Campionatul asiatic de volei masculin 2003
Campionatul asiatic de volei masculin 2003 |
---|
Campionatul asiatic de volei masculin din 2003 |
Cheltuirea timpului |
5 – 12 septembrie |
Numărul de participanți |
cincisprezece |
Stadioane |
2 ( Tianjin ) |
Campion |
Coreea de Sud |
Medaliat cu argint |
China |
Locul al treilea |
Iranul |
Meciuri jucate |
49 |
Jucător de turneu |
Yeju Subba Rao |
20012005 |
Al 12-lea campionat asiatic de volei masculin a avut loc în perioada 5-12 septembrie 2003 la Tianjin ( China ) , cu participarea a 15 echipe naționale. Titlul de campionat a fost câștigat de echipa sud-coreeană pentru a 4-a oară în istoria sa și pentru a doua oară consecutiv .
Echipele participante
Australia , Bahrain , India , Iran , Kazahstan , Qatar , China , Noua Zeelandă , Emiratele Arabe Unite , Pakistan , Arabia Saudită , Thailanda , Taiwan , Coreea de Sud , Japonia .
Sistem de campionat
15 echipe care au participat la prima etapă au fost împărțite în patru grupe. 8 echipe (două cele mai bune din grupe) trec în etapa a doua, unde formează două grupe. Se iau în considerare rezultatele jocurilor echipelor între ele în prima etapă. Cele mai bune două echipe din grupele etapei a doua merg în semifinalele playoff-ului și determină câștigătorii campionatului în funcție de sistemul de eliminare. Locurile 5-8 finale se joaca si echipele care au ocupat locurile 3-4 in grupele etapei a doua dupa sistemul de playoff.
Locurile finale 9-15 după un sistem similar sunt jucate de echipele care au ocupat locurile 3-4 în grupele primei etape.
Prima etapă
Grupa A
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
China
|
|
3:0 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:0 |
patru
|
2
|
Kazahstan
|
0:3 |
|
3:1 |
2 |
unu |
unu |
3:4 |
3
|
3
|
Arabia Saudită
|
0:3 |
1:3 |
|
2 |
0 |
2 |
1:6 |
2
|
5 septembrie : China - Kazahstan 3:0 (26:24, 25:14, 25:20).
6 septembrie : China 3-0 Arabia Saudită (25:18, 25:17, 25:15)
7 septembrie : Kazahstan - Arabia Saudită 3:1.
Grupa B
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
India
|
|
3:2 |
3:1 |
3:1 |
3 |
3 |
0 |
9:4 |
6
|
2
|
Coreea de Sud
|
2:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
8:3 |
5
|
3
|
Tailanda
|
1:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
unu |
2 |
4:7 |
patru
|
patru
|
Bahrain
|
1:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
2:9 |
3
|
5 septembrie : Thailanda - Bahrain 3:1 (26:28, 25:12, 25:17, 25:21); India - Coreea de Sud 3:2 (23:25, 25:22, 20:25, 25:22, 17:15).
6 septembrie : India - Bahrain 3:1 (22:25, 25:16, 25:23, 25:16); Coreea de Sud - Thailanda 3:0 (25:17, 25:17, 25:17).
7 septembrie : India - Thailanda 3:1 (25:19, 25:18, 22:25, 25:17); Coreea de Sud - Bahrain 3:0 (25:12, 25:16, 25:16).
Grupa C
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Australia
|
|
3:2 |
3:2 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:4 |
6
|
2
|
Pakistan
|
2:3 |
|
3:2 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
8:5 |
5
|
3
|
Taiwan
|
2:3 |
2:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
7:6 |
patru
|
patru
|
Emiratele Arabe Unite
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
5 septembrie : Australia - Pakistan 3:2 (17:25, 22:25, 25:17, 25:17, 15:12); Taiwan - Emiratele Arabe Unite 3:0.
6 septembrie : Australia - Emiratele Arabe Unite 3:0 (25:21, 25:19, 25:22); Pakistan - Taiwan 3:2 (28:26, 19:25, 16:25, 25:22, 15:12).
7 septembrie : Australia - Taiwan 3:2 (15:25, 25:19, 19:25, 31:29, 15:10); Pakistan - Emiratele Arabe Unite 3:0.
Grupa D
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Iranul
|
|
3:1 |
3:0 |
3:1 |
3 |
3 |
0 |
9:2 |
6
|
2
|
Japonia
|
1:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
unu |
7:3 |
5
|
3
|
Qatar
|
0:3 |
0:3 |
|
3:2 |
3 |
unu |
2 |
3:8 |
patru
|
patru
|
Noua Zeelanda
|
1:3 |
0:3 |
2:3 |
|
3 |
0 |
3 |
3:9 |
3
|
5 septembrie : Iran - Qatar 3:0 (25:19, 25:17, 25:20); Japonia - Noua Zeelandă 3:0 (25:16, 25:15, 25:16).
6 septembrie : Iran - Japonia 3:1 (25:15, 25:20, 23:25, 25:21); Qatar - Noua Zeelandă 3:2 (25:20, 22:25, 25:21, 21:25, 15:11).
7 septembrie : Iran 3-1 Noua Zeelandă (25:21, 22:25, 25:18, 25:13); Japonia - Qatar 3:0 (25:22, 25:23, 25:17).
Etapa a doua (pentru locurile 1-8)
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
Grupa E
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
China
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
Australia
|
0:3 |
|
3:2 |
3:2 |
3 |
2 |
unu |
6:7 |
5
|
3
|
Pakistan
|
0:3 |
2:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
5:6 |
patru
|
patru
|
Kazahstan
|
0:3 |
2:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
2:9 |
3
|
8 septembrie : China - Pakistan 3:0 (25:16, 29:27, 25:17); Australia - Kazahstan 3:2 (19:25, 25:16, 21:25, 25:21, 15:10).
9 septembrie : Pakistan - Kazahstan 3:0 (25:17, 25:19, 25:23); China - Australia 3:0 (25:23, 25:17, 25:17).
Grupa F
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Coreea de Sud
|
|
3:0 |
2:3 |
3:1 |
3 |
2 |
unu |
8:4 |
5
|
2
|
Iranul
|
0:3 |
|
3:2 |
3:1 |
3 |
2 |
unu |
6:6 |
5
|
3
|
India
|
3:2 |
2:3 |
|
1:3 |
3 |
unu |
2 |
6:8 |
patru
|
patru
|
Japonia
|
1:3 |
1:3 |
3:1 |
|
3 |
unu |
2 |
5:7 |
patru
|
8 septembrie : Coreea de Sud - Iran 3:0 (25:15, 25:18, 37:35); Japonia - India 3:1 (25:22, 25:21, 23:25, 25:21).
9 septembrie : Coreea de Sud - Japonia 3:1 (25:23, 25:19, 33:35, 26:24); Iran - India 3:2 (25:23, 25:20, 22:25, 23:25, 15:12).
Etapa a doua (pentru locurile 9-15)
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
Grupa G
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Taiwan
|
|
3:1 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:1 |
patru
|
2
|
Arabia Saudită
|
1:3 |
|
3:1 |
2 |
unu |
unu |
4:4 |
3
|
3
|
Emiratele Arabe Unite
|
0:3 |
1:3 |
|
2 |
0 |
2 |
1:6 |
2
|
8 septembrie : Arabia Saudită 3-1 Emiratele Arabe Unite (25:21, 25:19, 22:25, 25:12)
9 septembrie : Taiwan 3-1 Arabia Saudită (25:23, 22:25, 25:21, 25:14)
Grupa H
M
|
Echipă
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
Și
|
LA
|
P
|
S/P
|
O
|
unu
|
Tailanda
|
|
3:2 |
3:1 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:3 |
6
|
2
|
Qatar
|
2:3 |
|
3:1 |
3:2 |
3 |
2 |
unu |
8:6 |
5
|
3
|
Bahrain
|
1:3 |
1:3 |
|
3:0 |
3 |
unu |
2 |
5:6 |
patru
|
patru
|
Noua Zeelanda
|
0:3 |
2:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
2:9 |
3
|
8 septembrie : Thailanda - Noua Zeelandă 3:0 (25:13, 25:12, 25:16); Qatar - Bahrain 3:1 (22:25, 25:21, 25:23, 26:24).
9 septembrie : Bahrain 3-0 Noua Zeelandă (25:23, 25:17, 25:21); Thailanda - Qatar 3:2 (17:25, 25:15, 23:25, 25:20, 15:10).
Playoffs
Semifinale pentru locurile 1-4
11 septembrie
China - Iran 3:1 (25:18, 25:16, 19:25, 25:16)
Coreea de Sud - Australia 3:1 (16:25, 25:19, 25:19, 25:22)
Semifinale pentru locurile 5-8
11 septembrie
India - Kazahstan 3:0 (27:25, 25:21, 25:17)
Pakistan - Japonia 3:1 (25:22, 14:25, 25:19, 25:22)
Semifinale pentru locurile 9-12
11 septembrie
Taiwan - Qatar 3:0 (25:17, 25:17, 25:20)
Thailanda - Arabia Saudită 3:1 (25:19, 25:18, 23:25, 25:20)
Semifinale pentru locurile 13-15
11 septembrie
Noua Zeelandă - Emiratele Arabe Unite 3:1 (14:25, 25:18, 25:18, 32:30).
Meci pe locul 13
12 septembrie
Bahrain - Noua Zeelandă 3:0 (25:18, 29:27, 25:23).
Meci pe locul 11
12 septembrie
Qatar - Arabia Saudită 3:0 (25:22, 28:26, 26:24).
Meci pe locul 9
12 septembrie
Taiwan - Thailanda 3:0 (25:19, 25:22, 25:18).
Meci pe locul 7
12 septembrie
Japonia - Kazahstan 3:0 (25:18, 25:22, 25:17).
Meci pe locul 5
12 septembrie
India - Pakistan 3:0 (25:22, 25:20, 25:17).
Meci pentru locul 3
12 septembrie
Iran - Australia 3:2 (25:21, 25:18, 21:25, 21:25, 15:12).
Final
12 septembrie
Coreea de Sud - China 3:2 (27:25, 22:25, 21:25, 25:21, 15:8).
Rezultate
Pozițiile echipei
Câștigători
Coreea de Sud : Go Hee Jin, Jang Kwang Kyung, Yeo Oh Hyun, Choi Tae Woon, Shin Sung Ho, Lee Sung Kyu, Yoon Kwang Yeol, Kim Yong Rae, Seok Jin Wook, Lee Hyun Doo, Shin Young Soo, Jang Byung Chul . Antrenorul principal este Cha Choo Hyun.
China .
Iranul .
Premii individuale
MVP: Yeju Subba Rao
Cel mai bun atacant: Yeju Subba Rao
Cel mai bun blocant: Yeju Subba Rao
Cel mai bun serviciu: Zheng Liang
Cel mai bun setter: Wang Hebing
Cea mai bună defensivă: Yeo Oh Hyun
Cel mai bun recepționer: Seok Jin Wook
Legături și surse