Această pagină face parte din lista Eroilor Muncii Socialiste și enumeră în ordine alfabetică persoanele care au primit titlul de Erou al Muncii Socialiste , ale căror nume de familie încep cu litera Z , de la Zababakhin la Zayats .
Tabel de navigație | |
---|---|
"Z" | Zababakhin - Iepure |
Zbarsky - Zyazina |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | HS |
---|---|---|---|---|---|
unu | Zababakhin Evgheni Ivanovici | 16.01.1917 - 27.12.1984 | Șeful Departamentului KB-11 al Primei Direcții Principale a Consiliului de Miniștri al URSS, Regiunea Gorki | 04.01 . 1954 | [GS 1] |
2 | Zabegailo Xenia Lukyanovna [1] | 01/07/1914 - ???? | Link fermă de stat de creștere a porcilor numită după cea de-a 20-a aniversare a lunii octombrie a Ministerului fermelor de stat al URSS, regiunea Harkiv | 05.05 . 1949 | |
3 | Zabelin Ghenadi Petrovici | 15.06.1937 - 24.05.2018 | Comisarul navei „Dmitry Pozharsky” a Companiei de transport maritim Murmansk a Ministerului Marinei din URSS | 19.12 . 1989 | [GS 2] |
patru | Zabelina Natalia Nikolaevna | 1918 - 09/07/1982 | Maestru al atelierului de tipografie a tipografiei ziarului Pravda , munte. Moscova | 04.05 . 1962 | |
5 | Zablodsky Grigori Petrovici | 21.08.1902 - 1994.04 | Șeful Combinatului Stalinugol , Ministerul Industriei Cărbunelui din Regiunile de Vest ale URSS, Regiunea Stalin | 28.08 . 1948 | [GS 3] |
6 | Zablotsky Vladimir Vladimirovici | 1928 - 26.07.1984 | Producător de scule al asociației de producție și tehnică „Integral” a Ministerului Industriei Electronice al URSS, munți. Minsk | 16.01 . 1974 | [GS 4] |
7 | Zabludaev Alexander Petrovici [2] | 12.02.1924 - 19.08.1992 | Operator de cazane la Gorkovskaya GRES Gorenergo al Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, Regiunea Gorki | 04.10 . 1966 | [GS 5] |
opt | Zabolotnaya Marfa Trofimovna [3] | 23.11.1926 - 05.12.2000 | Link fermă colectivă "Pratsia" Shargorodsky district din regiunea Vinnitsa | 16.02 . 1948 | [GS 7] |
9 | Zabolotnaia Maria Ivanovna | 25.05.1924 - 16.07.2011 | Lăptăriță la ferma de stat Kulundinsky, districtul Kulundinsky , Teritoriul Altai | 08.04 . 1971 | [GS 6] |
Zabolotnaya Natalya Vladimirovna [4] | 31.08.1925 - 28.05.2008 | Link fermă colectivă "Pratsia" Shargorodsky district din regiunea Vinnitsa | 16.02 . 1948 | [GS 8] | |
zece | Zabolotny Vasili Makarovich | 26.06.1935 - 29.10.2015 | Maistru de dulgheri de beton al trustului „Cherkaskhimstroy” al Ministerului Construcțiilor Industriale al RSS Ucrainei, regiunea Cherkasy | 08.01 . 1974 | [GS 9] |
unsprezece | Zabolotskikh Ivan Alexandrovici | 1912 - ???? | Drifter al Departamentului de Construcții Novo-Pavlovsky al Trustului Krasnoluchshakhtostroy al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Cărbunelui din RSS Ucraineană, Regiunea Voroșilovgrad | 26.04 . 1957 | [GS 10] |
12 | Zabolotko Leonid Grigorievici | 12.03.1933 - 29.06.2014 | Maistru al excavatoarelor Administrației Miniere de Nord a Combinatului Miner și Metalurgic Navoi al Ministerului Construcției de Mașini Medii al URSS, regiunea Bukhara | 08.06 . 1977 | [GS 11] |
Zaboronyuk Efrosinya Efremovna [5] [6] | 14.05.1928 - 28.12.2006 | Fermă colectivă Link numită după Budyonny, districtul Chernevetsky , regiunea Vinnitsa | 16.02 . 1948 | [GS 12] | |
13 | Zabotin Vsevolod Fedorovich | 29.12.1917 - 14.03.1994 | Director al fabricii de construcții navale Herson a Ministerului industriei de construcții navale al URSS | 26.04 . 1971 | [GS 13] |
paisprezece | Zabotin Dmitri Ilici | 29.10.1919 - 15.11.2017 | Maestru de mașină de muls vaci al fermei de stat „Shuisky” districtul Shuisky din regiunea Ivanovo | 31.12 . 1961 | [GS 14] |
cincisprezece | Zaborina Zinaida Ivanovna | 09.10.1919 - 23.07.1983 | Maestru de mașină de muls vaci al fermei de stat „Shuisky” districtul Shuisky din regiunea Ivanovo | 31.12 . 1961 | [GS 15] |
16 | Zabrodina Tatyana Vasilievna | 1903 - 12/11/1957 | Fermă colectivă Link numită după Voroshilov, districtul Ukhtomsky , regiunea Moscova | 09.06 . 1950 | [GS 16] |
17 | Zabrodski Stanislav Vasilievici | 1918 - ???? | Brigadier al lăcătușilor fabricii de zahăr Verkhnyachsky, districtul Hristinovsky din regiunea Cherkasy | 23.05 . 1966 | |
optsprezece | Zabrodsky Yuri Evghenievici | 17.06.1940 - 06.04.2008 | Maistru al echipei complexe de operatori de mașini a Asociației de producție a mașinilor-unelte din Kiev a Ministerului industriei de mașini-unelte și unelte al URSS | 15.03 . 1985 | |
19 | Zabrudsky Mihai Grigorievici | 05.09.1904 - 29.09.1985 | Maistru al fermei colective „Zgoda” districtul Pereshchepinsky din regiunea Dnepropetrovsk | 16.02 . 1948 | [GS 17] |
douăzeci | Zavadsky Kuzma Petrovici | 14.11.1912 - 19.04.2009 | Mecanic superior al fermei de sfeclă de zahăr numită după 9 ianuarie 1905 a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Belotserkovsky , regiunea Kiev | 08.05 . 1951 | |
21 | Zavadsky Yuri Alexandrovici | 07/12/1894 - 04/05/1977 | Director șef al Teatrului Academic de Stat numit după Mossovet , profesor, Artist al Poporului din URSS, munți. Moscova | 05.04 . 1973 | [GS 18] |
22 | Zavaliy Alexey Isakovich | 29.03.1926 - 01.02.1987 | Maistru al fermei de stat „Voskhod” districtul Krasnodonsky din regiunea Luhansk | 23.06 . 1966 | [GS 19] |
23 | Zavedeev Vladimir Nikolaevici | 11/09/1934 - 05/02/2021 | Miner al minei Molodyozhnaya a asociației de producție Karagandaugol a Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, regiunea Karaganda | 29.04 . 1986 | |
24 | Zavedii Viktor Ivanovici | gen. 24.02.1939 | Maistru de mașini-operatori de așezarea betonului mecanizat la centrala nucleară de la Cernobîl a Ministerului Construcției de Mașini Medii al URSS, regiunea Kiev | 24.12 . 1986 | [GS 20] |
25 | Zavertailo Ivan Demidovich | 07.07.1922 - 22.07.2001 | Maistru al fermei colective Mayak, raionul Korsun-Shevchenkovsky, regiunea Cherkasy | 08.12 . 1973 | |
26 | Zaveruha Antonina Ivanovna | 15.04.1922 - 05.12.2006 | Ferma colectivă de legătură „Chervoniy Promin” („Raza roșie”), districtul Voronovitsky , regiunea Vinnitsa | 16.02 . 1948 | [HS 21] |
27 | Zavitaev Alexey Alexandrovici | 28.11.1900 - 23.09.1980 | Director al Uzinei de Construcție de Mașini din Moscova „Saturn” a Ministerului Industriei Aviației al URSS | 08.07 . 1976 | [HS 22] |
28 | Zavodov Konstantin Fedorovici | 15.11.1928 - fara date | Operator de frezat al Uzinei Electromecanice Leningrad „Ravenstvo” a Ministerului Industriei Navale al URSS | 26.04 . 1971 | [HS 23] |
29 | Zavodovkin Nikolai Egorovici | 1910 - ??? | Minerul meu nr. 6 Combinatul de capital „Stalingugol” al Ministerului Industriei Cărbunelui din Regiunile de Vest ale URSS, Regiunea Stalin | 28.08 . 1948 | [GS 24] |
treizeci | Zavoisky Evgheni Konstantinovici | 28.09.1907 - 09.10.1976 | Șef al Sectorului Laboratorului de Instrumente de Măsură din Moscova al Institutului de Energie Atomică I. V. Kurchatov al Academiei de Științe a URSS, academician al Academiei de Științe a URSS | 13.03 . 1969 | [GS 25] |
31 | Zavolokin Dmitri Makarovich | 22.04.1924 - 24.05.1987 | Operator de presă al atelierului de laminare a roților a Uzinei de laminare a țevilor din Dnepropetrovsk, numit după K. Liebknecht de la Consiliul Economic Dnepropetrovsk | 19.07 . 1958 | [HS 26] |
32 | Zavorotnaya Agafya Avramovna | gen. 1923 | Fermă colectivă Link numită după Budyonny, districtul Chernevetsky , regiunea Vinnitsa | 16.02 . 1948 | |
33 | Zavrazhnov Iuri Vasilievici | 30.11.1928 - 13.05.1987 | Miner la oprirea minei nr. 13 al trustului „Kiselevskugol” al combinatului „Kuzbassugol” al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, Regiunea Kemerovo | 29.06 . 1966 | [GS 27] |
34 | Zavrașvili Nikolay Ivanovici | 1907 - ???? | Maistru al fermei colective Shroma, districtul Lagodekhi , RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [GS 28] |
35 | Zavyalov Boris Ivanovici | 26.07.1937 - 17.06.1998 | Lucrător de cadru al fabricii de cherestea Solombala și al fabricii de prelucrare a lemnului din cadrul Ministerului Pădurilor și Industriei Prelucrării Lemnului al URSS, regiunea Arhangelsk | 08.01 . 1974 | [GS 29] |
36 | Zavyalov Grigori Grigorievici | 1914 - 29.11.1999 | Șofer de locomotivă la gara Vereshchagino a căii ferate Sverdlovsk , regiunea Perm | 01.08 . 1959 | [HS 30] |
37 | Zavyalov Evgheni Petrovici | 20.07.1931 - 05.02.2015 | Mașinist de mașini de exploatare a minei numită după Ilici al asociației de producție „Kadievugol” a Ministerului Metalurgiei Feroase al RSS Ucrainei, oraș. Stahanov, regiunea Voroșilovgrad | 12.05 . 1977 | [HS 31] |
38 | Zavyalov Iuri Dmitrievici | 27.07.1937 - 27.05.2014 | Maistru al echipei de exploatare forestieră, mentor al Asociației de exploatare forestieră industrială din Novgorod a Ministerului Pădurilor și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS | 10.03 . 1976 | [HS 32] |
39 | Zagaraeva Galina Sergeevna | gen. 01/01/1937 | Asistent maistru al Fabricii de filare din Leningrad „Vereteno” a Ministerului Industriei Textile din RSFSR | 17.03 . 1981 | [HS 33] |
40 | Zagashev Viktor Ivanovici | 06.03.1915 - 25.12.1996 | Ajustator de mașini din primul Leningrad numit după Fabrica de tutun Uritsky a Ministerului Industriei Alimentare din RSFSR | 26.04 . 1971 | [HS 34] |
41 | Zagidova Vasily Aly kyzy | 03/10/1922 - 05/02/2005 | Președinte al fermei colective „Azerbaidjanul sovietic” din regiunea Ujar din RSS Azerbaidjan | 30.04 . 1966 | [HS 35] |
42 | Zagidulin Zinatula | 15.09.1906 - 23.09.1993 | Lineman al Barnaul distanță de calea ferată Tomsk , Teritoriul Altai | 01.08 . 1959 | [HS 36] |
43 | Zagidullin Rais Gazizovici | 1932-1998 | Șofer al flotei de camioane Kazan a Departamentului Tătar de Transport Auto al Ministerului Transporturilor Auto și Autostrăzilor din RSFSR | 05.10 . 1966 | |
44 | Zagirov Bagav Zagirovici | 1910 - ???? | Legătura fermei de stat viticole „Mutsal Aul” a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Khasavyurt din Republica Autonomă Sovietică Socialistă Daghestan | 26.09 . 1950 | [HS 37] |
45 | Zagirova Saniya Sabirovna | 13.02.1918 - 08.05.2018 | Cutter al Asociației de producție de încălțăminte tătară „Spartak” a Ministerului Industriei Ușoare al RSFSR, oraș. Kazan | 09.06 . 1966 | [HS 38] |
46 | Zaglada Nadejda Grigorievna | 21.09.1894 - 27.09.1977 | Link fermă colectivă " Primul Mai " districtul Chernyakhovsky , regiunea Jytomyr | 31.12 . 1961 | [HS 39] |
47 | Zagorodneva Zoya Georgievna | gen. 15.10.1940 | Lăptașa fermei experimentale „Nemchinovka” a Institutului de Cercetare Agricolă din Regiunile Centrale din Zona Non-Cernoziom a RSFSR, Districtul Odintsovo , Regiunea Moscova | 14.03 . 1985 | [HS 40] |
48 | Zagorodny Grigori Ivanovici | 09.11.1924 - 24.11.1991 | Producător de oțel al atelierului cu vatră deschisă a fabricii de siderurgie Nizhny Tagil a Consiliului Economic Sverdlovsk | 19.07 . 1958 | [HS 41] |
49 | Zagoruiko Anatoly Grigorievici | 25.04.1936 - 06.05.2019 | Președinte al fermei colective Mayak, districtul Bershad , regiunea Vinnitsa | 10.02 . 1975 | [HS 42] |
cincizeci | Zagoruiko Ekaterina Kirillovna [7] | gen. 01/05/1925 | Zvenevaya de la ferma de sfeclă Kislovsk a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Kupyansky din regiunea Harkov | 30.04 . 1948 | |
51 | Zagoskin Vasili Fiodorovich | 1904-1954 | Brigadier de pictori ai trustului regional „Kirovstroy”, munți. Kirov | 09.08 . 1958 | |
52 | Străină Vera Fominichna | gen. 1922 | Zvenevaya de la ferma de sfeclă Chernorudetsky a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Rujinski din regiunea Zhytomyr | 30.04 . 1948 | |
53 | Zagrebaev Viktor Dmitrievici | 06.01.1910 - 15.01.1993 | Director general al asociației de producție „Granit” a Ministerului Industriei Electronice al URSS, munți. Rostov-pe-Don | 10.03 . 1981 | [HS 43] |
Zagrebelnaya Vera Petrovna [8] | gen. 01/10/1924 | Link fermă colectivă „al 8-lea mesteacăn” districtul Kupyansky din regiunea Harkov | 16.02 . 1948 | [HS 44] | |
54 | Zadvorny Pavel Gavrilovici | 1916 - ???? | Președinte al fermei colective „Zarya” districtul Vinnitsa din regiunea Vinnitsa | 22.03 . 1966 | |
55 | Zadesenețul Ivan Fiodorovich | 10.01.1913 - 28.11.1987 | Director al fermei de stat numită după Zaitsev, districtul Prionezhsky , ASSR Karelian | 22.03 . 1966 | [HS 45] |
56 | Zadneprovsky Kondrati Egorovici | 07.01.1890 - 17.09.1974 | Link ferma colectivă „Krasnaya Zarya” districtul Ermakovsky din teritoriul Krasnoyarsk | 10.04 . 1948 | [HS 46] |
57 | Zadnepryanets Matryona Makarovna | 1910 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Kirov, districtul Vinnitsa, regiunea Vinnitsa | 25.09 . 1948 | |
58 | Zadoyny Vasili Grigorievici | 1928 - 17.03.1997 | Operator combinat al fermei de stat Anikhovsky, districtul Adamovsky , regiunea Orenburg | 19.04 . 1967 | [HS 47] |
59 | Zadora Zoya Makarovna | gen. 01/04/1932 | Maistru al fermei de stat „Podberezie” districtul Volozhinsky , regiunea Minsk | 26.03 . 1982 | [HS 48] |
60 | Zadorov Gheorghi Evghenievici | 05/03/1906 - 04/08/1984 | Președinte al fermei colective Frunze, raionul Rodnikovsky , regiunea Ivanovo | 27.06 . 1951 | [HS 49] |
61 | Zadorozhny Alexey Nikolaevici | 16.03.1913 - 07.12.1993 | Maistru al fermei colective numită după Shevchenko, districtul Otradnensky , teritoriul Krasnodar | 06.05 . 1948 | [HS 50] |
62 | Zadorojni Semyon Afanasevici | 1898 - ???? | Maistru al fermei de stat Kalinin de creștere a porcilor a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Artyomovsky din regiunea Stalin | 24.09 . 1949 | |
63 | Zadorojni Ivan Akimovici | 30.01.1909 - 07.09.1990 | Șeful căii ferate kazah , munți. Alma-Ata | 01.08 . 1959 | [HS 51] |
64 | Zadorojnaia Tamara Grigorievna | 03.06.1936 - 19.12.2018 | Ferma de porci a fermei colective numită după cea de-a 60-a aniversare a Marii Revoluții Socialiste din Octombrie, districtul Starobeshevsky , regiunea Donețk | 21.12 . 1983 | [HS 52] |
65 | Zadoya Alexandra Fedotovna [9] | 29.03.1925 - 23.01.2022 | Legătura cu cea de-a doua fermă de sfeclă de zahăr Petrovsky a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Aleksandrovsky din regiunea Kirovograd | 12.09 . 1949 | |
66 | Zadoyan Aytsenik Oganesovna | 1903 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Vchrakan tari” din regiunea Oktemberyan a RSS Armeniei | 14.06 . 1950 | [HS 53] |
67 | Zadremailov Ivan Dmitrievici | 1905 - 06/02/1998 | Director al fermei de stat Vostochny, districtul Adamovsky , regiunea Chkalovsky | 11.01 . 1957 | [HS 54] |
68 | Zadykyan Marta Artinovna [10] | 1915 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Beria din districtul Gagra din RSA Abhază | 03.05 . 1949 | [HS 55] |
69 | Zaets Anastasia Dmitrievna | 15/05/1918 - 02/12/1976 | Zvenevaya a sovhozului de sfeclă Artyomovsk al Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Chutovsky din regiunea Poltava | 30.04 . 1948 | [HS 56] |
70 | Zaets Danila Kirillovich | 1914-1992 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei de stat de lapte „Nikitovsky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Dzerzhinsky din regiunea Stalin | 14.05 . 1949 | [HS 57] |
71 | Zaets Pyotr Savelyevich [11] | 1908 - ???? | Maistru al fermei colective „New Way” districtul Kansky din teritoriul Krasnoyarsk | 07.01 . 1948 | |
72 | Zaznobin Nikolai Prokofievici | 07.12.1923 - 15.08.2001 | Director al școlii profesionale orășenești nr. 10, oraș. Leningrad | 20.07 . 1971 | [HS 58] |
73 | Zaika Anastasia Filippovna | 1913-1974 | Ferma de stat de cereale Link numită după Shevchenko a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Starobelsky din regiunea Voroșilovgrad | 22.04 . 1949 | [HS 59] |
74 | Zaika Ekaterina Agafievna | 12.11.1910 - 19.04.1995 | Ferma colectivă Link numită după Shchors, districtul Nekhvoroshchansky , regiunea Poltava | 16.06 . 1950 | [HS 60] |
75 | Zaikin Petr Romanovici | gen. 1936 | Tractorist al fermei colective bolșevice, raionul Leninsky , regiunea Aktobe | 19.04 . 1967 | |
76 | Zairova Sayfura | 21.10.1921 - 26.06.1989 | Fermă colectivă Link numită după Kalinin, districtul Kuibyshevsky , regiunea Stalinabad | 02.06 . 1948 | |
77 | Zaichenko Serghei Nikonovich | 28.10.1929 - 1998 | Turner al Uzinei de Automobile Kremenchug a Ministerului Industriei Auto al URSS, Regiunea Poltava | 22.08 . 1966 | [HS 61] |
78 | Zaidullin Khamit Valievici | 12.05.1934 - 23.11.1993 | Link ferma de stat "Bavlinsky" districtul Bavlinsky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Tătară | 23.06 . 1966 | [HS 62] |
79 | Zaiko-Spiridonov Serghei Mihailovici | 20.10.1914 - 01.08.1996 | Șeful stației de cherestea a întreprinderii din industria lemnului Tobolsk a Ministerului Pădurilor și Industriei Prelucrării Lemnului al URSS, Regiunea Tyumen | 07.05 . 1971 | [HS 63] |
80 | Zaikov Lev Nikolaevici | 04/03/1923 - 01/07/2002 | Director al Uzinei de Stat din Leningrad „Novator” a Ministerului Industriei Radio din URSS | 26.04 . 1971 | [HS 64] |
81 | Zaynagabdinov Salih Nasretdinovich | gen. 15.08.1931 | Președintele fermei colective numită după districtul Lenin Yumaguzinsky din Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | [HS 65] |
82 | Zainagov Zamil Siraevici | 1926-1999 | Inginer la stația de pompare a petrolului Romashkino a Direcției de conducte de petrol de nord-vest a Glavneftesnab-ului RSFSR, Tătar ASSR | 23.05 . 1966 | |
83 | Zainakov Semion Ivanovici | 09/10/1910 - ???? | Primul secretar al Comitetului districtual Malo-Purginsky al PCUS, Udmurt ASSR | 20.06 . 1958 | [HS 66] |
84 | Zainaudinova Adalat | gen. 1930 | Ferma colectivă Link numită după Kirov, districtul Panfilov , regiunea Taldy-Kurgan | 12.04 . 1979 | |
85 | Zainulabidov Gitin Abidovici | gen. 1928 | Maistru al brigăzii integrate a secției de construcții și instalații nr. 7 al trustului Dagstroy, munți. Buynaksk, Dagestan ASSR | 27.11 . 1965 | [HS 67] |
86 | Zainullin Nasifulla Gizatullovich | 28.10.1931 - 18.12.1981 | Sudor electric al departamentului de specialitate nr. 48 al trustului „Tatspetsstroy” al Ministerului Industriei Gazelor din URSS, Tătar ASSR | 30.03 . 1971 | [HS 68] |
87 | Zainullin Khamit Khismatullovici | 15.04.1931 - 01.11.2000 | Tractorist al fermei colective „Chermasan” din districtul Chekmagushevsky din Bashkir ASSR | 08.04 . 1971 | |
88 | Zainutdinov Shaikh | 27.08.1898 - 07.04.1971 | Șeful secției minei numită după Kaganovici al Combinatului Kuzbassugol, Ministerul Industriei Cărbunelui din Regiunile de Est ale URSS, Regiunea Kemerovo | 28.08 . 1948 | [HS 69] |
89 | Zaitsev Alexandru Vasilievici | 15.06.1910 - 26.02.1996 | Director al fermei de reproducție „Pervomaisky” din districtul tătar din regiunea Novosibirsk | 11.12 . 1973 | [HS 70] |
90 | Zaitsev Alexandru Mihailovici | 1906 - ???? | Secretar al Comitetului Districtual Kaa-Khem al PCUS, Regiunea Autonomă Tuva | 10.06 . 1949 | |
91 | Zaitsev Alexey Ilici | 30.09.1914 - 17.09.1996 | Mecanic de zbor al Grupului de aviație cu destinație specială din Moscova al Direcției de aviație polară a Direcției principale a Rutei Mării Nordului din cadrul Consiliului de Miniștri al URSS | 06.12 . 1949 | [HS 71] |
92 | Zaitsev Anatoli Vasilievici | gen. 20.10.1928 | Sudor electric și gaz la Uzina Morozov a Ministerului Ingineriei Mecanice al URSS, districtul Vsevolozhsk , regiunea Leningrad | 18.01 . 1977 | [HS 72] |
93 | Zaitsev Anatoli Grigorievici | gen. 01/10/1939 | Calămarul Uzinei de Aviație Gorki , numit după S. Ordzhonikidze de la Ministerul Industriei Aviației al URSS | 02.02 . 1982 | [HS 73] |
94 | Zaitsev Boris Petrovici | 01.08.1925 - 25.02.2000 | Solist-vocalist al Societății Filarmonice Regionale Odessa a Ministerului Culturii din RSS Ucraineană | 08.05 . 1991 | [HS 74] |
95 | Zaitsev Valentin Ivanovici | 10.07.1928 - 17.01.2011 | Director general al asociației de producție „ Uzina Electromecanică Omsk ” a Ministerului Construcțiilor Generale de Mașini al URSS | 04.12 . 1987 | [HS 75] |
96 | Zaitsev Vasili Vasilievici | 05.01.1912 - 18.10.1982 | Președintele fermei colective numită după Voroșilov, districtul Ialcik , ASSR Chuvash | 19.03 . 1948 | [HS 76] |
97 | Zaitsev Vladimir Petrovici [12] | 03.03.1923 - 09.11.1995 | Turner-foresitor al fabricii Ryazan de echipamente grele de forjare și presare a Ministerului industriei de mașini-unelte și unelte al URSS | 03.03 . 1976 | [HS 77] |
98 | Zaitsev Grigori Nazarovici | 19.08.1924 - 21.12.2009 | Maistru al fermei colective „Octombrie roșie” districtul Ileksky din regiunea Orenburg | 29.11 . 1968 | [HS 78] |
99 | Zaitsev Dmitri Mihailovici | 11/09/1921 - 05/03/1979 | Șofer de tractor al MTS Zavolzhskaya din districtul Kineshma din regiunea Ivanovo | 12.03 . 1949 | [HS 79] |
100 | Zaitsev Dmitri Stepanovici | 08.11.1911 - 16.10.2004 | Specialist-crescător de animale al plantei de reproducție de stat „Uchumsky” din districtul Uzhursky din teritoriul Krasnoyarsk | 08.04 . 1971 | [HS 80] |
101 | Zaitsev Ivan Ivanovici | 1902 - ???? | Șeful Departamentului Agriculturii din districtul Leninsky din regiunea Moscova | 05.10 . 1950 | |
102 | Zaitsev Mihail Alekseevici | 05.08.1930 - 14.03.2011 | Maistru al fermei de stat „Calea către comunism” districtul Ordzhonikidzevsky din regiunea Kustanai | 19.04 . 1967 | [HS 81] |
103 | Zaitsev Mihail Iakovlevici | 1927 - ???? | Lăcătuș al Uzinei Volga de Elemente de Inginerie Radio a Ministerului Industriei Radio al URSS, Regiunea Volgograd | 25.04 . 1977 | |
104 | Zaitsev Nikolai Alexandrovici | 29.12.1902 - 21.09.1965 | Șeful Combinatului Artyomugol , Ministerul Industriei Cărbunelui din Regiunile de Vest ale URSS, Regiunea Stalin | 28.08 . 1948 | [HS 82] |
105 | Zaitsev Nikolai Alexandrovici | 13.02.1936 - 06.02.2009 | Tractorist al fermei de stat Makushinsky, districtul Makushinsky , regiunea Kurgan | 23.12 . 1976 | [HS 83] |
106 | Zaitsev Nikolay Dmitrievici | 05/09/1903 - 1989 | Maistru al brigadei complexe a departamentului de construcții nr. 5 al trustului „Karagandapromzhilstroy”, munți. Karaganda | 09.08 . 1958 | [HS 84] |
107 | Zaitsev Nikolai Konstantinovici | 1913 - ???? | Șeful stației polare a centrului radiometeorologic regional Tiksinsky , Yakut ASSR | 03.08 . 1960 | [HS 85] |
108 | Zaitsev Petr Ivanovici | 24.07.1926 - 17.05.2012 | Maistru al fermei colective numită după districtul Lenin Zernogradsky din regiunea Rostov | 07.12 . 1973 | [HS 86] |
109 | Zaitsev Stanislav Nikolaevici | 02.07.1914 - 23.07.2002 | Brigadier al tencuielilor-pictori al departamentului de construcții nr. 2 al trustului Tselinogradstroy al Ministerului Construcțiilor întreprinderilor din industria grea din RSS Kazah, munți. Tselinograd | 05.04 . 1971 | [HS 87] |
110 | Zaitsev Stepan Ivanovici | 15.09.1918 - 11.11.2014 | Director al Combinatului Minier și Chimic Siberian al Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii al URSS, munți. Zheleznogorsk, Teritoriul Krasnoyarsk | 29.07 . 1966 | [HS 88] |
111 | Zaitseva Antonina Timofeevna | gen. 1928 | Maistru al Fermei de Stat-Școala Tehnică de Mecanizare Agricolă a Raionului Ceadir-Lungsky al RSS Moldovenești | 30.04 . 1966 | |
112 | Zaitseva Maria Petrovna | 22.07.1915 - 16.04.1989 | Lăptatoarea fermei de stat „Lugovskoy” din districtul Novosibirsk din regiunea Novosibirsk | 22.03 . 1966 | [HS 89] |
113 | Zaitseva Nadezhda Vasilievna | 15.08.1926 - 04.04.2009 | Maistru al fermei de stat „Ruchi” districtul Vsevolozhsk din regiunea Leningrad | 08.04 . 1971 | [HS 90] |
114 | Zaitseva Pelageya Fominichna | 11/10/1905 - 05/02/1980 | Lăptatoarea fermei de stat „Konstantinovo” Podolsky din regiunea Moscovei | 30.01 . 1957 | [HS 91] |
115 | Zaicenko Gheorghi Vasilievici | 10.06.1915 - 17.07.2004 | Director al Uzinei de Tractoare Chelyabinsk a Ministerului Tractorilor și Ingineriei Agricole al URSS | 05.08 . 1966 | [HS 92] |
116 | Zakariadze Afanasi Georgievici | 04/09/1909 - ???? | Șeful Departamentului Agriculturii din districtul Lagodekhi al RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [HS 93] |
117 | Zakariadze Emine Muradovna | 1926-1998 | Fermier colectiv al fermei colective din satul Kakuti, raionul Kobuleti , ADjara ASSR | 02.04 . 1966 | [HS 94] |
118 | Zakaryan Vazgen Sirekanovich | 1913-1983 | Președintele fermei colective numită după Ordzhonikidze din regiunea Oktemberyan a RSS Armeniei | 14.06 . 1950 | [HS 95] |
119 | Zakaryan Zakar Yervandovich | gen. 1924 | Președinte al fermei colective numită după Kuibyshev, districtul Abovyansky al RSS Armeniei | 30.03 . 1982 | [HS 96] |
120 | Zakachurin Alexander Vasilievici | 1925-1997 | Tractorist al fermei de stat „Octombrie roșie” districtul Alekseevsky din regiunea Volgograd | 08.04 . 1971 | [HS 97] |
121 | Zakimatov Boris Alekseevici | gen. 13.07.1933 | Maistru de dulgheri-betonari al departamentului de construcții nr. 9 al trustului Komipromzhilstroy al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Grea, Komi ASSR | 05.04 . 1971 | [HS 98] |
122 | Zakirov Zarif Zakirovici [13] | 1889 - 07.12.1972 | Lumberman la mina Polysaevskaya a Trustului Leninugol al Combinatului Kemerovougol al Ministerului Industriei Cărbunelui din Regiunile de Est ale URSS, Regiunea Kemerovo | 28.08 . 1948 | [HS 99] |
123 | Zakirov Ismail | 1912 - ???? | Președinte al fermei colective „Leninchi Charvadar” din districtul Pakhtakor din regiunea Samarkand | 06.08 . 1958 | |
124 | Zakirov Mirzakbar | 1893 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Krasnaya Zarya” districtul Mirzachul din regiunea Tașkent | 13.06 . 1950 | |
125 | Zakirov Naim Safinovici | 03.09.1936 - 29.08.1999 | Ferma de porci numită după Jdanov, districtul Pilninsky , regiunea Gorki | 22.03 . 1966 | [GS 100] |
126 | Zakiryaev Sattar [14] | 1904 - ???? | Ferma de stat de bumbac "Kurgan-Tyube" a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Kurgan-Tyube din regiunea Stalinabad | 01.04 . 1948 | |
127 | Zakolpsky Nikolay Ivanovici | 1937 - ???? | Operator de macara din portul sud Moscova al Ministerului Flotei Fluviale a RSFSR | 16.01 . 1974 | [HS 101] |
128 | Zakolyukin Yakov Ivanovici [15] | 1913 - 1985 | Roller senior la Atelierul de laminare al Uzinei de feronerie și metalurgie Revdinsky a Consiliului Economic Sverdlovsk | 19.07 . 1958 | [HS 102] |
129 | Zakorko Nikolai Tihonovici | 19.12.1903 - 25.04.1978 | Șeful căii ferate staliniste , munți. Dnepropetrovsk | 05.11 . 1943 | [HS 103] |
130 | Zakoian Rachik Amayakovich | 1922-2003 | Ferma colectivă Link numită după regiunea Batik Nor-Bayazet a RSS Armeniei | 16.04 . 1949 | [HS 104] |
131 | Zalivadny Alexey Kharitonovich | 17.04.1912 - 01.09.1969 | Păstor senior al fermei de stat de creștere a oilor „Runo sovietic” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Ipatovski din teritoriul Stavropol | 30.12 . 1950 | [HS 105] |
132 | Zaliev Esenzhol Zalievici | 05/05/1930 - 2003 | Operator de mașini miniere la mina nr. 31-bis al trustului Oktyabrugol al Administrației Industriei Cărbunelui din RSS Kazah, regiunea Karaganda | 29.06 . 1966 | [HS 106] |
133 | Zalipaev Ivan Ivanovici | 25.08.1913 - 2003.10 | Operator de macara al trenului de reparații și restaurare nr. 21 al trustului „Vossibtransstroy” al Ministerului Construcțiilor Transporturilor al URSS, Regiunea Irkutsk | 28.07 . 1966 | [HS 107] |
134 | Zalipaev Mihail Dmitrievici | gen. 1927 | Maistru al oțelului Uzinei de macarale grele din Odessa numit după Revolta din ianuarie a Ministerului Construcțiilor, Drumurilor și Ingineriei Municipale al URSS | 23.07 . 1966 | |
135 | Zalihanov Mihail Chokkaevici | gen. 22.06.1939 | Director al Institutului Geofizic al Munților Înalți al Academiei de Științe a URSS , membru corespondent al Academiei de Științe a URSS, Republica Socialistă Sovietică Autonomă Kabardino-Balkaria | 07.05 . 1987 | [HS 108] |
136 | Zalișcenko Ivan Ignatievici | 11/03/1919 - 01/03/1991 | Sudor electric al uzinei pentru repararea vehiculelor blindate a Ministerului Apărării al URSS, Primorsky Krai | 15.06 . 1971 | |
137 | Zaliyan Ilyaz Asrievici | 1899-1968 | Ferma colectivă Link numită după Kasumyan, regiunea Hadrut , Regiunea Autonomă Nagorno-Karabakh | 21.07 . 1949 | |
138 | Angajamentul Filip Konstantinovici | 1905 - ???? | Zvenevoy al fermei de stat viticole numită după Kotovsky de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, districtul Izmail din regiunea Izmail | 05.07 . 1951 | |
139 | Zalozna Anna Andreevna | gen. 22.06.1927 | Lăptașa fermei colective „Zoria comunismului” din districtul Cernobaevsky din regiunea Cerkasi | 10.03 . 1976 | |
140 | Zalozny Ivan Alexandrovici | 01.09.1928 - 29.05.2008 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective numită după Lenin Komsomol districtul Borznyansky din regiunea Cernihiv | 08.12 . 1973 | [HS 109] |
141 | Zalozny Ivan Illarionovici | gen. 1926 | Maistru al fermei colective „Comintern” districtul Nedrigailovsky din regiunea Sumy | 23.06 . 1966 | |
142 | Zalozny Nikolay Egorovici | 24.12.1928 - 05.08.2000 | Brigadier de zidari al departamentului de construcții „Grazhdanstroy” nr. 1 al trustului „Zaporozhstroy” al Consiliului Economic din Zaporojie | 09.08 . 1958 | [HS 110] |
143 | Zalygin Serghei Pavlovici | 06.12.1913 - 19.04.2000 | Scriitor, redactor-șef al revistei Novy Mir , munți. Moscova | 27.01 . 1988 | [HS 111] |
144 | Zalkaln Teodor Eduardovici | 30.11.1876 - 06.09.1972 | Sculptor leton, Artist al Poporului din URSS, munți. Riga din RSS Letonă | 30.11 . 1971 | [HS 112] |
145 | Zaltsman Isaac Moiseevici | 09.12.1905 - 17.07.1988 | Director al Uzinei de Construcție de Mașini și Metalurgie Kirov al Comisariatului Poporului al Industriei Tancurilor din URSS, munți. Leningrad | 19.09 . 1941 | [HS 113] |
146 | Zalyaev Radik Insafovici | gen. 11/01/1936 | Maistru de țevi al departamentului de construcții „Spetsstroy” din Kamgesenergostroy al Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, munți. Naberezhnye Chelny din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Tătară | 15.04 . 1977 | [HS 114] |
147 | Zamazy Maria Alekseevna [16] | 1917 - ???? | Lăptatoarea fermei de sfeclă Ananyevsky a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Krasnokutsky din regiunea Harkov | 25.09 . 1952 | |
148 | Zamanov Maskhut Fayzrakhmanovich | 17.01.1914 - 16.02.1988 | Combinator al MTS Sibaevskaya din districtul Baimaksky din Bashkir ASSR | 11.01 . 1957 | [HS 115] |
149 | Zamanov Sultan | 03.1905 - 18.07.1992 | Președinte al Comitetului Executiv al Districtului Stalinabad al Regiunii Stalinabad | 01.03 . 1948 | [HS 116] |
150 | Zamanova Kyubra Agabala kyzy | 07/01/1920 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Rustam Aliyev, districtul Shamkhor , RSS Azerbaidjan | 12.07 . 1950 | |
151 | Zamerets Praskovia Alexandrovna | gen. 28.12.1936 | Brutar-maestru al asociației de panificație „Voskhod” a Biroului Industriei de panificație al Comitetului Executiv al Consiliului Regional al Deputaților Muncitorilor din Novosibirsk | 12.05 . 1977 | [HS 117] |
152 | Zamleliy Alexander Terentveich | gen. 1934 | Link ferma de stat "Red Wave" districtul Velikoburluksky din regiunea Harkov | 23.06 . 1966 | |
153 | Zamoroshkin Alexey Ivanovici | 14.03.1918 - 14.01.2006 | Șoferul caravanului nr. 1158 al Ministerului Transporturilor Rutiere al RSFSR, munte. Amar | 04.05 . 1971 | [HS 118] |
154 | Zamotin Alexandru Mihailovici | 04/09/1922 - 02/12/2000 | Turner al fabricii din Moscova „Era” a Ministerului Industriei Electronice al URSS | 16.01 . 1974 | [HS 119] |
155 | Zamri Fedor Dmitrievici | 15.02.1928 - 11.06.2000 | Maistru al instalatorilor Uzinei de construcții de case Kryvyi Rih Krivbasstroy al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Grea din RSS Ucraineană, Regiunea Dnipropetrovsk | 08.01 . 1974 | [GS 120] |
156 | Zamula Alexei Dmitrievici | 22.06.1928 - 22.06.2001 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective Bilshovyk, districtul Shostka , regiunea Sumy | 08.12 . 1973 | [HS 121] |
157 | Zamuruev Roman Glebovici | 1885 - ???? | Maistru al brigăzii de cultivare a câmpului a fermei de stat Khomutovsky de creștere a semințelor a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Novoderevenkovsky , regiunea Oryol | 27.03 . 1948 | [HS 122] |
158 | Zamyslin Ghenadi Matveevici | 1914 - 03.10.1964 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Shchetinkinskaya din districtul Minusinsk din teritoriul Krasnoyarsk | 07.01 . 1948 | [HS 123] |
159 | Zamyshlyaeva Valentina Grigorievna | gen. 1924 | Casă de păsări seniori a fermei colective „Prapor către comunism” districtul Ovruch , regiunea Jytomyr | 22.03 . 1966 | |
160 | Zamiatin Pavel Grigorievici | 16.11.1919 - 01.05.1995 | Maistru al fermei colective de creștere a semințelor „Svoboda” din districtul Puchezhsky din regiunea Ivanovo | 09.06 . 1950 | [HS 124] |
161 | Zanevskaya Maria Viktorovna [17] | 29.06.1934 - 28.06.2009 | Lăptatoare la ferma de păsări Svisloch, districtul Grodno, regiunea Grodno | 18.01 . 1958 | [HS 125] |
162 | Zanin Ivan Egorovici | 07/03/1927 - 04/03/2003 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Smolensk al PCUS, Teritoriul Altai | 10.05 . 1988 | [HS 126] |
163 | Zanozovsky Alexander Davydovici | gen. 25.03.1932 | Combinatorul fermei colective numită după Congresul XXI al PCUS din districtul Sarnensky din regiunea Rivne | 23.06 . 1966 | |
164 | Zantaraya Artem Bebtuevici | 1904 - ???? | Președintele fermei colective „Leninis Anderdzi” din districtul Gali din RSA Abhază | 21.02 . 1948 | [HS 127] |
165 | Zantimirova Gulsina Khusnullovna | gen. 03/06/1943 | Operator al Asociației de producție din Kazan „Sinteză organică” a Ministerului Industriei Chimice al URSS, Tătar ASSR | 05.03 . 1976 | |
166 | Zanko Alexandra Fedorovna | 10.11.1927 - 29.08.1990 | Profesor de liceu nr 2 munte. Lepel, regiunea Vitebsk | 27.06 . 1978 | [HS 128] |
167 | Zaozernaya Evdokia Savvichna [18] | 08.09.1925 - 15.04.2014 | Fermă colectivă Link numită după districtul Ilici Pereșcepinski din regiunea Dnipropetrovsk | 06.06 . 1949 | [HS 129] |
168 | Zapadnenko Vasily Nesterovici | 17.06.1909 - 11.10.2002 | Șofer de excavator al Combinatului Altyn-Topkan al Consiliului Economic al RSS Uzbekistan | 09.06 . 1961 | |
169 | Stepan Mikheevich la abur [19] | 17.04.1904 - 03.06.1988 | Păstor senior al fermei de stat „Zapadny” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Stepnovsky din regiunea Astrakhan | 01.12 . 1949 | [HS 130] |
170 | Zapisetsky Grigori Viktorovici | 21.06.1921 - 29.11.2005 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective numită după Karl Marx, districtul Shpolyansky , regiunea Cherkasy | 08.04 . 1971 | [HS 131] |
171 | Zaplava Maria Grigorievna | 13.01.1926 - 17.06.2011 | Ferma de porci a fermei colective numită după Gogol, raionul Mirgorodsky , regiunea Poltava | 22.03 . 1966 | [HS 132] |
172 | Zaplatin Alexander Antonovici | 06.12.1936 - 18.11.1997 | Director al fermei de stat „Izmailovsky” districtul Kizilsky din regiunea Chelyabinsk | 26.12 . 1990 | [HS 133] |
173 | Zaponova Kaleriya Fedorovna | 24.04.1923 - 24.03.2013 | Tehnolog al fabricii de topire a cuprului Kirovgrad numit după S. M. Kirov, Ministerul Metalurgiei Neferoase al URSS, regiunea Sverdlovsk | 20.05 . 1966 | [HS 134] |
174 | Zaporojhets Alexandra Andriyanovna | 01.05.1920 - 14.07.2009 | Operatorul de morărit al fabricii din Chelyabinsk, numit după Sergo Ordzhonikidze de la Ministerul Industriei Apărării al URSS | 28.07 . 1966 | [HS 135] |
175 | Zaporozhets Valentina Akimovna [20] | 05/09/1919 - 2005 | Link ferma de stat de creștere a porcilor numită după Comuna din Paris a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, regiunea Harkiv | 05.05 . 1949 | [HS 136] |
176 | Zaporoshchenko Ekaterina Grigorievna [21] | 08.12.1930 - 16.10.2001 | Lăptatoarea fermei colective numită după Kirov, raionul Rozovsky , regiunea Zaporojie | 26.02 . 1958 | [HS 137] |
177 | Zapuskalov Ivan Semionovici | 02.09.1912 - 16.05.1991 | Combinator al fermei de stat de cereale „Petropavlovsky” a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Verkhneuralsky din regiunea Chelyabinsk | 12.06 . 1952 | [HS 138] |
Zaraminskikh Tatyana Grigorievna [22] | gen. 15.02.1921 | Link fermă de stat de creștere a porcilor numită după Armata Roșie a Ministerului fermelor de stat al URSS, raionul Poltava din regiunea Poltava | 06.04 . 1949 | [HS 139] | |
178 | Zarandia Levan Kotatovici | 1900 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Beria , districtul Ochemchira, ASSR Abhaz | 21.02 . 1948 | [HS 140] |
179 | Zarandia Khukhuta Zosovich | 1893 - 05.1962 | Ferma colectivă Link numită după Beria , districtul Ochemchira, ASSR Abhaz | 21.02 . 1948 | [HS 141] |
180 | Zarapetian Zarap Petrosovici | 25.02.1914 - 26.04.1998 | Director al Combinatului Minier și Metalurgic Navoi al Ministerului Construcției de Mașini Medii al URSS, Regiunea Navoi | 06.01 . 1970 | [HS 142] |
181 | Zargaryan Abel Sevanovici | 1919 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Stalin, districtul Shamshadinsky , RSS armeană | 05.08 . 1952 | [HS 143] |
182 | Zarenciuk Maria Vasilievna | 1913 - ???? | Link fermă colectivă "Pershe Travnya" districtul Snyatynsky din regiunea Ivano-Frankivsk | 23.06 . 1966 | |
183 | Zarechnev Ghenadi Ivanovici | gen. 1934 | Maistru al atelierului de laminare nr. 2 al Uzinei Metalurgice Makeevka, numit după S. M. Kirov de la Ministerul Metalurgiei Feroase al RSS Ucrainei, regiunea Donețk | 18.07 . 1975 | |
184 | Zaripov Latif | gen. 1927 | Păstor al fermei colective numită după Engels, raionul Gijduvan , regiunea Bukhara | 06.08 . 1958 | |
185 | Zaripov Rim Ibragimovici | 26.09.1937 - 12.03.2009 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Kukmor al PCUS, Tătar ASSR | 17.07 . 1986 | [HS 144] |
186 | Zaripov Khamityan Kamalovich | 15.08.1910 - 09.02.1990 | Președintele fermei colective „Pobeda” districtul Chekmagushevsky din Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [HS 145] |
187 | Zaripova Tauziha Garaevna | 01.12.1930 - 09.03.2018 | Crescător de oi din ferma colectivă numită după Kirov, districtul Bavlinsky , ASSR tătară | 08.04 . 1971 | [HS 146] |
188 | Zarifov Abdrahman Zakirovici | 24.07.1917 - 07.05.1984 | Profesor al gimnaziului nr. 94, munte. Kazan Tătar ASSR | 01.07 . 1968 | [HS 147] |
189 | Zarichny Ivan Petrovici | 1903 - ???? | Director al fermei de stat de creștere a porcilor de 1 mai a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Artyomovsky din regiunea Stalin | 13.03 . 1948 | [HS 148] |
190 | Zarkua Vladimir Taguevici | 1913 - ???? | Ferma colectivă Link numită după districtul Stalin Gali din ASSR Abhază | 21.02 . 1948 | [HS 149] |
191 | Zarkua Lady Taguevici | 1911 - ???? | Ferma colectivă Link numită după districtul Stalin Gali din ASSR Abhază | 03.05 . 1949 | [GS 150] |
192 | Germ Petr Ivanovici | 07/01/1932 - 05/2022 | Tractorist al fermei de stat „Sibiryak” districtul Russko-Polyansky din regiunea Omsk | 08.04 . 1971 | [HS 151] |
193 | Zarubin Andrei Ivanovici | 14.10.1929 - 18.08.2018 | Director - proiectant șef al Institutului de Cercetare de Hidromecanică Aplicată al Ministerului Ingineriei Mecanice al URSS, munți. Moscova | 11.08 . 1978 | [HS 152] |
194 | Zarubin Viktor Alekseevici | 14.06.1931 - 27.08.1994 | Maistru al fermei colective „Memoria lui Lenin” din districtul Khotynetsky din regiunea Oryol | 23.06 . 1966 | [HS 153] |
