Festivalul Internațional de Science Fiction „Star Bridge” de la Kharkiv (KhIFF „Star Bridge”) este un festival anual al scriitorilor de science-fiction, unde se acordă premii lucrărilor de science fiction în limba rusă care au fost lansate anul trecut. Are loc din 1999 la Harkov la mijlocul lunii septembrie. Festivalul este una dintre cele mai populare convenții fantasy din CSI , organizarea sa este acoperită pe scară largă de mass-media ucraineană și rusă, evenimentul se desfășoară într-o atmosferă caldă și prietenoasă.
Prima organizare a festivalului în 1999 a fost precedată de o participare de 10 ani a viitorilor membri ai comitetului de organizare la clubul de science fiction al orașului „Contact”.
În 2012, festivalul a încetat să mai existe, deoarece a fost în centrul unei dispute politice între sponsorul principal Avakov și primarul din Harkov, Kernes .
Până în 2009, Alexander Zolotko a fost directorul festivalului Star Bridge .
Principalele responsabilități organizatorice ale festivalului sunt atribuite comitetului de organizare în următoarea componență (pentru anul 2009):
Premiile acordate la festival sunt împărțite în două tipuri: „democratice” și „autoritare”.
Premiile democratice sunt stabilite de Comitetul de Organizare și sunt acordate pe baza rezultatelor votării tuturor participanților la festival, inclusiv a membrilor Comitetului de Organizare:
Premiile autoritare sunt acordate de către fondatorii lor fără vot. Aceste premii includ:
și o serie de alte premii și premii.
Numire | Locul 1 Caduceu de Aur |
Locul II Caduceu de argint |
locul III Caduceu de bronz |
---|---|---|---|
I Festivalul „Podul Stelelor” 7-10 octombrie 1999 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | L. Vershinin „Selva nu-i plac străinii” |
S. Lukyanenko „ Oglinzi false ” |
M. Uspensky „Pe cine să trimită după moarte” |
formă mare | E. Lukin „Zona justiției” |
S. Lukyanenko „ Pazul de noapte ” |
V. Vasiliev , Anna Lee „Mercând în noapte” |
Cărți de debut | N. Bolshakov , A. Pervushin „Colecționari așchii” |
V. Ugryumova „Numele zeiței” |
P. Shumilov " Dragonul singuratic " |
II Festivalul „Podul Stelor-2000” 14-17 septembrie 2000 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | V. Vasiliev , S. Lukyanenko " Vegherea zilei " |
M. și S. Dyachenko „Aventurier” |
Y. Bryder , N. Chadovich „Distrugătorul lui Maksar” |
formă mare | M. și S. Dyachenko , A. Valentinov , G. L. Oldie „Frontieră” |
E. Lukin „Aura stacojie a organizatorului proto-party” |
O. Divov „Culling” |
Cărți de debut | D. Skyryuk „Vulpea de toamnă” |
A. Lgov „Olaf invincibil” |
V. Khlumov „Maestrul inelelor de fum” |
al III-lea Festival „Podul Stelor-2001” 13-16 septembrie 2001 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | Wang Bunny Holm pentru primul juan al seriei „Nu există oameni răi” |
S. Lukyanenko „ Vine dimineața ” |
D. Skyryuk pentru romanele „Amurgul sabiei”, „Sângele pământului” și „Visele dragonului” - continuarea romanului „Vulpea de toamnă” |
V. Burtsev pentru romanele „Diamond Reality” și „Diamond Rain” | |||
formă mare | M. și S. Dyachenko „ Magii pot face orice ” |
O. Divov „Interpretarea viselor” |
A. Gromov „O mie și una de zile” |
Cărți de debut | F. Berezin "Cenusa" |
George Lockhart pentru Dreptul la furie - Mânia dragonului |
N. Ignatova „Războiul străin” |
al IV-lea Festival „Podul Stelor-2002” 12-15 septembrie 2002 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | V. Vasiliev „Moștenirea uriașilor” |
F. Berezin „Cataclismul care se apropie” și „Cataclismul paralel” |
Van Bunny Holm „Cazul vârcolacilor” și „Cazul maimuței câștigătoare” |
formă mare | M. și S. Dyachenko „ Valea Conștiinței ” |
A. Gromov „Aripi de țestoasă” |
S. Lukyanenko „Dansez în zăpadă” |
Cărți de debut | L. Kaganov "Comutarea" |
D. Kazakov "Sunt un magician!" |
G. Karpov " Identificarea parasmatului " |
V Festivalul „Podul Stelor-2003” 11-14 septembrie 2003 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | Ciclul V. Vasiliev „Vrăjitorul din Kievul Mare” |
Ciclul A. Pekhov „Cronicile din Siala” |
D. Kazakov „Ucigașul magicienilor” |
formă mare | S. Lukyanenko „Spectrum” |
M. și S. Dyachenko " Pandem " |
Y. Bryder , N. Chadovich „Un cui în cap” |
Cărți de debut | Y. Verov „Cronicile invaziei” |
R. Afanasiev „Astral” |
O. Gromyko "Profesia: vrăjitoarea" |
al VI-lea Festival „Podul Stelor-2004” 16-19 septembrie 2004 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | S. Lukyanenko „ Cregul crepuscular ” |
E. Lukin „Portretul unui magician în tinerețe” |
V. Vasiliev „ Chipul Palmirei negre ” |
formă mare | O. Divov „Observator de noapte” |
A. Gromov , V. Vasiliev „Antarctica online” |
M. și S. Dyachenko „Varan” |
Cărți de debut | O. Ovchinnikov „Șapte păcate” |
Elena Bychkova , Natalia Turchaninova „Ruby Karashehr” |
I. Yasinovskaya „Granița lumilor” |
VII Festivalul „Podul Stelor-2005” 15-18 septembrie 2005 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | A. Valentinov , M. și S. Dyachenko , G. L. Oldie „Pentacle” |
V. Panov „Crucea Regală” |
F. Berezin „Războiul 2030: Zori Roșii” și „Războiul 2030: Focul Metropolei” |
formă mare | A. Gromov „Feudal” |
O. Gromyko „Adevărații dușmani” |
S. Prokopchik „Rușii au plecat”. |
Cărți de debut | A. Kubatiev „Vântul și moartea” |
L. Andronova " La comanda tunetului " |
A. Rudazov „Arhiimagine” |
al VIII-lea Festival „Podul Stelor-2006” 14-17 septembrie 2006 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | A. Gromov „harta islandeză” |
Alexey Pekhov „Căutătorii vântului”, „Vântul Artemisiei” |
F. Berezin „Războiul 2030. Atacul Munților Stâncoși” |
formă mare | D. Truskinovskaya „Shaitan Star” |
O. Gromyko „Floarea lui Kamaleynik” |
M. și S. Dyachenko „Energie sălbatică” |
Cărți de debut | Shimun Vrochek „Nimeni nu-l cheamă pe sergent” |
S. Slyusarenko „Senzații tactile” |
I. Paul „Îngerul Păzitor 320” |
al IX-lea Festival „Star Bridge-2007” 13-16 septembrie 2007 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | V. Rybakov „Pelin steauat” |
V. Panov „Ziua Dragonului” |
F. Berezin „Creatorul navei negre” |
formă mare | M. și S. Dyachenko " Vita Nostra " |
D. Skyryuk „Black Dog Blues” |
V. Vasiliev „Comoara lui Kapudaniya” |
Cărți de debut | S. Malitsky „Misiune pentru un străin” |
S. Paliy „Pe dinăuntru în afară” |
M. Nazarenko „Noul Minotaur” |
X Festival „Podul Star-2008” 11-14 septembrie 2008 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | Y. Verov , I. Minakov " Aterizare pe Europa " |
A. Gromov „Lasso rusesc” |
O. Gromyko „Cronicile din Belarus” |
formă mare | D. Kazakov „Vânătoarea de supraom” |
S. Loginov „Rusia în spatele norului” |
M. și S. Dyachenko „ Regele cuprului ” |
Cărți de debut | Y. Verov , I. Minakov „Aterizarea pe Saturn sau trei sute de ani de singurătate” |
D. Kolodan „De cealaltă parte”. |
I. Naumov „Schimb de ostatici”. |
Festivalul al XI-lea „Podul Stelor-2009” 17-20 septembrie 2009 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | O. Gromyko „Anul șobolanului. Vidunya" |
M. și S. Dyachenko „Răul nu are putere” |
Y. Valetov „Școala ticăloșilor” |
formă mare | S. Lukyanenko " Kluttyopa " |
M. Galina " Mica Sălbăticie " |
A. Gromov „O șansă pentru un dinozaur” |
Cărți de debut | D. Kolodan , K. Shainyan „The Life of Monsters” (debutant - doar K. Shainyan) |
N. Shcherba „A fi vrăjitoare” |
Shimun Vrochek , V. Obedin „Talent sălbatic”. (debutant - doar V. Obedin) |
XII Festivalul „Podul Stelor-2010” 16-19 septembrie 2010 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | O. Gromyko „Anul șobolanului. Călător" (cartea a doua a romanului) |
F. Berezin „Războiul 2011. Împotriva NATO” |
V. Panov „ Vânzătorii imposibilului ” |
formă mare | D. Kazakov „Zeii ruși” |
K. Shahinyan „Drum lung spre Bimini” |
M. Uspensky „Mașina Paradisului” |
Cărți de debut | A. Kirsanov (pseudonim al Iuliei Gavrilenko și al Marinei Drobkova) „Primul judecător al labirintului” |
M. Petrosyan " Casa în care ... " |
M. Khorsun „Ushelets” |
XIII Festivalul „Podul Stelor-2011” 15-18 septembrie 2011 | |||
Cicluri, seriale și romane cu continuare | Mercy Shelley "2048" |
N. Shcherba „Tasta oră” |
L. Astakhova , Y. Gorshkova „Amintiți-vă de viață” |
formă mare | O. Divov „Simbioți” |
V. Danikhnov „Fata și mortul” |
T. Skorenko „Grădina lui Hieronymus Bosch” |
Cărți de debut | B. Georgiev „Vânătoarea lui Ulise” |
I. Veresnev „Fiara lunii” |
N. Tsyurupa „De la om la om” |
Premii literare de ficțiune | |
---|---|
Hugo | |
Nebuloasă | |
Locus |
|
Premiul World Fantasy | |
Premiile Campbell | |
Austria | |
Marea Britanie | |
Polonia | |
Rusia |
|
STATELE UNITE ALE AMERICII | |
Ucraina | |
Franţa | |
Japonia | |
China |