Medalie
|
Sportiv
|
Un fel de sport
|
Disciplina
|
data
|
Aur |
David Khorava |
Judo |
până la 66 kg (bărbați) |
30 august
|
Aur |
Natalia Prologaeva |
Înot |
50 m stil liber (femei, S5) |
30 august
|
Aur |
Dmitri Solovey |
Judo |
până la 73 kg (bărbați) |
31 august
|
Aur |
Alexandru Kosinov |
Judo |
până la 81 kg (bărbați) |
31 august
|
Aur |
Natalia Prologaeva |
Înot |
200 m mixt individual (femei, SM5) |
31 august
|
Aur |
Eskender Mustafaev |
Înot |
50 m stil liber (masculin S4) |
31 august
|
Aur * |
Maria Unsa |
Atletism |
aruncarea discului (femei, F35/36) |
31 august
|
Aur |
Vasili Kovalciuk |
Filmare |
pușcă cu aer comprimat, 10 m, R5, culcat (mixt, SH2) |
1 septembrie
|
Aur |
Andrei Kalina |
Înot |
100 m bras (bărbați, SB8) |
1 septembrie
|
Aur |
Yuri Tsaruk |
Atletism |
100 m (bărbați, T35) |
1 septembrie
|
Aur |
Alla Lysenko |
canotaj |
scule duble (femei, ASW1x) |
2 septembrie
|
Aur |
Maria Unsa |
Atletism |
aruncarea loviturii (femei, F35/36) |
2 septembrie
|
Aur |
Evgenii Bogodaiko |
Înot |
200 m mixt individual (masculin, SM7) |
2 septembrie
|
Aur |
Dmitri Zalevski |
Înot |
100 m spate (bărbați, S11) |
2 septembrie
|
Aur |
Andrei Golivets |
Atletism |
aruncarea loviturii (bărbați, F11/12) |
3 septembrie
|
Aur |
Maxim Veraksa |
Înot |
200 m mixt (masculin, SM12) |
3 septembrie
|
Aur |
Ruslan Katyshev |
Atletism |
săritură în lungime (bărbați, F11) |
4 septembrie
|
Aur |
Natalia Prologaeva |
Înot |
100 m bras (femei, SB4) |
4 septembrie
|
Aur |
Maxim Veraksa |
Înot |
100 m stil liber (masculin S12) |
4 septembrie
|
Aur |
Roman Pavlik |
Atletism |
săritură în lungime (bărbați, F36) |
5 septembrie
|
Aur |
Egor Dementiev |
Ciclism |
cursa individuală rutieră (bărbați, C5) |
5 septembrie
|
Aur |
Evgenii Bogodaiko |
Înot |
100 m bras (bărbați, SB6) |
5 septembrie
|
Aur |
Victoria Savtsova |
Înot |
100 m bras (femei, SB6) |
5 septembrie
|
Aur |
Egor Dementiev |
Ciclism |
cursa rutieră de grup (bărbați, C4/5) |
6 septembrie
|
Aur |
Roman Pavlik |
Atletism |
200 m (bărbați, T36) |
6 septembrie
|
Aur |
Viktor Smirnov |
Înot |
100 m fluture (bărbați, S11) |
6 septembrie
|
Aur |
Gennady Boyko |
Înot |
50 m spate (masculi, S1) |
6 septembrie
|
Aur |
Yuri Tsaruk |
Atletism |
200 m (bărbați, T35) |
6 septembrie
|
Aur |
Oksana Zubkovskaya |
Atletism |
săritură în lungime (femei, F11/12) |
7 septembrie
|
Aur |
Oksana Khrul |
Înot |
50 m fluture (femei, S6) |
7 septembrie
|
Aur |
Maxim Veraksa |
Înot |
50 m stil liber (masculin S12) |
7 septembrie
|
Aur |
Kristina Iurcenko |
Înot |
100 m bras (femei, SB9) |
8 septembrie
|
Aur |
Alexei Fedina |
Înot |
100 m bras (bărbați, SB13) |
8 septembrie
|
Argint |
Ekaterina Istomina |
Înot |
100 m fluture (femei, S8) |
30 august
|
Argint |
Evgenii Bogodaiko |
Înot |
100 m spate (bărbați, S7) |
30 august
|
Argint |
Inna Strizhak |
Atletism |
săritură în lungime (femei, F37/38) |
31 august
|
Argint |
Evgenii Bogodaiko |
Înot |
50 m fluture (bărbați, S7) |
31 august
|
Argint |
Oksana Khrul |
Înot |
100 m bras (femei, SB7) |
1 septembrie
|
Argint |
Dmitri Vinogradets |
Înot |
150 m mixt individual (masculin, SM3) |
2 septembrie
|
Argint |
Vasily Leshcinsky |
Atletism |
aruncarea discului (bărbați, F11) |
2 septembrie
|
Argint |
Alexei Pașkov |
Atletism |
aruncarea discului (bărbați, F35/36) |
3 septembrie
|
Argint |
Antonina Khodzinskaya |
Tenis de masa |
single (femei clasa 6) |
3 septembrie
|
Argint |
Olga Sviderskaya |
Înot |
100 m stil liber (femei, S3) |
3 septembrie
|
Argint |
Yana Berezhnaya |
Înot |
100 m bras (femei, SB11) |
3 septembrie
|
Argint |
Daniil Chufarov |
Înot |
400 m stil liber (masculin S13) |
4 septembrie
|
Argint |
Anton Datsko |
Șezut de scrimă |
folie individuală (bărbați, categoria B) |
4 septembrie
|
Argint |
Oksana Boturchuk |
Atletism |
400 m (femei, T12) |
4 septembrie
|
Argint |
Anastasia Misnik |
Atletism |
aruncarea loviturii (femei, F20) |
5 septembrie
|
Argint |
Anna Elisabeta |
Înot |
50 m bras (femei, S2) |
5 septembrie
|
Argint |
Andrei Kalina |
Înot |
200 m mixt (masculin, SM9) |
6 septembrie
|
Argint |
Olga Sviderskaya |
Înot |
50 m stil liber (femei, S3) |
7 septembrie
|
Argint |
Victoria Kravcenko |
Atletism |
400 m (femei, T37) |
8 septembrie
|
Argint |
Natalia Prologaeva |
Înot |
100 m stil liber (femei, S5) |
8 septembrie
|
Argint |
Viktor Smirnov |
Înot |
200 m mixt (masculin, SM11) |
8 septembrie
|
Argint |
Dmitri Vinogradets |
Înot |
50 m spate (masculi, S3) |
8 septembrie
|
Argint |
Echipa națională de fotbal a Ucrainei 7x7 Volodymyr Antonyuk Oleksiy Getun Oleksandr Devlish Ivan Dotsenko Taras Dutko Yevhen Zinoviev Igor Kosenko Dmitry Molodtsov Denis Ponomarev Konstantin Simashko Vitaly Trushev Andrey Tsukanov Anatoliy Shk Shevlochik |
Fotbal (7 persoane fiecare) |
fotbal (7 oameni) la Jocurile Paralimpice de vară din 2012 |
9 septembrie
|
Bronz |
Julia Galinskaya |
Judo |
până la 48 kg (femei) |
30 august
|
Bronz |
Natalia Nikolaychik |
Judo |
până la 52 kg (femei) |
30 august
|
Bronz |
Serghei Clippert |
Înot |
400 m stil liber (masculin S12) |
30 august
|
Bronz |
Dmitri Vinogradets |
Înot |
50 m bras (bărbați, SB2) |
30 august
|
Bronz |
Lydia Solovyova |
Powerlifting |
până la 44 kg (femei) |
31 august
|
Bronz |
Alexei Fedina |
Înot |
50 m stil liber (masculin S13) |
1 septembrie
|
Bronz |
Inna Strizhak |
Atletism |
100 m (femei, T38) |
1 septembrie
|
Bronz |
Andrey Stelmakh Ekaterina Morozova Elena Pukhaeva Denis Sobol Vladimir Kozlov (coxswain) |
canotaj |
quad-uri cu coxswain (mixt, LTAmix4+) |
2 septembrie
|
Bronz |
Mihail Popov |
Tenis de masa |
simplu (bărbați clasa 7) |
2 septembrie
|
Bronz |
Viktor Smirnov |
Înot |
100 m spate (bărbați, S11) |
2 septembrie
|
Bronz |
Roman Pavlik |
Atletism |
100 m (bărbați, T36) |
2 septembrie
|
Bronz |
Oksana Boturchuk |
Atletism |
100 m (femei, T12) |
2 septembrie
|
Bronz |
Julia Klimenko |
Tenis de masa |
single (femei clasa 6) |
3 septembrie
|
Bronz |
Victoria Safonova |
Tenis de masa |
simplu (femei clasa 7) |
3 septembrie
|
Bronz |
Alexandru Mașcenko |
Înot |
100 m bras (bărbați, SB11) |
3 septembrie
|
Bronz |
Roman Pavlik |
Atletism |
400 m (bărbați, T36) |
4 septembrie
|
Bronz |
Ani Palyan |
Înot |
50 m stil liber (femei, S7) |
4 septembrie
|
Bronz |
Serghei Clippert |
Înot |
100 m spate (masculi, S12) |
5 septembrie
|
Bronz |
Svetlana Kudelya |
Atletism |
aruncarea loviturii (femei, F20) |
5 septembrie
|
Bronz |
Irina Sotskaya |
Înot |
50 m bras (femei, S2) |
5 septembrie
|
Bronz |
Ruslan Katyshev |
Atletism |
săritură triplă (bărbați, F11) |
6 septembrie
|
Bronz |
Alexandru Golovko |
Înot |
50 m spate (masculi, S1) |
6 septembrie
|
Bronz |
Inna Strizhak |
Atletism |
200 m (femei, T38) |
6 septembrie
|
Bronz |
Daniil Chufarov |
Înot |
200 m mixt individual (masculin, SM13) |
6 septembrie
|
Bronz |
Echipa națională feminină a Ucrainei la volei în șezut Valentina Brik Larisa Klochkova Galina Kuznetsova Elena Manankova Inna Osetinskaya Larisa Ponomarenko Margarita Privalikhina (c) Larisa Sinchuk Anzhelika Churkina Olga Shatilo Ilona Yudina
|
Şezut de volei |
femei |
7 septembrie
|
Bronz |
Maxim Veraksa |
Înot |
100 m bras (bărbați, SB12) |
8 septembrie
|
Bronz |
Yarina Matlo |
Înot |
100 m bras (femei, SB12) |
8 septembrie
|
Bronz |
Alexandru Mașcenko |
Înot |
200 m mixt (masculin, SM11) |
8 septembrie
|
* Vineri ( 31 august - Ed. ), Maria Pomazan a câștigat aurul la aruncarea discului , argintul și bronzul au fost acordate femeilor chineze Qing Wu și, respectiv, Qunyu Bao. Totuși, după acordare, organizatorii au recalculat rezultatele competiției și au adus sportivul chinez pe primul loc, iar premiul ucraineanului a fost înlocuit cu unul de argint. [2]
... Comitetul Național pentru Sportul Persoanelor cu Handicap transmite că Ucraina a reușit să-i returneze medalia de aur la aruncarea discului Mariei Pomazan, care a fost luată din cauza greșelilor comise la calculul rezultatelor. … După cum se spune în mesaj, Comitetul Paralimpic Internațional a decis să acorde două medalii de aur: una ucrainenei Maria Pomazan, iar cealaltă chinezului Qing Wu.
Mary Anointed are încă un premiu de aur, pe care președintele Comitetului Național Paralimpic , Valery Sushkevich , a reușit să-l apere cu eforturi extraordinare , - spune mesajul.
Nu există mesaje corespunzătoare pe site-ul oficial al Jocurilor Paralimpice, în schimb se spune că aurul este în posesia chinezilor, argintul este la ucraineană, iar bronzul este la sportivul din Australia. [3] Purtătorul de cuvânt al Comitetului Internațional Paralimpic, Craig Spence, a declarat pentru BBC Ucraina :
Din cauza unei erori tehnice în sistemul de notare furnizat de Omega , am decis duminică ( 2 septembrie - ed. aprox. ) să mai organizăm o nouă ceremonie de premiere la Stadionul Olimpic , unde au fost acordate două medalii de aur ucrainenei Pomazan și chinezului Qing Wu și două de bronz pentru australianca Katherine Proudfoot și chinezoaica Qunyu Bao. Dar rezultatul corectat după eroare va rămâne în tabelul de medalii - aur pentru Qing Wu, argint pentru Mary Anointed și bronz pentru Catherine Proudfoot.
Adică, această decizie nu va afecta poziția Ucrainei în tabelul de medalii. [4] Cu toate acestea, după cum a declarat președintele Comitetului Național Paralimpic, Valery Sushkevich, BBC Ucraina, în cursul zilei de duminică, IPC și-a reconsiderat decizia cu privire la medalia de aur a lui Mary Pomazan la aruncarea discului de cinci ori. În cele din urmă, s-a hotărât să se organizeze o nouă ceremonie luni dimineață , decernând paralimpicului ucrainean o medalie de argint. Potrivit domnului Sushkevich, Maria „demoralizată” nu a venit la ceremonie. [5]
|
|