195 | Zarubina Raisa Mikhailovna [23] | 29.10.1942 - 04.04.2019 | Asamblator al asociației de producție „ Uzina numită după Maslennikov ” a Ministerului Ingineriei Mecanice al URSS, munți. Kuibyshev | 08.12 . 1986 | [HS 154] |
196 | Zarudnev Pavel Ivanovici | gen. 1927 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei de stat Kzyltu din districtul Leningrad din regiunea Kokchetav | 11.01 . 1957 | [HS 155] |
197 | Zarkhi Alexander Grigorievici | 18.02.1908 - 27.01.1997 | Director al studioului de film „ Mosfilm ”, artist al poporului URSS, munți. Moscova | 28.02 . 1978 | [HS 156] |
198 | Zasekova Anna Petrovna | 21.07.1928 - 02.09.2013 | Lăptăriță la ferma de stat Vedlozersky, districtul Prionezhsky , ASSR Karelian | 22.02 . 1966 | [HS 157] |
199 | Zaslavsky Alexander Vladimirovici | 27.03.1920 - 28.08.1996 | Model de montator al Uzinei Electromecanice Harkov a Ministerului Industriei Electrotehnice al URSS | 17.11 . 1965 | [HS 158] |
200 | Zasko Konstantin Timofeevici | 18.12.1925 - 28.04.1993 | Maistru al echipei integrate de dulgheri-instalatori ai departamentului de construcții nr. 15 al trustului „Stalinshakhtostroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Cărbunelui din RSS Ucraineană, Regiunea Stalin | 26.04 . 1957 | [HS 159] |
201 | Zasyadko Alexander Fedorovich | 09/07/1910 - 09/05/1963 | Ministrul industriei cărbunelui din RSS Ucraineană, munți. Kiev | 26.04 . 1957 | [HS 160] |
202 | Zatvornitsky Vladimir Andreevici | 01.05.1929 - 26.04.2017 | Maistru al brigăzii integrate a secției de construcții nr. 6 al trustului Mosstroy nr. 1, munți. Moscova | 11.08 . 1966 | [HS 161] |
203 | Zateykin Leonid Alekseevici | 05/05/1934 - 12/05/2015 | Tractorist al fermei de stat „Kamensky” din districtul Marevsky din regiunea Novgorod | 08.04 . 1971 | [HS 162] |
204 | Zatoka Kuzma Ivanovici | 1903 - ???? | Prim-secretar al Comitetului raional Zhashkiv al Partidului Comunist din Ucraina, regiunea Cherkasy | 26.02 . 1958 | |
205 | Zatrudin Vasili Alexandrovici | 01/05/1910 - 2001 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Pallasovsky al PCUS, Regiunea Stalingrad | 20.11 . 1958 | [HS 163] |
206 | Zatulivetrov Vladimir Vasilievich [24] | 01/02/1927 - 05/09/2007 | Maistru al echipei complexe a Uzinei de Mine și Procesare Bilibino a Ministerului Metalurgiei Neferoase al URSS, Districtul Național Chukotka | 12.05 . 1977 | [HS 164] |
207 | Zaurbekov Baitik | 1893 - ???? | Șef de creștere a cailor fermei colective numită după Telman, districtul Lugovsky, regiunea Dzhambul | 23.07 . 1948 | [HS 165] |
208 | Zakharenko Varvara Mihailovna | 17.12.1929 - 22.08.2015 | Ferma de porci a fermei de stat „Novozlatopolsky” din districtul Kuibyshevsky din regiunea Zaporozhye | 22.03 . 1966 | [HS 166] |
209 | Zakharenko Ekaterina Averianovna [25] | 11.08.1926 - 27.02.1979 | Link fermă colectivă „Zavety Ilici” districtul Kansky din teritoriul Krasnoyarsk | 21.02 . 1949 | [HS 167] |
210 | Zakharenkov Alexander Dmitrievici | 18.02.1921 - 25.03.1989 | Proiectant șef NII-1011 al Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii al URSS, Regiunea Chelyabinsk | 17.06 . 1961 | [HS 168] |
211 | Zakharenkov Valeri Semionovici | 21.01.1940 - 17.01.1992 | Operator de producție de petrol și gaze al departamentului de producție de gaze nr. 1 al asociației de producție Urengoy pentru producția de gaze numită după S. A. Orudzhev Glavtyumengazprom din Ministerul industriei gazelor din URSS, districtul autonom Yamalo-Nenets din regiunea Tyumen | 13.06 . 1986 | |
212 | Zakharkin Evgheni Nikolaevici | 18.02.1932 - 1994 | Montator de asamblare mecanică a fabricii din Ryazan „Teplopribor” a Ministerului confecționării instrumentelor, automatizării și sistemelor de control al URSS | 12.03 . 1976 | [HS 169] |
213 | Zaharov Alexey Vasilievici | gen. 1935 | Maistru al instalatorilor trustului „Spetsstalkonstruktsiya” al Ministerului Instalațiilor și Lucrărilor Speciale de Construcții al URSS, munți. Moscova | 11.12 . 1970 | |
214 | Zaharov Anatoli Fedorovich | 23.02.1912 - 21.08.1975 | Director al fabricii de siderurgie Nizhny Tagil a Consiliului Economic Sverdlovsk | 19.07 . 1958 | [HS 170] |
215 | Zaharov Andrei Konstantinovici | 24.06.1917 - 18.02.1995 | Combinatorul Dolbushinskaya MTS din regiunea Kustanai | 11.01 . 1957 | [HS 171] |
216 | Zaharov Valeri Alexandrovici | 06.08.1939 - 12.03.2020 | Mașinist al mașinii de carton a fabricii de celuloză și hârtie din Arkhangelsk a Ministerului Silviculturii, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, munți. Novodvinsk | 19.03 . 1981 | [HS 172] |
217 | Zaharov Vasily Mihailovici [26] | 11.03.1893 - 19.04.1968 | Maistru al brigăzii de reproducție pe câmp a fermei de stat „Sibiryak” a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Tulunsky din regiunea Irkutsk | 03.05 . 1948 | [HS 173] |
218 | Zaharov Vasili Fiodorovici | 24.07.1928 - 1995 | Turner al Uzinei de Mașini de Imprimat din Leningrad a Ministerului Ingineriei Mecanice pentru Industria Ușoară și Alimentară și Aparate de uz casnic al URSS | 12.03 . 1976 | [HS 174] |
219 | Zaharov Dmitri Mihailovici | 1922 - 01/06/1997 | Șeful ramurii plantei de reproducere „Proletariy” din districtul Troitsky din teritoriul Altai | 22.03 . 1966 | [HS 175] |
220 | Zaharov Zahar Ivanovici | 1918 - ???? | Șeful fermei de cai a fermei colective numită după Voroshilov, districtul Beysky, Regiunea Autonomă Khakass | 10.08 . 1949 | [HS 176] |
221 | Zaharov Ivan Andreevici | 1906 - ???? | Lăcătușul Uzinei de reparații auto Nijnedneprovsk a Consiliului Economic din Dnepropetrovsk | 01.08 . 1959 | |
222 | Zaharov Ivan Vasilievici | gen. 24.09.1945 | Montator al asociației de producție „ Uzina Kirov ” a Ministerului Industriei Apărării din URSS, munți. Leningrad | 16.05 . 1983 | [HS 177] |
223 | Zaharov Ignat Danilovici | 26.01.1913 - 30.12.1978 | Mecanic al fermei colective numită după Kirov, raionul Zernograd , regiunea Rostov | 23.06 . 1966 | [HS 178] |
224 | Zaharov Leonid Ageevici | gen. 1936 | Maistru de montatori al Departamentului de Asamblare din Almalyk „Promtekhmontazh” al trustului specializat nr. 93 al Ministerului Adunării și Lucrărilor Speciale de Construcții al RSS uzbecă, regiunea Tașkent | 21.01 . 1981 | |
225 | Zaharov Matvei Ivanovici | 18.11.1918 - 01.02.1978 | Maistru al brigăzii de tractoare a Kumashinsky MTS din districtul Kurchum din regiunea Kazahstanului de Est | 28.03 . 1948 | [HS 179] |
226 | Zaharov Mitrofan Zakharovich [27] | 23.11.1899 - 06.02.1985 | Președintele fermei colective numită după Ratov, districtul Leninsky , regiunea Moscova | 18.09 . 1950 | [GS 180] |
227 | Zaharov Mihail Alexandrovici | gen. 10/12/1931 | Director al Uzinei de Construcție de Mașini Kurgan, numită după V.I. Lenin din Ministerul Industriei Apărării din URSS | 10.07 . 1981 | [HS 181] |
228 | Zaharov Mihail Egorovici | gen. 1918 | Turner de la Uzina de construcție de mașini Ordzhonikidze Podolsky a Ministerului Ingineriei Grele, Energiei și Transporturilor al URSS, Regiunea Moscova | 09.07 . 1966 | [HS 182] |
229 | Zaharov Mihail Ivanovici | 1913 - ???? | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Otkaznenskaya din districtul Vorontsovo-Aleksandrovsky din teritoriul Stavropol | 11.01 . 1957 | [HS 183] |
230 | Zaharov Nikolai Andreevici | 29.03.1918 - 30.11.1994 | Președintele fermei colective numită după districtul Lenin Balashovsky din regiunea Saratov | 23.12 . 1976 | |
231 | Zaharov Nikolai Gerasimovici | 16.12.1925 - 13.02.2022 | Lăcătuș de echipamente de control și măsurare și automatizare a fabricii din Leningrad „Radiopribor” a Ministerului Industriei Radio din URSS | 09.06 . 1977 | [HS 184] |
232 | Zaharov Nikolai Ivanovici | 20.09.1929 - 2002 | Maistru al fermei colective numită după Sindryakov din districtul Oktyabrsky din ASSR tătară | 08.04 . 1971 | [HS 185] |
233 | Zaharov Nikolai Yakovlevici | 1927 - 08.03.2013 | Căpitanul traulerului frigorific de pescuit mediu „Okhotsk” al bazei Pioneer a flotei de pescuit oceanic, regiunea Kaliningrad | 07.07 . 1966 | [HS 186] |
234 | Zaharov Pavel Ivanovici | 1917-1965 | Președintele fermei colective „Red Banner” din districtul Ryazan din regiunea Ryazan | 08.01 . 1960 | [HS 187] |
235 | Zaharov Pavel Filippovici | 26.12.1926 - 05.02.1999 | Președinte al fermei colective Pobeda, districtul Vargashinsky , regiunea Kurgan | 08.04 . 1971 | [HS 188] |
236 | Zaharov Roman Grigorievici | 01/05/1906 - 31/03/1975 | Mire principal al Fermei de Stat de Produse Lactate „Iyussky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Ordzhonikidzevsky , Regiunea Autonomă Khakass | 16.07 . 1949 | [HS 189] |
237 | Zaharov Serghei Alexandrovici | gen. 17.03.1947 | Turner al asociației de producție „Uzina numită după Sergo Ordzhonikidze” a Ministerului Ingineriei Mecanice al URSS, munți. Celiabinsk | 13.05 . 1985 | [HS 190] |
238 | Zaharov Serghei Efimovici | 09.10.1909 - 06.08.1973 | Președintele fermei colective „Octombrie roșie” districtul Veselovsky din regiunea Rostov | 23.07 . 1948 | [HS 191] |
239 | Zaharova Valentina Fedorovna | 06/06/1922 - 07/10/2006 | Croitoreasă-conducătoare a asociației de producție a întreprinderilor de cusut „Zarya” a Ministerului Industriei Ușoare al RSFSR, oraș. Vladivostok Primorsky Krai | 05.04 . 1971 | [HS 192] |
240 | Zaharova Evdokia Stepanovna | 03.08.1912 - 18.03.2004 | Ferma de viței „Steksovsky” districtul Ardatovsky din regiunea Gorki | 22.03 . 1966 | [HS 193] |
241 | Zaharova Ekaterina Sergheevna | gen. 1929 | Lucrător la ferma de stat Laitursky , numită după Kirov de la Ministerul Agriculturii al URSS, districtul Makharadzevsky al RSS Georgiei | 01.09 . 1951 | |
Zakharova Xenia Fedorovna [28] | gen. 1921 | Link fermă colectivă „Sovnarkom” districtul Verkhne-Bakansky din teritoriul Krasnodar | 11.07 . 1950 | ||
242 | Zaharova Natalya Ivanovna [29] | 30.09.1907 - 16.11.1996 | Fermă colectivă Link numită după Karl Marx, districtul Chkalovsky , regiunea Gorki | 09.04 . 1949 | [HS 194] |
243 | Zaharova Nina Panteleevna | 20.08.1925 - 05.02.2005 | Tractorist al fermei colective numită după Ordzhonikidze, districtul Tsimlyansky , regiunea Rostov | 23.06 . 1966 | [HS 195] |
244 | Zakharova Pelageya Grigorievna [30] | 14.11.1928 - 11.03.2010 | Lucrător în beton al trustului „Kazmetallurgstroy” al Consiliului Economic Karaganda , munți. Temirtau | 07.03 . 1960 | [HS 196] |
245 | Zaharova Tatiana Mihailovna | gen. 21.01.1931 | Aparat superior al Uzinei de materiale plastice laminate din Leningrad a Ministerului Industriei Chimice al URSS | 20.04 . 1971 | [HS 197] |
246 | Zaharciuk Ekaterina Nazarovna | 21.08.1918 - 05.09.1999 | Fermă colectivă Link numită după Kotovsky, districtul Yampolsky , regiunea Vinnitsa | 26.02 . 1958 | [HS 198] |
247 | Zahariciev Mihail Vasilievici | 01.08.1929 - 21.03.2003 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective numită după Sverdlov, districtul Ulyanovsk, regiunea Ulyanovsk | 23.06 . 1966 | [HS 199] |
248 | Zahariev Nikolai Ilici | 25.04.1902 - 1980 | Șef al Laboratorului de furaje pentru plante la Institutul de Botanică al Academiei de Științe a RSS Kirghiz, Academician al Academiei de Științe a RSS Kirghiz , oraș. Frunze | 13.03 . 1969 | [GS 200] |
249 | Zaharyashchev Mihail Vladimirovici | 02/07/1920 - 11/10/1993 | Operator de cuptoare rotative ale fabricii de ciment Belgorod a Consiliului Economic Belgorod | 09.08 . 1958 | [HS 201] |
250 | Zakharyan Arfenik Abramovna | 15.06.1913 - ???? | Ferma de stat viticolă Zvenevaya numită după Nizami de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, regiunea Tauz din RSS Azerbaidjan | 05.10 . 1949 | |
251 | Zakhvataeva Tatyana Fedorovna | 10.01.1930 - 28.07.2018 | Lăptăriță la ferma de fructe din districtul Malmyzhsky din regiunea Kirov | 08.04 . 1971 | [HS 202] |
252 | Zatsepin Piotr Fiodorovich | 20.07.1923 - 20.03.2013 | Operator de macara al trenului de construcție și instalare nr. 223 al trustului Gortransstroy al Comitetului de Stat de Producție pentru Construcția Transporturilor al URSS, Regiunea Kirov | 22.03 . 1965 | [HS 203] |
253 | Zatsny Mihail Mihailovici | 23.10.1937 - 23.08.2010 | Legătura legăturii mecanizate a fermei colective numită după Petrovsky , districtul Shchorsky, regiunea Cernihiv | 08.04 . 1971 | [HS 204] |
254 | Zachepilo Alexandrovici | 12/12/1913 - 10/10/1989 | Maistru al fermei colective numită după Lenin, districtul Hulyaypolsky , regiunea Zaporojie | 30.04 . 1966 | [HS 205] |
255 | Zaşihin Ivan Tihonovici | 1915 - 05/03/1976 | Maistru al trenului de instalații electrice nr. 701 al trustului Transelectromontazh al Ministerului Construcțiilor Transporturilor al URSS | 05.08 . 1961 | |
256 | Zayakina Anna Nikolaevna | 31.10.1899 - 30.05.1967 | Link fermă colectivă "Leninsky Testament" Aramilsky district din regiunea Sverdlovsk | 23.05 . 1949 | [HS 206] |
257 | Hare Maria Vasilievna | 1912 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Stalin, districtul Samborsky , regiunea Drogobych | 26.02 . 1958 |
Tabel de navigație | |
---|---|
"Z" | Zababakhin - Iepure |
Zbarsky - Zyazina |
Eroii Muncii Socialiste pe site-ul „ Eroii țării ”
Eroii muncii socialiste | ||
---|---|---|