal, regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 103] |
140 | Kim Yong-tak | 1910 - ???? | Link fermă colectivă „Pravda” districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 104] |
141 | Kim Yong-hwan | 25.10.1925 - 29.09.1982 | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 105] |
142 | Kim Ik-se | 1890 - 27.12.1976 | Ferma colectivă de legătură „Avangard” districtul Chiili din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 106] |
143 | Kim Ilya | 04.03.1928 - 20.07.2000 | Fermă colectivă Link numită după Budyonny , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | [HS 107] |
144 | Kim Ilya | 17.09.1917 - 08.06.1998 | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 108] |
145 | Kim In-beom | 1919 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 109] |
146 | Kim Innokenty Alexandrovici | 26.06.1920 - 19.05.2004 | Maistru al fermei colective numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 110] |
147 | Kim Man-Sam | 1883 - 08.1964 | Ferma colectivă de legătură „Avangard” districtul Chiili din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 111] |
148 | Kim Nam Guk | 02/04/1916 - 09/05/1995 | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 112] |
149 | Kim Nicholas | 08/12/1908 - 02/07/1997 | Maistru al fermei colective „Polyarnaya Zvezda” din districtul Sredne-Chirchik din regiunea Tașkent | 18.09 . 1950 | [HS 113] |
150 | Kim Nikolai Vasilievici | 02.12.1904 - 20.07.1988 | Director al fermei de stat numită după Al-Khwarizmi din districtul Yangiaryk din regiunea Khorezm | 10.12 . 1973 | [HS 114] |
151 | Kim Pen Cher | 17.12.1916 - 17.12.1976 | Mire senior al fermei colective Pravda, raionul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 21.07 . 1949 | [HS 115] |
152 | Kim Pengir | 1899-1978 | Ferma colectivă de legătură „Polyarnaya Zvezda” districtul Sredne-Chirchik, regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | [HS 116] |
153 | Kim Pendu | 1898 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective Polar Star, raionul Sredne-Chirchik, regiunea Tașkent | 13.06 . 1950 | [HS 117] |
154 | Kim Petr Sergheevici | 15.09.1910 - 16.11.1979 | Agronom senior la Ushtobinsk MTS, regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 118] |
155 | Kim Sang Bok | 22.12.1927 - ? | Link fermă colectivă „Zvezda” districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 21.12 . 1953 | [HS 119] |
156 | Kim Sensu | 1900 - ???? | Maistru al fermei colective „Polyarnaya Zvezda” din districtul Sredne-Chirchik din regiunea Tașkent | 07.05 . 1951 | [GS 120] |
157 | Kim Trofim | 25.02.1928 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 121] |
158 | Kim Fedor Dorofeevici | 1906-1961 | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 122] |
159 | Kim Hak-gyu | 1889-1966 | Fermier colectiv al fermei colective „Gigant”, raionul Chiili , regiunea Kzyl-Orda | 21.06 . 1950 | [HS 123] |
160 | Kim Hak-sen | 15/05/1923 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 124] |
161 | Kim Han-gu | 09.07.1882 - 20.08.1967 | Ferma colectivă de legătură „Avangard” districtul Chiili din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 125] |
162 | Kim Hyun-soo | 14.06.1921 - 10.11.1989 | Ferma colectivă Link numită după Sverdlov , districtul Verkhne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | [HS 126] |
163 | Kim Hee-Hak | 14.11.1908 - 18.04.1978 | Fermier colectiv al fermei colective „Gigant”, raionul Chiili , regiunea Kzyl-Orda | 21.06 . 1950 | [HS 127] |
164 | Kim Hong-bin | 15.12.1902 - 09.08.1985 | Președinte al fermei colective „Avangard” raionul Chiili din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 128] |
165 | Kim Hong-Seb | 18.11.1906 - 19.06.1966 | Maistru al brigăzii de creștere pe câmp a fermei colective „Estul Îndepărtat” din districtul Karatal din regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 129] |
166 | Kim Chang-beom | 1904 - 31.01.1974 | Maistru al brigăzii de creștere a câmpului fermei colective Gorki, districtul Karatal, regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 130] |
167 | Kim Chang-den | 1897-1962 | Ferma colectivă de legătură „Avangard” districtul Chiili din regiunea Kzyl-Orda | 20.05 . 1949 | [HS 131] |
168 | Kim Chang-yong | 26.10.1914 - 14.01.1970 | Ferma colectivă Link numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 132] |
169 | Kim Chanse | 09.12.1914 - 09.12.1990 | Agronom al fermei colective Polar Star, raionul Sredne-Chirchik, regiunea Tașkent | 07.05 . 1951 | [HS 133] |
170 | Kim Chen-sek | 19.05.1923 - 11.09.1978 | Ferma colectivă Link numită după Mikoyan , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 134] |
171 | Kim Chun-om | 05/10/1898 - 1972 | Fermier colectiv al fermei colective „Gigant”, raionul Chiili , regiunea Kzyl-Orda | 21.06 . 1950 | [HS 135] |
172 | Kim Yang-hwan | 1884-1953 | Fermă colectivă Link numită după Engels , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | [HS 136] |
173 | Kimbin Vladimir Vladimirovici | gen. 29.05.1939 | Maistru al constructorilor de nave ai șantierului naval Omsk , numit după cea de-a 60-a aniversare a lunii octombrie, Compania de transport fluvial Irtysh a Ministerului Flotei Fluviale a RSFSR | 06.02 . 1986 | [HS 137] |
174 | Kimitsidi Lazar Dimitrievici | gen. 1927 | Ferma colectivă Link numită după Voroșilov, Consiliul Satului Dagvinsky, Districtul Kobuletsky, Republica Socialistă Sovietică Autonomă Ajara | 29.08 . 1949 | [HS 138] |
175 | Kimstach Alexander Karlovich | 09.03.1908 - 10.11.1982 | Șeful Căii Ferate din Caucazia de Nord , munți. Rostov-pe-Don | 04.08 . 1966 | [HS 139] |
176 | Kimstach Evgenii Ivanovici | 05.08.1931 - 27.01.2013 | Președinte al fermei colective numită după Silnitsky, districtul Polotsk , regiunea Vitebsk | 16.03 . 1981 | [HS 140] |
177 | Kindratek Iuri Ilașevici | 1912-1958 | Șeful secției biroului de rafting Kutsk din districtul Glyboksky din regiunea Cernăuți | 05.10 . 1957 | [HS 141] |
178 | Kinebas Mihail Trofimovici | 26.12.1927 - 23.05.1991 | Producător de oțel al uzinei metalurgice „Zaporojhstal” numită după Ordzhonikidze al Ministerului Metalurgiei Feroase din RSS Ucraineană, oraș. Zaporojie | 22.03 . 1966 | [HS 142] |
179 | Kinzhaev Ergashbay | gen. 1928 | Maistru al fermei colective numită după Kirov, districtul Turakurgan , regiunea Namangan | 20.02 . 1978 | |
180 | Kinjibaev Karim Şahnazarovici | 15.09.1924 - 30.03.1994 | Maistru al fermei colective „Aktiv” din districtul Narimanov din regiunea Astrakhan | 30.04 . 1966 | |
181 | Kiosev Vladimir Ivanovici | 01.10.1919 - 16.11.2006 | Șeful Serviciului Căi Ferate, Clădiri și Structuri al Căii Ferate Kirov , ASSR Karelian | 01.08 . 1959 | [HS 143] |
182 | Kipen Vasily Afanasievici | 08/07/1922 - 08/02/2001 | Lăcătușul Uzinei de Automobile Kremenchug, numit după cea de-a 50-a aniversare a Ucrainei Sovietice a Ministerului Industriei Auto al URSS, Regiunea Poltava | 05.04 . 1971 | [HS 144] |
183 | Kipiani Avtandil Vikentievici | gen. 1928 | Ferma colectivă Link numită după Kirov, districtul Bolnisi , RSS Georgiei | 03.07 . 1950 | |
184 | Kiptev Pavel Efimovici | 29.06.1916 - 25.07.1991 | Maistru al turmei de vite a fermei colective numită după cea de-a 17-a conferință a partidului din districtul Kirovsky din Regiunea Autonomă Cherkess | 02.10 . 1950 | [HS 145] |
Tabel de navigație | |
---|---|
"LA" | Kabaidze - Kapychina |
Kara - Kayushkina | |
Kvakusha - Kiptev | |
Kirakosyan - Knyazkin | |
Kobaidze - Kolyado | |
Komanov — Koryakina | |
Kosarev - Koyunliev | |
Kravets — Xovreli | |
Kuandykov - Kulyan | |
Kumakov - Kyanik |
Eroii Muncii Socialiste pe site-ul „ Eroii țării ”
Eroii muncii socialiste | ||
---|---|---|