Campionatul canadian de curling masculin din 1957 | |
---|---|
Engleză 1957 Macdonald Brier | |
Oraș | Kingston (Ontario) |
Arenă | Centrul Memorial Kingston |
data | 4 - 8 martie 1957 |
Prezența | 19.000 [1] |
Câştigător | Alberta (al șaselea titlu) |
Clubul de curling | Granit CC ( Edmonton ) |
Ocolire | Matt Baldwin |
Al treilea | Gordon Haynes |
Al doilea | Arta Kleinmeyer |
Primul | prețul facturii |
Finalist | Saskatchewan (Garnet Campbell) |
locul 3 | Columbia Britanică (Reg Stone) |
19561958 |
Campionatul canadian de curling masculin din 1957 ( ing. 1957 Macdonald Brier ) a avut loc la Kingston ( Ontario ) în perioada 4 martie - 8 martie 1957 . [2] Turneul a avut loc pentru a 28-a oară. În provincia Ontario, campionatul a avut loc pentru a 17-a oară, în orașul Kingston - pentru prima dată.
La turneu au participat 11 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (pentru a 6-a oară în istoria campionatelor) echipa reprezentând provincia Alberta (pentru echipa condusă de skip Matt Baldwin, aceasta a fost a 2-a victorie, cea anterioară a fost în 1954 ). Echipa care reprezintă provincia Saskatchewan (skip Garnet Campbell) a câștigat medaliile de argint, echipa care reprezintă provincia British Columbia (skip Reg Stone) a câștigat medaliile de bronz.
Echipele se joacă între ele într-un sistem round robin . Dacă echipele care concurează pentru oricare dintre primele trei locuri au același număr de victorii, se ține un meci suplimentar ( tie-break ) între ele.
Meciurile se joacă în 12 finaluri .
Echipă | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | Club |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Matt Baldwin | Gordon Haynes | Arta Kleinmeyer | prețul facturii | Granit CC ( Edmonton ) |
British Columbia | Reg Stone | Roy Stone | Douglas McGibney | Ernest Gordone | Trail CC (Trail) |
Quebec | Ken Weldon | William Isaac | Art Hutchinggame | Bruce Coulter | Caledonia CC ( Montreal ) |
Manitoba | Howard Wood Jr. | William Sharp | Don Dugid | Lorne Duguid | Granit CC ( Winnipeg ) |
Nova Scotia | Ralph Simmons | Pennell Richardson | Robert Rafuse | Lee Rhodenizer | Bridgewater CC ( Bridgewater ) |
New Brunswick | Kenneth Everett | Thomas McAlpine | Robert Hutton | Douglas Neal | Carleton CC ( Saint John ) |
Newfoundland | Alexander Fisher | Wilbert Howell | John Gulage | William Piercey | Blomidon CC ( Corner Brook ) |
Ontario | Stan Sarjeant | Roy Hewitt | Earl Lamb | Harry Tissington | Champlain CC ( Orillia ) |
Insula Prințul Eduard | Clifford MacDonald | James Cameron | William Mooreside | Gordon Stewart | Summerside CC (Summerside) |
Saskatchewan | Garnet Campbell | Glen Campbell | Don Campbell | Lloyd Campbell | Avonlea CC (Avonlea) |
Ontario de Nord | Don McEwen | James Simpson | Donald Smeaton | Bill Tetley | Port Arthur CC ( Port Arthur ) |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 | A11 | LA | P | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Alberta | * | 13:10 | 11:8 | 7:4 | 12:3 | 11:5 | 14:6 | 9:6 | 17:3 | 8:7 | 11:8 | zece | 0 | unu |
A2 | British Columbia | 10:13 | * | 12:10 | 11:9 | 8:6 | 13:5 | 19:2 | 9:12 | 11:10 | 11:13 | 11:7 | 7 | 3 | 3 |
A3 | Quebec | 8:11 | 10:12 | * | 8:12 | 6:13 | 14:7 | 15:11 | 10:13 | 13:7 | 7:9 | 10:9 | patru | 6 | 6 |
A4 | Manitoba | 4:7 | 9:11 | 12:8 | * | 13:7 | 8:14 | 13:5 | 14:8 | 10:9 | 10:9 | 14:2 | 7 | 3 | patru |
A5 | Nova Scotia | 3:12 | 6:8 | 13:6 | 7:13 | * | 10:15 | 12:8 | 7:10 | 5:13 | 7:13 | 9:8 | 3 | 7 | opt |
A6 | New Brunswick | 5:11 | 5:13 | 7:14 | 14:8 | 15:10 | * | 10:9 | 6:8 | 11:10 | 3:30 | 4:19 | patru | 6 | 7 |
A7 | Newfoundland | 6:14 | 2:19 | 11:15 | 5:13 | 8:12 | 9:10 | * | 12:9 | 8:12 | 6:11 | 6:18 | unu | 9 | unsprezece |
A8 | Ontario | 6:9 | 12:9 | 13:10 | 8:14 | 10:7 | 8:6 | 9:12 | * | 12:5 | 6:11 | 11:8 | 6 | patru | 5 |
A9 | Insula Prințul Eduard | 3:17 | 10:11 | 7:13 | 9:10 | 13:5 | 10:11 | 12:8 | 5:12 | * | 6:8 | 9:10 | 2 | opt | zece |
A10 | Saskatchewan | 7:8 | 13:11 | 9:7 | 9:10 | 13:7 | 30:3 | 11:6 | 11:6 | 8:6 | * | 12:6 | opt | 2 | 2 |
A11 | Ontario de Nord | 8:11 | 7:11 | 9:10 | 2:14 | 8:9 | 19:4 | 18:6 | 8:11 | 10:9 | 6:12 | * | 3 | 7 | 9 |
Loc | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Matt Baldwin | zece | zece | 0 | |
Saskatchewan | Garnet Campbell | zece | opt | 2 | |
British Columbia | Reg Stone | zece | 7 | 3 | |
patru | Manitoba | Howard Wood Jr. | zece | 7 | 3 |
5 | Ontario | Stan Sarjeant | zece | 6 | patru |
6 | Quebec | Ken Weldon | zece | patru | 6 |
7 | New Brunswick | Kenneth Everett | zece | patru | 6 |
opt | Nova Scotia | Ralph Simmons | zece | 3 | 7 |
9 | Ontario de Nord | Don McEwen | zece | 3 | 7 |
zece | Insula Prințul Eduard | Clifford MacDonald | zece | 2 | opt |
unsprezece | Newfoundland | Alexander Fisher | zece | unu | 9 |
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |