Campionatul canadian de curling masculin din 1951 | |
---|---|
Engleză 1951 Macdonald Brier | |
Oraș | Halifax |
Arenă | Dalhousie Memorial Arena |
data | 6 - 10 martie 1951 |
Prezența | 17.000 [1] |
Câştigător | Nova Scoția (al doilea titlu) |
Clubul de curling | Kentville CC (Kentville) |
Ocolire | Don Oiler |
Al treilea | George Hanson |
Al doilea | Frederick Dyke |
Primul | Wallace Knock |
Finalist | Columbia Britanică (Alf Chesser) |
locul 3 | Saskatchewan (John Franklin) |
19501952 |
Campionatul canadian de curling masculin din 1951 ( ing. 1951 Macdonald Brier ) a avut loc la Halifax , Nova Scoția , între 6 și 10 martie 1951 . [2] Turneul a avut loc pentru a 22-a oară. În provincia Nova Scoția și orașul Halifax, campionatul a avut loc pentru prima dată.
La turneu au participat 11 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei . Pentru prima dată, o echipă care reprezintă provincia Newfoundland a luat parte la campionat . Acest număr și listă de echipe au supraviețuit până la campionatul din 1975 , când echipa combinată a Teritoriilor de Nord-Vest și a Teritoriului Yukon a fost adăugată acestor 11 echipe .
Campioana a fost (pentru a 2-a oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Nova Scoția (pentru echipa condusă de skip Don Oyler, aceasta a fost prima victorie). Echipa care reprezintă provincia Columbia Britanică (skip Alf Chesser) a câștigat medaliile de argint, echipa care reprezintă provincia Saskatchewan (skip John Franklin) a câștigat medaliile de bronz.
Echipele se joacă între ele într-un sistem round robin . Dacă echipele care concurează pentru oricare dintre primele trei locuri au același număr de victorii, se ține un meci suplimentar ( tie-break ) între ele.
Meciurile se joacă în 12 finaluri .
În acest campionat, după etapa circulară, locul doi cu 7 victorii și 3 înfrângeri a fost împărțit de trei echipe. Între ele, în locul tie-break-ului obișnuit, s-au desfășurat două meciuri suplimentare, ca un tie-break în două runde, conform sistemului olimpic „incomplet” : mai întâi, două echipe alese prin tragere la sorți au jucat un meci „turn 1” între ei înșiși, iar apoi câștigătorul semifinalei s-a întâlnit cu echipa a treia în meciul din turul 2.
Echipă | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | Club |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | William Gray | Glenn Gray | John Ferry | Warren Scott | Granit CC ( Edmonton ) |
British Columbia | Alf Chesser | John J Cameron | Maxwell Gordon | Harry Rothery | Trail CC (Trail) |
Quebec | Merle Thomas | Jean Paul Bonneville | Augustus Peppard | Albert Randall | Sigma CC ( Val-d'Or ) |
Manitoba | Roy Forsythe | Lawrence Stewart | Alixter McDiairmid | Arthur Meers | Strathcona CC ( Winnipeg ) |
Nova Scotia | Don Oiler | George Hanson | Frederick Dyke | Wallace Knock | Kentville CC (Kentville) |
New Brunswick | Nicolae Thibodeau | Huntley Ferguson | Charles McArdle | John E Cameron | Bathurst CC ( Bathurst ) |
Newfoundland | Thomas Hallett | Claude Hall | Frederick Wylie | Edmund Hiscock | Sf. Johns CC ( St. John's ) |
Ontario | Gordon Campbell | Stanley Jones | Reginald Mooney | Colin Campbell | The Granite Club ( Toronto ) |
Insula Prințul Eduard | Frank Acorn | John Squarebriggs | William MacNeill | Melvin Jenkins | Charlottetown CC ( Charlottetown ) |
Saskatchewan | John Franklin | Clifford Annabel | George Heartwell | Harold Lloyd | Rosetown CC (Rosetown) |
Ontario de Nord | Walter Johnstone | Arnold Boyd | Walter Flowers | William Mackay | Copper Cliff CC ( Sudbury ) |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 | A11 | LA | P | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Alberta | * | 11:13 | 9:7 | 12:7 | 6:16 | 10:8 | 11:4 | 13:7 | 12:6 | 6:7 | 8:9 | 6 | patru | 5 |
A2 | British Columbia | 13:11 | * | 20:9 | 9:15 | 5:10 | 14:6 | 14:6 | 10:11 | 13:5 | 12:7 | 12:9 | 7 | 3 | 2 |
A3 | Quebec | 7:9 | 9:20 | * | 9:10 | 6:8 | 9:15 | 14:5 | 7:8 | 13:7 | 4:10 | 14:7 | 3 | 7 | 9 |
A4 | Manitoba | 7:12 | 15:9 | 10:9 | * | 7:12 | 16:10 | 17:8 | 10:8 | 14:13 | 8:10 | 14:7 | 7 | 3 | 2 |
A5 | Nova Scotia | 16:6 | 10:5 | 8:6 | 12:7 | * | 13:4 | 12:4 | 9:7 | 14:7 | 11:9 | 9:5 | zece | 0 | unu |
A6 | New Brunswick | 8:10 | 6:14 | 15:9 | 10:16 | 4:13 | * | 15:7 | 12:8 | 11:12 | 7:17 | 10:15 | 3 | 7 | 7 |
A7 | Newfoundland | 4:11 | 6:14 | 5:14 | 8:17 | 4:12 | 7:15 | * | 10:12 | 5:12 | 5:15 | 12:10 | unu | 9 | unsprezece |
A8 | Ontario | 7:13 | 11:10 | 8:7 | 8:10 | 7:9 | 8:12 | 12:10 | * | 13:12 | 9:8 | 11:10 | 6 | patru | 6 |
A9 | Insula Prințul Eduard | 6:12 | 5:13 | 7:13 | 13:14 | 7:14 | 12:11 | 12:5 | 12:13 | * | 11:13 | 10:12 | 2 | opt | zece |
A10 | Saskatchewan | 7:6 | 7:12 | 10:4 | 10:8 | 9:11 | 17:7 | 15:5 | 8:9 | 13:11 | * | 13:6 | 7 | 3 | 2 |
A11 | Ontario de Nord | 9:8 | 9:12 | 7:14 | 7:14 | 5:9 | 15:10 | 10:12 | 10:11 | 12:10 | 6:13 | * | 3 | 7 | opt |
Runda 1 (învins - locul 4) |
Runda 2 (câștigător - locul 2, învins - locul 3) | |||||||||||||||||||||
British Columbia | opt | |||||||||||||||||||||
Saskatchewan | 0 | |||||||||||||||||||||
Saskatchewan | 9 | |||||||||||||||||||||
Manitoba | 7 | |||||||||||||||||||||
Loc | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Nova Scotia | Don Oiler | zece | zece | 0 | |
British Columbia | Alf Chesser | unsprezece | opt | 3 | |
Saskatchewan | John Franklin | 12 | opt | patru | |
patru | Manitoba | Roy Forsythe | unsprezece | 7 | patru |
5 | Alberta | William Gray | zece | 6 | patru |
6 | Ontario | Gordon Campbell | zece | 6 | patru |
7 | New Brunswick | Nichols Thibodeau | zece | 3 | 7 |
opt | Ontario de Nord | Walter Johnstone | zece | 3 | 7 |
9 | Quebec | Merle Thomas | zece | 3 | 7 |
zece | Insula Prințul Eduard | Frank Acorn | zece | 2 | opt |
unsprezece | Newfoundland | Thomas Hallett | zece | unu | 9 |
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |