Lista deputaților Sovietului Suprem al RSFSR II convocarea
Versiunea actuală a paginii nu a fost încă examinată de colaboratori experimentați și poate diferi semnificativ de
versiunea revizuită pe 7 aprilie 2020; verificarea necesită
1 editare .
Sovietul Suprem al RSFSR, în conformitate cu Constituțiile din 1937 și 1978, este cel mai înalt organ al puterii de stat din RSFSR. După schimbarea numelui statului (decembrie 1991) - Consiliul Suprem al Federației Ruse.
Deputații Consiliului Suprem al RSFSR erau aleși pe circumscripții electorale teritoriale, mai întâi conform normei de reprezentare, acoperind un anumit număr al populației. În legătură cu creșterea populației, a crescut și numărul deputaților Consiliului Suprem al RSFSR, așa că s-a decis stabilirea unui număr fix al Consiliului Suprem al RSFSR. Conform Constituției din 1978, acesta era format din 975 de deputați.
Potrivit art. 104 din Constituție, Consiliul Suprem al RSFSR este autorizat să rezolve toate problemele transmise de Constituția URSS și de Constituția RSFSR competenței RSFSR. Drepturile sale exclusive au fost: adoptarea Constituției RSFSR, introducerea amendamentelor la aceasta, supunerea spre aprobare de către Consiliul Suprem al RSFSR a formării de noi republici autonome și regiuni autonome în cadrul RSFSR, aprobarea statului. planuri de dezvoltare economică și socială a RSFSR, bugetul de stat al RSFSR și rapoarte privind implementarea acestora, formarea organelor supreme ale RSFSR responsabile. Legile RSFSR au fost adoptate fie de Consiliul Suprem al RSFSR, fie printr-un referendum organizat prin hotărâre a Consiliului Suprem al RSFSR. Consiliul Suprem al RSFSR a organizat două sesiuni pe an, cu durata de două-trei zile. Sovietul Suprem al RSFSR a format comisii permanente care au lucrat o perioadă mai lungă.
Deputații Sovietului Suprem al RSFSR II convocarea au fost aleși după Marele Război Patriotic pentru o perioadă de 4 ani. (1947-1951)
În total, 750 de deputați.
A
- Abazova, Nadejda Petrovna , Daghestan ASSR
- Abaimova, Pelageya Nikitichna , ASSR Mordovian
- Abramenkov, Afanasy Stepanovici , Stalingrad
- Abramov, Pavel Vasilievici , Moscova
- Abramov, Fedor Ivanovici , regiunea Gorki
- Abroskin, Pavel Ivanovici , regiunea Bryansk
- Agarkova, Nina Aleksandrovna , Chelyabinsk
- Ado, Andrey Dmitrievich , Tătar ASSR
- Alekhin, Dmitri Ivanovici , regiunea Kursk
- Almazova, Nadezhda Viktorovna , regiunea Pskov
- Andreev, Alexander Zakharovich , regiunea Ryazan
- Andreev, Andrei Andreevici , Novosibirsk
- Andreev, Evgeny Ermilovich , regiunea Voronezh
- Andreeva, Zoya Ananyevna , Chuvash ASSR
- Andreeva, Maria Ilyinichna , regiunea Kalinin
- Andronov, Alexandru Alexandrovici , Gorki
- Anikushin, Tikhon Matveevich , regiunea Bryansk
- Anokhina, Evdokia Ksenofontovna , regiunea Ulyanovsk
- Antonov, Semyon Afanasyevich , regiunea Molotov
- Antonova, Alexandra Guryevna , teritoriul Habarovsk
- Anufrieva, Ekaterina Andreevna , regiunea Arhangelsk
- Aplaev, Pyotr Nikolaevich , regiunea Sverdlovsk
- Arbuliev, Magomed Magomedovich , Dagestan ASSR
- Artamonov, Alexey Afanasevich , regiunea Stalingrad
- Astahov, Matvei Ivanovici , regiunea Tula
- Afanasiev, Alexandru Alexandrovici , regiunea Arhangelsk
- Afanasiev, Illarion Afanasevich , regiunea Oryol
- Afanasiev, Nikolai Porfirevici , regiunea Kursk
- Afonov, Ivan Ilici , regiunea Astrahan
- Ahazov, Timofei Arkadievici , ASSR Chuvash
- Ayupova, Amina Nurullovna , Tătar ASSR
B
- Baburina, Elizaveta Filippovna , Moscova - un țesător nobil
- Babushkina, Varvara Petrovna , regiunea Tyumen - șeful fermei de lapte a fermei colective Kirov
- Bagaev, Serghei Iosifovich , regiunea Sverdlovsk
- Badaev, Georgy Fedorovich , regiunea Leningrad
- Baykov, Ivan Ivanovici , Teritoriul Khabarovsk
- Balaeva, Maria Ivanovna , Bashkir ASSR
- Baranov, Ivan Ivanovici , regiunea Moscova
- Baranov, Nikolai Varfolomeevici , Leningrad
- Baranova, Vasilisa Nikolaevna , regiunea Voronezh
- Baranova, Ekaterina Evghenievna , regiunea Irkutsk
- Bardeeva, Anna Sergeevna , regiunea Moscova
- Baryshnikov, Alexander Georgievich , tătar ASSR
- Basavin, Ivan Aleksandrovici , regiunea Chita
- Basisty, Nikolai Efremovici , regiunea Crimeea
- Baskakov, Ivan Ivanovici , regiunea Novgorod
- Baskakova, Evdokia Semyonovna , regiunea Voronezh
- Batamirov, Anatoly Mihailovici , Teritoriul Altai
- Bakhmurov, Piotr Vasilievici , regiunea Sverdlovsk
- Bakhova, Evdokia Pavlovna , regiunea Yaroslavl
- Bashec, Mihail Vasilevici , Leningrad
- Bedlova, Praskovya Pavlovna , regiunea Sverdlovsk
- Beletsky, Georgy Nikolaevich , regiunea Molotov
- Belkina, Alexandra Nikolaevna , Moscova
- Beloborodov, Nikolai Mihailovici , Bashkir ASSR
- Belorusets, Serghei Ivanovici , regiunea Ryazan
- Belous, Serghei Maksimovici , Leningrad
- Berezin, Ivan Emelyanovich , regiunea Rostov
- Beria, Lavrenty Pavlovich , Moscova
- Bespalov, Nikolai Nikolaevici , Celiabinsk
- Beșciov, Boris Pavlovici , regiunea Penza
- Biriukov, Ivan Ilici , regiunea Gorki
- Biryukov, Nikolai Ivanovici , regiunea Gorki
- Biyakov, Ivan Sergheevici , regiunea Omsk
- Blagirev, Vladimir Ivanovici , Novosibirsk
- Blagonravov, Anatoly Arkadyevich , regiunea Sverdlovsk
- Bogatkin, Vladimir Nikolaevici , Leningrad
- Bogatko, Alexandru Nikolaevici , Teritoriul Altai
- Bogatyryova, Alexandra Mikhailovna , regiunea Ivanovo
- Boytsov, Ivan Pavlovici , Teritoriul Stavropol
- Boldin, Ivan Vasilievici , circumscripție specială
- Boldyrev, Pyotr Timofeevich , regiunea Arhangelsk - șoferul căii ferate Pechora
- Bondarenko, Alexey Dmitrievich , regiunea Bryansk
- Borin, Konstantin Aleksandrovici , Teritoriul Krasnodar
- Boriskin, Leonti Isaakovich , regiunea Moscova
- Borisov, Vasily Andreevich , regiunea Kaliningrad
- Borisov, Semyon Zakharovich , Yakut ASSR
- Borodkina, Maria Terentievna , regiunea Kurgan
- Bortakovski, Ivan Ivanovici , regiunea Ryazan
- Bochkarev, Alexander Pankratievich , regiunea Kuibyshev
- Bochkin, Andrey Efimovici , Teritoriul Stavropol
- Brant, Georgy Rostislavovich , regiunea Vladimir
- Bryukhov, Serghei Alekseevici , regiunea Kostroma
- Bubnov, Alexey Alexandrovici , Leningrad
- Bulatov, Fatykh Garipovich , Tătar ASSR
- Bulganin, Nikolai Alexandrovici , Moscova
- Burdin, Ivan Nikolaevici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Burylichev, Pavel Grigorievich , regiunea Moscova
- Burova, Vera Vasilievna , regiunea Chkalovsk - Profesor onorat al RSFSR
- Butozov, Serghei Mihailovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Butchenko, Fedor Alekseevich , regiunea Rostov
- Buharova, Maria Prohorovna , regiunea Bryansk
- Byhovsky, Abram Isaevici , Molotov
În
- Vagapov, Sabir Akhmedyanovich , Bashkir ASSR
- Valiullin, Khazib Valiullovich , tătar ASSR
- Valuev, Yakov Petrovici , regiunea Smolensk
- Varaksova, Alexandra Nikolaevna , Teritoriul Krasnodar
- Varyushenkov, Boris Nikolaevich , regiunea Moscova
- Vasilenko, Ivan Mihailovici , Teritoriul Altai
- Vasiliev, Alexandru Anisimovici , regiunea Voronej
- Vasiliev, Dmitri Efimovici , regiunea Omsk
- Vasiliev, Nikolai Mihailovici , regiunea Moscova
- Vasilieva, Claudia Alexandrovna , Udmurt ASSR
- Vende, Olga Denisovna , regiunea Smolensk
- Verov, Filip Fedorovich , regiunea Molotov
- Vetrov, Ivan Ilici , Teritoriul Altai
- Viktorov, Ivan Sergheevici , regiunea Leningrad
- Viktorova, Valentina Vasilievna , Gorki
- Vinogradov, Vasily Ivanovici , circumscripție specială
- Vinogradova, Natalia Ivanovna , regiunea Kalinin
- Vislov, Ivan Makarovich , regiunea Ryazan
- Vislyaev, Pyotr Ivanovici , regiunea Moscova
- Vishnyakov, Alexey Antonovich , regiunea Chkalov
- Vladimirov, Vladimir Nikiforovici , regiunea Gorki
- Vlasov, Ivan Alekseevici , regiunea Ryazan
- Voznesensky, Nikolai Alekseevich , regiunea Tula
- Volgin, Viaceslav Petrovici , Teritoriul Stavropol
- Volkov, Vladimir Alexandrovici , regiunea Moscova
- Vorobyov, Alexandru Alexandrovici , regiunea Sverdlovsk
- Vorobyov, Vladimir Vasilievici , regiunea Ckalov
- Vorobyov, Mihail Petrovici , regiunea Irkutsk
- Voronichev, Mihail Paramonovici , regiunea Yaroslavl
- Voronov, Ghenadi Ivanovici , regiunea Chita
- Vorontsov, Pavel Stepanovici , regiunea Kalinin
- Vorontsova, Ksenia Ivanovna , Novosibirsk
- Voroșilov, Kliment Efremovici , Stalingrad
- Vostruhov, Vladimir Ivanovici , regiunea Kalinin
G
- Gagurin, Ivan Fedorovich , regiunea Kalinin
- Gaigalas, Anastasia Konstantinovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Galadjev, Serghei Fedorovich , circumscripție specială
- Galeev, Faziy Minigaleevich , Bashkir ASSR
- Garkușenko, Konstantin Grigorievici , Rostov
- Gvishiani, Mihail Maksimovici , Teritoriul Primorsky
- Ghedygushev, Akhmed Umakhozhevich , Teritoriul Stavropol
- Gerasimov, Alexandru Mihailovici , regiunea Vologda
- Gerasimov, Alexandru Mihailovici , regiunea Tambov
- Gerasimov, Pavel Konstantinovici , tătar ASSR
- Glagolev, Vasily Vasilievich , regiunea Omsk
- Glashkina, Anna Mikhailovna , regiunea Tula
- Glebov, Fedor Ivanovici , regiunea Gorki
- Gluhov, Pavel Nikitich , regiunea Saratov
- Govorkov, Vladimir Ivanovici , regiunea Smolensk
- Goglev, Semyon Ivanovici , regiunea Vologda
- Golev, Iakov Ilici , Bashkir ASSR
- Golenkov, Vladimir Ivanovici , regiunea Novosibirsk
- Golikov, Filip Ivanovici , regiunea Voronezh
- Golovin, Akim Filippovici , regiunea Sverdlovsk
- Golovin, Vladimir Porfirevici , Sverdlovsk
- Golodnikov, Ilya Nikolaevich , regiunea Oryol
- Golosov, Alexey Alexandrovich , regiunea Yaroslavl
- Golubev, Nikolai Vasilievici , regiunea Kursk
- Golubkov, Piotr Vasilievici , Saratov
- Goncharov, Zahar Ivanovici , regiunea Stalingrad
- Goncharov, Fedor Prokofievici , Teritoriul Krasnodar
- Gopko, Anna Kupriyanovna , regiunea Saratov - președinte al fermei colective. XVIII Congres de Partid
- Gorbatov, Boris Leontievich , regiunea Bryansk
- Gorbach, Nikita Nikolaevici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Gorbacheva, Nina Dmitrievna , regiunea Kursk - șoferul căii ferate Kursk
- Gorbenko, Ivan Ivanovici , regiunea Rostov
- Gorbunov, Vasily Petrovici , regiunea Kaliningrad
- Gorgonov, Ivan Ivanovici , regiunea Moscova
- Goreglyad, Alexey Adamovich , regiunea Crimeea
- Goremykin, Pyotr Nikolaevich , regiunea Voronezh
- Gorishny, Vasily Akimovich , regiunea Kaluga
- Gornov, Nikolai Alexandrovici , teritoriul Habarovsk
- Gorșkov, Iosif Stepanovici , regiunea Tambov
- Goryachev, Fedor Stepanovici , regiunea Tyumen
- Grekov, Boris Dmitrievici , Saratov
- Gridin, Nikolai Stepanovici , regiunea Arhangelsk
- Gritasova, Marfa Vasilievna , Teritoriul Krasnodar
- Gritsenko, Alexandru Vasilievici , regiunea Oryol
- Grishechkina, Pelageya Ivanovna , regiunea Smolensk
- Gromov, Grigori Petrovici , regiunea Rostov
- Gruzdeva, Anna Ivanovna , regiunea Vladimir
- Gubin, Konstantin Alexandrovici , regiunea Moscova
- Gudve, Sergey Valerianovich , regiunea Kursk
- Gumilevskaya, Vera Sergeevna , regiunea Tula
- Gurina, Zinaida Alekseevna , Moscova
- Gusev, Grigori Ivanovici , regiunea Chelyabinsk
- Guceva, Praskovya Ivanovna , regiunea Bryansk
D
- Davydov, Serghei Vasilievici , Moscova
- Davydova, Vera Alexandrovna , Moscova
- Dadonov, Fedor Nikitich , regiunea Chelyabinsk
- Dalmatov, Ivan Petrovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Danilenko, Semyon Nikiforovici , regiunea Kursk
- Danilov, Nikolai Nikolaevici , Moscova - Secretar al Comitetului Orășenesc Moscova al Partidului Comunist al Bolșevicilor pentru Propaganda din întreaga Uniune
- Degtyarev, Ivan Petrovici , regiunea Kurgan
- Degtyar, Dmitri Danilovici , regiunea Velikoluki
- Deza, Nikolay Sergeevich , regiunea Tambov
- Dekanozov, Vladimir Georgievici , regiunea Ivanovo
- Dementieva, Zinaida Nikolaevna , regiunea Leningrad - președinte al consiliului fermei colective
- Derzhavin, Alexander Ivanovici , Teritoriul Stavropol
- Deryabin, Stepan Andreevich , regiunea Kurgan
- Dikushin, Vladimir Ivanovici , Moscova
- Dinmukhametov, Galei Afzaletdinovich , Tatar ASSR
- Domrachev, Alexandru Vasilievici , regiunea Ulianovsk
- Drozdov, Vladimir Vasilievici , regiunea Ckalov
- Dyachenko, Tatyana Petrovna , regiunea Kursk
E
- Evgrafova, Tatyana Petrovna , regiunea Kaluga
- Evseenko, Mihail Andrianovich , Bashkir ASSR
- Egorov, Alexey Andreevich , Teritoriul Krasnodar
- Eletskikh, Maria Dmitrievna , regiunea Oryol - link artel „Victoria planului cincinal”
- Elyan, Amo Sergeevich , regiunea Gorki
- Emelyanov, Dmitri Ivanovici , regiunea Omsk
- Eremeeva, Galina Ivanovna , regiunea Smolensk
- Efstifeev, Mihail Fedorovich , regiunea Kalinin
F
- Jdanov, Andrei Alexandrovici , Leningrad
- Zheleztsov, Dmitri Fedorovich , regiunea Astrahan
- Jiganov, Nazib Gayazovich , Tătar ASSR
- Jigarev, Pavel Fedorovich , circumscripție specială
- Zhiltsov, Nikolay Vasilievich , regiunea Gorki
- Zholnin, Serghei Andreevici , Moscova
W
- Zagorskaya, Maria Ivanovna , regiunea Chita
- Zaikin, Ivan Vasilievici , regiunea Chelyabinsk
- Zaitseva, Stepanida Mikheevna , ASSR Buryat-Mongolian
- Zaharov, Alexey Petrovici , regiunea Moscova
- Zaharov, Andrei Ivanovici , Yakut ASSR
- Zaharov, Matvei Vasilievici , regiunea Kurgan
- Zaharov, Mitrofan Prokhorovich , regiunea Kursk
- Zaharov, Semyon Egorovici , Teritoriul Primorsky
- Zakhvataev, Nikanor Dmitrievich , Teritoriul Primorsky
- Zakhvatkina, Iraida Prokopievna , Molotov
- Zachepa, Ivan Ivanovici , regiunea Molotov
- Zenova, Claudia Efimovna , Moscova - maestru al fabricii Bogatyr Roșu
- Zimin, Ivan Nikolaevici , regiunea Kalinin
- Zimina, Klavdia Andreevna , Leningrad
- Zinchenko, Vasily Emelyanovich , Teritoriul Krasnodar
- Zorin, Ivan Vasilievici , regiunea Chkalov
- Zotov, Ivan Tihonovici , regiunea Ulianovsk
- Zubovici, Ivan Gerasimovici , regiunea Saratov
- Zueva, Tatyana Mikhailovna , regiunea Tambov
- Zyryanov, Pavel Ivanovici , Teritoriul Primorsky
Și
- Ivanov, Ananiy Makarovich , Teritoriul Primorsky
- Ivanov, Vsevolod Nikolaevici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Ivanov, Ivan Ivanovici , regiunea Voronezh
- Ivanov, Ilya Andreevici , regiunea Tambov
- Ivanov, Ilya Ivanovici , Leningrad
- Ivanov, Nikolai Grigorievici , Udmurt ASSR
- Ignatova, Lidia Ivanovna , regiunea Moscova
- Izmailova, Galiya Gilyazevna , Tătar ASSR
- Izyumov, Alexey Fedorovich , regiunea Chita
- Ilyenko, Mark Mikhailovici , regiunea Bryansk
- Ilyin, Grigori Markelovici , Moscova
- Ilicicev, Leonid Fedorovich , regiunea Chkalov
- Ilyukhina, Maria Titovna , regiunea Penza - fermă colectivă de legătură. Engels
- Inozemtseva, Agrippina Matveevna , regiunea Saratov
- Isaenko, Nikolay Anisimovici , regiunea Astrahan
- Isakov, Ivan Stepanovici , regiunea Saratov
- Isakovski, Mihail Vasilievici , regiunea Smolensk
- Istomin, Nikolai Alexandrovici , regiunea Tyumen
- Ișkinina, Shakira Garifovna , Bashkir ASSR
K
- Kaganovici, Lazar Moiseevici , Sverdlovsk
- Kade, Khalid Batkerevici , Teritoriul Krasnodar
- Kairov, Ivan Andreevici , regiunea Kuibyshev
- Kalinnikov, Trofim Georgievici , teritoriul Habarovsk
- Kalmykova, Evdokia Nikiforovna , regiunea Kursk
- Karetnikova, Anna Ivanovna , regiunea Sverdlovsk
- Karpunicheva, Ekaterina Aleksandrovna , regiunea Vologda
- Kartavenko, Pavel Nikolaevich , regiunea Bryansk
- Kataev, Valentin Petrovici , Moscova
- Katkov, Nikolay Nikitich , regiunea Kuibyshev
- Kvashin, Konstantin Vasilievich , regiunea Grozny
- Kireev, Serghei Yakovlevici , Gorki
- Kirpikov, Boris Petrovici , circumscripție specială
- Kirchanskaya, Tatyana Timofeevna , regiunea Grozny
- Kiselev, Viktor Ivanovici , regiunea Saratov
- Kiseleva, Anna Nikolaevna , Teritoriul Altai
- Kiseleva, Tatyana Borisovna , regiunea Velikoluksky - partizan, secretar al comitetului regional Velikoluksky al Komsomolului
- Kislin, Semyon Ivanovici , regiunea Kuibyshev
- Kislitsyna, Olga Efimovna , regiunea Chkalov
- Klyueva, Nina Georgievna , Moscova
- Kovrova, Praskovya Nikolaevna , regiunea Ryazan - fermier colectiv nobil al districtului Shilovsky
- Kozharinov, Vladimir Vasilievici , Leningrad
- Kozhevnikov, Leonid Ivanovici , regiunea Kirov
- Kozheleva, Maria Ivanovna , Teritoriul Altai
- Kozhukhov, Alexander Vasilyevich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Kozlov, Alexey Ivanovich , regiunea Yaroslavl
- Kozlov, Vasily Pavlovich , regiunea Kostroma
- Kozlova, Olimpiada Vasilievna , regiunea Moscova
- Kozo-Polyansky, Boris Mihailovici , regiunea Voronezh
- Kolesnikov, Panteleimon Nikiforovici , regiunea Voronezh
- Kolesnikov, Porfiri Konstantinovici , regiunea Chkalov
- Kolosovskaya, Valentina Fedorovna , Sverdlovsk
- Kolotushkina, Taisiya Mitrofanovna , regiunea Voronezh
- Kolotyrkin, Ivan Mihailovici , Moscova
- Kolpakov, Ivan Vasilievici , regiunea Vologda
- Kolyshev, Evgeny Fedorovich , regiunea Kemerovo
- Komlev, Matvey Kondratievich , regiunea Omsk
- Konasov, Boris Mihailovici , regiunea Leningrad
- Kondakov, Pyotr Pavlovich , regiunea Novosibirsk
- Kondratiev, Anatoly Dmitrievich , regiunea Kirov
- Kondrashova, Ekaterina Ksenofontovna , regiunea Penza
- Konovalov, Ivan Vasilyevich , regiunea Sverdlovsk
- Koreshkov, Mihail Egorovici , regiunea Moscova
- Korepanov, Pavel Petrovici , regiunea Vologda
- Korobov, Mihail Ivanovici , regiunea Pskov
- Korobtsova, Pelageya Andreevna , regiunea Rostov
- Korovetskaya, Natalya Nikiforovna , regiunea Oryol
- Koroleva, Ekaterina Fedorovna , regiunea Omsk
- Korotkov, Serghei Trofimovici , regiunea Pskov
- Kostenko, Vasily Dementievich , Teritoriul Krasnodar
- Kostrikova, Elizaveta Mironovna , regiunea Kirov
- Kostylev, Valentin Ivanovici , Gorki
- Kostyak, Gavriil Ivanovici , ASSR Osetia de Nord
- Kosygin, Alexey Nikolaevich , regiunea Leningrad
- Kokhansky, Vasily Arkadyevich , regiunea Cita
- Kochergina, Sofia Nikitichna , regiunea Voronezh
- Koshkarova, Vera Sergeevna , Teritoriul Altai
- Kravciuk, Pavel Fedoseevich , regiunea Gorki
- Krapivin, Serghei Vasilievici , regiunea Kemerovo
- Krapchin, Ivan Georgievich , regiunea Oryol
- Krasavchenko, Nikolai Prokofievici , regiunea Moscova
- Krasnova, Maria Alexandrovna , regiunea Moscova
- Kropacheva, Maria Viaceslavovna , Leningrad
- Kruglov, Vitali Mikhailovici , regiunea Kalinin
- Krupin, Dmitri Vasilevici , regiunea Rostov
- Krylov, Alexander Vasilyevich , regiunea Voronezh
- Krylov, Nikolai Ivanovici , circumscripție specială
- Kuvshinova, Klavdia Sergeevna , regiunea Kaliningrad
- Kuvykin, Stepan Ivanovici , Bashkir ASSR
- Kudaev, Cherim Karamurzovich , Kabardian ASSR
- Kudrina, Kapitalina Ivanovna , regiunea Novosibirsk
- Kuznețov, Alexei Alexandrovici , Leningrad
- Kuznetsov, Vladimir Dmitrievich , regiunea Tomsk
- Kuznețov, Ivan Stepanovici , regiunea Kostroma
- Kuznețov, Nikolai Dmitrievich , Teritoriul Altai
- Kuznețov, Fedor Fedotovici , regiunea Ulianovsk
- Kuklina, Natalia Pavlovna , regiunea Kirov
- Kulakov, Nikolai Mihailovici , Teritoriul Krasnodar
- Kulakhmetova, Amina Galeevna , ASSR tătară
- Kuleshov, Spiridon Alekseevich , regiunea Rostov
- Kulik, Sergey Nikolaevich , regiunea Omsk - președintele fermei colective „Munca lui Lenin”
- Kupert, Vasily Ivanovici , regiunea Tomsk
- Kupriyanov, Ivan Mihailovici , regiunea Moscova
- Kuptsova, Feodora Pavlovna , regiunea Gorki
- Kurakov, Alexey Nikolaevich , regiunea Tula - armurier ereditar Tula
- Kurvanalieva, Kuzeibat , Daghestan ASSR
- Kurskaya, Zoia Mikhailovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Kurşev, Alexandru Nikolaevici , regiunea Saratov
- Kuryleva, Iraida Ivanovna , regiunea Gorki
- Kusimov, Tagir Taipovich , Bashkir ASSR
- Kutukov, Alexandru Ivanovici , regiunea Saratov
- Kucherov, Vasily Maksimovici , ASSR Buryat-Mongolian
- Kuşakov, Afanasie Efremovici , regiunea Kemerovo
- Kuyanova, Tatyana Matveevna , regiunea Omsk - un profesor din orașul Tara
L
- Lavochkin, Semyon Alekseevich , regiunea Voronezh
- Lavrentiev, Konstantin Ivanovici , regiunea Tomsk
- Lavrinenkov, Vladimir Dmitrievich , regiunea Smolensk
- Latunov, Ivan Sergeevich , regiunea Arhangelsk
- Lebedeva, Evdokia Vasilievna , regiunea Ivanovo
- Lebedev-Kumach, Vasily Ivanovici , regiunea Kirov
- Lebedkov, Grigori Dmitrievich , regiunea Astrahan
- Levcenko, Gordei Ivanovici , regiunea Kaliningrad
- Lemonova, Vera Petrovna , ASSR Mordovian
- Leonov, Dmitri Sergheevici , teritoriul Habarovsk
- Leontiev, Boris Vladimirovici , regiunea Kalinin
- Lesik, Pavel Ivanovici , regiunea Crimeea
