Această pagină face parte din lista Eroilor Muncii Socialiste și îi listează în ordine alfabetică pe cei cărora li s-a acordat titlul de Erou al Muncii Socialiste , ale căror nume încep cu litera „ I ” .
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | HS |
---|---|---|---|---|---|
unu | Iablokov Dmitri Dmitrievici | 13.11.1896 - 18.02.1993 | Profesor al Departamentului Clinicii Terapeutice Facultății a Institutului Medical din Tomsk , Academician al Academiei de Științe Medicale a URSS | 06.11 . 1986 | [GS 1] |
2 | Yablokov Nikolai Matveevici | 29.04.1911 - 12.08.1992 | Șeful filialei fermei de stat „Verkhnemullinsky” din districtul Perm din regiunea Perm | 11.12 . 1973 | [GS 2] |
3 | Yablokova Alexandra Konstantinovna | 1930 - 22.11.2016 | Link fermă colectivă "Novaya Keshtoma" Poshekhonsky district din regiunea Yaroslavl | 30.04 . 1966 | [GS 3] |
patru | Yavdoshin Anatoly Arhipovici | 19.07.1938 - 02.01.2012 | Tractorist al fermei de stat „Yaroslavsky” districtul Komsomolsk din regiunea Aktobe | 19.02 . 1981 | |
Yavir (Yavor) Maria Ivanovna [1] | 02.08.1926 - 22.04.2006 | Fermă colectivă Link numită după Chkalov , districtul Novo-Moskovsky, regiunea Dnepropetrovsk | 04.03 . 1949 | ||
5 | Yavnov Serghei Antonovici | 07.02.1937 - 24.01.2016 | Șofer de troleibuz al depozitului de troleibuze din cartierul Kirovsky al Ministerului Locuinței și Serviciilor Comunale al RSFSR, oraș. Novosibirsk | 14.08 . 1986 | [GS 4] |
6 | Iavorski Boris Vladimirovici | 20.08.1910 - 18.03.1991 | Director al fermei de stat Bidaik din districtul Kzyltu din regiunea Kokchetav | 11.01 . 1957 | [GS 5] |
7 | Iavorski Vasili Ivanovici | 10.01.1876 - 20.09.1974 | Geolog și paleontolog, angajat al Institutului Minier din Leningrad , doctor în științe geologice și mineralogice, munți. Leningrad | 12.01 . 1971 | [GS 6] |
opt | Iavorski Pavel Vladimirovici | 24.04.1905 - 26.06.1975 | Director al fermei viticole de stat numită după Molotov a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Anapa din teritoriul Krasnodar | 26.09 . 1950 | [GS 7] |
9 | Yagafarov Sabit Fatihovici | 01.01.1935 - 15.06.1981 | Maistru de foraj al Departamentului de foraj Nijnevartovsk nr. 2 al Glavtyumenneftegaz al Ministerului Industriei Petroliere al URSS, districtul național Khanty-Mansiysk din regiunea Tyumen | 21.07 . 1975 | [GS 8] |
zece | Yagdzhiev Luka Lazarevici | 29.06.1910 - 15.08.1993 | Șeful producției fabricii nr. 586 al Comitetului de Stat al Consiliului de Miniștri al URSS pentru echipamente de apărare, munți. Dnepropetrovsk | 17.06 . 1961 | [GS 9] |
unsprezece | Yagmurova Yazgul | 15.04.1936 - ???? | Fermier colectiv al fermei colective numită după Andreev, raionul Karabekaul, regiunea Chardjou | 14.02 . 1957 | [GS 10] |
12 | Yagola Vasily Andreevici | gen. 1929 | Brigadier de montatori al echipei de pod nr. 2 a Glavmostostroy al Ministerului Construcțiilor Transporturilor al URSS, munți. Kiev | 09.08 . 1958 | |
13 | Iagotintsev Nikolay Ivanovici | 22.12.1936 - 12.07.2001 | Maistru al instalatorilor departamentului de construcții și instalații nr. 2 al trustului de construcție și instalare "Stavropolkhimstroy" al Ministerului Construcțiilor Industriale al URSS, oraș. Nevinnomyssk, Teritoriul Stavropol | 24.04 . 1981 | [GS 11] |
paisprezece | Yagubov Alisafa Aligeydar oglu | 1937 - 24.05.2016 | Păstor senior al fermei de stat de lapte Shurabad din regiunea Apsheron din RSS Azerbaidjan | 07.07 . 1986 | [GS 12] |
cincisprezece | Yagubov Jahandar Mammad oglu | 1892 - 17.08.1968 | Agronom șef al departamentului raional de agricultură din regiunea kazahă din RSS Azerbaidjan | 10.03 . 1948 | |
16 | Yadgarova Bagi | 1903-1995 | Fermă colectivă Link numită după Budyonny, districtul Pakhtaabad, regiunea Stalinabad | 01.03 . 1948 | |
17 | Yadenkus Ionas Yuozovich | 1922 - ???? | Ferma de porci „Kretingale” regiunea Klaipeda din RSS Lituaniană | 22.03 . 1966 | |
optsprezece | Yadrishchensky Anisim Mihailovici | 16.09.1916 - 10.04.1989 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Olovyanninskaya din regiunea Chita | 09.03 . 1948 | [GS 13] |
19 | Yazev Vasily Ivanovici | 24.01.1913 - 1999 | Manager al trustului „Pribalkhashstroy” al Consiliului Economic Karaganda | 09.08 . 1958 | [GS 14] |
douăzeci | Yazmukhamedov Bitdy | 1925 - ???? | Operator de buldozer al departamentului „Karakumgidrostroy”, Turkmen SSR | 31.12 . 1960 | [GS 15] |
21 | Iazovski Ivan Egorovici | 10.01.1917 - 31.03.1974 | Ferma colectivă de legătură „Pyatiletka în 4 ani” din districtul Kuznetsk din regiunea Kemerovo | 25.02 . 1949 | [GS 16] |
22 | Iazulian Mesrop Ivanovici | 1902 - ???? | Ciobanesc senior al fermei colective Kirov din regiunea Sisian a RSS Armeniei | 17.08 . 1948 | [GS 17] |
23 | Yazyeva Karlan | 1922 - ???? | Link ferma colectivă „Teze-El” districtul Bayram-Ali din regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [GS 18] |
