Camera civică a Federației Ruse din prima compoziție
Camera Publică a Federației Ruse este o organizație care asigură interacțiunea cetățenilor Federației Ruse , a asociațiilor publice cu autoritățile de stat și administrațiile locale pentru a ține cont de nevoile și interesele cetățenilor Federației Ruse, pentru a proteja drepturile și libertățile cetățenilor Federației Ruse. Includerea în membrii PE are loc conform unui sistem complex, ale cărui detalii s-au schimbat în diferite perioade ale activității sale.
Această listă conține informații despre membrii primei Compoziții a Camerei Publice cu mandat: 2006-2008.
Cadrul legislativ
Camera Publică a fost înființată în conformitate cu Legea Federală a Federației Ruse „Cu privire la Camera Publică a Federației Ruse” din 4 aprilie 2005 nr. 32. Potrivit Legii, Camera Publică este aleasă la fiecare doi ani (din 2012). - la fiecare trei ani) și realizează interacțiune între cetățeni și organismele federale ale autorităților de stat, autoritățile de stat ale entităților constitutive ale Federației Ruse și guvernele locale pentru a ține cont de nevoile și interesele cetățenilor Federației Ruse, de a proteja drepturile și libertățile cetățenilor Federației Ruse și drepturile asociațiilor publice în formarea și implementarea politicii de stat pentru a exercita controlul public asupra activităților organelor executive federale, autorităților executive ale entităților constitutive ale Federației Ruse și guvernelor locale , precum și să promoveze implementarea politicii de stat în domeniul asigurării drepturilor omului în locurile de detenție.
Componența Camerei Publice
Prima componență a Camerei Publice a fost constituită la 23 decembrie 2005. Prima sesiune plenară a Camerei publice formate a avut loc la 22 ianuarie 2006 în Sala Georgievsky a Kremlinului [1] [2] [3] .
Compoziția a fost formată în trei etape. Inițial, președintele țării a nominalizat 42 de cetățeni ai Federației Ruse care au „merite deosebite pentru stat și societate”. În a doua etapă, membrii camerei numiți de președinte au ales alți 42 de membri ai camerei pe baza propunerilor de la asociațiile obștești din întreaga Rusie. În a treia etapă, membrii camerei aleși în primele două etape au cooptat 42 de reprezentanți ai asociațiilor obștești regionale și interregionale [3] .
Membrii Camerei Publice, aprobate prin Decretul Președintelui Federației Ruse [2]
Persoanele recomandate spre aprobare ca membri ai Camerei Civice a Federației Ruse prin Decretul Președintelui Federației Ruse din 28 septembrie 2005 nr. 1138, care ulterior au fost invitate să procedeze la formarea Camerei Civice în vigoare.
- Abakumov Sergey Alexandrovich - președintele Consiliului de administrație al organizației publice integrale rusești „Comitetul național civil pentru cooperare cu organele de aplicare a legii, legislative și judiciare”;
- Ayusheev Damba Badmaevich - Pandita - Khambo Lama , șeful Sangha tradiționale budiste din Rusia ;
- Bazhaev Mavlit Yusupovich - Președinte al organizației publice interregionale „Asociația Asociațiilor Publice și Culturale Cecene”, Președinte al Consiliului de Administrație al societății pe acțiuni deschise „Grupul Alianței” ;
- Blokhina Lidia Vasilievna - Președinte al Uniunii Internaționale a Asociațiilor Obștești „Uniunea Internațională Socio-Economică (Femei)”;
- Bogolyubova Galina Vasilievna - Președinte al Fondului Slavic al Rusiei;
- Bokeria Leo Antonovich - Președinte al Organizației Publice din Rusia „ Liga Sănătății Națiunii ”, Director al Centrului Științific pentru Chirurgie Cardiovasculară, numit după A. N. Bakulev al Academiei Ruse de Științe Medicale ;
- Bolshakova Maria Artyomovna - președintele Consiliului de administrație al organizației caritabile publice integrale rusești „Uniunea familiilor personalului militar din Rusia”;
- Borodin Leonid Ivanovici - scriitor , redactor-șef al revistei „Moscova”;
- Velikhov, Evgeny Pavlovich - Academician-Secretar al Departamentului de Tehnologii Informaționale și Sisteme de Calcul al Academiei Ruse de Științe, Președinte al Centrului Științific Rus „Institutul Kurchatov” , Academician al Academiei Ruse de Științe ;
- Gaynutdin Ravil (Gaynutdinov Ravil Ismagilovich) - mufti , președinte al Consiliului Muftilor din Rusia , președinte al Consiliului spiritual al musulmanilor din partea europeană a Rusiei;
- Glazychev Vyacheslav Leonidovich - profesor al Departamentului de Teoria și Istoria Arhitecturii al Institutului de Arhitectură din Moscova (Academia de Stat) ;
- Govorov Vladimir Leonidovici - președintele Organizației publice a întregii ruse a veteranilor de război și serviciul militar , erou al Uniunii Sovietice ;
- Gusev Pavel Nikolaevici - președintele Uniunii Jurnaliştilor din Moscova , redactor-șef al ziarului „Moskovsky Komsomolets” ;
- Dukhanina Lyubov Nikolaevna - director al școlii private de învățământ secundar general „Naslednik”;
- Ershova Elena Nikolaevna - președintele Asociației Ruse a Organizațiilor Publice de Femei „Consorțiul Asociațiilor Neguvernamentale de Femei”;
- Zaharov Vladimir Mikhailovici - șeful organizației publice regionale „Centrul pentru Politica de Mediu al Rusiei”, membru corespondent al Academiei Ruse de Științe ;
- Zelinskaya Elena Konstantinovna - Vicepreședinte al Organizației Publice din Rusia a Lucrătorilor în Mass Media „MediaSoyuz”;
- Zykov Oleg Vladimirovici - președintele Fundației caritabile publice din întreaga Rusie „Fundația de caritate rusă” Nu alcoolismului și dependenței de droguri „”;
- Ilyina Tamara Alekseevna - membră a organizației publice ruse „Dialogul femeilor”, medic al clinicii stomatologice pentru copii din Penza ;
- Kabaeva Alina Maratovna - membră a Prezidiului Organizației publice ruse „Uniunea sportivă a tineretului din Rusia”, Maestru onorat al sportului ;
- Kalyagin Alexander Alexandrovich - președinte al organizației publice integrale rusești „Uniunea lucrătorilor de teatru din Federația Rusă (Societatea de teatru integral rusă)” , artistul poporului al Federației Ruse ;
- Clement (Kapalin German Mihailovici) - Mitropolit de Kaluga și Borovsk , director al treburilor Patriarhiei Moscovei , membru permanent al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse ;
- Kuzminov Yaroslav Ivanovici - Rectorul Universității de Stat - Școala Superioară de Științe Economice ;
- Kucherena Anatoly Grigorievich - Președintele Consiliului Central al Mișcării Publice Panto-Ruse „Societatea Civilă”;
- Lazar Berel (Lazar Pinchos Berel) - Rabin -șef al Rusiei;
- Lomakin-Rumyantsev Alexander Vadimovici - președintele organizației publice integrale rusești „Societatea integrală a persoanelor cu handicap” ;
- Lysenko Lyudmila Alexandrovna - profesor la școala secundară nr. 1 din satul Kurskaya , teritoriul Stavropol ;
- Medvedeva Marina Valentinovna - președintele Consiliului de administrație al mișcării de mediu a copiilor din toată Rusia „Green Planet”;
- Nikonov Vyacheslav Alekseevich - Președintele Fundației Politika;
- Ochirova Alexandra Vasilievna - Președinte al Organizației Internaționale de Caritate Publică „Centrul Internațional al Femeii” Viitorul Femeilor „”;
- Rodnina Irina Konstantinovna - Președinte al Consiliului Central al Organizației Publice Pantogruse „Societatea de Voluntar All-Rusian” Sport Rusia „”, Maestru onorat al Sportului ;
- Roshal Leonid Mikhailovici - Președinte al Fundației Caritabile Internaționale pentru Ajutorarea Copiilor în Dezastre și Războaie, Șeful Departamentului de Chirurgie de Urgență și Traumatologie a Copilăriilor al Institutului de Cercetare în Pediatrie al Centrului Științific pentru Sănătatea Copilului al Academiei Ruse de Științe Medicale ;
- Ryakhovsky Sergey Vasilyevich - Episcop , Președinte al Uniunii Ruse Unite a Creștinilor de Credință Evanghelică (Penticostali) , Co-președinte al Consiliului Consultativ al șefilor Bisericilor Protestante din Rusia;
- Sagalaev Eduard Mikhailovici - Președintele Asociației Naționale a Radiodifuzorilor ;
- Salakhova Aidan Tairovna - director general al societății pe acțiuni închise „Galeria Aidan”, membru corespondent al Academiei Ruse de Arte ;
- Slobodskaya Maria Alexandrovna - Președinte al Institutului pentru Problemele Societății Civile ;
- Tishkov Valery Alexandrovich - Director al Institutului de Etnologie și Antropologie numit după N. N. Miklukho-Maklay al Academiei Ruse de Științe, membru corespondent al Academiei Ruse de Științe ;
- Fadeev Valery Alexandrovich - Director al Institutului de Design Public ;
- Fedosov Vladimir Ivanovici - Președintele Organizației Publice Internaționale „Federația Păcii și Acordului” ;
- Chadaev Aleksey Viktorovich - șeful Departamentului de politică al ediției online „Russian Journal” ;
- Shmakov Mihail Viktorovich - președinte al Federației Sindicatelor Independente din Rusia ;
- Shokhin Alexander Nikolaevich - Președintele Consiliului Coordonator al Sindicatelor Antreprenoriale Ruse.
Modificări în componența Camerei Publice numită de Președintele Rusiei
- La 13 august 2006, a murit eroul Uniunii Sovietice , generalul de armată Govorov Vladimir Leonidovici .
- La 3 februarie 2007, Fedosov Vladimir Ivanovici , președintele Comisiei de etică, reglementări și îmbunătățire a activităților și legislației Camerei publice a Camerei publice, a murit subit.
- La 3 mai 2007, prin Decretul Președintelui Federației Ruse nr. 575, Alexander Nikolayevich Kanshin a fost aprobat ca membru al Camerei Publice a Federației Ruse .
Membri ai Camerei Publice aleși de asociațiile obștești din toată Rusia
Persoanele care au promovat selecția competitivă ca membri ai Camerei Publice - 42 de reprezentanți ai organizațiilor publice din toată Rusia - selectați de membrii deja aprobați ai Camerei Publice:
- Afonichev, Alexandru Alekseevici
- Baranov, Alexandru Alexandrovici
- Borisov, Serghei Renatovici
- Blokhina, Lydia Vasilievna
- Ganichev, Valeri Nikolaevici
- Glubokovskaya, Elmira Huseynovna
- Gorodnicheva, Iulia Mihailovna
- Ciupercă, Vladislav Valerievich
- Zharkov, Alexandru Nikolaevici
- Zaitsev, Ghenadi Nikolaevici
- Ignatenko, Alexandru Alexandrovici
- Kalandarov, Kamilzhan Khamutovich
- Karpov, Anatoli Evghenievici
- Katyrin, Serghei Nikolaevici
- Klementieva, Rosa Mitrofanovna
- Kozyrev, Alexey Sergeevich
- Kushnarev, Serghei Viktorovich
- Lipskerov, Dmitri Mihailovici
- Longin (Korchagin, Vladimir Sergheevici)
- Lopukhin Anton Mihailovici
- Malanicheva, Galina Ivanovna
- Markov, Serghei Alexandrovici
- Migranyan, Andranik Movsesovich
- Mirzoev, Gasan Borisovici
- Mishin, Viktor Maksimovici
- Potanin, Vladimir Olegovich
- Przhezdomsky Andrey Stanislavovich
- Proklova, Elena Igorevna
- Pugacheva, Alla Borisovna
- Puzin, Serghei Nikiforovici
- Reznik, Henry Markovich
- Rozhnov, Oleg Alexandrovici
- Savcenko, Anatoli Petrovici
- Svanidze, Nikolai Karlovici
- Semerikova, Elena Ghenadievna
- Starodubets, Anatoly Sergeevich
- Sulyandziga, Pavel Vasilievici
- Tomcin, Grigori Alekseevici
- Fridman, Mihail Maratovici
- Chestin, Igor Evgenievici
- Şabanov, Serghei Georgievici
- Şahnazarov, Karen Georgievici
Membrii Camerei Publice aleși de asociațiile obștești interregionale și regionale
Persoane care au promovat selecția competitivă ca membri ai Camerei Civice - 42 de reprezentanți ai asociațiilor obștești regionale și interregionale - selectați de două treimi din membrii Camerei Civice aprobați anterior:
- Abramov, Serghei Alexandrovici
- Adamsky, Alexander Izotovici
- Alekseeva, Tatyana Olegovna
- Alieva, Fazu Gamzatovna
- Belozerov, Vladimir Leonidovici
- Bondarenko, Vladimir Dmitrievici
- Vavilina, Nadejda Dmitrievna
- Vasiliev, Valeri Ivanovici
- Guselnikov, Leonid Konstantinovici
- Derzhavin, Nikolai Ivanovici
- Dyakova, Elena Grigorievna
- Zhuravleva, Tatyana Yurievna
- Zabolotsky, Viktor Vladimirovici
- Zarubin, Alexandru Leonidovici
- Kirillina, Valentina Ivanovna
- Kuzminykh, Konstantin Borisovich
- Lazurenko, Serghei Viktorovici
- Lebedeva, Lidia Davydovna
- Mayer, Georgy Vladimirovici
- Makeev, Anatoly Ivanovici
- Mashbash, Iskhak Shumafovici
- Melnikov, Vladimir Pavlovici
- Minko, Serghei Timofeevici
- Mireisky, Kirill Vladimirovici
- Moșkov, Vladimir Vitalievici
- Neterebsky, Oleg Viktorovici
- Novikov, Iuri Vasilievici
- Ondar, Natalya Dozhuldeevna
- Paşaev, David Husseinovici
- Peterov, Nikolai Vladimirovici
- Samirhanov, Amirhan Mirkadamovici
- Sokolova, Valentina Nikolaevna
- Soltagereev, Khusain Gilanovici
- Titov, Alexander Fiodorovich
- Tottotto, Yuri Mihailovici
- Tretiakov, Oleg Alexandrovici
- Tufetulova, Rosa Rakhmatulovna
- Feofan (Așurkov, Ivan Andreevici)
- Frolov, Konstantin Vasilievici
- Tsereteli, Zurab Konstantinovici
- Şolohov, Mihail Mihailovici
- Iaroslavova, Svetlana Borisovna
Comisiile și grupurile de lucru ale Camerei Publice
Camera publică din prima compoziție a format 18 comisii Copie de arhivă din 2 aprilie 2010 pe Wayback Machine [4] , fiecare dintre ele formată dintr-un număr diferit de membri ai camerei - până la 8 persoane și a fost angajat într-o anumită zonă a vieții publice.
Comisiile Camerei Publice, formate în timpul lucrărilor primei sale componenţe
- Comisia Camerei Publice pentru Dezvoltare Socială
- Comisia Camerei Publice pentru Competitivitate, Dezvoltare Economică și Antreprenoriat
- Comisia Camerei Civice pentru dezvoltarea societății civile și participarea publicului la implementarea proiectelor naționale
- Comisia Camerei Civice pentru controlul public asupra activității organelor de drept, organelor de drept și reforma sistemului judiciar și juridic
- Comisia Camerei Publice pentru formarea unui stil de viață sănătos
- Comisia Camerei Publice pentru Toleranță și Libertate de Conștiință
- Comisia Camerei Publice pentru Cooperare Internațională și Diplomație Publică
- Comisia Camerei Publice pentru Dezvoltare Regională și Autoguvernare Locală
- Comisia Camerei Publice pentru Probleme de Sănătate
- Comisia Camerei Publice pentru Siguranța Ecologică și Protecția Mediului
- Comisia Camerei Civice pentru comunicare, politica informațională și libertatea de exprimare în mass-media
- Comisia Camerei Publice pentru Dezvoltarea Culturii
- Comisia Camerei Publice pentru Potenţialul Intelectual al Naţiunii
- Comisia Camerei Publice pentru Dezvoltarea Carității, Milei și Voluntariatului
- Comisia Camerei Civice de etică, reglementări și îmbunătățire a activităților și legislației Camerei Civice
- Comisia Camerei Publice pentru Conservarea Patrimoniului Cultural si Spiritual
- Comisia Camerei Publice pentru Globalism și Strategia Națională de Dezvoltare
- Comisia Camerei Publice pentru inovații, proiecte științifice și de inginerie de înaltă tehnologie
Alături de comisii, Camera Publică a format o serie de grupuri de lucru pentru a-și organiza activitățile.
Consiliul Camerei Publice
Pentru soluționarea problemelor operaționale și de actualitate a fost creat Consiliul Camerei Publice care, din oficiu, includea președinții comisiilor camerei, precum și secretarul și adjunctul acestuia [ 5] .
Aparat cameral
Aparatul Camerei Civice, în condițiile legii, asigură activitățile camerei și funcționează sub supravegherea generală a secretarului acesteia.
Apartenența la organizații internaționale
La 15 septembrie 2006, Camera Civică a devenit membră a Asociației Internaționale a Consiliilor Economice și Sociale și a Instituțiilor Similare .
Link -uri
Note
- ↑ Camera Publică a Federației Ruse: istoria creației și principiile formării . RIA Novosti (20150701T0957). Preluat la 29 aprilie 2021. Arhivat din original la 29 aprilie 2021. (Rusă)
- ↑ 1 2 Prima ședință plenară a Camerei Publice a Federației Ruse are loc la Kremlin . RIA Novosti (20060122T1635). Preluat la 29 aprilie 2021. Arhivat din original la 29 aprilie 2021. (Rusă)
- ↑ 1 2 Camera Publică (OP) a Federației Ruse. Dosar . TASS . Preluat la 4 mai 2021. Arhivat din original la 4 mai 2021. (nedefinit)
- ↑ ISTORIA FORMĂRII ȘI STRUCTURII CAMEREI PUBLICE A RUSIEI - Buletinul științific al studenților internaționali (revista științifică electronică) . eduherald.ru . Preluat la 4 mai 2021. Arhivat din original la 4 mai 2021. (nedefinit)
- ↑ Kichalyuk O.N., Minaeva O.Yu. Rolul Camerei Publice a Federației Ruse în dezvoltarea societății civile // News of Scientific Thought. — 27-10-2008. - T. 5 , nr. 2008 . Arhivat din original pe 17 septembrie 2019.