Lista deputaților Sovietului Suprem al RSFSR a convocării a 5-a
Lista deputaților Sovietului Suprem al RSFSR a convocării a 5-a
Sovietul Suprem al RSFSR, în conformitate cu Constituțiile din 1937 și 1978, este cel mai înalt organ al puterii de stat din RSFSR. După schimbarea numelui statului (decembrie 1991) - Consiliul Suprem al Federației Ruse.
Deputații Consiliului Suprem al RSFSR erau aleși pe circumscripții electorale teritoriale, mai întâi conform normei de reprezentare, acoperind un anumit număr al populației. În legătură cu creșterea populației, a crescut și numărul deputaților Consiliului Suprem al RSFSR, așa că s-a decis stabilirea unui număr fix al Consiliului Suprem al RSFSR. Conform Constituției din 1978, acesta era format din 975 de deputați.
Potrivit art. 104 din Constituție, Consiliul Suprem al RSFSR este autorizat să rezolve toate problemele transmise de Constituția URSS și de Constituția RSFSR competenței RSFSR. Drepturile sale exclusive au fost: adoptarea Constituției RSFSR, introducerea amendamentelor la aceasta, supunerea spre aprobare de către Consiliul Suprem al RSFSR a formării de noi republici autonome și regiuni autonome în cadrul RSFSR, aprobarea statului. planuri de dezvoltare economică și socială a RSFSR, bugetul de stat al RSFSR și rapoarte privind implementarea acestora, formarea organelor supreme ale RSFSR responsabile. Legile RSFSR au fost adoptate fie de Consiliul Suprem al RSFSR, fie printr-un referendum organizat prin hotărâre a Consiliului Suprem al RSFSR. Consiliul Suprem al RSFSR a organizat două sesiuni pe an, cu durata de două-trei zile. Sovietul Suprem al RSFSR a format comisii permanente care au lucrat o perioadă mai lungă.
Deputații Sovietului Suprem al RSFSR de a cincea convocare au lucrat între 1959 și 1963.
Au fost aleși în total 835 de deputați.
A
- Abdrazyakov, Abdulkhak Asvyanovich , Tătar ASSR
- Agafonov, Veniamin Maksimovici , regiunea Kuibyshev
- Adamova, Alexandra Fedorovna , regiunea Leningrad
- Adushinova, Polina Alekseevna , regiunea Irkutsk
- Azarenkov, Vladimir Kirillovich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Akulova, Ekaterina Grigorievna , regiunea Tomsk
- Aleinikov, Zinaida Tihonovna , regiunea Belgorod
- Alexandrov, Alexander Petrovici , regiunea Stalingrad
- Alexandrov, Mihail Nikolaevici , regiunea Irkutsk
- Alexandrova, Elizaveta Mihailovna , Moscova
- Alekseev, Evgheni Timofeevici , regiunea Ivanovo
- Alekseeva, Anna Grigorievna , Moscova
- Alekseeva, Anna Ivanovna , regiunea Smolensk
- Alekseenko, Ivan Ivanovici , regiunea Lipetsk
- Aleshina, Anna Dmitrievna , regiunea Ivanovo
- Aliev, Gadzhi-Kasum Shikhmurzaevich , Daghestan ASSR
- Alikin, Nikolai Vasilievici , Regiunea Perm
- Alikhanova, Maryam Sharifovna , Daghestan ASSR
- Almazov, Ilyas Abdulaevich , ASSR cecen-inguș
- Altukhova, Tatyana Zakharovna , regiunea Voronezh
- Andriyanova, Alexandra Ivanovna , ASSR Mordovian
- Androsov, Georgy Ivanovici , regiunea Omsk
- Ankudinov, Alexandru Vasilevici, Regiunea Autonomă Tuva
- Anoshin, Vasily Ivanovici , regiunea Penza
- Antonov, Vasily Ivanovici , Teritoriul Stavropol
- Antyuhov, Vasily Semyonovich , regiunea Bryansk
- Aristov, Averky Borisovich , regiunea Voronezh
- Artemiev, Vasily Fedorovich , regiunea Moscova
- Artobolevsky, Ivan Ivanovici , Moscova
- Astașova, Raisa Pavlovna , Regiunea Amur
- Atyashkin, Nazar Kalistratovici , Teritoriul Altai
- Afanasiev, Evgheni Semionovici , regiunea Pskov
- Afanasiev, Serghei Alexandrovici , Leningrad
- Ahazov, Timofei Arkadievici , ASSR Chuvash
- Asheko, Stepan Sergeevich , regiunea Novosibirsk
- Ayusheeva, Tsypilma Ayusheevna , Buryat ASSR
B
- Babicheva, Evdokia Osipovna , regiunea Novosibirsk
- Bazaichenko, Zinaida Efimovna , regiunea Rostov
- Baikina, Alexandra Yakovlevna , regiunea Orenburg
- Baikov, Ivan Ivanovici , Leningrad
- Bannikov, Nikolai Vasilievici , regiunea Kuibyshev
- Bannikova, Maria Alekseevna , regiunea Orenburg
- Baranov, Maxim Grigorievici , regiunea Rostov
- Baranov, Mihail Mihailovici , regiunea Kostroma
- Baranov, Fedor Pavlovici , regiunea Kalinin
- Bardina, Nina Alekseevna , Regiunea Amur
- Baskakov, Serghei Alekseevici , regiunea Perm
- Baskakova, Nina Fedorovna , regiunea Ivanovo
- Bastrykina, Anna Kirillovna , regiunea Novosibirsk
- Batanov, Nikolai Yakovlevich , Bashkir ASSR
- Batitsky, Pavel Fedorovich , Moscova
- Bednov, Nikolay Filippovici , regiunea Rostov
- Beloborodov, Afanasy Pavlantievich , regiunea Saratov
- Beloglazov, Serghei Andreevici , regiunea Kostroma
- Belosludtseva, Galina Martemyanovna , regiunea Tyumen
- Belousova, Anfisa Prokhorovna , Chuvash ASSR
- Belousova, Elena Yulianovna , regiunea Kursk
- Belokhonov, Afanasi Semenovici , Teritoriul Krasnodar
- Belykh, Ivan Alexandrovich , regiunea Sverdlovsk
- Belysheva, Maria Alexandrovna , regiunea Perm
- Belyak, Konstantin Nikitovici , regiunea Voronezh
- Belyakova, Ekaterina Fedorovna , regiunea Gorki
- Belyakova, Zinaida Sergeevna , regiunea Kalinin
- Belyashina, Anna Pavlovna , regiunea Kaliningrad
- Berdnikova, Ekaterina Mihailovna , Moscova
- Betz, Maria Evseevna , regiunea Pskov
- Biryukov, Alexey Sergeevich , Teritoriul Primorsky
- Biriukov, Ivan Ilici , regiunea Gorki
- Bichurina, Nailya Abdrakhmanovna , ASSR tătară
- Bobkov, Ivan Vasilievici , regiunea Ryazan
- Bobkova, Varvara Egorovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Bobrovnik, Polikarp Agapovici , Regiunea Primorsky
- Bogaciov, Ivan Nikolaevici , regiunea Sverdlovsk
- Bozhko, Ivan Vasilievici , Teritoriul Stavropol
- Boyko, Vasily Romanovich , regiunea Sverdlovsk
- Boikova, Anna Petrovna , Leningrad
- Boldyrev, Vladimir Afanasievici , regiunea Rostov
- Bondareva, Anna Fedorovna , regiunea Rostov
- Boreyko, Emelyan Ivanovici , regiunea Smolensk
- Borisenko, Anatoly Semyonovich , regiunea Yaroslavl
- Borisov, Alexandru Filippovici , regiunea Rostov
- Borisov, Kiril Ilici , Regiunea Primorsky
- Borisova, Maria Egorovna , regiunea Oryol
- Borodkin, Pyotr Ivanovici , regiunea Kemerovo
- Bochvar, Andrei Anatolevici , Leningrad
- Bochkarev, Alexander Pankratievich , regiunea Saratov
- Bragin, Dmitri Vasilevici , regiunea Tambov
- Brejnev, Leonid Ilici , regiunea Novosibirsk
- Brodovsky, Pyotr Alexandrovich , regiunea Tula
- Bulycheva, Tatyana Vasilievna , regiunea Bryansk
- Burdakova, Alexandra Petrovna , Teritoriul Altai
- Burov, Ivan Mihailovici , regiunea Kuibyshev
- Butusov, Serghei Mihailovici , Moscova
- Buharov, Alexandru Semionovici , regiunea Moscova
- Bykov, Alexey Nikolaevich , Teritoriul Krasnodar
- Bykov, Vasily Fedorovich , Regiunea Amur
- Bykov, Konstantin Mihailovici , Leningrad
În
- Vakulenko, Marina Vladimirovna , Teritoriul Altai
- Valihanov, Roza Abdrakhmanovna , regiunea Chelyabinsk
- Valuysky, Nikolay Tihonovich , regiunea Voronezh
- Varentsov, Serghei Sergheevici , Udmurt ASSR
- Vasiliev, Vasily Vasilievich , regiunea Kalinin
- Vasiliev, Vladimir Petrovici , regiunea Ulianovsk
- Vasiliev, Ivan Frolovici , regiunea Tomsk
- Vasilyeva, Lidia Kuzminichna , Regiunea Kemerovo
- Vasilyeva, Lidia Mihailovna , regiunea Vladimir
- Vaskin, Vasily Timofeevich , regiunea Saratov
- Vasyagin, Semyon Petrovici , circumscripție militară
- Vatutin, Fedor Egorovici , teritoriul Habarovsk
- Vakhnin, Nikolai Dmitrievich , Komi ASSR
- Vasura, Petr Vladimirovici , regiunea Rostov
- Vedernikova, Pavel Andreevna , regiunea Kirov
- Velichkin, Mihail Semiovici, Teritoriul Krasnodar
- Veretennikov, Alexander Pavlovici , Bashkir ASSR
- Veselov, Serghei Stepanovici , regiunea Moscova
- Veselovsky, Evgheni Anisimovici , ASSR Mordovian
- Vinitskaya, Elizaveta Pavlovna , regiunea Chelyabinsk
- Vinogradov, Nikolai Arkadievici , Moscova
- Vlasenko, Leonid Andreevich , regiunea Vologda
- Vlasenko, Nina Borisovna , regiunea Stalingrad
- Volkova, Ekaterina Ivanovna , regiunea Vologda
- Volkodav, Vasily Alekseevich , Teritoriul Stavropol
- Volodina, Alexandra Ivanovna , regiunea Novgorod
- Vorobyov, Alexander Akimovich , regiunea Tomsk
- Vorobyov, Nikolai Nikolaevici , Teritoriul Altai
- Voronin, Konstantin Nikitovici , regiunea Chelyabinsk
- Voronin, Pavel Andreevici , Moscova
- Voronov, Ivan Emelyanovich , regiunea Arhangelsk
- Voronov, Feodosy Denisovich , regiunea Chelyabinsk
- Voronova, Anastasia Vasilievna , regiunea Chelyabinsk
- Voronovsky, Nikolai Anatolievici , Daghestan ASSR
- Voronchikhin, Vsevolod Alexandrovich , Udmurt ASSR
- Voroșilov, Kliment Efremovici , regiunea Stalingrad
- Vyucheyskaya, Marina Petrovna , regiunea Arhangelsk
G
- Gavrilin, Valentin Mihailovici , regiunea Stalingrad
- Gavrilov, Viktor Matveevici , Mari ASSR
- Gavrilova, Maria Vasilievna , regiunea Yaroslavl
- Gaidov, Vladimir Sergheevici , Moscova
- Galanshin, Konstantin Ivanovici , regiunea Perm
- Galkin, Alexander Ivanovici , regiunea Kaluga
- Garanova, Asiyat Gabibullaevna , Daghestan ASSR
- Georgiev, Alexander Vasilyevich , Teritoriul Altai
- Gerasimov, Konstantin Mihailovici , regiunea Gorki
- Gladkov, Mihail Ivanovici , Teritoriul Krasnodar
- Gladneva, Alexandra Alexandrovna , regiunea Voronezh
- Gladysheva, Klavdia Andreevna , regiunea Chita
- Glazko, Anastasia Ivanovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Glazov, Evgheni Mihailovici , regiunea Kalinin
- Gnedov, Alexey Trofimovici , regiunea Smolensk
- Gnezdilov, Khariton Nikitovici , regiunea Chita
- Govorushkin, Vasily Stepanovici , regiunea Ryazan
- Goleva, Anastasia Antonovna , regiunea Perm
- Golovanov, Mihail Grigorievici , regiunea Orenburg
- Golovanova, Alexandra Fedorovna , regiunea Moscova
- Golovko, Arseni Grigorievici , teritoriul Habarovsk
- Golubev, Nikolai Vasilievici , regiunea Bryansk
- Golubev, Nikolai Ivanovici , regiunea Oryol
- Golubeva, Maria Ivanovna , regiunea Gorki
- Goltsov, Vasily Spiridonovich , regiunea Tyumen
- Goncharova, Anna Dmitrievna , regiunea Lipetsk
- Gopko, Anna Kupriyanovna , regiunea Saratov
- Gorbaciov, Alexandru Maksimovici , regiunea Tula
- Gorlov, Grigori Kirillovich , Teritoriul Stavropol
- Gorokhov, Andrey Fedorovich , Tătar ASSR
- Goroșkin, Ivan Vasilievici , regiunea Tula
- Gorșkov, Akim Vasilievici , regiunea Vladimir
- Gorșkov, Iosif Stepanovici , regiunea Tambov
- Gorșkov, Nikolai Vasilievici , regiunea Bryansk
- Gribaciov, Nikolai Matveevici , regiunea Bryansk
- Grigoriev, Anatoli Ivanovici , regiunea Novgorod
- Grigoriev, Ivan Vasilievici , regiunea Moscova
- Gridin, Nikolay Stepanovici , regiunea Tomsk
- Gritchin, Nikolai Fedorovich , regiunea Moscova
- Gritsenko, Alexandru Vasilievici , regiunea Irkutsk
- Gritskevici, Anna Arsentievna , Leningrad
- Grişanov, Vasily Maksimovici , Teritoriul Krasnodar
- Grișmanov, Ivan Aleksandrovici , regiunea Stalingrad
- Grișcenko, Stepan Fedorovich , regiunea Kursk
- Gruzdev, Ivan Mihailovici , regiunea Lipetsk
- Gruzinov, Nikolai Alexandrovici , regiunea Novgorod
- Grushin, Pyotr Dmitrievich , regiunea Moscova
- Gubaidullin, Akhat Sharifullovich , Tătar ASSR
- Gubankov, Nikolai Alekseevici , Moscova
- Gustov, Ivan Stepanovici , regiunea Pskov
- Gyndynova, Zhalma , regiunea Chita
D
- Davydova, Evgenia Nikolaevna , regiunea Stalingrad
- Davydova, Maria Antonovna , Bashkir ASSR
- Dadonov, Fedor Nikitich , regiunea Bryansk
- Degtyareva, Nadezhda Ilyinichna , regiunea Kurgan
- Dedova, Galina Leonidovna , regiunea Rostov
- Demyantseva, Olga Ivanovna , regiunea Moscova
- Denisov, Georgy Yakovlevich , regiunea Murmansk
- Denisova, Sofia Danilovna , regiunea Bryansk
- Dereviankin, Ivan Grigorievich , regiunea Voronezh
- Deriugin, Boris Ivanovici , regiunea Omsk
- Djimieva, Maria Nikolaevna , ASSR Osetia de Nord
- Dzanagov, Vladimir Temirkanovich , ASSR Osetia de Nord
- Dmitriev, Viktor Fedorovich , regiunea Voronezh
- Dobysh, Fedor Ivanovici , regiunea Smolensk
- Dokina, Anna Andreevna , regiunea Moscova
- Domaskin, Nikolay Ivanovici , regiunea Voronezh
- Drozdov, Vladimir Vasilievici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Drozdova, Anastasia Ivanovna , Regiunea Sahalin
- Drygin, Anatoly Semyonovich , regiunea Leningrad
- Dubrovsky, Vasily Ivanovici , Buryat ASSR
- Dudkin, Ivan Ivanovici , regiunea Kursk
- Durkin, Ignatii Ivanovici , Komi ASSR
E
- Evdokimova, Zinaida Mikhailovna , regiunea Kalinin
- Evseev, Vasily Petrovici , regiunea Astrahan
- Evstafieva, Lidia Andreevna , Moscova
- Egorov, Alexandru Pavlovici , regiunea Ulyanovsk
- Egorov, Alexey Andreevich , Regiunea Kaluga
- Egorov, Nikita Vasilievici , regiunea Moscova
- Egorov, Serghei Mihailovici , regiunea Smolensk
- Egorova, Elizaveta Ivanovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Elenevici, Boris Petrovici , regiunea Omsk
- Elenko, Anna Timofeevna , regiunea Pskov
- Yolkin, Alexey Dmitrievich , regiunea Kurgan
- Elsakov, Alfey Ilici , regiunea Arhangelsk
- Eliutin, Vyacheslav Petrovici , tătar ASSR
- Eremin, Nikolai Alexandrovici , regiunea Stalingrad
- Ermakov, Vasily Afanasevich , regiunea Kurgan
- Ermakova, Agafya Petrovna , regiunea Moscova
- Erofeev, Vladimir I.[ clar ] , regiunea Tula
- Ershov, Vasily Andreevici , Moscova
- Esaulenko, Konstantin Evgenievich , regiunea Kamceatka
- Efremov, Stepan Andrianovich , Udmurt ASSR
- Efremova, Zinaida Dmitrievna , regiunea Voronezh
- Eștokin, Afanasi Fedorovich , regiunea Sverdlovsk
F
- Zharov, Boris Dmitrievich , regiunea Kalinin
- Jdamirov, Pavel Vasilievici , regiunea Rostov
- Zherebin, Boris Nikolaevici , regiunea Kemerovo
- Jiganov, Nazib Gayazovich , Tătar ASSR
- Zhigunova, Ekaterina Petrovna , regiunea Smolensk
- Jirnov, Anatoli Stepanovici , regiunea Moscova
- Zholobov, Nikolai Dmitrievich , Regiunea Perm
- Zholudev, Nikita Sergeevich , regiunea Irkutsk
- Jukova, Ekaterina Petrovna , regiunea Moscova
- Jukova, Maria Dmitrievna , Teritoriul Krasnodar
- Jukova, Raisa Pavlovna , regiunea Penza
- Zhuravlev, Gennady Alexandrovich , regiunea Kurgan
W
- Zavyalov, Veniamin Nikolaevich , regiunea Rostov
- Zagoveliev, Alexander Petrovici , regiunea Kirov
- Zagrebantseva, Alexandra Ivanovna , regiunea Kemerovo
- Zazhigin, Nikolai Andreevich , regiunea Vologda
- Zaikin, Fedor Dmitrievich , regiunea Chelyabinsk
- Zaitseva, Anna Trofimovna , regiunea Saratov
- Zamalieva, Amina Abzalutdinovna , ASSR tătară
- Zamiryakin, Konstantin Aleksandrovici , regiunea Sverdlovsk
- Zasyadko, Alexander Fedorovich , regiunea Kemerovo
- Zvyagintseva, Anna Dmitrievna , regiunea Kursk
- Zebrina, Evdokia Ivanovna , regiunea Gorki
- Zemlyakova, Maria Ivanovna , regiunea Penza
- Zimin, Ivan Nikolaevici , regiunea Kalinin
- Zinoviev, Stepan Petrovici , regiunea Arhangelsk
- Ziyadiyeva, Mugmina Nurutdinovna , Tătar ASSR
- Zolotov, Gavril Nikiforovici , Moscova
- Zolotova, Nina Yakovlevna , regiunea Kuibyshev
- Zorin, Ivan Vasilievici , regiunea Orenburg
- Zotov, Evgheni Nikolaevici , ASSR cecen-inguș
- Zueva, Maria Matveevna , regiunea Omsk
- Zyryanov, Pavel Ivanovici , Teritoriul Primorsky
- Zyablova, Zoya Semyonovna , regiunea Tyumen
- Zyabrev, Arkadi Ivanovici , regiunea Oryol
Și
- Ivanenko, Timofey Samoilovici , regiunea Magadan
- Ivanov, Vasily Alexandrovici , regiunea Rostov
- Ivanov, Vladimir Nikolaevici , Regiunea Amur
- Ivanova, Zoya Timofeevna , Mari ASSR
- Ivasenko, Ivan Vasilievici , regiunea Tyumen
- Ivașkin, Andrei Petrovici , ASSR Mordovian
- Ivko, Grigori Grigorievici , regiunea Rostov
- Ignatov, Nikolai Grigorievich , Teritoriul Krasnodar
- Ignatiev, Leonid Filippovici , Udmurt ASSR
- Igritskaya, Alexandra Borisovna , regiunea Bryansk
- Izina, Valentina Nikolaevna , regiunea Kuibyshev
- Izyurova, Raisa Dmitrievna , Komi ASSR
- Illarionova, Anna Ivanovna , regiunea Ryazan
- Ilicicev, Leonid Fedorovich , regiunea Sverdlovsk
- Imaev, Sauban Sarvatdinovich , Bashkir ASSR
- Ipatov, Piotr Petrovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Isaev, Serghei Fedorovich , regiunea Gorki
- Isakovski, Mihail Vasilievici , regiunea Smolensk
- Ishora, Alexandra Stanislavovna , regiunea Pskov
K
- Kaveshnikova, Agafya Nikolaevna , regiunea Voronezh
- Kadieva, Tamara Mustapaevna , ASSR cecen-inguș
- Kazakov, Pyotr Yakovlevich , regiunea Gorki
- Kazmin, Nikolai Dmitrievich , ASSR Mordovian
- Kaigorodova, Valentina Alekseevna , regiunea Sverdlovsk
- Kalabin, Pavel Andreevich , regiunea Kemerovo
- Kalabuhov, Dmitri Mitrofanovich , regiunea Chelyabinsk
- Kalabuhov, Fedor Vasilievich , regiunea Ulyanovsk
- Kalinina, Maria Vasilievna , regiunea Moscova
- Kalugina, Nadejda Ivanovna , regiunea Sverdlovsk
- Kalcenko, Stepan Vlasovici , regiunea Kirov
- Kamaleev, Galimzan Kamaleevici , ASSR tătară
- Kamanin, Alexey Ivanovich , Teritoriul Altai
- Kameneva, Elena Savelevna , regiunea Oryol
- Kampov-Polevoy, Boris Nikolaevici , regiunea Penza
- Kandrenkov, Andrey Andreevich , regiunea Kaluga
- Kapitonov, Ivan Vasilievici , regiunea Moscova
- Karavaev, Serghei Andreevici , regiunea Tyumen
- Kardanov, Zamihsheri Kasimovici , Teritoriul Stavropol
- Karimov, Mustafa Safich , Bashkir ASSR
- Karin, Andrey Semyonovich , regiunea Kemerovo
- Karlov, Vladimir Alekseevici , regiunea Kalinin
- Karpov, Ivan Egorovici , regiunea Kurgan
- Karsakova, Valentina Andreevna , Chuvash ASSR
- Kataev, Evgeny Fedorovich , Komi ASSR
- Kashuba, Vera Gavrilovna , regiunea Kuibyshev
- Kershakov, Alexander Fedorovich , Moscova
- Kilganov, Lidzhi Karvenovich , Kalmyk ASSR
- Kile, Antonina Sergeevna , teritoriul Habarovsk
- Kimstach, Alexander Karlovich , regiunea Saratov
- Kirilenko, Andrey Pavlovich , regiunea Sverdlovsk
- Kirichenko, Alexey Illarionovich , Moscova
- Kirsanova, Nina Fedorovna , regiunea Kemerovo
- Kiselev, Boris Timofeevici , ASSR Mordovian
- Kiselyov, Ivan Ivanovici , regiunea Gorki
- Kiselev, Nikolai Mihailovici , Teritoriul Altai
- Kiseleva, Polina Vasilievna , regiunea Chelyabinsk
- Kislitsyna, Afanasia Gavrilovna , regiunea Kirov
- Kislyakova, Maria Vasilievna , regiunea Stalingrad
- Klepikova, Anastasia Efimovna , Teritoriul Stavropol
- Klimantova, Valentina Ionovna , regiunea Kurgan
- Klimovici, Galina Iosifovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Klubkova, Antonina Pavlovna , regiunea Vologda
- Klychkova, Antonina Fedorovna , regiunea Kuibyshev
- Klyapinina, Raisa Yakovlevna , Bashkir ASSR
- Knyazkov, Iuri Vasilievici , regiunea Kursk
- Kovalev, Iosif Ivanovici , regiunea Chelyabinsk
- Kovalev, Semyon Ivanovici , regiunea Bryansk
- Kovaleva, Elizaveta Stepanovna , regiunea Voronezh
- Kovalevskaya, Taisiya Petrovna , Leningrad
- Kovalenko, Alexandru Vlasovici , regiunea Belgorod
- Kovalenko, Georgy Efremovici , regiunea Vladimir
- Kovalenko, Konstantin Iosifovich , Bashkir ASSR
- Kovzikov, Mihail Gavrilovici , regiunea Kemerovo
- Kovrova, Praskovya Nikolaevna , regiunea Ryazan
- Kogevin, Vladimir Grigorievich , regiunea Kemerovo
- Kozhevnikov, Serafim Agapovici , regiunea Kostroma
- Kozhevnikova, Nadezhda Ivanovna , regiunea Tambov
- Kozhedubov, Ivan Nikolaevici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Kozhukhantseva, Evdokia Fedorovna , regiunea Moscova
- Kozlov, Alexander Leontievich , regiunea Tyumen
- Kozlov, Vasily Andreevich , regiunea Kalinin
- Kozlov, Frol Romanovici , Leningrad
- Kozlova, Zoya Ivanovna , regiunea Perm
- Kozlova, Olga Prokopievna , regiunea Arhangelsk
- Kozlova, Tatyana Semyonovna , regiunea Bryansk
- Kozyulya, Ivan Kornilovici , regiunea Moscova
- Kokovikhina, Diana Ivanovna , Regiunea Sahalin
- Kokurkin, Anatoli Ivanovici , regiunea Sverdlovsk
- Kolbas, Pyotr Sergeevich , regiunea Tomsk
- Kolganova, Valentina Fedorovna , regiunea Kaluga
- Kolpakov, Boris Timofeevici , regiunea Sverdlovsk
- Komarov, Vladimir Nikolaevici , Regiunea Amur
- Konova, Praskovya Fedotovna , regiunea Tula
- Konovalov, Ivan Egorovici , regiunea Tambov
- Konovalov, Nikolai Semionovici , regiunea Kaliningrad
- Konoplyov, Boris Vsevolodovich , regiunea Perm
- Konshin, Grigori Ivanovici , regiunea Arhangelsk
- Konyakhin, Nikolai Vasilievich , regiunea Kemerovo
- Korabelnikov, Mihail Dmitrievici , ASSR Ciuvaș
- Korepanova, Maria Vladimirovna , Udmurt ASSR
- Korneev, Vasily Nikiforovici , regiunea Voronezh
- Kornilova, Claudia Fedorovna , regiunea Gorki
- Box, Valentina Egorovna , regiunea Rostov
- Korolev, Anatoly Alekseevich , regiunea Voronezh
- Korolev, Dmitri Dmitrievich , regiunea Kursk
- Koroleva, Pelageya Kuzminichna , regiunea Orenburg
- Korotaev, Georgy Mikhailovici , regiunea Kostroma
- Korsakova, Vera Vasilievna , regiunea Novosibirsk
- Korchagin, Vladimir Nikiforovici , Teritoriul Krasnodar
- Korchagin, Pavel Nikolaevich , regiunea Ivanovo
- Korshenkov, Anatoly Georgievich , regiunea Magadan
- Koryakov, Vladimir Hrisanovici , regiunea Perm
- Kosareva, Antonina Leontievna , regiunea Ivanovo
- Kostina, Alexandra Vasilievna , regiunea Moscova
- Kostromitin, Boris Petrovici , Leningrad
- Kosygin, Alexey Nikolaevich , regiunea Yaroslavl
- Kotova, Serafima Alexandrovna , Moscova
- Kochergina, Maria Alexandrovna , regiunea Kalinin
- Koshevoy, Pyotr Kirillovich , regiunea Novosibirsk
- Koshelev, Alexandru Vladimirovici , regiunea Gorki
- Krapivin, Aristarkh Ivanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Kraskovskaya, Maria Safronovna , regiunea Novosibirsk
- Kratirova, Lyubov Nikolaevna , regiunea Arhangelsk
- Kreizer, Yakov Grigorievich , regiunea Chita
- Krestyaninov, Vasily Ivanovici , Moscova
- Krivov, Alexandru Mihailovici , Teritoriul Krasnodar
- Krivosheeva, Nina Petrovna , regiunea Voronezh
- Kropachev, Mihail Yakovlevich , regiunea Perm
- Kruglov, Alexey Andreevich , regiunea Irkutsk
- Kryukov, Dmitri Nikolaevici , regiunea Tyumen
- Kubrakov, Ivan Alexandrovici , regiunea Tula
- Kudryavtsev, Alexander Vasilievich , ASSR Karelian
- Kudryashova, Anastasia Danilovna , regiunea Orenburg
- Kuzik, Leonid Ivanovici , regiunea Sahalin
- Kuznețov, Alexandru Ivanovici , regiunea Vladimir
- Kuznetsov, Ivan Paramonovich , regiunea Chelyabinsk
- Kuzmenykh, Lidia Yakovlevna , Moscova
- Kuzmin, Alexander Leonidovici , regiunea Novosibirsk
- Kuzmin, Iosif Iosifovich , regiunea Gorki
- Kuzmin, Nikolai Mihailovici , Moscova
- Kuzmin, Pyotr Stepanovici , regiunea Astrahan
- Kuzminsky, Alexandru Mihailovici , regiunea Vologda
- Kulikova, Antonina Pavlovna , regiunea Moscova
- Kulichenko, Leonid Sergeevich , regiunea Stalingrad
- Kurkin, Leonid Ivanovici , Moscova
- Kurnoskina, Praskovya Grigorievna , regiunea Kaluga
- Kutushkina, Maria Fedorovna , ASSR Mordovian
- Kutyrev, Alexey Mikhailovici , regiunea Kaliningrad
- Kuusinen, Otto Wilhelmovici , Leningrad
- Kucherov, Vasily Maksimovici , Yakut ASSR
L
- Labudin, Vasily Nikolaevich , regiunea Moscova
- Lavrentiev, Yakov Petrovici , regiunea Kuibyshev
- Lazarev, Vitali Mikhailovici , regiunea Moscova
- Lapkin, Pyotr Afanasyevich , circumscripție militară
- Larina, Valentina Alexandrovna , regiunea Irkutsk
- Larioshin, Mihail Fedorovich , Teritoriul Primorsky
- Lakhina, Lyubov Ivanovna , regiunea Omsk
- Leonov, Ivan Davidovici , Leningrad
- Leonov, Nikolai Sergeevich , regiunea Moscova
- Leontieva, Ekaterina Ivanovna , regiunea Gorki
- Lisin, Nikolai Viktorovich , Tătar ASSR
- Lisitsyn, Viktor Nikolaevici , regiunea Kuibyshev
- Lisman, Evdokia Ilyinichna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Litvinov, Viktor Yakovlevich , regiunea Kuibyshev
- Liferenko, Leonid Stepanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Lobanov, Vladimir Vasilievici , Regiunea Sahalin
- Loveiko, Iosif Ignatievich , Moscova
- Loginova, Zinaida Vasilievna , regiunea Orenburg
- Lomonosov, Ksenia Maksimilianovna , Moscova
- Lopatin, Pyotr Filippovici , regiunea Sverdlovsk
- Lopatkin, Vasily Ilici , Teritoriul Krasnodar
- Loshcenkov, Fedor Ivanovici , regiunea Novosibirsk
- Lukonina, Antonina Arkhipovna , Teritoriul Primorsky
- Lukyanov, Ivan Alekseevici , regiunea Kalinin
- Lunev, Konstantin Fedorovich , regiunea Moscova
- Lykova, Lidia Pavlovna , regiunea Smolensk
- Lykova, Maria Nikolaevna , Teritoriul Krasnodar
- Lyapina, Lidia Andreevna , Teritoriul Altai
M
- Magomedova, Manasha , Dagestan ASSR
- Mazurin, Onufry Mihailovici , ASSR cecen-inguș
- Mayorov, Mihail Maksimovici , regiunea Vladimir
- Mayorova, Pelageya Andreevna , regiunea Kuibyshev
- Makarova, Alexandra Andriyanovna , regiunea Irkutsk
- Makarova, Evdokia Yakovlevna , Moscova
- Maksimov, Ivan Ivanovici , regiunea Leningrad
- Maksimov, Karp Ivanovici , regiunea Novgorod
- Maksimov, Fedor Pavlovici , regiunea Kursk
- Malandin, german Kapitonovici , circumscripție militară
- Malinin, Mihail Sergheevici , regiunea Chelyabinsk
- Malinina, Praskovya Andreevna , regiunea Kostroma
- Malinovsky, Rodion Yakovlevich , Leningrad
- Malova, Lidia Ivanovna , Moscova
- Malygin, Nikolai Pavlovich , regiunea Tula
- Malysheva, Vera Petrovna , Chuvash ASSR
- Mamontov, Evgheni Vasilievici , regiunea Chelyabinsk
- Mamontova, Alexandra Pavlovna , Teritoriul Altai
- Mandrik, Vasily Alexandrovich , Teritoriul Krasnoyarsk
- Manukovsky, Nikolai Fedorovich , regiunea Voronezh
- Manurov, Rashid Nigmatullovich , Bashkir ASSR
- Markushevici, Alexey Ivanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Martyanov, Andrey Evdokimovici , regiunea Orenburg
- Marchenko, Efim Timofeevich , regiunea Kaliningrad
- Matyukhin, Mihail Mihailovici , Teritoriul Altai
- Matyuskin, Dmitri Mihailovici , Teritoriul Krasnodar
- Makhortova, Maria Andreevna , regiunea Kirov
- Mayakov, Grigori Arhipovici, Teritoriul Primorsky
- Medvedev, Ivan Dmitrievich , Bashkir ASSR
- Medvedeva, Ekaterina Mihailovna , regiunea Gorki
- Melentyeva, Nina Fedorovna , regiunea Gorki
- Melnik, Antonina Moiseevna , Teritoriul Primorsky
- Melnikov, Anatoli Nikolaevici , regiunea Gorki
- Melnichenko, Faina Aleksandrovna , Teritoriul Stavropol
- Mendokhova, Lena Mukhazhirovna , ASSR Kabardino-Balkarian
- Merkulov, Pavel Ivanovici , regiunea Gorki
- Mekhanikov, Ilya Ivanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Meshkov, Vasily Ivanovici , regiunea Tambov
- Meshkov, Fedor Stepanovici , regiunea Oryol
- Mikoian, Anastas Ivanovici , regiunea Rostov
- Minmukhametova, Makkiya Minmukhametovna , ASSR tătară
- Mironov, Nikolai Romanovici , regiunea Leningrad
- Mironova, Nina Vasilievna , regiunea Kalinin
- Miroshnikova, Valentina Grigorievna , regiunea Belgorod
- Misnik, Mihail Ivanovici , teritoriul Habarovsk
- Mihailov, Andrei Kirianovici , Regiunea Sahalin
- Mihailov, Vasily Mihailovici , regiunea Pskov
- Mihailov, Evgheni Grigorievici , regiunea Novgorod
- Mișenkov, Grigori Vasilievici , circumscripție militară
- Moiseev, Viktor Mihailovici , regiunea Moscova
- Mokrinsky, Vasily Semyonovich , regiunea Chelyabinsk
- Morozov, Georgy Matveevich , regiunea Rostov
- Moskviciov, Ivan Romanovici , Mari ASSR
- Moskovski, Vasily Petrovici , Teritoriul Stavropol
- Mrykhin, Dmitri Karpovici , regiunea Kurgan
- Muravyova, Nonna Aleksandrovna , regiunea Ivanovo
- Murashova, Maria Petrovna , regiunea Leningrad
- Murygina, Anastasia Andreevna , regiunea Omsk
- Murysev, Alexander Sergeevich , regiunea Kuibyshev
- Mustafin, Kiyam Khalilovici , Bashkir ASSR
- Mustafina, Fatima Khamidovna , Bashkir ASSR
- Mukhitdinov, Nuritdin Akramovich , Bashkir ASSR
- Musharapova, Elminur Adievna , Tătar ASSR
- Mylarshchikov, Vladimir Pavlovich , regiunea Moscova
H
- Nadtochy Mihail Fomich , regiunea Kuibyshev
- Nazarenko, Ekaterina Aleksandrovna , Teritoriul Altai
- Naimushin, Ivan Ivanovici , regiunea Irkutsk
- Nalivkin, Boris Semyonovich , regiunea Astrakhan
- Nartahova, Maria Dmitrievna , Yakut ASSR
- Nartova, Serafima Vasilievna , regiunea Moscova
- Natalin, Mihail Ivanovici , regiunea Orenburg
- Naumova, Olga Yakovlevna , Leningrad
- Neverov, Nikolai Vasilievici , Teritoriul Altai
- Nekrasov, Valentin Ivanovici , regiunea Chelyabinsk
- Nelidina, Valentina Alekseevna , regiunea Rostov
- Nepshekuev, Sagid Tagirovici , Teritoriul Krasnodar
- Nesterenko, Lyudmila Timofeevna , Teritoriul Primorsky
- Neshchadimov, Konstantin Dometevich , regiunea Kemerovo
- Niboga, Nina Gavrilovna , regiunea Saratov
- Nizamova, Faria Yalaletdinovna , Bashkir ASSR
- Nikolaev, Alexandru Mihailovici , regiunea Moscova
- Nikolaev, Stepan Gerasimovici , ASSR Mordovian
- Nikolaeva, Zinaida Grigorievna , regiunea Murmansk
- Nikolaeva, Tatyana Nikolaevna , regiunea Ivanovo
- Nikolsky, Innokenty Mikhailovici , Regiunea Perm
- Nikolsky, Nikolai Parfiryevich , regiunea Novosibirsk
- Novikov, Anatoly Grigorievich , regiunea Ryazan
- Novikov, Vladimir Nikolaevici , Bashkir ASSR
- Novikov, Konstantin Alexandrovich , regiunea Arhangelsk
- Novikova, Maria Prohorovna , regiunea Ulyanovsk
- Novoselov, Nikolay Georgievich , regiunea Chita
- Nosov, Georgy Andreevich , regiunea Penza
- Nujin, Mihail Tihonovici , tătar ASSR
Oh
- Obushev, Nikolai Grigorievici , Leningrad
- Odarcenko, Maria Fedorovna , regiunea Rostov
- Okunev, Ivan Vasilievici , regiunea Sverdlovsk
- Omarov, Magomed Omarovich , Daghestan ASSR
- Organov, Nikolai Nikolaevich , regiunea Orenburg
- Orlov, Georgy Mikhailovici , regiunea Kirov
- Orlov, Mihail Leonidovici , regiunea Yaroslavl
- Orlov, Serghei Dmitrievici , Moscova
- Osintseva, Iraida Fedorovna , regiunea Sverdlovsk
- Ostrogsky, Lev Leonidovici , regiunea Kalinin
P
- Pabuev, Mihail Vasilievici , ASSR Karelian
- Pavlov, Vladimir Nikolaevici , regiunea Yaroslavl
- Pavlov, Ghenadi Nikolaevici , regiunea Kalinin
- Pavlov, Dmitri Vasilievici , regiunea Saratov
- Pavlov, Serghei Pavlovici , regiunea Leningrad
- Pavlovskaya, Marfa Afanasievna , Teritoriul Krasnodar
- Palilov, Alexander Ivanovici , Bashkir ASSR
- Paltseva, Anna Mikhailovna , regiunea Tambov
- Pankratov, Alexander Semyonovich , regiunea Moscova
- Panferova, Ekaterina Semyonovna , regiunea Kemerovo
- Pankin, Ivan Stepanovici , regiunea Stalingrad
- Parilov, Nikolai Mihailovici , regiunea Ivanovo
- Pashin, Vasily Petrovici , regiunea Vologda
- Patrov, Nikolai Sergeevich , regiunea Irkutsk
- Pakhomov, Nikolai Ivanovici , regiunea Ryazan
- Pakhomov, Semyon Iosifovich , regiunea Chita
- Pașkin, Nikolai Semionovici , regiunea Lipetsk
- Pașcenko, Varvara Ivanovna , regiunea Kursk
- Pegov, Anatoli Mihailovici , Moscova
- Perventsev, Arkadi Alekseevici , Teritoriul Krasnodar
- Pershakov, Nikolay Semyonovich , regiunea Vologda
- Petrovsky, Ivan Georgievici , Moscova
- Pechnikova, Elizaveta Danilovna , Regiunea Moscova
- Pivovarov, Valentin Vasilievici , Tătar ASSR
- Pichkurov, Alexey Terentyevich , regiunea Sverdlovsk
- Pischulin, Viktor Ivanovici , regiunea Penza
- Plotnikov, Nikolai Konstantinovici , Regiunea Primorsky
- Plyasunova, Taisiya Arkadyevna , regiunea Tula
- Pogodin, Mihail Andreevici , regiunea Kuibyshev
- Podorojni, Vasily Ivanovici , teritoriul Habarovsk
- Pozdnyakova, Evdokia Stepanovna , regiunea Kalinin
- Politikov, Vasili Vasilievici , regiunea Sverdlovsk
- Poluboyarov, Pavel Pavlovici , Bashkir ASSR
- Polyansky, Dmitri Stepanovici , regiunea Chelyabinsk
- Ponomareva, Nadezhda Nikiforovna , Teritoriul Krasnodar
- Popov, Alexey Ivanovici , regiunea Smolensk
- Popov, Georgi Ivanovici , Leningrad
- Popov, Dmitri Petrovici , Teritoriul Stavropol
- Popov, Konstantin Stepanovici , regiunea Belgorod
- Portnova, Olga Mikhailovna , regiunea Rostov
- Pospelov, Pyotr Nikolaevich , regiunea Belgorod
- Potekhin, Vladimir Valentinovici , circumscripție militară
- Pravednov, Viktor Fedorovich , regiunea Ulianovsk
- Sărbători, Alexander Pavlovich , regiunea Saratov
- Presnyakova, Nina Vladimirovna , regiunea Ivanovo
- Privalova, Kapitolina Ivanovna , ASSR Karelian
- Prozorov, Piotr Alekseevici , regiunea Kirov
- Prokofiev, Alexei Makarovich , regiunea Smolensk
- Proskurin, Alexey Dmitrievich , regiunea Gorki
- Prohorov, Vasily Ilici , regiunea Gorki
- Prohorov, Ivan Ilici , regiunea Gorki
- Proshunin, Nikolai Emmanuilovici , regiunea Omsk
- Prutsakov, Ivan Alekseevici , regiunea Rostov
- Prushinsky, Yakov Andreevich , regiunea Pskov
- Puzikov, Serghei Timofeevici , regiunea Rostov
- Pustovalov, Ivan Stepanovici , regiunea Moscova
- Puchkov, Stepan Vasilievici , regiunea Tambov
- Pysina, Alexandra Grigorievna , regiunea Kirov
- Pyatashova, Natalia Romanovna , regiunea Belgorod
R
- Ragozin, Evgheni Konstantinovici , Moscova
- Radina, Vera Fedorovna , regiunea Saratov
- Razumov, Evgheni Zotovici , regiunea Kemerovo
- Razumovsky, Ivan Ivanovici , regiunea Gorki
- Rakov, Mihail Andreevici , Teritoriul Stavropol
- Rassolova, Matryona Naumovna , regiunea Novosibirsk
- Rachkovsky, Leonid Ivanovici , regiunea Irkutsk
- Revenko, Ivan Ivanovici , Teritoriul Krasnodar
- Reznikov, Vadim Fedotovici , Teritoriul Krasnodar
- Repina, Alevtina Pavlovna , regiunea Yaroslavl
- Repina, Maria Alexandrovna , regiunea Vologda
- Rodionov, Alexey Alekseevich , regiunea Omsk
- Rodygina, Nina Stepanovna , Udmurt ASSR
