Campionatul Ucrainei |
---|
Sezonul curent |
Primul sezon |
1992 (primăvara) |
Organizator |
Federația de Volei din Ucraina |
actual campion |
„Prometeu” Kamenskoye |
Cel mai titrat club |
Khimik South (9) |
Cel mai premiat antrenor |
Serghei Golotov (10) |
Site-ul oficial |
fvu.in.ua |
Campionatul de volei al Ucrainei printre echipele feminine se desfășoară din 1992 .
Campionatul este împărțit în două divizii - Super League și Premier League, până în sezonul 2004/05 inclusiv, campionatul feminin s-a desfășurat și între echipele primei ligi.
Până în sezonul 1999/00, turneul celor mai puternice echipe din țară se numea „liga majoră”, respectiv, liga majoră actuală se numea prima ligă, iar divizia inferioară era a doua. În același timp, sezonul de tranziție 1998/99 s-a dovedit a fi în mare măsură experimental: campionatul s-a desfășurat în patru ligi simultan - cea mai mare (acum Superliga), cea mai înaltă liga B (acum liga de top), prima și a doua. .
La sfârșitul fiecărui sezon, echipele sunt schimbate între ligi - cele mai proaste două (una - direct, a doua - în cazul unei performanțe nereușite în meciurile de tranziție) sunt retrogradate în liga inferioară - locurile lor sunt ocupate de echipe din ligile inferioare.
Cele mai bune echipe din Superliga au dreptul de a juca în turneele din Cupa Europei desfășurate sub auspiciile CEV .
(până în sezonul 1999/00 - liga majoră)
Club | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Khimik Sud | 9 | unu | |
„Cerc” Cherkasy | 6 | 5 | 3 |
Iskra Lugansk | 6 | unu | unu |
„Ginestra” Odesa | patru | 7 | patru |
„Orbita-ZNU” Zaporozhye | unu | 7 | 7 |
Severodonetsk Severodonetsk | unu | 2 | 3 |
„Galychanka-TNEU” Ternopil | unu | unu | 5 |
„Prometeu” Kamenskoye | unu | ||
„Universitatea Volyn” Lutsk | 3 | 2 | |
„Universitatea de Medicină Belozgar” Vinnytsia | unu | ||
Lokomotiv Dnepr | unu | ||
„AF Alexandria” Bila Tserkva | unu |
Echipă | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | zece | unsprezece | 12 | 13 | paisprezece | cincisprezece | 16 | 17 | optsprezece | 19 | douăzeci | 21 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alanta Dnipro | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||
„Alleco” Pereyaslav-Khmelnitsky | 12 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
VK „Alchevsk” Alchevsk | 7 | |||||||||||||||||||||||||||||
„Universitatea de Medicină Belozgar” [1] Vinnytsia | zece | 7 | 7 | opt | 6 | opt | 7 | 6 | 6 | 5 | patru | +↓ | ||||||||||||||||||
„Volyn-University-ODYUSSH” [2] Luțk | 5 | 6 | patru | 5 | 5 | 5 | + | patru | ||||||||||||||||||||||
„Galychanka-TNEU-GADZ” [3] Ternopil | 7 | zece | 7 | zece | zece | opt | 12 | patru | 5 | patru | patru | patru | 5 | patru | 6 | patru | patru | patru | patru | 5 | + | opt | ||||||||
„Ginestra” [4] Odesa | patru | patru | patru | patru | patru | 7 | ||||||||||||||||||||||||
„Zlatogor” Zolotonosha | patru | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
Universitatea Pedagogică Iskra [5] Lugansk | opt | 6 | 5 | 7 | opt | opt | ||||||||||||||||||||||||
„Kerkinitida” Evpatoria | 9 | unsprezece | patru | patru | 6 | 5 | 6 | 7 | 5 | 6 | opt | 7 | 5 | 5 | 6 | |||||||||||||||
ZT Club Donețk | 7 | 9 | unsprezece | |||||||||||||||||||||||||||
„Cerc” [6] Cherkasy | zece | opt | 5 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Lokomotiv Dnepr | 5 | 5 | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
„Luganchanka” Lugansk | opt | 6 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||
„MNTU-Neftegaz” Kiev | 5 | patru | ||||||||||||||||||||||||||||
Medica-SHVSM [7] Donețk | unsprezece | 5 | 6 | 7 | 7 | opt | ||||||||||||||||||||||||
„Inovatorul” Hmelnițki | opt | |||||||||||||||||||||||||||||
„Orbita-ZNU-ODYUSSH” [8] Zaporozhye | patru | 5 | 5 | patru | 7 | 6 | 7 | 6 | 7 | opt | 5 | patru | + | |||||||||||||||||
Foxoil [9] Lisichansk | 5 | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
„Polesyanka” Rivne | 9 | 7 | 7 | |||||||||||||||||||||||||||
Polisia Zhytomyr | + | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
„Poltavchanka” Poltava | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||
"Prometeu" | + | |||||||||||||||||||||||||||||
„Regina-MEGU-SHVSM” Rivne | 7 | opt | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | + | 6 | |||||||||||||||||||||
„Universitatea Ros” [10] Bila Tserkva | patru | 5 | 9 | 5 | 6 | patru | patru | 6 | opt | 7 | 6 | opt | ||||||||||||||||||
Rusava Kiev | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||
SDYUSSHOR №2 Odesa | 12 | opt | 9 | opt | ||||||||||||||||||||||||||
Severodonetsk Severodonetsk | 6 | 5 | 5 | patru | patru | 7 | ||||||||||||||||||||||||
„Tavrichanka” Zaporozhye | unsprezece | paisprezece | 12 | |||||||||||||||||||||||||||
UFC Kiev | 13 | unsprezece | zece | |||||||||||||||||||||||||||
„Universitatea” Ivano-Frankivsk | 9 | 6 | opt | |||||||||||||||||||||||||||
„Universitatea-SHVSM” [11] Cernihiv | opt | opt | opt | 6 | + | zece | ||||||||||||||||||||||||
„Preferat” Kiev | opt | |||||||||||||||||||||||||||||
„Khimvolokno-Spartak” Cherkasy | 6 | 5 | opt | |||||||||||||||||||||||||||
Khimik Sud | 5 | + | ||||||||||||||||||||||||||||
Energia Energodar | opt | opt |
(inainte de sezonul 1999/00 - prima liga, in sezonul 1999/00 - top liga B)
Sezon | locul 1 | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|
1992/93 | „Alleko” Pereyaslav | „UFK-2-SiM” Harkov | „Polesyanka” Rivne |
1993/94 | „TURUL Universitar S” Ivano-Frankivsk | „Bug de Sud” Vinnytsia | „Polesyanka” Rivne |
1994/95 | „Femeia din fabrică” Zaporozhye | „UFK-2-SiM” Harkov | „Esculapius” Yagotin |
1995/96 | „UFK-Vermiculit” Kiev | „Polesyanka” Rivne | „Universitatea” Ivano-Frankivsk |
1996/97 | „Universitatea” Ivano-Frankivsk | Elektra Doneţk | Iskra-2 Luhansk |
1997/98 | Energia Energodar | „Universitatea de Medicină” Vinnitsa | „Galychanka-Globo-2” Ternopil |
1998/99 | „Galychanka” Ternopil | „Universitatea” Ivano-Frankivsk | Universitatea de Medicină Victoria din Vinnytsia |
1999/00 | Universitatea de Medicină Victoria din Vinnytsia | „SHVSM-Electra” Donețk | „Osvita” Lutsk |
2000/01 | „MNTU-Neftegaz” Kiev | „Osvita-Volyn” Luțk | „Harkovchanka” Harkov |
2001/02 | „Khimvolokno-Spartak” Cherkasy | „Osvita-Volyn” Luțk | „Harkovchanka-SHVSM” Harkov |
2002/03 | „Universitatea Pedagogică Iskra” Lugansk | „Harkovchanka” Harkov | „Osvita” Lutsk |
2003/04 | Severodonetsk Severodonetsk | „Kerkinitida” Evpatoria | „Universitatea Ros” Bila Tserkva |
2004/05 | „Kerkinitida” Evpatoria | „Universitatea Ros” Bila Tserkva | „Regina” Rivne |
2005/06 | „Universitatea Ros” Bila Tserkva | „Universitatea-ODYUSSH” Luțk | „Regina-ART” Rivne |
2006/07 | „Universitatea-Volyn-ODYUSSH” Luțk | „Zlatogor” Zolotonosha | „Universitatea Națională-CHIPB-Circul” Cherkasy |
2007/08 | „Universitatea Ros” Bila Tserkva | „Universitatea Pedagogică Iskra” Lugansk | „Regina” Rivne |
2008/09 | Khimik Sud | „Universitatea Pedagogică Iskra” Lugansk | „Kerkinitida” Evpatoria |
2009/10 | „Kerkinitida” Evpatoria | „Universitatea de Medicină-Olympus” Vinnitsa | „Regina-MEGU” Rivne |
2010/11 | „Universitatea de Medicină Kryazh” Vinnytsia | „Regina-MEGU” Rivne | „DonNUET-SHVSM” Donețk |
2011/12 | „Universitatea Orbita” Zaporozhye | „Regina-MEGU” Rivne | „DonNUET-SHVSM” Donețk |
2012/13 | „Continuum-Kovel” Kovel | „DonNUET-SHVSM” Donețk | „ODYUSSH-ZNU-ZTMK” Zaporozhye |
2013/14 | „Continuum-Kovel” Kovel | „Universitatea Pedagogică-SHVSM” Cernihiv | „DonNUET-SHVSM” Donețk |
2016/17 | „Preferat” Kiev | KhNPU „Harkivchanka” Harkiv | „Inovatorul” Hmelnițki |
2017/18 | „Inovatorul” Hmelnițki | „Universitatea Pedagogică-SHVSM” Cernihiv | „Poltavchanka” Poltava |
2018/19 | Polisia Zhytomyr | HOVUFKS Harkov | „Poltavchanka” Poltava |
(înainte de sezonul 1999/00 - liga a 2-a)
Sezon | locul 1 | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|
1993/94 | SC „Lutugino” Lutugino | „Osvita” Lutsk | „Ashvini” Krivoy Rog |
1994/95 | Metalurg Novomoskovsk | Kolos Zhytomyr | DYUSSH-2 Bila Tserkva |
1995/96 | "Galychanka-2" Ternopil | Iskra-2 Luhansk | DYUSSH-5 Kiev |
1996/97 | „Ridică-te” Kiev | Cosmos Kremenchuk | „Rozdolchanka” Rozdol nou |
1997/98 | SDUSHOR-Orbita Zaporozhye | Energia-2 Energodar | „Rozdolchanka” Rozdol nou |
1998/99 | „Pescăruș” Vyshgorod | „Saltovchanka” Harkov | „Rozdolchanka” Rozdol nou |
1999/00 | „Galychanka-Galeksport-2” Ternopil | Centrul-Sport Kremenchuk | „Rozdolchanka” Rozdol nou |
2000/01 | „Khimvolokno” Cherkasy | „Universitatea Pedagogică-Iskra-2000” Lugansk | Severodonetsk Severodonetsk |
2001/02 | Severodonetsk Severodonetsk | ZIEIT Zaporojie | Khimik-SDUSHOR-2 Sud |
2002/03 | Khimik Sud | ZIEIT Zaporojie | „Lim-Rozdolchanka” Lviv |
2003/04 | „Academia ZIEIT-SK” Zaporozhye | „CHIPB-Krug” Cherkasy | „Universitatea” Ivano-Frankivsk |
2017/18 | Polisia Zhytomyr | HOVUFKS Harkov | „Orbita-Sportinternat” Zaporozhye |
2018/19 | „Legendă” Kiev | „Alanta-DNU” Dnipro | „KFV-DYUSSH №2” Ivano-Frankivsk |
(a patra divizie de clasament în sezonul 1998/99)
Sezon | locul 1 | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|
1998/99 | Severodonetsk Severodonetsk | „Tavrichanka-MDPI” Melitopol | Iskra-2 Luhansk |
Campionatele Ucrainei la volei la echipele feminine | |
---|---|
|
CEV ) | Campionatele Europene de volei feminin (|
---|---|
Operare |
|
Fost |