Campionatul asiatic de volei masculin 2007
Al 14-lea campionat asiatic de volei masculin a avut loc în perioada 31 august - 9 septembrie 2007 la Jakarta ( Indonezia ), cu participarea a 17 echipe naționale. Echipa australiană a câștigat titlul de campionat pentru prima dată în istoria sa .
Echipele participante
Australia , Vietnam , India , Indonezia , Iran , Kazahstan , Qatar , China , Kuweit , Maldive , Pakistan , Arabia Saudită , Thailanda , Taiwan , Sri Lanka , Coreea de Sud , Japonia .
Sistem de campionat
13 (din 17) echipe participante au fost împărțite în patru grupe la prima etapă. 4 echipe (câștigătoare de grupă) trec în etapa a doua, unde li se alătură echipele din Indonezia (țara gazdă), Japonia, China și Coreea de Sud (câștigătoarele campionatului anterior). Aceste 8 echipe formează două grupe. Toate cele 8 echipe care participă în partea principală a fazei a doua grupe, ținând cont de rezultatele jocurilor dintre ele, trec în etapa finală a competiției, unde clasamentul final este stabilit printr-un sistem circular.
Echipele care ocupă locurile 2-4 în grupele primei etape trec în etapa a doua (9-17), unde sunt împărțite în două grupe. Se iau în considerare rezultatele întâlnirilor între ele în prima etapă a campionatului. Cele mai bune două echipe fiecare (ținând cont și de rezultatele întâlnirilor dintre ele în două etape) merg în runda de clasificare, unde clasamentul de pe locul 9 pe locul 12 este determinat de un sistem round-robin. Locurile finale 13-16 după același sistem vor fi jucate de echipele care au ocupat locurile 3-4 în grupele etapei a doua (9-17).
Prima etapă
Grupa A
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Taiwan
|
|
3:1 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:1 |
patru
|
2
|
Qatar
|
1:3 |
|
3:0 |
2 |
unu |
unu |
4:3 |
3
|
3
|
Maldive
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
31 august : Taiwan 3-1 Qatar (25:19, 28:30, 26:24, 25:21)
1 septembrie : Qatar 3-0 Maldive (25:15, 25:15, 25:14)
2 septembrie : Taiwan 3-0 Maldive (25:13, 25:15, 25:10)
Grupa B
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Iranul
|
|
3:1 |
3:1 |
2 |
2 |
0 |
6:2 |
patru
|
2
|
Pakistan
|
1:3 |
|
3:2 |
2 |
unu |
unu |
4:5 |
3
|
3
|
Vietnam
|
1:3 |
2:3 |
|
3 |
0 |
2 |
3:6 |
2
|
31 august : Iran - Vietnam 3:1 (25:17, 25:16, 23:25, 25:14).
1 septembrie : Iran - Pakistan 3:1 (25:18, 20:25, 25:22, 25:21).
2 septembrie : Pakistan - Vietnam 3:2 (25:20, 21:25, 26:28, 25:21, 15:8).
Grupa C
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Tailanda
|
|
3:1 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:1 |
patru
|
2
|
Arabia Saudită
|
1:3 |
|
3:0 |
2 |
unu |
unu |
4:3 |
3
|
3
|
Sri Lanka
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
31 august : Thailanda 3-1 Arabia Saudită (22:25, 25:21, 25:16, 25:16)
1 septembrie : Thailanda 3-0 Sri Lanka (25:17, 25:17, 25:21)
2 septembrie : Arabia Saudită 3-0 Sri Lanka (25:14, 25:11, 25:23)
Grupa D
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Australia
|
|
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:1 |
6
|
2
|
India
|
1:3 |
|
3:2 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
7:5 |
5
|
3
|
Kazahstan
|
0:3 |
2:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
5:6 |
patru
|
patru
|
Kuweit
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
31 august : Australia - India 3:1 (22:25, 25:19, 25:18, 25:23); Kazahstan - Kuweit 3:0 (25:19, 25:19, 27:25).
1 septembrie : India - Kazahstan 3:2 (25:20, 24:26, 25:20, 25:27, 18:16); Australia - Kuweit 3:0 (25:11, 25:15, 25:11).
2 septembrie : India - Kuweit 3:0 (25:19, 25:22, 25:17); Australia - Kazahstan 3:0 (25:14, 25:20, 25:14).
Etapa a doua (pentru locurile 1-8)
Grupa E
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
China
|
|
3:2 |
3:2 |
3:1 |
3 |
3 |
0 |
9:5 |
6
|
2
|
Tailanda
|
2:3 |
|
2:3 |
3:2 |
3 |
unu |
2 |
7:8 |
patru
|
3
|
Indonezia
|
2:3 |
3:2 |
|
2:3 |
3 |
unu |
2 |
7:8 |
patru
|
patru
|
Taiwan
|
1:3 |
2:3 |
3:2 |
|
3 |
unu |
2 |
6:8 |
patru
|
3 septembrie : Indonezia - Thailanda 3:2 (25:23, 22:25, 25:23, 22:25, 15:12); China - Taiwan 3:1 (25:15, 20:25, 25:18, 25:21).
4 septembrie : Taiwan - Indonezia 3:2 (25:17, 17:25, 33:31, 21:25, 18:16); China - Thailanda 3:2 (25:18, 18:25, 25:23, 19:25, 19:17).
5 septembrie : China - Indonezia 3:2 (25:16, 25:15, 21:25, 23:25, 15:10); Thailanda - Taiwan 3:2 (25:18, 23:25, 23:25, 25:22, 15:11).
Grupa F
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Australia
|
|
3:2 |
3:2 |
3:2 |
3 |
3 |
0 |
9:6 |
6
|
2
|
Japonia
|
2:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
8:4 |
5
|
3
|
Coreea de Sud
|
2:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
6:6 |
patru
|
patru
|
Iranul
|
2:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
2:9 |
3
|
3 septembrie : Australia - Japonia 3:2 (25:21, 19:25, 20:25, 25:20, 15:9); Coreea de Sud - Iran 3:0 (27:25, 28:26, 25:21).
4 septembrie : Japonia - Iran 3:0 (25:22, 28:26, 25:15); Australia - Coreea de Sud 3:2 (20:25, 25:22, 20:25, 25:21, 20:18).
5 septembrie : Japonia - Coreea de Sud 3:1 (25:16, 26:24, 21:25, 25:19); Australia - Iran 3:2 (25:23, 17:25, 25:16, 22:25, 15:13).
Etapa a doua (pentru locurile 9-17)
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
Grupa G
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Qatar
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
Arabia Saudită
|
0:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
6:3 |
5
|
3
|
Sri Lanka
|
0:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
unu |
2 |
3:7 |
patru
|
patru
|
Maldive
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
4 septembrie : Qatar - Sri Lanka 3:0 (25:17, 25:9, 29:27); Arabia Saudită - Maldive 3:0 (25:17, 25:11, 25:21).
5 septembrie : Sri Lanka - Maldive 3:1 (25:20, 25:12, 24:26, 25:17); Qatar - Arabia Saudită 3:0 (25:23, 25:17, 25:22).
Grupa H
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
India
|
|
3:2 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
patru |
patru |
0 |
12:2 |
opt
|
2
|
Kazahstan
|
2:3 |
|
3:0 |
3:1 |
3:0 |
patru |
3 |
unu |
11:4 |
7
|
3
|
Pakistan
|
0:3 |
0:3 |
|
3:2 |
3:0 |
patru |
2 |
2 |
6:8 |
6
|
patru
|
Vietnam
|
0:3 |
1:3 |
2:3 |
|
3:0 |
patru |
unu |
3 |
6:9 |
5
|
5
|
Kuweit
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
patru |
0 |
patru |
0:12 |
patru
|
3 septembrie : India - Vietnam 3:0 (25:16, 25:16, 25:15); Pakistan - Kuweit 3:0 (25:18, 25:13, 31:29).
4 septembrie : Kazahstan - Pakistan 3:0 (25:19, 25:23, 25:15); Vietnam - Kuweit 3:0 (25:20, 25:15, 25:21).
5 septembrie : Kazahstan - Vietnam 3:1 (25:18, 25:17, 23:25, 25:18); India - Pakistan 3:0 (25:22, 29:27, 25:20).
Runda de clasare pentru locurile 13-16
Rezultatele meciurilor din etapa a doua, care au mers spre turul de clasament, sunt notate cu italice.
M
|
Echipă
|
13
|
paisprezece
|
cincisprezece
|
16
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
13
|
Pakistan
|
|
3:0 |
3:2 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:2 |
6
|
paisprezece
|
Sri Lanka
|
0:3 |
|
3:2 |
3:1 |
3 |
2 |
unu |
6:6 |
5
|
cincisprezece
|
Vietnam
|
2:3 |
2:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
7:6 |
patru
|
16
|
Maldive
|
0:3 |
1:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
6 septembrie : Sri Lanka - Vietnam 3:2 (11:25, 13:25, 25:21, 26:24, 15:13); Pakistan - Maldive 3:0 (25:11, 25:13, 25:16).
7 septembrie : Vietnam - Maldive 3:0 (25:18, 25:23, 25:18); Pakistan - Sri Lanka 3:0 (26:24, 25:18, 25:18).
Runda de clasare pentru locurile 9-12
Rezultatele meciurilor din etapa a doua, care au mers spre turul de clasament, sunt notate cu italice.
M
|
Echipă
|
9
|
zece
|
unsprezece
|
12
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
9
|
India
|
|
3:2 |
3:2 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:4 |
6
|
zece
|
Kazahstan
|
2:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
8:4 |
5
|
unsprezece
|
Qatar
|
2:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
6:6 |
patru
|
12
|
Arabia Saudită
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
6 septembrie : Kazahstan - Qatar 3:1 (25:21, 18:25, 25:16, 25:20); India - Arabia Saudită 3:0 (25:22, 25:22, 25:19).
7 septembrie : Kazahstan - Arabia Saudită 3:0 (25:23, 25:19, 25:22); India - Qatar 3:2 (22:25, 21:25, 25:21, 25:18, 15:10).
Etapa finală
Rezultatele meciurilor din etapa a doua, care au intrat în clasamentul final, sunt notate cu italice.
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Și
|
LA
|
P
|
C/O
|
S/P
|
O
|
unu
|
Australia
|
|
3:2 |
3:2 |
2:3 |
3:2 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
7 |
6 |
unu |
1.080 |
20:9 |
13
|
2
|
Japonia
|
2:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3:0 |
0:3 |
3:0 |
3:0 |
7 |
5 |
2 |
1.158 |
17:7 |
12
|
3
|
Coreea de Sud
|
2:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3:0 |
7 |
5 |
2 |
1.136 |
18:6 |
12
|
patru
|
China
|
3:2 |
0:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3:2 |
3:2 |
3:1 |
7 |
5 |
2 |
1.020 |
15:13 |
12
|
5
|
Iranul
|
2:3 |
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3:2 |
3:0 |
3:2 |
7 |
3 |
patru |
1.010 |
11:16 |
zece
|
6
|
Tailanda
|
0:3 |
3:0 |
0:3 |
2:3 |
2:3 |
|
2:3 |
3:2 |
7 |
2 |
5 |
0,972 |
12:17 |
9
|
7
|
Indonezia
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
2:3 |
0:3 |
3:2 |
|
2:3 |
7 |
unu |
6 |
0,890 |
7:20 |
opt
|
opt
|
Taiwan
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
1:3 |
2:3 |
2:3 |
3:2 |
|
7 |
unu |
6 |
0,839 |
8:20 |
opt
|
CO - raportul punctelor de joc
6 septembrie : China - Iran 3:0 (36:34, 25:22, 25:20); Australia - Taiwan 3:0 (25:15, 25:20, 25:21); Coreea de Sud - Thailanda 3:0 (25:21, 25:20, 25:21); Japonia - Indonezia 3:0 (25:18, 25:21, 25:16).
7 septembrie : Iran - Thailanda 3:2 (25:20, 22:25, 25:16, 22:25, 15:10); Japonia - Taiwan 3:0 (25:13, 25:14, 25:12); Australia - Indonezia 3:0 (25:20, 26:24, 27:25); Coreea de Sud - China 3:0 (25:20, 25:17, 25:21).
8 septembrie : Australia - Thailanda 3:0 (25:21, 25:20, 25:19); Japonia - China 3:0 (25:20, 25:22, 25:21); Iran - Indonezia 3:0 (25:22, 26:24, 25:16); Coreea de Sud - Taiwan 3:0 (25:22, 25:21, 25:17).
9 septembrie : Iran - Taiwan 3:2 (25:20, 30:32, 24:26, 25:19, 15:8); China - Australia 3:2 (21:25, 26:24, 21:25, 25:23, 15:12); Coreea de Sud - Indonezia 3:0 (25:17, 25:17, 25:21); Thailanda - Japonia 3:0 (25:20, 25:20, 25:23).
Rezultate
Pozițiile echipei
Câștigători
Australia : Daniel Howard, Nathan Roberts, Benjamin Hardy, Luke Campbell, Igor Yudin, Matthew Young, Andrew Grant, Andrew Earl, Phillip DeSalvo, David Ferguson, Paul Carroll, Brett Alderman. Antrenorul principal Russell Borjo.
Japonia : Kunihiro Shimizu, Daisuke Usami, Takahiro Yamamoto, Masaji Ogino, Takaaki Tomimatsu, Yoshihiko Matsumoto, Kota Yamamura, Katsutoshi Tsumagari, Yusuke Ishijima, Yu Koshikawa, Kosuke Tomonaga. Antrenorul principal este Tatsuya Ueta.
Coreea de Sud : Kim Hak Min, Yeo Kwang Woo, Kwang Young Min, Moon Sung Min, Yeo Oh Hyun, Lee Sung Kyu, Ha Hyun Young, Shin Young Soo, Lee Kyung Soo, Park Jung Bum, Kim Yo Han, Ha Kyung Min , Shin Yoon Seok. Antrenorul principal este Cha Sang Hyun.
Premii individuale
MVP: Daniel Howard
Cel mai bun atacant: Lee Kyung-soo
Cel mai bun blocant: Lee Sung-kyu
Cel mai bun serviciu: Yu Koshikawa
Cel mai bun setter: Kosuke Tomonaga
Cel mai bun recepționer: Supachai Suriphum
Cel mai bun Libero: Yeo Oh Hyun
Cel mai bun marcator: Mohammad Mohammadkasem
Legături și surse