Campionatul asiatic de volei masculin 2009 | |
---|---|
Campionatul asiatic de volei masculin 2009 | |
Cheltuirea timpului | 5 – 13 septembrie |
Numărul de participanți | optsprezece |
Stadioane | 2 ( Manila ) |
Aranjament final | |
Campion | Japonia |
Medaliat cu argint | Iranul |
Locul al treilea | Coreea de Sud |
Statistica turneului | |
Meciuri jucate | 64 |
Jucător de turneu | Tatsuya Fukuzawa |
20072011 |
Al 15-lea campionat asiatic de volei masculin a avut loc în perioada 27 septembrie - 5 octombrie 2009 la Manila ( Filipine ) cu participarea a 18 echipe naționale. Echipa japoneză a câștigat titlul de campionat pentru a 7-a oară în istoria sa .
Australia , Vietnam , Hong Kong , India , Indonezia , Iran , Kazahstan , Qatar , China , Liban , Maldive , Myanmar , Thailanda , Taiwan , Filipine , Sri Lanka , Coreea de Sud , Japonia .
Iniţial declarat Afganistan şi Pakistan au refuzat să participe .
18 echipe care au participat la prima etapă au fost împărțite în patru grupe. 8 echipe (două cele mai bune din fiecare grupă) trec în etapa a doua, unde formează două grupe a câte 4 echipe. Se iau în considerare rezultatele jocurilor echipelor între ele în prima etapă.
Locurile 1-4 și 5-8 finale conform sistemului de playoff sunt jucate de echipele care au ocupat locurile 1-2, respectiv 3-4 în grupele etapei a doua.
Conform unui sistem similar, locurile 9-16 sunt jucate de echipe care au ocupat locurile 3-4 în grupele primei etape.
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Kazahstan | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Taiwan | 0:3 | 3:2 | 3:1 | 3 | 2 | unu | 6:6 | 5 | |
3 | Myanmar | 1:3 | 2:3 | 3:2 | 3 | unu | 2 | 6:8 | patru | |
patru | Filipine | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
Pakistanul este o negare.
27 septembrie : Myanmar - Filipine 3:2 (21:25, 25:21, 19:25, 25:22, 17:15). 28 septembrie : Taiwan - Myanmar 3:2 (22:25, 16:25, 25:22, 25:22, 15:9). 29 septembrie : Kazahstan - Filipine 3:0 (25:19, 25:14, 25:18). 30 septembrie : Kazahstan - Taiwan 3:0 (25:23, 25:17, 25:15). 1 octombrie : Kazahstan - Myanmar 3:1 (25:16, 25:21, 22:25, 28:26); Taiwan - Filipine 3:1 (22:25, 25:19, 25:19, 25:18).M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Japonia | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Indonezia | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | India | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
patru | Tailanda | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Afganistanul este o negare.
27 septembrie : Indonezia 3-1 India (13:25, 25:22, 25:23, 25:16) 28 septembrie : Indonezia - Thailanda 3:0 (25:23, 25:21, 25:20); Japonia - India 3:1 (25:17, 24:26, 25:20, 25:22). 29 septembrie : Japonia 3-0 Thailanda (25:19, 25:23, 25:21) 30 septembrie : India 3-0 Thailanda (25:18, 25:20, 25:23) 1 octombrie : Japonia 3-0 Indonezia (25:21, 25:22, 25:19)M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Iranul | 3:2 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | patru | patru | 0 | 12:3 | opt | |
2 | China | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | patru | 3 | unu | 11:3 | 7 | |
3 | Vietnam | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3:0 | patru | 2 | 2 | 6:6 | 6 | |
patru | Sri Lanka | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3:0 | patru | unu | 3 | 4:9 | 5 | |
5 | Hong Kong | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | patru | 0 | patru | 0:12 | patru |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Coreea de Sud | 3:1 | 3:0 | 3:2 | 3:0 | patru | patru | 0 | 12:3 | opt | |
2 | Australia | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | patru | 3 | unu | 10:5 | 7 | |
3 | Liban | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3:0 | patru | 2 | 2 | 7:6 | 6 | |
patru | Qatar | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 3:1 | patru | unu | 3 | 6:10 | 5 | |
5 | Maldive | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | patru | 0 | patru | 1:12 | patru |
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Iranul | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:4 | 6 | |
2 | China | 2:3 | 3:0 | 3:1 | 3 | 2 | unu | 8:4 | 5 | |
3 | Kazahstan | 1:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 4:6 | patru | |
patru | Taiwan | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Japonia | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Coreea de Sud | 0:3 | 3:0 | 3:1 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | Indonezia | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 3 | unu | 2 | 3:8 | patru | |
patru | Australia | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
Rezultatele meciurilor din prima etapă, care au intrat în turul al doilea, sunt scrise în cursive.
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Myanmar | 3:1 | 3:2 | 3:2 | 3 | 3 | 0 | 9:5 | 6 | |
2 | Vietnam | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:3 | 5 | |
3 | Sri Lanka | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
patru | Filipine | 2:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | India | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Liban | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | Tailanda | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3 | unu | 2 | 4:7 | patru | |
patru | Qatar | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
Japonia | 10. Myanmar |
Iranul | 11. Liban |
Coreea de Sud | 12. Vietnam |
4. China | 13. Thailanda |
5. Kazahstan | 14. Qatar |
6. Indonezia | 15. Filipine |
7. Australia | 16. Sri Lanka |
8. Taiwan | 17. Hong Kong |
9. India | 18. Republica Maldive |
Japonia : Yuta Abe, Takeshi Nagano, Yusuke Natsuta, Daisuke Usami, Takeshi Kitajima, Kazuki Maeda, Yoshihiko Matsumoto, Kunihiro Shimizu, Tatsuya Fukuzawa, Takaaki Tomimitsu, Yusuke Ishijima, Yuta Yoneyama. Antrenorul principal este Tatsuya Ueta.
Iran : Adel Golami, Mir Said Marouf-Lakhrani, Mohammad Mousavi , Hamzeh Zarini, Ahsanollah Shirkavand, Alireza Nadi, Mohsen Andalib, Arash Sadegiani, Farhad Nazari-Afshar, Mehdi Mahdavi, Abdolreza Alizade-Geilo-Geilo. Antrenorul principal este Hossein Madani-Garelar.
Coreea de Sud : Im Si Hyun, Hwang Dong Il, Yeo Oh Hyun, Lee Sung Kyu, Park Jung Bum, Yoon Bong Woo, Kang Dong Jin, Kim Yo Han, Han Sung Soo, Choi Hong Suk, Ha Kyung Min, Lee Kang Chu . Antrenorul principal este Cha Sang Hyun.
Campionatele asiatice de volei masculin | |
---|---|