Campionatul canadian de curling masculin din 1973 | |
---|---|
1973 Macdonald Brier | |
Oraș | Edmonton ( Alberta ) |
Arenă | Grădinile Klondike |
data | 5 - 11 martie 1973 |
Prezența | 37.575 [1] |
Câştigător | Saskatchewan (al șaselea titlu) |
Clubul de curling | Regina CC ( Regina ) |
Ocolire | Harvey Mazinke |
Al treilea | Bill Martin |
Al doilea | George Ahtimichuk |
Primul | Dan Clippenstein |
Finalist |
Nova Scoția (Peter Hope) Ontario (Paul Savage) |
19721974 |
Campionatul canadian de curling masculin din 1973 ( ing. 1973 Macdonald Brier ) a avut loc la Edmonton ( Alberta ) între 5 martie și 11 martie 1973 . [2] [3] Turneul a avut loc pentru a 44-a oară. În Alberta, campionatul a avut loc pentru a 4-a oară, la Edmonton - pentru a 2-a oară.
Câștigătorul a primit dreptul de a reprezenta Canada (ca „Team Canada”; ing. Team Canada ) la Campionatul Mondial din 1973 , care a avut loc în martie 1973 în orașul Regina ( Saskatchewan , Canada ).
La turneu au participat 11 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (a șasea oară în istoria campionatului) o echipă care reprezintă provincia Saskatchewan (pentru o echipă condusă de skip Harvey Mazinke , aceasta a fost prima victorie). Medaliile de argint au fost câștigate de două echipe: echipa care reprezintă provincia Nova Scoția (skip Peter Hope) și echipa care reprezintă provincia Ontario (skip Paul Savage ).
Echipele se joacă între ele într-un sistem round robin .
Echipă | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | Club |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Mel Watchorn | Jim Fox | Terry Watchorn | Merv Watchorn | Fairview CC (Fairview) |
British Columbia | Jack Tucker | Bernie Sparks | Jim Armstrong | Gerry Peckham | Richmond WC ( Richmond ) |
Quebec | Dave Moon | Andre Emong | Ken Graham | Claude Coursol | Caledonia CC ( Westmount ) |
Manitoba | Danny Fink | Rod Hunter | Jim Pettapis | John Hunter | Granit CC ( Winnipeg ) |
Nova Scotia | Peter Hope | Jim Florian | Gene Mattatall | Bob Margeson | Dartmouth CC (Dartmouth) |
New Brunswick | Louis Dugre | Joe Klein | Dave Romkey | Doug Wiggins | CFB Curtis Park CC (Chatham) |
Newfoundland și Labrador | Jim Ward | Mike Brennan | Dick Narduzzi | Jim Noble | Carol CC (Labrador City) |
Ontario | Paul Savage | Bob Thomson | Ed Verenick | Ron Green | Scarborough G&CC ( Scarborough ) |
Insula Prințul Eduard | Bob Dillon | Doug Cameron | John Fortier | Merrill Wiggington | Charlottetown CC ( Charlottetown ) |
Saskatchewan | Harvey Mazinke | Bill Martin | George Ahtimichuk | Dan Clippenstein | Regina CC ( Regina ) |
Ontario de Nord | Don Harry | Morley Harry | Peter Wong | Art Mousseau | Sudbury CC ( Sudbury ) |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
M | Echipă | LA | P |
---|---|---|---|
unu | Saskatchewan (Harvey Mazinke) | 9 | unu |
2 | Nova Scoția (Peter Hope) | 6 | patru |
2 | Ontario (Paul Savage) | 6 | patru |
patru | Alberta (Mel Watchorn) | 5 | 5 |
5 | Columbia Britanică (Jack Tucker) | 5 | 5 |
6 | New Brunswick (Louis Dugre) | 5 | 5 |
7 | Insula Prințului Eduard (Bob Dillon) | 5 | 5 |
opt | Manitoba (Danny Fink) | patru | 6 |
9 | Newfoundland și Labrador (Jim Ward) | patru | 6 |
zece | Ontario de Nord (Don Harry) | 3 | 7 |
unsprezece | Quebec (Dave Moon) | 3 | 7 |
În funcție de rezultatele preciziei aruncărilor (în procente) ale jucătorilor din meciurile etapei circulare, la fiecare poziție se determină echipa „toate vedetele” [4] .
Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul |
---|---|---|---|
Harvey Mazinke Saskatchewan |
Bill Martin Saskatchewan |
Dave Romkey New Brunswick |
Ron Green Ontario |
(Premiul Ross Hardston pentru întruchiparea spiritului sportiv)
Campionatul canadian de curling masculin (Tim Hortons Brier) | |
---|---|
Macdonald Brier | |
Labat Brier | |
Nokia Brier | |
Tim Hortons Brier |