Această pagină face parte din lista Eroilor Muncii Socialiste și enumeră în ordine alfabetică persoanele cărora li s-a acordat titlul de Erou al Muncii Socialiste ale căror nume de familie încep cu litera „ A ” , de la Amadaliev la Anyukhovskaya.
Tabel de navigație | |
---|---|
"DAR" | Abaev — Avşalumov |
Agha Dadash - Akyniyazov | |
Alabugina - Alyamkina | |
Amadaliev - Anyukhovskaya | |
Apaykov - Asiutchenko | |
Atabaev - Ayauskaite |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | HS |
---|---|---|---|---|---|
unu | Amadaliyev Mamatkalyk | 1926-1997 | Maistru al brigăzii de cultivare a bumbacului fermei colective numită după Kalinin, districtul Leninsky , regiunea Osh | 14.12 . 1972 | [GS 1] |
2 | Amanaliev Khodjaberdy | 1926 - ???? | Plantator de cărămidă al Administrației Uzinei Ashgabat nr. 1 a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții din RSS Turkmenă | 07.05 . 1971 | [GS 2] |
3 | Amanbaev Aldabergen | 1927-1975 | Păstor senior al fermei colective Rossiya, raionul Kirovsky , SSR Kirghiz | 08.04 . 1971 | [GS 3] |
patru | Amanbaev Zhamankara | 1900 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Amangeldy, districtul Talas , regiunea Dzhambul | 12.07 . 1949 | [GS 4] |
5 | Amanbaev Tolobek | gen. 1942 | Ciobanesc senior al fermei colective Rossiya, raionul Kirovsky , regiunea Talas | 07.05 . 1991 | [GS 5] |
6 | Amanbaev Khazhibay [1] | 1901 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Dzerzhinsky, districtul Andijan, regiunea Andijan | 18.05 . 1949 | |
7 | Amangeldiev Imanbek [1] | 1897 - ???? | Păstor senior al fermei de stat Karakul „Talasskiy” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Talas din regiunea Dzhambul | 01.12 . 1949 | [GS 6] |
opt | Amanduriev Nurberdy | 1908-1970 | Director al fermei de stat Pobeda, districtul Takhta-Bazar, regiunea Mary | 14.02 . 1957 | [GS 7] |
9 | Amannazarova Kebegul | 1919 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Consiliul” din districtul Telman din regiunea Tashauz | 30.06 . 1950 | [GS 8] |
zece | Amanov Akif Mami urâtă | 12.04.1942 - 25.06.2021 | Maistru de foraj al Departamentului de operațiuni de foraj Ali-Bayramli al Asociației de producție „Azneft” a Ministerului Industriei Petroliere al URSS | 03.10 . 1980 | [GS 9] |
unsprezece | Amanov Bobomurad | 15.11.1917 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Stalin, districtul Uzun , regiunea Surkhan-Darya | 11.01 . 1957 | [GS 10] |
12 | Amanov Kistaubay | gen. 1932 | Maistru al fermei de stat „Pakhtaaral” districtul Pakhtaaral din regiunea Chimkent | 19.02 . 1981 | |
13 | Amanov Nazar | 1908 - ???? | Link fermă colectivă „bolșevică” districtul Kunya-Urgench din regiunea Tashauz | 30.07 . 1951 | [GS 11] |
paisprezece | Amanov Sary | 1910 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Kalinin, districtul Kalininsky , regiunea Tashauz | 21.07 . 1950 | |
cincisprezece | Amanova Ogul Oraz [2] | 1920 - ???? | Link ferma colectivă „Synpy-Goresh” din districtul Mary din regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [GS 12] |
16 | Amanova Ebish | 15.08.1923 - ???? | Link ferma colectivă „Comunismul” din districtul Ilyalinsky din regiunea Tashauz | 30.06 . 1950 | [GS 13] |
17 | Amanshin Viktor Petrovici | 13.02.1915 - 1977 | Lăcătuș al Uzinei Electromecanice Kaluga a Ministerului Industriei Radio din URSS | 29.07 . 1966 | [GS 14] |
optsprezece | Ambitsky Vladimir Petrovici | 01/01/1940 - 28/04/1985 | Operator de combină de tractor al fermei de stat „Chernigovsky” din districtul Kzyltu din regiunea Kokchetav | 10.12 . 1973 | [GS 15] |
19 | Ambrosenko Alexei Petrovici | 01.05.1925 - 17.06.1991 | Operator de macarale de șenile al trustului de construcție și instalare „Turksibtransstroy” al Ministerului Transporturilor Construcții al URSS, regiunea Semipalatinsk | 27.04 . 1961 | [GS 16] |
douăzeci | Amvrosiev Mihail Grigorievici | gen. 03/01/1933 | Șofer de excavator al departamentului de specialitate nr. 10 al trustului „Soyuzprovodmekhanizatsiya” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din industria petrolului și gazelor din URSS, munți. Nefteiugansk , districtul național Khanty-Mansiysk, regiunea Tyumen | 05.10 . 1973 | [GS 17] |
21 | Amedov Khoja Kaka [1] | 1916 - ???? | Maistru al fermei colective „Comuna” din districtul Takhtinsky din regiunea Tashauz | 05.04 . 1948 | |
22 | Amelin Fedor Stepanovici | 27.06.1928 - 20.04.1994 | Producător de oțel al fabricii de tractoare din Harkov numit după S. Ordzhonikidze din Ministerul Tractorilor și Ingineriei Agricole al URSS | 05.04 . 1971 | [GS 18] |
23 | Ametov Apiz (Apyz) [1] | 1886 - ???? | Păstor superior al fermei colective „Iltyz” din raionul Uigur din regiunea Alma-Ata | 23.07 . 1948 | |
24 | Ametchaev Burkan | 1908-1964 | Pastor senior al fermei colective „Kainar” din districtul Suzak din regiunea Kazahstanului de Sud | 23.07 . 1948 | [GS 19] |
25 | Amzin Namazbai [3] | 1912 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Amangeldy Imanov, districtul Amangeldy , regiunea Kustanai | 23.07 . 1948 | |
26 | Aminev Akhmet Gataevici | 01.09.1924 - 20.09.1999 | Primul secretar al Comitetului Districtual Dyurtyulinsky al PCUS, Bashkir ASSR | 23.06 . 1966 | [GS 20] |
27 | Amineva Flyura Mirgalievna | gen. 07/05/1928 | Păstor al fermei colective numită după districtul Khudaiberdin Yanaulsky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Bashkir | 22.03 . 1966 | [HS 21] |
28 | Aminov Makhmut Shaimardanovici | 07.11.1925 - 27.01.1984 | Vapor cu abur al rezervoarelor din depozitul de mașini Benzină din ramura Bashkir a căii ferate Ufa, Bashkir ASSR | 01.08 . 1959 | [HS 22] |
29 | Amirali Abdullah Islam urât | gen. 1925 | Ferma de stat Zvenevoi numită după Bagirov de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, RSS Azerbaidjan | 03.09 . 1951 | |
treizeci | Amiranașvili Vahtang Alexandrovici | 1915 - ???? | Maistru de mecanică la CHE Zemo-Avchalskaya numită după V. I. Lenin, Ministerul Energiei și Electrificării al URSS, RSS Georgiei | 20.04 . 1971 | |
31 | Amiraslanov Gulandam Ahmed kyzy | gen. 03/08/1923 | Ferma colectivă Link numită după Clara Zetkin, districtul Shamkhor , RSS Azerbaidjan | 08.08 . 1950 | |
32 | Amirgaliev Imameden | 1898 - ???? | Pastor senior al fermei colective numită după Budyonny, districtul Urdinsky , regiunea Kazahstanului de Vest | 22.10 . 1949 | [HS 23] |
33 | Amirkulov Dadesh [1] | gen. 1939 | Păstor senior al fermei de stat „Roslavl” din districtul Dzhambul din regiunea Alma-Ata | 22.03 . 1966 | |
34 | Amirov Garash Ibrahim | 26.09.1926 - 22.03.1973 | Maistru de foraj al trustului „Shirvanburneft” al asociației „Azneft” a Consiliului Economic al RSS Azerbaidjan | 29.04 . 1963 | [GS 24] |
35 | Amirov Fikret Mashadi Jamil urât | 22.11.1922 - 20.02.1984 | Compozitor, membru corespondent al Academiei de Științe a RSS Azerbaidjanului , Artist al Poporului din URSS, munți. Baku | 19.11 . 1982 | [GS 25] |
36 | Amirov Khoja | 1933 - 31.12.1994 | Maistru al brigadei mecanizate complexe a fermei colective numită după Kuibyshev, districtul Matchinsky al RSS Tadjik | 03.04 . 1965 | [HS 26] |
37 | Amirova Khuraman Goja kyzy [1] | gen. 07/01/1925 | Ferma colectivă Link numită după Rustam Aliyev, districtul Shamkhor , RSS Azerbaidjan | 12.07 . 1950 | |
38 | Amirkhanyan Vladimir Smbatovici [1] | gen. 1927 | Miner al partidului de explorare Meghri al Departamentului de Geologie al Consiliului de Miniștri al RSS Armeniei | 04.07 . 1966 | |
39 | Amirkhanyan Seriozha Shakarovich | 1923 - 11/11/1982 | Maistru de aparatchik la Uzina de cauciuc sintetic numit după Kirov al Consiliului Economic Armenesc, munți. Erevan | 28.05 . 1960 | [GS 27] |
40 | Amiryan Goharik Hambartsumovna | 1919-1987 | Zvenevaya a fermei de stat viticole Martuni a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Martuni din Regiunea Autonomă Nagorno-Karabah | 04.09 . 1950 | [GS 28] |
41 | Amiryan Robert Pargevovich | 09/02/1928 - 03/09/2008 | Director al Uzinei de Construcție de Mașini Electrice din Armenia „Armelectrozavod” numită după V.I. Lenin din Ministerul Industriei Electrice al URSS, oraș. Erevan | 20.04 . 1971 | [GS 29] |
42 | Amitov Umurzak [1] | gen. 1928 | Păstor senior al fermei de stat de creștere a oilor „Shelkovsky” districtul Shelkovsky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Cecen- Inguș | 22.03 . 1966 | |
43 | Amichba Maglonia Kutsovna | 1918-1988 | Ferma colectivă Link numită după Charkviani, districtul Ochemchira, ASSR Abhaz | 03.07 . 1950 | [HS 30] |
44 | Ammosova Matryona Ivanovna | 12.03.1930 - 19.12.2000 | Crescător de blană al fermei de stat „Ust-Yansky” din districtul Yansky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Iakut | 22.03 . 1966 | [HS 31] |
45 | Amosov Nikolai Mihailovici | 12/06/1913 - 12/12/2002 | Director adjunct pentru cercetare al Institutului de Cercetare în Tuberculoză și Chirurgie Toracică din Kiev , academician al Academiei de Științe a RSS Ucrainei, membru corespondent al Academiei de Științe Medicale a URSS | 04.12 . 1973 | [HS 32] |
46 | Amosova Elena Georgievna | 28.05.1926 - 27.05.2003 | Spinner la Fabrica de țesut și țesut Furmanov nr. 2 a Ministerului Industriei Textile din RSFSR, Regiunea Ivanovo | 08.12 . 1973 | [HS 33] |
47 | Ampilogova Nina Andreevna | 16.09.1936 - 25.10.1999 | Lăptăriță la ferma colectivă Limansky, districtul Shcherbinovsky , teritoriul Krasnodar | 08.04 . 1971 | [HS 34] |
48 | Amrakhov Ali Agha [1] | 1907 - ???? | Maistru al brigăzii de cultivare pe câmp a fermei de stat de cultivare a tutunului Alma-Ata a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Iliysky din regiunea Alma-Ata | 06.05 . 1949 | |
49 | Amrakhov Satar [1] | 1901 - ???? | Maistru al brigăzii de cultivare pe câmp a fermei de stat de cultivare a tutunului Alma-Ata a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Iliysky din regiunea Alma-Ata | 06.05 . 1949 | |
cincizeci | Amrinov Bayash Kautanovici | 15.05.1939 - 19.09.2017 | păstor senior al fermei de stat Zolotaya Niva, raionul Valihanov , regiunea Kokchetav | 19.02 . 1981 | [HS 35] |
51 | Ahn Won-în curând | 1914 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Budyonny , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 15.10 . 1951 | |
52 | Ahn Geum Bong [1] | 1921 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 21.12 . 1953 | |
53 | Un Dong-du | 1897 - 29.11.1960 | Fermierul colectiv al fermei colective bolșevice, raionul Chiili , regiunea Kzyl-Orda | 21.06 . 1950 | [HS 36] |
54 | Un Mihail Ivanovici | 02/06/1917 - 10/05/1993 | Maistru al fermei colective „Orientul Îndepărtat” districtul Karatal din regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | [HS 37] |
55 | Un Sen Nam | 07/07/1912 - 01/08/1997 | Agronom al fermei colective numită după Budyonny , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | [HS 38] |
56 | Ahn Soo-yeon | 1913 - 06.1989 | Agronom al fermei colective numită după Mikoyan , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 13.06 . 1950 | [HS 39] |
57 | An Tai-En [1] | 1910-1989 | Maistru al fermei colective numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | |
58 | Ananenko Ivan Prokopevici | 05.02.1921 - 29.12.1983 | Rolier principal al magazinului de secțiune medie al fabricii de siderurgie Kuznetsk a Consiliului Economic Kemerovo | 19.07 . 1958 | [HS 40] |
59 | Ananidze Eub Inușevici | 1898 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Gza komunizmisaken” districtul Keda din RSA Adjara | 21.02 . 1948 | [HS 41] |
60 | Ananiev Alexander Fedorovici | 15.08.1926 - 12.10.2011 | Turner-forestor al fabricii din Chelyabinsk numit după Sergo Ordzhonikidze de la Ministerul Ingineriei Mecanice al URSS | 26.04 . 1971 | [HS 42] |
61 | Ananiev Alexey Mihailovici | 04.10.1932 - 04.03.2017 | Maistru de drifters la uzina Apatit numită după S. M. Kirov, Ministerul Industriei Chimice al URSS, Regiunea Murmansk | 28.05 . 1966 | [HS 43] |
62 | Ananiev Anatoli Andreevici | 18.07.1925 - 07.12.2001 | Scriitor, redactor-șef al revistei „Octombrie” , munți. Moscova | 16.11 . 1984 | [HS 44] |
63 | Ananiev Dmitri Viktorovici | 1889 - 1959 | Maistru al fermei colective „Pentru comunism” districtul Minusinsk din teritoriul Krasnoyarsk | 01.06 . 1949 | [HS 45] |
64 | Ananiev Konstantin Nikolaevici | 1910 - ???? | Şeful Direcţiei Trunchiuri Radio Releu şi Televiziune al Ministerului Comunicaţiilor al RSS Kirghiz, oraş. Frunze | 18.07 . 1966 | [HS 46] |
65 | Ananyeva Alexandra Mihailovna | 1909 - 1992 | Lăptatoarea fermei colective numită după Telman, districtul Ramensky , regiunea Moscova | 07.04 . 1949 | [HS 47] |
66 | Ananyeva Alexandra Petrovna [4] | gen. 1931 | Lăptatoarea fermei colective numită după Telman, districtul Ramensky , regiunea Moscova | 07.04 . 1949 | [HS 48] |
67 | Ananyeva Lyubov Ivanovna | 23.09.1913 - 23.07.1996 | Filator al fabricii de bumbac Glukhovsky numit după V. I. Lenin, munți. Noginsk, regiunea Moscova | 07.03 . 1960 | [HS 49] |
68 | Ananin Egor Fedorovich | 24.04.1924 - 10.02.1989 | Brigadier de tencuieli al departamentului „Otdelstroy” al trustului „Zhilstroy”, munți. Penza | 11.08 . 1966 | [HS 50] |
69 | Ananyan Anahit Arshakovna | 27.08.1900 - 01.09.1987 | Director al Stației de Selecție Republicană a Culturilor de Legume și Pepene a RSS Armeniei , doctor în științe agricole | 08.04 . 1971 | [HS 51] |
70 | Anarkulov Raim [1] | 1902 - ???? | Maistru al fermei de stat numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 22.05 . 1951 | |
71 | Anarov Khayitbay | 15.06.1904 - 31.01.1989 | Președinte al fermei colective numită după Molotov, raionul Aravan , regiunea Osh | 15.02 . 1957 | [HS 52] |
72 | Anastasiadi Anastas Evstafievici | 1926 - 29.03.1997 | Maistru al unei mici echipe integrate a întreprinderii industriei lemnului Ungut a Ministerului Pădurilor, Celulozei și Hârtiei și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, districtul Mansky al teritoriului Krasnoyarsk | 17.09 . 1966 | [HS 53] |
73 | Anașkin Boris Alekseevici | 22.07.1918 - 04.04.1996 | Director al fermei de stat Mirny, districtul Temryuk , teritoriul Krasnodar | 30.04 . 1966 | [HS 54] |
74 | Anașkin Nikolai Terentievici | 13.03.1930 - 21.03.2015 | Maistru de asamblori al departamentului de construcții nr. 3 al trustului nr. 25, regiunea Kuibyshev | 11.08 . 1966 | [HS 55] |
75 | Anașkina Praskovia Mihailovna | 1916-2004 | Legătura cu ferma de sfeclă de zahăr Stalin a Ministerului industriei alimentare al URSS, districtul Sosedsky din regiunea Penza | 18.05 . 1948 | [HS 56] |
76 | Angeliev Dmitri Dmitrievici | 27.02.1918 - 08.10.1985 | Director al fermei de cereale „Gigant” din districtul Salsky din regiunea Rostov | 17.01 . 1979 | [HS 57] |
77 | Andabekov Irnazar | 1905-1957 | Păstor senior al fermei colective „Partizan” din districtul Dzhangi-Jolsky din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | [HS 58] |
78 | Anjaparidze Veriko Ivlianovna | 05/10/1897 - 30/01/1987 | Actriță a Teatrului Academic Georgian numit după K. Mardzhanishvili , Artistul Poporului din URSS, munți. Tbilisi | 21.09 . 1979 | [HS 59] |
79 | Andrashunas Alfonsas Iozovich [1] | 1916 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Karolis Pozhel , districtul Linkuvsky , RSS Lituaniană | 05.04 . 1958 | |
80 | Andreadi Gerasim Panayotovich | 1912 - 02.10.1993 | Agronom al fermei colective Voroshilov a consiliului satului Dagvinsky din districtul Kobuletsky din ADjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 60] |
81 | Andreev Alexander Petrovici | 19.06.1910 - 22.01.1990 | Director al Uzinei Electroautomate Sverdlovsk a Ministerului Industriei Radio din URSS | 29.07 . 1966 | [HS 61] |
82 | Andreev Alexey Alekseevich [5] | 10/06/1925 - 02/09/1987 | Ascuțitor-producător de unelte al fabricii principale a asociației de producție „ Krasnaya Zarya ” a Ministerului Industriei Radio din URSS, munți. Leningrad | 26.04 . 1971 | [HS 62] |
83 | Andreev Alexey Mihailovici | gen. 1933 | Miner la oprirea minei Mushketovskaya-Zaperevalnaya nr. 1 a Combinatului Donetskugol al Ministerului Industriei Cărbunelui din RSS Ucraineană, Regiunea Donețk | 30.03 . 1971 | |
84 | Andreev Anatoli Evghenievici | 14.09.1916 - 26.03.2005 | Ministrul transporturilor cu motor al RSS Bielorusia, munți. Minsk | 26.08 . 1976 | [HS 63] |
85 | Andreev Andrei Alexandrovici | 18.05.1907 - 18.03.1999 | Manager al trustului „Sibelektromontazh” al Ministerului Adunării și Lucrărilor Speciale de Construcții al URSS, munți. Novosibirsk | 07.05 . 1971 | [HS 64] |
86 | Andreev Andrei Grigorievici | 03.1927 - 03.04.2016 | Șeful Căii Ferate Belaruse , munți. Minsk | 03.07 . 1986 | [HS 65] |
87 | Andreev Afanasy Ivanovici | 10.02.1926 - 28.07.1993 | Link fermă colectivă „Asociația” a districtului Kozhevnikovsky din regiunea Tomsk | 30.03 . 1948 | [HS 66] |
88 | Andreev Boris Mihailovici | 27/11/1917-24/02/1989 | Conducătorul de locomotive Krasnodar al Căii Ferate Caucaziane de Nord , Krasnodar Krai | 01.08 . 1959 | [HS 67] |
89 | Andreev Viaceslav Mitrofanovich | gen. 20.12.1937 | Comandant adjunct al Escadronului Komi Air al Departamentului de Aviație Civilă al Ministerului Aviației Civile al URSS, munți. Ukhta | 13.05 . 1977 | [HS 68] |
90 | Andreev Gakha Purveevici | 27.10.1929 - 03.10.1990 | Maistru al Fermei Experimentale a Institutului de Cercetare Kalmyk pentru Creșterea Vitei de Vită, Districtul Tselinny din ASSR Kalmyk | 10.03 . 1976 | [HS 69] |
91 | Andreev Dmitri Gavrilevici | 27.10.1912 - 01.03.2003 | Maistru al fermei de stat „Elgyaysky” districtul Suntarsky din Republica Autonomă Sovietică Socialistă Yakut | 22.03 . 1966 | [HS 70] |
92 | Andreev Evgheni Vasilievici | 29.12.1936 - 27.03.2011 | Inginer al depozitului de locomotive Kazatin al Căii Ferate de Sud-Vest, regiunea Vinnytsia | 03.07 . 1986 | [HS 71] |
93 | Andreev Evtikhy Andreevici | 25.05.1912 - 04.06.1981 | Președintele fermei colective „Znamya Truda” districtul Morgaushsky din ASSR Chuvash | 30.04 . 1966 | [HS 72] |
94 | Andreev Lev Alexandrovici | 05/01/1928 - 11/10/2005 | Operator de morărit al uzinei „Componenta” a Ministerului Industriei Electronice al URSS, munți. Zelenograd , Moscova | 26.04 . 1971 | [HS 73] |
95 | Andreev Lev Mihailovici | 1926 - 28.08.1991 | Maistru al coloanei mecanizate a departamentului de construcții nr. 1 al trustului „Shchekingazstroy” al Ministerului Industriei Gazelor din URSS, regiunea Tula | 14.10 . 1967 | [HS 74] |
96 | Andreev Nikolai Nikolaevici | 28.07.1880 - 31.12.1970 | Fizician, fondator al școlii științifice de acustică, academician al Academiei de Științe a URSS , munți. Moscova | 27.07 . 1970 | [HS 75] |
97 | Andreev Petr Mihailovici | 22.08.1922 - 1990 | Maistru al asamblatorilor locului de asamblare din Estonia al trustului Sevzapenergomontazh la construcția Pribaltiyskaya GRES , RSS Estonia | 01.10 . 1965 | [HS 76] |
98 | Andreev Serghei Stepanovici | 1908 - ???? | Mecanic superior al Deminskaya MTS din districtul Novo-Anninsky din regiunea Stalingrad | 15.02 . 1948 | [HS 77] |
99 | Andreeva Evghenia Ivanovna | 1915 - ???? | Președintele fermei colective numită după Comintern din districtul Michurinsky din regiunea Tambov | 25.12 . 1959 | [HS 78] |
100 | Andreeva Lidia Fedotovna [1] | 1920 - ???? | Brigadierul producătorilor de prăjituri ai fabricii de cofetărie din Kiev , numit după Karl Marx de la Ministerul Industriei Alimentare al RSS Ucrainei | 21.07 . 1966 | |
101 | Andreeva Maria Ivanovna | 1927 - 14.01.2004 | Link ferma colectivă „Revoluția” din districtul Telchensky din regiunea Oryol | 12.03 . 1949 | [HS 79] |
102 | Andreeva Nina Mitrofanovna [6] | 23.02.1922 - 14.12.2010 | Ferma colectivă Link numită după Kaganovici , districtul Bolshe-Viskovsky , regiunea Kirovograd | 25.09 . 1948 | [HS 80] |
103 | Andreeva Olga Maksimovna [7] | 07/07/1918 - ???? | Ferma de păsări „Kommunar” districtul Chudovsky din regiunea Novgorod | 22.03 . 1966 | [HS 81] |
104 | Andreevski Valentin Pavlovici | 30.03.1913 - 18.09.1998 | Controlor al Uzinei de radio Harkov „Proton” a Ministerului Industriei Radio din URSS | 29.07 . 1966 | [HS 82] |
105 | Andreicheva Ludmila Ivanovna | gen. 24.01.1934 | Brigadier al lăcătușilor de la Uzina Electrotehnică Torez a Ministerului Industriei Electrotehnice al URSS, Regiunea Donețk | 20.04 . 1971 | |
106 | Andreichenko Fedor Kirilovici | 02.1916 - ???? | Operatorul combinat al Voznesenskaya MTS din regiunea Nikolaev | 21.08 . 1953 | |
107 | Andreianchenko Ivan Sergheevici | 09.10.1926 - 30.07.1995 | De serviciu la stația de deal Bataysk a Căii Ferate Caucaziane de Nord, Regiunea Rostov | 01.08 . 1959 | [HS 83] |
108 | Andrianov Viktor Ivanovici | 1916-1989 | Director al fermei de reproducție „Krasny stroitel” districtul Chelno-Vershinsky din regiunea Kuibyshev | 08.04 . 1971 | [HS 84] |
109 | Andrianov Ilya Petrovici | 19.07.1896 - 25.06.1958 | Maistru de plutitori ai minei numită după Artyom al Combinatului Rostovugol , Ministerul Industriei Cărbunelui din Regiunile de Vest ale URSS, Regiunea Rostov | 28.08 . 1948 | [HS 85] |
110 | Andrianov Kuzma Andrianovich | 28.12.1904 - 13.03.1978 | Șef al Departamentului de Sinteză de Polimeri al Institutului de Tehnologie Chimică Fină Lomonosov din Moscova , academician al Academiei de Științe a URSS | 13.03 . 1969 | [HS 86] |
111 | Andrianov Nikolai Mihailovici | 11.12.1920 - 16.06.1990 | Președinte al fermei colective Iskra, districtul Novgorod, regiunea Novgorod | 11.12 . 1973 | [HS 87] |
112 | Andrianova Nadezhda Yakovlevna [1] | 1920 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Budyonny, districtul Melitopol , regiunea Zaporozhye | 21.05 . 1952 | |
113 | Andrievsky Anton Iosifovich [1] | 1912 - ???? | Președintele fermei colective numită după Stalin, districtul Volochissky , regiunea Hmelnytsky | 26.02 . 1958 | |
114 | Andrievski Mihail Konstantinovici | 21.11.1922 - 29.12.1998 | Director al școlii-internat Gadyachsky, districtul Gadyachsky din regiunea Poltava | 01.07 . 1968 | [HS 88] |
115 | Andrienko Alexandru Alexandrovici | 21.11.1918 - 05.01.1998 | Președintele fermei colective „Plugul roșu” din districtul Altai din Regiunea Autonomă Khakass | 10.04 . 1948 | [HS 89] |
116 | Andrienko Grigori Anisimovici | 27.03.1916 - 29.11.2002 | Medic primar spital nr 2 munti. Dneprodzerjinsk, regiunea Dnepropetrovsk | 04.02 . 1969 | [HS 90] |
117 | Andrienko Sofia Abramovna | 1909 - ???? | Ferma de legătură „Amvrosievsky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Amvrosievsky din regiunea Stalin | 14.05 . 1949 | [HS 91] |
118 | Andrienko Ulyana Stepanovna [1] | 1904-1976 | Fermă colectivă Link numită după Voroshilov, districtul Varvinsky , regiunea Cernihiv | 21.05 . 1949 | |
Andriychenko Ksenia Lukyanovna [8] | 01/07/1914 - ???? | Link fermă de stat de creștere a porcilor numită după cea de-a 20-a aniversare a lunii octombrie a Ministerului fermelor de stat al URSS, regiunea Harkiv | 05.05 . 1949 | ||
119 | Andriadi Despina Georgievna | 1911-1998 | Echipa de teren a fermei de stat de cultivare a tutunului Alma-Ata a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Iliysky din regiunea Alma-Ata | 06.05 . 1949 | [HS 92] |
120 | Andriyash Victor Stepanovici [1] | gen. 1930 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective Rossiya, districtul Novoukrainsky , regiunea Kirovograd | 08.12 . 1973 | |
121 | Andronova Nadejda Alekseevna | 17.09.1915 - 28.06.1992 | Ferma colectivă Link numită după Krupskaya, districtul Essentuki , teritoriul Stavropol | 29.04 . 1948 | [HS 93] |
122 | Andropov Iuri Vladimirovici | 15.06.1914 - 09.02.1984 | Membru al Biroului Politic al Comitetului Central al PCUS, Președinte al Comitetului Securității Statului din cadrul Consiliului de Miniștri al URSS , munți. Moscova | 14.06 . 1974 | [HS 94] |
123 | Andrusenko Pavel Dmitrievich [1] | 1906 - ???? | Mecanic superior al fermei de stat de bumbac „Semenovod” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Kurgan-Tyubinsk din regiunea Stalinabad | 01.04 . 1948 | |
124 | Andrus Ivan Frezonovich [1] | 1901 - ???? | Maistru al brigăzii de cultivare a câmpului a fermei de sfeclă Obodovsky a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, regiunea Vinnitsa | 06.10 . 1951 | |
125 | Andrușcenko Alexei Fedorovich | 10/08/1909 - 11/13/1984 | Maistru în lucrări complexe ale biroului de foraj al Combinatului Ukhta al Ministerului Industriei Petrolului al URSS, Komi ASSR | 23.05 . 1966 | [HS 95] |
126 | Andrușcenko Metodiu Trofimovici | 27.06.1911 - 11.05.2007 | Combinatorul fermei colective „Partizanul Chervoniy” din districtul Zenkovsky din regiunea Poltava | 23.06 . 1966 | [HS 96] |
127 | Andriuhina Maria Fedorovna | 15.01.1916 - 16.06.2004 | Lucrător cu tije de la fabrica de oțel Bezhitsky a Consiliului Economic din Bryansk | 07.03 . 1960 | [HS 97] |
128 | Andriuşin Alexandru Konstantinovici | 08/12/1914 - 11/02/1983 | Imprimantul Tipografiei Nr. 1 din Leningrad " Tipografia A. M. Gorki " | 23.06 . 1971 | [HS 98] |
Andryushchenko Nadezhda Ivanovna [9] | 05.08.1924 - 25.10.2018 | Link fermă colectivă "Krivbud" Krivoy Rog district , regiunea Dnepropetrovsk | 06.06 . 1949 | [HS 99] | |
129 | Andriakova Maria Egorovna | 04.11.1923 - 25.12.1995 | Tractorist al fermei colective Pobeda din districtul Staroshaigovsky din Republica Socialistă Sovietică Autonomă Mordoviană | 23.06 . 1966 | [GS 100] |
130 | Andyreva Anna Ivanovna | 1926 - ???? | Tractorist al întreprinderii industriei lemnului Shemeyny din regiunea Perm | 05.10 . 1957 | [HS 101] |
131 | Anibraeva Maria Vasilievna | gen. 31.05.1933 | Croitoreasă a fabricii de confecții din Vitebsk „ Znamya industrializatsiya ” a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Bielorusia | 12.05 . 1977 | [HS 102] |
132 | Anikanov Alexey Timofeevici | 17.03.1904 - 13.09.1983 | Maistru de drifters al departamentului de construcții nr. 5 al trustului „Artemshakhtostroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Cărbunelui din RSS Ucraineană, Regiunea Stalin | 26.04 . 1957 | [HS 103] |
133 | Anikanova Ksenia Kondratievna | 16.03.1914 - 1986 | Link ferma colectivă „Trudovik” din districtul Lgovsky din regiunea Kursk | 07.12 . 1957 | [HS 104] |
134 | Anikeev Andrei Mihailovici | 1889 - 05.1971 | Mecanic superior al fermei de stat Khomutovsky de creștere a semințelor a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Novoderevenkovsky , regiunea Oryol | 27.03 . 1948 | [HS 105] |
135 | Anikeev Nikolai Petrovici | 26.07.1908 - 18.05.1993 | Geolog șef al Direcției Geologice Nord-Est a Ministerului Geologiei RSFSR, Regiunea Magadan | 04.07 . 1966 | [HS 106] |
136 | Anikeeva Olga Ivanovna [10] | 14.07.1917 - 19.08.2002 | Lăptașa fermei subsidiare „Gorki-II” din districtul Zvenigorod din regiunea Moscovei | 19.12 . 1953 | [HS 107] |
137 | Anikeenko Alexandra Ivanovna [1] | 1913 - ???? | Maistru al brigăzii de cultivare a câmpului a fermei de sfeclă de zahăr Kapitanovsky a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, regiunea Kirovograd | 06.10 . 1951 | |
138 | Anikiev Vasily Fiodorovich | 02.04.1918 - 20.12.1988 | Șef - proiectant șef al Biroului de proiectare Nevsky al Ministerului Industriei Navale al URSS, munți. Leningrad | 18.07 . 1984 | [HS 108] |
139 | Anikushin Mihail Konstantinovici | 02.10.1917 - 18.05.1997 | Sculptor, Artist al Poporului din URSS , munți. Leningrad | 30.10 . 1977 | [HS 109] |
140 | Anisimov Alexander Davydovici | 11/01/1909 - 11/12/1984 | Furnalul superior cu vatră al fabricii de siderurgie Magnitogorsk a Consiliului Economic din Chelyabinsk | 19.07 . 1958 | [HS 110] |
141 | Anisimov Anatoly Andreevich [1] | gen. 13.03.1930 | Forator al fabricii de mașini numită după S. A. Lavochkin de la Ministerul Ingineriei Generale al URSS, regiunea Moscova | 09.11 . 1970 | |
142 | Anisimov Vadim Alekseevici | 15.12.1934 - 28.08.2020 | Maistru al coloanei mecanizate a departamentului de construcție și instalare nr. 7 al trustului Mosgazprovodstroy al Ministerului Industriei Gazelor din URSS | 01.07 . 1966 | [HS 111] |
143 | Anisimov Dmitri Platonovich [1] | 08.11.1925 - 17.10.1985 | Combinator al fermei de stat „Turinsky” din districtul Tyumen din regiunea Tyumen | 19.04 . 1967 | |
144 | Anisimov Ivan Eremeevici | 14.11.1920 - 26.06.1986 | Președinte al fermei colective numită după Titov, districtul Miory , regiunea Vitebsk | 27.12 . 1976 | [HS 112] |
145 | Anisimov Petr Iosifovich [1] | gen. 1930 | Maistru al asamblorilor Departamentului de construcție și instalare Saratov al trustului „Volgostalmontazh” al Ministerului Instalațiilor și Lucrărilor Speciale de Construcții al URSS | 24.08 . 1979 | |
146 | Anisimov Piotr Fiodorovich | 29.12.1916 - 06.06.1988 | Maistru al fermei colective numită după districtul Stalin Ardatovsky din ASSR Mordovian | 28.02 . 1948 | [HS 113] |
147 | Anisimov Fedor Mihailovici | 19.03.1914 - ???? | Sofer de turbină senior la CHE Nizhnesvirskaya din Lenenergo a Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, Regiunea Leningrad | 04.10 . 1966 | [HS 114] |
148 | Anisimova Ekaterina Spiridonovna [1] [11] | gen. 1924 | Lucrător al fermei de stat Ingirsky, numită după Beria, de la Ministerul Agriculturii al URSS, regiunea Zugdidi din RSS Georgiei | 31.07 . 1950 | |
149 | Anisimova Tatyana Fedorovna [12] | 22.06.1928 - 24.03.2020 | Link fermă colectivă "Dynamo" districtul Belovsky din regiunea Kemerovo | 25.02 . 1949 | [HS 115] |
150 | Anichkov Serghei Viktorovici | 20.09.1892 - 10.07.1981 | Șef al Departamentului de Farmacologie al Institutului de Medicină Experimentală al Academiei de Științe Medicale a URSS , academician al Academiei de Științe Medicale a URSS, munți. Leningrad | 03.10 . 1967 | [HS 116] |
151 | Anișenkov Nikolai Ivanovici | 01/10/1926 - 07/08/1997 | Producător de oțel al atelierului cu vatră deschisă al uzinei Krasnoye Sormovo numit după A. A. Zhdanov , regiunea Gorki | 19.07 . 1958 | [HS 117] |
152 | Ankbazova Mayram Omar kyzy | 17.05.1919 - 06.08.2005 | Ferma colectivă Link numită după Nizami, regiunea Belokan , RSS Azerbaidjan | 01.07 . 1949 | [HS 118] |
153 | Ankudinov Leonid Georgievici | 25.06.1906 - 09.01.1988 | Manager al trustului de construcție și instalare „Magnitostroy” al Consiliului Economic din Chelyabinsk | 09.08 . 1958 | [HS 119] |
154 | Ankyshpaev Koilibai | 1905-1991 | Mire senior al fermei colective „Kzyl-Tu” districtul Kurchum din regiunea Kazahstanului de Est | 23.07 . 1948 | [GS 120] |
155 | Annaberdiyev Oraz | 1917 - ???? | Secretar al comitetului districtual Sagar-Chaginsky al Partidului Comunist (bolșevici) din Turkmenistan, regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [HS 121] |
156 | Annaveliev Saparmet [1] | gen. 1923 | Maistru al fermei colective „Comuna” din districtul Takhtinsky din regiunea Tashauz | 15.11 . 1950 | |
157 | Annaev Gaily | 1924-1967 | Maistru al fermei colective „Comuna” districtul Takhtinsky din RSS Turkmen | 30.04 . 1966 | [HS 122] |
158 | Annakliciov Khadzhimurad | gen. 1928 | Maistru de dulgheri al departamentului de construcții nr. 2 al trustului „Turkmennftestroy” al Ministerului Industriei Gazelor din URSS, regiunea Ashgabat | 30.03 . 1971 | [HS 123] |
159 | Annaklycheva Oguljuma | 1920 - ???? | Link ferma colectivă „Synpy-Goresh” din districtul Mary din regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [HS 124] |
160 | Annakulieva Sulgun | 1921 - ???? | Lăptatoarea fermei colective „Comunismul” din regiunea Ashgabat din RSS Turkmenă | 22.03 . 1966 | [HS 125] |
161 | Annakulov Gulmakhmed [13] | 1901-1978 | Președinte al fermei colective numită după Lenin, districtul Koktash, regiunea Stalinabad | 01.03 . 1948 | [HS 126] |
162 | Annalyev Garly [1] | gen. 1932 | Președinte al fermei colective Teze-Yol, districtul Bayram-Ali, regiunea Mary | 16.03 . 1981 | |
163 | Annamakhamedova Sulgun | 1921 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Kyzyl-Karavan” districtul Bayram-Ali din regiunea Mary | 11.06 . 1949 | [HS 127] |
164 | Annamuradov Kurbanniyaz | 1912 - ???? | Ferma colectivă de legătură „bolșevică” din districtul Kunya-Urgench din regiunea Tashauz | 30.07 . 1951 | [HS 128] |
165 | Annamuradova Ogulnabad | gen. 1925 | Fermier colectiv al fermei colective numită după districtul Lenin Bayram-Ali din regiunea Mary | 14.12 . 1972 | [HS 129] |
166 | Annenko Mihail Efimovici | 10.08.1917 - 15.10.1995 | Președintele fermei colective numită după Lenin, districtul Kurganinsky , teritoriul Krasnodar | 31.10 . 1957 | [HS 130] |
Annenkov (Kokin) Nikolai Alexandrovici | 21.09.1899 - 30.09.1999 | Actor al Teatrului Academic de Stat Maly al URSS , Artist al Poporului al URSS | 13.12 . 1990 | [HS 131] | |
167 | Annikov Mihail Evdokimovici | 23.08.1923 - 30.06.1992 | Călător al unui batalion separat de căi ferate de construcții și cale ferată din brigada 5 separată de căi ferate | 05.11 . 1943 | [HS 132] |
168 | Anopov Boris Andrianovich | 14.01.1915 - 11.08.1986 | Pilot de testare al Institutului de Cercetare de Stat al Flotei Aeriene Civile | 16.04 . 1963 | [HS 133] |
169 | Anokhin Leonid Demidovich | gen. 12/10/1933 | Director al unității de producție experimentală a Stației Experimentale Agricole de Stat Tomsk, Regiunea Tomsk | 13.12 . 1972 | [HS 134] |
170 | Anokhina Ekaterina Tihonovna | 02.10.1929 - 19.02.1998 | Operator de uscătoare turn la Uzina de produse de faianță Voronezh a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții din RSFSR | 19.03 . 1981 | [HS 135] |
171 | Anoshina Alexandra Vasilievna | 20.12.1931 - 26.02.2018 | Presator la Uzina de cărămidă nr. 2 a Uzinei de materiale de construcții silicate din Volgograd a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții al RSFSR | 07.05 . 1971 | [HS 136] |
172 | Anoșkin Mihail Prokofievici | 14.10.1907 - 03.10.1995 | Director al Uzinei Chimice Prydneprovsk a Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii din URSS, munți. Dneprodzerjinsk, regiunea Dnepropetrovsk | 26.04 . 1971 | [HS 137] |
173 | Ansov Petr Ianovici | 31.07.1926 - 24.07.2003 | Manager al trustului „Shchekingazstroy” al Ministerului Construcțiilor întreprinderilor din industria petrolului și gazelor din URSS, regiunea Tula | 05.03 . 1976 | [HS 138] |
174 | Anstranga Alma Nikolaevna | 1920 - ???? | Lăptăriță la ferma colectivă Karl Marx din regiunea Bauska din RSS Letonă | 15.02 . 1958 | [HS 139] |
175 | Antidze Guri Mihailovici | 05.05.1908 - 14.12.1953 | Președinte al Comitetului executiv al Consiliului raional al deputaților muncitori ai RSS Georgiei din Chokhatauri | 29.08 . 1949 | [HS 140] |
176 | Antipin Gheorghi Vasilievici | 20.04.1911 - 21.04.1993 | Conducătorul de locomotivă Krasnoyarsk al căii ferate Krasnoyarsk | 01.08 . 1959 | [HS 141] |
177 | Antipina Varvara Stepanovna | 14.11.1890 - 23.12.1985 | Link legătura de creștere a inului a fermei colective de creștere a semințelor „al treilea an decisiv al planului cincinal” al districtului Puchezhsky din regiunea Ivanovo | 12.03 . 1949 | [HS 142] |
178 | Antipina Fiva Andreevna | 31.07.1923 - 30.12.2000 | Medic șef al stației sanitare și epidemiologice regionale, munte. Arhanghelsk | 04.02 . 1969 | [HS 143] |
179 | Antipkin Vladimir Alekseevici | 19.04.1929 - 02.06.2005 | Master în producția de petrol al departamentului de câmp petrolier „Chernushkaneft” al asociației „Permneft” a Ministerului Industriei Petroliere al URSS, Regiunea Perm | 23.05 . 1966 | [HS 144] |
180 | Antipkin Petr Andreevici | 23.09.1930 - 06.10.1999 | Link ferma de stat „ Dobrinsky” cartierul Dukhovshchinsky din regiunea Smolensk | 30.04 . 1966 | [HS 145] |
181 | Antipov Vladislav Andreevici | 12/01/1928 - 05/07/1997 | Director al Administrației Minelor nr. 5-bis „Trudovskoye” al Combinatului Donețkugol al Ministerului Industriei Cărbunelui din RSS Ucraineană, regiunea Donețk | 30.03 . 1971 | [HS 146] |
182 | Antipov Grigory Emelyanovich [1] | 1916 - ???? | Maistru al Fermei de Stat de Lactate numită după Revoluția din octombrie a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, Regiunea Stalin | 03.12 . 1951 | |
183 | Antipov Pavel Fedorovich | 19.11.1926 - 20.09.2021 | Maistru de electricieni al departamentului „Sevelectromontazh” al trustului „Gidroelektromontazh” al Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, oraș. Leningrad | 31.03 . 1981 | [HS 147] |
184 | Antipov Petr Grigorievici | 26.12.1920 - 21.10.1993 | Pădurar al silviculturii Volkhovstroevsky al Comitetului Silvic de Stat al Consiliului de Miniștri al URSS, Regiunea Leningrad | 06.09 . 1966 | [HS 148] |
185 | Antipov Petr Fedorovich [1] | 1919 - ???? | Maistru al fermei de stat Luch, raionul Uvarovsky , regiunea Tambov | 23.06 . 1966 | |
186 | Antipov Serghei Ivanovici | 13.03.1942 - 26.05.2014 | Rola Uzinei Metalurgice Dnepropetrovsk numită după G. I. Petrovsky de la Ministerul Metalurgiei Feroase al RSS Ucrainei | 24.08 . 1987 | [HS 149] |
187 | Antipova Alexandra Tihonovna | 17.06.1925 - 13.06.2016 | Lăptăriță la planta de reproducție de stat „Pervomaisky” din districtul tătar din regiunea Novosibirsk | 10.02 . 1975 | [GS 150] |
188 | Antipova Anna Fedorovna | 02/05/1918 - 02/07/1999 | Președinte al fermei colective numită după Shevchenko, districtul Aleksinsky , regiunea Tula | 27.12 . 1957 | [HS 151] |
189 | Antipova Ekaterina Mikhailovna [1] | 12.06.1930 - 07.12.2017 | Producător de bomboane al fabricii de cofetărie din Sverdlovsk nr. 2 a Asociației de producție din Sverdlovsk a industriei de cofetărie a Ministerului Industriei Alimentare al RSFSR | 17.03 . 1981 | |
190 | Antipova Ekaterina Semyonovna | 25.12.1921 - 29.09.1987 | Maestru al fabricii de mică din Petrozavodsk a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții din RSFSR, ASSR Karelian | 28.07 . 1966 | [HS 152] |
191 | Antija Boris Tukovici | 1919 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Beria , districtul Ochemchira, ASSR Abhaz | 03.05 . 1949 | [HS 153] |
192 | Antiya Illarion Antonovici | 1910 - ???? | Ferma colectivă Link numită după ziarul „Komunist” din regiunea Zugdidi din RSS Georgiei | 03.05 . 1949 | [HS 154] |
193 | Anton Viktor Iakovlevici | 20.10.1923 - 07.01.2008 | Maistru al echipei de excavatoare a departamentului de construcții „Vodokanalstroy” nr. 1 al trustului „Yuzhuralstroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Grea din URSS, Regiunea Chelyabinsk | 05.04 . 1971 | [HS 155] |
194 | Antonenko Ivan Emelyanovich [1] | 1892-1959 | Mire major al fermei colective „Zavety Ilyich” din districtul Borodulikha din regiunea Semipalatinsk | 23.07 . 1948 | |
195 | Antonenko Mark Ivanovich [1] | 1914 - ???? | Președinte al fermei colective bolșevice, raionul Mensky , regiunea Cernihiv | 23.04 . 1952 | |
196 | Antonenko Praskovia Pavlovna | gen. 1925 | Ferma de porci a fermei colective Rossiya, raionul Alexandria , regiunea Kirovograd | 08.04 . 1971 | [HS 156] |
197 | Antonenko Stepan Korneevici | 25.03.1913 - 23.08.1982 | Președintele fermei colective „Zaporizka Sich” districtul Zaporozhye din regiunea Zaporozhye | 22.03 . 1966 | [HS 157] |
198 | Antonets Semyon Spiridonovici | 20.08.1935 - 03.03.2022 | Președinte al fermei colective numită după Ordzhonikidze, districtul Shishatsky , regiunea Poltava | 14.08 . 1991 | [HS 158] |
199 | Antonets Fedor Ignatievici | 1906 - 28.06.1986 | Director al MTS Giaginskaya din Regiunea Autonomă Adygei | 06.05 . 1948 | [HS 159] |
200 | Antonov Alexey Gavrilovici | 01.04.1922 - 31.05.1990 | Medic șef al spitalului raional Vysochanskaya din districtul Liozno din regiunea Vitebsk | 23.10 . 1978 | [HS 160] |
201 | Antonov Alexei Ivanovici | 1924-1985 | Link ferma experimentală a stației de testare a mașinilor Kalinin din districtul Torzhoksky din regiunea Kalinin | 30.04 . 1966 | |
202 | Antonov Alexey Konstantinovici | 06/08/1912 - 07/09/2010 | Vicepreședinte al Consiliului de Miniștri al URSS , munți. Moscova | 07.06 . 1982 | [HS 161] |
203 | Antonov Anatoly Ivanovici [1] | gen. 1930 | Șofer de excavator al departamentului de construcții „Excavare” al trustului „Cherepovetsspetsstroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Grea din URSS, Regiunea Vologda | 09.04 . 1981 | |
204 | Antonov Vasili Vasilievici | 01/09/1927 - 11/11/1991 | Maistru de montatori al șantierului de asamblare Dneprovsky al trustului „Spetsgidroenergomontazh” al Ministerului Energiei și Electrificării din RSS Ucraineană, regiunea Zaporojie | 12.09 . 1980 | [HS 162] |
205 | Antonov Ivan Vasilievici | 21.02.1919 - 05.05.1976 | Președintele fermei colective „Boreț” din districtul Ramensky din regiunea Moscova | 23.06 . 1966 | [HS 163] |
206 | Antonov Ivan Mihailovici | 09/10/1924 - 07/06/2001 | Director al fermei de stat „Strakhovskiy” a asociației de producție și agricultură Rostov a industriei conserve „Donkonserv” a Ministerului industriei alimentare al RSFSR, districtul Semikarakorsk din regiunea Rostov | 17.03 . 1981 | [HS 164] |
207 | Antonov Konstantin Fedorovich | 1928 - ???? | Maistru de mecanici-reparatori ai Uzinei de turnare a aluminiului Mtsensk a Uzinei de automobile din Moscova numită după I. A. Likhachev (Asociația de producție ZIL) a Ministerului URSS al Industriei Auto, Regiunea Oryol | 27.04 . 1976 | [HS 165] |
208 | Antonov Mihail Nikolaevici [1] | 1917 - ???? | Link fermă colectivă "New Way" districtul Volzhsky din regiunea Kuibyshev | 30.04 . 1966 | |
209 | Antonov Nikolai Ivanovici | 25.12.1927 - 30.12.1999 | Lucrător al Uzinei de Inginerie Mecanică Experimentală a Asociației de Cercetare și Producție „Energie” a Ministerului Ingineriei Mecanice Generale al URSS, Regiunea Moscova | 08.02 . 1982 | |
210 | Antonov Oleg Konstantinovici | 02/07/1906 - 04/04/1984 | Proiectant general al Uzinei Experimentale Sindicate de Stat Nr. 473 a Ministerului Industriei Aviatice al URSS, munți. Kiev | 05.02 . 1966 | [HS 166] |
211 | Antonov Pavel Tihonovici | 20.12.1904 - 01.10.1980 | Prim-secretar al comitetului districtual Tsyurupinsky al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Pavlodar | 11.01 . 1957 | [HS 167] |
212 | Antonov Petr Zaharovich | 03.09.1913 - 19.04.1968 | Director de sucursală al fermei de stat Bolshemurtinsky din districtul Bolshemurtinsky din teritoriul Krasnoyarsk | 23.06 . 1966 | [HS 168] |
213 | Antonov Serghei Anatolievici | 25.09.1914 - 21.01.2000 | Lăcătușul Uzinei Electromecanice din Moscova numit după Vladimir Ilici de la Ministerul Industriei Electrotehnice al URSS | 08.08 . 1966 | [HS 169] |
214 | Antonov Yuri Stepanovici | 03.06.1937 - 26.11.2010 | Sofer de testare al asociației de producție „ Uzina Kirov ” a Ministerului Industriei Apărării din URSS, munți. Leningrad | 08.10 . 1975 | [HS 170] |
215 | Antonova Alexandra Guryevna | 1909-2001 | Link fermă colectivă „Primul Mai” districtul numit după Lazo, Teritoriul Khabarovsk | 12.09 . 1949 | [HS 171] |
216 | Antonova Bronislava Petrovna | 1923 - ???? | Lăptatoarea fermei colective Mayak, districtul Dunaevets , regiunea Hmelnytsky | 06.09 . 1973 | |
217 | Antonova Ekaterina Timofeevna | 25.10.1928 - 09.12.2020 | Șeful fermei de lapte a fermei colective numită după Karl Liebknecht, districtul Belyaevsky , regiunea Odesa | 22.03 . 1966 | [HS 172] |
218 | Antonova Maria Borisovna | 18.07.1915 - 26.03.1984 | Lăptăriță la ferma de stat de reproducție a laptelui „Karavaevo” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Kostroma din regiunea Kostroma | 12.07 . 1949 | [HS 173] |
219 | Antonovski Evgheni Andreevici | 1929 - 06.04.2019 | Maistru al instalatorilor departamentului de construcții și instalare nr. 2 al trustului nr. 4 Glavarkhangelskstroy al Ministerului Construcțiilor Industriale al URSS, munți. Novodvinsk, regiunea Arhangelsk | 08.01 . 1974 | [HS 174] |
220 | Antonyuk Dmitri Lukyanovich [1] | 1907 - ???? | Maistru al brigadei complexe a departamentului de construcție și instalare „Odessaenergo” al Consiliului Economic din Odesa | 09.08 . 1958 | |
221 | Antonyuk Ivan Grigorievich [1] | 1919 - ???? | Combinator al fermei colective numită după Vatutin, districtul Rozhishchensky , regiunea Volyn | 23.06 . 1966 | |
222 | Antosik Iakov Ivanovici | 1903 - ???? | Președintele fermei colective „Plugul roșu” din districtul Berezovsky din teritoriul Krasnoyarsk | 01.06 . 1949 | [HS 175] |
223 | Antokhin Viktor Nikolaevici | 25.06.1929 - 13.05.2010 | Ferma de legătură „Urupsky” districtul Novokubansky din teritoriul Krasnodar | 23.06 . 1966 | [HS 176] |
224 | Antoșkin Alfred Vasilievici | 31.05.1935 - 11.08.2012 | Căpitanul navei de pescuit „Vkradchivy” al Asociației de producție Magadan a industriei pescuitului din cadrul Ministerului Pescuitului al URSS | 04.07 . 1986 | [HS 177] |
225 | Antoșkin Evgheni Porfirevici | 1932 - ???? | Maistru al șoferilor de excavator al uzinei de concentrare Sokolovsko-Sarbay a Ministerului Metalurgiei Feroase al URSS, regiunea Kustanai | 30.03 . 1971 | [HS 178] |
226 | Antoshuk Roman Fomich [14] | 15/05/1925 - 02/07/2005 | Unități de tunelerie ale minei Mayak a Uzinei Miniere și Metalurgice Norilsk numite după A.P. Zavenyagin de la Ministerul Metalurgiei Neferoase al URSS, Teritoriul Krasnoyarsk | 29.12 . 1973 | [HS 179] |
227 | Antropov Alexei Ivanovici | 29.09.1924 - 19.02.1996 | Senior Apparatchik al Combinatului Chimic Voskresensky numit după V.V. Kuibyshev, Ministerul Industriei Chimice al URSS, Regiunea Moscova | 28.05 . 1966 | [GS 180] |
228 | Antropov Petr Yakovlevici | 03.10.1905 - 23.06.1979 | Ministrul Geologiei și Protecției Subsolului al URSS , munți. Moscova | 04.01 . 1954 | [HS 181] |
229 | Antropova Olga Ivanovna [15] | 1922 - ???? | Ferma colectivă Link numită după cel de-al 18-lea congres al partidului din districtul Verkhubinsky din regiunea Kazahstanului de Est | 20.05 . 1949 | [HS 182] |
230 | Antufiev Alexander Fedorovici | 19.11.1926 - 21.02.2010 | Colaborator al întreprinderii din industria lemnului Velsk a Ministerului Pădurilor și Industriei Prelucrării Lemnului din URSS, regiunea Arhangelsk | 07.05 . 1971 | [HS 183] |
231 | Antiuhov Alexandru Ivanovici | 1915 - ???? | Conducătorul de locomotivă Orenburg al căii ferate Orenburg, regiunea Orenburg | 01.08 . 1959 | [HS 184] |
232 | Antiuhov Pavel Nikolaevici | 19.05.1907 - 24.09.1984 | Maistru al brigăzii de creștere pe câmp a fermei de stat de creștere a oilor Khakassky, districtul Ust-Abakan, regiunea autonomă Khakass | 08.03 . 1949 | [HS 185] |
233 | Anurova Antonina Yakovlevna | 06.05.1918 - 26.02.2002 | Turner al fabricii „Ryazselmash” a Consiliului Economic din Ryazan | 07.03 . 1960 | [HS 186] |
234 | Anufriev Georgy Ivanovich [1] | gen. 1940 | Montator al Uzinei de Aviație Kuibyshev a Ministerului Industriei Aviației al URSS | 26.03 . 1979 | |
235 | Anufriev Ivan Karpovici | 05/03/1914 - 05/12/1993 | Director al fermei de păsări Kansky din districtul Kansky din teritoriul Krasnoyarsk | 22.03 . 1966 | [HS 187] |
236 | Anufriev Nikolai Ivanovici | 22.05.1934 - 01.03.2009 | Operator de mașini al fermei de stat „Terpilitsy” districtul Volosovsky din regiunea Leningrad | 15.12 . 1972 | [HS 188] |
237 | Anufrieva Alexandra Dmitrievna | 30.08.1923 - 26.06.1996 | Ferma de porci a fermei de stat Gorkovsky, districtul Teplo-Ogaryovsky, regiunea Tula | 08.04 . 1971 | |
238 | Anufrieva Olga Sergheevna | gen. 11/06/1925 | Cutter la Fabrica de încălțăminte Kiev nr. 6 a Ministerului Industriei Ușoare din RSS Ucraineană | 09.06 . 1966 | |
239 | Anufrienko Vasily Nikiforovici | 1900-1958 | Păstor senior al fermei colective numită după Stalin, districtul Stepnovsky , regiunea Astrakhan | 22.08 . 1950 | [HS 189] |
240 | Anuchin Afanasy Fedorovich [16] | 18.01.1906 - 05.01.1967 | Director al Fermei de stat Cherepanovsky a cerealelor din districtul Cherepanovsky din regiunea Novosibirsk | 11.01 . 1957 | [HS 190] |
241 | Anuchin Gennady Fedorovich [17] | 01.09.1932 - 20.08.1999 | Fierarul uzinei de excavatoare Voronezh numit după Comintern al Ministerului Construcțiilor, Drumurilor și Ingineriei Municipale al URSS | 20.04 . 1971 | [HS 191] |
242 | Anchakov Dmitri Mihailovici [1] | 1927 - 15.02.1969 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei colective „Rodina” din districtul sovietic din regiunea Kursk | 23.06 . 1966 | |
243 | Ancherbak Fedor Grigorievici | 1918 - ???? | Maistru al Fermei de Stat Urek a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Makharadzevsky al RSS Georgiei | 05.07 . 1949 | [HS 192] |
244 | Anşakov Ghenadi Petrovici | gen. 14.06.1937 | Prim-adjunct proiectant general al Centrului de Cercetare și Producție de Stat pentru Rachete și Spațiu „TsSKB-Progress” al Ministerului Ingineriei Mecanice Generale al URSS, munți. Kuibyshev | 11.10 . 1983 | [HS 193] |
245 | Anşakov Ivan Iakovlevici | 1930-1993 | Șofer de excavator al unei coloane mobile mecanizate nr. 26 a trustului Sevvodstroy al șefului Strakhanrisstroy al Ministerului Recuperării Terenurilor și Resurselor de Apă al RSFSR, Regiunea Astrakhan | 08.04 . 1971 | [HS 194] |
246 | Anshukov Vladimir Afanasievici | 02.12.1925—21.11.2012 | Maistru al echipei complexe de asamblare a Întreprinderii de Construcții de Mașini de Nord a Ministerului Industriei Navale din URSS, munți. Severodvinsk, regiunea Arhangelsk | 30.03 . 1970 | [HS 195] |
247 | Anyeva Gurbangul | 1925 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Telman, districtul Leninsky , regiunea Tashauz | 30.07 . 1951 | [HS 196] |
248 | Anyukhovskaya Alexandra Antonovna | 31.08.1920 - ???? | Lăptatoare la ferma de stat comunistă, raionul Goretsky , regiunea Mogilev | 22.03 . 1966 | [HS 197] |
Tabel de navigație | |
---|---|
"DAR" | Abaev — Avşalumov |
Agha Dadash - Akyniyazov | |
Alabugina - Alyamkina | |
Amadaliev - Anyukhovskaya | |
Apaykov - Asiutchenko | |
Atabaev - Ayauskaite |
Eroii Muncii Socialiste pe site-ul „ Eroii țării ”
Eroii muncii socialiste | ||
---|---|---|