Campionatul canadian de curling masculin din 1994 | |
---|---|
1994 Labat Brier | |
Oraș | Red Deer ( Alberta ) |
Arenă | Centrium |
data | 5 - 13 martie 1994 |
Prezența | 130.625 |
Câştigător | Columbia Britanică (al treilea titlu) |
Clubul de curling | Kelowna CC, Kelowna |
Ocolire | Rick Folk |
Al treilea | Pat Ryan |
Al doilea | Bert Gretzinger |
Primul | Jerry Richard |
De rezervă | Ron Steinhauer |
Finalist | Ontario (Russ Howard) |
locul 3 | Manitoba (Dave Smith) |
19931995 |
Campionatul canadian de curling masculin din 1994 ( ing. 1994 Labatt Brier ) a avut loc la Red Deer , Alberta , între 5 și 13 martie 1994 . [1] Turneul a avut loc pentru a 65-a oară. În Alberta, campionatul a avut loc pentru a 7-a oară, în Red Deer - pentru prima oară.
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; English Team Canada ) la Campionatul Mondial din 1994 , care a avut loc în aprilie 1994 la Oberstdorf ( Germania ).
La turneu au participat 12 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (a treia oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Columbia Britanică (pentru echipa skip Rick Faulk a fost a 2-a victorie), învingând în finală împotriva echipei care reprezintă provincia Ontario (skip). Russ Howard ). Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia Manitoba (săriți Dave Smith).
La prima, faza grupelor, echipele joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Primele trei echipe din faza grupelor trec în etapa a doua, playoff-ul , unde joacă conform sistemului olimpic incomplet : în primul rând, echipele care au ocupat locurile 2 și 3 în faza grupelor se întâlnesc în semifinale. Învinsul din semifinale ocupă locul 3 la general. În finală, câștigătorul semifinalei întâlnește echipa care a ocupat locul 1 în faza grupelor.
Alberta | British Columbia | Quebec | |
---|---|---|---|
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Ed Lukovic Fred Maxie Dan Petryk Steve Petryk John Ferguson Glencoe CC, Calgary |
Rick Faulk Pat Ryan Bert Gretzinger Jerry Richard Ron Steinhauer Kelowna CC, Kelowna |
Ghislain Doyon Jean-Yves Lemay Jean Maurice Martin Gervais Serge Rocheleau CC Amos, Amos |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Dave Smith Peter Nicholls Scott Grant Charlie Salina Dave Nicholls St. Vital CC, Winnipeg |
Alan O'Leary Jim Walsh Steve Johnston Steve Piggott Stuart MacLean Dartmouth CC, Dartmouth |
Brian Dobson Charlie Sullivan Jr. Andrew Buckle Dan Philip Gary Dobson Thistle-St. Andrews CC, Sfântul Ioan |
Newfoundland și Labrador | Ontario | Insula Prințul Eduard | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Mark Noseworthy Frank O'Driscoll Rob Thomas Eugene Trickett Peter Hollett John's CC, St. John 's |
Russ Howard Glenn Howard Wayne Mido Peter Korner Larry Merkley Penetanguishene CC, Penetanguishene |
Mike Gaudet Eddie MacKenzie Tyler Harris Craig Arsenault Daryell Nowlan Charlottetown CC, Charlottetown |
Saskatchewan | Ontario de Nord | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Doug Harcourt Kevin Kalthoff Greg Harcourt Brian Wempe Lyle Muyres Quill Lake CC, Quill Lake |
Scott Patterson Phil Loevenmark John McClelland Wayne Lowe Rob Abrams Granit CC, North Bay |
Robert Andrews Clinton Abel Alfred Feldman Wayne Lewis Gordon Moffatt Atlin CC, Atlin |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Clasament după sfârșitul fazei grupelor
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | British Columbia | Rick Folk | * | 5:4 | 6:5 | 7:2 | 6:4 | 7:6 | 3:5 | 9:3 | 8:7 | 7:1 | 9:4 | 10:5 | zece | unu |
2 | Manitoba | Dave Smith | 4:5 | * | 1:8 | 10:4 | 7:5 | 7:6 | 7:3 | 8:3 | 9:6 | 8:4 | 7:3 | 8:5 | 9 | 2 |
3 | Ontario | Russ Howard | 5:6 | 8:1 | * | 8:5 | 11:3 | 6:8 | 4:3 | 8:4 | 5:6 | 11:6 | 7:4 | 7:4 | opt | 3 |
patru | Ontario de Nord | Scott Patterson | 2:7 | 4:10 | 5:8 | * | 8:4 | 4:5 | 6:3 | 6:3 | 8:5 | 8:7 | 5:2 | 9:8 | 7 | patru |
5 | Newfoundland și Labrador | Mark Noseworthy | 4:6 | 5:7 | 3:11 | 4:8 | * | 10:3 | 4:3 | 10:6 | 8:6 | 11:8 | 8:4 | 6:3 | 7 | patru |
6 | Alberta | Ed Lukovic | 6:7 | 6:7 | 8:6 | 5:4 | 3:10 | * | 9:5 | 4:7 | 7:6 | 2:6 | 4:8 | 7:5 | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Brian Dobson | 5:3 | 3:7 | 3:4 | 3:6 | 3:4 | 5:9 | * | 4:3 | 5:1 | 4:3 | 9:6 | 8:9 | 5 | 6 |
opt | Quebec | Ghislain Doyon | 3:9 | 3:8 | 4:8 | 3:6 | 6:10 | 7:4 | 3:4 | * | 5:4 | 6:5 | 6:5 | 7:6 | 5 | 6 |
9 | Saskatchewan | Doug Harcourt | 7:8 | 6:9 | 6:5 | 5:8 | 6:8 | 6:7 | 1:5 | 4:5 | * | 7:5 | 9:1 | 5:8 | 3 | opt |
zece | Nova Scotia | Alan O'Leary | 1:7 | 4:8 | 6:11 | 7:8 | 8:11 | 6:2 | 3:4 | 5:6 | 5:7 | * | 7:4 | 10:6 | 3 | opt |
unsprezece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Robert Andrews | 4:9 | 3:7 | 4:7 | 2:5 | 4:8 | 8:4 | 6:9 | 5:6 | 1:9 | 4:7 | * | 7:5 | 2 | 9 |
12 | Insula Prințul Eduard | Mike Gaudet | 5:10 | 5:8 | 4:7 | 8:9 | 3:6 | 5:7 | 9:8 | 6:7 | 8:5 | 6:10 | 5:7 | * | 2 | 9 |
semi finala | Finala | |||||||||||||||||||||
unu | British Columbia | opt | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario | 5 | ||||||||||||||||||||
2 | Manitoba | 3 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario | 6 | ||||||||||||||||||||
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Manitoba (Smith) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Ontario (Howard) | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | unu | X | 6 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (folk) | unu | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | unu | 0 | unu | X | opt |
Ontario (Howard) | 0 | unu | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | unu | 0 | X | 5 |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
British Columbia | Rick Folk | 12 | unsprezece | unu | |
Ontario | Russ Howard | 13 | 9 | patru | |
Manitoba | Dave Smith | 12 | 9 | 3 | |
patru | Ontario de Nord | Scott Patterson | unsprezece | 7 | patru |
5 | Newfoundland și Labrador | Mark Noseworthy | unsprezece | 7 | patru |
6 | Alberta | Ed Lukovic | unsprezece | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Brian Dobson | unsprezece | 5 | 6 |
opt | Quebec | Ghislain Doyon | unsprezece | 5 | 6 |
9 | Saskatchewan | Doug Harcourt | unsprezece | 3 | opt |
zece | Nova Scotia | Alan O'Leary | unsprezece | 3 | opt |
unsprezece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Robert Andrews | unsprezece | 2 | 9 |
12 | Insula Prințul Eduard | Mike Gaudet | unsprezece | 2 | 9 |
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile etapei circulare, la fiecare poziție se determină echipa „toate vedetele” [2] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul |
---|---|---|---|
Rick Folk | Pat Ryan | Wayne Mido | Peter Korner |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |