Campionatul canadian de curling masculin din 1993 | |
---|---|
1993 Labat Brier | |
Oraș | Ottawa ( Ontario ) |
Arenă | Centrul Civic Ottawa |
data | 6 - 14 martie 1993 |
Prezența | 130.076 |
Câştigător | Ontario (8 titluri) |
Clubul de curling | Penetanguishene CC, Penetanguishene |
Ocolire | Russ Howard |
Al treilea | Glenn Howard |
Al doilea | Wayne Mido |
Primul | Peter Korner |
De rezervă | Larry Merkley |
Finalist | Columbia Britanică (Rick Faulk) |
locul 3 | Ontario de Nord (Rick Lang) |
19921994 |
Campionatul canadian de curling masculin din 1993 ( ing. 1993 Labatt Brier ) a avut loc la Ottawa , Ontario , între 6 și 14 martie 1993 . [1] Turneul a avut loc pentru a 64-a oară. În Ontario, campionatul a avut loc pentru a 27-a oară, la Ottawa - pentru a 2-a oară.
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; English Team Canada ) la Campionatele Mondiale din 1993 , care au avut loc în martie și aprilie 1993 la Geneva ( Elveția ).
La turneu au participat 12 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (a 8-a oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Ontario (pentru echipa skip -ului Russ Howard a fost a 2-a victorie), învingând în finală împotriva echipei reprezentând provincia British Columbia (skip Rick Folk ). Medalia de bronz a fost câștigată de echipa care reprezintă provincia Ontario de Nord (skip Rick Lang ).
La prima, faza grupelor, echipele joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Primele trei echipe din faza grupelor trec în etapa a doua, playoff-ul , unde joacă conform sistemului olimpic incomplet : în primul rând, echipele care au ocupat locurile 2 și 3 în faza grupelor se întâlnesc în semifinale. Învinsul din semifinale ocupă locul 3 la general. În finală, câștigătorul semifinalei întâlnește echipa care a ocupat locul 1 în faza grupelor.
Alberta | British Columbia | Quebec | |
---|---|---|---|
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Greg Ferster Kelly Kijewski Calvin Schiewe Rich Hipkin Randy Olson Leduc CC, Leduc |
Rick Faulk Pat Ryan Bert Gretzinger Jerry Richard Ron Steinhauer Kelowna CC, Kelowna |
Pierre Charette Daniel Lemery Don Westphal Louis Biron Eric Carriere Buckingham CC, Buckingham |
Manitoba | Nova Scotia | New Brunswick | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Vic Peters Dan Carey Chris Neufeld Don Rudd John Loxton Granit CC Winnipeg |
Alan O'Leary Bob LeClair Steve Johnston Steve Piggott Stuart MacLean Dartmouth CC, Dartmouth |
Mike Kennedy Brad Fitzherbert Mark Lecocq Dave Coster Gordie McGugan Edmundston CC Edmundston |
Newfoundland și Labrador | Ontario | Insula Prințul Eduard | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Gary Oke Don Ryan Rob Thomas Gary Rowe Terry Oke Rec Plex, Corner Brook |
Russ Howard Glenn Howard Wayne Mido Peter Korner Larry Merkley Penetanguishene CC, Penetanguishene |
Robert Campbell Peter Gallant Mark O'Rourke Mark Butler Peter MacDonald Charlottetown CC, Charlottetown |
Saskatchewan | Ontario de Nord | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | |
al patrulea treilea al doilea primul club de rezervă |
Randy Woytowich Brian McCusker Wyatt Buck John Grundy Dale Graham Tartan CC, Regina |
Rick Lang Scott Henderson Ross Tetley Art Lappalainen Charles Salina Granit CC, North Bay |
Trevor Alexander Richard Robertson Steve Moss Scott Alexander Al Delmage Yellowknife CC, Yellowknife |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Clasament după sfârșitul fazei grupelor
M | Echipă | Ocolire | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | LA | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Manitoba | Vic Peters | * | 4:3 | 7:3 | 5:4 | 2:6 | 3:9 | 6:5 | 5:3 | 5:4 | 2:4 | 5:3 | 8:3 | opt | 3 |
unu | British Columbia | Rick Folk | 3:4 | * | 6:4 | 4:6 | 9:7 | 3:2 | 3:6 | 7:6 | 5:4 | 5:3 | 7:2 | 7:3 | opt | 3 |
unu | Ontario de Nord | Rick Lang | 3:7 | 4:6 | * | 6:4 | 4:7 | 7:4 | 7:4 | 6:4 | 5:4 | 6:5 | 7:5 | 7:4 | opt | 3 |
unu | Ontario | Russ Howard | 4:5 | 6:4 | 4:6 | * | 4:2 | 7:2 | 9:11 | 5:2 | 9:4 | 2:1 | 5:3 | 6:4 | opt | 3 |
5 | Saskatchewan | Randy Woytowich | 6:2 | 7:9 | 7:4 | 2:4 | * | 5:4 | 3:4 | 5:8 | 9:2 | 4:6 | 5:4 | 5:4 | 6 | 5 |
6 | Quebec | Pierre Charette | 9:3 | 2:3 | 4:7 | 2:7 | 4:5 | * | 8:4 | 10:7 | 3:8 | 7:5 | 6:5 | 5:7 | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Mike Kennedy | 5:6 | 6:3 | 4:7 | 11:9 | 4:3 | 4:8 | * | 6:5 | 3:5 | 2:5 | 4:7 | 8:3 | 5 | 6 |
opt | Newfoundland și Labrador | Gary Ok | 3:5 | 6:7 | 4:6 | 2:5 | 8:5 | 7:10 | 5:6 | * | 6:3 | 7:6 | 10:7 | 6:5 | 5 | 6 |
9 | Alberta | Greg Ferster | 4:5 | 4:5 | 4:5 | 4:9 | 2:9 | 8:3 | 5:3 | 3:6 | * | 5:1 | 6:3 | 5:8 | patru | 7 |
zece | Insula Prințul Eduard | Robert Campbell | 4:2 | 3:5 | 5:6 | 1:2 | 6:4 | 5:7 | 5:2 | 6:7 | 1:5 | * | 5:8 | 7:6 | patru | 7 |
unsprezece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Trevor Alexander | 3:5 | 2:7 | 5:7 | 3:5 | 4:5 | 5:6 | 7:4 | 7:10 | 3:6 | 8:5 | * | 6:2 | 3 | opt |
12 | Nova Scotia | Alan O'Leary | 3:8 | 3:7 | 4:7 | 4:6 | 4:5 | 7:5 | 3:8 | 5:6 | 8:5 | 6:7 | 2:6 | * | 2 | 9 |
(deoarece primele patru echipe au ajuns cu același număr de victorii, toate cele patru echipe au intrat în tie-break pentru a le stabili pe cele trei care vor avansa în playoff)
Între cele patru echipe care au împărțit primul loc cu același număr de victorii s-au disputat o serie de tie-break (fiecare echipă a jucat două meciuri) conform sistemului olimpic , primele trei echipe au intrat în play-off pentru medalii de campionat.
Semifinale de tie-break | Finala de tie-break | |||||||||||||||||||||
unu | Manitoba | patru | ||||||||||||||||||||
patru | Ontario | 6 | ||||||||||||||||||||
2 | British Columbia | unu | ||||||||||||||||||||
patru | Ontario | 3 | ||||||||||||||||||||
2 | British Columbia | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario de Nord | 3 | ||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 la tie-break | ||||||||||
unu | Manitoba | 5 | ||||||||
3 | Ontario de Nord | 6 | ||||||||
semi finala | Finala | |||||||||||||||||||||
unu | Ontario | 5 | ||||||||||||||||||||
2 | British Columbia | 3 | ||||||||||||||||||||
2 | British Columbia | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Ontario de Nord | 3 | ||||||||||||||||||||
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Ontario de Nord (Lang) | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 0 | unu | 0 | 3 |
Columbia Britanică (folk) | 0 | 0 | unu | 0 | unu | 0 | 2 | 0 | 0 | unu | 5 |
Site-ul C | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | Total |
Columbia Britanică (folk) | 0 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 |
Ontario (Howard) | 0 | unu | unu | unu | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | unu | 5 |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Ontario | Russ Howard | paisprezece | unsprezece | 3 | |
British Columbia | Rick Folk | cincisprezece | zece | 5 | |
Ontario de Nord | Rick Lang | paisprezece | 9 | 5 | |
patru | Manitoba | Vic Peters | 13 | opt | 5 |
5 | Saskatchewan | Randy Woytowich | unsprezece | 6 | 5 |
6 | Quebec | Pierre Charette | unsprezece | 5 | 6 |
7 | New Brunswick | Mike Kennedy | unsprezece | 5 | 6 |
opt | Newfoundland și Labrador | Gary Ok | unsprezece | 5 | 6 |
9 | Alberta | Greg Ferster | unsprezece | patru | 7 |
zece | Insula Prințul Eduard | Robert Campbell | unsprezece | patru | 7 |
unsprezece | Teritoriile de Nord-Vest / Yukon | Trevor Alexander | unsprezece | 3 | opt |
12 | Nova Scotia | Alan O'Leary | unsprezece | 2 | 9 |
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile etapei circulare, la fiecare poziție se determină echipa „toate vedetele” [2] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul |
---|---|---|---|
Russ Howard | Pat Ryan | Wayne Mido | Peter Korner |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |