Alegeri locale din Ucraina (2006)
Următoarele alegeri pentru consiliile locale au avut loc pe 26 martie 2006 simultan cu alegerile pentru Rada Supremă.
În total 100 deputați:
- Blocul „Pentru Ianukovici” ( Partidul Regiunilor și Blocul Rus )* - 44 de mandate (32,55%),
- Partidul „Unirea” - 10 mandate (7,62%),
- Blocul Kunitsin** — 10 mandate (7,56%),
- CPU - 9 mandate (6,55%),
- Mișcarea Populară din Ucraina - 8 mandate (6,26%),
- Blocul Iulia Timoșenko - 8 mandate (6,03%),
- Blocul Vitrenko „Opoziţia Populară” - 7 mandate (4,97%).
- blocați „ Nu așa !” — 4 mandate (3,09%) [1]
----
* Organizațiile din Crimeea Partidului Regiunilor și Blocul Rus au aderat la Blocul Pentru Ianukovici.
** Blocul Kunitsyn a inclus organizațiile din Crimeea ale PDP, Partidul Democrat din Ucraina și Partidul Neutralității de Stat din Ucraina.
În total 100 deputați:
- BYuT - 44 de mandate (29,63%),
- „Ucraina noastră” - 23 de mandate (15,33%),
- SPU - 15 mandate (9,99%),
- Partidul Regiunilor - 8 mandate (5,14%),
- NBL - 6 mandate (4,63%),
- CPU - 4 mandate (3,09%).
În total 80 deputați:
- BYuT - 40 de mandate (41,34%),
- „Ucraina noastră” - 18 mandate (18,85%),
- Bloc Kostenko-Plyushch - 6 mandate (6,48%),
- Blocul Ridna Volin al lui Boris Klimchuk - 5 mandate (4,58%),
- NBL - 4 mandate (3,76%),
- Partidul Regiunilor - 4 mandate (3,64%),
- SPU - 3 mandate (3,05%).
Blocul lui Boris Klimciuk „Rydna Volin” includea Partidul Politic „Vitchizna”, Partidul Republicano-Crești și Partidul Conservator Ucrainean.
În total 100 deputați:
Notă. Rezultatele votului pentru alegerile pentru consiliul regional din orașul Nikopol nu au fost luate în considerare, acestea fiind declarate nule.
În total 150 deputați:
- Partidul Regiunilor - 120 de locuri (61,89%),
- Blocul Nataliei Vitrenko „Opoziția Populară” - 13 mandate (6,9%),
- SPU - 10 mandate (5,09%),
- CPU - 7 mandate (3,45%).
În Donbass, Regionalele au câștigat o victorie mai mult decât convingătoare. Astfel, la Donețk rezultatul lor a ajuns la 61,89% din voturi. Blocul Nataliei Vitrenko a câștigat 6,9%, Partidul Socialist - 5,09%. Și destul de modest, în ceea ce privește regiunea „roșie”, comuniștii au finalizat alegerile - 3,45%.
În total 95 deputați:
- BYuT - 28 de mandate (20,2%),
- „ Ucraina noastră ” - 23 de mandate (16,5%),
- Partidul Regiunilor - 16 mandate (11,1%),
- Blocul Poporului Lytvyn - 14 mandate (9,6%),
- SPU - 9 mandate (6,4%),
- CPU - 5 mandate (3,6%).
În total 90 deputați:
- „ Ucraina noastră ” - 30 de mandate,
- BYuT - 25 de mandate,
- Partidul Regiunilor - 15 mandate,
- NBL - 7 mandate,
- Partidul Maghiar KMKS - 5 mandate,
- Partidul Democrat al Maghiarilor din Ucraina - 4 mandate,
- SPU - 4 mandate.
În total 120 deputați:
- Partidul Regiunilor - 60 de mandate (34,967%),
- BYuT - 14 mandate (8,447%),
- Blocul Vitrenko - 13 mandate (7.556),
- „Ucraina noastră” - 8 mandate (4,816%),
- CPU - 7 mandate (4,277%),
- Nu TaK - 7 mandate (3,828%),
- NBL - 6 mandate (3,331%),
- Viche - 5 mandate (3,036%).
În regiunea Zaporojie, rezultatele alegerilor locale au devenit o reflectare fidelă a simpatiilor locuitorilor din regiune, care s-au manifestat în alegerile parlamentare.
În total 120 deputați:
- „Ucraina noastră” - 62 de mandate (40,6%),
- BYuT - 37 de mandate (24,44%),
- Blocul Kostenko-Plyushch - 9 mandate (6%),
- Bloc „Alegere națională” - 7 mandate (4,71%),
- Blocul „Revitalizarea Prykarpattyei” - 5 mandate (3,01%).
Blocul „Alegerea Națională” include KUHN și URP „Sobor”.
Blocul renascentist Prykarpattya a fost creat pe baza partidului renascentist.
În total 120 deputați
- Blocul Iulia Timoșenko - 66 de mandate
- NU − 16 mandate
- Partidul Socialist din Ucraina - 14 mandate
- Partidul Regiunilor - 11 mandate
- „Blocul lui Lytvyn” - 7 mandate
- Blocul Popular ucrainean Kostenko și Plyushch - 6 mandate
În total 100 deputați:
- BYuT 44 de mandate,
- OL 18 mandate,
- mandate NU 12,
- SPU 10 mandate,
- NBL 9 mandate,
- KPU 7 mandate.
Coaliția BYuT, SPU, NU
În total 120 deputați:
În total 120 deputați:
În total 120 deputați:
- Partidul Regiunilor - 53 de mandate (31,56%).
- BYuT - 18 mandate (10,53%),
- Blocul Nataliei Vitrenko „Opoziția populară” - 14 mandate (8,25%),
- NBL - 11 mandate (6,34%),
- CPU - 7 mandate (4,44%),
- „Ucraina noastră” - 6 mandate (3,54%),
- SPU - 6 mandate (3,5%),
- Partidul Verde al Ucrainei - 5 mandate (3,27%).
În total 120 deputați:
- Partidul Regiunilor - 49 de mandate,
- SPU - 19 mandate,
- BYuT - 14 mandate,
- Blocul Poporului Lytvyn - 12 mandate,
- Blocul Vitrenko - 10 mandate,
- „ Ucraina noastră ” - 9 mandate.
- Partidul Pensionarilor - 4 mandate
- Reînvierea partidului-3
În total 90 deputați:
- BYuT - 29 de mandate (24,1%),
- Partidul Regiunilor - 20 de mandate (14,79%),
- Ucraina noastră - 15 mandate (10,9%),
- SPU - 15 mandate (10,6%),
- CPU - 7 mandate (5%),
- Blocul Poporului din Lytvyn - 4 mandate (3,2)%.
Coaliția „Orange” din Consiliul Regional Poltava este planificată să fie creată de BYuT, „Ucraina noastră” și SPU.
În total 80 deputați:
- BYuT - 28 de mandate (26,89%),
- „ Ucraina noastră ” - 23 de mandate (22,24%),
- Bloc Kostenko-Plyushch - 11 mandate (10,36%),
- NBL - 6 mandate (6,2%),
- SPU - 5 mandate (5,1%),
- Partidul Regiunilor - 4 mandate (3,7%),
- Partidul Vidrogennia - 3 mandate (3,1%).
În total 90 deputați:
- BYuT - 42 de mandate (29,09%),
- Ucraina noastră - 16 mandate (11,59%),
- SPU - 11 mandate (7,54%),
- Partidul Regiunilor - 9 mandate (5,73%),
- CPU - 7 mandate (5,14%),
- Blocul Vitrenko - 5 mandate (3,5%).
Memorandumul privind crearea unei coaliții de forțe democratice în regiunea Sumy a fost semnat de organizațiile regionale ale Batkivshchyna și SPU. Reprezentanții Ucrainei noastre au promis că li se vor alătura.
În total 120 deputați:
- BYuT - 54 de mandate,
- „ Ucraina noastră ” - 48 de mandate,
- Bloc Kostenko-Plyushch - 13 mandate
- SPU - 5 mandate.
2009
La alegerile extraordinare pentru Consiliul Regional Ternopil , care au avut loc la 15 martie 2009, următoarele forțe politice au trecut la consiliul regional [4] [5] :
- Asociația integrală ucraineană „Svoboda” - 34,69% din voturi (50 din 120 de mandate de deputat),
- „ Centrul unic ” - 14,2% (20 de mandate în consiliul regional),
- Partidul Regiunilor - 9,8% (14 mandate),
- Blocul Iulia Timoșenko - 8,1% (12 mandate, ulterior mandate abandonate),
- Partidul Popular Ucrainean - 7,99% (11 mandate),
- „ Ucraina noastră - Autoapărarea poporului ” - 5,52% (8 mandate),
- Blocul Poporului Lytvyn - 3,6% (5 mandate).
6,78% dintre cei care au participat la vot au votat împotriva tuturor [6] .
- Partidul Regiunilor - 42,13%,
- BYuT - 10,61%,
- „Ucraina noastră” - 5,89%,
- KPU - 5,25%,
- Blocul Nataliei Vitrenko - 4,76%,
- "Veche" - 3,71%,
- „Renaștere” - 3,53%,
- Blocul lui Goshovsky „Pentru Unire” - 3,03%.
În total 85 deputați:
- Partidul Regiunilor - 30 de mandate,
- Blocul Iulia Timoșenko - 19 mandate,
- „Uniunea populară Ucraina noastră” - 9 mandate,
- Partidul Comunist din Ucraina - 7 mandate,
- Blocul Poporului Lytvyn - 6 mandate,
- Partidul Socialist al Ucrainei - 5 mandate,
- Blocul Nataliei Vitrenko „Opoziția populară” - 5 mandate,
- Partidul Comunist al Muncitorilor și Țăranilor - 4 mandate.
- BYuT 35 de mandate adjuncte,
- NSNU 24,
- bloc Litvin - 10,
- Partidul Regiunilor - 8,
- SPU - 8
- blocul lui Kostenko și Plyushch - 5
Total 78 deputați:
- BYuT - 35 de mandate (30,35%),
- „Ucraina noastră” - 13 mandate (10,84%),
- SPU - 13 mandate (10,84%),
- Partidul Regiunilor - 7 mandate (6,07%),
- NBL - 6 mandate (5,39%),
- CPU - 4 mandate (3,44%).
În total 90 deputați:
- BYuT - 35 de mandate (25,71%),
- SPU - 17 mandate (12,51%),
- Partidul Regiunilor - 15 mandate (11,34%),
- „Ucraina noastră” - 12 mandate (8,71%),
- CPU - 7 mandate (4,95%),
- Blocul Poporului Lytvyn - 4 mandate (3,47%).
- BYuT - 22%,
- „Ucraina noastră” - 18,75%,
- Partidul Regiunilor - 8,03%,
- Partidul Socialist - aproximativ 4%,
- Bloc Litvin - aproximativ 4%,
- „Este timpul-PRP” - 3,32%.
În total 120 deputați:
- Blocul Iulia Timoșenko - 41 de mandate (24,64%),
- Blocul lui Leonid Chernovetsky (membru NU și HLP) - 21 de mandate (12,93%),
- „Ucraina noastră” - 15 mandate (8,85%),
- Blocul Vitaliy Klitschko PORA-PRP - 14 mandate (8,51%),
- Partidul Regiunilor - 9 mandate (5,76%),
- Blocul electoral „Activurile civile ale Kievului” - 7 mandate (4,01%),
- Partidul Socialist din Ucraina - 7 mandate (3,95%),
- Blocul Poporului Lytvyn - 6 mandate (3,63%).
În total 75 deputați:
- Partidul Regiunilor - 45 de mandate (43,69%),
- Blocul Vitrenko - 9 mandate (8,24%),
- Blocul lui Serghei Ivanov "Pentru Sevastopol!" - 7 mandate (6,44%),
- blocul rus - 5 mandate (5,21%),
- CPU - 5 mandate (4,77%),
- „Blocul lui Serghei Kondratevsky” - 4 mandate (3,88%).
Blocul „Serghei Ivanov” includea organizațiile orășenești ale PPPU și CDU.
„Blocul lui Serghei Kondratevski” a inclus organizațiile orașului ale partidului pentru Dezvoltarea Economică Națională a Ucrainei și „Tânăra Ucraina”.
Organizațiile orașului Sevastopol ale Partidului Regiunilor, Partidul Blocul Rus și Blocul Vitrenko au convenit la 30 martie să creeze o majoritate în Consiliul Local Sevastopol.
În Ucraina
Astfel, în consiliile regionale au intrat următoarele partide și blocuri:
- Partidul Regiunilor - majoritatea absolută a mandatelor în Consiliul Regional Doneţk, Lugansk, Zaporojie, Consiliul Local Sevastopol; mari facțiuni în consiliile regionale Dnepropetrovsk, Vinnița, Transcarpatia, Jytomyr, Kirovograd, Nikolaev, Odesa, Poltava, Harkov, Herson, Cernihiv, Consiliul Suprem al Crimeei; mici reprezentanțe în consiliile regionale Ternopil (din 2009), Volyn, Kiev, Rivne, Sumy, Cerkași, Cernăuți, în consiliul orașului Kiev; absent în consiliile regionale din Lviv, Ivano-Frankivsk.
- Blocul Iulia Timoșenko este majoritatea absolută a mandatelor în consiliile regionale Volyn și Kiev, există reprezentanțe în toate consiliile regionale cu excepția Donețk, la Kiev, Consiliul Crimeea, nu în consiliul orașului Sevastopol.
- „ Ucraina noastră ” - o majoritate absolută în Consiliul Regional Ivano-Frankivsk, mari facțiuni din Transcarpatia, Vinnița, Volyn, Jytomyr, Kiev, Lvov, Kirovograd, Poltava, Rivne, Sumy, Ternopil (până în 2009), Cerkasy, Chernihiv, Consiliile Regionale Cernăuți și Consiliul Orășenesc Kiev, fracțiuni mici din Ternopil (din 2009), Dnipropetrovsk, Zaporojie, Nikolaev, Odesa, Harkov, consiliile regionale Herson. Nu este reprezentat în consiliile regionale Donețk, Lugansk, Crimeea și Sevastopol.
- SPU - mari facțiuni în consiliile regionale din Vinnitsa, Donețk, Kiev, Kirovohrad, Odesa, Poltava, Sumy, Cerkasy, Cernihiv, mici facțiuni din consiliile regionale Volyn, Transcarpatia, Jytomyr, Nikolaev, Rivne, Herson, Cernăuți și Consiliul orașului Kiev .
- KPU - reprezentanțe mici (până la 10 mandate) în consiliile regionale Vinnitsa, Dnepropetrovsk, Donețk, Jytomyr, Lugansk, Kirovograd, Nikolaev, Poltava, Sumy, Harkov, Herson, Cherkasy, Cernihiv, în Crimeea și Sevastopol.
- Blocul Natalia Vitrenko „ Opoziția Populară ” - birouri reprezentative în estul și sudul Ucrainei, inclusiv facțiunile mari în consiliile regionale Donețk, Zaporojie, Nikolaev, Odesa, la Sevastopol, cele mici - în Crimeea, Dnipropetrovsk, Lugansk, Sumy, Harkiv , consiliile regionale Herson.
- Blocul Poporului Lytvyn - facțiuni mari din consiliile regionale Jytomyr, Mykolaiv și Odesa, facțiuni mici din Vinnitsa, Volyn, Zakarpattia, Dnepropetrovsk, Zaporojie, Kiev, Kirovograd, Poltava, Rivne, Herson, Cherkasy, Chernihiv, Ternopil (2009) , consiliile regionale Cernăuți, în Consiliul orășenesc Kiev.
- Blocul Kostenko - Plyushcha - mari facțiuni din vestul țării: consilii regionale Lvov, Ternopil, Rivne, facțiuni mici din Volyn, Ivano-Frankivsk, consilii regionale Kiev.
- Veche - fracțiuni mici din consiliile regionale Harkiv și Zaporojie.
- Renaștere - consiliile regionale Ivano-Frankivsk, Rivne și Harkov.
- Este timpul-PRP - o facțiune mare în Consiliul orașului Kiev, mică în Lvov, Cernăuți și consiliile regionale.
- Nu Așa ! - o mică facțiune din Consiliul Regional Zaporojie.
- Partidul Verde al Ucrainei - Consiliul Regional Mykolaiv.
- Asociația integrală ucraineană „Svoboda” este o facțiune mare din Consiliul Regional Ternopil (din 2009), o fracțiune mică din Consiliul Regional Lviv.
- Blocul Lazarenko - Consiliul Regional Dnepropetrovsk.
- Native Volyn - Consiliul Regional Volyn.
- Partidul Democrat al Maghiarilor și CLMS Maghiară (2 liste) - Consiliul Regional Transcarpatic.
- bloc rus; CDU și PPPU; PNERU și MU (Consiliul orașului Sevastopol).
- Catedrala KUN I - Consiliul Ivano-Frankivsk.
- Uniunea de Partid - Consiliul Regional Crimeea și Harkov.
- Partidul Pensionarilor din Ucraina - Consiliul Regional Odesa.
Primarii
1. Vinnytsia - Volodymyr Groysman, NSNU și. despre. primar, secretar de consiliu local.
2. Donețk - Alexander Lukyanchenko, Partidul Regiunilor, primar.
3. Dnepropetrovsk - Ivan Kulichenko , primarul, a fost susținut de BYuT, dar în ajunul alegerilor din 2010 a aderat la Partidul Regiunilor
4. Zhytomyr - Vera Sheludchenko , NSNU, director al JV Zhytomyr-Polisaks LLC (Uzina de fibre chimice din Zhytomyr).
5. Ivano-Frankivsk - Viktor Anushkevichus , UNB Kostenko-Plyushch, director al întreprinderii private „Rytas”.
6. Zaporojie - Yevhen Kartashov, primar, nepartizan, susținut de o parte din FIG locale și Blocul Lytvyn.
7. Kiev - Leonid Chernovetsky, apropiat NSNU, lider al FIG.
8. Lugansk - Serghei Kravchenko, PRU, președinte al Consiliului raional Kamenobrodsky din Lugansk.
9. Lvov - Andrey Sadovy , NSNU și Pora-PRP, ONG Samopomich, liderul localului FIG.
10. Nikolaev - Volodymyr Chaika, măsură curentă, susținută de Partidul Regiunilor, SPU, Blocul Iulia Timoșenko.
11. Odesa - Eduard Gurvits
12. Poltava - Andrey Matkovsky, BYuT, primar, adjunct al poporului.
13. Exact - Viktor Chaika, NSNU, primar.
14. Sumy - Gennady Minaev, OI „Night Watch”, firma „Kit”
15. Ternopil - Roman Zastavny, NSNU, președintele Consiliului de administrație al Fermei de păsări OAO Ternopil.
16. Harkov - Mihail Dobkin , PRU, adjunct al poporului.
17. Cernihiv - Nikolai Rudkovsky, SPU, adjunct al poporului.
18. Cernăuți - Mykola Fedoruk, primar, susținut de BYuT.
19. Kherson - Volodymyr Saldo, primar, Partidul Regiunilor.
20. Uzhgorod - Serghei Ratushnyak, blocul Lytvyn, adjunct al poporului, liderul local FIG.
Note
- ↑ Au fost anunțate rezultatele alegerilor pentru Consiliul Suprem al Crimeei (Ucraina) . Regnum (19 aprilie 2006). Preluat la 14 august 2010. Arhivat din original la 16 iulie 2011. (Rusă)
- ↑ Şase forţe politice au trecut la consiliul regional de la Kiev . Preluat la 19 august 2009. Arhivat din original la 28 iulie 2012. (nedefinit)
- ↑ Lista electorală BYuT a fost formată din doar 65 de candidați, respectiv. Consiliul regional are 119 locuri disponibile.
- ↑ Curtea a interzis publicarea rezultatelor alegerilor din Ternopil . Consultat la 11 aprilie 2009. Arhivat din original pe 10 februarie 2012. (nedefinit)
- ↑ Rezultatele finale ale alegerilor în regiunea Ternopil (lista) Arhivat 23 martie 2009.
- ↑ Consiliul Regional Ternopil condus de omul lui Tyagnibok . Consultat la 11 aprilie 2009. Arhivat din original pe 12 martie 2012. (nedefinit)
Vezi și
Link -uri