24 | Yaitskaya Anastasia Sergheevna | 1920 - ???? | Lucrător la ferma de stat Achigvar, numită după Mikoyan de la Ministerul Agriculturii al URSS, districtul Gali din ASSR Abhază | 05.07 . 1949 | [GS 19] |
25 | Yayloyan Ekaterina Minasovna | 15.04.1917 - 08.10.2006 | Ferma colectivă de legătură „Bannerul comunei” din districtul Verkhne-Bakansky din teritoriul Krasnodar | 13.08 . 1949 | [GS 20] |
26 | Yakimenko Ekaterina Evdokimovna [2] | 1922 -??? | Zvenevaya of Pervomaisky sfecla sovhoz de la Ministerul industriei alimentare al URSS, regiunea Sumy | 30.04 . 1948 | |
Yakimenko Maria Timofeevna [3] | gen. 1928 | Link fermă colectivă "Primul Mai" districtul Ostersky din regiunea Cernihiv | 23.04 . 1952 | ||
27 | Yakimov Alexandru Panteleimonovici | 1924-1983 | Șeful Departamentului de foraj Nizhneodessa al Asociației Komineft a Ministerului Industriei Petroliere al URSS, Komi ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 21] |
28 | Iakimov Petr Ivanovici | 10/08/1915 - 06/11/2008 | Profesor al școlii profesionale orășenești nr.9, munți. Minsk | 20.07 . 1971 | [HS 22] |
29 | Yakimova Nina Matveevna | 1931 - | Lăptatoarea fermei colective Pobeda, raionul Falensky , regiunea Kirov | 08.04 . 1971 | [HS 23] |
treizeci | Yakimchuk Ulyan Agafonovich | 21.06.1919 - 15.08.1988 | Maistrul șantierului de instalare nr. 1 al trustului „Electroyuzhmontazh” al Ministerului Energiei și Electrificării din RSS Ucraineană, munți. Regiunea Zmiev Harkov | 20.04 . 1971 | [GS 24] |
31 | Iakin Viktor Vasilievici | 1928-2004 | Inginer al depozitului de locomotive Popasnaya al căii ferate Donețk, regiunea Voroșilovgrad | 04.05 . 1971 | |
32 | Yakina Maria Mihailovna | 1926-1977 | Tractorist al fermei de stat Chermozsky, districtul Ilyinsky , regiunea Perm | 08.04 . 1971 | [GS 25] |
33 | Yakovenko Anna Zaharovna | 1925 - ???? | Ferma de stat de creștere a porcilor „Rețiukovșchina” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Gelmyazovsky din regiunea Poltava | 22.10 . 1949 | |
34 | Yakovenko Evfrosiniya Grigorievna | 1918 - ???? | Link fermă colectivă "Socialist Perebudova" Lysogorsky district din regiunea Nikolaev | 16.02 . 1948 | |
35 | Iakovenko Lidia Ivanovna | gen. 01/06/1941 | Lăptăriță la școala tehnică a fermei de stat Bryukhovetsky, districtul Bryukhovetsky , teritoriul Krasnodar | 13.03 . 1981 | [HS 26] |
36 | Yakovenko Nikolai Petrovici | 1913 - 23.10.1993 | Președintele fermei colective „Komsomolskaya Pravda” din districtul Dzhuvalinsky din regiunea Kazahstanului de Sud | 28.03 . 1948 | [GS 27] |
37 | Yakovenko Petr Trifonovici | 1892 - ???? | Fermă colectivă Link numită după districtul K. Marx Promyshlenny din regiunea Kemerovo | 06.03 . 1948 | [GS 28] |
38 | Yakoventsev Anatoly Alexandrovici | 11.06.1937 - 24.09.2014 | Comandantul de aeronave al Detașamentului Comun de Aviație Lipetsk al Administrației Aviației Civile din Regiunile Centrale ale Ministerului Aviației Civile al URSS | 04.02 . 1983 | [GS 29] |
39 | Iakovkin Vasili Abramovici | 1909 - ???? | Tractorist al fermei colective numită după districtul Michurin Promyshlenny din regiunea Kemerovo | 19.04 . 1967 | [HS 30] |
40 | Yakovlev Alexander Efimovici | 1926-1990 | Președinte al fermei colective Briviba, raionul Kraslava, RSS Letonă | 08.04 . 1971 | [HS 31] |
41 | Yakovlev Anatoli Timofeevici | 18.01.1941 - 11.10.2015 | Director al Institutului de Cercetare pentru Tehnologia de Precizie al Ministerului Industriei Electronice al URSS, munți. Moscova | 10.03 . 1981 | [HS 32] |
42 | Iakovlev Vasily Afanasievici | 20.04.1920 - ???? | Prim-secretar al Comitetului Districtual Mainsky al PCUS, Regiunea Ulyanovsk | 07.12 . 1973 | [HS 33] |
43 | Yakovlev Vladimir Vasilievici | 1925 - ???? | Brigadier de zidari al coloanei mobile mecanizate nr. 1195 a trustului „Vologdaselstroy” al Ministerului Agriculturii al RSFSR, mentor de tineret | 04.03 . 1976 | |
44 | Yakovlev Vladimir Mihailovici | 02.05.1903 - 20.09.1983 | Proiectant-șef al Uzinei de Construcție de Mașini din Leningrad „Zvezda” numită după K. E. Voroshilov de la Ministerul Ingineriei Grele, Energiei și Transporturilor al URSS | 05.04 . 1971 | [HS 34] |
45 | Iakovlev Grigori Georgievici | 28.02.1927 - 14.09.2013 | Comandant de barj al Companiei Navale de Stat Dunare a Ministerului Marinei din URSS, munte. Izmail, regiunea Odesa | 03.08 . 1960 | [HS 35] |
46 | Iakovlev Evgheni Alekseevici | gen. 27.02.1937 | Ferma de producție experimentală Link numită după Lenin de la Institutul de Cercetare Științifică al Inului din întreaga Uniune, districtul Torzhoksky , regiunea Kalinin | 10.02 . 1975 | [HS 36] |
47 | Iakovlev Evgheni Nikolaevici | gen. 17.10.1931 | Director general al Asociației de producție Tyumentransgaz pentru transportul și furnizarea de gaze a Glavtyumengazprom al Ministerului Industriei Gazelor din URSS, districtul autonom Khanty-Mansiysk | 21.02 . 1986 | [HS 37] |
48 | Yakovlev Efim Alekseevici | 11.03.1907 - 29.12.1989 | Președintele fermei colective „Octombrie roșie” districtul Ananyevsky din regiunea Odesa | 08.06 . 1951 | [HS 38] |
49 | Iakovlev Ivan Sergheevici | 1933 - ???? | Maistru al brigăzii complexe mici a întreprinderii industriei lemnului Konosha a Ministerului Pădurilor, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, Regiunea Arhangelsk | 17.09 . 1966 | [HS 39] |
cincizeci | Iakovlev Mihail Timofeevici | 14.11.1928 - 06.09.1995 | Turner-foresitor al fabricii de construcție de mașini grele din Ural, numit după Sergo Ordzhonikidze de la Ministerul Ingineriei Grele și Transporturilor din URSS, munți. Sverdlovsk | 11.07 . 1983 | |
51 | Yakovlev Nikolai Fiodorovich | 1904 - ???? | Medic veterinar principal al fermei subsidiare „Pervomayskoye” a departamentului economic al Comitetului pentru Securitate de Stat din cadrul Consiliului de Miniștri al URSS [4] , districtul Leninsky din regiunea Moscova | 05.08 . 1954 | |
52 | Iakovlev Petr Ionovici | 22.02.1921 - 07.11.1978 | Doyar al fermei de stat „Amginsky” din districtul Amginsky din Republica Autonomă Sovietică Socialistă Yakut | 23.12 . 1976 | [HS 40] |
53 | Iakovlev Serghei Vasilievici | 1912 - ???? | Brigadier de zidari al trustului „Gorstroy” al Ministerului Construcțiilor și Materialelor de Construcții din RSS Turkmenă, munți. Așgabat | 09.08 . 1958 | [HS 41] |
54 | Iakovlev Fedor Matveevici | 02/05/1920 - 11/11/1975 | Maistru de tencuieli al departamentului specializat în construcții de construcții urbane și rurale din cadrul Consiliului de miniștri al ASSR Karelian, munți. Petrozavodsk | 09.08 . 1958 | [HS 42] |
55 | Yakovleva Aksinya Iosifovna | 1912 - 17.05.1966 | Ferma colectivă de legătură „Toboșarul” din districtul Aleksandrovsky din regiunea Voroșilovgrad | 16.02 . 1948 | [HS 43] |
56 | Yakovleva Anastasia Yakovlevna | 10.11.1919 - 29.05.1998 | Lăptașa fermei de stat de reproducție Arkhangelsky, districtul Primorsky , regiunea Arhangelsk | 22.03 . 1966 | [HS 44] |
57 | Yakovleva Galina Petrovna | 24.07.1940 - 10.08.2018 | Pieptănat la uzina de pânză și pânză din Tyumen a Ministerului Industriei Textile din RSFSR | 23.05 . 1986 | [HS 45] |
58 | Iakovleva Evdokia Ivanovna | 10.03.1924 - 30.12.2005 | Vițel fermei colective în memoria lui I. V. Stalin, raionul Petrovsky-Zavodsky, regiunea Chita | 07.03 . 1960 | [HS 46] |
59 | Yakovleva Zinaida Alekseevna [5] [6] | 24.05.1923 - 23.08.1996 | Link de semințe fermă colectivă „Stroitel” districtul Slavkovsky din regiunea Pskov | 12.07 . 1949 | [HS 47] |
60 | Yakovleva Zinaida Egorovna | 1926 - 05.1993 | Maistru al fermei colective „New Life” districtul Bezhetsky din regiunea Kalinin | 30.04 . 1966 | |
61 | Yakovleva Zoia Ivanovna | 18.06.1933 - 15.09.2008 | Maistru-agronom al fermei de stat „Volgo-Don” districtul Kalachevsky din regiunea Volgograd | 30.04 . 1966 | [HS 48] |
Yakovleva Nina Zakharovna [7] | 1930 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Budyonny, districtul Berezovsky , regiunea Odesa | 21.03 . 1949 | ||
62 | Iakovleva Pavel Petrovna | 16.06.1909 - 07.06.1995 | Lăptatoarea fermei colective „Octombrie roșie” a consiliului satului Knyazhestrovsky din districtul Kholmogorsky din regiunea Arhangelsk | 30.08 . 1950 | [HS 49] |
63 | Yakonova Nina Vasilievna [8] | 1928 - ???? | Ferma de porci a plantei de reproducție „Ventsy-Zarya” din districtul Kavkazsky din teritoriul Krasnodar | 22.03 . 1966 | [HS 50] |
64 | Yaksen Edgar Albertovici | 01/02/1922 - 05/05/2009 | Ofițer de serviciu la stația Tapa a Căii Ferate Baltice, SSR Estonia | 04.05 . 1971 | |
65 | Yakubbaev Buvamirza | 1900 - ???? | Maistru al brigăzii de tractoare a primei regiuni Namangan MTS Namangan | 11.01 . 1957 | |
66 | Yakubenko Evgheni Andreevici | 1935 - ???? | Turner-turnător al Uzinei de Construcție de Mașini din Donețk numită după Lenin Komsomol al Ucrainei a Asociației de Producție „Donetskgormash” a Ministerului Construcțiilor de Mașini Grele al URSS | 30.11 . 1989 | |
67 | Yakubov Ahmad | 1906 - 20.11.1968 | Maistru al brigăzii de cultivare a bumbacului fermei colective numită după Lenin , raionul Deinau, regiunea Chardjou | 14.02 . 1957 | [HS 51] |
68 | Yakubov Victor Ivanovici | 21.10.1939 - 09.12.2020 | Operator de mașini de hârtie la fabrica de celuloză și hârtie din Svetogorsk a Ministerului Industriei celulozei și hârtiei din URSS, regiunea Leningrad | 17.01 . 1977 | [HS 52] |
69 | Yakubov Iskandar | 1928 - ???? | Maistru al fermei colective Pravda Vostoka, raionul Leninsky , regiunea Andijan | 20.02 . 1978 | |
70 | Yakubov Kuly | 1905 - 19.10.1978 | Link fermă colectivă "8 martie" districtul Kunya-Urgench , regiunea Tashauz | 05.04 . 1948 | [HS 53] |
71 | Yakubov Marufbay | 1909 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Voroshilov, districtul Leninabad, regiunea Leninabad | 17.04 . 1951 | |
72 | Yakubov Mirsaid | 1894 - ???? | Agronom al fermei colective numită după Lenin, districtul Shakhrinau, regiunea Stalinabad | 03.05 . 1949 | |
73 | Yakubov Mirsuleiman | 1902 - ???? | Președintele Consiliului de productivitate al fermei colective numită după districtul Kaganovici Yangi-Yulsky din regiunea Tașkent | 13.06 . 1950 | |
74 | Yakubov Tajiahun | 1912 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Narimanov, districtul Pakhtaabad , regiunea Andijan | 11.01 . 1957 | |
75 | Yakubov Fazildin | 1923 - ???? | Maistru al brigăzii de tractoare a celui de-al doilea Izbaskent MTS din regiunea Andijan | 11.01 . 1957 | |
76 | Yakubova Durdypashsha | 1930 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Stalin din consiliul satului Gazavat din districtul Kupyr din regiunea Khorezm | 13.06 . 1950 | |
77 | Yakubova Oguljik | 1922 - ???? | Link ferma colectivă „Teze-El” districtul Bayram-Ali din regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [HS 54] |
78 | Yakubova Tokhta | gen. 1936 | Maistru al fermei colective „Namuna” din districtul Turtkul din Karakalpak ASSR | 26.02 . 1981 | |
79 | Iakubovich Nadejda Pavlovna | gen. 1929 | Maistru al schimbului turnătoriei Uzinei de automobile Minsk a Consiliului Economic al RSS Bielorusia | 07.03 . 1960 | |
80 | Yakubonene Mihailina Teofilevna | 1922 - ???? | Lăptăriță la ferma experimentală a Institutului de Cercetare Agricolă din Lituania, districtul Kėdainiai | 22.03 . 1966 | |
81 | Yakunadze Dursun Rushenovich | 1909-1966 | Maistru al fermei colective numită după Andreev, districtul Batumi , ADjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 55] |
82 | Yakunenkov Ivan Ivanovici [9] | 17.12.1932 - 12.04.2018 | Director al fabricii de reproducere de stat Arzhenka, districtul Rasskazovsky , regiunea Tambov | 08.04 . 1971 | [HS 56] |
83 | Yakunenkov Piotr Ustinovich | 25.10.1928 - 29.11.1990 | Maistru al fermei colective „Rusia Sovietică” districtul Rudnyansky din regiunea Smolensk | 23.06 . 1966 | [HS 57] |
84 | Yakunin Alexey Ivanovici | 15.10.1902 - 16.04.1968 | Director al Uzinei Electromecanice Harkov a Ministerului Industriei Electrice al URSS | 17.11 . 1965 | [HS 58] |
85 | Yakunin Ivan Egorovici | 1929 - ???? | Operator de combină de tractor al fermei de stat numită după Panfilov, districtul Oktyabrsky , regiunea Kustanai | 23.06 . 1966 | [HS 59] |
86 | Yakunin Leonid Vasilievici | 08.07.1930 - 13.12.2017 | Brigadier de pictori al departamentului șefului lucrării nr. 672 al trustului de construcție și instalare nr. 94 al Ministerului Construcțiilor al URSS, munți. Vladimir | 04.03 . 1976 | [HS 60] |
87 | Yakunkin Leonid Petrovici | 23.11.1929 - 10.05.2019 | Combinator al fermei colective „Calea lui Lenin” din districtul Marxovsky din regiunea Saratov | 08.04 . 1971 | [HS 61] |
88 | Yakupov Gilman Girfanovich | 20.03.1925 - 13.02.2012 | Primul secretar al Comitetului districtual Khaibullinsky al PCUS, Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 62] |
89 | Iakusev Grigori Alexandrovici | 28.11.1906 - 02.11.1980 | Agronom șef al fermei de stat Krasnoselsky, districtul Yuryev-Polsky, regiunea Vladimir | 23.06 . 1966 | [HS 63] |
90 | Iakuşeva Tatiana Ivanovna | 1905 - ???? | Vițel la o fermă colectivă în satul Saratovka, regiunea Kalinin , RSS Armeniei | 22.03 . 1966 | [HS 64] |
91 | Yakushin Ivan Alexandrovici | 30.08.1939 - 11.11.2015 | Link fermă colectivă „Zarya” districtul Tambov din regiunea Amur | 23.12 . 1976 | [HS 65] |
92 | Yakushin Ivan Nikitovici | 18.09.1934 - 25.03.2016 | Președinte al fermei colective numită după Lenin, districtul Lyubertsy , regiunea Moscova | 17.08 . 1988 | |
93 | Yakushina Valentina Vasilievna | 23.02.1923 - 13.04.2016 | Tricotat la Fabrica de tricotat Kosinskaya a Ministerului Industriei Ușoare din RSFSR, Regiunea Moscova | 05.04 . 1971 | |
94 | Yakushina Tatyana Danilovna | 04.12.1914 - 23.12.1995 | Maistru al fermei de stat „Shilovsky” districtul Shilovsky din regiunea Ryazan | 22.03 . 1966 | [HS 66] |
95 | Iakușkina Lidia Ivanovna | 1924 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Parkhomenko, districtul Podvolochissky , regiunea Ternopil | 08.04 . 1971 | |
96 | Iakshina Lyubov Stefanovna | 20.05.1928 - 20.09.1997 | Maistru al fermei colective „Rodina” din districtul Krasnogvardeisky din Regiunea Autonomă Adygei | 08.04 . 1971 | [HS 67] |
97 | Yakshtas Alfonsas Antanovici | 1917 - ???? | Șofer al Biroului de Transport Auto din Vilnius al Ministerului Transporturilor Auto și Autostrăzilor din RSS Lituaniană | 05.10 . 1966 | |
98 | Yalagin Ivan Vasilievici | 01/03/1914 - 04/06/1968 | Maistru de tencuieli al departamentului de construcție și instalare nr. 4 al trustului Elektrostalstroy din Glavmosoblstroy, regiunea Moscova | 09.08 . 1958 | [HS 68] |
99 | Yalevskiy Vladlen Danilovici | 29.05.1926 - 10.12.2005 | Director al Minei Zyryanovskaya a Combinatului Yuzhkuzbassugol al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, Regiunea Kemerovo | 30.03 . 1971 | [HS 69] |
100 | Yalin Petr Pavlovici | 16.05.1925 - 13.08.2009 | Maistru al fermei colective „Plugul roșu” raionul Arzamas din regiunea Gorki | 11.12 . 1973 | [HS 70] |
101 | Yalovoy Ivan Nikonovich | 1918 - ???? | Președintele fermei colective „Komingern” districtul Nedrigailovsky din regiunea Sumy | 08.12 . 1973 | |