- Limansky, Kuzma Arkhipovich , regiunea Kursk
- Lisitsyn, Viktor Nikolaevici , Novosibirsk
- Lihovidov, Semyon Fedorovich , regiunea Rostov
- Lobanov, Vasily Vasilyevich , teritoriul Habarovsk
- Lobanov, Vladimir Vasilievici , Teritoriul Altai
- Lobanov, Pavel Pavlovich , regiunea Omsk
- Lobkov, Viaceslav Nikolaevici , ASSR tătară
- Lopatin, Alexander Afinogenovici , regiunea Kirov
- Lopatin, Georgy Ivanovici , Mari ASSR
- Loseva, Claudia Konstantinovna , regiunea Vologda
- Loskutnikova, Agafya Nesterovna , regiunea Kurgan
- Loskutov, Ivan Kuzmich , Gorki
- Lukanin, Dmitri Efimovici , regiunea Kaluga
- Lukyanova, Anna Vasilievna , Leningrad - maistru asistent al fabricii de filare și ață din Leningrad. Kirov
- Lupinov, Zakhar Petrovici , regiunea Chelyabinsk - maestru șef al magazinului cu vatră deschisă a fabricii de siderurgie Magnitogorsk
- Luțenko, Semyon Vasilievici , Teritoriul Stavropol
- Lykova, Uliana Fedorovna , regiunea Kemerovo
- Lysenko, Alexander Karpovici , regiunea Voronezh
- Lytkin, Boris Grigorievich , regiunea Murmansk
M
- Mavlyutova, Magrifa Zakievna , Bashkir ASSR
- Magomedov, Rasul Magomedovich , Daghestan ASSR
- Maegolov, Alexander Konstantinovich , regiunea Ryazan
- Mazhaev, Fedor Trofimovici , ASSR Mordovian
- Mazurovskaya, Olga Ernestovna , regiunea Chkalov
- Mayorov, Mihail Maksimovici , regiunea Tambov
- Mayorov, Prokopi Vasilievici , Moscova
- Makarov, Alexander Fedorovich , regiunea Grozny
- Makarov, Valentin Ivanovici , regiunea Rostov
- Makarov, Ivan Yakovlevich , Yakut ASSR
- Makarov, Mihail Ivanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Maksimenko, Semyon Savelievici , regiunea Novosibirsk
- Maksimov, Ivan Ivanovici , regiunea Kostroma
- Maksimova, Anastasia Ignatievna , regiunea Kaluga
- Malandin, german Kapitonovici , regiunea Kirov
- Malahov, Mihail Ivanovici , regiunea Moscova
- Maleev, Mihail Grigorievici , regiunea Kursk
- Malenkov, Georgy Maximilianovich , regiunea Moscova
- Malinina, Praskovya Andreevna , regiunea Kostroma
- Malyshkina, Anna Alexandrovna , regiunea Novosibirsk
- Malkevich, Leonid Petrovici , regiunea Chelyabinsk
- Marasanov, Alexander Ksenofontovich , regiunea Vladimir
- Mareev, Vasily Mihailovici , regiunea Sverdlovsk
- Maricheva, Alexandra Tihonovna, Teritoriul Krasnoyarsk
- Markov, Vladimir Mihailovici , regiunea Yaroslavl
- Markov, Antonina Ivanovna , Regiunea Leningrad - Profesor onorat al RSFSR
- Matveev, Alexey Nikolaevich , regiunea Kalinin
- Matvienko, Alexey Dorofeevich , Teritoriul Khabarovsk - maistru al echipei de pescuit a fabricii de procesare a peștelui numită după. Mikoyan ( districtul Ust-Bolsheretsky )
- Mașanski, Fedor Isaakovich , Leningrad
- Mashkov, Pyotr Ksenofontovich , regiunea Stalingrad
- Meleshko, Afanasia Nikolaevna , regiunea Sverdlovsk
- Melnik, Dmitri Nikanorovici , teritoriul Habarovsk
- Mertslin, Roman Viktorovich , regiunea Molotov
- Metusova, Fiokla Vasilievna , Teritoriul Altai
- Meșalkin, Alexander Alekseevich , regiunea Iaroslavl - fierar al Uzinei de mașini Shcherbakov
- Meshchaninov, Ivan Ivanovici , Leningrad
- Mikoian, Anastas Ivanovici , Rostov
- Militsky, Vasily Ivanovici , Tătar ASSR
- Milova, Evdokia Sergeevna , regiunea Saratov - un angajat al fabricii bolșevice
- Mironov, Matvei Vasilievici , regiunea Irkutsk
- Mironov, Nikolai Mihailovici , regiunea Gorki
- Mirotvortsev, Nikolai Nikolaevich , regiunea Ryazan
- Mitrokhin, Tihon Borisovici , regiunea Yaroslavl
- Mitryashov, Semyon Trofimovici , Chuvash ASSR
- Mihailin, Vasily Pavlovici , Molotov
- Mihailova, Ekaterina Ivanovna , regiunea Bryansk
- Mishina, Ekaterina Dementievna , Moscova - inginer principal al metroului din Moscova
- Molikov, Serghei Ivanovici , regiunea Kurgan
- Molotov, Viaceslav Mihailovici , Moscova
- Mordvinov, Arkadi Grigorievici , ASSR Mordovian
- Morokin, Ivan Petrovici , regiunea Ivanovo
- Morskaya, Maria Evseevna , regiunea Rostov - fermier colectiv al artelului „stepa Salskaya”
- Moskvin, Vasily Arsentievich , regiunea Kemerovo
- Moskov, Nikolai Andrianovich , regiunea Voronezh
- Mosolov, Vasily Petrovici , Mari ASSR
- Mochalova, Anna Efimovna , regiunea Novgorod - cel mai vechi profesor din regiune
- Moshkina, Alexandra Ivanovna , regiunea Kirov
- Muratov, Zinnyat Ibetovich , Tătar ASSR
- Murzina, Olimpiada Nikolaevna , regiunea Kemerovo
- Muzrukov, Boris Glebovici , Sverdlovsk
- Mukharkin, Dmitri Petrovici , regiunea Sverdlovsk
- Mukhina, Zinaida Semyonovna , regiunea Chelyabinsk
- Mylarshchikov, Vladimir Pavlovich , regiunea Moscova
H
- Naidenova, Olga Sergeevna , regiunea Ryazan
- Nasonkina, Natalia Ivanovna , regiunea Tambov
- Naumov, Alexey Vasilyevich , regiunea Smolensk
- Naumov, Nikolai Alexandrovici , Teritoriul Krasnodar
- Neklyudov, Viktor Nikolaevici , regiunea Ulyanovsk
- Nekrasov, Alexey Semyonovich , regiunea Kursk
- Nekrasova-Popova, Vera Alexandrovna , regiunea Crimeea
- Nemțev, Serghei Alexandrovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Nesmeyanov, Alexandru Nikolaevici , regiunea Kemerovo
- Nesterov, Alexandru Mihailovici , Teritoriul Altai
- Nekhaylo, Vera Semyonovna , Teritoriul Krasnodar
- Nikanorov, Vasily Ivanovici , regiunea Crimeea
- Nikitin, Mihail Nikitich , Novosibirsk
- Nikitchenko, Iona Timofeevich , regiunea Novosibirsk
- Nikolashin, Fedor Pavlovich , regiunea Tambov
- Nikolsky, Innokenty Mikhailovici , regiunea Irkutsk
- Novikov, Ivan Kuzmich , Moscova
- Novohatovskaya, Nadezhda Georgievna , regiunea Stalingrad
- Nosov, Fedor Stepanovici , regiunea Kaluga
- Nuzhdov, Nikolai Ilici , circumscripție specială
- Nyrobtsev, Grigory Fomich , regiunea Molotov
- Nyashin, Mihail Stepanovici , regiunea Molotov
Oh
- Obloukhova, Praskovya Alekseevna , regiunea Kaluga
- Odintsov, Georgy Fedotovich , regiunea Leningrad
- Odnovalov, Pavel Eliseevici , regiunea Pskov
- Ozhegov, Maxim Minaevich , regiunea Kirov
- Okulov, Vasily Andreevici , Tătar ASSR
- Onika, Dmitri Grigorievich , regiunea Rostov
- Organov, Nikolai Nikolaevici , Regiunea Primorsky
- Orlov, Alexey Georgievici , Moscova
- Orlov, Ivan Mihailovici , regiunea Penza
- Orlov, Serghei Alekseevici , regiunea Kaluga
- Osipov, Artemy Pavlovich , regiunea Yaroslavl
- Okhotnikova, Maria Lukinichna , Mari ASSR
P
- Pavlov, Yakov Fedotovici , regiunea Novgorod
- Palypov, Salim Bilalovich , Tătar ASSR
- Panin, Alexander Pavlovich , regiunea Sverdlovsk
- Panina, Pelageya Rodionovna , regiunea Tambov
- Pankrușev, Alexander Ivanovici , Celiabinsk
- Pancenko, Nikolai Andreevici , regiunea Stalingrad
- Papkov, Boris Nikolaevici , Teritoriul Stavropol
- Pastușenko, Pyotr Nikitich , regiunea Rostov
- Patolichev, Nikolai Semionovici , regiunea Chelyabinsk
- Patrakeev, Mihail Ivanovici , regiunea Vladimir
- Pertsev, Mihail Andreevici , regiunea Chelyabinsk
- Petrov, Nikolay Grigorievich , regiunea Novgorod
- Petrukhin, Alexandru Trofimovici , regiunea Crimeea
- Pechkin, Pyotr Fedorovich , Teritoriul Altai
- Pigalev, Dmitri Matveevici , Stalingrad
- Pirozhkov, Pavel Nikiforovici , regiunea Ryazan
- Piskunova, Nadezhda Timofeevna , teritoriul Habarovsk
- Pitirimova, Zinaida Aleksandrovna , regiunea Vologda
- Pishulina, Varvara Grigoryevna , regiunea Voronezh - președinte al fermei colective. 9 ianuarie
- Platonov, Vasily Ivanovici , regiunea Murmansk
- Plestun, Anastasia Gavrilovna , Teritoriul Primorsky
- Plestsov, Serghei Innokentevich , regiunea Saratov
- Plotnikov, Nikolai Petrovici , Moscova
- Pokrovsky, Mihail Vladimirovici , ASSR Chuvash
- Polușkin, Matvei Vasilevici, regiunea Ivanovo
- Polyakov, Alexei Mihailovici , regiunea Stalingrad
- Polyakova, Anna Nikolaevna , regiunea Gorki
- Popkov, Piotr Sergheevici , Leningrad
- Popov, Vasily Fedorovich , Tătar ASSR
- Popov, Georgy Mihailovici , Moscova
- Popova, Evdokia Mihailovna , Kuibyshev
- Popova, Nina Vasilievna , Kuibyshev
- Popova, Tamara Ignatievna , regiunea Kirov
- Popovsky, Alexey Alexandrovich , regiunea Oryol
- Poroikova, Elizaveta Dmitrievna , regiunea Kostroma
- Poskrebyshev, Alexander Nikolaevich , Bashkir ASSR
- Pravdin, Nikolai Alexandrovici , regiunea Ivanovo
- Presnyakov, Dmitri Petrovici , regiunea Oryol
- Priymak, Alexandra Kuzminichna , Teritoriul Krasnodar
- Prokofiev, Alexei Makarovich , regiunea Smolensk
- Prokoshin, Fiodor Sergheevici , Gorki
- Pronin, Alexei Mihailovici , circumscripție specială
- Pronin, Mihail Mihailovici , circumscripție specială
- Pronin, Nikolai Ilici , Teritoriul Altai
- Pronnikova, Olga Ivanovna , Teritoriul Khabarovsk - epidemiolog din Komsomolsk-pe-Amur
- Prohvatilov, Vasily Timofeevich , regiunea Stalingrad
- Prohorov, Yakov Mihailovici , regiunea Moscova
- Prochko, Ignatiy Stepanovici , regiunea Kursk
- Proshchalykin, Alexey Semyonovich , regiunea Tula
- Pchelyakov, Alexander Pavlovich , regiunea Sverdlovsk
R
- Rakov, Vasily Andreevich , regiunea Kuibyshev
- Ratner, Shakhno Izrailevich , teritoriul Khabarovsk
- Ratnikov, Vasily Ivanovici , regiunea Vologda
- Rvantsev, Fedor Seliverstovici , regiunea Kirov
- Revenko, Glikeria Stepanovna , regiunea Kursk
- Redkin, Nikolai Efimovici , Teritoriul Krasnodar
- Rechkalov, Ivan Vasilievici , regiunea Novgorod
- Reshetov, Serafim Nikolaevich , regiunea Velikoluksky
- Rodimtsev, Alexandru Ilici , regiunea Chkalov
- Rodionov, Mihail Ivanovici , regiunea Gorki
- Romanychev, Serghei Dmitrievich , Tătar ASSR
- Rusă, Vera Vasilievna , regiunea Vladimir
- Rochev, Ivan Alekseevici , Komi ASSR
- Rubanova, Vera Nikitichna , regiunea Crimeea
- Rudakov, Alexandru Vasilievici , regiunea Irkutsk
- Rukavitsina, Ariadna Nikolaevna , regiunea Irkutsk
- Rusin, Mihail Dmitrievich , Udmurt ASSR
- Ryzhov, Nikita Semyonovich , regiunea Kalinin
- Ryabov, Gavriil Georgievici , ASSR Mordovian
- Riabcikov, Nikolai Petrovici , Mari ASSR
- Ryazanova, Anastasia Fedorovna , regiunea Moscova
C
- Saburov, Maxim Zakharovich , regiunea Novgorod
- Savelev, Dmitri Fedorovich , Udmurt ASSR
- Savelyeva, Vassa Vasilievna , regiunea Kalinin
- Savin, Mikhey Yakovlevich , regiunea Tyumen
- Sadrieva, Fauzia Sadrievna , ASSR tătară
- Sadcikov, Mihail Vasilievici , regiunea Saratov
- Sazanova, Anna Prokofievna , Teritoriul Stavropol
- Salanov, Alexey Mikhailovici , regiunea Kirov
- Saltykov, Mihail Ivanovici , regiunea Vologda
- Samsonov, Konstantin Yakovlevich , Moscova
- Saraev, Fedor Trifonovich , regiunea Chita
- Saratovskikh, Vladimir Afanasevich , regiunea Kemerovo
- Sarycheva, Maria Vasilievna , Moscova
- Safonov, Grigori Nikolaevici , Udmurt ASSR
- Safonov, Mihail Ivanovici , regiunea Leningrad
- Safronov, Arsenie Mihailovici , Bashkir ASSR
- Safronov, Ilya Sergeevich , regiunea Molotov
- Sbytov, Nikolai Alexandrovici , regiunea Moscova
- Svetlakov, Nikolay Ivanovici , regiunea Kirov
- Svirin, Ivan Ivanovici , regiunea Kursk
- Svistunov, Alexander Evdokimovici , Regiunea Voronej - Secretar al Comitetului Regional Voronej al Partidului Comunist al Bolșevicilor din întreaga Uniune
- Sedykh, Anastasia Ivanovna , regiunea Voronezh
- Seleznev, Piotr Ianuarievici , Teritoriul Krasnodar
- Selivanova, Anna Sergeevna , regiunea Saratov
- Selivanova, Raisa Filippovna , regiunea Kuibyshev
- Selivanovski, Nikolai Nikolaevici , regiunea Kuibyshev
- Seliverstov, Ivan Andreevici , Teritoriul Primorsky
- Selyalina, Tatyana Mikhailovna , regiunea Murmansk
- Semyonov, Pyotr Pavlovich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Semenova, Evdokia Semyonovna , regiunea Pskov
- Sergeeva, Ksenia Pavlovna , regiunea Velikoluksky
- Serenko, Nikita Vasilievici , Teritoriul Altai
- Sivokon, Maria Nikolaevna , Teritoriul Krasnodar
- Sidelnikov, Mihail Efremovici , Teritoriul Primorsky
- Sidorov, Ivan Alexandrovici , regiunea Yaroslavl
- Sidorov, Pyotr Mihailovici , regiunea Velikoluksky
- Sidorova, Nina Vladimirovna , regiunea Kursk
- Sizova, Alexandra Vasilievna , regiunea Ulyanovsk
- Simanova, Alexandra Vasilievna , Regiunea Sverdlovsk
- Sinenko, Mihail Denisovici , regiunea Ulianovsk
- Sisina, Maria Ivanovna , regiunea Penza
- Sitnikov, Georgy Semyonovich , regiunea Sverdlovsk
- Siushkina, Maria Frolovna , Teritoriul Stavropol
- Skachkov, Ivan Mihailovici , regiunea Moscova
- Sklyarov, Maxim Gavrilovici , circumscripție specială
- Skomorokhov, Andrey Pavlovich , regiunea Ryazan - cel mai vechi destructor miner-vrac al trustului Oktyabrugol
- Skripko, Klavdia Trifonovna , regiunea Rostov
- Slavina, Varvara Fedorovna , regiunea Tula
- Slimon, Nikolay Filippovici , regiunea Velikoluksky
- Smirnov, Alexander Kharitonovich , regiunea Kostroma
- Smirnov, Efim Ivanovici , regiunea Ryazan
- Smirnov, Nikolai Konstantinovici , regiunea Penza
- Smirnova, Elena Vladimirovna , regiunea Vologda
- Smiryaev, Vladimir Petrovici , regiunea Penza
- Sobolev, Evgheni Fedorovich , Bashkir ASSR
- Sobolev, Mihail Petrovici , regiunea Ulianovsk
- Soynov, Arkadi Fadeevici , regiunea Penza
- Sokolov, Alexey Gavrilovici , regiunea Smolensk
- Sokolov, Ghenadi Konstantinovici , Udmurt ASSR
- Sokolov, Ivan Mihailovici , Moscova
- Sokolov, Leonid Ivanovici , regiunea Novosibirsk
- Sokolov, Tihon Ivanovici , regiunea Novosibirsk
- Sokolova, Augusta Vasilievna , regiunea Gorki
- Solovyov, Georgy Alexandrovich , regiunea Kalinin
- Solonin, Vasily Stepanovici , Bashkir ASSR
- Somov, Alexander Vasilyevich , Chuvash ASSR
- Sorokin, Konstantin Leontievici , circumscripție specială
- Sorokina, Anastasia Kuzminichna , regiunea Ryazan
- Sotnikov, Vsevolod Alexandrovici , regiunea Saratov
- Spiridonov, Alexei Mihailovici , teritoriul Habarovsk
- Sporov, Vyacheslav Yakovlevich , regiunea Tambov
- Stalin, Iosif Vissarionovici , Moscova
- Starostin, Vasily Mihailovici , Leningrad
- Starotorzhsky, Alexander Pavlovich , regiunea Bryansk
- Staruhin, Ivan Porfirevici , regiunea Kirov
- Startseva, Maria Elizarovna , Komi ASSR
- Statirova, Alexandra Timofeevna , regiunea Chelyabinsk
- Stepanova, Zinaida Ivanovna , regiunea Kalinin
- Straupe, Boris Petrovici , regiunea Leningrad
- Stugarev, Andrey Savelyevich , regiunea Kemerovo
- Subbotin, Nikita Egorovici , regiunea Chkalov
- Surin, Piotr Vasilievici , Kuibyshev
- Surkov, Alexey Alexandrovich , regiunea Kursk
- Surovoy, Nikita Mihailovici , regiunea Moscova
- Suhanov, Mihail Mihailovici , regiunea Gorki
- Sukhin, Vasily Danilovici , regiunea Grozny
- Sukhomlinov, Porfiry Seliverstovici , regiunea Kursk
- Sysaeva, Anfisa Egorovna , regiunea Kemerovo
- Syachinov, Vladimir Kirillovich , Kabardian ASSR
T
- Tabakov, Nikolai Grigorievici , Teritoriul Krasnodar
- Tarasikova, Ekaterina Georgievna , regiunea Chita
- Tarasov, Mihail Petrovici , regiunea Molotov
- Tarasov, Nikolai Pavlovich , Leningrad - un lucrător obișnuit al Uzinei Baltice . Ordzhonikidze
- Tarasov, Pavel Sergeevich , regiunea Moscova
- Tatarinov, Dmitri Ivanovici , Bashkir ASSR
- Tatarintsev, Vitali Grigorievich , regiunea Ivanovo
- Tatarintseva, Elizaveta Ilyinichna, Regiunea Irkutsk
- Takhtarov, Adilgirey , Daghestan ASSR
- Tvardovsky, Alexander Trifonovich , regiunea Vladimir
- Tvorogov, Alexander Dmitrievich , regiunea Ivanovo
- Titova, Ekaterina Fedorovna , regiunea Chelyabinsk
- Tihomirov, Viktor Vasilievici , regiunea Gorki
- Tihonov, Alexander Yakovlevich , Leningrad
- Toka, Salchak Kalbakhorekovich , Regiunea Autonomă Tuva
- Tolstikov, Nikolai Iosifovich , regiunea Voronezh
