Campionatul asiatic de volei masculin 1993
Al 7-lea campionat asiatic de volei masculin a avut loc între 11 și 19 septembrie 1993 în două orașe din Thailanda ( Nakhon Ratchasima și Bangkok ), cu participarea a 16 echipe naționale. Echipa sud - coreeană a câștigat titlul de campionat pentru a doua oară în istoria sa .
Echipele participante
Australia , Bangladesh , India , Iran , Kazahstan , Qatar , China , Kuweit , Noua Zeelandă , Pakistan , Thailanda , Taiwan , Filipine , Sri Lanka , Coreea de Sud , Japonia .
Sistem de campionat
16 echipe care au participat la prima etapă au fost împărțite în patru grupe. 8 echipe (două cele mai bune din grupe) trec în etapa a doua, unde formează două grupe. Se iau în considerare rezultatele jocurilor dintre unii și alții din prima etapă. Cele mai bune două echipe merg în play-off, iar câștigătorii campionatului sunt determinati de sistemul de eliminare. Locurile 5-8 finale după același sistem sunt jucate de echipele care au ocupat locurile 3-4 în grupele etapei a doua.
Locurile finale 9-16 după un sistem similar se joacă de către echipele care au ocupat locurile 3-5 în grupele primei etape.
Prima etapă
Grupa A
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Tailanda
|
|
3:- |
3:- |
2 |
2 |
0 |
|
patru
|
2
|
Pakistan
|
-:3 |
|
3:- |
2 |
unu |
unu |
|
3
|
3
|
Kuweit
|
-:3 |
-:3 |
|
3 |
0 |
2 |
|
2
|
Grupa B
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Japonia
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
Iranul
|
0:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
6:4 |
5
|
3
|
Noua Zeelanda
|
0:3 |
1:3 |
|
3:- |
3 |
unu |
2 |
patru:- |
patru
|
patru
|
Sri Lanka
|
0:3 |
0:3 |
-:3 |
|
3 |
0 |
3 |
-:9 |
3
|
13 septembrie : Noua Zeelandă - Sri Lanka 3:-; Japonia - Iran 3:0.
14 septembrie : Iran 3-1 Noua Zeelandă; Japonia - Sri Lanka 3:0.
15 septembrie : Iran 3-0 Sri Lanka; Japonia - Noua Zeelandă 3:0 (15:3, 15:8, 15:0).
Grupa C
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Kazahstan
|
|
3:1 |
3:0 |
3:- |
3 |
3 |
0 |
|
6
|
2
|
Coreea de Sud
|
1:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
7:3 |
5
|
3
|
India
|
0:3 |
0:3 |
|
3:2 |
3 |
unu |
2 |
3:8 |
patru
|
patru
|
Taiwan
|
-:3 |
0:3 |
2:3 |
|
3 |
0 |
3 |
|
3
|
13 septembrie : Kazahstan - Taiwan 3:-; Coreea de Sud - India 3:0 (15:3, 15:13, 15:6).
14 septembrie : Kazahstan - India 3: 0; Coreea de Sud - Taiwan 3:0 (15:11, 15:10, 15:1).
15 septembrie : India - Taiwan 3:2 (3:15, 15:6, 8:15, 15:7, 15:4); Kazahstan - Coreea de Sud 3:1 (15:11, 12:15, 16:14, 15:10).
Grupa D
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
China
|
|
3:0 |
3:0 |
3:1 |
3:0 |
patru |
patru |
0 |
12:1 |
opt
|
2
|
Australia
|
0:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
patru |
3 |
unu |
9:3 |
7
|
3
|
Qatar
|
0:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3:- |
patru |
2 |
2 |
6:- |
6
|
patru
|
Filipine
|
1:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3:- |
patru |
unu |
3 |
3:- |
5
|
5
|
Bangladesh
|
0:3 |
0:3 |
-:3 |
-:3 |
|
patru |
0 |
patru |
-:12 |
patru
|
11 septembrie : Australia - Filipine 3:0 (15:10, 15:0, 15:2); China - Bangladesh 3:0.
12 septembrie : Australia - Bangladesh 3:0 (15:4, 15:4, 15:13); China - Qatar 3:0 (15:6, 15:7, 15:4).
13 septembrie : Filipine - Bangladesh 3:-; Australia - Qatar 3:0 (15:7, 15:5, 15:5).
14 septembrie : Qatar - Bangladesh 3:-; China - Filipine 3:0.
15 septembrie : China - Australia 3:0 (15:11, 15:7, 15:9); Qatar - Filipine 3:1 (15:6, 12:15, 15:12, 15:10).
Etapa a doua (pentru locurile 1-8)
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
Grupa E
Nakhon Ratchasima
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Kazahstan
|
|
3:1 |
3:0 |
3:- |
3 |
3 |
0 |
|
6
|
2
|
Coreea de Sud
|
1:3 |
|
3:0 |
3:- |
3 |
2 |
unu |
|
5
|
3
|
Tailanda
|
0:3 |
0:3 |
|
3:- |
3 |
unu |
2 |
|
patru
|
patru
|
Pakistan
|
-:3 |
-:3 |
-:3 |
|
3 |
0 |
3 |
|
3
|
16 septembrie : Kazahstan - Pakistan 3:-; Coreea de Sud - Thailanda 3:0 (15:8, 15:10, 15:4).
17 septembrie : Kazahstan - Thailanda 3:0 (15:0, 15:9, 15:0); Coreea de Sud - Pakistan 3:-.
Grupa F
Bangkok
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Japonia
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
China
|
0:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
6:3 |
5
|
3
|
Australia
|
0:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
3:6 |
patru
|
patru
|
Iranul
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
16 septembrie : Japonia - Australia 3:0 (15:4, 15:4, 15:9); China - Iran 3:0.
17 septembrie : Australia - Iran 3:0 (16:14, 15:7, 16:14); Japonia - China 3:0 (15:13, 15:10, 15:9).
Etapa a doua (pentru locurile 9-15)
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
Grupa G
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
India
|
|
3:2 |
|
2 |
|
|
|
|
2
|
Taiwan
|
2:3 |
|
|
2 |
|
|
|
|
3
|
Kuweit
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
Grupa H
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Qatar
|
|
|
|
3:0 |
3 |
|
|
|
|
2
|
Noua Zeelanda
|
|
|
3:- |
|
3 |
|
|
|
|
3
|
Sri Lanka
|
|
-:3 |
|
|
3 |
|
|
|
|
patru
|
Filipine
|
0:3 |
|
|
|
3 |
|
|
|
|
Playoffs
Semifinale pentru locurile 1-4
18 septembrie
Coreea de Sud - Japonia 3:1 (12:15, 16:14, 15:7, 15:8)
Kazahstan - China 3:1 (9:15, 15:11, 15:10, 15:9)
Semifinale pentru locurile 5-8
18 septembrie
Iran - Thailanda 3:-
Australia - Pakistan 3:0 (15:12, 15:6, 15:3)
Semifinale pentru locurile 9-12
18 septembrie
India - Noua Zeelandă 3:-
Taiwan - Qatar 3:-
Semifinale pentru locurile 13-16
18 septembrie
Filipine - Kuweit 3:-
Sri Lanka - Bangladesh 3:-
Meci pe locul 15
19 septembrie
Filipine - Bangladesh 3:-.
Meci pe locul 13
19 septembrie
Sri Lanka - Kuweit 3:-.
Meci pe locul 11
19 septembrie
Noua Zeelandă - Qatar 3:-.
Meci pe locul 9
19 septembrie
India - Taiwan 3:-.
Meci pe locul 7
19 septembrie
Thailanda - Pakistan 3:-.
Meci pe locul 5
19 septembrie
Iran - Australia 3:0 (15:13, 16:14, 16:14).
Meci pentru locul 3
19 septembrie
Japonia - China 3:2 (15:11, 7:15, 11:15, 15:10, 15:10).
Final
19 septembrie
Coreea de Sud - Kazahstan 3:0 (15:11, 15:5, 15:13).
Rezultate
Pozițiile echipei
Legături și surse