- Rozhdestvensky, Nikolai Alexandrovich , regiunea Omsk
- Rojneva, Maria Ivanovna , regiunea Moscova
- Ronjin, Andrei Mironovici , regiunea Kirov
- Rossikhin, Nikolai Sergheevici , Moscova
- Rostovtseva, Kapitolina Andreevna , Teritoriul Krasnodar
- Rubichev, Anatoli Timofeevici , regiunea Pskov
- Rudenko, Ivan Romanovici , regiunea Belgorod
- Rudenko, Serghei Ignatievici , regiunea Moscova
- Rusanov, Nikolai Petrovici , regiunea Oryol
- Russak, Boris Vasilievici , regiunea Chelyabinsk
- Rybina, Klavdia Ignatievna , regiunea Sverdlovsk
- Ryzhavina, Maria Alekseevna , regiunea Ryazan
- Ryzhenkova, Maria Semyonovna , regiunea Kaliningrad
- Riabikov, Vasily Mihailovici , regiunea Sverdlovsk
- Ryaposov, Ivan Iosifovich , regiunea Perm
C
- Savcenko, Apollon Andreevici , Komi ASSR
- Sazonov, Vasily Ilici , regiunea Irkutsk
- Salamatova, Alexandra Fominichna , regiunea Kirov
- Samoilova, Lidia Grigorievna , regiunea Rostov
- Sannikova, Anna Fedorovna , regiunea Saratov
- Sartakov, Serghei Venediktovici , regiunea Cita
- Safronova, Maria Kuzminichna , regiunea Leningrad
- Safutin, Pavel Alexandrovich , regiunea Sverdlovsk
- Sedov, Yuri Vladimirovici , regiunea Penza
- Semakin, Timofei Petrovici , regiunea Kirov
- Semyonova, Nina Dmitrievna , regiunea Sverdlovsk
- Semin, Ivan Andreevici , regiunea Ryazan
- Sentyurina, Galina Nikolaevna , regiunea Penza
- Senkin, Ivan Ilici , ASSR Karelian
- Sergeev, Pavel Filippovici , regiunea Lipetsk
- Sergeeva, Anastasia Maksimovna , regiunea Perm
- Seregin, Ivan Mihailovici , regiunea Ulianovsk
- Serov, Vladimir Alexandrovici , Moscova
- Sivakova, Lidia Andreevna , regiunea Smolensk
- Sigaeva, Anna Ivanovna , regiunea Kursk
- Simonova, Nadejda Ivanovna , Leningrad
- Sinyavina, Tamara Ignatievna , Bashkir ASSR
- Skachkov, Vasily Fedorovich , regiunea Sverdlovsk
- Skvortsova, Vera Petrovna , Leningrad
- Skobelkina, Efrosinya Dmitrievna , Bashkir ASSR
- Skripko, Augusta Mikhailovna , Teritoriul Altai
- Slaikovsky, Zakhar Filippovici , regiunea Kaliningrad
- Slepukhin, Anatoly Andreevich , regiunea Leningrad
- Slyunin, Vasily Tihonovich, regiunea Oryol
- Smirnov, Alexandru Ivanovici , regiunea Chita
- Smirnov, Alexandru Nikolaevici , regiunea Ivanovo
- Smirnova, Ida Nikolaevna , regiunea Vologda
- Smolina, Elena Borisovna , ASSR Mordovian
- Smurov, Leonid Vasilievici , regiunea Yaroslavl
- Sokolov, Alexey Efimovici , regiunea Gorki
- Sokolov, Nikita Grigorievich , regiunea Omsk
- Sokolova, Alexandra Mikhailovna , regiunea Kostroma
- Sokolova, Nina Aleksandrovna , regiunea Yaroslavl
- Sopin, Fedor Petrovici , Leningrad
- Soskov, Philip Platonovich , regiunea Moscova
- Starikov, Fedor Ivanovici , regiunea Vladimir
- Starostina, Maria Mihailovna , regiunea Ulyanovsk
- Startsev, Alexander Ivanovici , Udmurt ASSR
- Stahanov, Nikolai Pavlovici , regiunea Voronezh
- Stepanenko, Grigori Fedorovich , Teritoriul Krasnodar
- Strashnova, Anna Stepanovna , regiunea Moscova
- Struev, Alexandru Ivanovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Subbotin, Mihail Ivanovici , regiunea Perm
- Subbotina, Antonina Pavlovna , Teritoriul Stavropol
- Suvorov, Lidia Alexandrovna , Leningrad
- Sudeți, Vladimir Alexandrovici , regiunea Kemerovo
- Nave, Maria Andrianovna , regiunea Ryazan
- Suetin, Mihail Sergheevici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Surin, Piotr Vasilievici , regiunea Tambov
- Surov, Ilya Iosifovich , regiunea Lipetsk
- Suslov, Mihail Andreevici , regiunea Kuibyshev
- Sukharev, Ivan Ivanovici , regiunea Tambov
- Sychev, Ivan Fedorovich , regiunea Saratov
T
- Tabalova, Praskovya Mikhailovna , regiunea Smolensk
- Tavrat, Nikolai Ivanovici , Yakut ASSR
- Takaev, Nurlygayan Takaevich , Bashkir ASSR
- Talalaeva, Antonina Stepanovna , ASSR tătară
- Talanov, Ivan Alekseevici , regiunea Kaluga
- Tamakhina, Anna Mikhailovna , regiunea Tambov
- Taran, Andrei Filippovici , regiunea Murmansk
- Tarasov, Mihail Petrovici , regiunea Perm
- Tarasova, Maria Ivanovna , regiunea Novgorod
- Tvardovsky, Alexander Trifonovich , regiunea Yaroslavl
- Terentiev, Leonid Leonidovici , regiunea Penza
- Terentieva, Zinaida Kirillovna , regiunea Omsk
- Terekhov, Pyotr Stepanovici , regiunea Vladimir
- Terescenko, Yakov Filimonovici , regiunea Kirov
- Terskikh, Elena Ivanovna , regiunea Sverdlovsk
- Timofeev, Nikolai Vladimirovici , regiunea Kostroma
- Tinkova, Nina Ignatievna , regiunea Tambov
- Titov, Vladimir Konstantinovici , Mari ASSR
- Tihomirov, Serghei Semionovici , Moscova
- Tihonova, Olga Ivanovna , regiunea Perm
- Tișcenko, Vladimir Iosifovich , regiunea Kalinin
- Tolstikov, Vasili Sergheevici , Leningrad
- Tolubko, Vladimir Fedorovich , circumscripția militară
- Topilskaya, Varvara Semyonovna , regiunea Lipetsk
- Topchiev, Alexandru Vasilievici , regiunea Moscova
- Totmyanin, Ivan Mihailovici , regiunea Perm
- Treschev, Viktor Spiridonovici , Teritoriul Altai
- Trizno, Fedor Ivanovici , regiunea Moscova
- Trofimov, Alexander Stepanovici , ASSR cecen-inguș
- Trufanov, Mihail Vasilevici , regiunea Kursk
- Tunakov, Pavel Dmitrievich , Tătar ASSR
- Turantaev, Vladimir Vladimirovici , Regiunea Sahalin
- Turundyak, Sofia Yakovlevna , regiunea Penza
Wu
- Ulyanov, Alexey Ivanovich , regiunea Kaluga
- Ulyanov, Alexey Fedorovich , regiunea Saratov
- Urubko, Ekaterina Emelyanovna , regiunea Orenburg
- Usmanova, Gaisha Aivazovna , regiunea Astrahan
- Usoltsev, Mihail Fedorovich , regiunea Novosibirsk
- Ustinov, Dmitri Fedorovich , regiunea Perm
- Ushakova, Elizaveta Ivanovna , regiunea Moscova
- Uyanaev, Chomai Batalovich , ASSR Kabardino-Balkarian
F
- Fadeev, Ivan Ivanovici , Teritoriul Altai
- Fadeikina, Ekaterina Andreevna , regiunea Tula
- Faseev, Kamil Fatykhovich , Tătar ASSR
- Fedin, Konstantin Alexandrovici , Moscova
- Fedin, Nikolai Ermolaevich , regiunea Gorki
- Fedorov, Alexander Fedorovich , regiunea Leningrad
- Fedorov, Arkhip Dmitrievich , regiunea Murmansk
- Fedorov, Oktyabr Vasilyevich , regiunea Voronezh
- Fedosimova, Zoia Ivanovna , regiunea Gorki
- Feofanova, Antonina Sergeevna , Regiunea Amur
- Fetisov, Ivan Ivanovici , regiunea Yaroslavl
- Filatov, Ivan Timofeevici , regiunea Kirov
- Filippov, Alexander Danilovici , Teritoriul Krasnoyarsk
- Fokin, Vitali Alekseevici , Teritoriul Primorsky
- Fomin, Alexey Stepanovici , regiunea Kamchatka
- Furtseva, Ekaterina Alekseevna , Moscova
X
- Khamidullin, Idiyat Khalilovici , ASSR tătară
- Kharitonova, Zoya Fedorovna , Regiunea Perm
- Hvostova, Anastasia Osipovna , Bashkir ASSR
- Khimich, Georgy Lukich , regiunea Sverdlovsk
- Khitrov, Stepan Dmitrievich , regiunea Voronezh
- Hokhlov, Mihail Maksimovici , regiunea Kursk
- Hrennikov, Tihon Nikolaevici , regiunea Novgorod
- Hreschik, Antonina Lukyanovna , Teritoriul Krasnodar
- Hripunkova, Agrafena Ivanovna , regiunea Stalingrad
- Khristianovici, Serghei Alekseevici , regiunea Novosibirsk
- Hrușciov, Nikita Sergheevici , Moscova
- Khubaev, Ghenadi Alexandrovici , ASSR Kabardino-Balkarian
- Khudyshkina, Tatyana Ivanovna , regiunea Chelyabinsk
- Khuzangay, Pyotr Petrovici , Chuvash ASSR
C
- Țarev, Nikolai Panteleevici , circumscripție militară
- Tsaregorodtsev, Alexandru Ivanovici , regiunea Sverdlovsk
- Tsebenko, Vasili Konstantinovici , Leningrad
- Tsyrempilon, Dorji Tsyrempilovich , Buryat ASSR
H
- Chabanenko, Andrey Trofimovici , regiunea Murmansk
- Chabanov, Fedor Vasilyevich , Teritoriul Altai
- Chachin, Kirill Fedorovich , regiunea Ryazan
- Cebotarevski, Viktor Ivanovici , regiunea Saratov
- Chelnokova, Anna Mitrofanovna , regiunea Voronezh
- Chemodanov, Nikolai Pavlovici , regiunea Kirov
- Cerenkov, Alexei Vasilyevich , Bashkir ASSR
- Cherny, Alexey Klementievich , Teritoriul Khabarovsk
- Cernîi, Vasili Ilici , ASSR Osetia de Nord
- Chernysheva, Elizaveta Arsentievna , regiunea Ivanovo
- Chernyshkova, Elena Yakovlevna , Teritoriul Altai
- Chistyakova, Vera Aleksandrovna , regiunea Sverdlovsk
- Chmutov, Nikolai Ivanovici , regiunea Stalingrad
- Chuvasheva, Natalya Petrovna , Udmurt ASSR
- Chugunova, Tatyana Georgievna , regiunea Oryol
- Chukanov, Olimp Alekseevich , regiunea Tula
- Chukseev, Yakov Korneevich , regiunea Tula
- Churaev, Viktor Mihailovici , regiunea Vladimir
- Churin, Alexandru Ivanovici , regiunea Chelyabinsk
W
- Shabala, Lidia Pavlovna , regiunea Saratov
- Shadrina, Galina Petrovna , Teritoriul Krasnoyarsk
- Shamkhalov, Shahhrudin Magomedovich , Daghestan ASSR
- Shamshurina, Nina Grigorievna , Udmurt ASSR
- Shapovalov, Vladimir Semionovici , regiunea Kemerovo
- Shaposhnikov, Alexey Alexandrovich , regiunea Astrakhan
- Shapurov, Serghei Ivanovici , regiunea Kursk
- Sharova, Maria Dmitrievna , regiunea Lipetsk
- Shatalin, Grigori Ivanovici , regiunea Kirov
- Shatilov, Serghei Saveleevici , Teritoriul Altai
- Shatrova-Kazankova, Elena Mitrofanovna , Moscova
- Shashkov, Zosima Alekseevich , regiunea Vologda
- Shvernik, Nikolai Mihailovici , regiunea Moscova
- Shevtsov, Alexandru Grigorievici , circumscripție militară
- Shevtsov, Pavel Semionovici , regiunea Rostov
- Shelemova, Lyudmila Petrovna , Teritoriul Stavropol
- Sheleshnev, Viktor Mihailovici , regiunea Tula
- Shelomentsev, Grigory Sergeevich , regiunea Chelyabinsk
- Shemyakin, Nikolay Ivanovich , regiunea Chita
- Shibaev, Alexey Ivanovich , regiunea Saratov
- Shilkina, Natalya Fedorovna , regiunea Ryazan
- Shilova, Anna Fedotovna , teritoriul Habarovsk
- Shipilo, Iulia Emelyanovna , Teritoriul Krasnodar
- Shishov, Alexandru Semionovici , teritoriul Habarovsk
- Shmakova, Maria Nikolaevna , regiunea Sverdlovsk
- Şostakovici, Dmitri Dmitrievici , Leningrad
- Şulgin, Vasili Grigorievici , ASSR Buryat
- Shumilov, Vasily Timofeevich , regiunea Leningrad
- Shupletsov, Leonid Matveevich , regiunea Kemerovo
- Shuraeva, Evgenia Ivanovna , regiunea Gorki
- Shurygin, Viktor Alexandrovici , regiunea Orenburg
Щ
- Shchegrova, Marina Illarionovna , Teritoriul Krasnodar
- Shcherbenko, Nikolai Ivanovici , regiunea Bryansk
- Shcherbina, Boris Evdokimovici , regiunea Irkutsk
- Shcherbinin, Alexey Savelyevich , regiunea Belgorod
E
- Ektov, Afanasy Sidorovich , Teritoriul Krasnodar
Yu
- Yudina, Lidia Ivanovna , regiunea Ulyanovsk
- Yudina, Tatyana Fedorovna , regiunea Vladimir
- Yuzhakov, Ivan Ivanovici , regiunea Irkutsk
- Yuzhilkina, Maria Efimovna , regiunea Leningrad
- Yurin, Semyon Ermolaevich , regiunea Novosibirsk
- Yurkin, Tihon Alexandrovici , regiunea Novosibirsk
- Yurov, Alexander Filippovici , Regiunea Belgorod
Eu
- Yakovlev, Konstantin Konstantinovich , regiunea Bryansk
- Yakovlev, Mihail Danilovici , regiunea Saratov
- Yakovlev, Nikolai Dmitrievich , circumscripție militară
- Yakovlev, Stepan Yakovlevich , Chuvash ASSR
- Yakovleva, Maria Ilyinichna , regiunea Kemerovo
- Yakubovsky, Ivan Ignatievici , circumscripție militară
- Yangirov, Marvan Yangirovici , Bashkir ASSR
- Yarova, Anna Ivanovna , regiunea Tula
- Yasnov, Mihail Alekseevici , ASSR tătar
Link -uri