- Tomilov, Pyotr Andreevich , regiunea Chelyabinsk
- Totoev, Viktor Soslanbekovich , ASSR Osetia de Nord
- Tretiakov, Andrei Fedorovich , regiunea Kalinin
- Trișkin, Andrei Andreevici , regiunea Kuibyshev
- Trubitsyn, Vasily Pavlovici , Teritoriul Stavropol
- Tuaeva, Olga Nikolaevna , ASSR Osetia de Nord
- Tyurin, Ivan Pavlovici , regiunea Bryansk
Wu
- Ulyanenko, Nina Zaharovna, regiunea Kursk
- Urazbaev, Nasyr Rafikovich , Bashkir ASSR
- Ushakova, Anastasia Timofeevna , regiunea Molotov
- Ushakova, Elizaveta Ivanovna , regiunea Moscova
F
- Fataliev, Khalil Magomedovich , Dagestan ASSR
- Fedin, Alexander Andreevich , Teritoriul Krasnodar
- Fedorov, Veniamin Fedorovich , Chuvash ASSR
- Fedorova, Alexandra Fedorovna , ASSR Chuvash
- Fedoseev, Pyotr Nikolaevich , regiunea Kemerovo
- Fedotova, Maria Trofimovna , regiunea Astrahan
- Fedyushin, Alexey Mikhailovici , regiunea Penza
- Fedyuninsky, Ivan Ivanovici , regiunea Arhangelsk
- Ferin, Mihail Alekseevici , Bashkir ASSR
- Fetisova, Maria Vasilievna , regiunea Kuibyshev
- Filippov, Alexey Petrovici , regiunea Voronezh
- Firsanova, Anna Nikolaevna , regiunea Stalingrad
- Fokin, Pavel Nikolaevici , regiunea Tambov
- Fomenko, Serghei Stepanovici , regiunea Chita
- Frolov, Alexander Sergeevich , circumscripție specială
- Frontasiev, Vladimir Pavlovici , regiunea Smolensk
- Fursov, Grigori Petrovici , regiunea Voronezh
X
- Khakimova, Shamsia Gazievna , Bashkir ASSR
- Khandokhin, Taisiya Vasilena , regiunea Kursk
- Kharin, Pyotr Romanovich , Komi ASSR
- Kharitonov, Ilya Stepanovici , regiunea Leningrad
- Kharitonova, Claudia Gennadievna , regiunea Ryazan
- Hvorostukhin, Alexey Ivanovich , regiunea Irkutsk
- Khisamova, Nafisa Khadeevna , ASSR tătară
- Hmelevski, Kuzma Mihailovici , regiunea Molotov
- Kholodkov, Vasily Andreevich , regiunea Moscova
- Kholostov, Dmitri Ivanovici , regiunea Pskov
- Khorenko, Ivan Vasilievici , regiunea Rostov
- Hramaikov, Fedor Tihonovich, regiunea Tula
- Hramov, Ivan Makarovich , ASSR Mordovian - Președintele fermei colective „Reînnoirea”
- Hrapcenko, Mihail Borisovici , regiunea Ivanovo
- Hrușciov, Nikita Sergeevich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Khudaeva, Nadezhda Andreevna , regiunea Gorki
C
- Tsvetkova, Vera Semyonovna , regiunea Ivanovo
- Tsukaev, Nikolai Antonovici , Primorsky Krai
- Tsydynzhapov, Gombozhap Tsydynzhapovici , ASSR Buryat-Mongolian
- Tsynokha, Matryona Venediktovna , regiunea Tomsk
- Tsyrempilov, Dorji Tsyrempilovich , ASSR Buryat-Mongolian
H
- Chabanov, Fedor Vasilyevich , Teritoriul Altai
- Chadaev, Yakov Ermolaevich , regiunea Kirov
- Cebrikov, Ivan Dmitrievich , Teritoriul Krasnodar
- Cerkasov, Nikolai Konstantinovici , Leningrad
- Cherkasova, Alexandra Maksimovna , regiunea Stalingrad
- Cherkashina, Agrippina Ivanovna , regiunea Chkalov
- Cernov, Ilya Ivanovici , regiunea Vladimir
- Cernov, Mihail Vasilevici , regiunea Oriol
- Cernov, Mihail Fedorovici , ASSR Mordovian
- Cernov, Nikolai Ivanovici , regiunea Vladimir
- Cernukha, Andrey Andreevich , regiunea Tyumen
- Chertov, Dmitri Filippovici , Teritoriul Krasnodar
- Ceșnokov, Nikolay Ermolaevich , regiunea Voronezh
- Chikina, Anna Andreevna , regiunea Moscova
- Chirkov, Vikenty Nikolaevich , Udmurt ASSR
- Chistiakov, Mihail Nikolaevici , regiunea Voronezh
- Chubarova, Klavdia Nikolaevna , teritoriul Habarovsk
- Chueva, Anna Nikolaevna , Bashkir ASSR
W
- Shavlyugin, Fedos Dmitrievich , Moscova
- Şalkov, Ivan Andreevici , regiunea Tula
- Shapovalov, Vladimir Semionovici , regiunea Kemerovo
- Sharov, Konstantin Antonovici , regiunea Kemerovo
- Sharova, Zoya Illarionovna , regiunea Yaroslavl
- Sharova, Maria Alekseevna , regiunea Moscova
- Shatilov, Serghei Savelievici , regiunea Penza
- Shatrova, Alexandra Konstantinovna , regiunea Molotov
- Shvedova, Zoia Dmitrievna , regiunea Smolensk
- Shvernik, Nikolai Mihailovici , regiunea Moscova
- Shebalin, Vissarion Yakovlevich , Moscova
- Shevelkova, Antonina Ivanovna , Udmurt ASSR
- Shelepin, Alexandru Nikolaevici , regiunea Gorki
- Shelepina, Evgenia Andreevna , Rostov
- Shestakov, Kirill Potapovich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Shilovtsev, Serghei Pavlovici , Kuibyshev
- Shikhanov, Pavel Kirillovich , regiunea Arhangelsk
- Sișkin, Mihail Alexandrovici , Saratov
- Shkiryatov, Matvey Fedorovich , regiunea Tula
- Shlepin, Dmitri Kuzmich , regiunea Vladimir
- Shmakov, Nikolay Alekseevich , regiunea Omsk
- Shmelev, Ivan Andreevich , regiunea Moscova
- Shorokhov, Vladimir Nikitich , regiunea Novosibirsk
- Şostakovici, Dmitri Dmitrievici , Leningrad
- Shpilko, Nazariy Trofimovici , Teritoriul Krasnodar
- Ștanenko, Serghei Matveevici , regiunea Oryol
Щ
- Shchelkina, Ariadna Efimovna , Leningrad
- Shchurov, Fedor Petrovici , regiunea Tyumen
Yu
- Yudin, Mihail Vasilievici , regiunea Novgorod
- Yudin, Pavel Alexandrovich , regiunea Bryansk
Eu
- Yakovlev, Fedor Vasilievici , ASSR Mordovian
- Yakubovsky, Ivan Ignatievich , Teritoriul Altai
- Yangirov, Marvan Yangirovici , Bashkir ASSR
- Yasnov, Mihail Alekseevici , Moscova
Link -uri