Campionatul canadian de curling masculin din 2004 | |
---|---|
2004 Nokia Brier | |
Oraș | Saskatoon ( Saskatchewan ) |
Arenă | Locul Saskatchewan |
data | 6 - 14 martie 2004 |
Prezența | 238,129 |
Câştigător | Nova Scoția (al treilea titlu) |
Clubul de curling | Mayflower CC, Halifax |
Ocolire | Mark Daisy |
Al treilea | Bruce Lons |
Al doilea | Rob Harris |
Primul | Andrew Gibson |
De rezervă | Matthew Harris |
Antrenor | Peter Corcam |
Finalist | Alberta (Randy Furby) |
20032005 |
Campionatul canadian de curling masculin 2004 ( ing. 2004 Nokia Brier ) a avut loc la Saskatoon , Saskatchewan , în perioada 6 - 14 martie 2004 . [1] Turneul a avut loc pentru a 75-a oară. În Saskatchewan, campionatul a avut loc pentru a 8-a oară, în Saskatoon - pentru a 5-a oară.
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; English Team Canada ) la Campionatele Mondiale din 2004 , care au avut loc în aprilie 2004 la Gävle ( Suedia ).
La turneu au participat 12 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (a treia oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Nova Scoția (pentru echipa skip -ului Mark Daisy a fost prima victorie), care a câștigat în finală împotriva echipei care reprezintă provincia Alberta ( sări peste Randy Furby ).
Acesta a fost ultimul campionat care a prezentat Nokia ca sponsor principal al titlului . De la următorul campionat , numele a indicat un nou sponsor de titlu - Tim Hortons Inc. [2]
La prima, faza grupelor, echipele joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Cele mai bune patru echipe din faza grupelor trec în etapa a doua, playoff-ul , unde joacă conform sistemului Page : cele mai bune două echipe de la sfârșitul fazei grupelor joacă un meci pentru intrarea directă în finală (playoff 1). ). Echipele a 3-a și a 4-a joacă pentru a ajunge în semifinale (play-off-2). În semifinale se întâlnesc învinsul primului meci și câștigătorul celui de-al doilea meci. În finală, medaliile de aur sunt disputate de câștigătorii play-off-ului 1 și semifinalelor. Nu există meci pentru locul 3.
Alberta | British Columbia | Quebec | |
---|---|---|---|
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
David Nedokhin Randy Furby Scott Pfeifer Marsilia Rock Dan Golovaychuk Brian Moore Avonair CC, Edmonton |
Jay Peachey Ron Leech Kevin Recksiedler Brad Fenton Jamie Smith Jock Tire Royal City CC, New Westminster |
Daniel Lafleur Steeve Gagnon Jean-Sébastien Roy Maurice Cayouette Serge Friolet . CC Rosemère, Rosemère |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Brent Scales Gord Hardy Grant Spicer Todd Trevellyan Doug Harrison John Halston Swan River CC, Swan River |
Mark Daisy Bruce Lons Rob Harris Andrew Gibson Matthew Harris Peter Corkham Mayflower CC, Halifax |
Russ Howard James Grattan Marc LeCocq Grant Odishow Steve Howard Dean Grattan Beaver CC, Moncton |
Newfoundland și Labrador | Ontario | Insula Prințul Eduard | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Brad Gushu Mark Nichols Jamie Korab Mark Ward Mike Adam Jeff Thomas Bally Haly G&CC, St. John's |
Mike Harris John Baza Phil Loevenmark Trevor Wall Ross Scarrow Larry Snow Oakville CC, Oakville |
Mike Gaudet Evan Sullivan Craig Arsenault Sean Ledgerwood Rod MacDonald Allan Ledgerwood Silver Fox C&YC, Summerside |
Saskatchewan | Ontario de Nord | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | |
Al 4 -lea 3 -a al 2- lea primul antrenori de rezervă |
Bruce Korte Clint Dieno Roger Korte Roy Galonowski Darrell McKee Gene Friesen Muenster CC, Muenster |
Rob Gordon Brian Fawcett Steve Burnett Jeramie Landry Larry Carr . Cobalt-Haileybury CC, Haileybury |
Brian Wasnea Pat Molloy Bruce Hunt Kevin Sumner Clarence Jack . Whitehorse CC, Whitehorse |
( săriturile sunt îngroșate; datele antrenorului sunt preluate din [3] )
Orele de început ale meciului sunt date în UTC−6 .
Clasament după sfârșitul fazei grupelor
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Nova Scotia | Mark Daisy | * | 8:7 | 4:8 | 6:5 | 6:5 | 4:3 | 7:6 | 9:3 | 10:4 | 9:3 | 9:4 | 9:5 | zece | unu |
2 | Alberta | Randy Furby | 7:8 | * | 10:3 | 8:7 | 7:3 | 7:5 | 8:7 | 9:3 | 6:4 | 9:2 | 6:5 | 12:6 | zece | unu |
3 | Newfoundland și Labrador | Brad Gushu | 8:4 | 3:10 | * | 8:1 | 5:8 | 5:10 | 5:4 | 11:3 | 7:2 | 10:8 | 14:10 | 9:2 | opt | 3 |
patru | British Columbia | Jay Peachey | 5:6 | 7:8 | 1:8 | * | 8:7 | 6:5 | 2:7 | 7:2 | 8:6 | 9:7 | 6:2 | 8:6 | 7 | patru |
5 | New Brunswick | Russ Howard | 5:6 | 3:7 | 8:5 | 7:8 | * | 9:8 | 6:5 | 4:5 | 8:4 | 8:7 | 7:6 | 9:5 | 7 | patru |
6 | Ontario | Mark Harris | 3:4 | 5:7 | 10:5 | 5:6 | 8:9 | * | 9:10 | 11:3 | 9:5 | 8:2 | 6:4 | 10:3 | 6 | 5 |
7 | Saskatchewan | Bruce Korte | 6:7 | 7:8 | 4:5 | 7:2 | 5:6 | 10:9 | * | 10:3 | 5:11 | 6:7 | 9:5 | 11:6 | 5 | 6 |
opt | Ontario de Nord | Rob Gordon | 3:9 | 3:9 | 3:11 | 2:7 | 5:4 | 3:11 | 3:10 | * | 12:4 | 9:6 | 10:9 | 8:7 | 5 | 6 |
9 | Manitoba | Brent Scales | 4:10 | 4:6 | 2:7 | 6:8 | 4:8 | 5:9 | 11:5 | 4:12 | * | 5:4 | 3:9 | 10:3 | 3 | opt |
zece | Quebec | Daniel Lafleur | 3:9 | 2:9 | 8:10 | 7:9 | 7:8 | 2:8 | 7:6 | 6:9 | 4:5 | * | 9:4 | 9:4 | 3 | opt |
unsprezece | Insula Prințul Eduard | Mike Gaudet | 4:9 | 5:6 | 10:14 | 2:6 | 6:7 | 4:6 | 5:9 | 9:10 | 9:3 | 4:9 | * | 8:4 | 2 | 9 |
12 | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Brian Wasnea | 5:9 | 6:12 | 2:9 | 6:8 | 5:9 | 3:10 | 6:11 | 7:8 | 3:10 | 4:9 | 4:8 | * | 0 | unsprezece |
12 martie, ora 9:00
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (Peachey) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
New Brunswick (Howard) | 0 | unu | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 5 |
Sfert de finala | semi finala | Finala | |||||||||||
unu | Nova Scotia | 6 | |||||||||||
2 | Alberta | zece | 2 | Alberta | 9 | ||||||||
unu | Nova Scotia | 7 | unu | Nova Scotia | zece | ||||||||
patru | British Columbia | patru | |||||||||||
3 | Newfoundland și Labrador | 5 | |||||||||||
patru | British Columbia | 7 |
De obicei, sferturile de finală 3 v 4 se joacă prima din două sferturi de finală, dar anul acesta, din cauza tiebreak-ului disputat în aceeași zi cu sferturile de finală, sferturile de finală 1 v4 s-au jucat primul. 2".
Prima echipa vs a 2-a
12 martie, ora 13:30
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Dacey) | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Alberta (Furby) | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 0 | patru | 0 | 3 | X | zece |
Echipa a 3-a vs a 4-a
12 martie, ora 18:30
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Newfoundland și Labrador (Gushu) | unu | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Columbia Britanică (Peachey) | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 2 | unu | 7 |
13 martie, ora 13:00
Site-ul B | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Dacey) | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 3 | 0 | X | 7 |
Columbia Britanică (Peachey) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | 0 | unu | X | patru |
14 martie, ora 18:00
Site B [4] | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Nova Scoția (Dacey) | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | zece |
Alberta (Furby) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | unu | 0 | unu | 0 | 9 |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Nova Scotia | Mark Daisy | paisprezece | unsprezece | 3 | |
Alberta | Randy Furby | 13 | unsprezece | 2 | |
British Columbia | Jay Peachey | paisprezece | 9 | 5 | |
patru | Newfoundland și Labrador | Brad Gushu | 12 | opt | patru |
5 | New Brunswick | Russ Howard | 12 | 7 | 5 |
6 | Ontario | Mike Harris | unsprezece | 6 | 5 |
7 | Saskatchewan | Bruce Korte | unsprezece | 5 | 6 |
opt | Ontario de Nord | Rob Gordon | unsprezece | 5 | 6 |
9 | Manitoba | Brent Scales | unsprezece | 3 | opt |
zece | Quebec | Daniel Lafleur | unsprezece | 3 | opt |
unsprezece | Insula Prințul Eduard | Mike Gaudet | unsprezece | 2 | 9 |
12 | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Brian Wasnea | unsprezece | 0 | unsprezece |
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile turneului, se determină două echipe la fiecare poziție: cel mai bun jucător este inclus în prima echipă, al doilea în rating - în clasament. secundă [5] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul | |
---|---|---|---|---|
unu | Brad Gushu | Randy Furby | Scott Pfeifer | Marsilia Roque |
2 | Mark Daisy | Mark Nichols | Jamie Korab | Grant Odishow |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
( Premiul pentru cel mai valoros jucător numit după Hector Gervais )
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |