Premiul de stat pentru tineret Mari El, numit după Olyk Ipay , este premiul de stat al Republicii Mari El în domeniul literaturii , culturii și artei , științei, activităților sociale și semnificative din punct de vedere social pentru tineret . Se acordă o dată la doi ani. Este numit după poetul reprimat Mari , traducătorul și jurnalistul Olyk Ipay (1912-1937) [1] .
A fost înființată în 1968 de către Comitetul Regional Mari al Ligii Tineretului Comunist Leninist All-Union ca premiu al Mari Komsomol numit după Olyk Ipay [2] .
Primii câștigători ai premiului sunt compozitorul Eric Sapaev (postum) și poetul Valentin Kolumb .
Timp de 48 de ani, 130 de nominalizați au devenit laureați ai Premiului Olyk Ipay [3] . Printre aceștia se numără artistul popular al Rusiei Alexander Bakulevsky , artiștii onorati ai Federației Ruse Zosim Lavrentiev, Izmail Efimov , Ivan Yamberdov, poetul popular al Republicii Mari El Semyon Nikolaev, artiștii onorati ai Rusiei Galina Ivanova, Alla Aleksandrova, Ivan Smirnov, creativ echipele Ansamblului de Dans de Stat „Mari El” , ansamblului etnografic popular „Mari Pamash”, artiști onorați ai Rusiei și mulți alții [4] .
În 1994, în legătură cu formarea Republicii Mari El, premiul a devenit de stat.
În anul aniversării a 100 de ani de la Komsomol (2018), Guvernul Republicii Mari El a completat Premiul de Stat pentru Tineret al Republicii Mari El în domeniul literaturii, culturii și artei cu noi nominalizări:
În 2022, numărul de bonusuri a fost crescut la 15, iar valoarea stimulentelor monetare la 40 de mii de ruble [5] .
Premiile de stat pentru tineret sunt acordate:
Potrivit Decretului șefului Republicii Mari E din 14 martie 2012 N 22 „Cu privire la Premiul de Stat pentru Tineret al Republicii Mari El în domeniul literaturii, culturii și artei cu numele Olyk Ipay”, premiul este acordat cetățenilor Federației Ruse pentru crearea de opere de literatură și artă talentate, inedite și originale, implementarea proiectelor creative și de cercetare în domeniul culturii, care au primit recunoaștere publică și reprezintă o contribuție semnificativă la cultura Republica Mari El [6] .
Vârsta solicitanților pentru premiu este de la 18 la 35 de ani (inclusiv).
Pentru premiu pot fi depuse următoarele lucrări [7] :
Criterii de evaluare a lucrărilor depuse [8] :
Comisia de sub conducerea Republicii Mari El pentru acordarea premiului include reprezentanți ai Ministerului Culturii, Presei și Afacerilor Etnice, Ministerului Educației și Științei Mari El, șefi ai instituțiilor culturale republicane, uniunilor creative și jurnalişti.
Portalul MariUver le consideră premiul. O. Ipay o piatră de hotar importantă în viața tinerilor creativi Mari:
„Acest premiu poate fi primit o dată în viață, precum și titlul de Artist al Poporului din Rusia . Nu oferă niciun beneficiu social, doar sprijin material unic. Dar tinerețea lui Mari El se străduiește să o obțină, pentru că este un pas în viața lor creatoare” [9] .
La ceremonia de premiere pentru 2013-2014 din ianuarie 2015, șeful Mari El L. I. Markelov a remarcat importanța acestui premiu:
„Astăzi a fost o plăcere pentru mine să prezint premii tinerilor și talentați care glorific republica noastră. Cu toții am lucrat activ în 2014, care a fost declarat Anul Culturii, am introdus două teatre noi, unul dintre ele cu orgă, și sunt sigur că 2015, care va fi marcat de literatura rusă, va fi marcat și de noi obiecte. pentru republică, iar tineretul creator se va arăta în domeniile lor de activitate. Dramaturgi, artiști, sculptori, cântăreți, scriitori - toți ar trebui să-și arate talentele și să participe la dezvoltarea culturii” [4] .
Anul premiului | Laureații |
---|---|
1968 | Kolumb Valentin Hristoforovici , poet [10]
Sapaev Erik Nikitich , compozitor (postum) |
1969-1970 | Nikolaev Semyon Vasilievich , poet [10]
Lavrentiev Zosim Fedorovich , artist Ivanova (Yamaeva) Galina Nikolaevna, actriță |
1971-1973 | Kosorotov Valentin Nikolaevici , scriitor [10]
Orchestra pop pentru tineret „Orbita” Ansamblul de tineret Mikryakovsky de guslari din districtul Gornomariy Chebaturina Raisa Sergeevna, artist |
1973-1974 | Rybakov Nikolay Fedorovich , dramaturg [10]
Shirnin Anatoly Alexandrovich , sculptor Corul de copii al internatului nr. 1, Yoshkar-Ola |
1975-1976 | Sychev Alexander Fedorovich , poet [10]
Mihailin Ivan Alekseevici, artist Orchestra Simfonică a Colegiului Muzical. I. S. Palantaya |
1977-1978 | Artamonov Yuri Mikhailovici, scriitor [10]
Belkov Iuri Sergheevici, artist Cvintetul de instrumente de suflat al Teatrului Muzical de Stat Mari, format din: Artist de onoare al Mari ASSR K. A. Stepanov (oboi), V. V. Shapkin (flaut), V. I. Panov (clarinet), P. M. Vasyutin (fagot) și N. M. Gusev (corn), soliști a teatrului Evgheni Turenko și Inna Alexandrovna Mosaleva |
1979-1980 | Smolnikov Alexey Stepanovici , traducător [10]
Medvedev Anatoly Vasilievici, sculptor Ansamblul folcloric etnografic „Mariy Pamash” VIA "Souvenir" DK im. XXX aniversare a Victoriei |
1981-1982 | Panov Vladimir Mihailovici , poet [10]
Yashmolkin Alexey Kirillovich , compozitor Ansamblul Vocal și Coregrafic de Stat Mari „Mari El” Toktaulov Nikolay Vasilievich, artist |
1983-1984 | Timirkaev Anatoly Timirshinovich , poet [10]
Makov Serghei Nikolaevici , compozitor Ansamblul de dansuri și cântece populare „Sudarushka” |
1985-1986 | Zaharov Veniamin Alexandrovici , compozitor
Ansamblul de dansuri de sală DK im. XXX aniversare a Victoriei „Tineretul” |
1987-1988 | Ivanova (Aptullina) Albertina Petrovna , poetesă [10]
Ansamblul Folcloric Studențesc „Riya-Riya” al Universității de Stat Mari Studioul de film amator al popularului Yungo-Kusherginskaya din districtul Gornomariy „Yungafilm” |
1989-1990 | Abukaev Vyacheslav Alexandrovich , prozator [10]
Kulshetov Valery Dmitrievich , compozitor Izibaev Alexey Rusaevich, solist al grupului de soiuri „Cas” Yaranov Evgeny Gerasimovici, pictor VIA „Ensul” Morkinsky DK Ansamblul de guslari ai Palatului de Cultură Elasovsky din districtul Gornomariy |
1991-1992 | Spiridonov Anatoly Yakovlevich , scriitor [10]
Ishtrikova Tatyana Vyacheslavovna, poetesă [10] Yandubaev Serghei Vasilievici, sculptor Korotaev Evgeny Nikolaevich, actor Ansamblul de cântece și dansuri populare „Murseskem” al Palatului de Cultură Ivansolinsky din districtul Kuzhenersky Grup de creație și punere în scenă a Parcului de Cultură și Recreere. XXX aniversare a Komsomolului |
1993-1994 | Izilyanova Valentina Mikhaydarovna , poetesă [10]
Tanygin Yuri Ivanovici, artist Ansamblul de cântece și dansuri populare „Nagyrsh” cu grupul exemplar de copii „Aricii” al Casei de artă populară Yezhov din districtul Medvedev Ansamblul de cântece și dansuri „Ervel Mari” al Centrului Republican de Artă Populară |
1995-1996 | Orlova Alla Alekseevna, broderist
Orchestra de instrumente populare a Colegiului Republican de Cultură și Arte Smirnov Ivan Vikentievici, actor Ansamblul de Instrumente Populare al Colegiului Muzical. I. S. Palantaya |
1997-1998 | Rusanov Iuri Petrovici, redactor la radio Mari
Malinin Sergey Mikhailovici, solist-instrumentist al Filarmonicii de Stat Mari. Da. Eshpay Shaydulina Alevtina Andreevna, artist aplicat, profesor de educație suplimentară la Palatul Creativității pentru Tânărul Yoshkar-Ola Makarova Nina Albertovna, dansatoare de balet a Ansamblului de dans de stat „Mari El” Shabalin Vladimir Evdokimovici, solist de balet al Teatrului de Operă și Balet de Stat Mari. E. Sapaeva Ansamblul de cântece și dansuri populare „Peledysh” al Centrului Republican de Artă Populară, director artistic - Sergeev Evgeny Arkadyevich. Ansamblul de dans popular „Rvezylyk” al Colegiului Republican de Cultură și Arte Mari |
1999-2000 | Kokovichin Alexander Mikhailovici, poet [10]
Belugin Yuri Andreevich, artist Ansamblul de dansuri populare „Improviz”: liderul Yashkina Zhanna Mikhailovna, coregraful Kolesnikov Pyotr Leonidovich, participanții Suslina Svetlana, Sarafannikov Andrey, Dvoeglazov Andrey, Romanova Marina Ansamblul de cântece populare „Erenger”: director artistic Chernova Svetlana Vasilievna, director muzical Gorbunov Valery Nikolaevici, participanți Bogatyreva Natalya Ivanovna, Ermakov Anatoly Serafimovich, Paidysheva Nadezhda Nikolaevna Teatru-studio pentru copii „Zerkalo”: directori artistici Lyadova Tatyana Valentinovna, Pchelina Olga Viktorovna |
2001-2002 | Pchyolkina (Ivanova) Tatyana Alexandrovna, poetesă [10]
Semyonov Valery Vitalievich, compozitor Aldushkin Sergey Sergeevich, artist Mingazova Nailya Vakhovna, maestru broder Organizația de creație pentru copii și tineret „Teatru-Studio „Zerkalo” |
2003-2004 | Pekhmetova Svetlana Fedorovna, jurnalist
Matveev Mihail Ivanovici, jurnalist Nikolaev Vladislav Alekseevich, artist-vocalist Bogomolov Oleg Anatolevici, artist Asmaev Artyom Mikhailovici, actor Makoveev Vladimir Gennadievich, Smirnov Andrey Mikhailovici, sculptori în lemn |
2005-2006 | Echipa de creație a „Radio Mari El”: Karpov Sergey Vladimirovich, Kozhevnikov Alexander Gennadievich, Pushkina Natalya Vasilievna, Chemesheva Marina Vitalievna, Yakaeva Irina Gennadievna
Popova Elvira Gennadievna, compozitoare și compozitoare Talantseva Olga Albertovna, artist Aktuganov Igor Vitalievici, actor Yandukova Svetlana Albertovna, compozitoare și compozitoare Grup de amatori populari „Teatrul de stradă” Sărbătoarea „cartierului urban” Orașul Yoshkar-Ola „” |
2007-2008 [11] | Gordeeva (Nikitina) Nadezhda Gennadievna, poetesă
Rechkin Alexander Sergeevich, vocalist Klyukina Maria Yurievna, artist grafic Dunaev Konstantin Mihailovici, Kogan Dmitry Sergeevich, Korotkov Konstantin Valerievich, Novikov Maxim Evgenievich, Parshin Kirill Valerievich, dansatori (solisti) ai Teatrului de Stat de Operă și Balet Mari. E. Sapaeva Antropova Svetlana Sergeevna, producătoare de dantelă Fanfara exemplară pentru copii a Centrului cultural și de agrement rus Kukmor din districtul municipal Medvedev (liderul orchestrei E. E. Yushkin) |
2009-2010 [12] | Echipa creativă a ziarului Kugarnya (jurnaliştii Elvira Kuklina, Irina Stepanova, Alevtina Tanygina, Elvira Terentyeva, Irina Yambarsheva)
Pashkina Nadezhda Valikaevna, compozitoare și compozitoare Iglina Elena Alexandrovna, grafician Lyubov Kupsoltseva, Angela Mamaeva, Lilia Rybakova, Sergey Mamaev, actori ai Teatrului Național Dramatic Mari. M. Shketana Teatru exemplar pentru tinerii spectatori „Mască” al Centrului Regional pentru Cultură și Agrement al Districtului Municipal Medvedevsky (șefii teatrului Alla Moskvina și Irina Ivanova) |
2011-2012 [13] | Arkhipov Grigory Vyacheslavovich, compozitor, dirijor
Ivanova Evgenia Alexandrovna, pictor Smorodinova Elena Nikolaevna, Pchelkina Aida Pavlovna, bibliografi Iskakova Roza Evghenievna, Vinogorova Elvira Alexandrovna, interpreții cântecului pop Mari Khabaleva Marina Olegovna, cercetător muzeal |
2013-2014 [14] | Baidimirov Dmitri Alexandrovich, Aiguzina Anastasia Artyomovna, Shurygin Andrey Vladimirovich, cercetători, cercetători ai Muzeului Național al Republicii Mari El numit după. T. Evseeva
Ivanova Elena Aleksandrovna, jurnalist Maykov Alexander Leonidovich, dirijorul fanfarei exemplare a Colegiului Republican de Cultură și Arte Mari, numită după I. S. Palantai Svetlakova (Solovyova) Tatyana Anatolyevna, poetă [10] Smirnova Iulia Mikhailovna, artistă de arte și meșteșuguri |
2015-2016 [15] | Angajații Centrului Teatrului Mari pentru Copii și Tineret: Gordeeva Ervina Gennadievna, regizor, Kudryavtsev Alexey Sergeevich, actor, Nikolaeva Natalya Andreevna, actriță, Fedotova Olga Anatolyevna, actriță
Gavrilova Marina Gennadievna, brodatoare Metelkova Polina Valerievna, artistă de arte și meșteșuguri Sungurova Raisiya Borisovna, poet [10] Shavkunova Maria Sergeevna, Azikov Nikolai Valentinovich, Gavrosh Alexander Sergeevich, jurnalisti TV Baibaeva Ekaterina Nikolaevna , dansatoare de balet |
2017-2018 [16] | În domeniul literaturii, artei și arhitecturii numite după Olyk Ipay:
Bessonova Svetlana Arkadievna, scriitoare Vedenkin Artyom Aleksandrovich, dansator de balet al Teatrului de Stat de Operă și Balet Mari, numit după I.I. E. Sapaeva Popova-Okuneva Tatyana Gennadievna, actriță a Teatrului Mari pentru tineri spectatori Fedorova Lyudmila Evgenievna, redactor al Companiei de stat de radio și televiziune „Mari El” Yamberdova Tatyana Ivanovna, profesor, muzician
În domeniul științei, tehnologiei și producției: Andrianov Denis Yuryevich, student, tehnician, Universitatea Tehnologică de Stat Volga; Zvereva Oksana Sergeevna și Kobylina Ekaterina Veniaminovna, angajați ai Universității Tehnologice de Stat din Volga Kondratenko Zarina Kamilevna, angajat al Universității de Stat Mari
În domeniul activităților sociale și semnificative din punct de vedere social: Kukushkin Ivan Konstantinovich, Surkov Ivan Evgenievich, Fisenko Alexandra Sergeevna și Yakimova Anna Alexandrovna, membri ai echipei de căutare a studenților „Resurrection” FSBEI HE „Mari State University” Mishakov Alexey Anatolyevich, Kubekov Mihail Alexandrovici, Salishkina Daria Alekseevna și Samoilova Maria Nikolaevna, reprezentanți ai Organizației Publice Regionale a Republicii Mari El în domeniul educației culturale a tinerilor „Grupul de inițiativă pentru tineret” |
2019-2020 [17] | În domeniul literaturii, artei și arhitecturii numite după Olyk Ipay:
Zavoyskina Marina Albertovna, profesor de cea mai înaltă categorie a Colegiului Republican de Cultură și Arte Mari, numit după I. S. Palantai Matveev Vladimir Vladimirovici, Aptulaev Vladimir Vasilyevich, Fedorova Zhanna Yuryevna, echipa canalului de radio „Mari El Radio” Pekteev Stepan Vasilyevich, directorul Teatrului Național Dramatic Mari, numit după A.I. M. Shketana Popov Igor Gennadievici, poet, redactor-șef al revistei „Onchyko” [10] Sannikova Anna Andreevna, profesoară de desen, pictură, compoziție GBPOU Mari El „Școala de artă Yoshkar-Ola” În domeniul științei, tehnologiei și producției: Vaskanova Nadezhda Alexandrovna, cercetător principal al departamentului de etnografie al Muzeului Național al Republicii Mari El, numit după T. Evseev Ovchinnikov Vladimir Viktorovich și Ryabova Maria Igorevna, angajați ai Universității Tehnologice de Stat din Volga Toktarov Aleksey Ivanovich și Antonova Alina Gennadievna, angajați ai CJSC „Uzina de brânză Sernur” În domeniul activităților sociale și semnificative din punct de vedere social: Belov Ilya Konstantinovich artist-designer al E-Studio LLC; Sokolova Anna Nikolaevna, șef, antrenor senior al ansamblului exemplar de dans de sală al Republicii Mari El al clubului de dans și sport „Debut” |