102 | Ialukhin Matvei Petrovici | 16.11.1908 - 05.06.1992 | Director general al asociației de producție „Sverdlovskoe” pentru păsări de curte, regiunea Sverdlovsk | 19.12 . 1988 | [HS 71] |
103 | Iamkovoi Vasily Timofeevici | 08/01/1917 - 04/03/1987 | Ciobanesc senior al plantei de reproducere „Cierul Roșu” districtul Chaplinsky din regiunea Herson | 22.03 . 1966 | [HS 72] |
104 | Iamnov Vasili Vasilievici | 12/02/1931 - 04/04/2000 | Maistru al minerilor de pe fața de lucru a minei Ayutinskaya a combinatului Rostovugol al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, Regiunea Rostov | 29.12 . 1973 | [HS 73] |
105 | Yampilov Baudorzha Bazarovici | 15.09.1916 - 11.05.1989 | Compozitor și dirijor, Artist al Poporului al URSS, ASSR Buryat | 12.09 . 1986 | [HS 74] |
106 | Yamulov Ignatie Romanovici | 21.04.1928 - 25.10.2010 | Bucătar de celuloză la Fabrica de Celuloză și Hârtie Mari a Ministerului Pădurilor, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, Mari ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 75] |
107 | Yang Chun-sik | 1901 - 20.07.1973 | Președintele fermei colective „Kum-zhota” districtul Sverdlovsk din regiunea Dzhambul | 15.06 . 1950 | [HS 76] |
108 | Ianatiev Petr Borisovici | 1896 - ???? | Director al fermei de stat de creștere a porcilor „Metalist” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Amvrosievsky din regiunea Stalin | 06.04 . 1949 | [HS 77] |
109 | Yangireev Davletkirey Saitgareevici | 15.09.1927 - 20.05.1999 | Maistru al micii echipe integrate a întreprinderii din industria lemnului Beloretsk a Ministerului Silviculturii, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, Bashkir ASSR | 17.09 . 1966 | [HS 78] |
110 | Iandovin Serghei Grigorievici | 1911 - 02/12/1994 | Miner al minei „Capitala” uzinei metalurgice numită după A. K. Serov de la Consiliul Economic Sverdlovsk | 19.07 . 1958 | [HS 79] |
111 | Ianenko Ivan Grigorievici | 1933 - ???? | Combinatorul fermei de cereale „Mirolyubovsky” districtul Presnovsky din regiunea Kazahstanului de Nord | 23.06 . 1966 | [HS 80] |
112 | Ianenko Nikolai Nikolaevici | 22.05.1921 - 16.01.1984 | Director al Institutului de Mecanică Teoretică și Aplicată din Filiala Siberiană a Academiei de Științe a URSS , membru titular al Academiei de Științe a URSS, munți. Novosibirsk | 21.05 . 1981 | [HS 81] |
113 | Janes Vambol Hansovich | 1913 - ???? | Agronom al fermei colective numită după Stalin Leselidzevsky consiliul satului din districtul Gagra din RSA Abhază | 03.05 . 1949 | [HS 82] |
114 | Yankin Illarion Pavlovici | 18.06.1910 - 14.09.1964 | Director al fermei de stat Dzerzhinsky din districtul Oktyabrsky din regiunea Kazahstanului de Nord | 11.01 . 1957 | [HS 83] |
115 | Iankovici Dmitri Stepanovici | 1929 - ???? | Maistru al fermei colective „Pershe Travnya” districtul Zbarazhsky din regiunea Ternopil | 23.06 . 1966 | |
116 | Iankovski Alexander Alekseevici | 27.05.1911 - 16.05.1999 | Conducător de locomotivă senior al coloanei de locomotivă nr. 3 din rezerva specială a Comisariatului Poporului de Căi Ferate din URSS (depozitul Căii Ferate de Vest Orsha , regiunea Vitebsk) | 05.11 . 1943 | [HS 84] |
117 | Iankovski Ivan Dmitrievici | 09.09.1924 - 26.03.2009 | Președinte al fermei colective „40 de ani de octombrie” din raionul Stolin din regiunea Brest | 30.04 . 1966 | [HS 85] |
118 | Yanovski Vladimir Romanovici | 28.02.1939 - 20.06.1995 | Maistru al șoferilor de tractor ai fermei de stat „Stepnoy” din districtul militar Kiev, regiunea Dnepropetrovsk | 24.03 . 1981 | [HS 86] |
119 | Ianovski Evgheni Nikolaevici | 17.11.1930 - 10.07.2004 | Maistru al fermei colective „Druzhba” districtul Nizhnegorsky din regiunea Crimeea | 23.06 . 1966 | [HS 87] |
120 | Yanok Ishak Ibrahimovic | 05.11.1927 - 17.03.2003 | Maistru al fermei colective „Octombrie” districtul Teuchezhsky din Regiunea Autonomă Adygei | 23.06 . 1966 | [HS 88] |
121 | Jansons Ivars Augustovich | 26.10.1932 - 12.03.1990 | Președinte al fermei colective „Uzvara” din regiunea Bauska din RSS Letonă | 30.03 . 1982 | [HS 89] |
122 | Ianușkene Agota Moteevna | 1907 - ???? | Președintele fermei colective „Musu ateitis” districtul Pasvalsky din RSS Lituaniană | 23.06 . 1966 | |
123 | Ianușkin Mihail Kirilovici | 14.10.1923 - 05.08.2004 | Tractorist al fermei de stat „Kazahstanul Roșu” din districtul Borodulikha din regiunea Semipalatinsk | 19.04 . 1967 | |
124 | Ianchat Vasily Oyunovich | 1932 - 08.08.2014 | Maistru al fermei de stat „Victory” districtul Tandinsky din Tuva ASSR | 13.12 . 1972 | [HS 90] |
125 | Ianchevski Stanislav Mihailovici | 1937-2007 | Operatorul combinatului minier al asociației de producție „Beloruskali” numit după aniversarea a 50 de ani a URSS a Ministerului Industriei Chimice al URSS, munți. Soligorsk, regiunea Minsk | 13.05 . 1977 | [HS 91] |
126 | Iancenko Petr Ivanovici | 1917 - ???? | Maistru al fermei de stat „Dictatoria” a Ministerului Agriculturii și Achizițiilor din URSS, Regiunea Stalin | 31.08 . 1953 | [HS 92] |
Yanchuk Ksenia Grigorievna [10] | 07/05/1922 - ???? | Ferma colectivă Link numită după districtul Telman Telmanovsky din regiunea Stalin | 02.06 . 1950 | [HS 93] | |
127 | Ianciuk Nikolai Mihailovici | 15.02.1938 - 06.05.2008 | Mecanic al fermei colective Iskra, districtul Gorodok , regiunea Hmelnytsky | 08.12 . 1973 | [HS 94] |
128 | Yanshin Alexander Leonidovici | 28.03.1911 - 09.10.1999 | Director adjunct al Institutului de Geologie și Geofizică al Filialei Siberiei a Academiei de Științe URSS, Academician al Academiei de Științe URSS, Gor. Novosibirsk | 27.03 . 1981 | [HS 95] |
129 | Yanyshevsky Vladimir Pavlovici | 21.10.1930 - 10.05.2021 | Maistru al unei mici echipe integrate a întreprinderii Kargasoksky din industria lemnului din cadrul Ministerului Pădurilor, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, Regiunea Tomsk | 17.09 . 1966 | [HS 96] |
130 | Ianșin Dmitri Vasilievici | 08.11.1930 - 26.04.2010 | Legătura legăturii mecanizate a fermei colective „Rassvet” districtul Novousmansky din regiunea Voronezh | 31.12 . 1965 | [HS 97] |
131 | Yapparov Karam Kharlamovici | 24.12.1924 - 04.06.2016 | Aglomerator principal al Uzinei de Mine și Procesare Kachkanar, numit după Ya. M. Sverdlov de la Ministerul Metalurgiei Feroase al URSS, Regiunea Sverdlovsk | 30.03 . 1971 | [HS 98] |
132 | Yapryntsev Egor Potapovich | gen. 1938 | Maistru de sudori electrici ai fabricii de construcții de case din Kamchatka a Ministerului Construcțiilor al URSS în regiunile din Orientul Îndepărtat și Transbaikalia, munți. Petropavlovsk-Kamchatsky | 22.05 . 1986 | |
133 | Yaptune Hansuta Harnovich | 01.04.1934 - 29.04.1998 | Maistru al brigăzii de creștere a reni a fermei colective Zarya Taimyr, raionul Ust-Yenisei, raionul național Taimyr | 08.04 . 1971 | [HS 99] |
134 | Yaraliev Yarmet | 07/01/1912 - 06/03/1980 | Maistru de foraj al biroului de foraj nr. 1 al trustului „Shirvanburneft” al Ministerului Industriei Petroliere al RSS Azerbaidjanului, oraș. Baku | 23.05 . 1966 | [GS 100] |
135 | Yaralov Artyom Bugdanovich | 1905-1994 | Agronom șef al Departamentului de Agricultură al districtului Lagodekhi al RSS Georgiei | 25.09 . 1950 | |
136 | Yarashev Irgash | 1900 - 03/10/1960 | Agronom al fermei colective „Constituția lui Stalin” din districtul Stalinabad din RSS Tadjik | 05.05 . 1951 | |
137 | Yarv Anna-Elvira Yukhanovna | 29.08.1909 - 14.03.2002 | Director al școlii de șapte ani Saku , regiunea Harju din RSS Estonienă | 07.03 . 1960 | [HS 101] |
138 | Jarvekulg Pelageya Petrovna | 17.10.1910 - 16.05.1985 | Lăptatoarea fermei colective „Koit” din regiunea Viljandi din RSS Estonienă | 01.03 . 1958 | [HS 102] |
139 | Yarvi Eugen Matveevici | 10.12.1917 - 14.10.1994 | Motorist de ferăstrău electric al întreprinderii Nadvoitsky din industria lemnului din districtul Segezha din ASSR Karelian | 05.10 . 1957 | [HS 103] |
140 | Iaremenko Vasily Makarovich | 21.03.1914 - 03.03.1990 | Director al fabricii de ulei și grăsimi Ussuriysk a Ministerului Industriei Alimentare din RSFSR, Primorsky Krai | 26.04 . 1971 | [HS 104] |
141 | Yaremenko Vladimir Ivanovici | 06/08/1930 - 03/02/1997 | Maistru de drifters al Administrației Miniere Pervomaisky a Ministerului Metalurgiei Feroase din RSS Ucraineană, munți. Kryvyi Rih, regiunea Dnepropetrovsk | 30.03 . 1971 | [HS 105] |
142 | Iaremiychuk Maria Alekseevna | 07.03.1920 - 13.09.2013 | Fermă colectivă Link numită după Ivan Franko, districtul Gvozdetsky , regiunea Stanislav | 13.07 . 1954 | [HS 106] |
143 | Yarisova Maria Nikanorovna | 15.08.1904 - 21.03.1980 | Secțiunea fermei de stat de cereale „Kropotkinsky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Kropotkinsky din teritoriul Krasnodar | 11.02 . 1949 | [HS 107] |
144 | Yarkin Maxim Fiodorovich | 1912 - 25.03.1986 | Încărcătorul meu nr. 62 al trustului „Gremyachinskugol” al combinatului „Molotovugol” al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, Regiunea Molotov | 26.04 . 1957 | [HS 108] |
145 | Iarmatov Kamil Iarmatovici | 02.05.1903 - 17.11.1978 | Regizor de film, director artistic al studioului de film " Uzbekfilm ", Artist al Poporului din URSS, munți. Taşkent | 28.04 . 1973 | [HS 109] |
146 | Yarmatova Dzhambul | 1906 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Stalin, districtul Shaartuz, regiunea Stalinabad | 01.03 . 1948 | |
147 | Yarmola Victor Markovich | 26.11.1922 - 24.05.1978 | Director al Uzinei de Automatizare din Kiev, numită după G. I. Petrovsky de la Ministerul Industriei Navale al URSS | 26.04 . 1971 | [HS 110] |
148 | Yarmontovich Elena Vasilievna | 15.08.1929 - 19.09.1986 | Link fermă colectivă „Znamya Sovetov” districtul Lida , regiunea Grodno | 30.04 . 1966 | [HS 111] |
149 | Yarmoşevici Grigori Nikolaevici | 21.01.1928 - 13.05.2013 | Prima vatră a fabricii de siderurgie Nizhny Tagil, numită după V. I. Lenin de la Ministerul Metalurgiei feroase al URSS, regiunea Sverdlovsk | 22.03 . 1966 | [HS 112] |
150 | Yarov Kurban | 04.11.1911 - 22.03.1981 | Director al MTS Ordzhonikidzeabad din districtul Ordzhonikidzeabad al RSS Tadjik | 17.01 . 1957 | |
151 | Iarovoy Grigori Vasilievici | 1914-1989 | Președintele Artelului Agricol numit după Congresul al XIX-lea al Partidului din districtul Osakarovsky din regiunea Karaganda | 11.01 . 1957 | [HS 113] |
152 | Yarovoy Mihail Martynovici | 19.09.1909 - 28.05.1978 | Comisarul navei cu aburi „Proletarsk” al Departamentului Azov al flotei de minereu de cărbune a Companiei de transport maritim al Mării Negre a Ministerului Flotei Maritime a URSS, munți. Jdanov, regiunea Donețk | 29.07 . 1966 | [HS 114] |
153 | Yarovoy Mihail Savvici | 15.12.1925 - 19.07.2007 | Tractorist al fermei de stat Borkovsky, districtul Borovsky, regiunea Kustanai | 08.04 . 1971 | |
154 | Iarovoy Stepan Petrovici | 1927 - ???? | Maistru al instalatorilor departamentului de specialitate Dneprodzerzhinsk „Khimmontazh” nr. 208 al trustului „Dneprometallurgmontazh” al Ministerului de instalare și lucrări speciale de construcție al RSS Ucrainei, regiunea Dnepropetrovsk | 23.04 . 1980 | [HS 115] |
155 | Yaronis Arkadi Iosifovich | 1885 - ???? | Șeful Secției Hidrosecție a Departamentului Sistem de Irigații al Canalului Oktemberyan, RSS Armeniei | 16.10 . 1950 | [HS 116] |
156 | Yaroslavtsev Vladimir Ksenofontovici | 22.07.1938 - 02.03.2009 | Șeful detașamentului mecanizat al fermei colective „Zabaykalets” districtul Sretensky din regiunea Chita | 23.12 . 1976 | [HS 117] |
157 | Yarokh Elena Nesterovna | 1908 - ???? | Legături ale fermei colective „Octombrie roșie” din districtul Tauride din regiunea Kazahstanului de Est | 28.03 . 1948 | [HS 118] |
158 | Yarotskaya Alicia Fedorovna | 1931 - ???? | Maistru de filatori ai fabricii de pânze Slavuta a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Ucrainene, regiunea Hmelnytsky | 05.04 . 1971 | |
159 | Iaroşevici Zinaida Petrovna | gen. 01/07/1940 | Operator de muls la mașină al fermei colective „Țara mamă a lui Yakub Kolas” districtul Stolbtsy , regiunea Minsk | 17.08 . 1988 | [HS 119] |
160 | Iaroșenko Vasili Petrovici | 1903 - ???? | Combinator al fermei de stat „Zlatopolsky” din districtul Shchuchinsky din regiunea Kokchetav | 23.06 . 1966 | |
161 | Iaroșenko Victor Isidorovici | 23.03.1909 - 1992 | Şeful Departamentului NII-10 al Comitetului de Stat pentru Radio Electronică al URSS, munţi. Moscova | 28.04 . 1963 | [GS 120] |
162 | Iaroșenko Ivan Vladimirovici | 23.02.1926 - 26.11.2015 | Maistru al fermei colective „Giant” Magdalinsky din regiunea Dnepropetrovsk | 23.06 . 1966 | [HS 121] |
163 | Iaroșenko Iosif Demidovich | 1874 - ???? | Link fermă colectivă „Chervony Prapor” districtul Maryinsky din regiunea Stalin | 02.06 . 1950 | [HS 122] |
164 | Iaroșenko Stepan Klimentievici | 1895-1969 | Președintele fermei colective „al 8-lea mesteacăn” districtul Kupyansky din regiunea Harkov | 16.02 . 1948 | |
165 | Yarusov Dmitri Antonovici | 26.01.1914 - 22.07.1993 | Topitorie principală a fabricii de topire a cuprului Krasnouralsk a Consiliului Economic Sverdlovsk | 09.06 . 1961 | [HS 123] |
166 | Iarusov Ivan Fiodorovich | 06/06/1934 - 08/08/2007 | Feller al întreprinderii Kuraginsky din industria lemnului din departamentul industriei combustibilului al comitetului executiv al Consiliului Regional al Deputaților Poporului din Krasnoyarsk | 11.07 . 1986 | [HS 124] |
167 | Yartsev Maxim Mihailovici | 1914 - 03/05/1997 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Alekseevskaya din districtul Alekseevsky din regiunea Voronezh | 07.05 . 1948 | [HS 125] |
168 | Yartsev Pavel Andreevici | gen. 06/02/1929 | Fierarul Uzinei de locomotive diesel Murom, numit după F. E. Dzerzhinsky , Ministerul Ingineriei Grele, Energiei și Transporturilor al URSS, Regiunea Vladimir | 05.04 . 1971 | |
169 | Iarciukov Nikolai Anatolievici [11] | 1932-1995 | Maestru al fabricii de ciment Bryansk a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții din RSFSR, regiunea Bryansk | 28.07 . 1966 | [HS 126] |
170 | Yasakova Ekaterina Andreevna | 05.12.1927 - 06.2022 | Vițel la ferma de stat Berezovsky, districtul Sharlyksky, regiunea Orenburg | 22.03 . 1966 | [HS 127] |
171 | Yasas Juozas Prano | 22.10.1917 - 29.09.1986 | Director al fermei de stat „Beinorava” raionul Radviliski din RSS Lituaniană | 22.03 . 1966 | [HS 128] |
172 | Yasinovskaia Vera Stepanovna | 26.04.1917 - 18.02.1998 | Ferma de porci a fermei de stat „Experience”, districtul Podgorensky , regiunea Voronezh | 22.03 . 1966 | [HS 129] |
173 | Iasinovski Valentin Martemianovici | 16.08.1924 - 26.03.2017 | Turner de la Uzina de construcție de mașini Avangard din Moscova a Ministerului Industriei Aviației al URSS | 26.04 . 1971 | [HS 130] |
174 | Yasnov Mihail Alekseevici | 05.06.1906 - 23.07.1991 | Președinte al Prezidiului Sovietului Suprem al RSFSR , munți. Moscova | 04.06 . 1976 | [HS 131] |
175 | Yastrebova Antonina Mihailovna | 28.09.1925 - 10.08.2005 | Agronom al fermei de stat „Stemassky” districtul Alatyrsky din ASSR Chuvash | 30.04 . 1966 | [HS 132] |
176 | Yaskiv Maria Frankovna | 1913-1998 | Lăptatoarea fermei colective numită după Jdanov, raionul Zhydachovsky , regiunea Drogobych | 26.02 . 1958 | |
177 | Iasiukevici Serghei Filippovici | 01.01.1938 - 29.07.2020 | Sudor electric de țevi la noua fabrică de țevi Pervouralsk a Ministerului Metalurgiei feroase al URSS, regiunea Sverdlovsk | 04.07 . 1984 | [HS 133] |
178 | Yatimova Sharif | 1924 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Ordzhonikidze, districtul Stalinabad, regiunea Stalinabad | 01.03 . 1948 | |
179 | Yaunzheikare Anna Yanovna [12] | 1926-2015 | Ferma de porci a fermei de stat „Berzpils” din regiunea Balvi din RSS Letonă | 15.02 . 1958 | [HS 134] |
180 | Yakhimets Ivan Ivanovici | 19.02.1933 - 02.09.2006 | Maistru al brigăzii integrate a departamentului de construcții nr. 1 al trustului nr. 1 al Glavzapaduralstroy al Ministerului Construcțiilor Industriale al URSS, Regiunea Perm | 12.04 . 1974 | [HS 135] |
181 | Yakhin Riza Khazhiahmetovich | 13.06.1935 - 15.12.1998 | Combinator al fermei de stat „Zilairsky” din districtul Baimaksky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Bashkir | 23.12 . 1976 | [HS 136] |
182 | Yakhin Fazylgayan Fatkulbayanovich | 09.06.1923 - 25.06.1999 | Președintele fermei colective „Octombrie” districtul Ilishevsky din Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [HS 137] |
183 | Yatsemirsky Serghei Iosifovich | 20.10.1928 - 19.05.2009 | Turner al fabricii nr. 933 a Ministerului Industriei Radio din URSS, munți. Dnepropetrovsk | 26.07 . 1966 | [HS 138] |
184 | Iatsenko Stepan Semionovici | 1913 - ???? | Maistru al brigadei complexe a fermei colective „Ucraina” districtul Chigirinsky din regiunea Cherkasy | 26.02 . 1958 | |
185 | Iatskov Ivan Alekseevici | 25.01.1915 - 12.01.1995 | Șeful secției restaurare tunel a Direcției Lucrări de Restaurare Militară Nr.12 | 05.11 . 1943 | [HS 139] |
186 | Iatskov Serghei Egorovici | 02.01.1927 - 18.06.2012 | Conducătorul de locomotivă electrică al depozitului de locomotive numit după Ilici al Căii Ferate din Moscova , munți. Moscova | 13.05 . 1977 | [HS 140] |
187 | Iatsul Anna Nikolaevna | 1916 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Kirov , districtul Bolshe-Viskovsky , regiunea Kirovograd | 13.05 . 1948 | |
188 | Yatsunenko Alexander Dmitrievici | 1916-1978 | Maistrul minier al meu nr. 3 al trustului „Ordzhonikidzeugol” al combinatului „ Artyomugol ” al Ministerului Industriei Cărbunelui din RSS Ucraineană, regiunea Donețk | 29.06 . 1966 | |
189 | Yatsyk Praskovya Ionovna [13] | 1930 - ???? | Link fermă colectivă "Pershe Travnya" districtul Litinsky din regiunea Vinnitsa | 28.08 . 1952 | |
190 | Yachevsky Alexey Ivanovici | 18.04.1912 - 02.08.1987 | Combinator al fermei colective Luch Ilyicha, districtul Alekseevsky , regiunea Kuibyshev | 21.11 . 1958 | [HS 141] |
191 | Iachmenev Arkadi Nikolaevici | 28.02.1933 - 11.01.2014 | Șeful atelierului de laminare a țevilor al Uzinei noi de țevi Pervouralsk a Ministerului Metalurgiei feroase al URSS, regiunea Sverdlovsk | 02.03 . 1981 | [HS 142] |
192 | Yashen (Nugmanov) Kamil | 25.12.1909 - 25.09.1997 | Președinte al Uniunii Scriitorilor RSS-ului uzbec, academician al Academiei de Științe a RSS-ului uzbec , munți. Taşkent | 27.09 . 1974 | [HS 143] |
193 | Yashin Afanasi Fedorovich | 1887 - 04/09/1960 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective „Inima planului cincinal” districtul Karsunsky din regiunea Ulyanovsk | 11.07 . 1950 | [HS 144] |
194 | Yashin Lev Ivanovici | 22.10.1929 - 20.03.1990 | Portar de fotbal, Maestru onorat al sportului al URSS , munte. Moscova | 07.03 . 1990 | [HS 145] |
195 | Yashinskas Petras Kostovich | 20.10.1914 - 28.04.1986 | Medic șef al Spitalului Republican Kaunas din RSS Lituaniană | 23.10 . 1978 | [HS 146] |
196 | Iaskova Natalia Frolovna | 16.11.1930 - 24.05.2019 | Lăptăriță la ferma colectivă Path to Communism, districtul Vengerovsky , regiunea Novosibirsk | 22.03 . 1966 | [HS 147] |
197 | Iașunkin Ivan Alekseevici | 1933-1988 | Maistru al fermei colective „Vperyod” din districtul Novokuznetsk din regiunea Kemerovo | 13.12 . 1972 | |
198 | Iascenko Ivan Ivanovici [14] | 02/01/1908 - 08/10/1970 | Tunerul de mine Tsentralnaya-Zavodskaya al trustului „Stalinshakhtovosstanovlenie” al Ministerului Industriei Cărbunelui din Regiunile de Vest ale URSS, Regiunea Stalin | 28.08 . 1948 | [HS 148] |
199 | Yaschenkova Anisya Savelievna | 24.12.1926 - ???? | Asamblator al fabricii de condensatoare Ust-Kamenogorsk a Ministerului Industriei Electrice al URSS, regiunea Kazahstanului de Est | 20.04 . 1971 | [HS 149] |
200 | Iasciuk Feodosy Logvinovici | 1905 - ???? | Maistru al fermei colective „1 mai” districtul Vinnitsa din regiunea Vinnitsa | 28.08 . 1952 |
Eroii Muncii Socialiste pe site-ul „ Eroii țării ”
Eroii muncii socialiste | ||
---|---|---|